AUTO- en MOTORRIJLES Kerkdiensten Autorijschool Succes Omslaan van de „Neeltje" een gevolg van bijzondere omstandigheden Kennemer antaarn dank aan het kind e *"LOeeJb Help aan het heir Voorbarige vreze over de G.G.T.A. Lof voor de opvarenden die schip niet wilden verlaten toen schipper verdronken was Old Clothes New ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 7 Geen schuld bij „Condor" voor aanvaring met „Pluton" Muziekavond Vrouwengroep P.v.d.A. Twee leerkrachten aan de Prof. v. Leeuwenschool Kinder-wereldgebedsdag Schaakclub Santpoort TAXI NODIG? BEL 5000 DRY CLEANING ONLY Kinder diensten „Gaslicht" op 10 maart „La Strada" (Rex-Theater), Het magnifieke Italiaanse filmwerk van regis seur Frederico Ferrini, dat reeds eerder triomfen vierde in de theaters der grote steden, heeft nu ook IJmuiden bereikt en het lijkt ons een bijzonder gelukkige keuze van de directie van het Rex-Theater deze ontroerende en filmisch wondermooie film van de komende week op haar repertoire te nemen. „Gelsomina" uit „La Strada". Met „La Strada" is de lijn der neo-rea- listische school, die de Italianen na de oor log zo treffend opzetten, doorgetrokken ook hier weer geen sterren, maar gewone mensen met gewone problemen. Niettemin wijkt „La Strada" („de weg") in zoverre van fietsendieven en „Sciuscia" af, dat er weinig aan de toevallige entourage werd overgelaten en dat de symboliek van het verhaal kennelijk heeft gezocht naar een zeer wei-voorbereide mise en scène. Die symboliek is duidelijk: de strijd tus sen goed en kwaad. De goede genius, het meisje.' Gelsomina, dat door een ruige, materialistische kermisreiziger wordt ge kocht als partner in zijn eenmansnummer, de kwade: de verlopen artiest, wiens ge luk is opgeborgen in een vreemd driewie- lig vehikel, waarmee hij zijn gehele ar tistieke outillage door Italië sleurt. Gelsomina gaat mee verwonderd en verbijsterd. Zij vat echter een bepaalde aanhankelijkheid op voor de grove klant en doet haar best, zijn stalletje zo goed mogelijk te dienen. Maar de rechtlijnige slechtheid van haar gezel uit zich tijdens een nachtverblijf in een klooster, waar de man zich van een aantal kostbaarheden poogt meester te maken. Gelsomina pro beert hem kwijt te raken, maar dan komt een der hoogtepunten van de film het zachte, gevoelige kind voelt, dat zij deze boeienkoning onmogelijk alleen kan laten en volgt hem niettemin weer op zijn gril lige reizen. Maar dan laat hij haar achter in de vrieskou. Tenslotte doodt het kwaad zichzelf: de boeienkoning sterft in een slotscène, die misschien wat te veel naar de melodramatiek neigt, maar des ondanks een raffinement verraadt, dat slechts de geniale regisseur zo op het celluloid kan brengen. Deze film, die terecht door vele liga's voor haar programma's is uitverkoren ver dient een grote belangstelling van ieder, die in de film meer ziet dan een vluchtig amusement. J.F. „Wonderman" (Thalia, vrijdag t/m maandag). Een van die kostelijke verhaen van Danny Kaye, breed uitgemeten en in „technikolder" uitgevoerd die de burger steeds weer een hart onder de riem steken, omdat er zoveel onversneden humor in „Virginia Mayo" uit „Wonder man". voorkomt. Het verhaal doet er minder toe: „Buzzy" Kaye, conferencier en danseur in een New Yorkse nachtclub, wordt aan de vooravond van zijn huwelijk vermoord. Maar zijn tweelingbroer leeft en deze Ed win is een rustig mens; de geest van de vermoorde Buzzy roept hem echter op hem te vervangen in de show. En daarmee is de oprechte kolder losgebroken en Danny kan alle registers opentrekken om u zo plezie rig bezig te houden, dat het jammer is, als „Wonderman" tot een ontstellend einde komt. Edwin is namelijk helemaal niet gescha pen voor dit luchtige vak en keert gerust gesteld na het onvoorstelbare succes naar zijn boeken terug. Met Virginia Mayo maakte Danny Kaye er een kostelijke film van, die u de kou zal doen vergeten in een hartverwarmende lach. J. F. „Kleine kameraden" (Th alia, zondag middag). Een aardige film over paarden en mensen draait zondagmiddag in het theater van IJmuiden-West: het paard Gypsy ver vult er een sympathieke hoofdrol in en af en toe herinnert deze rolprent aan de ge- noegelijke film, die onder de naam „Lassie" van de bekende trouwe collie werd uitge bracht: ook hier een dier, dat de aanhanke lijkheid hoger stelt dan de warme stal en terugkomt naar de oude baas. De manier, waarop de camera het mooie hengsteveulen volgt op zijn moeizame terugtocht naar de kleine Meg is af en toe meesterlijk. F. „Attilla" (L u x o r, vrijdag t/m. woens dag) heet het groots-opgezette filmverhaal van de beruchte wereldbestormer, die met zijn meedogenloze mepsenwals over het Europa van de vijfde eeuw stormde, ver pletterend wat hem voor de voeten kwam en paniek zaaiend over een geheel wereld deel. De historische feiten zijn met dit kostbaar-gemonteerde en daardoor onte genzeggelijk boeiende drama hier en daar niet weinig geweld aangedaan, maar wie dit voor lief wenst te nemen en niet in de eerste plaats een verfilmd geschiede nisboek verlangt, komt ruimschoots aan zijn trekken met het ruige wilde verhaal, dat soms wel eens wat al te veel hooi op de vork neemt en daardoor mank gaat aan een ongezellige overladenheid. In de zondagmatinée draait de plezierige hondenfilm „De zoon van Lassie" met aar dige dressuurstaaltjes, die vooral voor een jong publiek uitermate geschikt lijken. „Gorilla op de vlucht" (Kennemer- Theater, vrijdag t/m. maandag). Uit de cir cuswereld zijn wel betere films geboren dan dit tamme geheel, dat alleen al om zijn loszanderig verhaaltje nauwelijks boven de middelmaat uitkomt. Het thema wordt ge leverd door een „wereldnummer" trapeze- werken boven de kooi van een gorilla, maar voor het overige blijft het allemaal dermate goedkoop en doorzichtig, dat het zelfs door de spanning niet te redden is. Ook niet door de fraaie dames en de aparte grofheden die het verhaal larderen. „Zij, die zich verkopen" (dinsdag en woensdag, K e n n e m e r-Theater) heet een reclasseringsfilm te zijn, maar gaat ons net iets te veel op de sensatiezucht van het grote bioscooppubliek af, om helemaal eerlijk te zijn. Het oudste beroep ter we reld wordt geplaatst tegenover het werk der sociale zorg in de armoe-wijken der grote stad, maar de regisseur wist er niet de cinematografische beeldenkracht mee op te roepen, die het lauwe verhaaltje nog had kunnen ophalen tot een documentaire van waarde. Hoewel gezegd moet worden, dat hierdoor terecht voorkomen werd, dat de duistere zijden van de prostitutie al te duidelijk op het celluloid doordrongen en de Nederlandse censuur door coupures te openbare eer had moeten redden. „Captain Kidd and The Slave girl" (W.B., vrijdag t/m. maandag) heet het bombasti sche en zeer irreële verhaal, dat in de Pe perstraat wordt voorgeschoteld. Met aplomb weliswaar, maar zo goedkoop en weinig doordacht allemaal, dat deze cap tain Kidd en zijn liefde voor het mooie slavinnetje een operettefiguur blijft, die nergens overtuigt. Zondagmiddag geeft het W.B. theater „Captain Scarlett" een film over de mis lukte pogingen van enkele graven en her togen in het Frankrijk na de val van Napo leon om de alleenheerschappij te krijgen. Een dappere ridder (Richard Greene) weet te voorkomen, dat de arme boeren, die onder Napoleon al zo geleden hebben, op nieuw onderdrukt worden. Ook „Gekruiste zwaarden" wordt zondagmiddag in dit theater vertoond, waarin Errol Flynn voor de zoveelste maal op oorlogspad gaat, gade geslagen en bewonderd door diverse lief tallige jonge vrouwen. ADVERTENTIE Wij lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie TECHNISCHE LESSEN ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Op 25 november 1955 is de motorlogger „Condor" SCH 97, terwijl hij, varende op de visgronden in de Noordzee, zou begin nen het net weer uit te zetten, aangevaren door de niet vissende Poolse trawler „Plu- ton". Het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart luidt als volgt. Op die dag oefenden op een beperkt ge bied op de Noordzee vele vissersvaartuigen de trawlvisserij uit. Zij visten vóór stroom en keerden, na het halen van het net, te gen stroom terug om zoveel mogelijk op dezelfde plek te blijven. Alle daar vissende schepen handelden op dezelfde wijze en kenden dus elkanders bedoelingen. Om aan in de buurt zijnde schepen duidelijk te ma ken, dat een schip zijn net wilde uitzetten of inhalen, lieten zij een fluitsein horen, dat, hoewel niet internationaal vastgesteld, toch bij de vissers het afgesproken sein was voor deze handelingen. Zo kunnen zeer veel schepen dicht in eikaars buurt vissen zonder dat ongevallen gebeuren. Op 25 november 1955, te omstreeks 15 uur, voer de „Condor" met n.w. koers, na het inhalen van haar net, tegen stroom te rug om weer haar net uit te zetten voor het baken van een nieuwe trek. De Poolse trawler „Pluton", die eveneens zonder het net uit stomende was, had een koers, die de koers van de „Condor" sneed, en had dit schip aan stuurboord. Op het Poolse schip rustte de plicht om, zo nodig, voor de „Condor" uit te wijken. Toen de „Con dor" stopte en door het afgesproken sein aangaf, dat zij haar net zou gaan uitzetten, werd de naderende „Pluton" nog extra verplicht, dit nu stil liggende schip, dat be zig was het net uit te zetten, te mijden. De „Pluton" heeft weliswaar een korte stoot gegeven, maar is niet naar stuurboord uit geweken en heeft de „Condor" aangevaren en dit schip zo ernstig beschadigd, dat aan vankelijk voor behoud van dit schip ge vreesd werd. De raad is van oordeel, dat de „Condor" SCH 97 geen schuld heeft aan deze aan varing. De Beverwijkse afdeling van de Vrou wengroep van de Partij v d. Arbeid houdt dinsdag 14 februari in de Zeewijkschool een bijeenkomst waarop de heer J. Pink sterboer een muziekavond zal verzorgen. In verband met het leerlingenaantal van de Professor van der Leeuwschool kunnen twee aan de school tijdelijk verbonden leerkrachten in vaste dienst worden aange steld. B. en W. stellen de raad voor, te rekenen met iniganig van 1 januari 1956, aan de Pro fessor van der Leeuwschool in vaste dienst te benoemen: de heer D. R. Bouhof en miej. J. Schilstra. Door het Nederlandse comité Vrouwen Wereldgebedsdag is voor dit jaar tevens een Kinrier-Wereldgebedsdag georganiseerd op Vrijdag 17 februari 1956. In de IJmond zal deze dienst gehouden worden op genoemde dag in de Goede- Herderkerk Velserduinweg IJmuiden-Oost te 5 uur n.m. De ldturgiën voor deze dienst worden in de kerk verstrekt. Na de ontspanningsavond van schaak club Santpoort van de vorige week toen werd er meer gelachen dan geschaakt werd op de clubavond van dinsdag de schaaksport weer duchtig bedreven. Nu de voorronden voor het kampioenschap in de verschillende afdelingen bijna teneinde lo pen gaat elk winstpuntje dubbel tellen. Van Duin won van Vosman, Rietveld won zijn afgebroken partij tegen Vermeer,. De uitslagen in groep B zijn: Vosmaer- Hoogzaad 10, Baljet-Kruijff 10, v. Duin-Blokker 01, Rietveld-de Jong 10, in groep A: Hos-Wolters 01, Fieterse- Tuning 01, Brugman-Busselman 10, Blansjaar-Sterk remise. In groep C deel den de vier hoogstgeplaatsten: Haanappel, Oosterling, Schweitzer en Vos de punten. In groep D won Altena van Louwers. Voor de bondscompetitie staat voor 16 februari op het programma: Oppositie 2 (Heilo)-Santpoort 2. Santpoort behaalde in drie wedstrijden 5 punten en Opposi tie 4. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Op 7 oktober 1954 is de motorkotter „Neeltje" UK 60 tijdens stormweer op de Noord zee door een zware grondzee gekenterd. Na enige tijd richtte het schip zich weer, de schipper verloor zijn leven. Het oordeel van de raad voor de scheepvaart luidt: Uit het na de ramp ingestelde onderzoek door het Laboratorium voor Scheepsbouw- kunde te Delft blijkt, dat de „Neeltje" een goed zeeschip is en voldoet aan alle eisen, die aan de stabiliteit van dergelijke schepen kunnen worden gesteld. Dat ondanks deze goede eigenschappen de „Neeltje" in de nacht van 6 op 7 oktober 1954 toch is omgeslagen, moet dan ook worden toegeschreven aan zeer bijzondere omstandig heden. Er heeft toen in de Noordzee zeer zwaar stormweer geheerst. Deze is wel zeer on verwacht gekomen; de weerberichten van het KNMI spraken in de namiddag van 6 oktober van afnemende wind. De „Neeltje" die benoorden Terschelling vissende was, bevond zich op een zeer ongunstige plaats om een zware noord-wester storm af te rij den. Zij bevond zich aanvankelijk op de 100' dieptelijn, maar werd ondanks halve kracht draaien met de motor, meer en meer naar binnen gezet naar ondieper water, waar grondzeeën optraden. Voor de „Neeltje" was het onmogelijk te trachten de storm af te rijden met stilstaande mo tor, zo het schip latende drijven. Zij moest vooruit blijven draaien om niet op de Ter- schellinger banken te geraken. Zij is blijk baar in de dooreenlopende grondzeeën ge raakt en ondanks haar goede eigenschap pen van stabiliteit bij normaal stormweer opgenomen en omgeslagen. Het is gelukkig, dat, behalve de schipper, de andere opva renden zich toen in het voorlogies bevon den. Toen het schip zich na een kwartier weer rechtte, konden zij weer aan dek gaan en de maatregelen nemen, die het mogelijk maakten het schip nog te bergen. Mijdt de ondiepten De raad betreurt, dat de schipper bij deze ramp het leven verloor, en spreekt jegens de nabestaanden zijn medeleven uit. Hoewel de „Neeltje" ook met de kiel naar boven, zeer stabiel moet zijn ge weest, is zij na korte tijd toch weer recht gekomen. Hierbij moet wel het instromen de water een rol hebben gespeeld. Dit losse water zal de stabiliteit hebben ver minderd, zodat een volgende zee het schip weer recht kon keren. Het is wonderlijk, dat de „Neeltje" daarna recht is blijven drijven. Wellicht speelde hierbij een rol, dat het weer verbeterde en dat een lijn met ballastschuitje werd uitgevierd. De raad geeft in overweging om, bij het afrijden van stormweer, indien dit niet kan gebeuren met gestopte machnie, het schip beter te doen liggen door een ankerket ting, zonder anker, te doen uitvieren. Het mijden van ondiep water is allereerst aan te bevelen. De raad spreekt een woord van lof uit voor de overlevenden, die niet hun schip wilden verlaten toen zij over konden stap pen op de Noorse tanker „Congo" en erin slaagden hun schip naar IJmuiden te doen slepen door de Belgische kotter „O 183". ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - JTELEFOON 4886 Foeter niet. De Amsterdammers, die zich enkele jaren terug zulke mees ters op het wapen der ver- keersslagzinnen toonden en het „Wees een heer in het verkeer" en „Foeter niet met uw toeter" vriendelijk doch beslist in het aangelaat der verkeersmassa's slingerden, maar niettemin de verkeersvlaggen in de hoofd stad niet grote regelmaat half stok zagen zakken, brachten mij onlangs op een privé-idée, dat u eigenlijk niet weten moogt, maar dat ik u ruim hartig en in de hoop op poli tiële absolutie, toch maar prijs geef. In de catacomben van het blauw-gekookte ei-op-gele wieltjes, dat mij sindis jaar en dag door gemeente en omme landen sleurt, brak namelijk ongeveer een maand geleden een minuscuul draadje, als gevolg waarvan het verschijn sel toeter niet langer aan de beschaving wenste mede te werken. De kleine vlo was dus claxonloos. Geheel zwijgzaam. Met die lichte handgreep, die mij tot de deskundige technici onder de motorkap hadden kunnen stempelen, zou ik op dat moment de sonore klank van de claxon voornoemd' op nieuw tot leven hebben kun nen wekken. Maar, zo peinsde ik op dat belangrijk moment, thans een dertig dagen geleden, waarom zou ik niet eens op eigen hout je proberen, zonder loeiende sirene het verkeer te ontmoe ten. Het werd aldus gedaan zonder edoch de commissaris op-de hoogte te stellen. Waar voor mijn nederige excuses, want volgens de wetten van dit goede land moet, zoals ge da gelijks tot uw verdriet kunt be luisteren, elke automobiel voorzien zijn van een luide toeter, die kippen en weduwen tot grote schrik brengt en fiet sers en kleuters de stuipen op het soms zo bekoorlijke lijf weet te j,agen. Maar de toeter is tot een misbruikt instrument gedegra deerd en wordt zo vaak te on pas bespeeld, dat de kakofonie in onze straten tot zenuw- instortingen leiden gaat, indien wij ons niet wat beperken. Laat ik, zo peinsde ik, klein- verkeerder, het eens proberen. En ik deed alzo een maand lanig. Geen toetertje heb ik ge slaakt vrinden en alles ging bést. Het is dus niet nódig zo veel te tetteren op straat en de wereld zou er heel wat kalmer op worden, indien het verkeer wat spaarzamer met de hoorn omsprong. Soms kan men er niet buiten ik heb het ook gemerkt, toen ik enige malen geheel moest stoppen om balorige voetgangers en on voorzichtige kindjes niet aan <>ooooooocococcoooooocooooooooooocooooooc ToeI De kleine Petertje Ha mers, 12 jaar, afkomstig uit IJmuiden, ligt al een hele poos ziek in het aca demisch ziekenhuis van Leiden na een aanrij ding liepen zijn nieren een ongewenst ziekenhuisbe zoek te helpen. Tóch was het uitermate leer zaam. Niet nadoen, mede- volantridder, maar wel eens over piekeren. „Foeter niet met uw toeter". „Cillis" in het goud Woensdag valt er een dier hoogtepuntjes voor in het fa brieksleven van Van Gelder, die meer nog dan woorden kunnen doen de verzekering geven van de verknochtheid aan het bedrijf van een kern der werkers. Cillis Nieukoop viert die dag namelijk zijn gouden feest in de meetafdeling van VGZ en dat is de laatste dag van een halve eeuw hard aanpoten, want Cillis, die al jong vroeg- op moest om de gezinskas voor een ineenstorting te behoeden, heeft het van zijn dertiende le vensjaar af niet met duimen draaien verdiend. Hij kwam al als achtjarige Haarlemmer meerder naar dit IJmuiden en vijf jaar nadien werd de jeugd ingewisseld voor het werk als loopjongen eerst, maar al gauw als gewaardeerde hulp in de houtkapperij, Toen naar de centrale, waar de kolen- voorziening hem niet spaarde, want de vuren moesten bran dend blijven en dat vraagt niet naar pijn in de rug of een jaap in de vinger. Drie jaar later is Cillis terug te vinden in de machinekamer, waar de ver antwoordelijkheden zwaar wo gen, nademaal hij zich ont fermde over het aandrijfwerk voor de machines en controle op de filters en de pompen. Dat ging goed, tot in 1914 het nood lot grijnzend toesloeg en Cillis aan de linkerhand wegrukte bij de compressor. Maar onze ju bilaris versaagde niet en vond werk in allerlei baantjes, tot hij tenslotte toch weer bij de nimmer roestende liefde voor de machinekamer, de kolen- ploeg en de verdampers terecht kwam. Nu is het al weer 25 jaar „meetafdeling" van de centrale, waar Cillis de twee laatste jaren voor zijn pensioen nog hoopt te slijten in dezelfde goede verstandhouding van de voorliggende halve eeuw. Alvast proficiat bij het feest van woensdag Even belichten Zonder de secretaris, die te bedde is geworpen door een verkeersongeval, maar verder met het voltallig bestuur heeft de piepjonge fotokring „Vel- sen", waarvan ik u reeds eer der sprak, haar éérste avond gegeven. In zaal drie van het Cultureel Centrum voor meer dan zestig leden en nog steeds druppelen er meer leden bij en deze eerste avond hadden al enige fotografen-om-de-lief hebberij camera's en foto's meegenomen. Cursusleider H. v. d. Akker heeft het in zijn inleiding zo juist gezegd: niet de camera doet het hem, maar het man netje (of vrouwtje) achter de zoeker. En dat het fotograferen duur zou zijn, wilde hij met een maar even uit de wereld helpen, want alleen al het ex perimenteren, dat tenslotte geen sou kost, kan bergen ge noegen opleveren. Meneer v. d. Akker heeft na de pauze een serie foto's laten zien, die respect afdwongen voor dat mannetje achter de zoeker. Overigens: er komt vraag naar oude platencamera's in Velsen. Wie er nog een met balg en al op zolder heeft, mag hem wel eens oppoetsen, want dat ding is als studie-object haast onbetaalbaar. Op één na Aan de Heirweg nommer zes viert meneer J. Castricum zon dag, dus morgen, zijn 98e ge boortedag. En daarmee heeft hij bijna het leeftijdsrecord van Velsen-Noord in handen, want er is er nog maar één ouder. Hij wil zijn rivaal proberen in te halen. Al jaren, maar die grinnikt in zijn vuistje. Ge zult het gaarne met mij eens zijn, dat wij maar beter in een hol kunnen kruipen en de blaren over ons heen kunnen spreiden, nu de winter na de generale repetitie van vorige week aan de uitvoering begonnen lijkt te zijn. Dat er onder het ge dierte des velds, dat geen winterslaap houdt, heel wat ellende wordt geleden, moogt ge wel van mij aannemen, want ik heb er met de rode neus bovenop gestaan, toen de vogels gevoerd werden en met gulzige snavels in het strooisel doken, dat Die renbescherming dank zij de mildhartigheid van vele goede gevers zorgvol kon uitwerpen over veld. en plas. De dank, die hiervoor zeer velen toekomt, wil ik toch wel even persoonlijk toe zwaaien aan de jongens en meisjes, die een paar midda gen lang in het Kerbert-asyl meehielpen aan de vervaardi ging van de gestampte pot voor de hongerenden en die als wilden brood sneden en Er is blijkbaar enige vreze gevaren onder de Velsenaren, dat zij, indien zij van 37 april een of meer deelnemers aan de olym piade van gymnasiasten in huis nemen, de ganse dag in het latijn of grieks dienen te onderhandelen over de suiker in de thee of de juiste stalling van het rijwiel. Want anders is het moeilijk te verklaren, dat van de 140 onder dees' Lantaarn aangekondigde onderdakzoekers nog maar 5 zijn geholpen. ernstig letsel op en daar ligt de kleine man dan, vegeterend op wat vruch tensap vijftig pond schoon-aan-de-haak en op de vriendelijkheid der j grote mensen. Toe, stuur Petertje eens zomaar een ansicht. Ge kunt er dat kleine leventje zoveel zon mee bezorgen. :jooooooooooooooooooooooooooüoooooocooooo Niets is echter minder waar: het gaat om thans 135 van de 360 jongelui, die in die week na Pasen naar Velsen komen om vier dagen samen door te brengen in sport, spel en ont spanning, aan een simpel bed en een stoel aan tafel te hel pen. Jongelui uit Groningen, Utrecht en waar niet al van daan, die met een zeer ge ringe hoeveelheid centjes in de buidel elk jaar hun GOTA organiseren en dit thans voor de tiende keer in Velsen gaat doen. En dat moet een mooie organisatie worden, menen die meisjes en jongens van het Velsense gymnasium, waaraan de moeders en vaders hun aan deel kunnen bijdragen door voor vier dagen en vier nach ten een deelnemer in huis te nemen. Honderdvijfendertig van zulke welwillende ouders en de organisatoren zijn ten minste van die zorg af. Elke gast- neemt in elk geval een vrijkaart mee voor de toneel avond in „Rex" op dinsdag avond de 3e april. De directeur van de huisves tingscommissie, Ruud v. d. Veen, Wenckebachstraat 60 en zijn confrater-in-de-nood Jaap Möckel, Jacob Catslaan 26, ne men graag de gastvrije adres sen op. blikjes openden, kinders van de HBS en de huishoudschool, wier steun op hoge prijs is ge steld door asylhouder Kruis wijk, die er anders bepaald niet uit was gekomen. Mocht de kou aanhouden, dan ziet hij ze graag terugkomen of anderen als dat kan. Het is dankbare arbeid en vrijwilli- gertjes kunnen staat maken op een vreugdekrijs uit duizen den meeuwenkelen en hon derden eenden- en koeten snavels, die nu tenmiste open gehouden kunnen worden. Uit Santpoort gewordt mij een vriendelijk briefkaart van een trouwe aanhanger, me neer Van Ee van de Hagelin- gerweg, die een ideetje aan de hand doet voor een goede drenking der vogels. Aan drinkwater hebben onze ge vleugelde vriendjes meer dan ooit hevige behoefte en me neer Van Ee heeft daar wat op gevonden. Op de vier hoe ken van het voederplankje in zijn tuintje plantte hij busjes, die voorheen haring-in-toma- tensaus bevatten, gevuld met lauwjvater. De vogels kunnen er niet in baden, want zo ge weet is dat meestal dodelijk voor zulke enthousiasten, maar er wel uit drinken en zodra ze bevroren zijn, worden ze door oppassende huisgeno ten weggehaald, en vervangen door nieuwe de bevroren busjes gaan bij de kachel staan ontdooien en zo rouleert dat dan tot innige vreugde der gevederden. Zoiets is best te doen ge helpt er de pieten uitgebreid mee. LAMPENIER Zondag 12 februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van. Wijngaarden; 5 uur, ds. J. v. d. Berg. Gebouw Ghr. Bel., 10 uur: de heer B. Meesters, jongerendienst. Geref. Kerk, lehthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. V. d. Knijff. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. F. H. Pasma van Hilver sum. Oud-Kath. Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers. Woensdag, Aswoensdag, 9.30 uur: heilige dienst; 19.30 uur: vespers. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsbijeen komst; 12 uur: zondagsschool; 4.30 uur: jeugddienst; 8 uur: openbare samen komst. Maandag 8 uur: jeugdrally, leider kapi tein Van Storrum, met jeugdteam uit Amsterdam. Baptiste Gemeente, IJmuiden (Cultureel Gebouw, Plein Moerbergplantsoen) 10 uur: ds. J. W. Weenink. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Diokhout, gezinsdienst; 7 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Jeugdge- bouw, 10 uur: jeugdkerk. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: W. Hoekendijk, Amsterdam; 19.30 uur: Th. Dikkes, Lei den; Woensdag 19.45 uur: J. A. Visser, Amsterdam, bijbelbespreking. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: breking des broods. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam, gezinsdienst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 's avonds geen dienst. Jeugdkapel, 10 uur: hr. J. Kool. Zater dagavond, 7.30 uur, wijkgebouw, avond gebed. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: hr. Duk; 19 uur: dr. G. P. Scheers uit Haarlem-Noord, jeugddienst. Geref. Kerk, 10 en 5 uur: ds. W. Kreuzen uit Delft. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer A. T. Polderman, Den Haag; donderdag 16 februari, de heer Jb. Klein Haneveld, Bodegraven, 8 uur. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huisman van Velsen (N.) Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 19 uur: ds. «J. A. Eekhof. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: mevr. Olivierse. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 uur: ds. W. Muylwijik van Hilversum. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomt; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst, De samen komsten staan olv. Ie luitenante C. Oele. Maranatha, 9.30 uur: Bidstond; 10 uur: Ed. W. Pera, Den Haag; 11.45 uur: zon dagsschool; 7 uur: Ed. W. Pera, H. Avondmaal. Dinsdag 14 februari, 8 uur: bijbelbespreking, Jb. Klein Haneveld. Evangelisch-Lutherse gemeente, 19 uur: dis. J. A. Roskam. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplem, 10 uur: ds J. A. Eekhof. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. Norel, van Beverwijk. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Prov. Ziekenhuis Duinenbosch, 14.30 uur: ds. Dickhout, van IJmuiden-Oost. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, jeugddag; 18.45 uur: ds. D. ter Steege, bijzondere kerkdienst (zangdienst van 18.4519 uur). „De Toorts", 9 uur: ds. J. A. Mulder, Naarden. Geref. Kerk, 9.30 en 15 uur, ds. De Kluis. Christ. Geref. Kerk, 15 uur: ds. J. P. Geels uit Haarlem. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. Doopsgezinde Gemeente, Remonstrantse Gemeente, Gebouw Spaarnberg, Wiiste- laan 75, Santpoort-Dorp, 10.30 uur: dar. C. Spoelder, Haarlem. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool, 10.30 en 11.30 uur. Herv. zondagsschool, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. zondagsschool, Insingerschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. Herv. zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente, Kerkgebouw Helmstraat, 11.30 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. DRIEHUIS VELSEN-DORP: Herv. zondagsschool te Driehuis, Maria Boreelkleuterschool, alle leeftijden 10 u. Hervormde zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat, 12 uur. Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente Jan Campertschool, 10.30 uur. VELSEN-NOORD: Herv. zondagsschool, 5 t/m 8 jaar kleu terschool aan de Banjaertstraat 12 uur en van 8 t/m 13 jaar in de C.V.O.-school aan de Langeveldstraat 12 uur. Door een vergissing in de „Culturele agenda" van gisteren werd de voorstelling van „Gaslicht" door „Kunst en Vriend schap" voor vanavond aangekondigd. Men wijst er ons echter op, dat de voorstelling zaterdag op 10 maart gegeven wordt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7