Geëlektrificeerd spoorwegnet is thans zeer kwetsbaar GROEN Co. Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSREIZIGER VALDA In één nacht De radio geeft zaterdag President Kekkonen is een vriend van Rusland Winterhanden ...Dat moét 333 zijn 2 Al het beschikbare materieel doet nu dienst zodat men geen reserve heeft Uw handen gaaf en zacht S un ba Im Vragen over het zg. dossier-Schokking Dader van roofoverval aangehouden Westduitse marine kan de eerste schepen bestellen Hij leerde hoe men aanpassen moet in Finse omstandigheden Nieuwe Spaanse minister van Onderwijs niet r.-k. Britse belangstelling voor Euratom in OEES-verband lighter and milder f Franse Unie te Versailles bespreekt slavenhandel Krasse taal over Sukarno in Australische Senaat Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders K.N.A.G. vraagt dringend verbetering van rijksweg nummer 1 De „Boschfontein" had aanvaring oclt ió Uet zo A r~ "N JAGER EN PROOI J VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 Nu men dagelijks kan lezen over trein- vertragingen en andere moeilijkheden, waarmee de spoorwegen te kampen hebben tengevolge van vorst en sneeuw, waardoor tal van reizigers meer of minder worden gedupeerd, komt de vraag naar voren of een geëlectrificeerd spoorwegbedrijf in een periode van hevige sneeuwval of strenge vorst kwetsbaarder is dan het vroegere stoombedrijf. Het is een niet te ontkennen feit de spoorwegen geven dit toe dat een geëlectrificeerd spoorwegbedrijf bij weersomstandigheden, die wij de laatste tijd beleven, zeer kwetsbaar is. Wanneer zich op de bovenleiding een laag ijzel afzet, is er geen contact meer tussen draad en stroomafnemer met het gevolg dat de trein stilstaat. De opmerking wordt wel eens gemaakt dat men in Zwit serland daarvan toch veel minder last heeft. Men moet echter niet vergeten dat Zwitserland op zijn grote spoorlijnen een permanent nachtverkeer kent, waardoor er vrijwel geen kans is voor ijsafzetting op de bovenleiding. In ons land is er 's nachts maar een zeer beperkt treinverkeer. Speciaal voor het verwijderen van ijzel des nachts elektrische locomotieven aan het werk te zetten, zou financieel niet verant woord zijn. Ook de methode om door mid del van hoogfrequente stroom de boven leidingen te verwarmen zou zeer veel geld kosten. De spoorwegen menen dat een der gelijke uitgave voor een betrekkelijk korte tijd van ongerief niet verantwoord is. Bijzonder kwetsbaar zijn apparaten ter beveiliging van de elektrische installaties, die zich op 't dak van de elektrische treinen bij de stroomafnemers bevinden. Zij ver vullen de taak van de „zekeringen" in onze huisinstallaties. Aangezien vocht en elek triciteit eikaars vijanden zijn, behoeft wei nig te gebeuren of er is kortsluiting. Bij lange treinen is dan nog geen man over boord, omdat deze verschillende dak veiligheden hebben, die niet alle tegelijk doorslaan. Doch bij kortere treinen kunnen gevolgen zijn stilstand van de trein en kou in de rijtuigen. Dan zijn er nog de moeilijkheden die stuifsneeuw kan veroorzaken in de elek trische apparatuur, die zich onder de rij tuigen bevindt. Deze sneeuw blijkt altijd wel een opening te vinden om onderdelen van de installatie onklaar te maken. Inderdaad zo geven de spoorwegen toe bevat een geëlektrificeerd spoorweg net zeer veel kwetsbare plaatsen. Maar men moet niet de illusie hebben dat de voormalige stroomlocomotieven geen moei lijkheden zouden hebben opgeleverd. Bij deze abnormale weersomstandigheden zou bijvoorbeeld de pijpleiding tussen het wa terreservoir op de tender en de locomotief zeker bevriezen. Verder zijn er nog narigheden met vast gevroren deuren van wagons en verstopte en vastzittende wissels. Maar deze moei lijkheden doen zich evenzeer voor bij een niet-geëlektrificeerd spoorwegbedrij f De N.S. hebben thans al het beschikbare materiaal in gebruik, maar het gevolg daarvan is weer dat defect geraakte trein stellen en rijtuigen niet meer vervangen ADVERTENTIE ,-V Vraag Uw Apotheker of Drogist HILVERSUM I, 403 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen, 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05. Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.40 Tenor en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Accordeonorkest en solist. 15.20 Boekbespre king. 15.35 Blaasorkest. 16.20 Het volle pond, causerie. 16.35 Muzikale causerie. 17.00 Ac tualiteiten. 17.30 Hawaiïanimuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Tien jaren Humanistisch Ver bond, gesprek. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen, HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs- uitzending. 15.15 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amusementsmuziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Ka merorkest en solist. 20.00 Lichtbaken, cau serie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd prgoramma. Pl.m. 21.45 man. 20.40 Gevarieerd programma. Pl.m. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Hierna: Het Getuigenis over Christus, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Dansmuziek. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 19,3020.20 Reportage. Wereldkampioen schappen schoonrijden op de schaats voor dames. 22.00—23.00 Sportreportage uit Parijs. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Instru mentaal trio. 15.45 Platen. 16.00 Ac cordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijk orkest. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Orgel concert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Op de planken. (Op 224 en 50 m.). kunnen worden omdat er geen reserve- materieel meer is. De N.S. hebben volkomen begrip voor de talloze klachten der reizigers in deze tijd en stellen alles in het werk om het ongerief voor het reizend publiek zo veel mogelijk te beperken. Tegen abnor male sneeuwval en een uitzonderlijk lage temperatuur staan de spoorwegen vaak machteloos. Het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk (WD) heeft onlangs aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie gevraagd of de ministers kunnen verklaren, hoe het mogelijk is, dat een dossier betreffende de burgemeester van 's-Gravenlhage blijkbaar in handen is ge komen van onbevoegden, althans onbe voegden gelegenheid hebben gevonden daarvan inzage te krijgen of een afschrift te maken. Moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat nog meer dossiers uit de zuiveringstijd in verkeerde handen zijn ge komen en zijn de ministers bereid een on derzoek naar een en ander in te stellen en zo nodig maatregelen te nemen, opdat der gelijke dossiers vooraan zorgvuldiger wor den bewaard ten einde te voorkomen, dat daaruit puiblikaties worden gedaan? De minister van Binnenlandse Zaken heeft mede namens de minister van Justitie geantwoord1, dat naar de in de vragen be doelde feiten een onderzoek wordt inge steld. De ministers zullen naar aanleiding daarvan, zodra dit mogelijk is, aan de Staten-Generaal mededelingen doen. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND- VERZACHTEND De Amsterdamse politie heeft de man gearresteerd., die op 16 januari een overval pleegde in een radiowinkel in Amsterdam- Oost en onder bedreiging met een pistool twee kantoorbedienden bewoog tot het af geven van 800 gulden. Reed's enkele weken had de politie ver denking tegen de 25-jarige havenarbeider K. J. M. Bij zijn arrestatie had hij een ge laden halfautomatisch 9 millimeter pistool in zijn binnenzak. In het belang van het onderzoek heeft de politie tot dusverre verzwegen dat M. ook een overval heeft gepleegd op de slager D. in de Sweelinckstraat, die door een reelas- seringsvereniging als toezichthouder over M. was aangesteld. M. kwam op 28 januari in de winkel en hield de slager een pistool voor. De slager sloeg in zijn angst tegen het vuurwapen. Het schot ging af en de ko gel verdween door de vloer. M. sommeerde zijn voogd zijn portemonnee af te geven alsmede een portefeuille met een bedrag van ruim 800.Pogingen van M. de telefoonlijn door te knippen, mislukten. De slager wist zijn pupil te bewegen de porte feuille terug te geven, doch niet dan nadat hij 250.aan de overvaller had moeten afgeven. Na gedreigd te hebben de slager te zullen doden als hij de politie zou inlich ten ging M. weg. Aanvankelijk durfde de slager de politie niet in het geval te kennen, omdat hij vreesde voor zijn leven. Later heeft hij toch de politie ingelicht, omdat hij verband legde tussen de overval in de sla gerij en die in de radiowinkel in de Eerste Van Swindenstraat. M. die zich wekenlang schuilgehouden heeft kon in een cafétje gearresteerd war den. Hij werd geconfronteerd met de beide kantoorbedienden, die hem herkenden. M. heeft daarop bekend beide overvallen te hebben gepleegd. BONN (DP A/Reuter) Het West- Duitse parlement heeft de regering ge machtigd de eerste schepen voor de marine, acht torpedoboot jagers en 145 kleinere schepen bij Duitse werven te bestellen. De Bondsdagcommissies voor defensie en be groting wezen de eerste 336 miljoen mark voor de marine toe. Volgens de Parijse ver dragen mag West-Duitsland geen schepen, groter dan drieduizend ton bouwen. Het eerste bouwprogram omvat nog geen on derzeeboten. Het ministerie van Defensie wilde 6.2 miljard mark aan de marine ten koste leg gen, waaronder 2.31 miljard voor de bouw van schepen op Duitse werven. De in het buitenland te kopen schepen zouden daar nog bij komen. De commissies hebben dit bedrag echter verminderd tot 1.931 miljard. (Van onze correspondent te Stockholm) De voortvarende leider der Finse Agrariërs Urho Kekkonen heeft zijn doel bereikt. De nieuwe president van Finland is de vijand der socialisten en kapitalisten. Hij noemt zich een vriend van Oost en West. Hij is nog net in deze eeuw in 1900 in het noorden van Finland geboren. Zijn vader was houtwerker en werd later voor man op een zagerij. Urho kon studeren. Hij koos de rechtsgeleerdheid en sloot zich bij de zeer nationale studentenbeweging aan. Hij werkte ijverig en steeds met het ver langen de eerste plaats in te nemen. Daar komt hij ook rond voor uit. Hij werd „meester hoogspringen" en is gedurende vele jaren voorzitter geweest van het Finse sportverbond. Kekkonen schrijft in zijn boek „Zelf verdediging der democratie" (1934): „Het is duidelijk dat de Finse politiek er niet voor deugd zijn ruggegraat in die houding te bewaren, die het van de Schepper heeft gekregen." Anders gezegd: men moet zich kunnen aanpassen en dat deed Kekkonen. Hij leerde Zweeds, hoewel hij het gebruik van die taal uit nationalistische overwegin gen had afgezworen. Hij ontbond de Delappo-beweging toen hij in 1938 als minister van Justitie was aangesteld. Dat was wel goed bedoeld, maar de Hoge Raad was toch van mening dat dit in strijd was met de grondwet. Aangewezen In 1939 verliet hij de regering-Rijti. In 1940 was hij tegen de vrede van Moskou. Tijdens de tweede oorlog, aan de kant van Duitsland, hield hij zich op de achtergrond. Pas tegen het einde pleitte hij voor een afzonderlijke vrede. Hij werd vice-voor- zitter van de vereniging Finland-Rusland en zo de aangewezen man om zitting te nemen in dë nieuwe regering. Steeds weer is hij in de naoorlogse jaren aan het hoofd van de regering geweest. Dikwijls heeft hij het de communisten erg moeilijk ge maakt. Toch is hij de vriend van Rusland en Rusland heeft hem geholpen door op 'n geschikt ogenblik het gebied van Porkkala aan te bieden. De communisten staan dui delijk achter hem. De grote vraag is echter hoe hij de verkregen hulp zal belonen. Kekkonen heeft zijn bed goed gespreid. Hij heeft de agrariërs als één man achter zich. Onlangs heeft hij er in de Rijksdag doorgedreven dat het salaris van de presi dent van Finland van 26.000 gulden op 85.000 gulden en de representatiekosten van 26.000 op 60.000 gulden werden gebracht. MADRID (Reuter). Sommige waarne mers achten het veelbetekend, dat de nieu - we Spaanse minister van Onderwijs, Jesus Rubio, een Falangist is. Zijn beide voor gangers waren vertegenwoordigers van rooms-katholieke groepen. De Estudio hogeschool te Madrid, die de vorige week gesloten werd na een aanval van falan- gistische studenten, is weer geopend. ADVERTENTIE LONDEN (AFP) De Britse regering zal het op prijs stellen de kwestie van de Europese samenwerking op het gebied der atoomenergie tijdens de eerstkomende zit ting van de raad van ministers der Organi satie voor Europese Economische Samen werking te bespreken op de basis, welke door de aanbevelingen van déze organisatie wordt aangegeven. Zo heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, in het Lagerhuis verklaard in ant woord op een vraag van Alfred Robens, oud-minister en voornaamste woordvoer der van de Labourpartij op het gebied van de buitenlandse politiek. Robens had er aan herinnerd, dat de minister herhaaldelijk de nadruk heeft gelegd op de moeilijkheid, die verbonden is aan het toezicht op atoomwapens. Hij vroeg de minister, of de Euratom niet de enige mogelijkheid is voor het houden van toezicht op de atoomenergie in geheel Europa met inbegrip van Duitsland. Indien de Euratom verenigbaar is met de O.E.E.S., zo antwoordde de minister, is Groot-Brittannië volkomen bereid te on derzoeken, hoe zij betrekkingen met deze nieuwe organisatie kan aankopen. Robens vestigde er de aandacht op, dat de Euratom het toezicht zal regelen op de atoomenergie in alle deelnemende landen, terwijl de plannen der O.E.E.S. hoofdzakelijk voor zien in samenwerking op atoomgebied tus sen de landen, maar het toezicht overlaten aan de landen zelf. ADVERTENTIE VERSAILLES (AFP) De algemene vergadering van de Franse Unie is een de bat begonnen over het bestaan van sla venhandel tussen Frans Afrika en Arabië. Er werden mededelingen gedaan over een onderzoek naar onthullingen, gedaan in een in 1954 te Amsterdam uitgegeven bro chure. De rapporteur, La Gravière, sprak over het geval van de Soedanees Awad El Joud, die door zijn meester bij een pel grimstocht naar Mekka aan een Arabier verkocht zou zijn. Eenzelfde lot zouden ook anderen hebben ondergaan. In een rapport van de Franse ambassa deur te Djeddah (Saoedi-Arabië) wordt uiteengezet hoe de slavenhandel georgani seerd is: de slachtoffers, Soedanezen, wor den door ronselaars, die zich als geloofs- predikers voordoen, meegelokt voor een „pelgrimstocht naar de heilige plaatsen van de Islam". Bij de Rode Zee worden de pelgrims op boten gebracht, als „versteke lingen" gevangen gezet en tenslotte na tus senkomst van een Saoedische handelaar, verkocht. Meisjes beneden vijftien jaar zouden twee a vierduizend' gulden opbren gen. In het rapport van de ambassadeur wordt een aantal namen van handelaars genoemd. Óp de beschreven wijze zouden enkele honderden slaven verhandeld zijn. Er zal nader gesproken worden over een voorstel tot het uitzenden van een commis sie van onderzoek. Minister Casey bood excuses aan CANBERRA (United Press) Senator George Rankin, lid van de Country Party heeft in het Australische parlement onge zouten zijn mening gezegd over de leidende figuren in Indonesië, die er volgens hem op uit zijn westelijk Nieuw-Guinea te stelen. Rankin noemde de leidende figuren pro- Japanse Quislings. Dat ging de minister van Buitenlandse Zaken, Casey, te ver. Hij bood in een ver klaring uit naam van de regering president Sukarno en de Indonesische regering excu ses aan voor de volkomen ongerechtvaar digde uitlatingen van Rankin. Rankin weigerde zijn woorden terug te nemen ook toen de voorzitter van de Se naat had verklaard dat zijn uitlating in strijd was met de parlementaire waardig heid en met de beleefdheid. Rankin zei: „Ik neem niets van mijn woorden terug. In tegendeel, ik heb me nog ingehouden. De Indonesiërs beschouw ik als bedriegers die niet het recht hebben westelijk Nieuw Gui nea op te eisen. De Nederlanders hebben het volste recht steun van Australië te ver wachten in dit conflict. Ik ben niet va», plan Sukamo verontschuldigingen aan te bieden. Hij was de man die de Japanse kei zer telegrafisch gelukwenste toen de Ja panners Singapore veroverd hadden. Su kamo is door en door pro-Japans". ADVERTENTIE De Koninklijke Nederlandse Automo biel Club heeft naar aanleiding van de steeds toenemende intensiteit van het ver keer op rijksweg no. 1 en het aantal on gevallen op deze weg een uitvoerig adres tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht. Zij merkt daarin op dat rijksweg no. 1 (AmsterdamNaardenBussum BaarnHoevelaken) tot in de verre toe komst de steeds drukkere verbinding tus sen de hoofdstad en een groot deel van het oosten van Nederland zal vormen en dat tevens het forensenverkeer van dien aard is, dat ten bate van de verkeers veiligheid de aanleg van een ononderbro ken vierstrooksweg met gescheiden rij banen in hoge mate urgent is. Daarbij zou tevens moeten worden overwogen of deze ook na zonsondergang druk bereden ver binding van verlichting moet worden voor zien. Na gewezen te hebben op enkele bij zonder gevaarlijke plaatsen in deze rijks weg dringt de KNAC aan op spoedige omlegging van het tracé van deze rijks weg ten noorden of ten zuiden van Naar den. Deze omlegging zou de mogelijkheid bieden voor een volledige oplossing van de verkeersmoeilijkheden ter plaatse. Ongeregeldheden in Paraguay In Paraguay hebben zich vechtpartijen en aanslagen met brandbommen voorge daan. Er zouden vijf doden gevallen zijn. De regering van Paraguay heeft het luis teren naar een illegale zender, die een „zenuwenoorlog" voert en oproept tot ver zet tegen generaal Stroessner, de president en opperbevelhebber van de strijdkrachten, verboden. In januari werd een drastische zuivering bij de politie en het ambtenarenkorps uit gevoerd om aanhangers van de afgezette Argentijnse president, Juan Perón, en diens volgeling in Paraguay, Fleitas, te verwij deren. Fleitas leidde een samenzwering die in december aan het licht kwam, nadat hij ontslagen was als president van de centrale bank van Paraguay. Het Nederlandse schip „Boschfontein" en het Noorse schip „Anatina" zijn donderdag avond omstreeks 22.20 uur met elkaar in aanvaring geweest. Geen van beide schepen heeft ernstige schade opgelopen. De „Boschfontein" was donderdag uit Amsterdam vertrokken met bestemming Southampton, de „Anatina" was onderweg van Norfolk naar Oostende. J Neergestort. In Californië is een Ameri kaanse straalbommenwerper van het type B-52 verongelukt. Vier inzittenden hebben zich met hun parachutes in vei ligheid kunnen brengen. De vier an dere inzittenden worden vermist. Het was het eerste ongeluk met dit type vliegtuig, de modernste en snelste Ame rikaanse stratosfeerbommerwerper. Opstand. In Iquitos, de hoofdstad van de provincie Loreto in Peru is een divisie in opstand gekomen onder leiding van generaal Pereira die in 1948 minister van Justitie is geweest in een militaire junta, die voortkwam uit de revolutie van Arequipa na afloop waarvan de huidige president Odria tot staatshoofd werd gekozen. Generaal Pereira is se dert enkele maanden hoofd van het mi litaire gebied Oost-Peru. De regering heeft bij decreet bepaalde grondwette lijke garanties opgeheven en do nood toestand afgekondigd. Voorwaarde. Egypte heeft erin toegestemd de werken voor de bouw van de stuw dam van Assoean aan te besteden. De Wereldbank stelt een aanbesteding als voorwaarde voor de uitvoering van de werken, die zij financiert. Aanvankelijk wenste Egypte zich het recht voor te behouden, zonder voorafgaande open bare inschrijving, zelf de uitvoerders van de werken te kiezen. Controle. Volgens een mededeling van Kroesjtsjev op het communistische partijcongres te Moskou, zullen dienst auto's in de Sovjet-Unie ter controle van het gebruik van taximeters voor zien worden. Evaporograaf. Te Boston is een camera ge demonstreerd, die in volkomen duister nis opnamen kan maken. Bij deze „Evaporograaf" wordt gebruik gemaakt van de onderling verschillende warmte- uitstralingen van de voorwerpen. Carnaval. In Rio de Janeiro, de hoofdstad van Brazilië, zijn in de carnavalstijd 39 personen gewelddadig om het leven gekomen. Er vielen 114 zwaar gewon den. Aangehouden. In Bristol is donderdag een twintigjarige employé van de Bristol - vliegtuigfabrieken aangehouden, die aan een Amerikaans luchtvaarttijd schrift zeer geheime plannen van een nieuw Brits supersonisch jachtvliegtuig zou hebben willen verkopen. De zaak wordt met gesloten deuren in Londen behandeld. Quitte. Een kwart miljoen mensen is er in Bangkok getuige van geweest, hoe een Amerikaanse blanke parachutist een kameraad, een neger, wiens valscherm niet openging, het leven redde, door hem vast te grijpen toen hij hem in zijn val passeerde. Beiden bereikten behou den de grond. Onlangs redde bij oefe ningen in Japan op dezelfde wijze een negersoldaat het leven van een blanke sergeant. Gelukkig. In Manchester is een chauffeur aangeklaagd wegens bigamie. Hij is zestien jaar met twee vrouwen ge trouwd. Volgens de vrouwen, die hier van niets wisten, zijn de huwelijken ge lukkig. Bij de eerste vrouw heeft hij vijf kinderen, bij de tweede vier. Beginselvast. Drie weekbladen in India, die 23 jaar geleden door Mahatma Ghsndi zijn opgericht, zullen volgende week ophouden te verschijnen als ge volg van zware financiële verliezen. Deze „harijan"-tijdschriften lijden gro te verliezen omdat men vast is blijven houden aan het beginsel van wijlen Ghandi om geen advertenties op te ne men. Vermist. Een Canadees vliegtuig dat met materiaal op weg was naar een radar post die aan de Noordpool wordt aan gelegd. wordt reeds vier dagen vermist. In het toestel bevonden zich drie per sonen, onder wie de bekende luchtont- dekkingsreiziger Whitey Dahl. Huistoe. Groot-Brittannië, Australië en Canada gaan hun troepen in Korea verminderen. Er gaan drieduizend Brit ten naar huis, driehonderd Canadezen en een bataljon Australiërs. Verboden. Het Noorse ministerie van gods dienstzaken heeft besloten de metro poliet van Moskou, Nikolai, te verbie den in de dom van Oslo te spreken. De metropoliet, die door een predikant, ds. Ragnar Forbech, is uitgenodigd, wordt maandag in Oslo verwacht. De officiële reden voor het verbod is, dat het be zoek een strikt particulier karakter draagt. De universiteit van Oslo heeft besloten de metropoliet te weigeren op het terrein van de universiteit een toe spraak te houden over de vrede. BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 54. Nadat zij een flink eind door het woud hadden afgelegd, kwamen Panda en de ontdekkingsreiziger hij een brede rivier aan. „Dit moet de Stille Rivier zijn, die een voorvader van mij eens heeft ontdekt", zei de ontdekkingsreiziger, zijn kaart raadplegend. „Deze vloeit regelrecht naar het land Bongo, dat ik nu ontdekken moet. Laten we een vlot maken en dan kunnen we de rest van de tocht over het water afleggen". „Hé ja! Dat is leuk!", riep Pan da. Ijverig hielp hij mee met het bouwen van een vlot, dat dan ook gauw gereed was. Zij schoven het in het water en nu ging het met een prettig gangetje stroom afwaarts. „Dit is heel wat makkelijker dan dat gesjouw door het oerwoud", merkte Panda tevreden op. „Zullen we nu nog even proberen, of we dat masker van uw hoofd kunnen krijgen?" „Laat maar zit ten", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Het heeft ons door heel wat gevaren heen geholpen en misschien kan het nog eens te pas komen. Je weet nooit, wat voor gevaren er nog op zo'n rivier kunnen opduiken". Maar helaas zijn er gevaren, die niet met behulp van een masker kun nen worden afgewend. Dit zouden zij al spoedig merken TOEN SCHOPENHAUER gelezen had dat een eekhoorntje, bevangen door de starende blik van een slang, zich willoos door het monster liet oppeuzelen, knoopte de wijsgeer aan deze gebeurtenis de zwart- galligste beschouwingen vast. „De geschie denis is niet alleen van betekenis voor de magie - zo schreef hij - maar is tevens een motief voor een pessimistische levens beschouwing". Schopenhauer zou zich eventueel hebben kunnen neerleggen bij het feit dat het ene dier door het andere verslonden wordt, maar dat een zo onschuldig diertje als een eekhoorn ge dwongen wordt zich weekla gend en aarzelend, als in twee strijd, te storten in de gapende muil van een slang, daartegen kwam zijn gehele gevoel in opstand. Dit pleit voor Schopenhauer, want hij toont hierdoor zijn warm hart en innig meegevoel met het lijden dat hij waarnam. Afgezien van het feit dat in het beschre ven geval het eekhoorntje (zoals we reeds verteld hebben) door het slangengif ver lamd zal zijn geweest, is de hele beschou wingswijze van de Duitse filosoof door en door menselijk en daardoor uiterst sub jectief. Natuurlijk lijkt een eekhoorntje liever en onschuldiger dan een dikke kik ker die de hele dag naar vette vliegen zit te happen, en daarom gunnen we de zwel lende kikker ook eerder een hardvochtige dood dan het sierlijke knaagdier. Maar dat is menselijke eenzijdigheid en wille keur. Het vogeltje, dat met lede ogen moet toezien hoe de eieren uit haar nestje wor den geroofd en leeggeslurpt door datzelf de schattige eekhoorntje, zal werkelijk niet vertederd worden bij het verschijnen van deze rover! En als de vogel de keus wordt gelaten, zal zij het dus zeker op de kikker houden. Het geval van de verslonden eekhoorn geeft daarom geen enkele aanleiding tot een groter optimisme of pessimisme dan we reeds bezaten, en we moeten trachten dit moeilijke en voor velen zwaarwegende probleem niet al te menselijk te beschou wen. Jager en prooi blijken in de natuur in vele gevallen een eenheid te vormen en bij elkaar te behoren, gelijk bloemen en insecten naar vorm en functie op elkaar zijn afgestemd en een totaliteit vormen. Kort geleden hebben we gewezen op de groene veldsprinkhaan, die rustig blijft zitten als de roofzuchtige bidsprinkhaan haar aan mootjes wil knippen. De erfenis die de magie ons heeft na gelaten, heeft velen er toe verleid in dit geval te ver onderstellen dat de bid sprinkhaan haar slachtoffer hypnotiseert. Er zijn echter verscheidene gevallen bekend waarbij dieren zich willoos aan hun belager overle veren, zonder dat in de verste verte aan een dergelijke vermenselijkte handeling kan worden gedacht. Een roofwesp uit de familie Pompilus maakt bijvoorbeeld al leen jacht op bepaalde spinnen. Deze schijnt te weten wat haar te wachten staat zodra de wesp nadert, want zij gaat met ingetrokken poten op de rug liggen en laat zich willoos door de wesp meevoeren. Het „zich dood houden" is hier een instinct handeling van de spin, behorend bij de broedzorg van de wesp. En de amber- hoorn- of barnsteenslak, die door een be paalde worm is geïnfecteerd, kruipt in stinctief naar het licht om langsvliegende vogels gelegenheid te geven haar voel hoorns weg te pikken. De worm in de voelhoorn krijgt daardoor gelegenheid zich in de vogelmaag verder te ontwikkelen, en zo is het instinct van de slak dus af gestemd op de ontwikkeling van haar parasiet. Het één past bij het ander, ook al verslinden zij elkaar. En weet u wie de grootste vijand van de rat is? De rat! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2