PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Importtarwe als hogergeprijsd binnenlands graan geleverd In een nacht S u it b a l m I1UCKIEYC B mkturaJ Sikkel en hamer gehesen boven Brits Zuidpoolgebied Tijdige ontdekking verijdelde een onrechtmatige winst van 21.000 Commissionair en handelaar veroordeeld De radio geeft woensdag flUCKLEYC OmriraJ Londen verwacht Sovjet-aanspraken Toch Ió het zo r J 2 Tarwezwendel voor economische rechter Uw handen gaaf en zacht Onttrekking openbaar ver keer wegen in Beverwijk Vacature directeur Prov. Accountantsdienst Botsing tussen goederentreinen Kerkelijk Nieuws HOEST-VERKOUDHEID^ BRONCHITIS „sl- Voedsel voor hongerende vogels in het IJseTmeer Legaat van jhr. dr. J. Loudon aan de staat Bisschoppelijk museum Ontsnapte gevangene sprak voor Britse televisie Reusachtige land-erfenis voor Braziliaanse familie Hartziekten epidemisch in de Verenigde Staten Zestigjarige man door trein overreden en gedood SLANG EN PROOI DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 Voor de Haarlemse economische politie rechter, mr. J. A. Bletz, stonden maandag een commissionair in granen uit Velscn en een graanhandelaar uit Raamsdonkveer te recht, wie ten laste was gelegd, dat zij in oktober 1955 aan de „Meneba" te Rotter dam, de grootste meelfabriek in ons land, 152 ton uit Frankrijk geïmporteerde tarwe hadden geleverd onder het voorwendsel, dat dit binnenlands graan was. Het werd ontdekt toen deze lading reeds geleverd en verwerkt was en terwijl er een schip met nog eens 170 ton Franse tarwe, die voor binnenlandse tarwe moest doorgaan, voor de fabriek lag. Het was de bedoeling 600 ton op deze wjjze te leveren en op die manier een onrechtmatige winst van ruim 21.000 te maken. De marktprijs voor dit geïmporteerde graan was namelijk ruim 22 per 100 kilo, terwijl die voor binnen lands graan ruim 26 per 100 kilo bedroeg. Om de binnenlandse landbouw te be schermen geldt er voor de daardoor opge leverde granen een garantieprijs van 25 per honderd kilo, welke met een regerings subsidie in stand wordt gehouden en de meelfabrieken hebben de verplichting een zeker percentage binnenlandse tarwe (35 °/o) te verwerken bij haar produktie. Deze ver plichting rustte dus ook op de Meneba (Meelfabriek voor Nederlandse Bakkerijen) te Rotterdam. Deze hebben voor de aan koop van buitenlandse granen een eigen importorganisatie en behoeven slechts voor het volgens de samenstellingsvoorschriften verplichte binnenlandse kwantum via de graanhandel te betrekken. Vandaar dat zij deze als binnenlands aangediende tarwe van de Velsense commissionair betrokken tegen een prijs, die een flink stuk hoger was, dan haar werkelijke marktwaarde. Verschil bijna niet te zien Omdat het zichtbare verschil tussen deze Franse tarwe en de binnenlandse tarwe zeer klein is, zou de zwendel niet ontdekt zijn indien de ambtenaren van het Bedrijf schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten en van het Hoofdbedrijfschap voor Akker- bouwprodukten geen wantrouwen hadden gekregen, omdat aan bepaalde andere voor schriften niet was voldaan. Het koopcon tract van deze geïmporteerde tarwe was namelijk wel door het Hoofdbedrijfschap geregistreerd, de invoermachtiging was verleend en er was bij de verkoop van het graan aan de handelaar uit Raamsdonk veer ook nog een overdrachtsbewijs aan het bedrijfschap gezonden. Daarna hoorde dit echter niets meer en de ambtenaren gingen zich hfvragen waar de geregistreer de partij was gebleven, omdat de handelaar zijn verplichting tot het zenden van een voorraadstaat aan het bedrijfschap niet na kwam. De Algemene Inspectiedienst kwam er aan te pas en stelde een onderzoek in bij de Meneba, waarheen, naar zij vernam, een lading van deze tarwe was verkocht. Zo werd de zwendel toch ontdekt en vooral de verklaringen van de schipper ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker of Drogist HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Ge varieerd programma. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Promenade-orkest. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Radio Philharmonisch orkest. 16.55 Platen. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Rqgerin.gs- uitzendiog: Rijksdelen overzee: Een journa list ziet Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. Arn. Saalborn: Euripides. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, commentaar. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 21.00 Vergelding, hoor spel. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.40 Hammondtrio. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialisitsch nieuws in Esperanto. 23.20--24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Helden, hoorspel. 12.20 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen, en actualiteten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.40 Platen. 14.0 Fil harmonisch orkest, kamerkoor en solist. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Oude muziek. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koperensem ble. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouw orkest en solist. 21.30 De bedreigde mens in de moderne samenleving, causerie. 21.50 Platen. 22.00 Militaire kapel. 22.30 Vocaal ensemble en solist. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) Eurovisie: 14.1516.15 Voetbalreportage ItaliëFrankrijk. 17.0017.30 Voor de kin deren. 17.3017.45 Internationaal kinder- journaal. 20.1522.00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.15 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Instrumentaal ensemble. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Cau serie 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Hoorspel. 21.35 Or kestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestcon cert. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen, (Op 224 en 50 m.). van de „Hendrika Arnold", die met 170 ton vóór lag, lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij zeide namelijk te we ten, dat de lading was overgenomen uit de Franse lichter „André". Hij had echter opdracht van de tarwefactor te Rotterdam om desgevraagd aan de fabriek te verkla ren dat de tarwe uit Raamsdonkveer kwam, de vestigingsplaats van de graan handelaar. Op deze manier moest dus de indruk gevestigd worden, dat het hier bin nenlands graan betrof - omdat deze graan handelaar vrijwel uitsluitend in binnen lands graan placht te handelen. „Ik lieg nooit, behalve wanneer mij dat wordt op gedragen", had de schipper medegedeeld. Verleiding was groot De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, eiste tegen de commissionair, die reeds eer der was veroordeeld en deze feiten erken de, een gevangenisstraf van drie maanden met ontzegging van het recht om als tus senpersoon in de graanhandel op te treden voor twee jaar, alsmede publikatie van het vonnis in twee vakbladen op kosten van de verdachte. Hij verklaarde onder meer in zijn requisitoir, dat de verleiding door de twee naast elkaar bestaande prijzen zeer groot was, zodat een voorbeeldige straf op zijn plaats was. De politierechter veranderde de gevan genisstraf in 11 weken voorwaardelijk en twee weken onvoorwaardelijk en de rest van zijn vonnis luidde conform de eis. De handelaar uit Raamsdonkveer, die staande trachtte te houden, dat de commis sionair in dit geval voor eigen rekening was opgetreden, zodat deze geheel verant woordelijk zou zijn voor de frauduleuze leverantie, vond geen geloof bij de rechter. Temeer omdat duidelijk was gebleken, dat hij het zelf was geweest, die de schipper had doen instrueren, zoals reeds is vermeld. De eis tegen hem luidde 50 boete voor het eerste tenlastegelegde, namelijk het niet opgeven van zijn voorraad aan het Bedrijfschap en voor de onrechtmatige levering, die in het tweede tenlastegelegde was omschreven: twee maanden gevange nisstraf met ontzetting uit de bevoegdheid van graanhandelaar voor twee jaar en publikatie van het vonnis in de vakbladen. Ten aanzien van de inbeslaggenomen partij eiste de officier verbeurdverklaring. De economische politierechter hield echter rekening met het vrijwel blanco strafblad van deze verdachte en legde de geëiste ge vangenisstraf voorwaardelijk op met twee jaar proeftijd, maar stelde daar een boete van 2000 tegenover. De bevoegdheid van graanhandelaar werd deze verdachte niet ontnomen en wat de inbeslaggenomen hoe veelheid betreft, luidde het vonnis conform, namelijk verbeurdverklaring, zij het met de bepaling, dat de opbrengst (ongeveer 360.000) zou worden uitgekeerd aan deze verdachte om hem diens verplichtingen aan de importeur te doen nakomen, die hij nog niet heeft betaald en die anders on schuldig de dupe zou worden. De officier zeide in overweging te willen houden of hij tegen dit laatste vonnis in beroep zou gaan. Toegangsweg tunnel Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld een gedeelte van de Pruimendijk in de ge meente Beverwijk van ongeveer 500 meter tot ongeveer 600 meter uit het oostelijk eindpunt van die weg, alsmede een gedeelte van de Sint Aagtendijk van ongeveer 915 meter tot 1030 meter uit het noordelijk eindpunt van die weg, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Ter toelichting delen Gedeputeerde Sta ten mee, dat de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noordholland hun verzocht heeft te bevor deren, dat beide gedeelten van de kruising van het gedeelte tunnel VelsenUitgeest van de nieuwe Rijksweg 9 aan het openbaar verkeer worden onttrokken, aangezien het gedeelte van deze Rijksweg van de tunnel te Velsen tot Uitgeest als een snelverkeers- weg zal worden uitgevoerd. Daarom wordt voorgesteld de wegen aan hft openbaar verkeer te onttrekken. Tegen het voorne men waren bezwaren binnengekomen, maar Gedeputeerde Staten achtten die niet steek houdend. Ter voorziening in de vacature, die is ontstaan door het verlenen van eervol ont slag aan de heer J. H. Textor als directeur van de Provinciale Accountantsdienst van Noordholland, stellen Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten voor te benoemen de heer H. van Hemsbergen, lid van het Nederlands Insti tuut van Accountants en plaatsvervangend directeur van de dienst. Twee wagons vernield, locomotief en drie wagons ontspoord Tegen half zeven vanochtend is op de spoorlijn van Geldermalsen naar Nijmegen te Hemmen-Dodewaard een uit de richting Geldermalsen komende goederentrein ach terop een stilstaande goederentrein gere den. Van de stilstaande trein werden twee wagens vernield, van de aanrijdende trein ontspoorden de stoomlocomotief en drie wagens. Beide sporen zijn versperd. De treinen rijden tot Kesteren en Zetten- Andelst.Tussen Kesteren en Zetten-Andelst worden de reizigers met autobussen ver voerd. De werkzaamheden op de spoorbaan bij Duivendrecht, waar maandagmiddag om half twee een goederentrein is ontspoord, zijn zover gevorderd dat het treinverkeer over beide sporen is hervat. Gisteravond reden de treinen tussen Amsterdam en Utrecht nog over Hilversum. Ned. Herv. kerk Beroepen te Schoonrewoerd drs. E. F. Vergunst, prop. te Leiden; te Sneek (toez.) (vac. H. Dondorp) G. A. Waardenburg te Emmercompascuum; te Zevenhoven W. Verweij, cand. te Nieuwerbrug. Geref. kerken Dr. J. T. Bakker te Laren (N.H.) heeft zijn benoeming tot hoogleraar aan de Theo logische Hogeschool te Kampen in de vac. van prof. dr. K. Dijk aangenomen. Chr. Geref. kerken Beroepen te 's-Gravenhage-O., P. N. Ribbers te Ulrum; te Hilversum-O., C. Ver- hage te Broek onder Akkerwoude; te Haarlem-N., Joh. Prins te Groningen. Bedankt voor Zwolle A. C. Noort te Meppel. ADVERTENTIE IN HET KOUDE NOORDEN VAN CANADA WAAR IK PATROUILLEER ZOU IK NIET GAARNE - ZONDER MIJN WILLEN ZIJN. HET BESCHERMT MIJ TEGEN Vraag Uw apotheker of drogist naar Een Slokje en Vogelvrienden uit Kampen en vertegen woordigers van het Dierenrampenfonds hebben een tocht gemaakt van het Kam pereiland naar enkele wakken, die twee kilometer uit de kust liggen en waarin naar schatting 4000 wilde ganzen en vele andere watervogels hongerend rondzwem men. Het Dierenrampenfonds had een grote hoeveelheid graan naar Kampen gebracht. Na een moeizame tocht door kniehoge sneeuw en over krakend ijs werd een wak bereikt, waarin vele vogels rondzwommen. Een plek op het ijs werd sneeuwvrij ge maakt en daar werden het graan en brood uitgestrooid. Vandaag zal de voedering die door de invallende duisternis moest wor den afgebroken, worden voortgezet. Bedrag van 150.000 voor aankoop van schilderijen Uit de nalatenschap van jhr. dr. J. Lou don, vroeger Nederlands ambassadeur in Parijs, is aan de Staat der Nederlanden toegevallen een legaat, bestemd voor aan koop van schilderijen ten bedrage van 100.000,ten behoeve van het rijks museum te Amsterdam, alsmede een be drag van 50.000,ten behoeve van het Mauritshuis te 's-Gravenhage. Voor de reorganisatie van het beheer van het Bisschoppelijk museum te Haarlem stellen Gedeputeerde Staten van Noord holland aan de Provinciale Staten voor een subsidie van 1000 te verlenen voor het jaar 1956. mg»! Dit is de grootste stofzuiger ter wereld, gebouwd voor het schoonzuigen van vlieg velden. De „Jarc", zoals het enorme apparaat heet, weegt een slordige 15.000 kg. en heeft een zuigkracht gelijk aan die van 1.200 gewone stofzuigers, zodat men er een oppervlakte van 2 miljoen vierkante voet per uur mee kan schoonmaken. LONDEN (United Press) Leden van de Russische Zuidpoolexpeditie hebben gis teren desikkel-en-hamervlag gehesen boven Brits Zuidpoolgebied. In Londen neemt men aan, dat de plechtigheid de voorbode is van formele Russische aanspraken op gebied van de Zuidpool. Volgens radio-Moskou is de Sovjet-vlag gehesen op de onlangs aan gelegde Russische basis „Mirny", op de Queen Marykust aan de westelijke zijde van het Zuidpoolgebied. Groot-Brittannië doet aanspraken op dit nog niet in kaart gebrachte gebied gelden op basis van de talrijke Britse expedities, die begonnen met de historische reis van captain James Cook. De Sovjet-Unie heeft nimmer aanspra ken doen gelden in Antarctica. „Ondaniks het feit, dat Russische ontdek kingsreizigers de Antarctica ontdekt hebben, heeft de Sovjet-Unie niet deelgenomen aan besprekingen over de territoriale status van dit gebied", aldus verklaarde de leider der Sovjet-expeditie Somov onlangs aan United Pre®. Hij onderschreef het besluit, van het geographisch genootschap van de Sovjet- Unie in 1949 dat „geen enkele poging om besluiten te nemen over het bestuur van het Zuidpoolgebied zonder deelneming van de Sovjet-Unie gerechtvaardigd kan wor den". De Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en andere landen hebben Zuidpoolexpedities uitgerust met het oog op het komende in ternationale geophysische jaar 19571958. Volgens radio-Moskou waren geleerden en bemanningen van de beide expeditie schepen „Ob" en „Lena" en van het koel- schip nf. 7 plus vliégtuigbemanningen, mar conisten en bouwers van het „Mirny"-kamp samengekomen ter gelegenheid van de plechtigheid, die werd besloten met de goedkeuring van de tekst van een begroe tingstelegram aan het twintigste congres van de communistische partij der Sovjet- Unie, dat vandaag in Moskou begint. De kust van Queen Mary-land werd in 1911 ontdekt uit naam van de Britse kroon, door een expeditie vanuit Australië. De ex peditieleider, Douglas Mawson, stichtte toen een basis op Adelieland. De „Aurora", het schip van de expeditie, nog onder comman do van kapitein Davis, voer naar de kust, die hij naar koningin Mary noemde. De Russische basis bevindt zich op de grens van Qiueen Mary-land en keizer Wilhelm II-land, dat in 1902 ontdekt werd door een Duitse expeditie onder prof. Erich von Drygalski. De Mirny basis werd zo ge noemd, omdat het schip, dat de eerste Rus- LONDEN (United Press) Vrijdagavond klonk over de uitzending van de Britse onafhankelijke televisiemaatschappij de stem van een ontsnapte gevangene en be zwoer de luisteraars, dat hij onschuldig is aan de misdaad, waarvoor hij is veroor deeld. In november ontsnapte Alfred Geor ge Hinds, een 38-jarige Brit, die veroor deeld is wegens medeplichtigheid aan een inbraak, waarbij 38.000 pond sterling ge stolen werden, uit de gevangenis in Not tingham. Sedertdien heeft hij de autori teiten en dagbladen overstroomd met be tuigingen van zijn onschuld. Nu echter had hij een toespraak op de magnetofoonband .laten opnemen en door zijn vrouw aan de commerciële televisie doen overhandigen. Deze zond de toespraak uit. Evenals vroeger verklaarde Hinds, nieu we bewijzen voor zijn onschuld te hebben, die de overheid volgens zijn zeggen buiten beschouwing laat. 51. Er ontspon zich een twistgesprek tus sen koning Smakse en de medicijnman over de vraag, hoe Panda moest worden toebereid. Het was voor de arme Panda beslist niet prettig om naar te luisteren. Koning Smakse wilde een goed gekookte en gepeperde Panda, hetgeen de stamdok- ter streng afwees. „Peper slecht voor spijs vertering", zei de medicijnman. „En lang koken vernietigt vitaminen". „Woo", brom de de koning misnoegd, „jij dokter, jij geen kok". „Ja, mij dokter", zei de medi cijnman, „mij weten, wat goed voor koning is. Daarom zal MIJ dit maaltje klaarma ken. Zal sappig, voedzaam, gezond maal tje maken". Met deze woorden liep hij met Panda onder de arm op de kookpot af en gooide die omver. Koken slecht voor vitamientjes", bromde hij, terwijl hij door liep. Vóór koning Smakse van zijn verba zing was bekomen, was hij het dorp al uit en spoedde zich door de wildernis. „Hè, hè", hijgde hij, dat was op het nip pertje. Een volgende keer moet je er vlug ger vandoor gaan, Panda. Een uitgekookte ontdekkingsreiziger blijft nooit te lang bij kannibalen". „Meneer de ontdekkingsrei ziger!", riep Panda blij verrast. „Zit u ach ter dat masker?!" sische Zuidpoolonderzoeker binnen de Pool cirkel bracht „Mirny" heette. De leider van de Sovjet-expeditie, So mov, baseert zijn bewering dat Rusland het Zuidpool-vasteland zou hebben ontdekt,'op de reis van de Rus Von Bellimghausen, die in de jaren 1819 tot en met 1822 om het Zuidpoolgebied heenvoer. In 1819 ontdekte Von Bellingshausen het eerste land dat ooit binnen de Poolcirkel gezien was, een klein eiland, dat hij naar tsaar Peter I noemde. Kapitein Cook zou buiten de Poolcirkel ge bleven zijn. RIO DE JANEIRO, (Reuter) Een van de oudste en bekendste families in Brazilië heeft onlangs wettelijke erkenning ver kregen van de eigendom van een grondge bied, dat groter is dan Nederland en België tezamen, in de noordoostelijke hoek van het land. Hoofd van de familie is dr. Braz Burgos Zacarias de Lyra. Hij wil dit reus achtige familiebezit tot ontwikkeling bren gen doormiddel van een maatschappij, die kapitaal uit de Verenigde Staten en Europa poogt aan te trekken. Het gaat om een grondgebied van negen tigduizend vierkante kilometer in de staten Alagoas, Parnambuco en Paraiba. Het telt achthonderd steden en dorpen met een be volking van enkele miljoenen. De waarde van de grond is geschat op vijf miljard gulden. De bodem is bovendien rijk aan koper, lood, bauxiet, uranium, ijzer, man gaan, asbest en edelgesteente. Het is ook een van de vruchtbaarste gebieden van Brazilië. Het grondbezit is bijeengekomen door schenkingen aan voorvaderen van de familie, die zich in militair opzicht voor het ,la,nd verdienstelijk hadden gemaakt. Twaalf jaar lang heeft het geding om wettelijke erkenning van dit familiebezit voor de rechterlijke instanties gediend. SAN FRANCISCO (AFP) In de Ver enigde Staten zijn hartziekten tot een epidemie geworden en men kan een van de twee sterfgevallen op rekening van deze kwalen schrijven, zo heeft dr. Paul Dudley White, de hartspecialist die president. Eisenhower behandelt, voor een groep car diologen te San Francisco verklaard. Hij herhaalde dat naar zijn mening de hart aanval van de president niet veroorzaakt is door de inspanningen van diens ambt. „Werken doet iemand geen kwaad", zo voegt dr. White hieraan toe. De 60-jarige ploegbaas J. G. S. is bij post twee aan de Buitendijk te Rotterdam-Zuid door de trein naar Dordrecht overreden en op slag gedood. De machinist, die met een vaart van on geveer 100 km per uur reed, hoorde een tik en bracht de trein bij de Smeetlandse- dijk tot stilstand. Men liep terug langs de lijn en vond het deerlijk verminkte lichaam van de ploegbaas. c Uitgestoten. Pierre Nervé, een vroeger Frans parlementslid voor de communis tische partij en plaatsvervangend hoofd redacteur van het communistische blad „L'Humanité", is uit de communistische partij gestoten. Aanslag. Nabij Casablgnca hebben onbe kenden een kapitein van de politie' der Amerikaanse luchtmacht in Noord-Afri- ka doodgeschoten. Dit was de eerste aan slag op een Amerikaan in Marokko. Storm. Een deskundige van het lucht machtobservatorium te Sacramento Peak in de Amerikaanse staat New Mexico heeft verklaard dat een hevige storm, die aan de oppervlakte van de zon woedt, waarschijnlijk over de ge hele wereld invloed zal uitoefenen op de sterkte van radio-signalen. Hij zei dat 61 zonnevlekken, drie met een gro ter oppervlak dan de aarde, aantonen dat er een van de zwaarste stormen van de laatste jaren woedt. Bezoek. Een Cambodjaanse regeringsdele gatie onder leiding van premier prins Norodom Sihanoek, is in Kanton aan gekomen. Zij brengt een officieel bezoek aan China op uitnodiging van de com munistische Chinese regering. Instemming. In Italië zijn twintigduizend belasting-ambtenaren voor zes dagen in staking gegaan voor hogere pensioenen. Deze staking is door het publiek met instemming begroet, omdat de termijn voor het betalen van bepaalde belastin gen onverwacht met zes dagen is ver lengd. Voorbij. De stakende Australische haven arbeiders hebben op een massavergade ring te Melbourne besloten woensdag het werk in alle havens te hervatten. Intussen heeft de vakvereniging van zeelieden opdracht gegeven tot een staking die woensdag zal beginnen. Uitslag. Bij de volksstemming, die zondag op het Britse eiland Malta is gehouden, hebben 67.607 stemgerechtigden zich uitgesproken voor aansluiting bij Groot- Brittannië en het zenden van drie af gevaardigden naar het Britse parlement. Het aantal tegenstemmers bedroeg 20.177. Er waren 2559 ongeldige stem men. Aantal onthoudingen: 62.480. Sterk. In de Sovjet-Unie worden proeven genomen met nieuwe watercompressors, waarmee een druk tot tienduizend at mosferen kan worden bereikt. Met zulk een compressor kan water met super sonische snelheid worden weggespoten. Een waterstraal, waarachter een druk van 1200 tot 1300 atmosfeer, zou een stalen plaat van twee millimeter in en kele minuten kunnen doorboren. Dreigement. Achtduizend Britse drukkers, die een maand lang geen overwerk heb ben willen verrichten en „volgens roos ter" hebben gewerkt, als gevolg van een loongeschil, hebben van de patroons aanzegging gehad dat zij ontslagen zul len worden als zij deze week niet ge woon aan het werk gaan. Vooral de Londense tijdschriften en kleine plaat selijke bladen hebben van de staking te lijden. Uitnodiging. Zweden zal premier Nehroe van India uitnodigen tot een bezoek als Nehroe zich in West-Europa bevindt, zo heeft het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld. Nehroe brengt in juni een bezoek aan West- Duitsland. Ongeschonden. Admiraal Rawson Bennett, hoofd van de afdeling onderzoekingen van de Amerikaanse marine, heeft op een bijeenkomst van officieren en ge leerden verklaard dat de Verenigde Staten in staat zijn een door één per soon bemande raket 250 kilometer om hoog te schieten. De raket kan, na zijn baan voltooid te hebben, de aarde weer geheel ongeschonden bereiken. Herstel. De Franse „Compagnie industrielle de traveaux" zal voor vijf havens naar schatting 325 miljoen rupiah, de havens van Tandjong Priok, Balikpapan, Bela- wan, Bandjermasin en Makassar, ver groten of vernieuwen. Begonnen zal worden met het graven van een olie haven en vergroting van de bestaande haven in Tandjong Priok. Voorrang heeft ook het herstel van de staatshaven in Balikpapan. Blank. De blanke neushoorn, die karakte ristiek is /oor Soedan, waar hij be schermd wordt om uitsterving evenals elders in Afrika te voorkomen, zal het symbool van het onafhankelijke Soedan zijn. Dit besluit is door de regering in Khartoem genomen. Vondst. Een Amerikaanse expeditie in Irak heeft vijf koperen beeldjes van twee Sumerische koningen gevonden in tempelfunderingen bij Diwnija, ten zui den van Bagdad. De beeldjes zijn meer dan vierduizend jaar oud. DE OPVATTING, dat een slang haar prooi kan hypnotiseren en tot een verstijfd en onbeweeglijk object kan maken dat ge makkelijk te benaderen is, om daarna al leen nog maar te worden opgepeuzeld, is algemeen verbreid. En wie wel eens in de nare ogen van een slang heeft gekeken tvnjfelt geen moment aan dit verhaal, want de blik van een slang doet bij sommigen de koude rillingen over de rug lopen. Nu moeten we trachten bil lijk te blijven door op te mer ken dat de slang er zelf ook niet zo veel aan kan doen. Dat hij zulke nare ogen heeft wordt voor een belangrijk deel ver oorzaakt door het feit dat hij geen oog leden heeft. Laten we het juister zeggen, door te vertellen, dat hij wèl oogleden heeft, t.w. een doorzichtig vlies dat per manent over zijn ogen is getrokken. Maar, oogleden, of géén oogleden, het gevolg van dit alles is toch dat de slang nooit met de ogen kan of behoeft te knipperen, waar door zijn blik zo angstwekkend starend wordt. En het starende is een van de in grediënten van de hypnose. Zou de slang dus kunnen hypnotiseren? We betwijfelen het ten sterkste, vooral omdat geen enkele onder^peker deze op vatting bevestigt. De verhalen hierover zijn voornamelijk in de wereld gebracht door mensen die niet tot de biologen wor den gerekend, maar die zeker wel eens een muis of een vogel willoos en weerloos door een slang hebben zien opeten. Aan die ver halen zelf, behoeven we niet te twijfelen, maar dit betekent nog geenszins dat er van een dergelijk fenomeen als hypnose sprake is. Om te beginnen moeten we het schrik- moment van het belaagde beest niet uit het oog verliezen. Zelf heb ik eens kunnen waarnemen hoe een muis by mijn plotse ling verschijnen in de keuken volkomen verstijfd bleef zitten, hoewel ik het diertje toch werkelijk niet heb trachten te hypno tiseren. Ditzelfde kan ook gebeuren bij het verschijnen van een slang, die er toch ze ker zo angstwekkend zal uit zien als degeen die dagelijks dit praatje voor u in elkaar flanst. Maar goed, behalve de schrik, die een verstijving van het bewegingsmechanisme kan bewerkstelligen, moeten we by de nadering van som mige slangen nog met een andere belangrijke factor rekening hou den. Dat is het gif. De slang behoeft Lang niet altijd te bijten om nut van dit wapen te hebben, want in de eerste plaats kunnen sommige soorten hun gif enige meters ver spuwen, waardoor het slachtoffer hetzij bedwelmd, hetzij gedood wordt. In de twee de plaats echter moeten we rekening hou den met het feit dat de adem van de slang langs de giftanden strijkt en gifdeeltjes opneemt. Bereikt deze adem de prooi, dan kunnen zich verdovings- en verlammings verschijnselen voordoen, zoals herhaalde lijk is geconstateerd. Voor de waarnemer, die zich op veilige afstand en buiten het bereik van deze adem bevindt, moge het dan schijnen dat de slang haar prooi ge hypnotiseerd heeft, maar in werkelijkheid heeft zij het slachtoffer vergiftigd. Toch zijn er op dit gebied enkele merk waardigheden, die we u niet mogen ont houden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2