VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE ROMMELTJE; De gele kamer King Size of King Filter FEUILLETON Revue „Uitverkoop" Aantal Nederlanders in Djakarta loopt terug Nieuwe bankbiljetten van f 25.- 4 Overal bovenal SUPER QUALITY U kunt kiezen Arsenal King Filter Burgerlijke Stand van Beverwijk Agenda voor Beverwijk door Mary Roberts Rinehart Vijf prototypes AT-21 Aviolanda in aanbouw Monument bij militaire begraafplaats te Groesbeek Als eerste gaf Arsenal ontelbare rokers de gelegenheid King Size sigaretten te roken en te waarderen. Nu gaat Arsenal weer vooraan met de King Filter sigaret! „Advendo" gaf reprise voor D.S.S. van „Huis zonder vensters" KR O-tournee Achteruitgang in 1955: 7000 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 rsena biedt u dezelfde meesterlijk gemengde, zonrijpe Amerikaanse tabakken. Kruidig, zacht, voortreffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter q dezelfde prijs 03 C De vrijdagmarkt Aan de markt verschenen vier loggers met 200 kisten schol, 8500 kilo tong en 150 stuks stijve kabeljauw. Voor het buitenland De export nam de grote schol voor f 18 tot f21, middelschol voor f21 tot f22, zet- schol voor f40 tot f42. Schol I deed f41 tot f 42, de grote tongen noteerden f 2.52 tot f 2.60, groothandel bracht op f 2.22 tot f 2.30 en kleinmiddel f 2.20 tot f 2.34. Voor tongen I werd betaald f 2.64 tot f 2.78, voor slips f 2.32 tot f 2.48. Voor het binnenland Het binnenland nam de schol II voor f 37 tot f 40, schol III voor f 24 tot f 32. De rijen grote kabeljauw noteerden f 60 tot f65, de rijen kleine f31 tot f41. Binnengekomen schepen KW. 51 Prinses Margriet, 10 Adrianus, 104 Vrouw Dirkje, 169 Aleida. Vertrokken schepen IJm. 283 Martenshoek, 19 Mercator, KW. 30, 71, 92, 68; Sch. 135 Cornelia Maria, 7 Willy. Dagvangsten loggers Dolfijn, 80 kg. en 2 m. vis; Marianne, 80 kg. en 5 m. vis; Adrianus, is thuisvarende; Arie Nico, 100 kg. en 5 m. vis; Concordia, 140 kg. en 5 m. vis; Verwachting, 100 kg. en 6 m. vis en 2 kabeljauwen; Margriet, 40 kg. en 2% m. vis, is thuisvarende; Eliza beth, 70 kg. en 2 m. vis; Saturnus, geen vangst, vastgelopen; Jan, 60 kg. en 10 m. vis, in drie trekken; Alida, 80 kg. en 6 m. vis; Vrouw Dirkje, 40 kg. en 1 m. vis en thuisvarende; Jacoba, 80 kg. en 4 m. vis; Gebroeders, 100 kg. en 3 m. vis; Petronella, 80 kg. en 3 m. vis; Agatha Arie, 80 kg. en 4 m. vis; Arie, 100 kg. en 3 m. vis; Gebroe ders, 80 kg. en 3 m. vis; Vier Gezusters, 140 kg. en 4 m. vis en 2 kabeljauwen; Ver wachting, 70 kg. en 4 m. vis; Dina Marie, 80 kg. en 6 m. vis en 2 kabeljauwen; Coen- Bot, 70 kg. en 6 m. vis en 10 kabeljauwen. Nachtvangsten loggers Marianne 120 kg. tong en 3 m. vis; Arie Nico 160 kg. en 5 m.; Verwachting 40 kg. en 1 m. per trek; Floris 120 kg. en 3 m.; Concordia 200 kg. en 4 m.; Saturnus 80 kg. en 2 m. in twee trekken. Jan 100 kg. en 15 m. vis en 30 kabeljauwen; Alida 100 kg. en 6 m.; Jacoba 140 kg. en 6 m.; Petronel la 150 kg. en 4 m. vis en m. tarbot; Ge broeders 180 kg. en 6 m. vis en 1 m. tarbot; Agatha Arie 120 kg. en 4 m.; Arie 180 kg. en 6 m. vis en 1 m. tarbot; Vier Gezusters 190 kg. en 4 m. vis en 1 m. tarbot; Gebroe ders 150 kg. en 5 m.; Verwachting 11610 kg. en 4 m.; Coen Bot 180 kg. en 10 m.; Dina Marie 200 kg. en 10 m. vis en 10 ka beljauwen; Wiron 3 90 kg. en 6 m. vis, een trek kwijt; Dolfijn 160 kg. en 4 m.; Cornelis 120 kg. en 5 m. vis, een trek kwijt; Jan Willem 150 kg. en 8 m. Dagvangsten kotters Leendert Jacoba 70 kg. tong en 4 m. vis; Arendje Jacoba 8 m. vis, geen tong; Anne Marie 80 kg. en 4 m.; Tiny 50 kg. en 3 m. vis en V» m. tarbot; Victoria 1 m. vis, keer vastgelopen; Stem 50 kg. en 5 m. vis en 10 GEBOORTEN: WiLhebnima A., d. van H. J. Offerhaus en C. A. van der Weg; Geral- dina, d. van J. de Vries en J. van Doom; Jan, z. van J. van de Pol en P. van der Bliek; J. P. René, z. van J. N. van der Plas en C. E. J. van den Boogaard; Anthonius L., z. van A. L. Tervoort en M. H. Aardenburg; Martha A. M., d. van IJ. P. Andela en A. M. de Bakker; Jan A., z. van M. C. Jimmink en D. Oostveen; Jelske B., d. van H. J. Bakker en A. van Wieren. ONDERTROUWD: N. C. Bakker en W. M. Hulscher; B. J. Grapendaal en A. Hen- sen; A. F. W. van Dorp en A. van Zutphen; A. G. Zonneveld en C. Meijer; J. H. van Tunen en H. J. Beuken; S. P. Admiraal en S. M. M. Numan. GETROUWD: J. Kabel en A. Frankfort; A. J. van den Ploeg en C. E. Wolterman; H. C. Steevens en M. Luit. OVERLEDEN: J. Bruins, 66 j„ gehuwd met M. C. Wagner; C. J. Nijman, 85 j., we duwnaar van A. Bont; J. Schipper, 85 j., we duwe van J. de Vries; K. Honig, 81 j., weduw naar van M. Berghuis; W. Kesteloo, 73 j., gehuwd met A. M. Hoogeveen; J. Philipoom, 91 j., weduwnaar van M. Grapendaal; J. de Loor, 85 j., gehuwd met H. M. S. Willemsen. VRIJDAG 17 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „George verovert de vloot." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Die man is gevaarlijk." AV. B. Theater, 20 uur: „De schaduw van Zorro." 't Centrum, 20 uur: Pro Juventute. K.S.A., 20 uur: L.T.B., ledenvergadering. Hotel „Parkzicht," 20 uur: Vereniging Koninginnedag. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 19—20 uur. Jeugd: 18.30—20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. ZATERDAG 18 FEBRUARI Bioscopen: als vrijdag. 't Centrum: Padvindersbijeenkomst. Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur. Jeugd van 14.3016.30 u. R.K. Leeszaal uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal van 1013 en 1417.30 u. 69) De oorlog doet vele mensen veranderen. Zij zijn daarna niet meer de oude. Maar moord! Ik heb je gevraagd je oordeel nog even op te schorten. En vergeet ook dit niet, Carol; je hebt het al in de krant ge lezen. Hij is naar zijn squadron terugge keerd en heeft toen geweldig hard ge vochten. Geloof je nu werkelijk, dat dat kan goedmaken, wat hij heeft gedaan?, vroeg ze. Hij heeft dat meisje vermoord omdat ze met Greg getrouwd was. En hij heeft er niets tegen gedaan, dat Greg beschuldigd werd en nu in de cel zit! Noem je dat soms moed? Het is verachtelijk, en dat weet je zelf net zo goed als ik! Dane keek op zijn horloge. Er moest iets gebeuren en heel gauw, want anders zou hij gek worden Nauwkeurig begon hij Carol te vertellen, wat mijnheer Ward hem toevertrouwd had. Hij verzachtte niets. Hij vertelde ook over kabeljauwen; Hermina 4 6 m. vis, geen tong; Albatros uitvarende; Twee Gezusters 7 m. vis, geen tong; Johanna Cornelia 80 kg. en 3 m. vis; Wiron 1 80 kg. en 4 m.; Arendje 70 kg. en 3 m.; Jacoba geen vangst; Kon. Juliana 70 kg. en 3 m.; Alida Jacoba 80 kg. en 5 m.; Pieter Jacob 70 kg. en 6 m. vis en 4 kabeljauwen; Twee Ge broeders 6 m. vis, geen tong; Emisel 80 kg. en 3 m.; Hoop 1 80 kg. en 4 m.; Hoop 2 80 kg. en 4 m.; Heemstede 60 kg. en IV2 m.; Magda 40 kg. en 7 m.; Nehim 1 60 kg. en 4 m.; Nehim 3 70 kg. en 4 m; Vier Ge broeders 120 kg. en 4 m. vis in twee trek ken; Tiny Dieuw 60 kg. en 4 m.; Jan Wil lem 70 kg. en 4 m.; Marianne 80 kg. en 5 m. Nachtvangsten kotters Leendert Jacoba 80 kg. tong en 5 m. vis; Arendje Jacoba 40 kg. en 6 m. vis, een trek kwijt; Anne Marie 130 kg. en 4 m.; Rein 90 kg. en 15 m.; Tiny 80 kg. en 4 m.; Vic toria 70 kg. en 9 m.; Hermina 4 60 kg. en 10 m.; Arendje 150 kg. en 4 m.; Jacoba 100 kg. en 10 kabeljauwen; Kon. Juliana 140 kg. en 3 m.; Arendje Jacoba 120 kg. en 5 m.; Pieter Jacob 150 kg. en 5 m.; Jan Willem 120 kg. en 4 m.; Emisel 120 kg. en 5 m.; Corry 120 kg. en 5 m.; Nehim 1 150 kg. en 5 m.; Nehim 3 100 kg. en 5 m.; Klaas Jr. 120 kg. en 3 m. vis. Elektronisch bestuurbaar doel-, verbindings- en radaroefen-toestel Vijf exemplaren van het proto-type van de AT-21, een onbemand, elektronisch op afstand bestuurd verbindingsvliegtuig, te vens radaroefen- en doelvliegtuig, zijn in produktie. Het vliegtuig is ontworpen door de ontwikkelingsafdeling van de NV Avio landa, Maatschappij voor Vliegtuigbouw in Papendrecht. Het is het eerste vliegtuig in deze categorie, dat in Nederland is ont wikkeld. Men kan de AT-21 gebruiken als oefen- doel voor schietoefeningen door jacht- vliegers en luchtdoelartillerie. Men heeft daarbij de mogelijkheid om de treffers via een „hit-recorder" te laten registreren. Er zijn echter nog tal van andere militaire en civiele mogelijkheden voor dit project en men heeft derhalve het ontwerp zodanig opgezet dat uit het basistype een groot aantal versies voor verscheidene doel einden kan worden ontwikkeld. Bij de constructie van de AT-21 is ge bruik gemaakt van kunststoffen voor de vleugel- en staartvlakken, met uitzon dering van de roeren, die uit lj,cht metaal zijn vervaardigd; bij de romp zijn het neusstuk en de staartpunt uit kunststof gemaakt. De motor van de AT-21 is een pulse rende stuwstraalbuis, speciaal voor Avio- lands ontwikkeld uit een ontwerp van de Franse SNECMA-fabriek waarmee Avio landa samenwerkt. Deze motor is eenvoudig van constructie en heeft geen bewegende delen. Vele soorten brandstof kunnen toe gepast worden, zodat men niet afhankelijk is van hoogwaardige vliegtuigbenzine. Hot vliegtuig kan „op .vqle-.^iapif^en ..ge start* worden; door hét met de •Hulp van raketten bijna vertikaal omhoog te schie ten, rrfet de hulp van-een katapult-instal latie, van een startbaan af met de hulp van een starttrolley. De landing geschiedt met de hulp van twee parachutes, die achter in de romp zijn opgeborgen. Tijdens de vlucht wordt de AT-21 be stuurd van een grondstuurhut uit. Hierin bevinden zich normale vliegtuigstuur- organen, waarvan de uitslagen via een zen der-ontvanger worden overgebracht op de roeren. De hertog van Gloucester zal op 2 juni als leider van een delegatie van vijfhonderd pelgrims naar ons land komen en op de Canadeese begraafplaats aan de Zeven- heuvelenplateau te Groesbeek de gedenk platen van een oorlogsmonument ont hullen. Dit monument zal een nagedach tenis zijn voor alle vermisten van het Britse Gemenebest, die tijdens de oorlog hebben gestreden in het gebied tussen Seine, Schelde, Maas, Rijn en Elbe. Het monument bestaat uit twee ge bouwtjes, rechts en links van de hoofd ingang geplaatst en is opgetrokken in rode handvormsteen met portlandstenen banden. De zuilen zijn afgedekt met een plat dak van gewapend beton. De achterwanden van deze galerij worden bekleed met platen van dezelfde steen en hierin worden de namen gegraveerd van ruim 1700 ver misten. Er staat een Latijnse spreuk op het ene gebouw: „Voor onze vrienden gestorven, leven wij voort door onze vrienden". Een groot hek in brons zal de toegang tot de begraafplaats afsluiten. De officiële naam van de begraafplaats zal voortaan luiden: Canadian War Cemetery and Me morial to the Missing. De werkzaamheden, die bijna zijn vol tooid, geschieden in opdracht van de Impe rial War Graves Commission. Hoofd architect is de heer Hepworth uit Engeland. zijn bezoek aan San Francisco, zijn bezoek aan mevrouw Gates en dat het geboorte bewijs gevonden was. Carol las het. Dat maakt het alleen nog maar erger, zei ze tenslotte. Ze heeft hem een kind gegeven. Ze gaf het zelfs zijn naam. En. Ze maakte de zin evenwel niet af, omdat dr Harrison binnenkwam. Hij zag er erns tig uit en keek verdrietig, toen hij Carol zag. Ik ben bang dat ik slecht niéuws voor je heb, meisje. Ze stond direct op. Toch niet over Greg? Nee, niet Greg. Kolonel Richardson Is een uur geleden overleden. Hij zat aan zijn bureau en schreef een brief. Hij heeft er gelukkig niets van-gevoeld. Twee jaar lang heeft hij de onzekerheid kunnen dra gen. Maar goed nieuws Dane haalde eens diep adem. Tranen welden in Carol's ogen op. Hij is één van de meest oprechte mannen geweest, die ik ooit gekend heb, zei ze rustig. Ik ga er maar heen. Ze kunnen hulp waarschijn lijk wel gebruiken. Carol had haar hielen nog niet gelicht, of Dane belde Alex op. Hij gaf hem enkele korte instructies en hing toen weer op. In zijn gedachten ging hij na, wat er gedaan moest worden om de beschuldiging van Greg ingetrokken te krijgen. Ze zouden de Grand Jury waarschijnlijk wel opnieuw bijeen moeten roepen en het andere bewijs materiaal voorleggen. Dane was blij, dat zulke zittingen niet openbaar waren! Toen Alex terugbelde, zei hij alleen maar „In orde". Het was alsof er een zwaar pak van Dane's hart viel.... Enige tijd later zat Floyd tegenover Dane. Je heb» me dus behoorlijk te kijk gezet, zei hij nors. Hoe wist je dat eigenlijk allemaal? Ik wist het helemaal niet zeker, ant woordde Dane. Ik heb als gevolg van een soort ingeving aan Terry Ward gedacht. Er moest een „X" zijn. Wie verborg zich op „Pine Hill'? Wie is het ziekenhuis binnengedrongen, waardoor Lucy zich let terlijk dood schrok? Wie is midden in de nacht bijna tegen Elinor opgelopen en heeft toen op haar geschoten? Washington heeft me overigens ingelicht, dat Terry in het westen was, en dat hij daar waarschijnlijk niet vandaan is geweest. te geloven! Maar dat ging niet gemak kelijk. In Washington was niets te vinden, Ik begon zelf misschien wel in wonderen waaruit zou blijken dat Don nog in leven was. En aan de westkust kon ik ook niets vinden. Maar de Wards hadden hier iemand in bescherming genomen. En dat was niet Terry. Die was niet naar hier gekomen. Zij zijn van het begin af er in betrokken ge raakt. Zij Ga je me soms vertellen, dat Nat Ward de kleren heeft begraven?, vroeg Floyd. Dat kun je hem beter zelf vragen. Goed. Ik zal dat doen. Je hebt dus nu een andere schuldige aan de haak ge slagen! Don Richardson! Maar hoe wil je dat bewijzen? Dane ging er eens op zijn gemak bij zitten. Ik heb helemaal niet gezegd, dat Don dat meisje heeft vermoord Floyd! De politieman begon paars aan te lopen. Hou me nou niet langer voor de gek, brulde hij. Eerst heeft Don het gedaan. Hij heeft het zelf gezegd. En nu zeker niet? Maar wie heeft het dan wel gedaan? De kolonel, antwoordde Dane, terwijl hij rustig een sigaret opstak. De kolonel, Floyd. Maar hij heeft dat zelf nooit ge weten. Floyd was sprakeloos. Hij kon geen woord uitbrengen. Dane vertelde verder; Bekijk de hele zaak zelf nu ook eens rustig. Steeds maar weer kwamen we bij die X terecht. Maar X gedroeg zich niet als een schuldig iemand. Hij bleef hier in de buurt rondhangen. Hij wachtte op het onderzoek. Hij trachtte Lucy Norton te spreken te krijgen om uit te vinden wat ze wist, maar niet verteld had. Een schuldige zou toch direct geprobeerd hebben te ont snappen. Je hebt zeker het meeste pas van morgen van Ward gehoord, is het niet?, vroeg Floyd. Inderdaad, gaf Dane toe. Er waren twee mogelijkheden Don of de kolonel. Maar als Don het geweest was, klopte er iets niet. Waarom zou hij zijn vader niet opgezocht hebben? De kolonel zou zijn leven gegeven hebben om hem te be schermen! In plaats daarvan keek Don bij wijze van afscheid door het raam De kolonel vond dit vreemd, zodat hij hem achtervolgde. Hij heeft niet eens geweten dat het zijn eigen zoon was. Hij meende dat het Terry Ward was! Floyd haalde een reusachtige zakdoek te voorschijn. Hij transpireerde boven matig. Ga verder, Dane, zei hij. Ga verder met je sprookje. De kolonel ver moordde dus dat meisje en ging rustig naar huis om te gaan slapen. Denk er nu eens kalm over na, zei Dane. De kolonel heeft sedert de geboorte betaald voor zijn kleinkind. Hij is naar Los Angeles gegaan om Marguerite op te zoe ken als dat tenminste haar ware naam is. Ik geloof dat ze Margaret heette. De kolonel kende haar in ieder geval. Stel je nu eens voor, wat hij gevoeld moet hebben toen hij haar op de morgen van haar aan komst zag. Je weet, dat hij altijd vroeg op staat. Hij moet haar wel gezien hebben. Dat valt logisch te concluderen uit wat gebeurd is. Misschien heeft zij hem, toen ze naar Crestview liep, ook wel gezien. Die avond, toen Lucy naar bed was gegaan, heeft hij haar willen opzoeken Maar ze kon hem natuurlijk niet binnen laten. Bij de deur hebben ze staan praten. Ik vermoed, dat zij hem verteld heeft dat ze met Greg getrouwd was. Ze zal wel geprobeerd hebben, hem te chanteren. Als hij zijn mond zou houden over Don's baby, zou hij niet meer behoeven te betalen. Hij moet toen ontzettend woedend zijn geworden. En niet alleen vanwege wat ze hem had voorgesteld. Zij was getrouwd met Carol's broer en was Don's vriendin ge weest. Ik geloof niet, dat de kolonel duide- I lijk realiseerde wat hij deed. Hij verloor zijn bezinning en viel haar aan. Maar hij heeft niet geweten, dat hij haar gedood heeft. Hij ging daarna direct naar huis en van dat moment af tot aan het vinden van haar lichaam moet hij in de veronder stelling hebben geleefd, dat zij vertrokken was. Ik heb hem zelfs een keer rond het huis zien dwalen. Hij wilde toen kennelijk zekerheid hebben, dat ze inderdaad ver trokken was. Toen hoorde hij plotseling dat ze dood in de linnenkast was gevonden! Hij had haar daar niet achter gelaten. En voorzover hij wist, had hij haar ook niet gedood. Zij was nu niet meer, zodat hij later het kind zou kunnen opsporen, om er verder voor te zorgen. De Wards geloofden, dat Don Richardson het gedaan had. Dat had hij hun ten minste verteld. Maar zijn verhaal klopte niet. Hij had hun gezegd, dat hij haar met de blote vuist had neergeslagen, waar bij zij met het hoofd op de rand van een der treden terecht was gekomen. Je hebt die hoofdwond gezien, Floyd. Die kan niet op zo'n manier ontstaan zijn. Ik heb direct gedacht aan een pook of een golfstick. Maar aan een stevige wandelstok dacht ik toen niet. Nadat ik ontdekt had, dat er zich iemand op Pine Hill had verborgen, moest ik weer gaan raden. Terry Ward kon het niet zijn, daar had ik toen al zekerheid van. Ik heb de familie van de Wards laten nazoeken. (Wordt vervolgd) „Oei/", zuchtte hij ontdaan. Maar hij voelde, dat hij tamelijk zacht te land was gekomen; op iets, dat een heel grote paddestoel leek. Pommeltje liet zich op de grond zakken en zag, dat de padde stoel ook al een gezicht had. „Neem me niet kwalijk, meneer"!, zei Pommeltje bedeesd. „Ik hoop, dat ik u geen pijn heb gedaan!" „Neen", zei de paddestoel. „Maar waar kom je vandaan?" Pommeltje vertelde, hoe hij uit de lucht kwam vallen en waarheen zijn reis ging. Het bestuur van de speeltuinvereniging „Door samenwerking sterk" is ditmaal eens afgeweken van het gebruik de feest avonden te laten verzorgen door een va riétégezelschap en heeft een beroep gedaan op de medewerking van de toneelvereni ging „Advendo". Dit betekende voor het bestuur ongetwijfeld een experiment, vooral omdat het programma dat de leden nu geboden werd wel bijzonder sterk af week van het lichte amusement, dat op de vorige feestavonden hoogtij vierde. Want „Advendo" heeft beide avonden in het Thalia-theater een reprise gegeven van het navrante spel „Huis zonder vensters" door Ab. van der Linden naar een idee van Ri chard Reich. „Advendo" heeft het vorige seizoen met dit stuk deelgenomen aan de toneelwed strijd van de Velser Gemeenschap, bij wel ke gelegenheid ik mij reeds enthousiast over, stuk en spel heb uitgelaten. Er zou dan ook geen enkele aanleiding bestaan nog eens op deze voorstelling terug te ko men, wanneer zich hierbij niet een onvoor ziene omstandigheid had voorgedaan, die het doorgaan of slagen van de opvoeringen uiterst dubieus heeft gemaakt. Op het laat ste ogenblik hebben namelijk de heren Ko van der Wel en L. Bakker zich ziek moe ten melden, waardoor „Advendo" genood zaakt was op uiterst korte termijn naar twee plaatsvervangers om te zien. Geluk kig vond men de heren G. Bonnema en Arie Bruin van K.D.O. uit Beverwijk be reid deze rollen over te nemen, doch de tijd was zo kort, dat er geen gelegenheid meer bestond voor ook maar een enkele repetitie. Zodat beide heren zich op de planken moesten wagen temidden van een hun onbekend ensemble, waarbij zij bo vendien volkomen onkundig waren van de door regisseur F. A. J. Hunsche voorge schreven mise-en-scène. Alle voorwaar den tot een mislukking waren dus aanwe zig, vooral wanneer men weet dat het voor de heer Bonnema de moeilijk te spelen hoofdrol betrof. Met opzet had men het publiek van deze pech onkundig gelaten. Wanneer ik hier nu direct aan toevoeg, dat wellicht nie mand in de zaal enig hiaat in de voorstel lingen heeft kunnen bespeuren, dan is het tevens duidelijk dat deze heren de situatie voor „Advendo" hebben gered. Over het geheel genomen waren het tveer uiterst boeiende opvoeringen, die op de toeschou wers niet zonder uitwerking gebleven zijn. De spanning in de zaal was bijna tastbaar en het publiek reageerde dikwijls hoorbaar op de pogingen van de sluwe misdadiger Eddie de Maar, om de argeloze Liesbeth op geraffineerde wijze in een net van valse beschuldigingen te verstrikken. Met deze voorstellingen heeft „Advendo" zich aldus opnieuw van haar sterkste zijde kunnen laten zien. Op gevaar af in vervelende herhalingen te vervallen moet ik toch wij zen op het betreurenswaardige verschijn sel, dat een dergelijke vereniging zich van tijd tot tijd leent voor concessies aan de wansmaak van het publiek. Het succes van „Huis zonder vensters" in Thalia bewees opnieuw, dat men ook voor goed toneel wel degelijk ontvankelijk is. JAN VAN DAM UITSLAGEN BRIDGECLUB DE JUMP" 'N-Z. 1 Jóhkër-Porck 69 pt.; 2 de Haas- Koudijs 60 pt.; 3 v. d. Vis-v. d. Steen 59 pt.; 4 Mainz-v. d. Berg 58 pt.; 5 Laman- Middelkoop 57 pt.; 6 mevr. v. Amerongen- Porck jr. 42 pt. O-W. 1 dames Elzerman-Rolloos 77y2 p.; 2 echtp. Seydel 64 p.; 3 echtp. Rem 58'/2 Pd 4 dames Kramer-Schoen 50y2 p.; 5 Westra- Hannema 47y2 p.; 6 v.d. Burg-Kramer 47 p. Viertallen, v. d. Kuil-Schadé en Boen- der-v.d. Wint winnen met 50-36 van dames Ouwerkerk-Vlotman en Stam-v. d. Graag; gebr. Bannink en Dryver-Veldman winnen met 35-30 van dames Hamers-Schol en De Vries-v. d. Starre; dames de Haas-Stam en echtp. Bloem winnen met 43-18 van da mes Laman-Koningstein en Floor-Reyen- dam. ADVERTENTIE De nieuwe K.R.O.-revue „Uitverkoop" heeft ook in Beverwijk een grote belang stelling getrokken, zodat het K.S.A.-gebouw reeds enige dagen van te voren totaal was uitverkocht. En te oordelen naar de manier waarop het vertoonde door de toeschouwers ontvangen werd, is het succes voor de ar tiesten weer bijzonder groot geweest. Of de revue een dergelijke bijval verdiende iis echter een andere kwestie. Want het is nu':5V h<rf derde seizoen, dat de K.R.O. het verzorgen van de traditionele omroeptournee aan hét revue-ge?(ëlschap van Gerard Walden en Berry Kievits heeft toevertrouwd. Ofschoon deze voorkeur niet zo moeilijk te verklaren valt het door het publiek gewenste pretentieloze amuse ment is in een fleurige aankleding gesto ken kan toch niet worden ontkend dat de laatste revue daniig aan originaliteit te kort schiet. Dit geldt in het bijzonder voor de teksten, die meestal flauw en mager waren, al wisten de op dit gebied gerouti neerde Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda zich desondanks gemakkelijk tot de grote lachfavorieten van de avond op te werken. Ook het danspaar Francis en Capy is nog steeds van de partij. Het biedt in een der gelijk programma altijd een graag bekeken afwisseling, waarbij vooral de kwasi-Oos- terse dans door een paar carnavalsreuzen het meest opmerkelijk was. Nieuw in dit ensemble is Harry Woodson, een artiest die moeilijk in een bepaalde categorie valt onder te brengen. Het is jammer dat zijn entree in travestie zich kenmerkte door enige banale speculaties op de lachlust van het publiek, want tot dergelijke middelen behoeft hij toch zeker zijn toevlucht niet te nemen. Hij toonde zich immers een voor treffelijk tap-danser en ook zijn parodie op een Italiaanse operazanger was waarlijk komisch. Vooral door de manier waarop hij mimiek en gebaren bij de muziek van „De barbier van Sevilla" wist aan te passen. Dit programma werd muzikaal verzorgd door het K.R.O.-revue-orkest onder leiding van André van Wattingen, met Nick Godart aan het elektronisch concertorgel. De gezel lige stroom populaire melodieën, die zij ten gehore brachten, werd door het publiek al even gretig opgenomen. Een der propagandisten van de K.R.O. sprak vooraf nog een kort inleidend woord, waarbij hij onder meer mededeelde, dat deze omroep met het huidige ledental van 440.000 thans de grootste is van Nederland. Uiteraard besloot hij met de opwekking dit getal nu weer tot 450.000 op te voeren. JAN VAN DAM Lezing Mejuffrouw dra. F. J. Smit uit Den Haag zal woensdagavond 22 februari in een zaaltje van de Remonstrantse Gemeente, hoek Wilhelminastraat/Prins Hendrikbrug. voor de „Nederlandse Bond voor vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep" spreken over het onderwerp: „Maatschappelijke facetten van het atoomtijdperk". De directie van de Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend dat zij binnenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van 25, biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V. naar een ontwerp van J. F. Doeve. De voornaamste kenmerken van het nieuwe biljet zijn: formaat: 87 x 155 mm. Watermerk: beeltenis van Christiaan Huy- gens, benevens horizontale en verticale golflijnen. Voorzijde: voornaamste kleuren paarsrood, roodbruin en donkerbruin. Rechts het portret van Christiaan Huygens en een afbeelding van zijn buitenverblijf „Hofwijck". De achtergrond wordt ge vormd door roodbruine en paarsrode stra len waartegen drie hemellichamen afste ken. Achterzijde: voornaamste kleuren groen, paars, bruin en rood. Links een ge stileerde afbeelding van een slingeruurwerk en driemaal de tekst van artikel 208 van het wetboek van strafrecht. Rechts een brede krans van lusvormige lijnen. In Djakarta is het aantal leden van de Nederlandse bevolkingsgroep in het afge lopen jaar met 7019 teruggelopen. Eind de cember waren er nog 22505 Nederlanders +egen 29524 in januari, een teruggang van. bijna zeshonderd in de maand. Deze achteruitgang heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats is het voor buitenlandse werkkrachten niet zo gemak kelijk een vergunning te krijgen om Indo nesië binnen 'te kómen. In het normale verloop der Nederlandse werkkrachten ontstaat aldus reeds een ach terstand. Visum-moeilijkheden zijn er overigens niet alleen voor de Nederlanders. Ook an dere buitenlandse werkkrachten moeten lang wachten op een visum, zelfs als zij uitkomen voor buitenlandse maatschap pijen, die in het economische leven een belangrijke plaats innemen. Daarnaast wordt de teruggang van het aantal Nederlandse uitgezonden arbeids krachten veroorzaakt door de „verindone- siering" van de personeelsstaven der bui tenlandse ondernemingen. Op de toeken ning van een deviezenpakket voor buiten lands personeel is onder meer van invloed de mate, waarin in de laatste jaren Indone siërs in leidende functies zijn geplaatst. De aanvragen voor de deviezenpakketten moe ten vergezeld gaan van een overzicht van de personeelsbezetting. Hoe meer Indonesiërs zijn geplaatst op posten, die voorheen door Eurpeanen wer den bezet, hoe meer kans men maakt op een deviezenpakket voor de overgebleven buitenlanders, omdat men dan deviezen- besparend is te werk gegaan. De grootste terugslag op de sterkte van de Nederlandse bevolkingsgroep heeft ech ter het vertrek van de duizenden Indische- Nederlanders, mensen, die vroeger als de „blijvers" werden aangeduid en van wie de overgrote meerderheid, zonder de soe vereiniteitsoverdracht, er nooit aan gedacht zou hebben het land te verlaten. De mannen zijn, bij wat er nog aan Ne derlanders in Djakarta rest, in de minder heid; 6415 mannen tegen 7339 vrouwen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6