Kweekscholenplan van minister Cals Veren igings Larens cultureel centrum wordt 12 mei geopend Dat zijn pas prijzen ZWANENB URG'S ZELFBEDIENING BON Kwaliteit van de onderwijzers opleiding dient voorop te staan KLM-gezagvoerder H. J. Scholtmeijer t Beverwijk uit de IJmond Verzameling omvat 500 schilderijen Heemskerk Castricum Rundveestapel daalde in één jaar met 87.000 dieren Wijk aan Zee 15 ct 30 Aantal thans bestaande scholen voldoende Prijs kunstenaarsverzet voor Mari Andriessen Faillissementen Een der „oude garde" van onze luchtvaartmaatschappij „Gouden Swipe" bij „Us memmetael" Toneelgroep KAB speelt in Heemskerk „Die brave meneer Pot" Wisselend succes voor Velser Tafeltennisclub „Walvis in zicht" bij de GMBB KA V-leden bezonnen zich op haar taak Lezing met lichtbeelden voor huisvrouwen Vios-leden gaan carnaval vieren „Ons Genoegen" in „Gouden Regen" Agenda voor Beverwijk Aantal varkens nam toe met 117.000 dieren Melkhandel nam afscheid van twee collega's Kinderzang in de badplaats Scheepvaart PORK -Q 49 45 59 ZWANENBURG 's m- DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer het kweekscholenplan ingediend. Het vraagstuk van een goede spreiding van kweek scholen heeft een kwalitatief en een kwantitatief aspect, zegt de minister. Voor het kwalitatieve aspect is de grootte van de kweekschool een factor van gewicht. Deze zal immers dusdanig dienen te zijn dat èn wat de leerlingen èn wat de leraren èn wat de outilleringsmogelijkheden betreft de situatie zo efficiënt mogelijk is. Daartegenover staat de eis, dat kwantitatief beschouwd de kweekscholen in staat moeten zijn, zoveel onderwijzers af te leveren als voor een goede voorziening nood zakelijk is. Een kweekschool met een klein aantal leerlingen zal niet of bezwaarlijk aan de onderwijskundig te stellen eisen voldoen. De voorziening in de behoefte aan voldoende aantallen onderwijzers zou evenwel de oprichting van een groot aantal en dus ook kleine scholen wenselijk maken. De minister stelt voorop, dat het in de eerste plaats de kwaliteit van de opleiding is, welke zo goed mogelijk gewaarborgd moet worden. Daarvan is het culturele peil van de toekomstige onderwijzers in hoge mate afhankelijk. Bij de bepaling van de schoolgrootte is minister Cals uitgegaan van drie eisen: De mogelijkheden, welke de school aan de leerlingen biedt, dienen zo goed mogelijk tot haar recht te komen. De mogelijkheden ten aanzien van de lera ren dienen zo te zijn, dat het team van leerkrachten, dat een volledige weektaak aan de school vindt, van voldoende omvang en differentiatie is. De verschillende vak lokalen, de terreinen voor lichamelijke oefening, de bibliotheek en de voor het onderwijs als hulpmiddel bestaande instru menten moeten intensief gebruikt kunnen worden, waardoor de inrichting economisch verantwoord is. De minister meent, dat aan deze eisen wordt voldaan, indien de kweekschool zo danig is bezet, dat van elk leerjaar ten minste één parallelklasse aanwezig is, zo dat het aantal leerlingen in een tien-klas- sige school om en nabij de 200 zal be dragen. Als minmium schoolgrootte meent de minister een aantal van 125 leerlingen te moeten stellen. Na deze grondslagen van het plan te heb ben vastgelegd, wordt verder bepaald hoe groot de behoefte aan onderwijzers om streeks het jaar 1966 zal zijn. Hij komt tot de conclusie, dat de totale kweekschoolbe volking in de periode rond 1966 gemiddeld 16.000 leerlingen zal moeten bedragen. Daarna heeft hij volgens een bepaalde ver houding, welke zijns inziens het beste ge baseerd kan worden op de situatie bij het g.l.o en v.g.l.o, dit leerlingenaantal over de verschillende levensbeschouwelijke rich tingen verdeeld. Hij heeft deze leerlingen per richting over de provincies verdeeld. Hij komt dan tot de conclusie dat de thans bestaande kweekscholen, zelfs als men de geadopteerde scholen niet mede- telt, wat hun aantal betreft, vrijwel vol doende kunnen worden geacht om in de be hoefte aan onderwijzers te voorzien. In sommige gevallen zal de grootte der afzon derlijke scholen moeten worden uitgebreid terwijl het voortbestaan van te kleine scho len tot concentratie noopt. De minister zegt tenslotte dat de uitge sproken wenselijkheden slechts geleidelijk in vervulling kunnen gaan. Een concentra tie is thans alleen toelaatbaar, indien de totale capaciteit van het opleidingsapparaat daardoor niet wordt verkleind. Hij wil ten aanzien van het openbaar on derwijs slechts dan de nodige stappen on dernemen, indien ook bij het bijzonder on derwijs bereidheid tot medewerking be staat. De jaarlijkse prijs van de stichting Kun stenaarsverzet is, zo vernemen wij, voor het jaar 1955 toegekend aan de beeldhou wer Mari Andriessen te Haarlem. De prijs, groot duizend gulden, zal hem op zaterdag middag 18 februari in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam worden uitgereikt. De jury, die de voordracht tot deze bekroning opstelde, bestond uit de beeldhouwers Couzijn, Elffers en prof. Escher, benevens de kunsthistoricus prof. Hammacher. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. N. Eerenberg, Laan van Rozenburg 11, te Heemstede, handelende onder de naam Optische Slijperij en Groothandel firma J. N. Eerenberg, Jacob van Lennepstraat 213, Amsterdam-W. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisstraat 1. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: a. de Handelsvennootschap onder de firma Gebr. Capaan, gevestigd en kantoorhoudende te Beverwijk, Creutzberglaan 88 en haar beherende vennoten: b. Albert Capaan, te Beverwijk, Creutz berglaan 88 en c. Pieter Capaan, te Beverwijk, Nielen- laan 29. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk, Breestraat 95. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 4 februari 1956 geëindigd het faillissement van: Gerrit Her- mink, zonder beroep, wonende te Zaandam, 2e Harenmakersdwarsstraat 8, Rechter-com missaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. W. v. Dijk te Amsterdam, Rokin 92-86. In Heemstede is gisteren overleden de heer H. J. Scholtmeijer, gezagvoerder van de KLM en een der leden van de „oude garde" van het vliegend personeel van onze nationale luchtvaartmaatschappij. Hessel Jan Scholtmeijer, die in maart 52 jaar zou zijn geworden, heeft ruim 15.000 vlieguren op de meest verschillende typen vliegtuigen op zijn naam staan, voor welke prestatie hem de Zilveren Vliegerpenning werd toegekend. Hij kwam in oktober 1931 in dienst van de KLM en fungeerde daar eerst als tweede vlieger op de verschillen de diensten van het Europa-net. In de laatste vooroorlogse jaren heeft hij veel vluchten gemaakt op de in 1935 inge stelde nachtpostdienst naar Keulen en op de Indiëlijn, die na de bevrijding zijn speciali teit werd. Zoveel vertrouwen had de lei ding der KLM in zijn capaciteiten, dat zij hem bij het bereiken van zijn vijftigste levensjaar de normale pensioengerech tigde leeftijd voor piloten in de burger luchtvaart niet op nonactief stelde, maar tot nader order zijn dienstverband als vlie ger verlengde. Kort daarop werd gezagvoerder Scholt meijer echter ernstig ziek een zieKte, die hem ruim een jaar aan het bed ge kluisterd zou houden en waaraan hij ten slotte overleden is. Hij gold als een bij zonder geziene figuur in de KLM-gemeen- schap, waar het bericht van zijn overlijden gisteren grote ontsteltenis veroorzaakte. Ook in Heemstede en Haarlem had de heer Scholtmeijer in zijn vrije uren een geest driftig sportsman, visser en jager, vele vrienden die hem node missen zullen. De crematie vindt plaats vrijdag 10 fe bruari te Driehuis Westerveld, na aan komst van de trein van 12.02 uur. De Friese vereniging „Us Memmetael" uit Beverwijk had haar zustervereniging uit IJmuiden „Fryske Trou" uitgenodigd een avond voor de Beverwijkers te komen verzorgen in het Centrum. De IJmuidena- ren brachten een naar het boek van Abe Brouwer bewerkt toneelstuk „De gouden swipe". Voorzitter J. Bouhuis heette de gasten van harte welkom en verheugde zich over de goede samenwerking tussen de Friese verenigingen dn de IJmond en verder. Aangezien wij reeds eerder uitvoe rig het zware stuk recenseerden, moge vol staan worden met een korte aanduiding van de inhoud van dit krachtige boeren drama: het verhaal van de dominante va der, die in zijn macht gedwarsboomd wordt door een even stijfkoppige zoon. Het lukt en de vrede wordt hersteld. Fryske Trou bracht dit stuk in vlot tem po ten tonele en de rollen waren in het al gemeen in goede handen. Sommige spelers bezondigden zich echter nog wel eens aan een te veel binnensmonds houden van de tekst, die echt wel zo goed van taal is, dat zij het aanhoren meer dan waard is en ook de rolvastheid in dit moeilijke stuk liet hier en daar iets te wensen over. De volle zaal heeft echter spel en spelers op een hartelijk en spontaan applaus ont haald. Na afloop was er gelegenheid tot dansen en werden er prijzen verloot. Wereldvrouwengebedsdag Als onderdeel van de Wereldvrouwenige- bedsdaig vinden op vrijdag 17 februari twee bijeenkomsten plaats in Beverwijk: in de Prinsesselaankerk en in de Irenekapel. Feestvierende klaverjassers De jaarlijkse feestavond van de Bever- wijkse klaverjasclub „Vriendenkring" is vastgesteld op maandag 13 februari in het clubhuis café „Appeldoorn". De onderafdeling van de Caetricumse Katholieke Arbeiders Beweging, de Meer Vreugde Kern, afdeling toneel, geeft vol gende week maandag te Heemskerk een opvoering van het blijspel „Die brave mijn heer Pot", het spel, dat door de Castricurn- mers onder regie van de heer G. Groentjes reeds tweemaal voor eigen plaatsgenoten is gespeeld. De opvoering vindt plaats in het kader van een toneeluitwisseling met de Heemskerto.-e toneelgroep van de KAB en wordt gehouden in zaal Dam. De Heemskerkers zullen zaterdag in hotel Borst te Bakkum voor de tweede keer het blijspel „Het gouden kalf", van Mar Jan sen en Genard Nieten ten tonele brengen. „Vriendenkring" won van PW Boys-B In het nederlaagtoernooi georganiseerd door de Reverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" werd een wedstrijd gespeeld tus sen „Vriendenkring" en P. W. Boys-B. De organiserende vereniging behaalde 24.927 pnt. en 9 marsen, de tegenpartij 23.675 prat. met eveneens 9 marsen. »c' tKsonaa'5'') In de afgelopen weken hebben de VTC- spelars weer met wisselend succes het tafel- tennisbat gehanteerd. VTC 1 heeft kans gezien het eerste winstpunt van de tweede competitiehelft te behalen door met 55 tegen HBC 4 gelijk te spelen. Na de enkel spelen was door overwinningen van Van Hal (1), Voogt (2) en invaller Dijkhuizen (2) de stand 54 in het voordeel van VTC. Het dubbelspel ging echter verloren en hiermee ontglipte tevens de overwinning. VTC 2 behaalde twee overwinningen. Eerst werd Heemskerk 1 met 73 versla gen. Zowel Keemel, Snelders als Dijkhui zen verloren één partij. Het tweede slacht offer was RKTVU 2, dat slechts met twee spelers opkwam. Het werd een 100 over winning. VTC 3 boekte eveneens twee overwinnin gen. Met 73 werd van Te Zaanen 5 ge wonnen. Hierbij werden de tegenpunten veroorzaakt door de afwezigheid van Van Weelderen. Verder werd met 100 vani DSB 5 gewonnen Naar aanleiding van de benoeming van de heer P. Leffelaar te Haarlem tot direc- j teur van het Cultureel Centrum der „Sin ger Memorial Foundation" te Laren had den wij Woensdag een gesprek met de heer P. Leffelaar, die het eensdeels wel be treurde binnenkort afscheid te moeten nemen van Haarlem, waarmee hij in de loop der jaren hechte banden heeft gehad. Hij hoopt de contacten met Haarlem echter te blijven onderhouden. Tegenover zijn vertrek staat echter een benoeming in een functie, waarin hij zich kan uitleven in een aantal taken, die hem ter harte gaan. De heer Leffelaar heeft er in de laatste jaren naar gestreefd in de Vleeshal een cultureel centrum te stichten, maar in zijn I pogen is hij door moeilijk te veranderen Het vierde team is nog steeds niet op fac^oren nje^ volkomen geslaagd. In Laren dreef. De 7—3 nederlaag tegen Togido 7| was nog redelijk; hier wisten De Boer twee punten en invaller Oort één punt te ver overen. Tegen Boru 1 verscheen alleen Saris op 't appèl. Er werd dus gestart met een 70 achterstand, die uiteindelijk tot 91 aan groeide. VTC 5 leed wederom twee nederlagen. Er werden echter wel tegenpunten ge scoord. Tegen TOG 5 (3-7) door Vuist (2) en Koster (1) en tegen Columbia 2 (19) door Koster. Het damesteam speelde tegen Togido 2 en wist een 73 overwinning te behalen. Mevr. Goossens en mevr. v. Keulen won nen al hun partijen en bovendien het dub belspel. De Christelijke Metaalbedrijfsbond hield gisteren een filmavond in het Hervormde Jeugdgebouw, die door de voltallige bezet ting van de zaal een succes werd. De ope ning van de avond had op de gebruikelijke wijze plaats en werd gevolgd door het ver tonen van een prachtige kleurenfilm, die de aanwezigen liet genieten van het na tuurschoon in de Nationale Parken der Verenigde Staten. Als bijzonderheid werd hierbij door de commentator verteld, dat indien iedere Amerikaan een halve hectare grond van deze parken zou bezitten, de oppervlakte gevuld zou zijn: dit ter aandui ding over de geweldige uitgestrektheid dezer gebieden. Na een paar amusante tekenfilmpjes en een film over de Kolen- en Staal Gemeenschap, hield de districts bestuurder de heer A. J. Molendijk een propaganda-speech, waarin hij de leden wees op het streven van de Christelijke Vakbeweging naar samenwerking tussen werkgevers en werknemers. Tot slot van de avond werd de prachtige en spannende Nederlandse film „Walvis in zicht" vertoond. Aan deze documentaire is in deze kolommen reeds enkele malen aan dacht besteed, zodat volstaan kan worden met de herhaalde waardering over de ge trouwe weergave van het ruige poolleven uit te spreken. krijgt hij de kans in een nieuw te stichten gebouw waar alle aandacht besteed kan worden aan het culturele leven in het Gooi. In Laren en omliggende gemeenten wo nen vijftig tot zestigduizend personen, van wie velen grote belangstelling tonen voor het culturele leven. In de dorpen zijn vele kunstkringen en volksuniversiteiten, die een bloeiend bestaan hebben. Op de voor grond tredende musici werken aan pro gramma's mee. Het is de bedoeling het museum op za terdag 12 mei officieel te openen. Op maan dag 14 mei zal het eerste concert worden gegeven in de nieuwe vleugel, waar een gehoorzaal met filmaccommodatie wordt in gericht. Het programma omvat werken van Gr'ieg, als herinnering aan de weken die de heer en mevrouw Singer vroeger telkenjare in Noorwegen doorbrachten waar deze schilder vele sneeuw- en zomer landschappen gemaakt heeft. Op 1 april hoopt de heer Leffelaar zijn j functie in Laren te beginnen. Dan moet het museum ingericht worden. Op het ogenblik is de verzameling van vijfhonderd schil derden ondergebracht in kelders in Neder. I land en Noorwegen. De werken zullen bin. j nenkort naar Laren worden overgebracht. Twee zalen zullen worden ingericht met werken van William H. Singer, die een groot deel van zijn leven op het landgoed ..De Wilde Zwanen", dat thans als cultureel centrum wordt ingericht, gewoond heeft. De heer Leffelaar verwacht, dat er ook van buiten het Gooi grote belangstelling zal ziin voor de werken van William Singer. Mogelijk zullen in de toekomst vele Ame rikanen tijdens hun verblijf in Nederland een bezoek aan Laren brengen. Andere zalen zullen ingericht worden met de wer ken uit de verzameling van wijlen de heer Singer. Daarbij zijn er vele van Larense schilders; voorts bevat de verzameling schilderijen van Noren en Fransen en beeldhouwwerk van Rodin. Het is de be doeling de eerste twee jaar geen wijziging te brengen in het tentoongestelde; daarna kan overwogen worden, wisselende ten toonstellingen te houden in samenwerking met andere musea. De zalen met werken van Singer blijven ongewijzigd. De gehoorzaal is te gebruiken voor ka mermuziek, voordrachten en filmvoorstel lingen. De ruimte bevat vierhonderd plaat sen en is eventueel uit te breiden. In de tuin kan beeldhouwwerk geplaatst worden. De Vleeshal Tijdens het gesprek met de heer Leffe laar liet deze ook zijn gedachten gaan over de toekomstige bestemming van de Haar lemse Vleeshal. Doordat dit een historisch gebouw is, zal het niet gemakkelijk zijn om er grote veranderingen aan te brengen. Mogelijk wordt in de toekomst besloten, de bovenzaal te bestemmen als theaterruimte, voor honderdvijftig tot tweehonderd be zoekers. Aan de Spekstraat zullen dan voorzieningen getroffen moeten worden. Over de bestemming van de kunsthandel aan de Wagenweg kon de heer Leffelaar nog geen mededelingen doen. Hieromtrent worden nog besprekingen gevoerd. De Heemskerkse leden van de KAV zijn in de gezellenzaal bijeen gekomen om te luisteren naar een inleiding van mejuf frouw A. Stringa uit Den Haag. Spreekster roerde diverse onderwerpen aan maar kwam toch telkens weer terug op haar uitgangspunt namelijk de taak van de moeder in het gezin. Zij veroordeelde de arbeid van de huismoeder buiten het gezin, hierdoor bestaat volgens haar het gevaar dat de band tussen de leden van het huis gezin losser wordt, waarvan later de on aangename gevolgen worden ondervonden. Ook het afbetalingssysteem kon in de ogen van spreekster geen genade vinden en als preventief middel hiervoor kan dienen het sparen. Dit moet echter geleerd worden en vooral de kinderen zullen indien de moe der het goede voorbeeld geeft, zich deze kunst op de duur eigen maken. Schoolhoofd wordt geïnstalleerd De heer J. Bos, uit Arnhem, die benoemd is tot hoofd van de School met de Bijbel te Bakkum, zal dinsdag 14 februari als zo danig worden geïnstalleerd. Het nieuwe schoolhoofd treedt woensdag 15 februari in functie. De heer Bos is de opvolger van ,de heer D. Sixma, die te Drachten is be noemd. Vergeetachtig Castricum Aan het Castricums politiebureau, Dorps straat la, zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende verloren en gevonden voorwerpen. Verloren: boekje Voorzorg zegels, blauwe damespantalon, paar brui ne handschoenen, dubbele rijwieltas, witte want, paar groene handschoenen, grijze jongensjas, vulpen, fietstas met inhoud, twee portefeuilles met inhoud, rode auto ped. Gevonden: damessportrijwiel, bruin koffertje, grijze handschoen, kinderwant, blauw gebreide shawl, parapluie-hoes, grijze herenjas, kindershawl, twee bruine handschoenen, padvindersriem, paar witte gymschoentjes. In hotel De Rustende Jager zal het hoofd van de dienst Terreinen van het PWN, de heer P. L. Duinker, voor de afdeling Cas tricum van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een lezing houden met als onderwerp „Een wandeling door cnnze dui nen". De heer Duinker zal zijn lezing met een serie lichtbeelden toelichten. De aan vang van de bijeenkomst is op 20 uur be paald. De Castricumse katholieke gymnastiek vereniging Vios heeft voor haar leden, do nateurs en eventuele introducees een groot carnavalsfeest in petto. Dit festijn vindt zondagavond in hotel Borst plaats en naast het feit, dat prins Carnaval en zijn gevolg in hoogst eigen persoon aanwezig zullen zijn, hoopt het bestuur dat belangstellenden zo veel mogelijk gecostumeerd zullen ver schijnen. De Heemskerkse toneelvereniging „Ons Genoegen' heeft in zaal Dam een opvoering gegeven van het toneelspel van J. B. Priestley „Gouden regen". Hiermede heeft deze vereniging veel eer ingelegd en het publiek heeft met volle teugen genoten van een zeer goede vertol king van dit spel, met de inhoud waarvan de schrijver kennelijk de bedoeling heeft gehad om de mens zichzelf te laten kennen en terug te vinden. Zonder de andere medspelenden tekort te willen doen, dienen in het bijzonder ge noemd te worden Jac. Limmen als George Radfem en Arie Kos als de buurman Joe Fletten. De aanwezigen toonden zich gul met applaus en het werd voor de vereniging een succesvolle avond. Klaverjassen in „De Zon" De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" heeft een onderlinge wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag als volgt was: 1. P. Groot 5481 pnt.; 2. J. Wiltems 4917 pnt.; 3. mevrouw Larimers 4855 pnt.; 4. mej. Bakker 4841 pnt.; 5. P. Zonneveld 4808 pnt.; 6. Th. Bakker 474 pnt.; 7. C. de Wit 4763 pnt.; 8. C. Vendel 4735 pnt. Bridgeclub „De Kennemers" Voor de paren-competitie werd de 5e wed strijd gespeeld waarmede de helft is be reikt. Er komt nu al aardig tekening in de strijd hoewel de komende 5 wedstrijden toch geen wandeling voor de bovenste paren zal zijn daar hun voorsprong nog niet zodanig is dat zij nu reeds zeker van hun plaats zijn. De totaalstand luidt nu: (in percenten): Afdeling A: heren Seegers en v. Munster 296; heren Mulder en Kruisman 255; heer en mevr. Soomers 251; heren Witmond en Bree- dijk 241; heer en mevr. Kroone 239; heren Andela en Steinberg 239; heer en mevr. Rietdijk 238; heren Koot en Bodewes 238; heren Schildwacht en Andela 213. Afdeling B: heren Bode en Koster 280; heren Kuys en Paats 271; dames Schildwacht en Breedijk 267; heren Kleefstra en Plaschaert 244; heer en mevr. Ophoff 242; dames Wiggemans en Mulder 227; dames Nieuwenhoff en Klein 219. Afdeling C: heer en mevr. Vader 272; da mes Seegers en v. Munster 260; dames Dirven en Müller 248; dames Andela en v. Sprang 247; heren Gerritsen en Muller 247; heer en mevr. Top 246; heer en mevr. Etié 233; da mes Smakman en Muller 219. DONDERDAG 9 FEBRUARI Géén bioscopen. Stadhuis, 19.30 uur: gemeenteraadsvergad. 't Centrum, 20 uur: K.A.V., vastenavond. „De Groentenbeurs", 20 uur: Centraal Bu reau, Kunstmatige beregening. K.S.A., 20 u.: St. Pius-college, ouderavond. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek en lees- en studiezaal van 1013 uur. VRIJDAG 10 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Go rilla op de vlucht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Attilla". W.B.-Theater, 20 uur: „Captain Kidd and the slave girl". Kennemer Theater, 20 uur: VFRO-avond. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; jeugd 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitkomsten bekend gemaakt van de landbouwtelling december 1955. Daaruit blijkt dat de rundveestapel, vergeleken bij december 1954, is verminderd met 87.000 stuks en thans rond 2.713.000 stuks be draagt. Deze inkrimping was het grootst in de provincies Groningen (7,2 percent), Zuid-Holland (6,5 percent), Noordholland (6 percent) en Friesland (4,5 percent) Met uitzondering van het mestvee en het jongvee, welke respectievelijk een uit breiding ondergingen met 8,3 percent en 1,3 percent, vertonen de overige catego- riën alle een achteruitgang. De melkveestapel omvat thans 1.488.500 dieren (daling 2,3 percent). Opvallend is de sterke inkrimping (10,7 percent) van het aantal stieren van 1 jaar en ouder. De varkensstapel geeft ten opzichte van december 1954 een uitbreiding te zien met rond 117.00 dieren en omvat thans 2.488.000 dieren, een aantal dat nog nim mer in december werd geregistreerd. Het aantal biggen vertoont een stijging met 4 percent. Het aantal mestvarkens werd met ruim 100.000 stuks (9,1 percent) uit gebreid en bedraagt thans rond 1.223.000 stuks. Alleen het aantal fokzeugen blijkt te zijn gedaald met 5,3 percent. De hoenderstapel is vergeleken met de cember 1954 met 4,5 percent uitgebreid en bedraagt thans ruim 21.100.000 stuks. De eendenstapel handhaafde zich op het zelfde peil als in december 1954. Het totale areaal aan stoppelgewassen is 12.000 ha. (11,3 percent) hoger dan in december 1954 en besloeg een oppervlak te van 117.000 ha. Deze uitbreiding komt geheel voor rekening van de stoppelknol len (18,9 percent). De overige stoppel gewassen vertonen alle een achteruit gang, welke relatief het sterkst was bij de stoppelwortelen (23,4 percent). Aan wintergewassen oogst 1956 is in vergelijking met verleden jaar 47.000 ha. (22,8 percent) meer uitgezaaid. Het tarwe-areaal werd met 43,5 percent uit gebreid en bedraagt thans 55.800 ha. tegen 38.900 ha. in 1954. De winterrogge beslaat een oppervlak te van 172.000 ha. (stijging 12,9 percent). De relatief grootste uitbreiding vond plaats bij de wintergerst (179,1 percent) en het karwijzaad (53,6 percent). Op een woensdagavond gehouden bijeen komst van de Beverwijkse melkhandel heeft men afscheid genomen van een der oudste melkhandelaren uit Beverwijk. Het was de heer J. Nan die zijn zaak aan een jongere kracht heeft overgedaan na een groot aantal jaren een deel van het Bever wijkse publiek van melk te hebben voor zien. De voorzitter de heer W. Vessies heeft hem een gezonde en prettige oude dag toegewenst. De heer J. van Leeuwen gaat ook de melkhandel verlaten, ook hij mocht enige waarderende woorden horen temidden van zijn collega's. Op deze avond werden enige films vertoond waarna Tonny Schelvis de leiding in handen kreeg en er een gezellige feestavond aan vast werd ge knoopt. Het Wijk aan Zeese kinderkoor „De Zee zangertjes" heeft in de zaal van café „De Zon" een opvoering gegeven van de kinder- operette „Hans en Grietje". Uit het voortreffelijke spel van de kin deren bleek al spoedig dat hierop onder leiding van de dames E. Vis en A. C. van der Helm naarstig moet zijn gestudeerd. De kinderen zongen dikwijls op ontroerende wijze en het publiek leefde hartelijk mee. Mejuffrouw Vis sprak in haar openings woord haar vreugde uit over het feit dat de vereniging thans eindelijk in aanmer king komt voor subsidie van gemeente wege, zodat dit werk zonder al te grote financiële moeilijkheden kan worden voort gezet. Zij deelde voorts mede dat op veler verzoek wederom een cantate zal worden ingestudeerd. Abbekerk, 8 v. Hamburg n. Rotterdam. Aalsdijk, 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alcyone, 7 v. Wilmington n. Norfolk. Almdijk, 7 Rotterdam. Alphacca, 7 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Angolakust, 7 v. Abidjan n. Freetown. Arkeldijk, 8 te Rotterdam. Artemis, 7 te Oranjestad. Alkaid, pass. 8 Madeira n. Las Palmas. Aludra, 8 Colomoo. Amsteldijk, 8 te New Orleans. Amstelvaart, 8 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Amstelveen, 7 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Annenkerk, pass. 8 Str. Messina n. Genua. Arendskerk, pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Alnati, 8 te Santos. Aardijk, 8 100 m. w. Ouessant. Bennekom, 7 te Rotterdam. Blommersdijk, 8 te Norfolk. Breda, 8 te Valparaiso. Boskoop, 8 te Cristobal verwacht. Bali, 9 te Singapore. Bussum, 8 te Port Said verwacht. Boschfontein, 8 te Amsterdam-. Bloemfontein, 9 te Amsterdam. Blitar, 8 te Belawan. Banka, 8 400 m. w. Minikoy n. Suez. Caltex The Hague, 8 te Sidon. Coryda, 8 v. Rotterdam 8 te Thameshaven. Corilla, pass. 8 Perim n. Mena el Ahmadi. Crania, 8 t.h.v. Guadeloupe n. Curagao. Caltex Leiden, 8 nog rede Sidon. Diemerdijk, 8 v. Rotterdam n. Londen. Duivendrecht, 8 te Liverpool. Enggano, 8 te Colombo Eos, pass. 8 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 8 65 m. w. Kreta. Elizabeth B, 18 te Rotterdam verw. Friesland (KRL), 9 Tj. Priok verwacht. Gadila, 9 te Singapore. Esso Den Haag, pass. 8 Kp. St. Vincent n. Antw Hector, 8 te Alexandrië. Helder, 7 v. Amsterdam n. San Juan. Hoogkerk, 9 te Suez. Hydra, 7 660 m. zw. Lands End. Indrapoera, 8 v. Port Said n. Rotterdam. Isis, 8 v. Guanta te La Guaira. Ivoorkust, pass. 8 Casquets n. Dakar. Jason, 8 te Curagao. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 v. Fremantle n. Mel bourne. Kryptos, 7 v. Djibouti n. Abadan. Kellia, 8 te Curagao. Kota Gede, 8 te Djeddah. Lawak, 8 v. Mombasa n. Djibouti. Lemsterkerk, 8 v. Hamburg n. Kopenhagen. Lekhaven, pass. 7 Madeira n. Antwerpen. Liberty Belle, 8 te Rastanura. Lekkerkerk, pass. 8 Gibraltar n. Port Said. Loosdrecht, 8 te Bushire. Luna, 5 te Gibraltar. Lissekerk, 7 v. Suez n. Port Said. Maasdam, 7 v. Norfolk n. New York. Manoeran, 7 v. Genua n. Port Said. Meerkerk, 8 te Genua. Maasdam, 8 te New York. Malvina, 8 v. Singapore n. Yokohama. Marueen, pass. 8 Gibraltar n. Beaufort. Mentor, 8 v. Houston n. New Orleans. Mitra, 8 470 m. o.t.z. Kp. Guardafui. Nigerstroom, 7 te Antwerpen. Nanusa, pass. 8 Key West n. Houston. ADVERTENTIE bij Wie deze week 3. boodschappen haalt ontvangt een grote gevulde CHOCOLADEREEP van 50 gram voor ANANAS per blik, 4 schijven Grote ONTBIITKOEK 29 TAFELKOEKEN Tr per bus GEMBER} AM per pot 45r THEE .0 100 gram van 65 voor DOPERWTEN groot blik SCHOUDERHAM 150 gram PALINGWORST 150 gram uit blik, 150 gram VET SPEK yQ 500 gram Tegen inlevering van deze bon in de vleeswaren-af deling ontvangt u 50 gram HAM 50 gram PORK 50 gram BLOEDWORST voor ct. NIC-NAC WAFELS 250 gram DENNENAPPELS heerlijk koekje, 250 gr. ADVOCAAT-CUPS 200 gram ZELFBEDIENING LANGE NIEUWSTRAAT 509 IJ M UID E N hoek Velserduinweg Nieuw Amsterdam, 8 te Barbados. Notos, 7 50 m. n.nw. Kp. Vincent. Osiris, 7 v. Londen n. Emden. Oranje, 8 v. Napels n. Southampton. Oranjefontein, 8 te Las Palmas. Oranjestad, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Orion, pass. 8 Algiers n. Gibraltar. Overijsel, 8 te Penang. Ouwerkerk, pass. 7 Vlissingen n. Hamburg. Oberon, 8 Ciudad Trujillo. Ondina, 8 560 m. o.t.z. Albany. Oostkerk, 8 350 m. zo. Ceylon. Prins Alexander, 8 te Rotterdam. Prins Fred. Willem^ pass. 7 Finisterre n. Hamburg Prins Willem II, 8 te Carthagena. Peperkust, pass. 8 Lissabon n. Dakar. Pygmalion, 8 275 m. o. St. Maria. Rondo, 9 te Palembang. Rijnkerk, 9 te Kaapstad. Raki, 7 950 m. o. Bermuda. Slamat, 8 te Colombo. Stad Rotterdam, 7 te Hamptonroads. Statue of Liberty, 7 v. Port Said n. Philadelphia Stad Maassluis, 8 v. Narvik n. Glasgow. Sunetta, 11 Kobe verwacht. Salawati, 8 te Amsterdam. Schouten, 8 v. Port Swettenham n. Seychellen. Sliedrecht, 8 v. Wellington n. Auckland. Stad Amsterdam, 9 te Rotterdam. Seven Seas, 8 te Rotterdam. Sarpedon, 8 te Hamburg. Stentor, 7 1060 m. no. Paramaribo. fero, 7 te Montevideo. Titus, 7 v. Tunis n. Napels. Trajanus, 8 te Port au Prince. Triton, 7 v. Philadelphia n. New York. Teucer, 8 400 m. o.zo. Socotra. Tibia, 8 90 m. o. Tanimbar eil. Van Waerwijck, 9 te Hongkong. Wieldrecht, 8 te Pto Covenas. Willem Ruys, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. W. Alton Jones, pass. 8 Perim n. Mena el Ahmadi Willemstad, 8 v. Aruba n. Puerto Limon. Wonosari, 8 390 m. n.t.w. eil. Wake. Zeeland (SSM), 8 te Hamburg. KLEINE VAART Arak, 8 te Antwerpen. Antilope, 8 v. Middlesbro te Rotterdam. Amyntas, 8 v. La Pallice te Amsterdam. Atlas, 7 v. Hamburg te Amsterdam. Ali S, 8 v. Rotterdam te Shoreham. Arnoudspolder, verm. 9 v. Antwerpen n. R'dam. Appingedam, 8 v. Rotterdam te Antwerpen. Boreas, 7 v. Faro n. Lissabon. Bab T, 6 v. Grangemouth n. Sables d'OIonnes. Bestevaer, 8 v Rotterdam te Huil verw. Castor, 3 v. Huil te Hamburg. Concepcion, 7 180 m. no. Madeira. Corrie B, verm. 8 v. Vado n. Mourepjane. Da je Bohmer, verm. 10 v. Amsterdam n. Kopen hagen. Eibergen, 8 te Sables d'OIonnes verw. Erasmus, pass. 8 Vlissingen n. Swansea. Fiducia, v. Boston te Middelharnis. Frans v. Seumeren, verm. 8 v. Rotterdam naar Tyne. Hoe Vinces, 9 v. Grimsby te Rotterdam verw. Hoogvliet, 9 v. Newport te Rotterdam verw. Henrica B, 9 v. Norwich te Breskens verw. Jonan, 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Jura, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Joost, 4 v. Glasgow n. Bilbao. Kaap Falga, 5 te Zaandam. Kaap St. Vincent, 7 v. Swansea n. Loriënt. Keyser, pass. 8 Vlissingen n. Wicklow. Larix, 7 v Santander n. Bordeaux. Leendert B, verm. 8 v. Sarpsborg n. Huil. Mees Cremer, 8 v. Grimsby te Rotterdam verw. Meuse, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Michel Swenden, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Myfem, 8 v. Stockholm te Rouen. Matthew, 8 v. Gent n. Thames. Markab N, pass. 8 Lissabon n. Casablanca. Midas, 7 te Kopenhagen n. Amsterdam. Marianne, 6 v. Rouen n. Parijs. Noorderlicht, verm. 8 v. Dublin n. Waterford Nottingham, 8 v. Wear te Rotterdam. Nassauhaven, 9 v. Halmstad te Dordt verw. Netta, 8 v. Hirsthals n. Floro. Nieuwehaven, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Nieuwland, 8 v. Grangemouth n. Rotterdam. Oceaan, 8 v. Gothenburg te Rotterdam. Oranjepolder, verm. 8 v. Casablanca n. Kaolak. Paloma, pass. 8 Brunsbüttel n. Rotterdam. Pavo, 6 te Bordeaux. Procyon, 8 te Amsterdam. Prinses Wilhelmina, pass. 8 Vlissingen n. Dublin Rien Teekman, pass. 8 Vlissingen n. Engeland Rijnhaven, 8 rede Port Lyautey. Sandettie, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Senior, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Sonsbeek, 8 v. Klaipeda te Rotterdam. Tilly, 6 te Santander. Wota, pass. 8 Vlissingen n. Terneuzen. Westpolder, verm. 9 v. Lissabon n. Antwerpen Wickenburgh, 8 v. Casablanca n. Duinkerken.' di i v, -, SLEEPVAART Blankenburgh, 8 v. IJmuiden te St. Malo Ebro, 7 v. IJmuiden n. St. Malo met bak. Rode Zee. 7 50 m. z. Mona eil. Thames, 7 12 0m. no. Fayal met Maria Victoria. Tyne, 7 790 m. no. Bermuda n. Lib. Gannef» Witte Zee, 7 v. Port Said n. Priok. I

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7