Indonesië maakt onmiddellijk einde aan Unie met Nederland Weerbericht Ook financiële R.T.C.-accoorden zullen buitenwerking worden gesteld "WMEUtemdJ Moskou waarschuwt het Westen tegen actie in Midden-Oosten Haarlems Dagblad Vakcentralen bespraken situatie op loongebied S.E.R.-rapport over loonruimte gereed Lawines en overstromingen in Joegoslavië Ernstige watersnood in Brazilië Egypte wijst Jordaanse uitnodiging af Het woord is aan Prof. mr. Van Oven minister van Justitie? Mohammed Hatta zou als vice-president aftreden Volledige overeenstemming over te volgen gedragslijn Bus met 20 passagiers reed riviertje in Moch weigert portefeuille van Economische Zaken Eenzaam avontuur Groot aantal doden Gunstig Sovjet-antwoord op Amerikaans aanbod Onderwijskwestie bedreigt het kabinet-Mollet Premier Nasser eist leiding op Produktiebeperking in het Amerikaanse autobedrijf Sneeuwbuien bij westenwind Weerrapport 70e JAARGANG No 187 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. liedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 300e JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering heeft maandagavond besloten met ingang van vandaag, dinsdag, de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig op te hef fen. De Indonesische minister van Voorlichting, Sjamsuddin Sutan Makmur, die dit na een kabinetszitting van drie uur bekendmaakte, zei dat dit „slechts een eerste stap" is. De regering zal nader overleggen met de regeringspartijen over soortge lijke maatregelen met betrekking tot de andere R.T.C.-overeenkomsten, hoofdzake lijk op financieel en economisch gebied. De minister verklaarde dat de regering zo spoedig mogelijk aan het parlement een verklaring zal voorleggen over haar be sluit. In een verklaring, die na de spoedzitting van het kabinet werd uitgegeven, werd ge zegd dat Nederland geen bereidheid heeft getoond om te Genève tot overeenstem ming te komen. Volgens deze verklaring is Nederland later teruggekomen op een tij delijke overeenkomst die op 7 januari met betrekking tot de kwestie Nieuw-Gui- nea en de arbitrage-kwestie was bereikt. In antwoord op vragen zei de minister van Voorlichting nog dat het falen van de conferentie te Genève de Indonesische be langstelling in de uitwisseling van gevan genen met Nederland „heeft doen afne men". De leider van de regeringspartij, de Ma- sjumi, Jusuf Wibisono, heeft aan de pers medegedeeld, dat de commissie, die door zijn partij is opgericht om de mogelijke ge volgen van een eenzijdig verbreken van de financiële en economische overeenkom sten met Nederland te bestuderen, nog steeds bezig is met haar taak. Hij was van mening, dat eenzijdige stap pen geen scherpe internationale reacties op zouden roepen. „Het grootste deel van Azië en de Europese landen, behalve zij, die nog steeds het kolonialisme verdedigen, zullen achter Indonesië staan. Indien de Verenigde Staten in deze zaak de zijde van Nederland zouden kiezen, dan ben ik bang, dat het enig resultaat zou zijn een groei end gevoel van antipathie tegen Amerika", aldus Wibisono. Geen commentaar Het ANP heeft zich naar aanleiding van het opzeggen van de Nederland-Indonesi- ADVERTENT1E BARTEIJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Duffel Monty-Coats in kleuren j DJAKARTA, (ANP) De Indonesische vice-president Mohammad Hatta heeft be sloten, zich terug te trekken uit zijn functie als vice-president van Indonesië, nadat het nieuwe Indonesische parlement zal zijn tot stand gekomen. Dit schrijft het gewoonlijk goed ingelichte onafhankelijke blad „In donesia Raya", dat dit heeft vernomen uit kringen in de omgeving van de vice-presi dent. Volgens het blad is nog niet bekend of Hatta in de politiek zal gaan of kan didaat zal worden gesteld voor het presi dentschap. De besturen van de drie vakcentralen het NVV, de KAB en het CNV zijn maandagavond in Amsterdam bijeen ge weest ter bespreking van de situatie op loongebied. Omtrent de verder te volgen gedragslijn bestond tussen de drie besturen volledige overeenstemming. In dit stadium van de bespreking kunnen, aldus het maandagavond verstrekte com muniqué, geen verdere mededelingen wor den verstrekt. sche Unie tot de Nederlandse regering ge wend om haar zienswijze op deze stap van de Indonesische regering te mogen verne men. Van regeringszijde werd het ANP echter meegedeeld, dat aangezien van deze Indonesische stap in Den Haag nog geen officiële mededeling is ontvangen, en men voor een commentaar wel enig beraad noodzakelijk acht, acht men het niet op portuun op dit ogenblik enigerlei uitlating te doen namens de Nederlandse regering. Politieke waarnemers te Djakarta voor zien een verslechtering van de reeds zo gespannen verhouding tot Nederland, spe ciaal omdat thans ook de gematigde par tijen in Indonesië vertoornd zijn door wat zij noemen de Nederlandse koppigheid en onoprechtheid. De minister van Voorlichting verklaarde, dat de Nederlanders zich niet hebben ge houden aan de overeenkomsten van de Rondetafel-conferentie in 1949, door hun weigering om Nieuw-Guinea te beschou wen als betwist gebied. Hij zeide verder, dat Indonesië in de laatste vijf jaren heeft gestreefd naar een oplossing van de ge schillen met Nederland door middel van onderhandelingen. Thans is evenwel dui delijk gebleken, aldus de minister, dat aan Het rapport van de S.E.R. inzake de eco nomische toestand van ons land zal morgen aan de regering worden aangeboden. Indertijd heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid namens de re gering aan de S.E.R. gevraagd, een diep gaand onderzoek in te stellen naar de eco nomische situatie van ons land, zulks met het oog op naar voren gekomen wensen op loongebied. In het onderzoek moest tevens worden betrokken de zes percent loonsverhoging van oktober 1954, de verwachte economi sche ontwikkeling in 1956, de toegestane ruimere mogelijkheden terzake van se cundaire arbeidsvoorwaarden, de gepro jecteerde ouderdomsverzekering per 1 ja nuari 1957 en een verdere verhoging van de huren met circa 25 percent. Nederlandse zijde niet de wens bestaat om tot een overeenkomst te komen. Nederland wenst zijn in 1949 verkregen bevoorrechte positie te handhaven en verliest uit het oog dat door deze houding de goede verstand houding met Indonesië op het spel staat. Krachtens de Unie-overeenkomst wor den de bijzondere belangen van Neder landse burgers en ondernemingen en de Nederlandse investeringen gegarandeerd, die meer dan een miljard rupiah bedragen. Ook nam Indonesië een schuld van de voormalige Nederland-Indische regering van ongeveer 6.000.000.000 rupiah over. Persstemmen Alle Indonesische bladen werpen de schuld voor het mislukken der onderhan delingen op Nederland. Sommige pleiten voor het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Nederland. „Wij zullen geen krokodilletranen ver gieten als alle Nederlanders dit land zou den verlaten", aldus „Abadi", het blad der Masjumi, en de socialistische „Pedoman" waarschuwt, dat eventuele moeilijkheden voor rekening komen van de Nederlandse regering. Dinsdagmorgen om negen uur is in Breu- kelen een autobus met twintig passagiers in het riviertje de Heikoop gereden. Alle inzittenden konden zich in veiligheid brengen. De bus uit Vleuten was met twin tig veehouders afkomstig uit Kockengen op weg naar Bunnik voor een excursie. Langs de Nieuw Dijk viel een wielrijder door de gladheid van de weg vlak voor de bus. De chauffeur, die voor deze man wilde wijken, zag geen andere mogelijkheid, dan het riviertje in te rijden. Alle passagiers begonnen omiddellijk de zijruiten in te slaan en konden zich in veiligheid brengen. Diverse passagiers werden gewond door glasscherven. De wielrijder was na het ongeluk onvindbaar. De politie stelt een onderzoek in. PARIJS (United Press) Jules Moch, die Frankrijk vertegenwoordigt in de ont wapeningscommissie van de UNO- heeft de portefeuille van Economische Zaken, die premier Guy Mollet hem had aangeboden, geweigerd. Deze post is open gevallen sinds generaal Georges Catrcux vorige week afstand deed van zijn benoeming tot minister-resident voor Algerije, waarna Robert Lacoste deze post aanvaardde. Moch betoogde, dat zijn huidige taak hem reeds een grote verantwoordelijkheid oplegt en dat hij geen nieuwe post op zich kon nemen. Het breken van de as van een der wagons was oorzaak dat maandagmiddag nabij Duivendrecht een goederentrein ontspoorde. Hier ziet men de verongelukte wagon en de ploeg, die straks ruim baan moet gaan maken. MOSKOU (Reuter). Volgens een ver klaring van het Sovjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken over Brits-Amerikaanse plannen voor het Midden-Oosten, zou het zenden van troepen „een grove schending van het UNO handvest zijn. Een dergelijke daad, aidus de verklaring, „kan niet an ders dan het voorwerp van gerechtvaar digde bezorgdheid van de zijde van de Sovjet-regering zijn". Verwijzend naar de gemeenschappelijke verklaring van president Eisenhower en premier Eden na hun besprekingen te Washington, wordt gezegd, dat de beraam de „afzonderlijke maatregelen", slechts een bedreiging van de vrede en veiligheid in het Nabije en Midden-Oosten kunnen vor men en de onafhankelijkheid en soeverei niteit van ianden van dit gebied moeten schenden. Naar aanleiding van de Brits- Amerikaanse verwijzing naar de driemo- gendheden-garantie van 1950 jegens de Is- raelisch-Arabisehe grenzen, heet het, dat liet niet moeilijk te begrijpen is, dat de verwijzing naar déze garantie nodig was voorai om Frankrijk bij de genoemde maat regelen te betrekken. Olie Dit is niet de eerste keer, aldus het com- landen van het Nabije en Midden-Oosten de wil van zekere buitenlandse kringen op te leggen, wier belangen vreemd zijn aan het nationale streven van de volken van dit gebied. De volken van deze gebieden brengen deze activiteit van de Westelijke mogendheden niet zonder reden, in verband met de wanhopige vermetelheid van olie monopolies om de olierijkdom van deze streken te eigen bate aan te wenden zon der rekening te houden met de belangen van de betrokken volken. Volgens het communique werd de drie- niogendhedenverklaring door de Arabische landen terecht gezien als een poging om de gebieden van het Nabije en Midden oosten in invloedssferen tussen zekere mogendheden te verdelen. Het is duidelijk, dat dé actie van de Westelijke mogendhe den in deze gebieden niets gemeen heeft met de nationaTe belangen van de landen van deze gebieden en evenmin met de be langen van de vrede in het algemeen. Gevangenis Het verdrag van Bagdad, dat de Arabie ren met recht de gevangenis van de volken noemen, is tot stand gebracht met het oog op militaire plannen, aldus de verklaring. Ter rechtvaardiging werd gepoogd, het voor munique, dat pogingen gedaan zijn om de te stellen alsof niet de handelingen der Westelijke mogendheden maar die van het „Sovjet-blok" de spanningen in dit ge- tued en het oorlogsgevaar hadden vergroot. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zeggen een oplossing te wensen voor het geschil tussen Israel en zijn Arabische buurlanden. Dit zou goed zijn als het zo was, aldus de verklaring. Maar waarom zijn deze besluiten genomen zonder deel neming van de betrokken landen en achter hun rug om, zo wordt in het communiqué gevraagd. De Sovjet-regering zal de zaak van de vrede, de vrijheid, de onafhanke lijkheid en niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de landen van het Nabije en Midden-Oosten blijven ver dedigen en de Sovjet-regering zal samen met andere betrokken staten samenwerken om de veiligheid in dit gebied te verster ken, zo besluit de Russische verklaring. V er slag Sir Anthony Eden, de Britse eerste-minis- ter, heeft in het Lagerhuis verslag uitge bracht over zijn bezoeken aan Noord- Amerika. Het geschil tussen Israel en de Arabische staten noemde hij de grootste bron van zorg. Een regeling er van zou een compro mis moeten inhouden, waarin overigens niets oneervols schuilt. Eden zei niet te willen beweren dat er iets nieuws in de Verklaring van Washington staat. Men dient echter wel te bedenken, dat het niet alleen bestemd was voor het Westen, maar ook bedoeld was „om troost en hoop te brengen aan mensen in vele andere ge bieden van de wereld". Een eenzame figuur in de sneeuw. Sym bolisch beeld van Nederland, waar ieder zich een weg moet banen door de overdaad van wat-er-zoal-bij-de-winter hoort. De foto werd gemaakt in Driebergen. Daar zou het dikste pak gevallen zijn. BELGRADO (United Press) Na een periode van Siberische kou zonder bijzon dere moeilijkheden hebben in Joegoslavië warme winden lawines veroorzaakt die rampzalige gevolgen hadden. Reusachtige massa's sneeuw en ijs zijn de hellingen af gegleden van een vallei nabij Mavrovo en hebben de barakken ingedrukt van arbei ders die werken aan een hydro-elektrisch werk. Naar schatting zijn 50 arbeiders be dolven. Andere lawines hebben grensposten tus sen Joegoslavië en Albanië vernietigd en 23 grenswachten worden vermist. Premier Lazar Kulisevski heeft zich uit Skoplje, de hoofdstad van Macedonië, naai de door lawines getroffen streken in het zuiden gehaast. Volgens de laatste berichten lopen dor pen die in de valleien van Macedonië lig gen groot gevaar door lawines bedolven te worden. De dooi heeft tevens overstromin gen veroorzaakt in Macedonië. De verbindingen met Macedonië waren maandagavond nagenoeg verbroken en een ook maar enigszins betrouwbare schatting van het dodencijfer valt nog niet te maken. Uitwisseling van bezoekers zou heilzaam kunnen werken MOSKOU (AFP/Reuter) De Sovjet- Unie heeft voor de eerste maal te kennen gegeven, dat een uitwisseling van onbe perkte bezoeken van particuliere burgers tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten „heilzame resultaten" zou kunnen hebben. Dit blijkt uit een bericht van het Sovjet-persbureau Tass, dat het Sovjet- antwoord bekend maakt op een Ameri kaans memorandum, dat volgens Tass ten tijde van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Genève werd over handigd. Tass zegt, dat in het Sovjet-antwoord voldoening wordt geuit over de Ameri kaanse belangstelling voor de uitwisseling van afvaardigingen. De Sovjet-Unie is van mening, dat individuele bezoeken van par ticuliere burgers voordelig kunnen zijn, indien zij geschieden volgens het beginsel van wederkerigheid en zonder enige be perking. Bezwaren In het Sovjet-antwoord, dat negen dagen geleden werd overhandigd, wordt de aan dacht gevestigd op de „Amerikaanse visum- gebruiken, volgens welke vingerafdrukken moeten worden gemaakt en formulieren ingevuld die individuele reizen van parti culiere Sovjet-burgers naar de Verenigde Staten onmogelijk maken. De Sovjet-Unie acht een uitbreiding van de uitwisseling van delegaties op cultureel, wetenschappelijk en technisch terrein zeer nuttig voor het wederzijds begrip en de verbetering der betrekkingen. De Sovjet- Unie is bereid programma's voor de uit wisseling op te stellen, onder meer van delegaties van medici en landbouwkundi gen, zoals voorgesteld in de Amerikaanse boodschap. Het Sovjet-antwoord vermeldt tevens de mogelijkheid van uitwisseling op het gebied van het hotel- en restaurantbe drijf, de elektriciteitsvoorziening en andere tereinen. Uitnodiging (United Press) Burgemeester Mills van Des Moines in de Amerikaanse staat Iowa heeft zijn ambtgenoot van de stad Djinepropetrovsk in de Oekraine uitge nodigd voor een bezoek om „een betere verstandhouding tussen onze volken" te scheppen. De Russische burgemeester had Mills eerder aangeboden een briefwisseling te beginnen over de resultaten in beider graangebieden tijdens een radio-uitzending in de Engelse taal van radio-Moskou. PORTO ALEGRE, Brazilië (United Press) Tien personen kwamen om het leven, ten minste 100 worden nog vermist en duizen den personen zijn dakloos geworden na een weekeinde van ernstige overstromingen in het naburige dorp Pelotas en omgeving. Afdelingen van het leger en de politie zoeken naar doden, daar tenminste nog 100 personen als vermist zijn opgegeven. In het plaatsje wilde men juist met de carnavalsviering beginnen toen het water op zo rampzalige wijze tussenbeide kwam. Dringend debat verlangd over de subsidies aan bijzonder onderwijs PARIJS (AFP/Reuter) De commissie voor onderwijszaken van de Franse Natio nale Vergadering heeft een dringend debat verlangd over door socialisten en commu nisten afzonderlijk ingediende wetsont werpen, die het voorstel bevatten tot in trekking van de zogenaamde wet-Barange, op grond waarvan staatssubsidie wordt verleend aan bijzondere scholen waarvan de meeste door Rooms-Katholieke instel lingen worden beheerd. Als de Nationale Vergadering het verzoek van de commissie inwilligt, kan het debat binnen veertien dagen gehouden worden. Behalve de communisten en socialisten zijn ook vele radicalen voor intrekking van de wet-Barange. De Rooms-Katholieke volksrepublikeinen (MRP) evenwel zijn sterk gekant tegen iedere wijziging van de wet. Een debat zou er toe kunnen bijdra gen, dat een wig gedreven wordt tussen de socialistisch-radicale coalitie van premier Mollet en de MRP. De communisten ge loven, dat hierdoor de kansen voor een „volksfrontregering" stijgen. Intrekking van de wet-Barange zou voor het bijzondere onderwijs een verlies van drie miljard francs (ongeveer dertig miljoen gulden) betekenen en, naar de me ning van de meeste waarnemers, het de bijzondere scholen moeilijk maken te blij ven bestaan. Tegelijk heeft de commissie van binnen landse zaken twee ontwerp-resoluties, een socialistische en een communistische, in behandeling genomen. Het ene ontwerp heeft ook bterekking op het openbaar on derwijs. In het andere wordt de regering uitgenodigd, de wet van 1905 op de schei ding van kerk en staat strikt in acht te ne men en het grondwettelijke wereldlijke karakter van de staat en de vrijheid van geweten van alle burgers te waarborgen. De opstellers van de ontwerp-resoluties waren vooral getroffen door de tegenwoor digheid van regeringspersonen bij kerke lijke plechtigheden en het reserveren van plaatsen voor Rooms Katholieke prelaten bij officiële plechtigheden. Aan de Natio nale Vergadering zal niet gevraagd wor den deze ontwerp-resoluties met voorrang te bespreken omdat hiervoor in de com missie niet de vereiste meerderheid werd gevonden. LONDEN (Reuter) De Londense „Times" ziet de weigering van premier Nasser van Egypte om in te gaan op de Jordaanse uitnodiging voor een conferen tie van Arabische staatshoofden als een aanwijzing, dat Nasser zich als de onbe twistbare leider van de Arabische wereld beschouwt. De Jordaanse stap, aldus het blad, wordt gesteund door de Libanon en toegejuicht in Irak, waar men het standpunt huldigt dat het pact van Bagdad geen belemmering voor Arabische eenheid behoeft te zijn. De Libanon, en mogelijk ook Syrië, zullen de weigering van Nasser om „binnen de mu ren van het. pact van Bagdad", zoals hij het noemde, bijeen te komen, mogelijk niet erg gunstig opvatten. Zij zullen ook wel de hand willen hebben in een eventuele rege ling met Israël, aldus de „Times". Pleidooi Premier Noeri Ei Said van Irak heeft ge zegd, dat Irak met het verdrag van Bag dad geen enkele militaire verplichtingen buiten de grenzen heeft aangegaan. Over de huidige spanning tussen de Arabische landen, zei Noeri Said, dat deze geschil len reeds voor het verdrag van Bagdad bestonden en slechts van tijdelijke aard waren. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Boerhaneddin Bahayan, verklaarde, dat Irak jegens Palestina of enige andere Arabische aangelegenheid geen eenzijdige beslissing zal nemen. Hij sprak de hoop uit, dat andere Arabische landen zich bij het pact van Bagdad zouden aansluiten, opdat de Arabische stem in internationaal opzicht gehoord zou worderi. DETROIT (Reuter) De Ford Motor Company heeft aangekondigd, dat zij tien van haar vijftien assembleerbedrijven zal sluiten en in een elfde fabriek deze v-eek een band voor perioden van een en twee dagen zal stilleggen. In de mededeling wordt gezegd, dat dit geschiedt, om de voorraden van de dealers in overeenstem ming te brengen met de seizoenschomme lingen van de markt. Door deze maatrege len zullen 19.300 in uurloon werkende ar beiders getroffen worden. Een woordvoer der van Ford verklaarde, dat het ergste voorbij is. Hij kon echter niet zeggen, hoe het werkrooster voor de band er voor de volgende week zal uitzien. De Chrysler Corporation heeft aange kondigd, dat in haar Dodge- en De Sotofa- brieken te Detroit de assembleerwerk- zaamheden woensdag zullen worden ge staakt. Wanneer donderdag de proiuktie hervat zal worden, zullen er in de Dodge- fabriek 2800 arbeiders minder werken en in De Sotofabriek 1500 minder. De laatste weken zijn er in de Ameri kaanse autoïndustrie thans ongeveer 43.000 arbeiders ontslagen, waarvan bij Chrysler ongeveer 30.000. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Lichtenberg: Het is met spreuken, als met alle uitvindingen: de beste zijn die, waarbij men zich ergert dat men niet zelf op de gedachte geko- (Van onze parlementaire redacteur) Het bericht in de „Volkskrant" van hedenmorgen, dat het kabinet gisteren be sloten zou hebben de Leidse oud-hoog leraar prof. mr. J. C. van Oven uit te nodi gen om als opvolger van minister Donker minister van Justitie te worden, blijkt juist te zijn. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat inmiddels de kans dat de uitgenodigde de benoeming zal aanvaarden, groot te achten valt. Blijkbaar heeft er namelijk al contact met hem plaatsgevonden dat gun stig resultaat doet verwachten. Prof. mr. J. C. van Oven is zijn loopbaan begonnen als redacteur buitenland van „Het Nieuws van den Dag" te Amsterdam, zodat straks een oud-journalist eventueel deel zal gaan uitmaken van het kabinet. Intussen heeft hij verreweg het grootst aantal jaren van zijn werkzaam leven aan de wetenschap gewijd, eerst sinds 1917 als hoogleraar in het Romeins recht te Gro ningen, vervolgens van 1925 tot 1952 te Leiden. Nog steeds is de 74-jarige prof. Van Oven een man vol levendige belang stelling, vooral voor wat er zich in het rechtsleven voordoet en iemand van grote frisse activiteit. Als hoofdredacteur van het Nederlandse Rechtsblad toont hij zich ook een bekwaam schrijver op het gebied van juridische vraagstukken. Het KNMI deelt mede: In vrijwel geheel Europa duurt de koude voort. In de nacht van maandag op dinsdag werden op verschillende plaatsen weer zeer lage temperaturen gemeten. In Nederland meldde Schiphol min 18 graden, in de Noordoostpolder, in Lelystad, werd een minimumtemperatuur van min 21 graden gemeten. In de noordelijke provincies vroor het wat minder omdat daar sneeuwbuien van de Noordzee liet land binnendreven en er vrijwel geen opklaringen voorkwamen. In midden-Frankrijk kwam na het voor bijtrekken van een storing, die daar op nieuw sneeuw veroorzaakte, plaatselijk ook omstreeks 20 graden vorst voor. Ook in de Povlakte was het weer zeer koud. Turijn meldde min 20 graden. De koude iucht breidde zich over de Noordzee over Schot land en Engeland uit, waar plaatselijk iets meer dan 5 graden vorst voorkwam. Een van de depressies uit het Middellandse Zeegebied trekt in noordelijke richting over Roemenië en lag dinsdagmorgen bo ven de randstaten. Deze bracht in Polen en in het Oostzeegebied langdurige zware sneeuwval waarbij plaatselijk stormachtige winden voorkwamen. De depressie buigt geleidelijk om naar het westen, waardoor de luchtdruk op de Noordzee nog wat lager zal worden, hetgeen tot gevolg heeft dat de winden in ons land tijdelijk meer naar west krimpen en veel sneeuwbuien van de Noordzee het land zullen binnendrijven. Het temperatuurverloop wordt boven het sneeuwdek nu geheel bepaald door het al of niet voorkomen van opklaringen. Tijdens opklaringen kunnen opnieuw zeer lage minimumtemperaturen optreden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mürtchen Zurich Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. sneeuw sneeuw geheel bew. sneeuw sneeuw hagelbui onbewolkt mist sneeuw onbewolkt geheel bew. licht bew. onbewolkt sneeuw nevel sneeuw motsneeuw nevel onbewolkt sneeuw Poolsneeuw sneeuw to .5 13 tJ c •3 O ono nno n n n n ozo windstil windstil windstil ozo nw nw nnw zw wzw O z OZO wzw windstil windstil a -12 -15 60 ~s "I ■zS 1 2 -11 0,2 -14 1 -3 1 1 0,1 -4 0,3 -15 0,3 -10 1 -16 0,2 -4 1 -11 2 -2 0 -9 2 -13 0,2 -15 0,5 -19 0 -14 3 -6 0 -11 0,1 -20 0,3 -3 3 sneeuwbui matige n -5 2 licht bew. windstil -13 0,1 half bew. zw. ozo -9 2 sneeuw zw. nno -8 2 sneeuwbui mat. nw -14 0,1 sneeuw m. wnv- -10 1 licht bew. windstil -12 0,1 sneeuw zw. zw -12 1 Neerslag laatste 24 uur. ocooooooocooooooooooocooocxyxxDGooooorrrinoocnrooooooooocc AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan sneeuwbuien, vooral in de kustprovincies. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Strenge tot matige vorst. 15 februari Zon op 7.59 uur, onder 17.54 uur. Maan op 8.45 uur, onder 22.30 uur. Maanstanden 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan XK3000COOOOOOOOOOQOOOQrrrtVYYyy>nnnfvyyyvYvvw.^^..^.'...ïï^

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1