Ondanks teleurstellend slot werd Elfstedentocht volledig succes VOORTREKKERS ARM IN ARM Dokter had vooral 's avonds druk werk in „Groene Weide" Tochtrijders strompelden middernacht over finishlijn JViemeijer tatmfc Jeen van der Berg: „Met de zesde plaats ben ik al dik tevreden" Zware tocht door ijswoestijn vergde alle krachten K.N.S.B.-KALENDER Brinkman naar wereldkampioenschap 6 De eerste twintig Van beste zijde Alle krachten Basketbalprogramma Gritiek op voorbereiding Amerikaanse ijshockeyers Erkend de beste Cambridge start 24 maart met zware ploeg School-volleybaltoernooi op woensdag 28 maart W STAG 13 I Eli iU! AE I 1956 L (Van onze sportredacteur) DE ELFDE Friese Elfstedentocht heeft geen winnaar. Geen echte winnaar tenmin ste. Niet een rijder dus, die na het passeren van de finishlijn op de Noordersingel aan de voet van de Oldehove in Leeuwarden wordt „opgeslokt" door een wild juichende menigte zoals bij vorige gelegenheden omhangen met een meterhoge lauwerkrans en wie later na hoogdravende redevoerin gen een gouden medaille op de borst wordt gespeld. Men weet het al wel: vijf rijders, die alles aan elkaar te danken hadden gehad en elkaar door dik en dun hadden geholpen tijdens de uiterst zware tocht, besloten al 25 kilometer voor Dokkum arm in arm door de finish te gaan. Het geen gebeurde. Een half uur na hun aan komst kwam de beslissing van het bestuur van de Elf Steden Vereniging: Er is geen sportieve wedstrijd gereden; de rijders hebben niet tot het uiterste voor hun kan sen gevochten. Er zullen dan ook geen prijzen worden uitgereikt en ook geen krans. EEN PAAR MINUTEN later kwam het vijftal met de zesde aankomende Jeen van der Berg uit de bestuurskamer. Met vermoeide, maar ook sombere gezichten liep Ijet de trap op van hotel De Groene Weide naar de bovenzaal, waar een leger tje televisie-mensen, radio-reporters en verslaggevers het hoe en waarom wilden weten. Daar maakte De Koning uit Pur- merend zich de tolk van Verhoeven uit Dussen, Van der Hoorn uit Ter Aar, Nauta uit Wartena en Wijnhout uit Haarlemmer meer. „Wat we gedaan hebben vond ik juist", zei hij. „We begrijpen de beslissing van het bestuur niet goed. Zonder elkaar hadden we het nooit gered. En als we het op de sprint aan hadden laten komen, zou misschien toch een rijder hebben gewon nen, die er nog het minst recht op had". DAT WAS dus de mening van het veel besproken vijftal. Er is iets voor te zeggen, even zeer als er vele argumenten tegen hun standpunt zijn. Want, zo vragen wij ons af, als men elkaar dan door dik en dun wil helpen en samen de lauweren wil oogsten voor de moeizame tocht over twee honderd kilometer, waarom dan niet als toerrijder mee te doen? Een wedstrijd vraagt inspanning tot het uiterste en wie na alle geboden en gekregen hulp nog de meeste krachten heeft, moet in een wed strijd winnaar worden. Het is wel begrij pelijk de eer te delen, maar sportief is het niet. Waarbij het ons van het hart moet dat het ook niet o n sportief is in de ware zin des woords. ER ZIJN echter nog andere kanten aan deze kwestie. Volgens het reglement van de Elfstedentocht wordt er slechts één eer ste, één tweede, één derde, één vierde en één vijfde prijs uitgereikt. Komen meer rijders tegelijk over de finishlijn, dan be slist het lot. Dat is niet gebeurd. En ook wel terecht, geloven wij. Met de genomen beslissing heeft het bestuur van de Elf Steden Vereniging de grote prestatie van het vijftal erkend. Hetgeen te meer blijkt, omdat het ook nog mogelijk was de rijders te diskwalificeren, aangezien zij de laatste ruim 150 meter met de handen om eikaars schouders hadden gereden. Hetgeen ook al verboden is. Maar ook deze bepaling heb ben de bestuurders niet willen toepassen. Dat zou ook tegen de geest zijn geweest van de betreffende bepaling, omdat zij elkaar niet hebben geholpen op het laatste eind, maar hun eenheid en kameraadschap wilden demonstreren. REST UITERAARD de opmerking dat de enorm zware tocht van gisteren dus een wel heel teleurstellend slot beleefde. Te leurstellend vooral voor de tienduizenden Friezen, die de gehele dag zo intens hadden meegeleefd of hadden meegeholpen de tocht te doen slagen. Teleurstellend ook voor het betrokken vijftal, dat ook al verklaarden zij overduidelijk dat zij de eventuele consequenties terdege onder ogen hadden gezien toch nog ergens had ver wacht dat het vijf gouden „plakken" zou krijgen, of in ieder geval een vijfde deel van de gouden medaille. Het wordt dan ook hoog tijd dat het bestuur van de Elf Steden Vereniging zich ernstig gaat beraden om een finale als die van gisteren te voorkomen en met een besluit voor de dag te komen dat haar weer arm in arm zal brengen met rijders en publiek. De Elfstedentocht het groot ste winterevenement in Nederland ver dient het tenvolle. E. KONING. Het veelbesproken vijftal tijdens de laat ste kilometers. Van der Hoorn „doet" de kop. Achter hem rijden Wijnhout, Verhoe ven en Nauta. De Koning gaat achter de kopman schuil. 99 De Elfstedencommissie heeft zich dins dagavond genoodzaakt gezien de toertocht bij Vrouwbuurstermolen voor een aantal rijders als afgelopen te verklaren. Reeds in de vooravond waren berichten binnenge komen over slechte plekken in de Bilk- vaart en later in het ijs tussen Sint Anna Parochie en Vrouwbuurstermolen. Aan vankelijk besloot de Elfstedencommissie de deelnemers over deze stukken per autobus te laten vervoeren, maar toen tegen half acht berichten binnenkwamen, dat de auto riteiten niet meer konden instaan voor de betrouwbaarheid van het ijs tot Barthle- hiem, moesten de organisatoren noodge dwongen op dit moment de tocht voor de rijders, die Vrouwbuurstermolen nog niet gepasseerd waren, verder afgelasten. Voor velen was dit een bittere teleurstelling na een dag van hard vechten tegen de elemen ten. In Leeuwarden bleek het ijs van de Noordersingel, waarop in de middag de finish was geweest, niet meer betrouwbaar te zijn. Om kwart over tien werden de rijders bij het Diaconessenhuis opgevangen en moesten de laatste 250 meter te voet afleggen. Dit leverde soms grote moeilijk- (Van onze sportredacteur) Ruim twintig kilometer voor Bolsward moesten de toer- en wedstrijdrijders van de Elfstedentocht gisteren ruim vijfenzeventig meter „klunen" lopen zoals men elders in Nederland zegt omdat het ijs onder een brug bij het sneeuwruimen was gebroken. Op de plaats, waar de rijders door hulpvaardige bewoners van het dorpje Kimswerd op de besneeuwe straatweg werden geholpen, arriveerde tegen één uur 's middags met forse slagen een meisje de deelnemerskaart keurig om de hals gebonden dat zeker niet ouder dan veertien jaren kon zijn. Van be wondering getuigende opmerkingen en ferme schouderklopjes waren haar loon. Vooral bij het koek-en-zopie, waar men haar met grote zorg omringde en moed insprak voor de resterende kilometers. Het meisje zelf zei niets. Zij keek stoer- stuurs om zich heen als deerde haar al die adoratie niets. Even later verdween zij weer in de richting van het ijs. Tot ieders verbazing echter wilde zij weer terug naar Bolsward een voornemen, waarvan tientallen haar trachtten te weer houden. Pas toen deed zij haar mond open. Toen wij de vertelling doorkregen van een goedgehumeurde Fries en welke Fries is dat niet op Elfsteden-dag hoorden wij dat zij het dochtertje was van een official, die blijkbaar wat slordig met de deelnemerskaart van een uitvaller was omgesprongen. Het meisje keek nog even om, waarbij ons wel duidelijk werd dat ze vooreerst niet meer zo zal lachen als zij op dat moment deed Even daarvoor had zich op dezelfde plaats een voor een Haarlemmer minder prettig ogenblik afgespeeld. Arie van Bcekum namelijk eens roemrucht midvoor van HFC en zes maal snel en taai rijder van een Elfstcdenwedstrijd viel bij het „klunen" zo ongelukkig dat verder rijden onmogelijk scheen. Scheen, want na een korte pauze, waarin hij zijn doorgezwikte enkel weer wat liet bijkomen, vervolgde de taaie doorzetter, die dit jaar voor het eerst met zijn zoon meedeed aan de toer tocht, zijn tocht door de met slecht ijs bedekte vaarten en sloten van het Friese land alsof er niets gebeurd was. Later op de middag nam de 54-jarige heer Van Beekum een koudwaterbad voor zijn verzwikte enkel en stuurde zijn zoon Arie Jan door. Hij kwam een uur later in Leeuwarden aan! Een prestatie van de eerste rang. Het woord Elfstedentocht is een soort toverwoord geworden op de dag dat zij gereden wordt en de dagen ervoor. Ieder een staat klaar om haar te doen slagen en de duizenden gasten uit de overige pro vincies een gastvrij en goed onthaal in Friesland te doen vinden. (Van onze sportredacteur Na afloop van de schaatsmarathon langs elf Friese steden en dertig Friese dorpen hebben wij in hotel De Groene Weide ge legenheid gehad met de eerste zes rijders te praten over hun wederwaardig heden. Een relaas, dat er steeds weer op duidde dat dc tocht van gisteren wel tot een van de zwaarste van de serie moet worden gerekend. Er hebben zich behalve beide genoem de tientallen prettige en minder pret tige taferelen afgespeeld onder al die dui zenden rijders van wedstrijd en tocht. Taferelen vooral, die echter duidelijk be wezen dat de Elfste dentocht niet zo maar een sportief winters evenement is, maar dat het dé gebeurte nis is in een strenge winter. Een gebeurte nis, waarbij zowel op het ijs als er naast duizenden tonen een elfsteden-geest te bezitten een geest van taai doorzettings vermogen, waarbij de humor en het spor tieve plezier vooral niet uit het oog wor den verloren. Het einde van een barre tocht door het besneeuwde Friese land. Van links naar rechts Nauta, Wijnhout, De Koning, Verhoeven en Van der Hoorn. <xx)oooooooogoooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooooc De eerste twintig rijders in de Elf- stedentocht waren: 1. ex aequo Van der 8 Hoorn (Ter Aar), De Koning (Purme-:- o rend), Nauta (Wartena), Wijnhout S (Haarlemmermeer) en Verhoeven (Dus- 8 sen), allen in 8 uur 46 min. 2 sec.; 6.: 8 Van der Berg (Nijbeets) 8 uur 54 min.; 7. Kruger (Middejstum) 9 uur 2 min.; 8. Tichelaar (Franeker) 9 uur 2 min.; 9. g Leffertstra (Stobbega) 9 uur 3 min.; 10. Lamberts (Wageningen) 9 uur 4 min.; j 11. Van Zandvoort (Eindhoven) 9 uur! 10 min.; 12. Nieuwendijk (Nes a. d. Am- stel) 9 uur 16 min.; 13. ex aequo Haar- sma (Jellum), Van der Lely (Maas-; land), Weerman (Nyeholtwolde) en Bloemendaal (Breukelen), allen in 9 j uur 22 min.; 17. Weerman (Nyeholt wolde) 9 uur 30 min.; 18. Van Ooyen j (Zaandam) 9 uur 30 min.; 19. Middel koop (Lage Zwaluwe) 9 uur 31 min.; 20. Meeuwisse (Voorburg) 9 uur 32 min. j Van de dames was mevrouw Annie van c g Dijk-Bayema uit Hartwerd de eerste 8 Zij heeft de tocht - voor de eerste keer., deelnemend - samen m,et haar echtge- 8 8 note gereden. Om vijf minuten over S 8 vier arriveerde zij fit en legde de 200 kilometer af in totaal 10 uur en 24 min., g welke tijd nog binnen de limiet van de >0 wedstrijd ligt! Van de viedstrijdrijders reden er 10.9 van de 256' de tocht binnen de limiettijd van 2 uur uit. De gemiddelde snelheid8 van de winnaars was ongeveer 22 km. g s per uur. De vorige keer 26 km. per uur. g S s :kxxxx)oooooc<x)oooooooc)oooooooooooooooooooooooooooooooooo Wat wjj gisteren tijdens de monsterrit door de besneeuwde Friese velden op en om het ijs hebben gezien daar nemen wij zo wij er een hadden ons petje eer biedig voor af. Welk een medewerking voor rjjders en belangstelling welk een medeleven ook met de moeilijkheden van al die duizenden in slierten voorbij glij dende schaatsers van alle leeftijden en alle rangen en standen. Friesland liet zich gis teren van zjjn beste zijde zien, ook al wa ren er dan ook wel eens moeilijkheden voor de „overigen" met de niet zo gemak kelijk te begrijpen taal. Daar het in de meeste gevallen aanmoedigingen betrof, viel echter ook dat wel mee. Aanmoedigingen, ze hebben ze wel nodig gehad al die rijders van die elfde Elfste dentocht. Want de moelijkheden waren niet gering in aantal. In onze reportage van gisteren berichtten wij reeds over al die moeilijkheden die de sneeuw met zich bracht. En verder niet te vergeten de scheuren in het ijs, die rampzalige ge volgen konden hebben en ook hadden zoals jammer genoeg vele malen bleek voor de rijders. Tot middernacht zwoegden velen voort. Door de donkere avond soms nog tegen de wind in naar Dokkum en vandaar de 24 kilometer naar de finishlijn in Leeuwar den. Het was voor velen een beproeving, maar volhouden deden de meesten. Met open gereden voeten, stuk gevallen knieën, handen, schouders of gezicht vielen som migen in de armen van EHBO'ers, die veelal al, negentien uur in touw waren. Een Elfstedentocht rijden is niet zo maar een grote tocht maken. Het is een inspan ning, die alle krachten vergt en veel training vereist. Ook dat hebben velen moeten ervaren. De man met de hockey- chaatsen een wedstrijdrijder nota bene - waarover wij gisteren schreven, viel al tort na de start uit. En terecht. Hij was ïog niet rijp voor een Elfstedentocht. Evenmin als de te slecht gekleden, te weinig getrainden, de van te slecht mate riaal voorziene rijders en de te slecht ge meden. Een Elfstedentocht uitrijden is een spor tieve prestatie van de eerste rang. Dat zul len direct allen erkennen, die gisteren de slierten rijders hebben zien vechten met de natuur in al haar winterse grilligheid. Diezelfde mensen zullen ook erkennen dat de Elfstedentocht een belangrijk stuk Friese folklore is geworden van de twin tigste eeuw. Een folklore, die verdient een steeds belangrijker plaats in te gaan nemen. Jeen van der Berg Verhoeven, een landbouwer uit Dus sen, vond de tocht zwaarder dan die hij in 1947 gereden had. Vooral in het donker had hij vele moeilijkheden ondervonden. Enkele malen moest hij met beide schaat sen omhoog springen om gevallen rijders niet aan de punten van zijn gladde ijzers te prikken. Het traject tussen Franeker en Dokkum vond hij het zwaarst, omdat daar niet alleen de wind tegen was, maar ook omdat er veel water op het ijs lag. De beslissing van het bestuur van de Elf Ste den Vereniging vond hij teleurstellend. Ik had wel graag een prijsje gehad na zo'n tocht, zei hij. De Koning een stucadoor uit Purme- rend, was het met die laatste opmerking geheel eens. „Nogal kinderachtig", zo luid de zijn commentaar. De 29-jarige veehou der uit Wartena, Jeen Nauta, zei niet veel. Hij keek het sipst van allen. ,,A1 m'n moeite is voor niets geweest", mompelde hij. De 23-jarige Wijnhout uit Haarlem mermeer was veel spraakzamer. „Ik ben ook nog zo fit", zei hij. „Al vóór Dokkum heb ik aangeboden geheel alleen „kop te doen" tot de finish, maar daar wilden ze niet aan. Ik was nog zo fit als een hoentje. U vraagt me of ik morgen ga uitslapen? Zeker niet. Als er ergens een wedstrijd is doe ik mee, anders ga ik trainenDat parool gold, zo leek ons, niet voor de 24- jarige tuinder Van der Hoorn uit Ter Aar, die in het geheel geen commentaar had. Geheel anders was het met de winnaar van de vorige Elfstedentocht Jeen van der Berg. „Ik vind de beslissing naar voor de jongens", vertelde deze ons, „maar voor mij zit er nog een kans in op de twee de plaats en dus een zilveren médaille. Mijn metgezellen hebben zich anders wel sportief gedragen. Toen m'n schaats stuk was wilden ze met alle geweld dat ik mee zou krabbelen. Ze zouden tempo vermin deren. Ik wilde niet en heb ze door ge stuurd. Dat ik in minder goede conditie voor de Elfstedentocht was, lag misschien wel aan het feit dat ik te goed ijs gewend was tot dusver en in verband met de Olym pische Spelen in Italië te weinig gelegen heid had op werkelijk lange tochten te oefenen. Een excuus is dat echter geens zins. De andere hadden meer fut. Maar ook met m'n zesde plaats ben ik dik tevreden. Ik geef het u te doen". Het basketbalprogramma luidt: Donderdag. Dames: HOC 4—IHJ 2; HOC— The Typhoons; ZBVS 2—Typhoons 2; RCH Antilopen 3. Heren: Typhoons 2IHJ 2; Antilopen 2— Rapiditas '31; Harlem TigersPunch (20 uur); Vrijdag. Dames: HOC 3RCH 2; White Stars 3Typhoons 3; Aurora—SC Haarlem 3. Heren: ExercitiaZBVS; HOC 2SC Haar lem 2; Typhoons—USV (19.50 uur); SC Haar lem—Anansi (21.15 uur). heden op, omdat de meesten geen apart schoeisel bij zich hadden. Blessures De Leeuwardense arts Wiemer heeft de zwaarte van de tocht kunnen afmeten aan de hand van de blessures, die hij te behan delen kreeg. Uit het aantal hechtwonden, dat veel groter was dan de vorige keer kon hij opmaken, dat de kwaliteit van het ijs slecht moet zijn geweest. Ook het aantal verstuikingen en ontwrichtingen wijzen in deze richting. Een groot verschil met de tocht van twee jaar geleden was, dat bevriezingen in alle dfie graden voorkwamen; in de ergste graad juist laat op de avond bij rijders, die dus in de avondkou hadden gereden. Dokter Wiemer vreesde, dat twee patiënten enige tenen zullen moeten missen. Geen overzicht Tot het sluitingsuur van de controle in „De Groene Weide" te middernacht bleven toerrijders binnenkomen. Maar het zal op zijn minst nog wel enkele dagen duren alvorens men een overzicht krijgt van het aantal rijders, dat de tocht met succes heeft volbracht. Honderden rijders moesten zich laten verbinden, onderzoeken of behandelden. Voornamelijk voor wonden aan benen of hoofd. Sneeuwblindheid kwam ook veel voor.Er waren rijders, die hun schaatsen niet uit konden krijgen, zo hard waren de schoenen geworden. Aan de agenda van de KNSB kunnen nog de volgende wedstrijden worden toegevoegd. Donderdag 16 februari Sassenheimse IJsclub nationale koppel wedstrijd, de ronde van Sassenheim op de Park-ijsbaan, Aanvang 14 uur. IJsclub Westmans (Z.H.): korte baan wed strijden voor mannen. Aanvang 15 uur. Ijsbaan Heiloo: nationale lange baan- wedstrijd 500, 1500 en 3000 meter, alleen voor hen die nimmer een eerste, tweede of derde prijs in een nationale wedstrijd hebben ge wonnen. Aanvang elf uur. Walter Brown, president van de LIGH (de Internationale IJshockey Federatie) heeft donderdag bij zijn terugkeer uit Cortina d' Ampezzo aan de pers verklaard, dat Amerika zijn Olympische ploeg in de toekomst beter zal moeten voorbereiden, indien Ame rika wil blijven meetellen in deze tak van sport. „Het is noodzakelijk dat de staat ,een subsidie verleent, zoals dat bij de Russen het geval is. Wij moeten ophouden met jamme ren over onze nederlagen en naar de oorzaak ervan zoeken. De Russen hebben aanvan kelijk onze trainingsmethoden geïmiteerd. Nu zijn zij zover dat zij ons de baas zijn geworden". Volgens Walter Brown heeft de Russische ploeg de zége in het Olympisch ijshockey- toernooi te danken aan de betere fysieke voorbereiding. Op dit punt schoten zowel de Amerikanen als de Canadezen te kort. „Toch", aldus besloot hij, „was de Ameri kaanse ploeg die wij ditmaal afvaardigden naar de Spelen, de beste die wij ooit hebben gestuurd". ADVERTENTIE LICHTE HOLLANDSE BAAITABAK Een melange van 16 edele tabakken. BLIJVEND VERS n deze patent-tabakszak ACCORDEONVOUW meer ruimte voor gemakkelijk stoppen m, Voor zover bekend zal voor de eerste maal in de geschiedenis van het wereld kampioenschap cycle-cross een Nederlandse wielrenner aan de start verschijnen. De KNWU heeft na de cycle-cross van „Kraan tje Lek" en die van „Duinhorst" gemeend om de winnaar van deze beide veldrit- evenementen, Brinkman uit Overschie, een kans te moeten geven om zondag 19 februari in Luxemburg een greep te doen naar de wereldtitel cycle-cross. Of Brinkman in het Groot-Hertogdom die kans ten volle zal gebruiken is met geen mogelijkheid te voorspellen. De Nederlan ders hebben op dit gebied nog nooit contact gehad met hun buitenlandse collega's en zodoende is de uitzending van Brinkman een groot vraagteken. De buitenlandse con currentie en overmacht zullen bijzonder zwaar wegen. Vooral de Fransen beschikken over goede veldrijders, zoals onder meer Dufraisse (wereldkampioen 1954 en 1955), Rondeaux (vijf maal wereldkampioen) en Robic (drie maal wereldkampioen). Maar ook de Belgen Feremans en Van Kerre- broeck, de Zwitser Bieri en de Italiaan Severini, zijn niet te onderschatten tegen standers en worden algemeen tot de favorie ten gerekend. Trouwens ook de jonge Gaul, die in de laatste Tour de France Bobet in de bergen overtroefde, kan in deze titelstrijd op het voor hem zo vertrouwde terrein en voor eigen publiek, hoge ogen gooien. Brinkman kan nu aantonen in hoeverre de cycle-cross zich in Nederland ontwikkeld heeft vergeleken bij het buitenland. De boat-race Cambridge, dat verleden jaar de boat- race tegen Oxford heeft gewonnen, zal dit maal de zwaarste bemanning in de strijd brengen van de 101 wedstrijden die tot nu toe zijn gehouden. De roeiers wegen gemiddeld ongeveer 85 kilo de man, dat is 1,4 kilo boven het record. De ploeg is als volgt samengesteld: J. A. Russell (boeg), G. Delahooke, M. J. Nigh tingale, A. A. MaysSmith, I. W. Welsh, K. A. Masser, M. G. Baynes, J. F. HallCraggs (slag), J. P. Denny (stuurman). De race wordt 24 maart a.s. gehouden op de Theems, over de afstand van 4Vi mijl (ongeveer 7,2 km.) tussen Putney en Mort- lake. Masser, Baynes en Mays—Smith maakten ook verleden jaar deel uit van de ploeg. Op 28 maart houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond In het Kr«- lagehuis te Haarlem haar jaarlijks toernooi voor scholieren. Verleden jaar namen vierennegentig plo«- gen aan dit toernooi deel. Vorig jaar heeft men voor het eerst da reserve-ploegen gescheiden gehouden en dit heeft uitstekend voldaan.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7