Varia" gaf van „Bakersprookje een amusante opvoering „Willem Beukelszoon" gaat op 22 februari voor de eerste keer naar zee Schaatswedstrijden op de „Kennemer IJsbaan" Ingeschreven vissersvloot omvat 2520 vaartuigen „Beeldende kunst" voor het Humanistisch Verbond ,;Palvu" vertoonde „Het laatste bedrijf" van Emlyn Williams „St. Pancratius" met „Petroleum" ~J2rieven aan de redactie CCB met het N.Ph.O. DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 8 J aarvergadering Beverwijkse Huurwaarborg Vereniging Kees Lute won op houten Noren en alle fronten „Dageraad" maakte van visserij-onderzoekingsschip een juweel Moord in de pastorie werd opgevoerd in zaal Zomerlust ,IEV" vierde het carnaval Prijs van spruiten en prei ging omhoog Dick de Reus solist op 22 februari Per 1 januari van dit jaar is opnieuw een telling gehouden van de ingeschreven Ne derlandse vissersvloot. Deze omvat de vaartuigen, die worden gebruikt voor de uit oefening van de zeevisserij, de kustvisserij (de visserij in de Waddenzee, de Lauwers- zee en de Dollart, de Zuidhollandse en de Zeeuwse stromen) en de IJselmeervisserij, overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van de Visserijwet. De nu volgende gegevens zijn ontleend aan „Visserij-Nieuws", het maandblad van de directie der Visserijen, dat deze op zijn beurt ontleende aan het centrale register van vissers vaartuigen. Stoomtrawlers 14 5.544 brt 9.275 pk Stoomloggers 20 3.800 3.759 Overige stoomvaartuigen 2 124 180 Motortrawlers (500 pk en daarboven) 16 4.495 10.015 Motorloggers en overige motortrawlers 235 36.724 53.827 Motorkotters 378 14.857 36.076 Motorvaartuigen (7 brt en meer) 1.013 22.572 35.746 Motorboten (beneden 7 brt) 236 784 2.594 Totaal mechanisch voortbewogen vaartuigen 1.914 88.900 brt 151.472 pk Zeilvaartuigen (7 brt en meer) 21 474 Zeil- en roeiboten (beneden 7 brt)585 824 Algemeen totaal 2.520 90.198 brt Uitbreiding Eveneens lezen wij in „Visserij-Nieuws", dat aan de groep „motortrawlers" in het afgelopen jaar 4 nieuwgebouwde vaartuigen werden toegevoegd, alsmede 1 in het buitenland aangekocht vaartuig, terwijl de groep „motorloggers en overige motor trawlers" met 6 nieuwgebouwde vaartuigen werd uitgebreid. Aan de kottervloot werden toegevoegd: 23 nieuwgebouwde stalen Noordzee-motor- kotters (w.o. 10 z.g. compositie-kotters), 3 nieuwgebouwde stalen mosselkotters, 1 in België aangekochte houten kotter, alsmede 5 in het jaar 1954 uit de vaart genomen kotters. In totaal 43 schepen met 4.687 brt en 11.844 pk. Een houten Noordzee-kotter werd van een stalen huid voorzien. Voorts werden 8 tot vissersvaartuig verbouwde vrachtvaartuigen in de vaart gebracht. Deze waren hoofdzakelijk bestemd voor de in Zeeland gevestigde oester- en mossel- bedrijven. Van 1 motortrawler, 5 motorloggers, 21 Noordzee-motorkotters en 7 voor de Noord zeevisserij bestemde motorvaartuigen werden de motoren vervangen. De nieuw geplaatste motoren hebben in het algemeen een groter vormogen. Ook in de mosselvaartuigen werden in verscheidene gevallen nieuwe en ook krach tiger motoren geplaatst. Voor zover bekend, waren bij de jaarwisseling bij de verschillende scheepsbouwwer- ven opdrachten lopende voor de bouw van 5 motortrawlers, 10 motorloggers en overige motortrawlers en van 16 Noordzee-motorkotters. De Beverwijkse Huurwaarborg Vereniging heeft zaterdagmiddag in het KSA-gebouw te Beverwijk de jaarlijkse vergadering ge houden, waarvoor niet veel belangstelling bestond. Waarschijnlijk moet deze geringe opkomst het gevolg zijn van een goed functionneren van deze vereniging, wat ook wel tot uiting kwam in de uitgebrachte jaarverslagen.. De voorzitter, de heer H. Jaaples, reeioe in zijn openingswoord mede, dat het be stuurslid, de heer A. Joosten, wegens ziekte is opgenomen in het St. Anthonius-zieken- huis in IJmuiden. Men hoopte dat deze be stuurder weer spoedig gezond in hun midden mocht zijn. Nadat de secretaris, de heer H. Kruithof, de goedkeuring kreeg op de notulen van de vorige vergadering, bracht hij het jaar verslag uit, waarin worden gereleveerd de vele bemoeiingen inzake verhuur van wo ningen door leden, waarbij enkele malen de hulp van een deurwaarder moest worden ingeroepen. Het gebrek aan woningen in deze om geving kwam tevens tot uiting in dit jaar verslag. Het aantal leden van de vereniging bedraagt 120 en in het verslag werd verder gewag gemaakt van de goede onderlinge verstandhouding in het bestuur. Een opmerking, naar aanleiding van het jaarverslag, om te trachten het ledental uit te breiden, zal door het bestuur worden be keken, De penningmeester, de heer J. Bol uit Haarlem, gaf een overziBht van de in komsten en uitgaven in het afgelopen jaar en de commissie welke de bescheiden heeft nagezien, had alles in goede orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende heer Joosten als enige candiaat herkozen. Na een betrekkelijk lange periode van stilzwijgen hebben ook de werkende leden van de bekende toneelvereniging „Varia" zich weer op de planken van het Hervormd Jeugdhuis gemeld en wel met een spran kelende opvoering van het soms een tikje ondeugende blijspel „Bakersprookje", door Ronald Jeans. Misschien herinnert men zich de virtuoze voorstellingen nog die een speciaal geformeerd ensemble, met onder andere Mary Dresselhuys, Guus Oster en Louis Borel, hiervan enige jaren geleden onder regie van laatstgenoemde met groot succes gegeven heeft. De inhoud is gebaseerd op de huidige tekorten aan woningen en personeel en behandelt de vrolijke perikelen van twee samenwonende jonge echtparen, die zich bij hun pogingen tot behoud van een kin derjuffrouw voor de respectievelijke baby's in allerlei komische bochten moeten wrin gen. Het middelpunt van deze verwikke lingen is Sabina, een volkomen voor haar taak als huisvrouw ongeschikt voormalig actricetje, dat haar carrière voor het hu welijk heeft opgegeven. Ten gevolge van haar onwapende charmes brengt zij bijna onder de ogen van een opvliegende echt genoot twee andere mannen het hoofd vol ledig op hol. Ondanks het feit, dat hij haar aldus meermalen in een hevig compromit terende situatie moet aantreffen blijft zij ook in zijn ogen zo verrukkelijk naïef, dat zijn woede-ontploffingen nimmer tot waar lijk noodlottige huwelijksconflicten kun nen leiden. Nu heeft het traditionele blij- speltoeval gewild, dat ook de zojuist met veel voorkomendheid ingehaalde nieuwe kinderjuffrouw van een dergelijke ver boden omhelzing getuige is geweest, zodat de beide echtparen gedwongen worden een kleine komedie te arrangeren, ten ein de deze belangrijke aanwinst niet in haar zedelijke gevoelens te kwetsen. En ten ge volge van dit besluit stapelen de verwik kelingen zich op tot een vooral door de spirituele dialogen allerbekoorlijkst blij spel, dat voor een ensemble van amateurs schier onoverkomenlijke moeilijkheden moet opleveren wat btereft tempo, dictie en vlotte allure. Maar hoe voortreffelijk heeft „Varia" onder leiding van regisseur A. H. Holtslag gevolg gegeven aan het voorne men van dit „Bakersprookje" een perfecte voorstelling te geven. In het bijzonder dank zij Diwa van der Raay, die zich de laatste tijd tot een veelbelovende jonge kracht mocht ontwikkelen. Haar charman te Sabina droeg als het ware de gehele op voering en zij bouwde deze rol van vlin derachtig wezentje op uit een hartverove- rende combinatie van naïveteit, charme en een gevoel voor humor een verheugend talent. Mejuffrouw Bosman zorgde als de nuchtere Mary voor een ideaal gespeeld contrast, pittig en gedecideerd, zonder hierbij haar vrouwelijke charmes ook maar voor een moment geweld aan te doen. Met deze dames vormden de heren Gre- gouir en Zwemmer de laatste vooral een voortreffelijk blijspelkwartet. Mevrouw Blok kreeg als Eva Lester pas in het laat ste bedrijf de gelegenheid te bewijzen dat zij oek voor dit ensemble van nut kan zijn en mejuffrouw Peek wendde even eens haar niet geringe komische talenten volledig aan om de temerige oude kinder juffrouw de verlangde typering te kunnen geven. Alleen de heer Jungbacker leverde weer eens het bewijs voor de moeilijkheid een fatje te spelen, zonder dat een teveel aan karikatuur de natuurlijkheid nadelig beïnvloedt. Maar dit was dan ook de enige zwakke plek in deze sprankelende blij spel vertoning, die voor „Varia" en re gisseur Holtslag een groot en verdiend suc ces heeft opgeleverd. JAN VAN DAM In het afgelopen weekend zijn er op de Castricumse Kennemer IJsbaan aan de Zee weg een tijdrace en twee afvalraces ver reden. Voor de tijdrace gingen de deel nemers vrijdagavond van start en de afval races vonden zaterdag- en zondagmiddag plaats. Ondanks de vrij hevige koude was de publieke belangstelling groot. De tijdrace van vrijdag en de afvalrace van zondagmiddag waren voor de jeugdige Kees Lute, uit Bakkum, die alle rijders op stalen Noren aan zijn houten Noren lapte. De Limmenaar Tom Adrichem werd zater dagmiddag eerste. De uitslagen zijn als volgt: Tijdrace: 1. Kees Lute, 2. Jan Scher mer, 3. Tom Adrichem (Limmen), 4. J. Waardijk (Uitgeest). Afvalrace (zaterdag): 1. Tom Adrichem (Limmen), 2. M. Molen kamp (Castricum), 3. E. Kortenoever (Cas- tricum), 4. Kees Lute. Afvalrace (zondag middag): 1. Kees Lute, 2. Arie Vooren (Beverwijk),.3. M. Molenkamp, 4. Antoon Lute (Bakkum), 5. P. Min (Limmen) en 6. B. Dijkstra (Castricum). De prijzen be stonden uit geld en waardebonnen. Voor de Gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond hield de heer G. K. van Zweden uit Arnhem zondagmorgen een boeiende causerie over beeldende kunst. Er was voor dit onderwerp een flinke belangstelling en door middel van een groot aantal lichtbeelden is het onderwerp duidelijk aan dit auditorium uiteengezet. Er bestaan veel definities over de kunst, aldus de heer Van Zweden, maar alle be naderen zij slechts het begrip. Dit komt omdat kunst meer een zaak van het hart is, dan voor het verstand, hoewel het een niet van het ander is te scheiden. Het wezen van de kunst is in alle tijden gelijk, alleen de verschijningsvorm wisselt: bij de Grie ken ging het om de geïdealiseerde schoon heid (Apollo). Bij de tegenwoordige genera tie gaat het om andere dingen (Zadkine's „Verwoeste Stad") symbool van ellende en wanhoop. In de kunst weerspiegelt zich steeds de tijd, meende spreker en het wezenlijke van een kunstwerk is niet het zichtbare, de uiterlijke verschijningsvorm, maar wat er achter ligt; het gaat niet om „het plaatje" en een kunstwerk hoeft dan ook niet „mooi" te zijn, om toch „kunst" te worden. Schoonheid en kunst zijn verschil lende zaken, ging hij voort. „De aardappel eters" van Van Gogh is geen „mooi" schil derij, maar toch een kunstwerk van grote orde. Met verschillende voorbeelden liet spre ker iets over de geheimen zien van ruimte werking, kleurenwerking en „onzichtbare assen", waarlangs de stof geordend is. Het werd een leerzame en vooral waar devolle ochtend. hulpwerktuigen worden elektrisch aange dreven. Op de brug zijn aangebracht een echo lood voor verticale opsporing van visscho- len, vaarbord met schakelaars voor navi- gatielichten en directe bediening machine kamer, automatisch log, voorts een log, dat automatisch snelheid en afgelegde afstand registreert, periskoopkompas, draairuit te gen sneeuw en water, hand-hydraulisch teakhouten stuurrad, echolood voor visop- sporing, visopsporingsapparaat voor hori zontaal onderzoek met een onder de kiel uitstekende draaibare zoeker, huistelefoon tevens oproeper van schepen met verster ker en DA km. reikwijdte. In de radiohut zijn o.a. aangebracht een navigatietoestel voor plaatsbepaling, richtingzoeker. Onder de brug is gebouwd het laborato rium voor de biologische staf. De werkban ken, snijtafel, flessenbank, instrumenten- tafel, cardanustafel voor de weegschaal zijn vervaardigd van een kunsthars. Te vens staat de wetenschappelijke staf een aan bakboord geplaatste draaibare davit ten dienste, welke binnen- en buitenboord wordt gebruikt met een z.g. bodemhapper. De voornaamste taak bestaat uit de be studering van de haringtrek, leeftijd vis soorten, bepaling watertemperatuur en zoutgehalte zeewater, bodemgesteldheid, planktongehalte en gedragingen der netten onder water. Het eigenlijke visruim is klein, er kan zowel met trawl- als drijfnetten worden gevist. Op het bovendek is een automatisch opblaasbaar vlot voor twintig personen. Schipper wordt E. Pronk thans comman dant van de VO I. De door een gasontploffing ontstane ra vage in het achterschip op 4 januari is hersteld. Wegens het ijs kan het vaartuig thans niet van de helling. IJs en weder dienende zou de VO II op maandag 13 fe bruari naar Rotterdam vertrekken om ge demagnetiseerd te worden. De eigenlijke proefvaart en overdracht waarbij veel be langstelling wordt verwacht uit alle visse rijkringen, wordt van Rotterdam naar IJmuiden gehouden op woensdag 22 febr. Het in opdracht van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gebouwde visserij -onderzoekingsvaartuig „Willem Beukelsz" (V0 2), dat de „Anto- ni van Leeuwenhoek" (VO 1) zal vervangen, is op de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge thans zover voltooid, dat de proefvaart en overdracht eerstdaags kun- neij geschieden. Deze kotter van 36 bij 7.20 bij 3.60 me ter, gebouwd na langdurige proefnemingen met een model in de sleeptank te Delft, is een drijvend laboratorium. Ook op de brug zijn de nieuwste vindingen op het gebied van navigatie aangebracht. In het vooron der zijn de verblijven voor de elf beman ningsleden met messroom, voor de vier bio logen en de drie officieren zijn hutten in gericht achter-gelijkdeks, inclusief een longroom. De voortstuwing geschiedt door 2 MWM 187 pk. diesel-elektrische motoren, die elk afzonderlijk of tezamen de schroef aandrij ven, die een reductie heeft van 6:1. Alle Men zal zich waarschijnlijk herinneren, dat de arbeiderstoneelvereniging „PALVU" het vorige seizoen de wisselbeker voor een jaar in bezit verwierf, die de eerste prijs vormt van het door de Velser Gemeen schap georganiseerde toneelconcours. Het zal duidelijk zijn, dat deze vereniging alle zeilen heeft bijgezet om ook in de tweede ronde als eerste te eindigen. Zij heeft haar bezit thans verdedigd met drie opvoerin gen van „Het laatste bedrijf" door Emlyn Williams, waarvan de tweede voorstelling donderdag in het Hervormd Jeugdhuis aan de critische blikken van de jury onderwor pen werd. De derde en laatste opvoering heeft inmiddels zaterdag in dezelfde zaal plaats gehad. „Het laatste bedrijf" is een meesterlijk geschreven toneelspel, waarin Emlyn Wil liams de navrante historie behandelt van een verlopen acteur, die ten gevolge van een onmatige voorkeur tot de whiskey ge heel aan lager wal is geraakt. Alleen zijn invalide dochter Cattrin blijft in de grote talenten van haar vader geloven en zij of fert haar gehele jonge leven op om in zijn nabijheid te kunnen blijven en aldus een beslissende come-back voor te bereiden. En met behulp van een excentrieke kunst beschermster wordt hem inderdaad de kans geboden: hij bouwt zich met moeite een nieuwe carrière op, die in het aanbod tot het vertolken van de titelrol in „King Lear" haar bekroning vindt. Maddoc Tho mas bereidt zich intensief op deze zeldza me kans tot een definitieve terugkeer tot het grote toneel voor en het heeft werke lijk alle schijn, dat zijn onvermoeide po gingen met het gewenste resultaat zullen worden bekroond. Tot hij op de avond van de première van derden moet vernemen dat zijn dochter zich met een veelbelovende jonge componist heeft verloofd en hun hu welijk haar vertrek naar Amerika ten ge volge zal hebben. Een wending waarvan Cattrin hem na de première op de hoogte had willen brengen, om zijn concentratie op de zware voorstelling niet nadelig te beïnvloeden. Maar Maddoc komt van deze onverwachte mededeling zodanig onder de indruk, dat hij weer tot zijn oude fout ver valt en een waar schandaal ontketent, om dat de première door zijn totale dronken schap moet worden afgelast. Bijna is voor Cattrin nu de maat vol en zij slingert Mad doc tijdens een heftige scène haar verach ting voor een dergelijke karakterloze hou ding in het gezicht. Maar dan blijkt direct daarop haar liefde voor hem sterk genoeg om zelfs haar huwelijk op te geven, omdat zij Maddoc onmogelijk in deze vernederen de en hopeloze situatie kan achterlaten. Doch Maddoc beseft op zijn beurt dat hij iedere kans op een toekomst moedwillig heeft verbeurd. Omdat hij Cattrin niet langer in de weg wil staan tot het verkrij gen van enig persoonlijk geluk, neemt hij vrijwillig afscheid uit dit leven met de we tenschap, dat zij nu geen enkele reden meer heeft een huwelijk met Robert te weigeren. „Het laatste bedrijf" vormt een prachtig voorbeeld van een sterk speelstuk, dat een boeiende dialoog combineert met een bij zonder knappe karaktertekening. En zonder in de bevoegdheden van de jury te treden meen ik toch wel te mogen vaststellen, dat „PALVU" erin is geslaagd deze opvoerin gen tot een evenement bij het amateurto neel te maken. Ik kan dan ook eenvoudig niet nalaten regisseur Jan Velzeboer in het openbaar te complimenteren met het su blieme resultaat, dat hij met deze spelers heeft bereikt. De intense aandacht, waar mee de meerderheid van het publiek op deze voorstelling reageerde, sprak reeds duidelijke taal, hoezeer het ook moet wor den betreurd dat een klein gedeelte dér toeschouwers bij de eerste voorstelling blijk gaf van dom wanbegrip. Maar zij ver keerden gelukkig ver in de minderheid. De overigen brachten de spelers na afloop een langdurige ovatie, waarbij sommigen zelfs een luid „bravo!" lieten horen. En bij deze duidelijke waardering sluit onderge tekende zich volkomen aan. JAN VAN DAM Zaterdag heeft zijne vrolijke hoogheid prins Nilles van het „Krabbengat", gezeten op een levensgrote olifant, zijn intrede gedaan in Bergen op Zoom. Natuurlijk reden in de carnavalsoptocht weer allerlei onwaarschijnlijke dingen mee, zoals deze „Spuit elf", die vanwege de „leut" geen modder, maar confetti spoot. De r.k. toneelvereniging „St. Pancratius" heeft met een week tussenruimte in hotel Borst te Bakkum en in zaal „Roozendaal" te Castricum twee opvoeringen gegeven van een aardig en origineel Amerikaans blijspel, dat zeer ten onrechte bij onze toneelamateurs slechts weinig bekendheid geniet. Het is ten minste zeker een twintig jaar geleden, dat ik het voor het laatst door dilettanten zag opgevoerd. Het is „Petro leum" door Larrie Johnson en niet, zoals het programma vermeldde door Gerard Nielen, die het stuk vertaalde of bewerkte. De intrige is geestig gevonden en behan delt de financiële manipulaties van een kinderlijke dromer, Sam Crane, die er stel lig van overtuigd is het nog eens tot mil- jonnair te zullen brengen. Hij meent de kans van zijn leven te krijgen doordat hem door twee speculanten een stuk land te koop wordt aangeboden, dat volgens hun stellige verzekering petroleum bevat. Sam haalt de laatste spaarduiten van de familie van de bank om zich in het bezit van deze goudbron te kunnen stellen, maar dan blijkt het dat hij door gewetenloze schur ken bedrogen is, die een petroleumblik hebben omgekeerd op de plaats, waar vol gens hen de bron aanwezig zou zijn. Op aandringen van zijn vriend, de ingenieur Joe Page, wordt tegen beter weten in op het terrein toch een proefboring verricht, die zowaar een vervaarlijk spuitende bron te voorschijn brengt. Hoera, Sam wordt dus toch miljonair en zijn dorpsgenoten maken zich op hem een grootse serenade te bren gen. Deze triomf wordt evenwel onmiddel lijk door een schrijnende teleurstelling ge volgd, want de vermeende petroleum blijkt slechts waardeloos zout water te zijn. Maar voor deze tegenslag in de omgeving bekend geworden is, melden de beide schurken zich opnieuw bij Sam om te pogen de grond terug te kopen. Deze houdt zich uiteraard geheel van de domme en weet de begeerte van de twee boeven zo handig uit te spelen, dat zij de waardeloze grond terug nemen tegen een verbijsterend bedrag in harde Amerikaanse dollars. Zo zijn de bedriegers bedrogen en lijkt een overgelukkige Sam zijn trouwhartige Mary eindelijk een veel belovende toekomst te kunnen garanderen ofschoon de toeschouwer met bange voorgevoelens wordt vervuld, want het al even aardig gevonden slot suggereert een nieuw avontuur, dat voor de ondernemende Sam het risico inhoudt zijn pas verworven bezit weer tot de laatste dollarcent te ver spelen. Een vermakelijk blijspel dus, dat het publiek beurtelings amuseert en in span ning houdt. Maar dan verlangt het ook een onberispelijk tempo en een duidelijk inzicht op de vele contrasten. Er schuilen dan ook ongetwijfeld meer mogelijkheden in „Pe troleum" dan regisseur N. Marsé en de werkende leden van „St. Pancratius" te voorschijn hebben gebracht. Want het tempo heeft danig van een gebrekkige rol- kennis te lijden gehad en bovendien bleven diverse, door de auteur zo aardig gegeven typeringen onverantwoordelijk ver beneden de maat. Aldus werd het soms een droevige vertoning die men van een vereniging als „St. Pancratius" toch allerminst verwach ten zou. M. Geerts bijvoorbeeld schoot aan merkelijk in fantasie en beweeglijkheid te kort om de sympathieke dromer Sam Crane de vereiste vlotte gestalte te geven. Laat ik mij daarom liever bepalen tot de rollen, die wel aan de noodzakelijke voor waarden hebben voldaan: de amusante tafelschuimer Amos van W. Zaal en de stugge ingenieur Joe Page van H. Zaal, die zo vermakelijk stuntelig in de liefde bleek. En dan mag evenmin de lieve toneelmoeder van mevrouw R. Huiberts-Tromp vergeten worden, hoewel dit naar verhouding te gering aantal bevredigend gespeelde rollen de totaalindruk van deze voorstelling niet meer redden kon. „St. Pancratius" heeft hierdoor de verplichting op zich geladen bij haar slotopvoering grondig revanche te nemen. JAN VAN DAM. De toneelvereniging „Jan van Dommelen" te Santpoort heeft zaterdag in zaal „Zomer lust" de laatste van haar drie opvoeringen gegeven van „De moord in de pastorie" van Agatha Christie, een voor het toneel bewerkte detectiveroman, waarin de ver maarde Engelse schrijfster opnieuw haar niet geringe talenten demonstreert in het bedenken van een verrassende en inge nieuze intrige, waarbij de aantrekkelijkheid nog wordt verhoogd door de humoristische kijk op het bekrompen dorpsleven. Zij wijkt in zoverre van de geijkte speurders- romantiek af, dat de met het onderzoek naar de moord in de pastorie belaste detec tive niet bij machte blijkt de dader aan te wijzen, maar in zijn plaats zowaar een be dillerige oude dame met een feilloze in tuïtie voor de verbluffende ontknoping zorgt. Vooral deze juffrouw Marple met haar vele onhebbelijkheden is geestig door de schrijfster waargenomen en getekend als een listig wezentje, dat door haar niet te bevredigen nieuwsgierigheid voor het dorpje een permanente bron van ergernis en misnoegen betekent. Wat de opvoering betreft moet in de eer ste plaats melding worden gemaakt van de opmerkelijk knappe uitbeelding, die mevr. C. van Wijngaarden van deze centrale figuur wist te geven. Deze rol stelt bijzon der hoge eisen omdat zoveel uiteenlopende eigenaardigheden aanschouwelijk en aan nemelijk moeten worden gemaakt. Dit oude vrijstertje wordt immers beurtelings aan gegeven als een onaangename roddelaar ster, een pinnige bemoeial en een verma kelijk kwezeltje, dat echter over zoveel energie en vasthoudendheid beschikt, dat zij er toch in slaagt de nodige moed op te brengen om een moordenaar erop te wijzen dat hij door haar inzicht en combinatiever mogen zijn leven aan de galg zal moeten eindigen. Mevrouw Van Wijngaarden heeft alle facetten van dit pientere figuurtje waarlijk voorbeeldig uitgespeeld en zij wist daarbij nog voldoende reserve te bewaren om in het derde bedrijf tot een knappe cli max te geraken, wanneer zij tegenover de moordenaar waanzin moet voorwenden. Bijna alle dames toonden zich in deze voorstelling trouwens verre de meerdere van de heren. Mevrouw M. Ruiter gaf een vermakelijk stukje lusteloze onbenulligheid te zien als Mary, het onverschillige dienst meisje? En mevrouw G. Tabernal, die zich ditmaal met een kleinere rol tevreden had moeten stellen, maakte een gelukkig ge bruik van iedere mogelijkheid Anne Pro- theroe haar emotionele indruk te doen maken. Mevrouw A. Dortmundt was een beheerste domineesvrouw en mevrouw L. Zijlstra zorgde voor het nodige contrast in dit dorpsmilieu als de kordate Price Ridley, die het grootste deel van haar leven in de Engelse kolonieën heeft doorgebracht. Mejuffrouw A. van Dusschoten bleek nog over te weinig routine te beschikken, om Lettice Protheroo de vereiste „vamp"- allures mee te geven, die men op het toneel nu eenmaal van de fatale vrouw verwacht. De heren zijn ditmaal op het tweede plan gebleven. Met uitzondering van A. Ruiter als Lawrence Redding en de achter het net vissende inspecteur van A. Boersma ken merkte hun optreden zich door een soms zelfs storende matheid. Wellicht is dit even een inzinking geweest na de spanningen van de première: ik heb dinsdag de twee de opvoering van dit stuk gezien en het is dus niet uitgesloten dat zij zaterdag een betere beurt hebben gemaakt. J. v. D. (Verkort weergegeven) Recht door zee! In de vergadering van maandag 6 februari (stakingsvergadering in het Patronaat, red.) werd ondergeteken de aangevallen door de bestuurder der O.V.B., de heer J. Koning, en deze gaf voor, dat ik alleen wilde varen. De heer Koning zei niet, hoe ik het had voorgesteld om te gaan varen. Waarom niet? Koning, u bent fout geweest, want wat er op het kantoor van de Petten Mij. is besproken, had aller goedkeuring van de daar aanwezigen. Wat bevestigd kan worden door het kantoor personeel, dat hierbij tegenwoordig was. En wel het volgende: varen op oud» gage, contact leggen tussen reders en stakers en onze grieven te berde brengen bij de reders. Dit contact kon worden ge legd door twee man van het O.V.B., twee man van dé C.Z.V. (voormalige Centrale Bond) en twee uit de Christelijke Bond, welke mensen contact hadden kunnen leg gen tussen de stakingsleiding en de werk gevers. Dit is niet achter de schermen ge beurd. Want reeds dezelfde avond heeft ondergetekende een gesprek gehad met de voorzitter van het stakings-comité, de heer M. Akkerman, die echter dit voorstel direct afwimpelde met de woorden: „Alleen met het stakings-comité wordt onderhandeld." Voor mij was toen de kous af. Maar een ding wil ik de heer J. Koning zeggen: ik heb 48 jaar op de trawlers gevaren, 28 februari precies 40 jaar als machinist en in deze 40 jaar heb ik mijn volk behandeld, zoals ik zelf behandeld wil worden. Ik heb plichten gekend. Maar ik heb altijd voor mijn rechten gestreden en ook voor die van mijn kame raden aan boord en er staat ook nu nog geen „verraad" op mijn voorhoofd gestem peld en uit dankbaarheid voor deze kame raadschap weet de heer J. Koning slechts als „blijk van waardering" te adviseren „niet meer met hem varen." Nu, waarde Koning, ik eet de pap niet zo heet als ze wordt opgediend. Een ding had ik wèl verwacht, namelijk dat de voor zitter van de stakingsleiding of één der op varenden van de Tzonne mij hadden ver dedigd, want de voorzitter der stakings leiding wist, hoe de vork in de steel zat en de andere opvarenden van de Tzonne waren het met mijn standpunt toch ook eens. Of durfden zij niet voor de waarheid uit te komen? Tenslotte nog één woord: Volgens mij had dit voorstel ons een stuk dichter bij de oplossing van het conflict kunnen brengen. Wie het beter weet, moet het maar zeggen, doch doe het vlug, eer het te laat is! (Houdt u er wel rekening mee, leden van het stakingscomité, dat ik van het begin af aan buiten dit conflict heb gestaan, daar ik in de W.W.-regeling liep). K. TROMP, Alexander Bellstraat 24, IJmuiden. In Den Bosch is zaterdag het kindermatinee van het Oeteldonkse carnaval gehouden, waarbij een grote en een kleine prins aan wezig waren. Op deze foto zien we de jongste deelnemer van het matinee, de elf maanden oude Henk Gostelie uit Durban in Zuid-Afrika - juist met vacantie in Nederland - gezellig op de arm van de grote prins Carnaval. De feestcommissie van de r.k. sportver eniging I.E.V., die de leden en donateurs maandagavond in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat een prettige carnavalsvie ring bereidde, heeft met dit jaarlijkse feest alle eer ingelegd. De voorzitter, de heer Th. Koek, die er van uitging, dat de vele aan wezigen het feest zijn gezelligheid zelf moesten „geven" bleek hiermede de roos te hebben getroffen. Hij hoopte, dat ook deze bijeenkomst zich mocht kenmerken door de echte I.E.V.-saamhorigheid. Het ensemble „The Dio's" onder leiding van Ton v. d. Braak nam de taak op zich om met levendige amusementsmuziek de gasten op de dansvloer te noden. Het pro gramma werd afgewisseld met spelletjes en originele prijsdansen. Het spel „Trek aan de bel" zorgde voorts voor kostelijk ver maak. De doelman van I.E.V. 2, P. Adrichem, ontpopte zich als kunstfluiter. Jammer was het, dat het podiumplafond voor zijn „kunst" te laag was, zodat het fijne nuan ceren daaronder leed. Zijn optreden tot tweemaal toe voor de K.R.O.-microfoon was overigens aan zijn groot succes op deze avond, die erg gezellig verliep, niet vreemd. GRONDSTOFFEN-AANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is maandagmorgen aangekomen het Noorse m.s. „Borre", dat van de Noorse haven Gjeving een gedeeltelijke lading van 500 ton houtstof aanvoerde. CONTACT-AVOND SCHEIDSRECHTERS. De scheidsrechters der afdeling Haarlem van de K.N.V.B. hebben maandagavond in café Langendijk een contact-avond bijge woond. Namens de ontspanningscommissie heeft de heer C. J. Dobbelaar hen, met hun dames, welkom geheten. Er werd deze avond naar hartelust ge kiend en gesjoeld', men hield zich ook bezig met klaverjassen en vlotbruggen. Er was een groot aantal fraaie prijzen. De spruiten en prei waren op de maan dag gehouden groentenmarkt goed aan de prijs. Nu er heel weinig meer te oogsten is, gingen de prijzen voor beide producten tot 1.40 per kg. Waspeen 19-39, prei 71-143, spruiten 62-140, winterpeen 8-19, rode kool 7—18, boerekool 12-29, knollen 14-32, ra barber 50-65. Door het Noordhollands Philharmoniseh Orkest wordt onder leiding van Marinus Adam, met medewerking van Dick de Reus (viool), op woensdagavond 22 februari in het KSA-gebouw te Beverwijk een concert gegeven. Het programma luidt: Siegfried Idyll, Richard Wagner (1813 1883); Vioolconcert in d gr. terts op. 35, Peter I. Tschaikofsky (1840—1893) Alle gro moderato, Andante, Allegro vivacis- simo; pauze; Symfonie no. 3 „Schotse sym fonie", in a kl. terts op. 56, Felix Mendels sohn (18091847); Andante con moto allegro un poco agitato-andante come prima Adagio, Allegro vivacissimo-allegro maes toso assai. De solist Dick de Reus werd geboren te Amsterdam in 1923, kreeg zijn eerste lessen op achtjarige leeftijd van zijn vader en kwam reeds op dertienjarige leeftijd op het Amsterdams Conservatorium. Hij be haalde na 3 jaar diploma „cum laude"; verwierf twee jaar later de „Prix d'excel- lence" en de zogenaamde „Dudok van Heel"-prijs. Op achttienjarige leeftijd werd hij benoemd tot eerste violist in het Con certgebouw en trad hij eveneens als solist op. Zijn vele solistische werkzaamheden noodzaakten hem in september 1946 het orkest te verlaten. In oktober 1946 deed hij mee aan het „Concours internationaal d'excécution musicale 1946" te Genève, waaraan door 77 violisten uit de gehele wereld werd deelgenomen en verwierf de derde prijs. Woensdagavond 14 maart heeft het slot- concert plaats met een programma van werken van Van Beethoven. Als solist werkt de bekende pianist Gerard Henge- veld mede. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10