„Ontvolk de vloot" het onversneden parool GRATIS Op 30 november internationale dammers naar Velsen CPN steunt de staking en hekelt „het kapitaal" Stakingscomité neemt stelling tegen dissidente „onderhandelaars" Porcellana Reinigingsauto kwam de hongerige vogels te hulp Havenberichten VANDAAG BEZITTINGEN VAN DE SCHEPEN Versterkende maaltijd voor de dieren dank zij steun van vele bedrijven 5 Geanimeerde strijd bij „Sportief" Spanning tussen vier kandidaten Benny Vreden met „Post voor u" Afdeling van de Nederland se Vereniging van Vervoers- personeel opgericht DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 MET DE KENNELIJKE BEDOELING, bepaalde neigingen onder een aantal IJmuidense trawleropvarenden, om het stakingsparool van het comité van vertrouwensmannen in de wind te slaan en op eigen gelegenheid met de reders tot een vergelijk te komen, tegen te gaan en ook met opzet de EVC van repliek te dienen, werd gistermiddag in het Patronaatsgebouw een openbare vergadering uitgeschreven, waar tussen de 250 en 300 opvarenden aanwezig waren. Zij hebben geluisterd naar de woorden van de bestuurder van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties de heer J. Koning en enigen zijner medebestuurders. Voorts is ook het woord gevoerd door de EVC-bestuurder de heer A. Kiburg. In de avonduren werd een openbare vergadering door de IJmuidense CPN belegd, waar de heer B. Blokzijl het woord heeft gevoerd. In het Patronaatsgebouw kwam onder meer de „open brief" aan de orde, die het stakingscomite zaterdag aan de rpders aanbood en waarop voor aanstaande zaterdag een antwoord binnen moest zijn, willen er geen „scherpere maatregelen" aan stakerszijde overwogen worden. De heer Koning deelde in zijn toespraak mede, dat hij zich met de directeur der visserijen, ir. G. J. Lienesch in ver binding heeft gesteld, die zeide niet te kunnen bemiddelen, omdat hij zich als regeringsambtenaar niet met dit conflict mocht bemoeien en hij had de heer Koning dan ook verwezen naar het College van Rijksbemiddelaars. Voorts bleef de heer Koning het standpunt verdedigen, dat het trawlbedrijf ontvolkt moet worden en hij nam scherp stelling tegen enige opvarenden, die buiten het stakingscomite om contact kregen met twee reders, die hen polsten over hun varensbereidheid. Een zijner conclusies luidde: „Er zal tot het laatste gevochten worden, met het scherpe wapen der ontvolking, als er niet met de commissie van vertrouwensmannen wordt gepraat". De bijeenkomst in het Patronaatsgebouw werd allereerst toegesproken door de heer N. Akkerman, die constateerde, dat het goed gaat met de staking. Hij meende ech ter wel, dat het conflict, dat nu vijf weken oud is, verder georganiseerd moet worden, ten einde het front der stakers te verstevi gen. „Tot nu toé is door de stakingsleiding de weg der lankmoedigheid bewandeld," aldus de heer Akkerman, „maar wij zijn bepaald geen machteloze groep herrie schoppers." Dank aan de middenstand Hij stelde vast, dat er nog nimmer zulk een gedisciplineerde staking in Nederland is voorgekomen als deze en meende, dat het NW daar een lesje aan kon nemen. Dankbaar toonde de heer Akkerman zich jegens de Velsense middenstand, die naar hij opmerkte mede gezorgd had voor de nodige gelden, daarbij geholpen door de solidariteit van vele arbeiders uit Amster dam tot Leeuwarden. Voorts deelde hij de vergadering mee, dat diezelfde middag de reder D. Gouda zich tot twee bemanningen van zijn trawlers had gewend, teneinde besprekingen te voeren over eventueel uit varen dezer schepen. „Dat mag niet weer gebeuren," riep de heer Akkerman uit, „de commissie bemiddelt en niemand anders." Dat de kassen van de Centrale voor Zee varenden nog gesloten zijn voor de staken de leden dezer organisatie, ontlokte de heer Akkerman de suggestie omgekeerd ook geen contributie meer aan de Centrale te betalen. Als hoofdbestuurder van de OVB her innerde de heer Koning aan het volledige vertrouwensvotum, dat de leden aan het stakingscomité meegaven het OVB staat dan ook financieel en moreel volledig ach ter de stakers. Inhakend op het gesprek van de heer D. Gouda met zijn opvarenden, meende hij evenwel te moeten constateren, dat de commissie alléén zal moeten uit maken, of er gevaren wordt. Voorts meld de hij, dat deze commissie zich bij zijnen monde in verbinding heeft gesteld met ir. Lienesch hem is de ernst van de toe stand onder ogen gebracht, maar de heer Lienesch verwees de stakers naar het College van Rijksbemiddelaars. Reacties op de Mening-Gouda Na te hebben meegedeeld, dat het werk- nemen in het vrije bedrijf door de staken de vissers van „diverse zijden" wordt tegengewerkt en de oorzaken te hebben aangegeven, waarom de „open brief" even moest worden tegengehouden, bracht hij eveneens het geval met de Tzonne ter sprake: tijdens een gesprek tussen de reder van dit schip en een deel der bemanning bleek bij één der opvarenden varensbe reidheid. De heer Koning waarschuwde deze vis ser in krasse bewoordingen voor uitslui ting in de toekomst. Dat de reder van de Tzonne het jammer zou vinden, dat zijn goede ploeg in het vrije bedrijf terecht komt, zodat hij een einde aan het conflict wil maken bracht de heer Koning op de in ons blad gepubliceerde mening van de heer D. Gouda, directeur van de rederij „Medan Batavia," wiens daarin genoemde cijfers hij stuk voor stuk aanvocht. Dat de heer Gouda in zijn argumentatie uitging van een jaarbesomming van 500.000 was al fout volgens de heer Koning het was in wezen maar net even boven de 400.000. Bovendien, aldus de OVB-bestuurder rekent de visser niet per jaar maar per vaardag en aangezien-een trawler 250 tot 270 dagen per jaar vist, is de 900 loons verhoging, die de heer Gouda voorspiegelde een farce. In wezen zag hij dus in het nieuwe loon systeem een verlaging van het levenspeil. Het varen op percentengeld betekende voor hem dan ook een stopzetting van de inkomsten „zodra de borden binnenboord zijn" en onder zulke omstandigheden zal de vissersman noodgedwongen bereid zijn met een man minder te gaan varen. De heer Gouda sprak over schepen met 13 tot 14 opvarenden, maar er zijn er ook met 16 tot 17 en de schepen, die ter verre visserij gingen kregen er vroeger ook nog eens vier Noren bij, thans twee Hollanders. Noren, die wel eens gezegd hebben, dat de Hollanders geen rusttijden kennenAl dus de OVB-bestuurder. Overheid moet ingrijpen Hij hield inmiddels vol aan het parool van de stakingscommissie „ontvolk het be drijf". En dan tot de volle honderd per cent, meende hij, omdat de reders en de erkende bonden de affaire op de lange baan willen schuiven. Het OVB zal de staking zoveel mogelijk steunen en de EVC heeft ook reeds een bedrag afgestaan. Er is, zo meende de heer Koning, een angst uitge broken zowel bij de reders als bij de erken de bonden, maar hij wees de verantwoor delijkheid terug naar degenen, die deze dreigende ramp over IJmuiden hebben gebracht. Naar degenen, die niet langer een ren dabel bedrijf in stand weten te houden. Is dat zo, aldus de heer Koning, dan deugt zulk een bedrijf niet en dan zal het vroeg of laat moeten verdwijnen. In dit opzicht drong hij aan op een overheidsingreep om de verspilling tegen te gaan. Deze ingreep zou echter een moeilijk punt zijn voor de reders, die nimmer een blik in hun boeken willen laten slaan. Daaruit zou dan weer de conclusie te halen zijn, merkte hij op, dat er wel degelijk winst uit te maken is. De verwachting van de reders, dat de OVB op den duur financieel wordt uitge hold noemde hij voorbarig: door de ont volking van het bedrijf zal dit niet hoeven gebeuren. Zich tegen de Centrale van Zee varenden kerend merkte hij op, dat de vissers in tegenspraak tot wat er bij de C.VZ wordt gezegd, „heel goed weten, wat zij doen." Kleren van boord! Na het voorlezen van de open brief aan de reders stelde hij, dat de heer Gouda kennelijk niet met de commissie durft te praten (die dan ook buiten de deur moest blijven tijdens de onderhandelingen met de opvarenden van gistermiddag) en dat de heer Krijger van de rederij D. Joh. Krijger, die onder meer de „Tzonne" ex ploiteert, pogingen in het werk stelt de commissie te benaderen „wellicht met de bedoeling de oppositie in de redersver eniging over te halen tot inkeer te komen." De heer Koning stelde echter steeds voorop, dat de eenparigheid om te gaan staken nu gevolgd moet worden door een zelfde eensgezindheid en dat de stakers niest op- eigen "gelegeuiierct'nara-- een uitweg pjoeten zoeken. „Als de reders de tijd hebben, de stakers hebben hem ook," merkte hij op, „en van morgen (dinsdag) af moeten de stakers dan ook hun goed en kleding van de sche pen halen desnoods georganiseerd. Na te hebben aangedrongen op een bredere verbreiding van de bedoeling dezer staking in den lande „om munitie aam te dragen, zonder welke deze slag verloren kan gaan," besprak hij het systeem, dat door enkele reders gevolgd zou zijn, name lijk het uitlenen van arbeidskrachten met de bedoeling ze na afloop van het conflict weer gemakkelijk terug te kunnen halen. Ook dit veroordeelde hij: „de arbeiders moeten zelf werk zoeken." Niet wachten tot het spaak loopt De heer A. Kiburg, sprekende namens de EVC poogde de financiële steun aan de staking, die uit de EVC-kas is gevloeid, te verdedigen, nadat deze communistische mantelorganisatie daarop door het OVB is aangevallen. Hij deelde mee, dat er nu 2.514,is afgedragen, „weliswaar een druppel op da gloeiende plaat," maar verzocht zijn gehoor niet te willen vergeten, dat de EVC na de bevrijding al 5miljoen aan stakingen heeft gespendeerd. „Als de munitie in gevaar komt, zal de EVC in ruimere mate steunen," zo voor spelde hij, waarna hij inging op de meningsverschillen, die er tussen OVB en EVC zijn gerezen over de te volgen sta kingstactiek. Hij bleef tegen de ontvolking der vloot, die de solidariteit der vissers zou aantasten en dus ook tegen het werk zoeken in andere bedrijven. De heer Akkerman diende hem van repliek, later nog eens heftig onderstreept door de heer A. van den Berg, die scham per opmerkte, dat de EVC slechts drieën eenhalve week na het uitbreken van de staking met 1000,over de brug kwam, terwijl het OVB al 25.000,op tafel had gelegd. Dat de EVC klaar staat als het spaak dreigt te lopen („maar zover is het nog lang niet") achtte hij een schrale troost omdat het dan bepaald te laat zal zijn en hij veroordeelde bovendien de „politieke duikelaars," die zich met de staking gaan bemoeien. In dat verband noemde hij de EVC-bestuurder, de heer B. Blokzijl, die enige uren later in Flora zou spreken voor de CPN, en tenslotte veroordeelde hij de houding van de EVC zeer beslist, zover zij tegenparolen had uitgegeven voor de hui dige staking, terwijl zij duidelijk zegt ach ter de staking te staan. ADVERTENTIE inlijsten van al uw Foto- en Plaatwerk en Schilderijen bij aankoop van een lijst Kunsthandel Kennemerlaan 55 De uitslagen van de bij de IJmuidense damclub „Sportief" gespeelde wedstrijden zijn: Groep A: P. C. BaisH. Andrea 1-1; H. LichtendahlJ. de Boer 0-2; J. Janssen— H. Holt 2-0; J. Slager—P. C. Bais 1-1; J. JanssenP. Bakker 2-0. De stand in groep A is nu: 15 8 5 2 21 15 9 2 4 20 14 8 2 4 18 11 7 3 1 17 12 6 4 2 16 14 5 3 6 13 14 3 5 6 11 H. Lichtendahl 11 3 2 6 8 J. Lichtendahl 9 1 1 7 3 H. Holt 15 0 3 12 3 In groep B is de stand: 19 J. Visser 12 9 1 2 13 7 2 4 16 12 6 2 4 14 W. Post 13 5 4 4 14 J. Wesselius 12 5 3 4 13 J. de Ruiter 12 2 3 7 7 B. Glas 12 1 1 10 3 In deze groep worden nog zes partijen gespeeld om de tweede plaats, tussen H. Veldman, J. Bakker en W. Post, daar deze spelers alle drie met 14 punten eindigden. Inmiddels is hiPr al een partij gespeeld: H. VeldmanW. Post 2-0. In groep C is de stand zo, dat Jac. Groen en G. Huigen gelijk met 21 punten zijn geëindigd. Zij zullen in drie partijen uit moeten maken wie zich kampioen van groep C mag noemen. De uitslagen in groep C waren: J. War- tenhorst—H. Huigen 2-0; J. Wartenhorst— A. Verschuren 0-2; J. Hiemstra—H. Huigen 2-0; P. WesterwalJ. Hiemstra 1-1. De stand in groep C is: Jac. Groen 14 9 3 Gé Huigen 14 10 1 J. Wartenhorst 13 8 2 A. Verschuren.... 14 6 2 J. Hiemstra12 5 1 H. Dijkhuizen 13 4 3 P. Westerwal 11 2 1 H. Huigen13 1 1 11 21 21 18 14 11 11 5 3 Nu dat de competitie in de B- en C-groep vroeg geëindigd is, spelen deze twee groe pen tegen elkaar in een enkele competitie van 12 partijen, waarop het bestuur van Sportief een prijs heeft gesteld voor degene die hier de meeste punten behaald. Inmiddels zijn deze twee weken al ge speeld: Jac. Groen—J. Visser 0-2; W. Post H. Dijkhuizen 2-0; J. de RuiterJ. Bakker 0-2; Jac. GroenH. Huigen 1-1; H. Holt J. de Ruiter 2-0; J. Bakker—P. Westerwal 2-0; J. VisserH. Dijkhuizen 2-0. Nog niet gespeeld hebben: G. Huigen en A. Ver schuren. Door de organisatie-commissie voor het wereldkampioenschap dammen 1956 is naar wij vernemen het volgende rooster voor het grote rondtoernooi in dit jaar vastgesteld. Zaterdag 3 november: officiële ontvangst der deeli)(?mer§. te Amsterdam. Maandag 5 november- openingsronde te Amsterdam. Daarna wordt 7 november te Leeuwarden gespeeld, met de derde ronde in Groningen op 8 november; de vierde ronde op zater dag 10 november te Hengelo; de vijfde ron de op 12 november te Zwolle; de zesde ronde 13 november te Zutfen; de zevende ronde: 14 november te Arnhem; de achtste ronde: 16 november te Tilburg; de negende ronde: 17 november te Roosendaal; de tien de ronde: 19 november te Middelburg; de elfde ronde: 20 november te Goes; twaalfde ronde: 22 november te Dordrecht; dertiende ronde: 23 november te Rotterdam; veer tiende ronde: 24 november te Den Haag; vijftiende ronde: 26 november te Leiden; zestiende ronde: .27 november te Utrecht; zeventiende ronde: 29 november te Zaan dam en de achttiende ronde: 30 november te Velsen. Sluiting en negentiende ronde te Haarlem. Tevens zal op dezelfde dag te Haarlem de prijsuitreiking plaats hebben. Aan het toernooi zal voor Nederland Kei ler tot de rechthebbende deelnemers be horen. Te Utrecht is thans de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland in volle gang. De Rotterdammer Bom, ir. Van Dijk uit Wageningen en de 23-jarige veelbelo vende speler uit Bodegraven Terlouw staan aan de kop. Voorts zullen vrij zeker voor het eerst Russische dammers onder de deelnemers In een matig bezet maar met levensgrote leuzen opgesierd zaaltje van „Flora" is gis teravond de tweede vergadering gehouden, die de IJmuidense staking tot onderwerp had: een bijeenkomst van de CPN, waar de heer B. Blokzijl het woord voerde. Van hem was enige uren tevoren in de OVB-vergadering in het Patronaat gezegd, dat hij als EVC-chef op het recente EVC- congres gesmeekt had om af te mogen tre den als gevolg van zijn vele flaters, zodat hij nu met weinig recht over de trawler staking kon spreken. Een inleidend woord maakte melding van het uitvallen van accordeonist en declama tor, zodat men het zonder „culturele om lijsting" moest stellen. De heer Blokzijl begon met een aanklacht tegen het regeringsbeleid te distilleren uit een ongeval in Zaandam, waar een bejaar de Drees-trekker, tussen de raills naar brandstofresten zoekende, door de trein werd doodgereden. Om vervolgens het principe van de heer Romme, dat vrijere loonvorming inhoudt, te attaqueren, een systeem, waarvan de vissers naar zijn me ning alles weten. Niet, dat hij de 172.vaste maandigage een bestaansminimum kon vinden, maar het was althans wat de grote reders ech ter, aangespoord door de heer Romme, wil den de vissers zelfs dat laatste stukje be staanszekerheid ontnemen. „Ze hopen er op, dat spoedig weer driie of vier bemanningen klaar staan om te sme ken de trawlers te bevaren", merkte de heer Blokzijl op, „zod-at de strijd van de vissers van meer belang is dan alleen voor de IJmuidense groep, maar voor de gehele Nederlandse arbeidersklasse". De VEM, met haar „verbindingen met het grootkapitaal en bel0nigen in West- Duitsland" kan gemakkelijk het been stijf houden en „verkwanselt op die manier een cud Hollands bedrijf. Hij wekte de arbei ders op de strijd voort te zetten en solidair te zijn. Al zou het niet de taak van de CPN zijn, aldus de heer Blokzijl om op de stoel van de vakbeweging te gaan zitten of zich met de stakingsactie te bemoeien, hij wilde toch met nadruk stellen, dat het deze zelfde CPN niet onverschillig is, hoe de trawlerstaking reilt en zeilt. Hij bracht de vissers derhalve enige zaken onder de ogen, zoals de strijd tegen de voormalige „Centrale Bond", die alleen maar naar verslechteringen stuurt en dus deels verantwoordelijk is voor deze staking. Of het een punt van actie moet zijn de Centrale Bond tot in de funderingen af te breken, betwijfelde hij evenwel beter leek het hem als de leden dezer NW-or- ganisatie hun collegae elders tot eenzelfde houding pogen te brengen als in IJmuiden vele NW-leden doen. Vóórts stelde hij de vraag, die ook in de OVB-vergadering was gesteld: „wat bete kent het, als de opvarenden ander werk gaan zoeken en dus de vloot ontvolken?" Volgens de heer Blokzijl zou dit alleen het stakersfront verzwakken deze staking kan slechts gewonnen worden met vissers, niet met tunnelbouwers en metselaars. Hij gaf toe, dat de stakers zeilf de beslis sing in handen hebben, al dong hij op de democratische gang van zaken wat af en merkte op, dat de CPN de staking tot de laatste man zal blijven steunen, omdat het belang naar zijn opvatting verder grijpt. Hij vatte zijn redenatie samen in het ka der van de algemene situatie in het land, die hij critiseerde op de bekende negativis- rnen als woningnood en onderwijs om ten slotte te komen tot een opwekking om op de CPN te stemmen. Echter niet, na de vredelievende politiek der Sovjet-regeer ders uirt de doeken te hebben gedaan en de profiteurs van de West-Europese bewape ning aan de communistische kaak te heo- ben gesteld. behoren, evenals Amerikanen, Italianen, Fransen, Afrikanen, Belgen, Zwitsers. Wel ke damclub de organisatie in handen krijgt en in Welke zaal er wordt gespeeld te Vel sen wordt flog later bekend gemaakt. Om de proviiriéiale damtitel Om de provinciale damtitel wordt in de finale gespeeld tussen D.C.IJ. uit IJmuiden en de drie Amsterdamse tientallen Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar I en II. De eerste wedstrijd van deze spannende finale tussen Jozeph Blankenaar I en D.C. IJ. eindigde in een gelijk spel (10-10). De wedstrijdleiding heeft het volgende verdere programma vastgesteld: 7 februari: G.S.—Jozeph Blankenaar II; 14 februari: Jozeph BlankenaarGezellig Samenzijn; 21 februari: Gezellig SamenzijnD.C.IJ. en 27 februari: D.C.IJ.Jozeph Blankenaar. Bridgeclub „De Oranjeboom" De Heemskerkse bridgeclub „De Oranje boom" heeft in het clubhuis een drive ge houden die in de volgende uitslag eindigde. Groep A: 1. Koopmanv. d. Lee 3014 pnt.; 2. Spijker—Tabak 37% pnt.; 3. en 4. Koop mande Vries en v. d. Wel jr.Muyen jr. 36% pnt.; 5. de heer en mevrouw v. d. Jagt 30% pnt.; 6. de heer en mevrouw Koopman 29% pnt.; J. MellemanBeentjes 21% pnt. Groep B: 1. mevrouw BleyendaalBelle man 39 pnt.; 2. v. d. Wel sr.Muyen sr. 36% pnt.; 3. dames SpijkerFlentge 33% pnt.; 4. KerklaanWentink 33 pnt.; 5. de heer en mevrouw Henneman 30% pnt.; 6. en 7. dames TabakKoopman en de heren Henneman Cornelissen 28 pnt. VEILINGBERICHT Waspeen 17—32; witlof 29—46; spruiten 34102; prei 19—63; knollen 1729; boeren kool 525; groene kool 928; rode kool 613; peen 610. (Van een verslaggever) Een paar honderd boven IJmuiden rondhongerende vogels hebben gisteren in de namiddag een vorstelijke maaltijd voorgeschoteld gekregen, die ze zich nog lang zullen herinneren. De plaats van samenkomst voor dit niet te ver smaden diner was het grote, door hekken omgeven terrein bij de h.b.s. in IJmuiden. Als hun kok fungeerde de beheerder van het Kerbert-asyl aan de rand van de Herenduinen, de heer A. Kruiswijk, die tegen vijf uur zijn in de loop van de middag door vele rappe handen gevulde kisten en teilen leegstortte, terwijl talrijke vogels, in hoofdzaak meeuwen, die bij zijn komst ijlings waren weggewiekt, op verre en veilige afstand zaten te bespioneren, hoe hun redder in nood er het zijne toe bijdroeg, om hen tijdens deze barre dagen in leven te houden. Er zullen hopenlijk nee ongetwijfeld veel IJmuindenaren zijn, die geheel doordrongen zijn van de nood, waarin de vogels in hun omgeving op het ogenblik verkeren. Er zullen dan ook dagelijks vele stukken brood, in warme huiskamers tot dobbelstentjes gesneden, en stukken aard appel met andere etensresten in de open lucht worden rondgestrooid, om opgepikt te worden door talrijke snavels. Maar des ondanks zullen al deze vogels, zolang de kou aanhoudt, min of meer honger lijden. De af en toe neerdalende sneeuwbuien maken bovendien vaak een deel van het gestrooide voedsel voor hen onzichtbaar, zodat in zo'n geval de toch al zo grillige natuur het goedbedoelde werk van de die renvrienden vrijwel vruchteloos maakt. Groots opgezette aanval Daarom is Dierenbescherming gisteren weer eens in een groots opgezette aanval tegen de vogelnood ten strijde getrokken. Het begon 's morgens al met een groot aantal telefoontjes naar allerlei bedrijven, wier hulp bij het werken voor dit goede doel onmisbaar is. Er komt heel wat kijken, aleer men een lading voedzame kost kan uitstrooien: men moet allereerst een grote hoeveelheid proviand bemachtigen; heeft men die, dan moet deze voor consumptie worden bewerkt en tenslotte worden ver voerd naar de voederplaatsen. Welnu, Dierenbescherming heeft zich weinig moeite behoeven te getroosten om haar verzoeken ingewilligd te krijgen. Omstreeks één uur stopte chauffeur Th. van Gijzel van de gemeentereiniging met zijn knus bestelwagentje, door de reini ging voor het goede doel beschikbaar ge steld, voor het Kerbertasyl en even later ronkte de auto weer voort, op weg naar het 's morgens al per telefoon beschik baar gestelde voer. Behalve de heer Kruis wijk hadden ook wij een plaatsje in de bestelwagen gekregen, zodat we de gehele campagne van zeer nabij konden mee maken. De tocht voerde allereerst naar een grote bakkerij in IJmuiden, die een paar manden brood gratis ter beschik king had gesteld, vervolgens naar een conservenfa.brjek, die epkel.e dozen blikjes schonk. Van het telefoontje van een sla ger, die twee emmers soep over had, werd uiteraard een dankbaar gebruik gemaakt. Chauffeur Van Gijzel, beurtelings denkend aan het belang van de vogels en aan het schone vloertje van zijn auto, reed deze vervaarlijk klotsende vracht met een slakkegangetje naar het asyl. Hij volbracht deze tocht zonder één druppel te morsen een niet geringe prestatie, want het wegoppervlak van de laatste honderden meters naar het asyl is nu niet bepaald ideaal te noemen! Enige ogenblikken later stopte de auto al weer voor de winkel van een andere bakker, die te kennen had gegeven, dat ook hij wat brood aan de vogels wenste Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Rogen van Antwerpen. Michel Svenden van Swansea. Daja Böhmer van Kopenhagen. Peter Svenden van Swansea. Joan van Fo- wey. Am9telstroom van Huil. Gabonkust van Dakar. Oranjestad van Curacao. Dieter Waltraud van Hamburg. Buenos Aires van Birkenhead. Jupiter van Hamburg. Balblon van Halden. Bittern van Liverpool. Bonaire van Pernis. Dores van Rotterdam. Deo Fa- vente van Haugesund. Flevo van Gdynia. Gordias van Bremen. Zapatoraja Dvina v. Riga. Theano van Rotterdam. Fogdö van Middlesborough. Grebbestroom van Liver pool. Vertrokken zijn: Pirat naar Malmö. Mat thew naar Rotterdam. Hamburg naar Ham burg. Ulmbruder III naar Stockholm. Auriga G naar Halmstadt. Mapia naar Hamburg. Oosterdok naar Oxelosund. Wubbina naar Krimpen a/d. IJssel. Netherlands Coast n, Rotterdam. Japeyu naar Vigo. Theseus naar Bremen. Daniël naar Rotterdam. Arcturis naar Flekkefjord. Jan naar Antwerpen. Op het kerkhof van Degerby verzamelden zich de vroegere bewoners van het door de Russen aan de Finnen teruggegeven Porkkala om met een kransleggen de doden te eren uit de streek, waaraan zij zoveel goede herinneringen hebben. over te maken. Tenslotte werd er een bezoek gebracht aan een andere conserven- fabriek, die een kist visresten afstond. Hard werken In het asyl werd daarna gewerkt, dat de stukken er afvlogen. Een ieder deed er braaf zijn best: de vaste „bezetting" van het asyl, die zich voor enige uren geheel ten dienste stelde van de hongerende vogels (wat het respectabele aantal hon den en katten, dat daar huist, maar voor lief genomen moet hebben), een paar scholieren en wij, die respectievelijk schoolboeken en schrijfmachine hadden verwisseld voor blikopener en broodzaag én de vriendelijke gaskachel, die het ver trek onvermoeibaar van een aangename temperatuur voorzag. De kostelijke, vette soep, de inhoud van de blokjes en de bergen broodblokjes wer den in de volgende uren dooreengemengd tot een versterkend vogelmaal, dat dus tegen vijven, mét de viskoppen en enkele zakken vogelzaad, die eveneens die middag per reinigingsauto bij een winkelier waren opgehaald, op het h.b.s.-terrein, waar in middels ook twee bestuursleden van Die renbescherming waren gearriveerd, werd uitgestrooid. Toen het laatste restje uit kist en teil was verdwenen, maakten de dierenvrien den rechtsomkeerd, het terrein vrijmakend voor de vogels. Deze hadden op dat ogen blik blijkbaar alleen oog voor het eten; als ze iets minder hongerig waren geweest, dan zouden ze stellig uit hun midden een escorte hebben gevormd om het reiniging autootje, dat toen weer, na volbrachte ar beid, terugronkte naar zijn garage, uitge leide te doen. Onder auspiciën van de VPRO maakt het ensemble Benny Vreden dit jaar een grote tournee met een geheel nieuw pro gramma: „Post voor u". Het succes dat dit gezelschap verleden jaar in het land heeft gehad met het ca baret-programma „Televisioenen", waar van ruim tweehonderd voorstellingen zijn gegeven, heeft verplichtingen opgelegd ten aanzien van dit nieuwe programma. Ruim een half jaar werd gewerkt om nu met nieuwe vondsten en een keur van nieuwe costuums voor de dag te komen. Zo ontstond het programma „Post voor u", waarbij wij aan de hand van tante Pos door het dagelijks leven wandelen. Want wat Benny Vredens cabaret ons eigenlijk laat zien, zijn gewone mensen zoals u en wij in de gebeurtenissen van alle dag, al leen belicht vanuit een andere hoek dan wij ze meestal zien Het programma is geen optelsom van een aantal artisten, die elk him eigen num mer brengen. Het is een lang en serieus voorbereid geheel van ensemble-nummers en enkele solistische prestaties, dat ge bracht wordt door vier veelzijdige solisten. Hiermede heeft dit gezelschap zich ge plaatst in de eerste rij van de Nederland se cabaret-ensembles. De uitvoering van het programma vindt plaats op vrijdag 10 februari in het Ken- nemer Theater. In het veilinggebouw 't Centrum te Be verwijk waren maandagavond een aantal leden van de Nederlandse Vereniging van Vervoerspersoneel en van de Centrale Bond van Transportarbeiders bijeen met de bedoeling een plaatselijke afdeling op te richten van de vereniging van vervoers personeel. Een lid van het hoofdbestuur, de heer Alink uit Amsterdam, begroette de talrijke leden en vertelde dat op het buitengewone congres van de beide bonden, op 21 decem ber te Utrecht gehouden, was besloten tot samenvoeging, daar de belangen vrijwel dezelfde zijn. De dag daörop is het stich- tings-congres gehouden en het gevolg van een en ander is, dat ook in de verschillende plaatsen in het land „de mensen van het vervoer" in één vakbond komen. Op de tweede congresdag was namens het NVV de hoofdbestuurder de heer H. Oosterhuis aanwezig, die het nieuwe kind ten doop heeft gehouden, zoals de heer Alink het uitdrukte. Deze hoofdbestuurder zette vervolgens uiteen hoe men de werkwijze van de nieu we bond had gedacht. De aanwezigen had den geen van allen bezwaar tegen samen voeging, zodat de afdeling Beverwijk een feit is geworden. Men start met 47 leden, waarvan 2 van de havens, 9 van het weg vervoer en de rest van de Nederlandse Spoorwegen. De buschauffeurs hebben nog niet het organisatiebesef, dat bijvoorbeeld bij de spoorwegen zo sterk is. En het is vooral in het belang van de buschauffeurs dat zij zich aansluiten, daar dan mensen van hun eigen vakgroep hun belangen kunnen be hartigen. Na de besprekingen werd het nieuwe be stuur als volgt samengesteld: D. Jansen, voorzitter, J. Duisenberg, secretaris, (bei den van de bedrijfsgroep spoorwegen), A. J. van Vliet, penningmeester, J. Kamhout, lid (beiden beroepsvervoer over de weg) en A. de Bie, lid (spoorwegen). Na deze benoeming heeft de heer Jansen dank gebracht aan hen die een en ander hadden voorbereid, waarbij hij zich spe ciaal richtte tot de heer J. Honig, die ja renlang als bestuurder van de NW-Be- stuurdersbond de belangen van de groep transportarbeiders heeft behartigd. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd ter kennismaking bijeen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7