Geen subsidie voor kader- scholen van de vakbeweging Washington staakt export van wapens naar Midden-Oosten 4 I BRIXON COSTUUMS Mollet belooft Algerije alles, doch geen onafhankelijkheid Ik hond niet van vorst Lagerhuis wil doodstraf voor moord afschaffen 114.- Aangekondigde verscheping van tanks naar Saoedie-Arabië ging niet door TWEEDE KAMER K.V.P.-amendement, door minister Cals ontradenverworpen Begroting van O.K. en W. goedgekeurd Naast militaire maatregelensociale en economische hervormingen Hoge Commissariaat is nu vervallen Motie der regering tot verzachting in positieve zin geamendeerd VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 5 Kerkelijk Nieuws Oplichter beloofde zijn slachtoffers een woning Minister Vanoni in Senaat te Rome overleden Succes voor Bijvanck in Oostenrijk Nederland-Indonesië Disconto in Engeland van 4x/2 tot 5^2 verhoogd Nederlands vertoog over incidenten in Djakarta Indonesië overweegt zich aan te sluiten bij het Sterlingblok WASHINGTON/PARIJS (Reuter/AFP) De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, heeft bekendgemaakt dat alle uitvoervergunningen voor wapens naar het Midden-Oosten tijdelijk zijn ingetrok ken in afwachting van een nader onder zoek." Technisch gesproken treft deze stopzetting van uitvoervergunningen alleen een verscheping van achttien tanks naar Saoedi-Arabië. Lincoln White zei in ant woord op vragen niets te weten van andere op handen zijnde wapenexporten naar het Midden-Oosten. Tevoren had het departement laten weten, dat vandaag uit New York een Amerikaans schip met vijftien verkennings tanks van het type Waller-Bulldog (25 ton) naar Saoedi-Arabië zou vertrekken. Volgens een woordvoerder zou deze levering het gevaar van verstoring van het machtsevenwicht op militair gebied in het Midden-Oosten, dat is ontstaan door leve ring van communistische vliegtuigen, tanks en kanonnen ter waarde van tachtig mil joen dollar aan Egypte, niet doen toenemen. Protesten Israel dat bij de Verenigde Staten aan dringt op levering van wapens ter waarde van vijftig miljoen dollar met het oog op de communistische leveranties aan Egypte had bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de levering van de tanks. De woord voerder van het „State Department" zei, dat de tanks gebruikt zouden worden door de Amerikaanse opleidingsmissie in Saoedi-Arabië. De tanks waren begin vorig jaar reeds besteld. De verkoop werd in de afgelopen herfst goedgekeurd. Saoedi- Arabië heeft nog andere militaire uitrus ting in de Verenigde Staten besteld, doch bijzonderheden hierover zijn niet bekend gemaakt. Democratische senatoren hadden de stopzetting geëist van de leverantie. Een woordvoerder van de Israëlische ambas sade in Washington noemde de leverantie „onbegrijpelijk." Verloren Senator Douglas eiste dat de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, van zijn vakantie op de Bahama-eilanden zal terug keren om „onverwijld voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat opheldering te geven." Senator Humphrey verklaarde dat Saoedi-Arabië ,,de vernietiging van Israel heeft gezworen" en in conflict is geweest „met onze bond genoot Groot-Brittannië." Hij zei dat de Verenigde Staten „hun leedwezen hebben uitgedrukt over de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten en zich krachtig hebben verzet tegen de verkoop van wapens door communistische landen aan Egypte." Doch nu, zo zei hij, „hebben we alle morele gronden verloren om op welke manier dan ook de bewapeningswedloop tegen te gaan." Opgezegd Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat een con tract voor levering van Franse infanterie- mortieren aan Egypte, dat de vorige maand gesloten werd, is opgezegd. Het blad „France-Soir", had uit Israel gemeld, dat Sir Winston Churchill drukt de hand van premier Sir Anthony Eden op het moment dat hij Edens ambtswoning, Downing- street 10 in Londen verlaat. Na met de eerste-minister de lunch te hebben gebruikt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Grosthuizen: J. A. Bongaards, vic. te Sneek. Bedankt voor Rotterdam- Feijenoord: A. J. de Jong te Scheveningen. Benoemd tot viG. te Warnsveld: P. de Rui ter, cand. te 's Gravenhage. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwolle: M. W. Nieuwenhuyze te Amsterdam-West en M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Baarn: J. J. Arnold te IJmuiden. Drie jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam geëist tegen de 35-jarige perser M. M. Z., op het ogenblik verblijvende in een inrichting te Avereest. Hem was ten laste gelegd dat hij vorig jaar in de zomer maanden in Amsterdam enkele gezinnen had bezocht onder het voorwendsel dat hij van Bouw- en Woningtoezicht kwam. Hij had de mensen verteld dat er voor hen een woning beschikbaar was en had een voorschot op de huur gevraagd. Van vele mensen had hij bedragen van f 25 tot f 30 ontvangen. Al deze bezoeken legde ver dachte af tijdens zijn proefverlof, dat hem in Avereest was toegestaan. Z. had al tien veroordelingen voor ver mogensdelicten op zijn strafblad staan. volgens de Israëlische voorlichtingsdienst de 330 60-millimeter mortieren, die Frank rijk aan Egypte leveren zou, vermoedelijk in Noord-Afrika terecht zouden komen, omdat zij geschikt waren voor oorlogvoe ring in de bergen. Functionarissen van het Franse ministerie zeiden in commentaar hierop, dat het materiaal dat volgens oude contracten aan Egypte geleverd wordt, zwaar materiaal is dat niet door de op standelingen in Noord-Afrika gebruikt kan worden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft voor de commissie van buitenlandse betrekkingen van de Assemblée gezegd, dat Frankrijk zijn vriendschap met de Arabische landen, in het bijzonder met Egypte dient te verster ken, om op deze wijze de Arabisch-Israe- lische betrekkingen gunstig te kunnen be- invloeden. Frankrijk, zo zei Pineau volgens welingelichte kringen, dient een „bemid delende positie" in te nemen. Premier Ben Goerion heeft verklaard, dat Israel nog meer aan de defensie moet besteden. De legerreserves moeten op nieuw worden uitgerust, alle grensneder- zettingen moeten anti-tankwapens hebben, er moeten loopgraven gemaakt en fortifi caties gebouwd worden. Oorlog kan alleen worden voorkomen door de aankoop van wapens, zo zei hij. In New York heeft dr. Nahum Goldmann, voorzitter van het Joods bureau en direc teur van de Zionistische wereldbeweging, zich uitgesproken voor rechtstreekse on derhandelingen tussen Israel en Egypte om tot een „opbouwende samenwerking" te komen. Goldmann zei de indruk te hebben, dat premier Nasser van Egypte een vreed zame regeling nog altijd mogelijk acht. Regering kreeg vertrouwensvotum in haar economisch beleid ROME (Reuter) Ezio Vanoni, de Ita liaanse minister voor Begrotingszaken en Financiën, is gisteren, na een rede in de Senaat te Rome, overleden. Vanoni heeft internationale bekendheid verworven door een tienjarenplan met het doel het land van het chronische euvel der werkloosheid te verlossen en het economische welvaart te geven. Hij behoorde tot de linkervleugel der Christen-democratische partij en trad op de voorgrond door het tot stand bren gen van grootscheepse naoorlogse pro grams tot ontwikkeling van zuid-Italië, Sicilië en Sardinië. Invloedrijke leden van de rechtervleugel der Christen-democratische partij hadden scherpe critiek op Vanoni omdat hij infla tie zou bevorderen door voorrang te geven aan zijn programs voor economische ont wikkeling in plaats van te trachten de regeringsuitgaven te besnoeien en het be grotingstekort te verlagen. De vorige maand trad de minister van Financiën, Silvio Gava, af, die met Vanoni op dit punt van mening verschilde. Vanoni over leed na een repliek in de senaat op Gava's argumenten. De coalitie-regering van het centrum onder leiding van de linkse christen-demo craat premier Antonio Segni, kreeg juist voor zijn overlijden voor het eerst sinds haar installatie in juli 1955 een parlemen tair vertrouwensvotum van de Senaat na het debat over de economische politiek. Tegen de regering stemden slechts de neo- fascistische sociale beweging en de rechtse monarchisten. De communisten en hun links-socialistische bondgenoten onthielden zich. Voor stemden de centrumpartijen christen-democraten, liberalen, republikei nen en sociaal-democraten. De uitslag van de stemming was 111 stemmen voor en 18 tegen de regering. Het aantal onthoudingen bedroeg 56. Extremisten aan linker- en rechterzijde hebben het aftreden van het kabinet geëist, met het oog op het overlijden van minister Vanoni. (Van onze parlementaire redacteur) Na een zevendaagse strijd mocht minister Cals, die van verschillende kanten bij de behandeling van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen duchtig onder vuur genomen was, als overwinnaar het strijdperk verlaten. Alleen de commu nisten lieten hun „tegen" aantekenen. De minister kon in dubbel opzicht tevre den zijn, want de motie van mevrouw For- tanier-De Wit (V.V.D.) betreffende het onvoldoende volume voor scholenbouw, waaraan min of meer het karakter van een motie van afkeuring van 's ministers beleid was gegeven, werd met 61 tegen 12 stem men verworpen. Alleen de V.V.D. en de communisten stemden voor. Bovendien behaalde minister Cals daarna nog een nieuwe zege. Zijn geestverwant dr. Stok man (K.V.P.) had een amendement inge diend een desbetreffende begrotingspost met één „symbolische" gulden te verhogen, teneinde aldus principieel door de Kamer te laten uitspreken, dat het A. C. de Bruyn- instituut en andere soortgelijke instituten voor arbeidersontwikkeling rijkssubsidie behoren te ontvangen. Dr. Stokman be toogde dat het ontwikkelingswerk de Ka tholieke Arbeiders Beweging, onder wier vleugelen genoemd instituut staat, twee honderdduizend gulden per jaar kost. Van particuliere zijde kan men dat werk niet voor eigen rekening nemen. Het gaat om ontwikkelingsarbeid, die het karakter heeft van algemene vorming van jeugdige en veelal ook volwassen arbeiders. Dr. Stok man brak meteen een lans ten gunste van subsidiëring van kaderscholen van het N.V. V. en van het Christelijk Nationaal Vak verbond. De heer Van S 1 e e n (P.v.d.A.) ver klaarde, dat hij, al had hij het amendement mede ondertekend, toch slechts een aarze lend voorstander was. Hij onderstreepte, dat er voor subsidiëring ingeval van op leiding van hen, die het kader in vakbon den moeten gaan vormen, geen plaats is. Iets anders is het, wanneer het gaat om geldelijke bijstand door de overheid ten gunste van wat werkelijk zuiver onder het begrip arbeidersontwikkeling valt. De fout nu van dr. Stokman was, volgens de heer Van Sleen, dat hij te zeer twee ongelijk waardige grootheden, te weten de A. C. de Bruynstichting en het Instituut voor Ar beidersontwikkeling over één kam scheer de. Vele fractiegenoten van de heer Van Sleen, die wel voelden voor „gelijke mon niken, gelijke kappen", deelden de bezwa ren van de minister en meenden, dat men bij aanvaarding van wat dr. Stokman voor stond, een nieuw en enigszins gevaarlijke weg zou betreden. De heren Stapelkamp (A.R.) en Gortzak (C.P.N.) en mevrouw Forta- n i e r-D e Wit (V.V.D.) hadden er geen behoefte aan deze gevaarlijke weg te be treden. Het ligt niet op de weg van de overheid kaderscholen voor vakorganisatie functies te subsidiëren. Minister Cals zei in zijn antwoord, dat het hier geen eenvoudige zaak betrof. Het kabinet had zich er meer dan eens over beraden. Al wilde hij het amendement niet onaanvaardbaar noemen, hij moest de Ka mer toch wel op de bedenkelijke gevolgen van aanneming daarvan wijzen. Als men de door dr. Stokman aangegeven weg insloeg, waarom zouden dan ook niet kaderscholen voor de werkgevers, van boerenorganisa- ties, van middenstandsorganisaties, van po litieke partijen e.d. aanspraken op over heidssubsidies kunnen doen gelden. Verder diende men de financiële gevolgen indach tig te zijn. Straks zullen verhogingen van de Onderwijsbegroting met een paar hon derd miljoen onontbeerlijk zijn. Is het dan verantwoord deze nieuwe sector te gaan subsidiëren? Dat zou volgens de minister niet van wijs beleid getuigen. Het amende ment zou overigens niet goed zijn uit te voeren zonder nadere aanwijzing uit de Kamer omtrent de bij een dergelijke sub sidiëring in acht te nemen normen. Ofschoon na deze bestrijding door de Mr. J. M. L. Th. Cals minister de geringe animo van de heren Van Sleen en Stapelkamp vrijwel was ver dwenen, en de minister trachtte dr. Stok man te bewegen zijn amendement in te trekken, bleef deze afgevaardigde het handhaven. Met het resultaat, dat de Ka mer het met 30 (K.V.P. en prof. Lemaire) tegen 51 stemmen verwierp. Minister Cals had dus zijn partijgenoot verslagen. De verdere middag ging heen met be schouwingen over het wetsontwerp om een miljoen gulden aan het Brabants Wa tersnoodfonds 1954 te schenken. Het ging hierbij vooral om de Biesbosch en om be strijding van de stelling van de regering, dat er in een dergelijk geval geen rechts plicht voor het rijk bestaat om financieel te helpen. Vandaag antwoordt minister Van de Kieft. ADVERTENTIE ZO JUIST ONTVANGEN: zuiver wollen kamgaren ZIE ONZE ETALAGES. Ook leveren wij u reeds een zuiver wollen KAMGAREN COSTUUM voor 89. Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord - Tel. 15438 (Van onze correspondent in Wenen) De Nederlandse, te Heemstede wonende componist Henk Bijvanck begint in Oos tenrijk steeds meer bekendheid te krijgen, mede met de bijzondere aard van zijn werken, die niet alleen de Oostenrijkse school - van Schubert, Hugo Wolf en voor al van Franz Schmidt - verwant, maar bovendien opvallend afgestemd zijn op het Oostenrijkse sentiment. In tegenwoordigheid van de Nederland se gezant en diens echtgenote maakte een betrekkelijk groot aantal belangstellenden in de „Kamerzaal" van het Weense con certgebouw kennis met een serie liederen en vooral met de aantrekkelijke Japanse Impressies, die op voortreffelijke wijze door onze landgenote Elisabeth Lugt werden gezongen. De Sonate voor cello en piano werd gespeeld door de bekende Oosten rijkse celliste Senta Benesch, waarna het Steinbauer-kwartet het Tweede Viool kwartet, het jongste werk van Bijvanck, voor het eerst ten gehore bracht. Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk zal onmiddellijk koren, eieren en andere levensmiddelen naar Algerije zenden. Tal van kleine ondernemingen zullen worden opgericht om het aantal werklozen, dat omstreeks een miljoen be draagt, te doen verminderen- Er zullen vrije verkiezingen komen. Het Franse leger kan de Algerijnse terroristen in be dwang houden, doch niet overwinnen. Militaire maatregelen moeten daarom ge paard gaan met economische en sociale hervormingen. Dat zijn de voornaamste punten uit de regeringsverklaring, die premier Guy Mollet voor de Nationale Ver gadering en staatsminister Mendès-France voor de Senaat hebben voorgelezen. Mollet stelt in zijn verklaring, die alle ministers onderschrijven, duidelijk op de voorgrond dat Frankrijk vast besloten is zijn positie in Algerije onder alle omstandigheden te handhaven. De premier zei de indruk te hebben dat de voorwaarden voor een vertrouwelijk gesprek tussen Frankrijk en Algerije ver enigd zijn. In zijn talrijke ontmoetingen heeft Mollet de overtuiging opgedaan dat er al verscheidene belangrijke meningsver schillen zijn opgeheven. Mettertijd zal de regering, zo ging de premier verder, van de Kamer volmachten vragen voor de uit voering van een plan, waarvan de bijzon derheden in overleg met de nieuwe gou verneur-generaal Lacoste zullen worden vastgesteld. Een datum voor de verkiezin gen in Algerije heeft de minister-president echter niet genoemd. Een debat is er op de regeringsverklaring niet gevolgd, maar de voornemens van Mollet zijn ook in rechtse kringen zeker niet ongunstig ontvangen. Zijn rede werd herhaaldelijk door handgeklap onder broken. Scheldkanonnades Voordat Mollet het woord kreeg, kwam de communist Pierrard terug op de heftige tonelen van de vorige dag. De communist, die blijkbaar op bevel als model-democraat moest poseren, betreurde dat de Poujadist Damasio, de aanstichter van de rel, zijn collega-kamerleden niet publiekelijk en persoonlijk verontschuldigingen voor zijn wangedrag had aangeboden. Bij die opmer king begon de Poujadistische fractie weer vervaarlijk te loeien, terwijl van de com munistische banken kreten als: „fascist, schoft, tuig" weerklonken. De voorzitter verzocht toen wijselijk aandacht voor premier Mollet. Na diens optreden werd het hoofdstuk over het toe laten van een vierde Poujadist weer ge opend. De gemoederen verhitten zich wel dra opnieuw, de scheldkanonnades werden hervat, doch tot handgemeen kwam het niet. Ondanks het heftige verzet van de Poujadisten besloot de Kamer tenslotte toch één van hun zetels aan de rooms- katholiek Coste-Floret toe te kennen. T wij fel Ook onder de andere partijen is echter de animo ook de acht resterende Poujadis tische twijfelgevallen aan een onderzoek te onderwerpen zichtbaar afgenomen. Men is (Van onze correspondent te Djakarta) De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumowidagdo, deelde ons desgevraagd mede dat van het moment af dat het Indo nesische kabinet besloten had de unie uni lateraal op te heffen, dus met ingang van 13 februari, graaf Van Bylandt geen Hoge Commissaris van Nederland meer was. Als gevolg van de opheffing van het unie statuut is immers ook het artikel, dat be trekking had op de Hoge Commissarissen, vervallen. Nederland heeft zich dat blijk baar ook gerealiseerd, zo zei de woord voerder, want de heer Van Bylandt noch zijn vertegenwoordiger waren op Kemajo- ran bij de aankomst van de Indonesische delegatie uit Genève. Op de vraag wat op het ogenblik dan de positie van de heer Van Bylandt in Indo nesië is, antwoordde Suwito dat het de zaak van de Nederlandse regering is om de heer Van Bylandt al dan niet een nieuwe positie in Indonesië te geven. Hij zei in dit verband dat tussen Nederland en Indonesië normale diplomatieke betrek kingen zullen worden aangeknoopt waar bij voor het vestigen van diplomatieke vertegenwoordigingen ook de normale procedure zal worden gevolgd. Suwito gaf desgevraagd te kennen nog niet te kunnen mededelen wat er van Indonesische zijde zal worden gedaan om tot nieuwe diplomatieke betrekkingen tus sen beide landen te komen. LONDEN (Reuter) Het Britse officiële disconto is gisteren met een percent ver hoogd tot 51/2 percent. De vorige wijziging vond plaats op 27 februari 1955, toen het disconto werd verhoogd van 3% tot 4'/2 percent. De laatste jaren hebben de Britten zeer veel geld besteed voor de aankoop van luxe goederen, hetgeen heeft geleid tot een sterke stijging van de invoer. Het nieuwe disconto, dat in de eerste plaats beoogt de positie van het pond sterling op de buiten landse wisselmarkt te verstevigen heeft reeds geleid tot een kleine stijging voor sterling in Londen. Ook op de meeste bui tenlandse vrije wisselmarkten was de stemming voor het pond sterling vaster. Men verwacht, dat de Britse minister van Financiën vandaag nog andere maatrege len zal nemen, waaronder mogelijk verdere beperking op aankopen op afbetaling, ver dere beperking der uitgaven door de over heid en een nieuwe campagne voor sparen. De onmiddellijke reactie in de financiële centra van de wereld liep uiteen van tevre denheid te New York tot vrees voor nieuwe anti-inflatiemaatregelen te Parijs. Hoewel de verhoging tot dusverre nog slechts geringe invloed op de koersen had, wordt zij in financiële kringen belangrijk geacht. In financiële kringen te Parijs vreest men, dat Groot-Brittannië zijn in voer zal beperken, terecht bevreesd, dat de winst van een tiental zetels op den duur zwaar zal moeten worden betaald aan verlies van de demo cratie. Inderdaad is de gevolgde methode om de Poujadistische oppositie te verzwak ken niet bijzonder elegant. Wanneer bij de Poujadistische lijstverbindingen is ge knoeid, dan had de vorige regering dat tijdens de verkiezingscampagne kunnen vaststellen. Toen dacht men echter dat Poujade niet meer dan tien zetels zou krijgen. Hij heeft er tenslotte 52 verwor ven. Het ware zeker verstandiger geweest die tegenvaller sportief te aanvaarden en door een hervorming van de stemwet in de toekomst nieuwe malversaties te voor komen. Demobilisatie De Franse ministerraad heeft besloten voor eind April alle dienstplichtigen te demobiliseren die langer in dienst zijn ge houden naar aanleiding van de opstand in Algerije. Een woordvoerder van de rege ring zei dat alle militairen die uit Noord- Afrika zullen worden teruggetrokken, zullen worden vervangen. Franse troepen zijn een zuiverings operatie begonnen in het Nementsja- gebergte in Oost-Algerije. Zij worden ge steund door jachtbommenwerpers. Men gelooft, dat de opstandelingen onder bevel staan van „generaal" Ben Boelaid, die vorig jaar ontsnapte uit de gevangenis van Constantine. Hij was ter dood veroordeeld. Zijn troep omvat vermoedelijk een aantal Mohammedaanse deserteurs uit het Franse leger. Franse légionnaires achtervolgen op standelingen, die in de richting van de Tunesische grens vluchten. (Van onze correspondent te Djakarta) Het Nederlandse Hoge Commissariaat heeft dezer dagen op het Indonesisch mi nisterie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin de aandacht van de Indonesische regering wordt gevestigd op het demonstratief optreden van het publiek in de rechtszaal tijdens de behandeling van de zaak-Schmidt. Het gevaar bestaat, zo wordt in de nota gezegd, dat daardoor in vloed wordt uitgeoefend op de rechtspraak en de rechter onder druk wordt gezet, juist nu de zaak ten einde loopt. Ook wordt aandacht gevraagd voor de bejegening, die de verdedigster, mevrouw Bouman, maan dag had te verduren, toen zij bij haar ver trek van het gerechtsgebouw, werd be spuwd. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito, zei niets van de overhandiging van de nota te weten. Hij vond dat het optreden tegen mevrouw Bouman een „zeer betreurenswaardig en onnodig incident" was. Hij sprak de over tuiging uit dat de nodige maatregelen ge nomen zullen worden om soortgelijke inci denten te voorkomen. In de eerste plaats heb ik het te koud en in de tweede plaats bezorgen mensen op schaatsen mij een diep gevoel van minder waardigheid. Helemaal geen complex, maar simplex. Gewoon 1 minderwaardig heidsgevoel. Al die schaatsers doen zo flink, zo spor tief en zo tarzan-achtig-gezond en ik kan niet schaatsen. Nooit gekund. Wel, als knaapje, geprobeerd, maar altijd uitgegle den, gevallen en figuren geslagen. De smart eens knaapjens: de meisjes lachten mij altijd hard uit. Behalve Greetje, die het ook niet kon leren. Die was daar altijd aar dig en lief voor mij. Maar zij was nu juist het lelijke jonge eendje van de school. Het was allemaal erg triest. Zo'n hele ijsperiode stond het huilen mij nader dan het lachen. Dat is nu nog niet uitgewerkt. Altijd als ik mensen op schaatsen zie komt er iets van terug. Die jeugddingen, waar de psy chiaters woorden voor hebben, werken lang door; ze zitten geweldig diep maar ze ko men, ijs en weder dienende, ineens, hup! naar boven. Zo zie ik mijzelf, na zoveel nederlagen, met zo dikwijls vallen en moei zaam opkrabbelen, toch weer op dat ijs baantje in dat stadje van mijn jeugd. Ik zwikte altijd direct om op de te gladde ijzers. En die touwtjes of veters of hoe u ze noemt, zaten altijd te strak. In vond er helemaal niets-an. Ik wou doorzetten. Ik wilde net zo als de andere jongens hele einden zwieren met de meisjes. Maar het is nooit gelukt. Het eindigde altijd met Greetje bij een kop warme chocola. Zolang het niet vroor, had ik wel een plaatsje op school. Mijn letterkundige coëfficiënt lag een goed stuk boven het ge middelde en op dat gezag steunde ik in de schoolgemeenschap. Doch zodra de wateren gingen stollen, smolt dat gezag als een grauwe brij weg. Dan had de kennis der vaderlandse letteren niet de geringste be tekenis meer. Niemand die zei: „hij kan geeneens schaatsen, maar hij heeft wel tweehonderd boeken gelezen, ik mag hem toch wel". Integendeel, ze lachten me uit als een soort wereldvreemde kamerge leerde. En de meisjes lachten 't hardst. Overigens en dat is een geringe troost zijn die er wel voor gestraft. Ik heb ze weer eens ontmoet op een reünie. Alle maal dames geworden. Maar hoe! Geen een Monroe of Bettina bij. Integendeel, als u begrijpt wat ik bedoel. En diezelfde Greetje is niet eens zo gek getrouwd. Hij is burgemeester van een aardige provincie plaats. Wel een mannetje, maar toch een heer. Er is nog een troost: al die jongens die zo goed schaatsen konden, doen er nu ook niet meer aan. Een beetje reumatisch en veel knobbeltenen. En wat de letterkunde betreft heb ik mijn voorsprong behouden, zodat het in zekere zin toch allemaal te rechtgekomen en glad gestreken is. Maar toch kan ik die geestdriftige schaatsers altijd nog niet goed zetten. Ze doen allemaal zo fris en zo flink. Het is alsof ze allemaal denken: „Dat heb jij met al je boeken en praatjes nooit gekund". Ergens zit er toch een leegte in mijn leven. Een groot, hol gat dat schrijnen gaat zodra het gaat vriezen. ELIAS (Van onze correspondent in Londen) De Britten die zich in zovele opzichten moeilijk kunnen losmaken van het verle den, hebben een nieuwe poging gedaan om met de praktijk van de doodstraf te breken. De regering acht de tijd voor het afschaf fen van de doodstraf nog niet gekomen, maar is wel bereid de toepassing er van te verzachten. Zij had daartoe een motie in gediend. Het Lagerhuis heeft echter een amendement aanvaard tot afschaffing van de doodstraf of opschorting er van voor een proeftijd. De geamendeerde motie, waarin de regering uitgenodigd wordt terstond wettelijke maatregelen terzake voor te stel len, haalde een overwicht van 46 stemmen (292246). Er klonk gejuich toen de uit slag van de vrije stemming, waarbij nie mand door zijn fractie gebonden was, be kend werd gemaakt. Wat er nu zal gebeuren, weet niemand. In 1948 heeft het Lagerhuis zich uitgespro ken ten gunste van tijdelijke opschorting van de doodstraf voor de tijd van vijf jaar, maar het Hogerhuis stak een spaak in het wiel. De Labourregering, die toen aan het bewind was, voelde niets voor de proef. Sindsdien is de openbare mening echter veranderd, vooral door een aantal schok kende doodstrafzaken. Gezaghebbende voorstanders van de doodstraf werden te genstanders. De conservatieve fractie telt ten minste veertig leden, die voor afschaffing zijn. De voorzitter van de staatscommissie inzake de doodstraf is van voor- tot tegenstander bekeerd omdat het hem schokte dat er zo veel liefhebbers bleken te zijn voor het baantje van beul. Het kan daarom zijn dat het Hogerhuis dat over het algemeen uitspraken van het Lagerhuis eerbiedigt overstag zal gaan. Overigens kan het Hogerhuis consti tutioneel maatregelen van het Lagerhuis slechts een jaar tegen houden. De regering is in een moeilijk parket. Zij is tegen af schaffing of opschorting van de doodstraf, maar zal aangezien zij een vrije stem ming toeliet wel de wil van het Lager huis moeten volgen door tijdelijk ophef fing voor te stellen. De staatscommissie was daar tegen omdat volgens haar er geen middenweg bestond. Belangrijke gevolgen De afschaffing of tijdelijk buiten wer king stellen van de doodstraf heeft belang rijke gevolgen. Overwogen zal moeten worden de politie van vuurwapens te voor zien. De doodstraf werd vooral beschouwd als een noodzakelijke bescherming van de ongewapende politie. De Britten gaan er prat op dat beroepsinbrekers ais gevolg van de doodstraf in Groot-Brittannië geen wa pens dragen. De minister van Binnenlandse Zaken Lloyd George, die de tegenstanders van de doodstraf niet kon overtuigen dat zijn voorgestelde maatregelen inderdaad een stap voorwaarts betekenden er zou in de praktijk hoegenaamd niets veranderen wil een bewapeningswedstrijd tussen politie en misdadigers voorkomen. Volgens hem zou bewapening van het politiekorps de verhouding tussen politie en publiek grondig veranderen. Groot-Brittannië zo zou men hier aan kunnen toevoegen zou het vasteland gaan nabootsen, en dat is voor een Brit heel erg. Zwak betoog Lloyd George, die iedereen poogde ge rust te stellen, door zijn verklaring dat een moordenaar bij de geringste twijfel het schavot wordt bespaard, dat vergissin gen vrijwel uitgesloten zijn en dat er in vele jaren geen enkele onschuldige is on- gehangen, ging lijnrecht tegen de algemene opvattingen in, en verloor daardoor zijn pleidooi. Van regeringszijde poogt men het zo voor te stellen dat de thans algemeen als on schuldig beschouwde Timothy Evans even schuldig was als Christie, maar Chuter Ede, die destijds verantwoordelijk was voor Evans terechtstelling, bestreed dit. „Hoe kan Lloyd George zeggen dat gerech telijke dwalingen uitgesloten zijn"?, zo vroeg hij, „nadat de minister zelf onlangs, op overigens prijzenswaardige wijze een reeds door hem ondertekend doodvonnis op het laatste nippertje ongedaan heeft ge maakt?" De verdediging van het regeringsvoor stel was zwak. Lloyd George zei dat de doodstraf moordenaars afschrikte. Minister Butler, die de slotrede voor de regering hield, verklaarde daarentegen dat levens lange gevangenisstraf oneindig veel wreder is dan de strop. Opschudding verwekte een Lagerhuislid, dat toegaf dat de doodstraf hem er van had weerhouden een moord te begaan. Een ander lid, dat een terechtstel ling had bijgewoond, zei dat de herinnering hieraan hem niet meer had losgelaten. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische minister van Financiën, Sumitro Djojohadikusumo heeft verklaard, dat In donesië reeds enige tijd overweegt zich bij het sterlingblok aan te sluiten. Hij weiger de echter te antwoorden toen journalisten hem vroegen of de kansen dat Indonesië tot het sterlingblok zal worden toegelaten zijn ver,groot na de mislukking van de bespre kingen met Nederland in Genève. De so cialistische minister gaf bij zijn terugkeer uit Genève toe dat plannen om Indonesië tot het sterlingblok te doen aansluiten reeds enige tijd overwogen zijn. Hij gaf echter geen antwoord op de vraag of hij daartoe zou overgaan. Hij vertelde wel, dat de kwestie niet of ficieel door de minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agunig Gde Agung, tijdens diens bezoek aan Londen, is besproken. Sumitro deelde voorts mede, dat Indo nesië niet in een ongunstige positie zou worden geplaatst wanneer ook de financiële overeenkomsten met Nederland zouden worden verbroken. Indien de financiële overeenkomsten worden opgezegd, dan zou den de Nederlandse belangen in Indonesië op gelijke voet met ander in Indonesië ge ïnvesteerd: buitenlands kapitaal worden be handeld.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9