Geneefse conferentie mislukt Bijna overal in Europa nieuwe kou na sneeuwval Vuur vernielde bovenstuk van Amsterdamse Diamantbeurs Weerbericht Formulering van geschillenregeling bleef onoverbrugbare kloof Haarlems Dagblad Ondanks belangrijke concessie van Nederland „Genève wikte maar Djakarta beschikte" (MWMStLimL,/ Nehroe stelt India aan wereld ten voorbeeld Het woord is aan Luchttransporten voedsel naar Italië Brandkasten met zeer kostbare inhoud weerstonden de hitte Sociale en economische revolutie met vreedzame middelen Sovjet-Unie spreekt zich uit tegen dwangarbeid Nieuwe Ku-Klux-Klan in Amerika Sneeuw veroorzaakte weinig vertraging in treinverkeer Sovjet-ambassadeurs naar Moskou vertrokken Twee regenten van sociale instelling bekennen frauduleus beheer Vorst houdt aan Weerrapport 70e JAARGANG No 186 MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 31 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Genève) Ondanks een energieke, op het allerlaatste moment ondernomen poging van minister Luns om te redden wat er te redden viel, is de Nederlands-Indonesische ministerconferentie toch een mislukking geworden. De Nederlandse delegatie is gistermiddag een illusie armer, maar een ervaring rijker naar Den Haag teruggekeerd om hedenmiddag in de ministerraad verslag te kunnen uitbrengen van de dramatische ontknoping van deze conferentie. De delegatie-Anak Agung zal morgen de terugtocht naar Djakarta aanvaarden. In het sobere slotcommu niqué, dat de verzamelde journalisten zaterdagavond is voorgelezen, wordt ge constateerd dat de „delegaties zijn gestuit op het momenteel onoverbrugbaar gebleken verschil van inzicht omtrent de formulering van de geschillenregeling". Óm de pil wat te vergulden, wordt hieraan toegevoegd, dat de „uitvoerige ge- dachtenwisselingen, die in een goede sfeer plaats hadden, hebben bijgedragen tot begrip voor de wederzijdse standpunten De op 10 december in Den Haag begon nen conferentie heeft aangetoond, dat het volslagen onmogelijk is om met de Indone sische delegatie tot een redelijk akkoord te komen, om nog maar te zwijgen over het streven naar „verbetering van de relaties", waarover men in het Indonesische kamp niet uitgepraat raakte, maar waarvan in de praktijk zo bitter weinig is gebleken. „Ge nève wikte, Djakarta beschikte", zo vatte een der zegslieden het gebeuren gisteren nog eens samen. Toch heeft het er zaterdag nog enige tijd naar uitgezien dat de conferentie in het goede spoor kon worden gehouden. Toen het gesprek over de arbitrage--regeling ge heel dreigde vast te lopen, nodigde minister Luns na telefonisch overleg met Den Haag Anak Aung opnieuw uit voor een gesprek onder vier ogen. Tijdens dit onder houd bracht de Nederlandse delegatieleider een nieuw voorstel ter tafel, dat op vrijwel alle essentiële punten tegemoet kwam aan de Indonesische bezwaren. Niet alleen was Nederland bereid de geschillenregeling een veel algemener karakter te geven, maar bovendien zou, volgens het nieuwe voorstel, de rol van de president van het Internatio naal Gerechtshof worden beperkt tot het aanwijzen van een opper-arbiter. Belangrijke concessie Dit was een zeer belangrijke concessie, omdat Nederland tot op dat ogenblik steeds ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA DAMESPANTALONS SJAHEEDNAGAR (AFP/Reuter) „Wij zullen de wereld laten zien, hoe wij een grote sociale en economische revolutie tot stand kunnen brengen met vreedzame mid delen en wederzijdse samenwerking," aldus heeft premier Nehroe van India te Sjaheed- nagar verklaard tijdens een openbare ver gadering van zijn Congrespartij. Nehroe keerde zich tegen de communisten, „die in 'n voorbij verleden leven, hun geesten slui ten, steeds maar versleten leuzen herhalen, reactionair zijn en in plaats van voorwaarts te gaan naar een werkelijke revolutie pas sen achteruit maken." Gewagend van de vorderingen die de Sovjet-Unie in de loop van enkele tientallen jaren heeft gemaakt, zei Nehroe, dat dit „geweldige succes" be haald werd tegen een hoge prijs en met grote offers omdat de autocratische Sov- jetregering grote druk op het volk oefende. „Het is duidelijk, dat wat wij democratie noemen in de Sovjet-Unie niet bestaat. De democratie van de Sovjet-Unie is iets anders. Ik wil hier echter geen critiek mee uitspreken." India moet de wereld een democratische vreedzame weg van voor uitgang tonen. Het is niet nodig het bloed van het volk te vergieten voor de vooruit gang. Dit zou uitermate onzinnig zijn, al dus Nehroe. Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Amerika hadden 150 jaar de tijd gehad voor hun industriële revoluties en hadden andere landen kunnen beheersen en uit buiten, zoals India door Groot-Brittannië was uitgebuit. India zal tonen, dat er een derde weg bestaat. „Wij hebben tenslotte besloten naar socialisme te streven en snel een socialis tisch stelsel op te bouwen met vreedzame middelen." Nehroe legde de nadruk op het democra tische karakter van het bewind in India „waar iedereen degene naar het parlement kan zenden, die hem bevalt." Zijn vertrou wen uitsprekend in het welslagen van het tweede vijfjarenplan, zei Nehroe, dat dit pian voorziet in een verhoging van het nationale inkomen met een kwart. Hij her innerde eraan, dat bij het begin van het eerste plan, India levensmiddelen moest invoeren. Thans kan het land, ondanks de door overstromingen van de laatste tijd aangerichte schade, zich bedruipen. De ongelijkheid van de inkomens moet verminderd worden. Sprekend over ont wikkelingsprojecten voor het platteland, deelde Nehroe mede, dat reeds 125.000 dor pen zijn gemoderniseerd, hetgeen revolu tionaire veranderingen in het leven ten plattelande heeft teweeggebracht. had vastgehouden aan de stelling, dat de arbitrageregeling moest worden beperkt tot de financieel-economische sektor. Ook de eis, dat de president van het Internationale Gerechtshof te Den Haag alle leden van de arbitrage-commissie zou moeten aanwijzen, had men laten varen. Inplaats van op het Nederlandse aanbod in te gaan, kwam Anak Agung met een eigen formulering over de brug, die nog vager en nietszeg- gender was dan de vroegere voorstellen van die kant. Dit was} de druppel, die de emmer deed overlopen" De Indonesische formulering, dat de arbitrage moest zijn gebaseerd op de „beginselen en procedures, tot dusverre ge volgd door de voormalige deelgenoten van de ontbonden Unie", was absoluut onaan vaardbaar voor de Nederlanders, die daar mee al hun waarborgen uit handen zouden hebben gespeeld. Vandaar dat minister Luns uit zijn stoel oprees en het voorstel deed de conferentie maar af te breken, om dat iedere discussie over dit onderwerp toch nutteloos zou zijn. In de grote confe rentiezaal kwamen toen de voltallige dele gaties voor de slotzitting bijeen. De Neder landse delegatieleider, die een uiterst ver moeide indruk maakte, las met matte stem zijn afscheidsspeech voor, waarin hij de na druk legde op de Nederlandse bereidheid om de „talrijke andere aangelegenheden, 'die nog gereed liggen in een rustig, diplo matiek overleg te bespreken". Pr opaganda-afscheid In zijn antwoord legde Anuk Agung het accent vrijwel geheel op de kwestie Nieuw- Guinea, waardoor kennelijk met opzet de schijn werd gewekt, alsof dit het punt was waarop het gesprek in feite was vast gelopen. „De kwestie Irian-Barat", zo zei de Indonesische delegatieleider, „kon niet tot overeenstemming leiden, aangezien de Nederlandse delegatie weigerde in te gaan op de door onze delegatie voorgestelde for mulering, die neerkwam op het in het uit zicht stellen van de besprekingen in de toekomst over dit voor het Indonesische volk zo uitermate belangrijke vraagstuk. Ik betreur het ten zeerste, dat de Neder landse delegatie in feite de deur heeft dicht geslagen voor verder overleg." Deze ver klaring heeft terecht kwaad bloed gezet bij de Nederlandse delegatie, omdat zij zo duidelijk het propaganda-recept verraadt. De kwestie-Nieuw-Guinea is, zo verzekerde men ons gisteren, na de hervatting van de conferentie zelfs niet meer te sprake ge bracht. Al met al was dit het triest einde van een der wonderlijkste conferenties, die ooit heeft plaats gehad. Het overleg is niet ge strand op een principe-kwestie over het principe van de arbitrage waren beide par tijen het roerend eens maar op een ver schil van inzicht over de formulering hier van. De waarheid gebiedt te zeggen, dat indien de volgorde van de agendapunten anders was geweest - de conferentie waar schijnlijk op een ander punt zou zijn „afge sprongen". Er zijn van Indonesische zijde zoveel irrationele factoren in het overleg gebracht, dat er voor logische argumenten geen plaats meer was. U nie-opzegging? Wat zullen nu de gevolgen zijn van deze mislukking? In zijn afscheidsrede heeft Anak Agung weliswaar gewezen op de „ernst van de situatie",maar aan toekomst voorspellingen heeft hij zich niet gewaagd. „Wij werken niet met ei en koffiedik" zei hij gisteren nog, „maar één ding moet ik u toch op het hart drukken, namelijk dat men de zaak niet te luchthartig moet opnemen. Ik krijg wel eens de indruk, dat de neiging daartoe in Nederland te veel heerst." De laatste weken zijn er in Indonesië stemmen opgegaan om over te gaan tot eenzijdige opzegging van alle overeenkom sten met Nederland, maar in een dergelijk grof middel heeft men hier in het algemeen niet zoveel vertrouwen, omdat men wel inziet dat dit mes aan twee kanten snijdt en zowel de Nederlandse als de Indonesi sche belangen raakt. De toekomst zal moe ten uitwijzen, of de Indonesiërs werkelijk tot deze stap zullen overgaan. A rrestantenkwestie Over de kwestie van de Nederlandse ar restanten in Indonesië was de afspraak, dat de beide delegatieleiders haar tijdens in formele gesprekken, buiten de conferentie zaal, zouden bespreken. Maar door het ver rassende slot van het overleg is hiervan niets terecht gekomen. Van Indonesische zijde heeft men echter verzekerd, dat In donesië de eenmaal gegeven belofte over de uitwisseling van de Nederlandse gevange nen, wier zaak nog niet in handen van de rechter is gelëgd, tegen de indertijd op Nieuw-Guinea veroordeelde Indonesische infiltranten, zal nakomen. GENèVE (Reuter) De Sovjet-Unie heeft in antwoord op een vragenlijst van het. secretariaat van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) aan de aange sloten landen verklaard, dat zij voorstellen voor een nieuwe conventie tegen dwang arbeid zal steunen. De conventie van 1930 wordt als verouderd beschouwd. Volgens de Sovjet-Unie dient de kern van de nieuwe conventie aldus te luiden: „Ieder lid van de Internationale Arbeidsorganisatie, die deze conventie ratificeert, neemt op zich om zo snel als de wetgeving in het betrokken land zulks toelaat, alle vormen van dwangarbeid hetzij openlijke of verkapte te ver bieden en om maatregelen te treffen tot een snelle en feitelijke opheffing van dwangarbeid." MIAMI BEACH (VS) (Reuter) In het zuiden van de Verenigde Staten is een nieuwe vorm van de Ku-Klux-Klan ont staan, die „Raad van blanke staatsburgers" heet en die strijdt tegen het opheffen van de rassenscheiding. Ook bestrijdt de raad de vakverenigingen, aldus heeft het be stuur van de Amerikaanse vakbond AFL- CLO zaterdag in Miami Beach bekend ge maakt. Volgens het verslag van de vakbond be staan er meer dan 500 plaatselijke raden in 44 staten, die met elkaar meer dan 200.000 leden tellen. De beweging is ont staan nadat het Amerikaanse opperste ge rechtshof bepaald had, dat rassenscheiding bij het openbaar onderwijs onwettig is. De beweging wordt gesteund door gouver neurs, congresleden, advocaten, bankiers en fabrikanten. Zij gebruikt bij voorbaat economische boycot en intimidatie van negers als middelen om haar doel te be reiken. Veel gewelddaden zijn reeds ge pleegd, aldus het verslag van het vak- bondsbestuur. Zondagmiddag is de bovenste verdieping van de Diamantbeurs op het Weesperplein te Amsterdam door brand grotendeels ver woest, een schouwspel dat door honderden Amsterdammers werd gadegeslagen. IJs op rivieren neemt toe In het algemeen heeft het treinverkeer in Nederland hedenmorgen door de zware sneeuwval niet al te zeer met vertragingen te kampen gehad. Alleen door een defect aan de bovenleiding is er tweeënveertig minuten vertraging ontstaan op de lijn Nij megen—Arnhem. In het algemeen bedra gen de vertragingen niet meer dan dertig minuten. Vooral in het westen is het trein verkeer zeer goed. Bij bepaalde militaire plaatsen heeft men de soldaten en anderen bereid gevonden de stations en de wissels bij de stations sneeuwvrij te maken. Over de ijstoestand op de rivieren heeft de Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat vanochtend het volgende medegedeeld: op de IJsel nadert het vaste ijs Deventer. Op de overige riviergedeelten komt drijf ijs voor met een bezettingsgraad van viertien de tot negentiende. Twee ijsbrekers zijn van Rotterdam naar Vreeswijk gevaren om de vaarweg via het Amsterdam-Rijnkanaal open te houden. In Duitsland zijn Lahn, Moezel, Neckar en Main gestremd voor de scheepvaart. Even beneden Kaub is het ijs vast, waardoor de waterstand stroomop waarts 405 centimeter is gestegen. De scheepvaart is gestremd tot aan de Neder landse grens. Versperde wegen De wegen rondom Lemmer en in de Noordoostpolder zijn bijna allemaal door de hevige sneeuwval versperd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw dertig tot veertig centimeter hoog. Sneeuwploegen waren vanochtend bezig de weg van Lemmer naar Joure sneeuwvrij te maken. De bussen naar Joure en Heerenveen konden vanmorgen niet uit Lemmer vertrekken. Vannacht zijn verscheidene auto's blijven steken. PARIJS (Reuter). De Sovjetrussische ambassadeurs te Londen, Parijs, Washing ton en Bonn, Malik, Vinogradov, Zaroebin en Zorin zijn zondag per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Met hen reisde de lei der der communistische parlementaire fractie in de Franse Nationale Vergadering, Jacques Duclos, die in Moskou het twin tigste congres der Russische communisti sche partij zal bijwonen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Jean de la Bruyère: Er bestaat geen ondeugd, die niet een zekere gelijkenis vertoont met een deugd en die er geen misbruik van maakt. Het afgelopen weekeinde heeft in bijna geheel Europa zware sneeuwval gebracht, meldt Reuter. In vele landen, met name in Frankrijk, Italië, Joegoslavië en Oostenrijk, is door zware sneeuwval het trein- en weg verkeer geheel in de war. Een overzicht uit de verschillende Euro pese hoofdsteden geeft het volgende beeld: Parijs: zware sneeuwval aan de Rivièra heeft het trein- en wegverkeer bijna ge heel lamgelegd. Duizenden auto's zijn ge strand langs de wegen en verschillende plaatsen rondom Nice zijn door de sneeuw volkomen van de buitenwereld afgesloten. Vele telefoonverbindingen zijn verbroken. In Parijs zelf gaat men nu op de groente markt de gevolgen ondervinden van de zware vorst van de afgelopen weken. Van Zondagmiddag is door een hardnekkige brand, die drie uur lang door de brandweer werd bestreden, de zolderetage van de ruim 30 meter hoge Diamantbeurs van de Vereniging Beurs voor de Diamanthandel aan het Weesperplein voor een deel ver woest. In het gebouw bevonden zich voor vele miljoenen aan ruwe en geslepen diamant, doch bij de brand zijn geen kostbare stenen verloren gegaan. De brand ontstond zondagmiddag om- Even deed zich na een uurtje een kritiek streeks kwart over Jrie. Op de bovenste moment voor, toen eerst de „Jan van der etage, de vierde van het gebouw, was de 54-jarige stoker van de beurs met een sol- deerbrander bezig met het ontdooien van een bevroren waterleidingbuis. Daarbij is waarschijnlijk houtwerk in brand geraakt. De stoker raakte in paniek en werd_ later met een zenuwschok in het gebouw aange troffen. Het gevolg was, dat de brandweer niet onmiddellijk is gewaarschuwd. Dat ge schiedde pas toen iemand in het aan de overzijde van het Weesperplein gelegen gemeentelijke ziekenhuis rook zag opstij gen uit de Diamantbeurs, bij het dak. Hij belde de brandweer op, die vrijwel onmid dellijk ter plaats was, omdat de kazerne naast de diamantbeurs staat. Op dat moment liet de brand zich niet ernstig aanzien. Maar het vuur breidde zich onbegrijpelijk snel over bijna de ge hele linkerzijde en de voorkant tot aan de grote koepel op de rechterpunt uit. Van links begon toen het waterkanon van de toevallig in de met ijs bedekte Nieuwe Achtergracht liggende drijvende motor spuit „Jan van der Heiden" naar het dak te spuiten. Aan de voorkant werden twee Magyrusladders uitgeschoven. Bovenop die ladders hebben brandweerlieden elkaar drie uur lang afgelost. Er ontstond zo'n in tense rookontwikkeling, dat het voor de vele duizenden Amsterdammers, die van de overkant van de gracht en het Weesper plein af de brand gadesloegen, een raad sel was, hoe de mannen het in de rook konden uithouden. De commandant van de brandweer liet veel materiaal aanrukken. Uit vijf kazer nes kwamen motorspuiten naar het Wees perplein. Het vuur werd tenslotte met 13 stralen bestreden. Heiden" defect geraakte, zodat zijn water kanon uitviel. Daarna begonnen de brand weerslangen stralen zwarte modder te pro duceren, die niet hoger reikten dan enkele meters. Blijkbaar was een der zuigslangen te diep in de bevroren gracht gezakt. Het euvel was spoedig verholpen. In die gracht verscheen een grote ijsbreker, die het ijs in een oogwenk had opgebroken. Het blussingswerk was niet van gevaar ontbloot, want van het dak gleden regel matig dakpannen naar beneden, die op het straatdek uiteenspatten. Op de bovenste verdieping waren de kantoren van een tiental diamantairs ge vestigd en het kantoor van een adviesbu reau voor reclame. In dit kantoor, aan de linkervoorzijde van het gebouw en de hoogste verdieping, is de brand ontstaan. De gehele inventaris ging verloren. In de andere kantoren werden diaman ten bewaard in speciale brandkasten. De directeur van de Diamantbeurs, mr. K. L. Fehr, die nog tijdens de brand op een lagere verdeiping van het gebouw met het bestuur van de Vereniging voor de Diamanthandel, de eigenaresse van het ge bouw, vergaderde deelde mede, dat het ge bouw, afgezien van de diamanten, verze kerd is voor een bedrag van 2.400.000, Uiteraard waren ook alle diamanten apart door de diverse diamantairs verzekerd. Er zijn bij de brand echter geen diamanten verloren gegaan. Dit is na de brand vast gesteld. De brandkasten op de bovenver dieping hebben het vuur goed doorstaan. Dankzij de hechte betonvloer van de vierde verdieping hebben de lager gelegen etages weinig schade opgelopen. Tot elf uur 's avonds is de brandweer met het nablussingswerk bezig geweest. Er zijn onregelmatigheden aan het licht gekomen in het beheer van de Drost IJser- manstichting, een sociale instelling te Moordrecht, die het weeshuis onder haar hoede heeft en verschillende bezittingen heeft Gebleken is dat gelden zijn achter gehouden en buiten de administratie om op een apart spaarbankboekje gestort zijn. Met gefingeerde nota's werden gelden aan de kas onttrokken en er werden inkomsten niet geboekt. Dit verduisterde geld werd op het geheime boekje overgebracht, dat als privépotje voor de regenten diende. Dit spaarbankboekje vertoonde een te goed van ongeveer f 10.000. Het is bij het onderzoek aangetroffen en voer het over grote deel was het geld nog aanwezig. Jaar lijks werd ongeveer duizend gulden voor eigen gebruik aangewend en daar het mis bruik al jarenlang bestond, is in totaal een belangrijk bedrag verdwenen. Een accoun tantsonderzoek moet de juiste omvang van de fraude vaststellen. Op last van de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank zijn dezer dagen door de rijkspolitie gearresteerd de 78-ja- rige voorzitter en de 44-jarige secretaris penningmeester van de stichting wegens verduistering en valsheid in geschrifte. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn daarna voor de officier van Justitie geleid, waarna zij zijn opge sloten in het Huis van Bewaring. Mede is een dag in voorarrest geweest de derde re gent, een vijftiger, die nadat procesverbaal was opgemaakt, is heengezonden. Het be stuur van de stichting bestond uit drie re genten, die allen bij de zaak zijn betrokken en twee regentessen, die buiten de fraude zijn gehouden en volkomen buiten dit wan beheer staan. verschillende groenten zijn de prijzen ver dubbeld en ook het brood wordt schaars. Bij de bakkerswinkels moeten lange rijen worden gevormd. Wenen: Oostenrijk is bedolven onder een nieuwe laag sneeuw, waardoor het trein-, weg- en luchtverkeer grote moeilijkheden ondervindt. Sommige treinen komen met 15 uur vertraging binnen. Rome: In de Italiaanse hoofdstad viert men carnaval in de sneeuw, doch ernstiger is de toestand in Zuid-Italië en in de Abruzzen, ten oosten van Rome. Vele dor pen in deze gebieden zijn door de zware sneeuwval en de vorst van de afgelopen dagen geheel van de buitenwereld afgeslo ten en hebben dringend om voedsel ge vraagd. Nieuwe sneeuwval bemoeilijkt de hulpverlening.Voedsel en veevoeder worden zoveel mogelijk door de lucht aangevoerd. 36 „Flying Boxcars" van de Amerikaanse luchtmacht zijn in Duitsland hedenmorgen opgestegen met dekens, kleren en voedsel voor de geïsoleerde dorpen in Italië. Berlijn: Zware sneeuwval plaatst het verkeer voor dikwijls onoverkomelijke moeilijkheden. De gehele binnenscheep vaart met West-Duitsland is tot stilstand gekomen. Kopenhagen: In Denemarken zijn tijdens het weekeinde vier personen om het leven gekomen door het „poolweer". Maar uit de Faroër en uit Groenland worden voorjaars- temperaturen gemeld. Stockholm: Zweden meldt sneeuwstor men langs de kust en zonneschijn bij 10 graden vorst in het binnenland. Londen: Na drie dagen vorst begon het zondag in Engeland weer te dooien. In Kent zijn nog vele dorpen van de buitenwereld afgesneden door sneeuw. Thans zakken overal de thermometers weer onder in vloed van koude lucht-aanvoer uit het noord-oosten. DE BILT: Een van Groenland afkom stige storing, trok in de nacht van zondag op maandag in diepte toenemend over de Noordzee naar het zuiden. De kern trok vergezeld van veel sneeuw vlak langs de kust van Holland en Zeeland, waar de temperatuur gedurende enkele uren tot even boven het vriespunt steeg. Na het passeren van de kern draaide de wind weer naar oostelijke richtingen en werd weer koudere lucht aangevoerd. Inmiddels steeg de luchtdruk in Noord-Scandinavië aanzienlijk en daar de depressie-activiteit in het Middellandse Zee-gebied voortduurt hetgeen de barometerstanden daar laag houdt zullen over een groot deel van Rusland en West- en Noord-Europa noord oostelijke winden de aanvoer van koude lucht in stand houden. Er is dan ook nog geen enkel teken, dat op een einde van de vorstperiode wijst. (van hedenmorgen 7 uur) weers- M .5 M -s C/5 ■U d - C <15 C toestand G •S o *15 <L> Z.S Helsinki geheel bew. no -20 2 Stockholm sneeuw no -16 0,6 Oslo nevel n -16 0 Kopenhagen sneeuw nno -11 0,3 Aberdeen regenbui n 1 2 Dublin zwaar bew. nw 4 0 Londen regen n 3 0,6 Amsterdam sneeuw O -5 Brussel sneeuw O -6 3 Parijs regen wnw 2 1 Bordeaux geheel oew. zw -8 0 Grenoble nevel ruw -13 0,1 Nice zwaar bew. wnw -2 9 Berlijn nevel no -14 0,6 Frankfort nevel zzw -11 0,1 München nevel zw -17 1 Zürich mist nnw -24 0,3 Genève nevel windstil -13 0 Locarno onbewolkt zo -5 0 Wenen licht bew. w -14 1 Innsbruck Poolsneeuw windstil -19 1 Rome sneeuw wzw 1 0,2 sneeuw hoogte Den Helder sneeuwbui O -4 12 cm Ypenburg geheel bew. O -6 6 cm Vlissmgen geheel bew. ono -5 6 cm Eelde onbewolkt no -9 3 cm De Bilt sneeuw O -5 18 cm Twente onbewolkt no -9 4 cm Eindhoven sneeuw O -6 18 cm Vlv. Z.-Limb zwaar bew. O -7 4 cm Neerslag laatste 24 uur OOOOtXXXX"xxx")ocx"xjcx"xxx)( xxxxto- Kxjooorjoonrx *»-* *-» ««*>>-* KOUDE NOORDOOSTEN WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Opklaringen maar ook enkele sneeuw buien. Matige tot strenge vorst. Ma tige en vooral langs de waddenkust tijdelijk krachtige noordoostelijke wind. 14 februari Zon op 8.01 uur, onder 17.52 uur. Maan op 8.26 uur, onder 21.17 uur. Maanstanden 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan XX)OOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOf:txxKYVy)rwyww^Q

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1