„Milford Haven" kwam zijn oorlogsschade nog niet te boven IJmuidenaar hielp bemanning „Renate Leonhardt" redden Voor het eerst in januari de woelige Noordzee tegemoet Een vrolijk man van harte gehuldigd en met koninklijk eremetaal begiftigd RAADSELRUBRIEK De roemruchte geschiedenis van onze Post Boy" begon in de NAVY Over goud is niet gesproken" Bijstand, ijs en wind bepaalden een onstuimige reis „BABY SERVICE" DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Scheldeloodsen zouden fooien aannemen „Een droom wordt werkelijkheid" voor „Jonge Strijd" WEL EN WEE OP „DE HOOP" Beschadigde „Hartel" in Rotterdam Burgerlijke Stand Velsen De „Mulan" heeft machineschade „Wilhelmina" concerteert 21 februari onder Boorsma Cillis' pet „CILLIS" NIEUKOOP IN HET VAN GELDER-GOUD K.N.M.V.-verkeers- competitie 1956 ill DE IN HET zuidwestelijk gedeelte van Wales gelegen visserijplaats Milford Haven heeft, volgens de laatste gegevens een vloot van 25 vissersvaartuigen. Dit aantal zegt weinig, maar als we een vergelijking maken met 1940 dan valt het op dat de in de oorlog geleden verliezen nog niet zijn vervangen, want in 1940 beschikte deze haven over een vloot van 57 visserij vaartuigen. Een belangrijke rederij in Milford is de Milford Steam Trawling Company Ltd., die in 1940 de beschikking had over 8 stoomtrawlers. De schepen van deze maatschappij zijn te herkennen aan de zwarte schoorsteen met witte band, waarin een zwarte M is aangebracht en wat de namen betreft beginnen zij alle met „Milford". Zo kenden we voor d'e oorlog de „Milford Duchess" M. 17 en de „Milford Duke" M. 19, voorts de „Milford Countess, -Earl, -King, -Prince, -Princess en -Queen. De in 1924 gebouwde „Milford Princess" M. 228 was voor de oorlog de nieuwste stoomtrawler van de rederij. Schuchter begin Engeland had toen slechts enkele kleine motortrawlers, een schuchter begin van wat zich pas na de tweede wereldoorlog begon te ontwikkelen. Tijdens de oorlog werd het type motortrawler van groter for maat echter voorbereid en het is de Milford' Steam Trawling Company geweest die het eerste schip bestelde. De bekende werf in Selby van Cochrane Sons werd met de bouwopdracht vereerd gezien het feit, dat deze werf al enige kleine motortrawlers had afgeleverd en ook omdat men over veel ervaring beschikte betreffende de bouw van stoomtrawlers. Toch moest de rederij enige jaren geduld oefenen. In oorlogstijd worden nu eenmaal vele schepen ingezet om deel te nemen aan de strijd ter zee en al was de in 1941 gereedgekomen motor trawler reed'S „Milford Marquis" M. 14 ge doopt, kon van het uitoefenen der visserij geen sprake zijn. Het schip werd geheel voor oorlogsdoeleinden afgebouwd en kwam onder de naam H.M.S. „Post Boy" in dienst van de Royal Navy. De schepen raakten overal verspreid en dit was ook het geval met de „Post Boy", die een taak kreeg in de Middellandse Zee en in de Indische Oceaan. Aanloophavens in die jaren waren Port Said en Alexandrië. Later deed het vaartuig verdienstelijk werk in de Aegeï- sche Zee als minesweeper ter bevrijding van Griekenland. Na nog onder de naam „Le Royal" te hebben gevaren ging het schip in 1946 pas vanuit Milford' de visserij beoefenen. Eerst toen kreeg het de naam „Milford Marquis" zonder te weten, dat deze motortrawler later naar IJmuiden zou gaan. Dit geschiedde in het jaar 1951. De „Milford Marquis" werd toen aangekocht door de N.V. Visserijonderneming De Vem, die het zijn oorspronkelijke naam „Post Boy" teruggaf en als IJM 35 is het schip nu al bijna vijf jaar in IJmuiden. Een zusterschip van de tegenwoordige „Post Boy" is de in 1947 gereedgekomen „Milford Viscount" M. 196 geweest, we'k vaartuig echter in April 1950 niet van de visserij terugkeerde. Er is daarna no.oit meer iets van schip en bemanning verno men. Twee grotere broers Vlak voor de ramp van de „Milford Vis count" waren er nog twee motortrawlers van dezelfde serie gereedgekomen bij de zelfde werf. Deze zijn wat groter uitgeval len dan de beide voorgaande typen, ook de brug is enigszins moderner van bouw. Dit zijn de „Milford Duchess" M. 16 en ^Mil ford Duke" M. 3. Een foto van laatstgenoemd' schip is hierbij afgedrukt. Deze, thans 7 jaar oude motortrawler, meet 363 bruto reg. ton en 127 netto bij een lengte van 48,28 m. over alles, 44.22 m. tussen de lood lijnen, breedte van 7,80 m. en een holte van 3,86 m. De schepen zijn uitgerust met een 8 cylinder Ruston Hornsby motor van 750 pk. Nog niet zolang geleden is de „Milford Duke" verkocht aan een rederij in Dieppe, de S.A. Armement Mallet en onder de naam „Jean Vauquelin" wordt het schip geregeld op de visgronden gesignaleerd. Het laatste bericht van de „Jean Vauquelin", ex „Milford Duke", is, dat deze motor trawler aan het eind van het vorig jaar in aanvaring is geweest met een Scheventogse logger. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). De „Milford Duke". De directeur van het loodswezen te Vlis- singen stelt een onderzoek in naar minder gewenste toestanden bij het loodswezen. De Nederlandse loodsen op de Westerschel- de. zouden namelijk van scheepvaartmaat schappijen en cargadoors fooien ontvangen. Het is rijksambtenaren echter verboden giften te aanvaarden. Het aannemen van fooien zou dus een overtreding van de reglementen inhouden. Voor het instuifwerk van de jeugdorga nisatie van het NW „Jonge Strijd", dat enkele maanden geleden is begonnen, be staat een stijgende belangstelling. Voor deze jeugd van veertien tot eenentwintig jaar van Velsen-Noord en Beverwijk wordt heden(donderdag)avond in het jeugdhonk van het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een bijzondere bijeenkomst gehouden. Dan zal werden vertoond de filmstrip „Een droom wordt werkelijkheid," waarin één van de hoogtepunten van het N.V.V.- jeugdwerk wordt weergegeven, omlijst door gramofoonmuziek. Maandag 16 januari ving het hospitaalkerkschip „De Hoop" zijn eerste reis in 1956 aan. Voor het eerst sinds 1898 bracht de Vereniging voor Zeelieden van elke Natio naliteit in deze tijd van het jaar het hospitaalkerkschip in zee. Een westerstorm was echter oorzaak dat „De Hoop" op 18 januari weer te IJmuiden moest binnenlopen, waar het schip tot de 24ste een veilige ligplaats in de Vissershaven vond. De Nederlandse kustvaarder „Hartel", die ongeveer een maand geleden een aan varing heeft gehad bij de Engelse kust, is de Nieuwe Waterweg binnengesleept door de sleepboot „Blankenburg". De „Hartel", die eigendom is van P. A. van Es en Co. te Rotterdam, gaat naar een scheepswerf te Capelle aan de IJsel om te worden gerepareerd. Het schip heeft zijn lading hout in Engeland gelost en is daar voorlopig zover gerepareerd, dat het de overtocht naar Nederland kon maken. ADVERTENTIE HET IS EEN PUBLIEK GEHEIM dat u voor een KINDERWAGEN bil de moet zt1n. EDISONSTR. 9 - IJMUIDEN - TEL. 5283 GEBOREN: M. OtteLauwers, z., Gijzen- veltplamtsoen 27, IJmuiden; E. Cornelisse Brandei, d., Melklaan 53, Velsen-N.; D. Hes- selTroost, d., L. Nieuwstraat 512, IJmui- den-O.; L. HovenkampWijnholds, z„ IJmui- derstraatweg 104, IJmuiden -O. J. de Bruin van Koperen, d., Vergierdeweg 85 I, Haar lem; G. van der VisWortel, z., Tuinders straat 68, IJmuiden-O.; M. A. M. Wouter lootKuik, z., de Noostraat 59, IJmuiden- Oost; J. C. Vader—de Vlieger, d., Iepen straat 14, IJmuiden-O.; C. C. Graaman Oudendijk® z., Hoofdstraat 42, Santpoort; J. de JonigZwart, z., Jac. van Heemskerk- straat 12 rd, IJmuiden; T. J. Lampers Terpstra, d„ Heerenduinweg 103, IJmuiden- Oost; E. GrootZwart, d., J. P. Coenstraat 7, IJmuiden; I. B. Kerdijk—Dijkstra, d., L. Nieuwstraat 58, IJmuiden; M. Breder- veldBravenboer, Huijgensstraat 9, IJmuiden; A. van der WendeWolff, z„ Kluijskenslaan 23, Santpoort; C. M. van den BosDuin, d., Gladiolenstraat 3, Santpoort; H. KokWeber, z., Enschedestraat 30, IJmuiden; J. C. van Brummelen—van Duij- venbode, z., Moerbergplantsoen 119, IJmui den; M. van HerwaardeFrank, z.. Vondel- weg 114, Haarlem; H. Andrea—van Leeuwen, d., Hoofdbuurtstraat 7, Velsen. OVERLEDEN: J. van Os, 74 j., echtgenoot van I. Nauta, Tusseubeeksweg 45, IJmuiden- Oost; J. H. Demmers, 42 j., echtgenoot van R. Kup, Homburgstraat 70, IJmuiden; J. Chr. Nukoop, 50 j., ongehuwd, Lagersstraat 60, IJmuiden-O. VAN DE VELE GEBEURTENISSEN, die de 59-jarige IJmuidenaar K. Tromp al in zijn herinnering heeft vergaard op 28 februari vaart hij reeds veertig jaar als machinist, een periodie, lang genoeg om wel het een en ander meegemaakt te heb ben staat één belevenis hem wel zeer duidelijk voor ogen: hét redden van de bemanning van de „Renate Leon'hardit", het Duitse vrachtschip dat in da morgen van 23 augustus 1917 bij de Haaksgronden dbor een Engelse onderzeeboot tot zinken werd gebracht. Bij het zinken van deze vracht boot ging naar alle waarschijnlijkheid een kostbare lading aan goud tcüt een waarde van vijfenzeventig miljoen gulden mee naar de diepte. Woensdagmiddag hebben wij de heer Tromp opgezocht in zijn knusse woning in de Alexander Bellsbraat in IJmuiden er daar hebben wij het hele relaas van d: redding te horen gekregen. „Als korporaal-machinist diende ik in die tijd in Den Helder op de torpedoboo HM „Z. 8". Op die bewuste morgen onz' boot had toen juist dienst kwam er tegen half elf alarm. We stoomden onmiddelliji het Nieuwe Diep uit, de kant van de Ra zende Bol op. Ik had wacht en zag daar in de buurt een Engelse onderzeeër, die twee sloepen achter zich aansleepte. Toen bij ons zag, gooide hij de sloepen los. Wij hesen 't sein „Eerbiedig neutraal water", hij hees het contrasein en bleef daarna rustig wach ten. Toen wij op de sloepen afkwamen, zag ik, dat er één leeg was. In de andere zaten i de Duitsers, met hun handen in de hoogte. I Er waren twee vrouwen bij, waarvan er I een kennelijk in het water had gelegen. Ze lag nu plat op de bodem van de sloep. Er werd tegen ons geroepen, dat er één stoker was verdronken. Hij was teruggegaan om zijn horloge te halen Eerst brachten we de zieke vrouw aan boord. Ik schatte haar tegen de zestig; 't was kennelijk de kokkin, de kledringen van het aardappelenschillen zaten nog aan haar vingers -daarna haalden we de anderen aan boord. De tweede vrouw was waar schijnlijk de vrouw van de kapitein. De redding ging erg gemakkelijk, want de zee was zo glad als een spiegel. We hebben meteen kunstmatige adem haling op die vrouw toegepast; ze sloeg nog wel even haar ogen op, maar daar is het dan ook bij gebleven. Een dokter in Den Helder constateerde, dat ze gestikt was in haar kunstgebit. Later vonden we in een van haar kousen een brief, waarin stond, dat van haar vijf zoons er al vier waren gesneuveld en dat zij nu zelf op deze boot was gaan werken om te voorkomen, dat haar enig overgeble ven zoon, die ongelukkig was, naar het front zou moeten We hebben het hele stel naar Den Helder gebracht; de sloepen mochten we van de kapitein houden we hebben ze verkocht ten bate van het Marinefonds. Of er nog over goud aan boord is ge sproken? Nee, daar is met geen woord over gerept!" Hoewel de zee nog woelig was en de windkracht varieerde tussen 5 en 7 was de weersvoorspelling gunstig, zodat kapi tein Rog besloot weer zee te kiezen. De volgende dag toen „De Hoop" zich in de Duitse Bocht tussen de vissersvloot be vond was het weer aanmerkelijk beter, hoewel deze verbetering slechts van korte duur was. De werkzaamheden beperkten zich tot een enkel medisch advies. De toe stand van de zee liet niet toe om patiënten over te nemen. Het storm achtige weer noodzaakte op 28 januari wederom tot terugkeer naar IJmuiden. Op 2 februari, nadat de storm geluwd was, ver trok „De Hoop" opnieuw naar zee met aan boord ds. A. J. de Jong, hervormd pre dikant te Scheveningen, wiens stem door de radio op de 129 m band dagelijks te be luisteren was. Op sleeptouw De scheepsarts dokter Ouderkerk, en ziekenbroeder Kieft hadden weinig te doen omdat slechts een enkele patiënt zich ziek meldde. Het was een welkome af leiding toen „De Hoop" haar diensten kon aanbieden aan de Willy, KW 141, die ma chineschade had opgelopen. Een radiotele foongesprek gaf toestemming tot het naar IJmuiden slepen van dit schip. De afstand van 200 mijl werd, begunstigd door goed weer, in ruim 24 uur afgelegd. Woens dagavond 7 februari werd de Willy" be houden in de Vissershaven binnengebracht. Een mooie prestatie van kapitein Rog en zijn bemanning. De volgende dag vertrok „De Hoop" weer naar zee om de dag daarna te Den Helder binnen te lopen teneinde beter weer af te wachten. De toegang tot de ha ven dreigde dicht te vriezen, zodat men besloot weer te vertrekken. Met veel moei te gelukte het, met behulp van twee ijs- brekers van de Koninklijke Marine „De Hoop" uit het ijs van de Helderse haven te bevrijden, waarna de loodsboot het Het 500 brt. metende Nederlandse tank schip „John M" is onderweg naar het 249 brt.metende kustvaartuig „Mulan", dat zich met machineschade in de omgeving van de Sandettieboei, oostelijk van Dover, bevindt. De „John M" zal de „Mulan" naar de dichstbijzijnde haven slepen voor repa ratie. Beide schepen zijn in beheer bij Muller en Reitsma N.V. te Rotterdam. schip naar buiten loodste, omdat de be- boeiing met het oog op de ijsgang was op genomen. „De Hoop" kon zijn reis naar de Duitse Bocht vervolgen. Hier werd nog hulp ge boden aan enige patiënten; de telegrafist kon technische hulp verlenen bij defecte zenders aan boord van twee loggers. Per radio werd elf maal de hulp van de scheepsarts ingeroepen; zes radio-techni sche adviezen gingen door de ether; dage lijks werd acht maal het weerrapport aan De Bilt doorgeseind. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is op 14 februari in Amsterdam aangekomen waar het voor enige dagen ligplaats heeft gekozen aan de De Ruyterkade. Nadat de chr. muziekvereniging „Wil helmina" in september voor het vertrek van de heer v. d. Hoef zonder dirigent was gekomen, heeft het bestuur contact opge nomen met een der oud-dirigenten, de heer Boorsma uit Amsterdam. Zoals bekend was de heer Boorsma enige jaren geleden ook dirigent van „Wil helmina," maar hij moest toen wegens drukke werkzaamheden bij het Concert gebouw-Orkest, de dirigeerstaf bij „Wil helmina" neerleggen. De heer Boorsma was bereid wederom de leiding op zich te nemen en het ligt nu in de bedoeling om op dinsdag 21 februari onder leiding van hem een concert te doen geven in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg. !CüOCOCOOCOOOOOOOfXXXX)OOCXCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOCX>OC De jubilerende Cillis Nieukoop, dies woensdag zijn gouden arbeidsfeest bij g de papierfabriek vierde, staat er om bekend, dat hij nogal slordig zijn hoofd- g deksel op het hoofd plant. Dit was uiteraard zijn collega's ook niet onbekend en dit werd prompt de aanleiding Cillis een handje te helpen voortaan de klep van zijn pet beter te kunnen vinden, om zich vlot van het hoofddeksel te ontdoen. In „Concordia" werd Cillis verrast 8 met een pet met vier kleppen. ij 8 DOOOOOOCOOOCXX)OOOOCXXXX30COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOO( Voor de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., maar meer in het bijzonder voor de heer C. Nieukoop, metercontroleur in de centrale van het bedrijf, was het woensdag een feestelijke dag: een van de zeer oude getrouwen was vijftig jaar lang in de personeelsregisters geboekt geweest. Dit feit vond de hoogste erken ning op het gemeentehuis van Velsen, waar burgemeester mr. M. M. Kwint in tegen woordigheid van de heer J. H. Smidt van Gelder, en de familie van de jubilaris me dedeelde, dat de heer Nieukoop was begiftigd met de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In aanwezigheid van de heren J. W. Traast, chef van de meetafdeling en J. D. Kist de Ruyter, bedrijfchef van de cen trale, is er vervolgens een hartelijke hul diging op het directiekantoor van geko men door de directeur, de heer Smidt van Gelder. Hij haalde de loopbaan van de jubilaris op, die als geestig man een graag geziene figuur is. Hij noemde de jubilaris een belangrijke figuur, die voor zijn grote verdiensten har telijke waardering en dankbaarheid kreeg toegezwaaid. Dit vond vorm in de aanbie ding van het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del met de bijbehorende grote zilveren leg penning. Als huldeblijk van de directie werd een enveloppe overhandigd en kreeg de heer Nieukoop de draagmedaille, be horende bij het pas verworven eremetaal. Aan mevrouw Nieukoop werd een foto-in- werkpak van haar man geschonken. Een fleurige bloemenhulde van de directie was inmiddels thuis ontvangen. In „Concordia" In gebouw „Concordia" hadden de eer der genoemde chefs, ir. L. T. de Vos, be- drijfsingenieur van de centrale en collegae Denkwerk bij de Kennemer Motorclub, Een groot aantal leden van de Kennemer Motor Club (K.M.C.) heef het zich woens dagavond niet gemakkelijk gemaakt, hoe wel ze zeker geen spijt zullen hebben van hun koude gang naar hotel „Parkzicht" te Beverwijk. Door de Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging wordt namelijk een „Verkeerscompetitie" gehouden, en in een paar uur tijd hadden de heren zich te be raden over niet minder dan 73 schrifte lijke vragen, het verkeer betreffende. Nadat de heren onderling verschillende situaties hadden besproken, deelden de heren L. v. d. Hoorn en A. Verduit de vra genlijsten uit. De heren Van den Hoorn en Verduit behoren tot de verkeerspolitie te Beverwijk, hun was door de K.N.M.V. ge vraagd deze avond te leiden. De verkeersvragen waren over drie groe pen gesplitst. Achter de eerste 23 vragen stonden reeds enkele antwoorden en de motorrijders moesten op een apart vel papier de letter invullen van het juiste antwoord. In de volgende rubriek mochten de vra gen alleen met „ja" of „neen" worden be antwoord en rubriek drie vertoonde een 14-tal verkeersproblemen, welke reeds waren voorzien van een antwoord, doch verschillende van deze waren fout en het was de taak van de heren om na te gaan welke dit waren. DONDERDAG, 16 februari 1956. Beste kinderen, ALS ER ZOVEEL sneeuw en ijs buiten is kan ik het echt niet laten om ons hoekje ook een beetje met sneeuw- en ijsplaatjes te versieren. Dit jaar mogen we over een behoorlijk koude winter spreken, maar in 1946, dus precies 10 jaar geleden was het geloof ik, nog een tikkeltje erger. Toen lagen de sneeuwhopen in maart nog op straat! We moeten echter nog maar afwachten wat het dit jaar wordt. Vooral wanneer eindelijk de lang verbeide dooi intreedt, komen eigenlijk de ge vaarlijkste ogenblikken. Dan stuwen de rivieren grote blokken ijs op, „kruien" heet dat en dan kunnen er vaak schepen in het grootste gevaar verkeren, want kruiend ijs is enorm sterk en drukt een schip gemakkelijk in elkaar. Op ons plaatje zie je de Gouwzee in de hevige winter van 1946 en dan heb je meteen een goed voorbeeld, hoe kruiend ijs er uit ziet. Als die geweldige blokken ijs zich in beweging zetten, stel je dan maar voor dat er niets en niemand tegenstand kan bieden. Ons tweede plaatje toont een veel rustiger beeld van ijs, maar minstens even gevaarlijk! van meetafdeling en centrale zich verza meld om „Cillis" eens hartelijk in de bloe metjes te zetten. Hoewel de heer Traast nog slechts kort de leiding heeft over de meetafdeling, was hem gebleken dat de jubilaris aan het be drijf een echt zwerversbestaan heeft ge leid, maar van een „zwerver met grote menselijke eigenschappen". De hëfer Kist de Ruyter, die de jubilaris al vele jaren van nabij kent, kenschetste hem als een zeer hulpvaardige man, die nimmer iets te veel was en is; een vrolijk mens, die voor zijn werk staat en punk- tueel is. De heer Nieukoop werd een uit stekend voorbeeld voor de jongeren ge noemd, ook al omdat hij nooit te laat komt en zelfs, zoals de klokkaart uitwees, veel vroeger present is om zijn taak te beginnen, dan bij de „fabriekswet" is vastgelegd. Hij dankte de jubilaris voor zijn trouw en prettige samenwerking. Kameraadschap Als oudste collega kreeg de heer C. Kort de kans om Cillis nu eens oprecht te danken voor de uitstekende samenwerking, de omgang en de manier, waarop de jubi laris altijd voor zijn kameraden behulp zaamheid op de eerste plaats liet gelden. Hij kon nu namens de meetafdeling een wens van de jubilaris in vervulling doen gaan, namelijk hem een fraaie vulpenset aanbieden, waarbij mevr. Nieukoop in de huldiging deelde daar haar een schaal met bloemen werd geschonken. Tenslotte was het de heer R. Bok, die namens de gehele centrale een enveloppe overhandigde. De jubilaris, die door deze huldiging wel wat was verrast, mocht in zijn woning aan de De Ruyterstraat nog vele blijken van belangstelling ontvan gen. VEILINGBERICHT 15 februari Boerenkool 1935; groene kool 1630; rode kool 1219; spruiten 43109; prei 72135; knollen 1432; uien 1647; peen 8—21. Jullie zien hier een ijsberg van bizondere schoBhheid als een schitterend bouwsel door mensenhanden gemaakt op het water drijven. Toch zijn deze vormen door de natuur geschapen en zijn wij vol ontzag over de stille zuiverheid van de omtrek ken. Het eigenaardige èn zeer gevaarlijke van zo'n ijsberg is echter, dat hij slechts voor een zeer klein deel boven water uit steekt, zodat schepen, die er te dicht langs varen de kans lopen lek te stoten op een scherp uitstekende punt onder water. Meestal is het 'één tiende deel, dat boven water komt en de rest is als een groot drijvend eiland onder de waterspiegel ver borgen. Schone, maar zeer gevaarlijke spelingen der natuur dus. En na deze koude verhalen en plaatjes stap ik over op de warme gezelligheid van jullie brieven. Een trouwe vriend was mij niet verge ten: welkom WIELRENNER, blij je weer te zien, per brief dan altijd. Hoe gaat het met de oren? Ik hoop, dat de pijn al wat gezakt is, want oorpijn valt niet mee. Moest je je oren ook indruppelen van de dokter? Is „moeder alweer op de been of zijn jullie nog allebei in de greep van de griep? Spoedig beterschap, hoor! Een nieuwe neef kwam ons opzoeken: ENGEL W. uit IJmuiden, die natuurlijk op een plaats bij ons kan rekenen. Zijn brief is echter een boze en tegelijk een droevige brief. Hij heeft namelijk gezien, dat een stelletje lafaards en domoren, hon gerige vogels, die gretig bezig waren voed sel te pikken, met stenen hebben beko geld! Ik kan me voorstellen, dat je wit van woede naar huis bent gegaan Engel en ik vind het heel verstandig, dat je meteen aan mij geschreven hebt. Als je weer zoiets ziet, kun je rustig de politie waarschuwen, want deze gemene streken kunnen beslist niet toegelaten worden. Als er een paar vrienden bij je geweest waren op dat ogenblik hadden jullie ze gerust eens een flink pak ransel mogen geven, met mijn goedkeuring, want dat verdienen die knapen. Schrijf me nog maar eens over verschillende dingen die je tref fen, wanneer het de moeite waard is geef ik er graag ruimte voor in ons hoekje! Tot slot onze HARDLOPER, die zijn schaatsen goed gebruikt deze winter. Goed werk hebben jullie gedaan door dat wak te bebakenen! Als er al één ingereden is, is het eigenlijk te laat. Ja de watervogels moeten een open plekje houden. Doe je best maar met dat voederen. Hoe meer, hoe liever. Je ziet wel hoe de dieren elke keer weer op het voer aanvallen. Leuk, dat je vrienden ook willen helpen en vooral is het belangrijk, dat alle moeders wat afstaan. Bedel maar overal waar je wat denkt te kunnen krijgen, je doet er geweldig goed werk mee! Tot volgende week jongelui. Breng of stuur jullie brieven naar Kennemerlaan 186, maar liefst vóór Dinsdag, dan heb je in de krant van Donderdag antwoord. TANTE ELS. X deel van vogelkleed. X rivier in Duitsland. X zwijn. X rivier in Limburg. X beest. X Arabisch vorst. X getal. X voornaam in oosterse sprookjes. X roofvogel. X 2e nv. van één. X trap. X hemellichaam. Als je alle woorden goed ingevuld hebt kun je op de kruisjes van boven naar beneden een zin lezen, die je in deze tijd beslist in praktijk moet brengen. T. E.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11