Zwitsaletten „Keukenhof" bereidt zich voor om duizenden te ontvangen d.%9oiflünia (Jf. sanatog^ Mr. Van Empel woont processen in Djakarta niet bij PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSREIZIGER In één nacht Wereldnieuws Tentoonstellingsterrein heeft een verandering ondergaan De radio geeft donderdag Omzetstijging in de detailhandel Hij wil zich niet blootstellen aan beledigende demonstraties KOU. GRIEP. KOORTS Toch ió het zo WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 2 K.N.S.M. verkocht 45-jarige „Bacchus" naar Griekenland Kerkelijk Nieuws Washington en Bonn sloten een atoomovereenkomst L. Renault zou natuurlijke dood zijn gestorven Evatt herkozen als Labour- leider in Australië Uw handen-gaaf en zacht Koningin naar Opening Boekenweek 1956 Pensioen voor gerepatrieerden De bidsprink haan Als woensdag 28 maart de Keukenhof te Lisse officieel geopend wordt, zal het ten toonstellingsterrein een metamorfose heb ben ondergaan. Dan zullen belangrijke ver anderingen zjjn aangebracht. Het zoge naamde berkenbos, dat tegenover de in gang van de Loosterweg bij het parkeer terrein ligt, wordt gewijzigd. Men komt thans van het theehuis langs een nieuwf weg rechtstreeks in dit gedeelte en pas seert daarbij links een pas aangelegde waterpartij. In dit bos is een vijver, waar vijf flamingo's zullen rondstappen. Voor de zevende maal zal Keukenhof worden geopend en het bestuur, dat zich in de loop der jaren veel moeite en tijd getroost heeft, om vele duizenden te ont vangen, heeft zich in de afgelopen maan den weer bezig gehouden om plannen uit te werken voor dit jaar. Bij de voorberei ding heeft het weer veel medewerking ondervonden van een aantal instanties. De Spoorwegen zullen treinen in Lisse laten stoppen, een Limburgse dag staat op het programma, aandacht zal opnieuw worden besteed aan een tentoonstelling van beel den, een postkantoor zal worden ingericht en de deelnemers in het expositie-pavil joen houden een opinie-onderzoek. De heer T. M. H. van Waveren, voor zitter van de Keukenhof, heeft ons mee gedeeld, dat de belangstelling voor het houden van bloemententoonstellingen toe neemt, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. In Bennebroek en Arnhem komen bijvoorbeeld tentoonstellingen en mogelijk zal er geen concurrentie ontstaan. Het gebeurt immers in grote steden dik wijls, dat grote zaken in één wijk zijn ondergebracht. De zaken vullen elkaar aan. Het uitbreiden van het aantal exposities kan vermoedelijk zijn nut hebben. Het bestuur verwacht weer een grote belangstelling voor de Keukenhof. Door bijzondere factoren was het aantal bezoe kers het vorig jaar veel minder dan in 1954 (respectievelijk 425.000 en 520.000), maar de heer Van Waveren heeft het ver moeden, dat het aantal weer zal stijgen, speciaal met buitenlanders. In de afgelopen maanden is propaganda gemaakt voor de Keukenhof en uit berich ten uit België blijkt reeds, dat vele Belgen naar Lisse zullen komen. Op grote stations in België zal het mogelijk zijn kaartjes te kopen, die tevens als toegangsbewijs voor het tentoonstellingsterrein gelden. De Ne derlandse Spoorwegen hebben bericht, dat zij meer treinen te Lisse zullen laten stop pen dan in het verleden en dat bij het kopen van treinkaartjes op een aantal stations de mogelijkheid geschapen zal worden toegangsbiljetten voor de expositie te verkrijgen. Postkantoor Filatelisten zullen met belangstelling vernemen, dat een speciaal poststempel ontworpen zal worden. Het ligt in het voor nemen tijdens de openstelling van de ADVERTENTIE Zeg vriend, je zit maar te tikken, Ga je mee een borreltje pikken? „Nee hoor, 't zal niet gaan, „Ga maar vlug hier vandaan, „Ik zit voor DANTUMA te limericken!" Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15' Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte mu ziek. 11.45 De Mens meet het Heelal, cause rie. 12.00 Twee piano's 12.25 In 't spionne tje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Dansmuziek. 12.50 Uit het bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorspel. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringuitzending: Ne derland en de wereld. Vijf jaar werkzaam heid van de Europese organisatie voor be scherming van planten tegen ziekten en pla gen. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest en solist. 21.15 Ontmoeting der levensovertui gingen, discussie. 21.50 Lichte muziek. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.25— 24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen 14.00 Promenade-orkest en so list. 14.45 Voor dp vrouw. 15.15 Weense mu ziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Pianokwintet. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Alle Hens aan Dek! 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelcon cert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Spie gel der Kunsten. 20.30 U en uw Regering. 20.55 Weense IJsreveu. 21.10 Tien jaar Partij van de Arbeid. 21.25 Weense IJsrevue. 21.40 Huwelijksaanzoek, TV spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelcon cert. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkestconcert. 16.02 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lich te muziek. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Lie deren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Klankbeeld. 19.40 Platen. 19.50 Poli tieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.55 23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 50 m.). Keukenhof een postkantoor in te richten. De post, die via dit kantoor verzonden wordt, zal van het nieuwe poststempel worden voorzien. Nadat vorige jaren voor Friesland en Zeeland zogenaamde provinciedagen waren gehouden, komt thans Limburg aan de beurt. De Commissaris der Koningin, dr. F. J. M. A. H. Houben, heeft zich voor het plan geïnteresseerd en samenwerking is gezocht met de Culturele raad van Lim burg. Op het programma van de Limbur gers, die half april verwacht worden, staan folklore en schutterij. Beelden Over de expositie van beelden hebben wij reeds mededelingen gedaan. Op het grote middenstuk van het zogenaamde smalle bos zullen beelden geplaatst worden, die dit jaar niet door een jury beoordeeld worden. De toeschouwers zullen in de ge legenheid worden gesteld hun mening ken baar te maken. Het doel is het publiek voor de kunst te interesseren en met aandacht de kunstwerken te doen beschouwen. Er zal ook een kleine collectie Franse beelden getoond worden (o.a. van Zadkine) en on derhandelingen worden gevoerd over een verzameling van Duitse en Belgische beeld houwers. Van Zadkine wordt tentoonge steld „De grote boodschapper". Onder de Franse inzenders zijn Couturier en Bour- dell. Drie exposanten uit het paviljoen zullen een opinie-onderzoek houden naar een drietal van hun nieuwste modellen. Be zoekers zullen op speciale kaarten kunnen invullen welk product het mooist is en kunnen in aanmerking komen voor een prijs. Het symfonie-orkest van het zevende Amerikaanse leger uit West-Duitsland zal in het voorjaar onder leiding van de Ame rikaan Schermerhorn een toernee door ons land maken: een bezoek aan de Keukenhof zal worden gebracht, waar een concert wordt gegeven. Bij slecht weer wordt in Treslong te Hillegom geconcerteerd. Uit deze mededelingen blijkt, dat het bestuur van Keukenhof in het voorjaar weer goed voor de dag zal komen en dat bezoekers onder de indruk zullen komen van het fraais, dat de tentoonstelling biedt. Uit gegevens van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand over het omzet- verloop in het midden- en kleinbedrijf in december 1955 blijkt dat de geldomzetten ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1954 niet onbevredigend zijn. In alle onderzochte branches werd een om zetstijging waargenomen. De omzetstijging (in vergelijking met december 1954) in de meubelbranche staat met 15 pet aan de top. Bij de kantoorboek handel, de detailhandel in schoeisel en die in textielwaren was de omzetstijging res pectievelijk 10, 12 en 11 pet. De omzettoeneming in de detailhandel in glas, porselein, aardewerk en huishoude lijke artikelen en in de boekhandel was in december 1955 van geringere omvang, na melijk respectievelijk 7 en'2 pet' In de banketbakkerijen nam de omzet in december met 4 pet. toe vergeleken bij december 1954. In de voedingsmiddelensector werden in 1955 indexcijfers behaald die over 12 maan den 2 tot 12 pet. hoger waren dan in 1954. De stijging van de geldomzet die hieruit blijkt, was het grootst in de detailhandel in aardappelen, groente en fruit, welke bran che in 1955 een toeneming te zien gaf met 12 pet. De stijging was het geringst in het krui- deniersbedirijf en in het slagersbedrijf, na melijk 6 pet. In het bakkersbedrijf en in de detailhandel in melk- en zuivelprodukten bedroeg de toeneming respektievelijk 8 en 9 pet. In de duurzame consumptiegoederensec tor kon ten opzichte van 1954 een stijging van het indexcijfer worden waargenomen. Voor een viertal branches bedroeg de geld omzetverbetering 10 pet., namelijk voor de detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen, in textiel waren, in meubelen en aanverwante arti kelen, alsmede in de kantoorboekhandel. Voor de boekhandel en voor de detailëan del in schoeisel was de omzetfoeneming van geringere omvang. Deze bedroeg res pectievelijk 6 en 8 pet. Het 2255 br.t. metende vrachtschip „Bacchus" is, als niet meer passend in de huidige K.N.S.M.-vloot, verkocht aan een Griekse rederij. De „Bacchus", die in 1911 door een Rot terdamse scheepsbouwwerf werd afgele verd, heeft aanvankelijk dienst gedaan op de Middellandse Zee en later op de trans atlantische lijnen. Het heeft wereldoorlogen overleefd, ondanks gevaarlijke vrachtvaar ten in convooien der geallieerden geduren de de tweede wereldoorlog. ADVERTENTIE „Nu ben ik weer de oude" Talloze dankbare gebruikers hebben dit gezegd, toen zij hun jeugdige kracht en vitaliteit her vonden dank zij Sanatogen. Dit toch bevat de natuurlijke bouwstoffen, die Uw lichaam nodig heeft om krachtig en gezond te zijn. Bestel nog heden een bus het zenuwsterkend tonicum Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Amsterdam-C., W. de Graaff te Giessendam; voor Neede-Eiber- gen K. D. Gerber te Mariënberg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Tholen: H. C. v. d. Ent te Werkendam en B. Bijleveld te Noordeloos. Tweetal te Driebergen: N. de Jong te Katwijk aan Zee en M. C. Tanis te Urk. Beroepen te Hengelo (O.) W. H. Velema te Eindhoven. Bedankt voor Smithville (Ontario, Canada) M. C. Tanis te Urk. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de generale synode (als pred. voor buitengewone werkzaamheden) H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven idem voor het secr. van de raad voor de herder lijke zorg en van die voor kerk en gezin R. Kaptein te Akersloot-Limmen; te St. Maartensdijk drs. E. F. Vergunst, prop. te te Leidien; te Veenendaal J. J. Poot te Delft; te Nieüwpoort J. de Hoed, kand. te Bame- veld. Bedankt voor St. Anna-Parochie D. J. Froentjes te Nyega (H.O.N.). Geref. Kerken Tweetal te Kampen (vac. R. die Vries) S. G. Bloem te Sappemeer en dr. A. G. Luiks te Diever. Beroepen te Nes (W.D.) en te Opperdoes J. v. Wattum, kand. te Breda. Aangenomen naar Bellinigwolde T. Holwerda te Oldehove. Bedankt voor Ee (Fr.) S. A. Boonstra te Houwerzijl. Van onze correspondent te Djakarta) Mr. Van Empel die op 5 februari op een bezoekersvisum in Djakarta aankwam, is tot dusverre nog niet in de rechtszaal ver schenen. Vermoedelijk zal hij ook niet bij de verdere behandeling van de zaken te gen Schmidt en Jungschlaeger aanwezig zijn, hoewel rechter Maengkom geen be zwaar had tegen zijn aanwezigheid als toe hoorder. Men mag verwachten, dat het Neder landse Hoge Commissariaat tegen het ont breken van maatregelen, die mevrouw Bouman tegen onbeschaafdheden van jeugdige betogers kunnen beschermen, pro test zal aantekenen. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat mr. Van Empel op zettelijk uit de rechtszaal wegblijft om te gen hem gerichte demonstraties te voor komen. De belangstelling op de laatste twee zit tingen van de zaak-Schmidt heeft vermoe delijk ook hem gegolden. Het was aanvan kelijk wel de bedoeling, dat mr. Van Empel de zittingen zou bijwonen. Onder deze om standigheden was wegblijven gerechtvaar digd, hoewel het bedenkelijk is dat men gedwongen was dit besluit te nemen. De taak van mr. Van Empl zal beperkt blijven tot het adviseren van mevrouw Bouman bij de opstelling van haar plei dooi na het requisitoir van de officier van justitie. Eén stem Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" is de enige krant, die haar stem heeft'verheven-, tegen de demonstratie van de communistische jongeren bij een zitting van het. proces tegen Schmidt. Zij noemde het geroep om de doodstraf in de pauze in flagrante strijd met het beginsel, dat een gerechtelijk proces door niets mag worden beïnvloed. Het blad vindt bovendien het gebruiken van de Nederlandse arrestanten als een middel tot agitatie een belediging voor de rechtspraak. Intussen mag men de andere Indonesi sche dagbladen niet te hard vallen, dat zij niet in het geweer zijn gekomen om de ADVERTENTIE KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS B3///S3 ROXANE i hoogheid van de rechtspraak te verdedi gen. Het is voor redacties van dagbladen hier niet altijd zonder gevaar het ergens voor op te nemen, of het met iets niet eens te zijn. In Surabaja is onlangs in de bu reaus van twee dagbladen voor ettelijke honderdduizenden rupiahs schade aange richt. Wel is het verwonderlijk, dat de de monstratie kon plaats hebben, en nog ver wonderlijker, dat zij door de officier van justitie Sunario, volgens de „Indonesian Observer" „op zichzelf goed" werd ge noemd. Hij voegde er weliswaar aan toe, dat de rechter en het openbaar ministerie zich door niets mogen laten beïnvloeden om een partijdige beslissing te nemen, doch hoe deze twee opvattingen met elkaar te rijmen zijn, is niet duidelijk. Niet duidelijk Voor westerse begrippen zal er wel meer niet duidelijk zijn. Men poge zich eens voor te stellen, wat in Nederland de reacties zouden zijn als een officier van justitie aan de toegangsdeur van de rechtszaal met een groep belangstellenden, die kennelijk ge komen zijn met nog andere bedoelingen dan om te luisteren, zou 'gaan praten en hun zou zeggen dat zij wel binnen mogen komen als zij zich maar rustig gedragen en dan, als de toehoorders gezeten zijn, nog eens het woord tot hen richt met het ver maan zich ordelijk te gedragen. Dit alles geschiedde in de zwijgende aanwe zigheid van de rechter. Wij zouden de reac ties van een Westerse rechter wel eens hebben willen horen als op dergelijke wij ze inbreuk werd gemaakt op zijn onaan tastbaar en onbetwistbaar leiderschap in het rechtsgeding. In Indonesië kan dat wel. Het heet dan, dat een dergelijke demonstratie wordt toe gelaten om „de woede van het volk over de gang van zaken in de processen tegen de Nederlanders" tot uitdrukking te bren gen. Met een beroep op de democratie tast men een van de grootste beginselen van de democratie, onafhankelijke rechtspraak, aan. Het is duidelijk dat het, met de drei gende woede van het de doodstraf eisende volk op de achtergrond, voor een officier van justitie moeilijk wordt in volle vrij heid zijn eis te bepalen. Om over de druk op de rechter op wie als alleen rechtsprekend het volle ge wicht van de uitspraak rust nog maar te zwijgen. Rechter Liem, die eerst het proces- Schmidt leidde, is er destijds moreel onder bezweken. WASHINGTON (United Press) De Verenigde Staten en West-Duitsland heb ben een „atomen-voor-de-vrede" over eenkomst getekend, waarbij West-Duits land de technische en wetenschappelijke basis zal krijgen voor zijn deelneming aan „Euratom", de Europese atoomgemeen schap in wording. Volgens deze overeenkomst zal West- Duitsland zes kilogram meerwaardig ura nium ontvangen, voldoende brandstof voor een tot vier reactors. Het zullen kleine reactors voor onderzoekingsdoeleinden zijn. Het land zal deze reactors ook in de Ver enigde Staten kunnen kopen. Verder zullen niet-geheime technische ge gevens over reactoren, warmte- en veilig heidsproblemen en het gebruik van radio isotopen op het gebied van de natuurwe-, tenschappen en biologie worden uitgewis seld. De overeenkomst is gelijkluidend aan die welke de Verenigde Staten hebben met on geveer dertig andere landen. 52. „Het was erg slim van u, om u als een medicijnman te verkleden, meneer de ontdekkingsreiziger!", riep Panda bewon derend. „Och, het is een heel oud kunstje. Mijn voorouders hebben het vaak ge bruikt, als kannibalen hen wilden opeten" antwoordde de ontdekkingsreiziger be scheiden. „In de „HANDLEIDING VOOR ONTDEKKINGSREIZIGERS" wordt het voor dit soort gevallen speciaal aanbevo len". Onder het spreken ontdeed hij zich van het medicijnpakje en probeerde het masker af te zetten. Maar dit laatste ging niet zo gemakkelijk, zelfs niet toen Panda er uit alle macht aan trok. „Oef!", hijgde de ontdekkingsreiziger, „ze hadden ook wel eens in de handleiding mogen aange- PARIJS (United Press) Een eerste voorlopig onderzoek door deskundigen zou hebben aangetoond, dat de Franse auto magnaat Louis Renault eind 1944 niet doodgemarteld is wegens collaboratie met de Duitsers, zoals zijn weduwe beweerd heeft. Het gebalsemde stoffelijke over schot, dat van het familiegraf der Renaults in Bretagne naar de Parijse „morgue" was overgebracht, werd in goede staat be vonden. De Parijse politiearts, dr. Charles Paul, maakte gisteren een -aanvang met de lijkschouwing, die geschiedt op verzoek van mevrouw Renault. Renault keerde na het uitbreken van de oorlog uit de Verenigde Staten naar Parijs terug en zijn reusachtige fabrieken in Bil- lancourt nabij Parijs begonnen na enige tijd wagens en tanks voor de Duitsers te vervaardigen. Hij leidde Hitier eens door het bedrijf rond. Het zal een week duren voordat het vol ledige resultaat van de lijkschouwing be kend zal zijn. CANBERRA (Reuter) De fractie van de Labouroppositie in het Australische Lagerhuis heeft dr. Herbert Evatt herkozen tot leider met 58 tegen twintig stemmen op zijn tegenkandidaat Alan Duncan Fraser. Arthur Calwell werd herkozen als plaats vervangend fractieleider,Nicholas McKen- na werd met algemene stemmen aange wezen tot leider van de oppositie in de senaat. In politieke kringen is men van oordeel, dat Evatts positie weliswaar is versterkt, doch dat hierdoor waarschijnlijk de moei lijkheden voor Labour vergroot zullen wor den. De Labourpartij is sinds een jaar ver deeld in een rechter- en een linkervleugel. De afvallige anti-communistische groep heeft een opnieuw samengaan met de lin kervleugel afhankelijk gesteld van de ver dwijning van Evatt. Nu de linkergroep versterkt is, verwacht men dat zij van het dagelijkse bestuur zal eisen in de staat Nieuw-Zuid-Wales het gematigde partij bestuur door een linkser georiënteerd be wind te vervangen. OOOOC)CXXXXXXXXXXXXXVYYY\ yvyYYTOryrVYVV--' OVDOOOOOOCXXXXX 0(V ADVERTENTIE ven, hoe je zo'n masker weer kwijt kunt rakenAu! Mijn neus zit klem! Niet trekken!" Even puften beiden uit. „Ik hoor trommels!", zei Panda opeens, „wat zou dat betekenen?" „WAT?! TROM MELS?!", riep de ontdekkingsreiziger, op springend, „dan moeten wij als de wind verder. De kannibalen zitten weer achter ons aan!" Vraag Uw Apotheker of Drogist Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben het voornemen de officiële openings avond van de eenentwintigste Boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam op 24 Februari bij te wonen. Die avond zal het toneelstuk „Het ge heim vanden ■•idioot"-,-van Cornells Veth op gevoerd worden door een twintigtal schrij vers, onder, regie..-,vaj&A.^Koolhaas, Het ligt in het voornemen bij algemene maatregel van bestuur te bepalen dat Ne derlanders, die vóór de soevereiniteits overdracht in 't voormalige Nederlandsch- lndië woonden en die binnen 10 jaar daar na naar Nederland kwamen of zullen ko men, voor de toepassing van het over gangspensioen bij de beoordeling van de vraag of zij na hun 59ste jaar reeds zes jaar in Nederland hebben gewoond met wo nen binnen het rijk gelijk te stellen het wonen in Indonesië. Hierdoor zullen niet alleen belanghebbenden, die bij het inwer kingtreden van de wet reeds 65 jaar en ouder zijn in het genot van overgangspen sioen komen, maar ook jongeren. ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: 'n Z Wt TSA L preparaat/ J Uitnodiging. De Oostenrijkse kanselier Julius Raab is uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Joegoslavië in het komende voorjaar. Verzekering. Parijs heeft Madrid opnieuw de verzekering gegeven, dat Spanje vol ledig op de hoogte zal worden gehouden van de Frans-Marokkaanse onderhan delingen, aldus is in goedingelichte kringen in Parijs vernomen. Onschadelijk. In Cairo zijn 25 personen gearresteerd en is revolutionaire lectuur in beslag genomen. De politie spreekt van het onschadelijk maken van een communistische cel. Enkele dagen ge leden werden 65 mensen aangehouden bij een actie tegen communistische ele menten. Brand. In het Turkse dorp Gerze aan de Zwarte Zee heeft een brand 833 woon huizen en winkels in as gelegd. Zeven tien mensen - acht mannen, acht vrou wen en een kind - verloren het leven in een openbare badinrichting waar zij door het vuur waren ingesloten. Luchtig. In Oslo zal, met medewerking van de universiteit, gedurende een jaar een grootscheeps onderzoek worden verricht naar luchtverontreinigingen door rook, roet, stof en as. Vijftig in strumenten voor de registratie van deze verontreinigingen zullen aan de rand van de stad worden opgesteld en het verzamelde vuil zal worden geanaly seerd. Blaasinstrument. De Goodyear-fabrieken te Akron, in de Amerikaanse staat Ohio, hebben een vliegtuig vervaardigd dat kan worden opgeblazen als een rubber boot. Het toestel gelijkt op een zweef vliegtuig, waarvan de piloot voor de motor met een vermogen van veertig pk. is gezeten. Ondergronds. Drie personen werden ge dood en zeventien gewond toen een tijdbom ontplofte in een trein tussen Kallem en Collem in de Portugese en clave Goa. De tijdbom zou geplaatst zijn door Indiase ondergrondse strijders, die ijveren voor aansluiting van Goa bij India. Intellectuelen. De naar schatting achtdui zend stakende Israëlische intellectuelen hebben een compromisvoorstel voor verhoogde salarissen van de hand ge wezen. De staking duurt voort. De in rang bevorderde ambtenaren, die zich bij de stakers zouden voegen, hebben het nemen van hun besluit tot heden uit gesteld. Voorlichting. De Iraakse regering heeft besloten aan haar vertegenwoordigin gen in Jordanië, de Libanon en Syrië voorlichtingsdiensten te verbinden ter bestrijding van anti-Iraakse propagan da, zo is van officiële zijde te Bagdad vernomen. Later zullen mogelijk in de Verenigde Staten eri de voornaamste Europese landen soortgelijke bureaus worden geopend Geestelijk voedsel. De Sovjet-Unie heeft de Indonesische universiteit een ver zameling van 940 boekwerken in de Engelse taal ten geschenke gegeven als mede een groot aantal Russische weten schappelijke werken. De Russische zaakgelastigde in Djakarta E. G. Zaro- hine zeade tijdens de overdrachtsplech tigheid, dat hij hoopte, dat dit geschenk zou bijdragen tot het verinnigen van de culturele betrekkingen tussen Indone sië en de Sovjet-Unie Niet waar. De Amerikaanse vloot zal niet deelnemen aan de oefeningen van de nationalistisch Chinese weermacht. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft voorts de juistheid van geruchten ontkend, volgens welke vice-admiraal Stuart Ingersoll, bevelhebber der zeven de vloot, tezamen met generalissimus Tsjang Kai-Tsjek toezicht op het ver loop der manoeuvres zou houden. Vergissing. De Amerikaanse kapitein, die maandagavond bij Casablanca werd doodgeschoten, is het slachtoffer van een vergissing. Hij werd door de Ma rokkaanse politie doodgeschoten toen hij in een auto reed, die geleek op een wagen welke naar verluidt gebruikt werd door een bende die in het gebied van Casablanca opereert. Weergaloos. De Amerikaanse firma „In ternational business machines corpora tion works" heeft een toestel van „weergaloze betrouwbaarheid" ver vaardigd voor luchtbombardementen. Het toestel zal een vliegtuig naar de juiste plaats geleiden wanneer het voor zien is van de benodigde gegevens zo als de snelheid van het vliegtuig, de hoogte en het gewenste doel. OP ZICHZELF is het niet zo verwonder lijk dat de mens in vroeger tijden bepaalde krachten heeft toegeschreven aan de ogen van verschillende dieren. De lichtende roofdierogen in de huiveringwekkende duisternis, het verbazingwekkend scherpe gezichtsvermogen van vele vogels, de ei genaardige blik der slangen en van andere kruipende en schuifelende die- ren lokten de mens als het ware uit tot het scheppen van de onmogelijkste fantasieën. Zo kunnen we omtrent de vermo gens die aan leeuwen, tijgers, panters, jakhalzen, wolven, honden, vossen, marters, var- V kens en zelfs paarden werden toegeschreven de meest wonderlijke dingen lezen. Dat de kat in nauw verband werd gebracht met ongeluk en magie, behoeven we hier niet eens op te halen, want de zonderlinge gedachte dat een zwarte kat die ons pad kruist een slecht voorteken is. leeft ook thans nog vrij algemeen in ons land. De lijst van vogels, reptielen, amphibiën, poliepen en insecten, die verondersteld werden de prooi of de tegenstander met behulp van de ogen te kunnen doden of onmachtig te maken, zullen we hier niet voortzetten. Toch is het wel dienstig de aandacht te vestigen op een enkel hoogst merkwaardig verschijnsel, waarvan we ons best kunnen voorstellen dat het de een voudige mens noopte te zoeken naar een verklaring die op het terrein der magie lag. In sommige streken van Europa - o.a. in Zuid-West-Duitsland - komt een eigen aardige roof sprinkhaan voor, die bidsprink haan wordt genoemd. De naam heeft dit dier aan haar schaarachtig samenklapbare voorpoten te danken die in een aanbidden de houding worden omhoog geheven. Het zijn verschrikkelijke wapens, waarmee de bidsprinkhaan andere insecten vangt en in stukjes knipt. Het wijfje snijdt met deze moordinstrumenten het mannetje zelfs ge durende de paring de kop af om het dan langzaam op te eten terwijl het lichaam van haar huwelijkspartner nog met haar verbonden is. De bidsprinkhaan is dus een weinig scrupuleuze moorde naar, bij wie we werkelijk niet veel teerhartigheid be hoeven te verwachten, zodat de door haar belaagde die ren verstandig doen zo snel y mogelijk weg te vluchten. Maar dat schijnt in sommige gevallen nu juist niet zo gemakkelijk te zijn. De groene veldsprinkhaan is bijvoor beeld een van de dieren waarop de bid sprinkhaan jacht maakt en de manier waarop deze prooi zich willoos aan haar belager overlevert, is werkelijk verbazing wekkend. De bidsprinkhaan springt op haar slachtoffer toe en neemt de kenmer kende bidhouding aan, waarbij zij de ogen star op haar prooi gericht houdt en elke beweging door het draaien van de kop nauwkeurig volgt. Het bedreigde insect dat zich door een srong gemakkelijk in veiligheid zou kunnen brengen schijnt door dit zonderlinge gedrag zó gefascineerd dat het stompzinnig blijft zitten, waardoor het gemakkelijk met de scharen van de bid sprinkhaan kan worden gegrepen. Is hier nu toch sprake van hypnose, zoals vroeger werd verondersteld? Dan zouden we toch eerst moeten weten wat hypnose eigen lijk is. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2