Velsen ondervindt de narigheden van de vorst in steeds toenemende mate Havenberichten Hoogovens niet ongerust over gaslevering Agenda voor Velsen TUS PRUIS Fa. S. KORVER Kennemer t, Lantaarn Gegronde hoop op de mens Old Clothes New IJsbreker I" al in actie AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM Het Berini adres is Fa J. DE GRAAF 6 DRY CLEANING ONLY Leert goed Geen gouden maar koude tijd Abe komt TAXI NODIG? BEL 5000 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 Door de hevige sneeuwval van de laatste tijd liggen vele dorpen in de Centrale Apennynen geïsoleerd. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Duitsland zijn ingezet om in de ergste noden te voorzien en voeren door de lucht grote hoeveelheden voedselrantsoenen aan. Op de foto links ziet men de bemanning van een „vliegende verhuiswagen" bezig met het uitwerpen van voedselpaketten. Op de foto rechts een der uitgeworpen paketten aan een parachute. Vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Eos van Rotterdam. Eemstroom van Grange mouth. Twee Gebroeders van Rotterdam. Reggebrog van Swansea. Alsum van Ant werpen. Hermes van Antwerpen, Berkel- stroom van Londen. Noorderlicht van Swan sea. Norrland van Dakar. Guineekust van Rotterdam. Krautsand van Rotterdam. Bie- rum van Londen. Brigitta van Londen. Oda van Rotterdam. Frans van Seumeren van Rotterdam. Barendsz van Rotterdam. Pieter S. vain Swansea. Trio van Wistonpoint. Dun can van Swansea. Vertrokken zijn: Uncas naar Rotterdam. Agnes Esbergen naar Antwerpen. City of Waterford naar Rotterdam. Boreas naar Rot. terdam. Zwaantiena naar Rotterdam. Sar- pedon naar Marakaibo. Texelstroom naar Manchester. Ransius naar Gent. Labiosa n. Rotterdam. Mabia naar Antwerpen, Marubu naar Genua. Eberhard Esbergen naar Ham burg. Bestevaer naar Rotterdam. Da Costa naar Antwerpen. Grimm naar Casablanca. Midas naar Rotterdam. Ouwerkerk naar Rotterdam. Schuerbeck naar West Inddë. Holstein naar Antwerpen. Jelö naar Oslo. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 ff DE AANHOUDENDE, strenge vorst van de laatste dagen maakt aanstalten het Noordzeekanaal voor zich op te eisen. De ongevaarlijke ijsschotsjes van een paar dagen geleden dreigen zich thans tot hechte ijsplateaus aaneen te sluiten en de „IJsbreker I" maakt dan ook al sinds kort iedere morgen zijn oorverdo vende tocht door het kanaal. Tot nu toe heeft de zeevaart nog geen last van het nog vrij dunne ijs, maar voor de binnenvaart begint het al duchtig hinderlijk te worden. Door de kleine sluis in IJmuiden wordt regelmatig ijs gespuid. De Hoogovens zien zich, wat de gasleverantie betreft, nog niet voor grote moei lijkheden geplaatst, toch is de gasdruk in de gemeente Velsen niet erg hoog vooral op de einden der leiding door de wel zeer grote afname. Het Staats- vissershavenbedrijf ziet ondanks de strenge vorst nog steeds kans, de schepen van drinkwater te voorzien. Het vervoerswezen in en rondom IJmuiden onder vindt op het ogenblik nog maar weinig hinder van de weersomstandigheden: treinen noch bussen werken op het ogenblik met grote vertragingen. De bus ondernemingen zijn vol lof over het „strooiwerk" in de gemeente Velsen. Naar ons van de zijde van de Hoogoven directie werd meegedeeld, is er geen énkele reden om aan te nemen dat er niet aan de verplichtingen kan worden voldaan, zelfs terwijl men nu weer meer levert dan waartoe men contractueel verplicht is. Dat wil niet zeggen, dat de moeilijkheden niet vele en velerlei zijn bij het Hoogoven- bedrijf, waar men de kolen bijvoorbeeld stfjfbevroren binnenkrijgt, maar stagnaties in de gasleveranties zijn vooralsnog niet te duchten. Niettemin klaagt menige huisvrouw weer over een afgenomen gasdruk. Bij het ge meentelijk gasbedrijf kregen wij op een desbetreffende vraag te horen, dat dit te wijten is aan de wel zeer grote afname en dit is vooral aan de „eindpunten" merk baar. De propaan-waterstof-installatie staat volledig bij, vooral nu een wagon propaan is aangekomen. Een goede aan wijzing is, dat de scholen normaal door gaan. Achterstand Zullen dus op het ogenblik de gaskachels in vele huizen niet die warmte geven, die men er toch in het algemeen van ver wachten mag, ook zij, die er kolenkachels op na houden, zullen het nu misschien niet zo warm in huis hebben, omdat ze uiterst zuinig met hun vervaarlijk slinkende ko- lenvoorraad moeten omgaan. Van een brandstoffenhandelaar ver namen wij tenminste, dat deze in zijn be drijf nu al met „een hopeloze achterstand van één week" te kampen heeft. Bestelt een ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij u, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 ZATERDAG 18 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Mambo". Rex, 20 uur: „Het recht om geboren te worden". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: „Hai kwam weerom" voor Groninger ver. „Moushörn". ZONDAG 19 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 15 uur: „De bende van Marady"; 19 en 21.15 uur, „Mambo". Rex, 15 uur, „Haven der hartstocht"; 20 uur: „Het recht om geboren te worden". MAANDAG 20 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „Mambo". Rex, 20 uur, „Het recht om geboren te worden". VELSEN: Gymnasium, Volksuniversiteit, cursus Engels, 20—21 en 21—22 uur. Cursus Frans, 2021 uur. verkleumde IJmuidenaar nu dus een paar mudjes, dan is de kans groot, dat hij ze pas over een week in huis heeft, omdat de handelaar de stapels opdrachten, haast niet meer verwerken kan. De kolenvoor- raad is op het ogenblik nog voldoende, al zijn enkele soorten, die slechts traag uit het buitenland worden aangevoerd, al uit verkocht. Bevroren In de watervoorziening is nog geen enkele stagnatie gekomen, al zijn er zo langzamerhand honderden binnenleidingen bevroren. Het Staatsvissershavenbedrijf plukt de vruchten van een wijs beleid in het ver leden, toen men de waterleidingen zo vorstvrij mogelijk aanlegde: men heeft nog steeds de schepen van drinkwater kunnen voorzien en er komen zelfs regelmatig coasters in de vissershaven „bunkeren", omdat zij elders geen water meer kunnen innemen. Reiniging in actie Voor de gemeentereiniging is er op het ogenblik wat betreft het bestrijden van de sneeuw op de straten niet eens meer zoveel te doen. De hoofd-verkeersaders zijn ten koste van grote hoeveelheden zand en pekel vrijwel geheel sneeuwvrij gemaakt „en we gooien er nu niets meer op", ver telde de reiniging ons, „want de berijd baarheid van de wegen zou er zeker niet op vooruitgaan". Dat er nu op de bewerkte wegen weer naar behoren te rijden valt, blijkt wel uit het feit, dat de politie geen meldingen van ernstige slippartijen heeft binnen gekregen. De reiniging heeft nu haar aandacht ge concentreerd op het bestrijden van ge vaarlijke plekken en hoeken. Ook heeft zij bijvoorbeeld het Marktplein ten behoeve van kopers en verkopers ontsneeuwd. Dat gebeurde in samenwerking met Openbare Werken, welk bedrijf ongeveer veertien man tijdelijk aan de reiniging heeft over gegeven. Ook een paar vrachtwagens van Openbare Werken worden telkens naar het „sneeuwfront" gestuurd; zodra ze maar even „vrij" zijn, worden ze terstond vol sneeuw geladen; deze witte last wordt dan naar plaatsen vervoerd, waar zij de men sen minder in de weg zit. Met de trottoirs bemoeit „Reiniging" zich uiteraard niet. Dat is volgens de politie verordening een zaak voor de bewoners zelf. Leveranciers Onder diegenen, die van de in vele ge vallen (nog) niet schoongemaakte trottoirs veel hinder ondervinden, nemen de leve ranciers wel een bijzonder grote plaats in. Het valt namelijk niet mee, om zich door dikke sneeuwlagen of wel, nu de sneeuw hard is geworden, over een glad sneeuw- oppervlak met zware manden vol brood of klotsende melkpannen in verkleumde handen geklemd, een weg te moeten banen naar de klanten. Springende flessen De leveranciers kennen nog andere moei lijkheden, in deze vorstperiode. Zo hebben bijvoorbeeld die melkhandelaren, die met open karren rijden, vaak te kampen met springende flessen. Vooral pap, yoghurt en karnemelk gedragen zich in dit opzicht weinig fraai. „Het komt niet zelden voor", zo vertelde ons de melkhandelaar, „dat er tijdens één tocht meer dan tien springen. Over een aantal dagen gezien, is dat nogal een schadepost, want niet alleen de in houd ben je kwijt, maar ook de flessen zelf!" Met de melk is het in dit opzicht wat beter gesteld, maar als de strenge vorst periode nog lang aanhoudt, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de huisvrouw het voor korte tijd vooral met losse melk zal moeten stellen. OOOOOOC)OOOC)COOCCOOOOCOCCOOOCOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXDpOOOOC)OC In de kolommen hiernaast hebben we^ l u duidelijk gemaakt, dat vooral dec melkhandelaren het in deze koude t periode hard te verduren hebben. Maarf er is een groep ambachtslieden, die het'f. wellicht nog onplezieriger hebben: de loodgieters. „Die beleven nu juist hun- gouden tijd!", wilt u tegenwerpen? Wel- 8 nu, een van hen heeft ons gisteren on- i omwonden verteld, dat het wat hemt betreft, nu dagen lang warm water mag regenen. „Ik moet ongeveer hon-g derd waterleidingbuizen per week be-g handelen, die gesprongen zijn of ont- dooid moeten worden. Ons gewone werk blijft daardoor liggen en wat nog erger is: „we vangen er haast geen geld voor". 8 Wont de bewoner schuift het vaak opf> de huisbaas af en die wil er meestal i niets mee te maken hebben. Gouden 8 tijd?: fabeltjes!" ixX>OOOOOOOCOOOOOCOCOOOCOOCOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOCOOOOCOOOO( ADVERTENTIE INI-dealer voor llmuiden Alleen: Kennemerlaan 106 Tel. 5726 Dealer voor llmuiden-Oost: Lange Nieuwstraaf 773 - Telefoon 4986 Ook betaling in overleg Kleverparkweg 2A - Haarlem - Tel. 11757 „George verovert de vloot" (Ken ne mer Theater, Beverwijk, tot en met zondag). -Het is helemaal geen bezwaar als er af en toe uit de oude doos nog eens een film van George Formby opgediept wordt want de gulle nonsens, waarop de Engelse filmmakers ons kort na de bevrij ding reeds onthaalden gaat blijkens de reacties van de toeschouwers van thans voorlopig nog wel mee. Het succes van deze films berust niet alleen bij deze komiek maar vooral ook bij de typen, waarmee men hem in zijn films pleegt te omringen, ook al doet hij zelf het meeste werk, zoals het verbazen van meerderen, het veroor zaken van paniek, het ontmaskeren van spionagecomplotten en vooral het bemoe digend toezingen van omstanders, waarbij hij zichzelf subliem op zijn banjo bege leidt. Alleen om het merkwaardige, boeiende ritme daarvan zou men al zijn films nog eens gaan zien. H. B. „Ciske, de rat" (maandag tot en met woensdag in Kennemer Theater;. De nieuwste Nederlandse speelfilm „Ciske de rat" betekent dan eindelijk de dooi- braak uit het isolement, waarin wij zo lang gevangen hebben gezeten. Het is een frisse film, een goede film in ieder geval, die een redelijk niveau weet te handhaven en er soms zelfs boven uit schiet. Natuur lijk kan men er bedenkingen tegen laten horen. Die richten zich dan vooral op de stof: het gegeven is niet nieuw. Piet Bak- ker's boek, waaraan de film haar verhaal ontleent, heeft heel wat gemeen met dat ander fenomeen der vaderlandse jeugd criminaliteit: Boefje. De karakterstelling is zeer eenzijdig. De geschetste toestanden die van het gevangeniswezen in het bijzon der zijn evenzeer naar de zwartgalligste kant getrokken als het milieu, waarin Ciske thuishoort. Dat milieu kent men van zo menige Nederlandse film: een Amsterdam se volksbuurt. Maar de regisseur van de film, de Duitser Wolfgang Staudte, is erin geslaagd het een rol te laten spelen welke nu eens niet verzandt in de clichématige giapjes en lolletjes. Dat milieu vervult een dramatische functie. Het zorgt niet enkel voor de sfeer. (En wat voor sfeer in de vorige Nederlandse speelfilms!) Staudte heeft eveneens zijn spelers tot filmspelers weten om te scholen. Dick van de Velde, het jongetje dat de titelrol vervult, liet hij in zijn natuurlijke waarde. De verstarring, waarin „Parels" en „Jantjes" vastliepen, overwon hij door mee te leven met de men sen, die voor de camera komen, hun ver houdingen tot elkaar en hun omgeving. Vandaar dat wij een zucht van verlichting slaken. Ze zijn echt. Laat hun lotgevallen dan de lotgevallen zijn, die Piet Bakker voor ze heeft uitgedacht, hun bestaanbaar heid aanvaardt ge zodra ge ze ziet. „Die man is gevaarlijk" (L u x o r, Bever wijk, tot en met dinsdag). Voor de lezers van de detective-verhalen is de naam Peter Cheyney als schrijver ervan haast een begrip geworden. Van zijn hand zijn er tientallen bijzonder enerverende boeken verschenen, waarvan er ook enkele in het Nederlands werden vertaald. Degenen, die Cheyney's vruchten reeds beproefden be- Niet wijd, maar nauw Meneer Van Ee van de Hage lingerweg is vorige week om deze tijd aan het woord ge weest onder dees' Lantaarn, om u uiteen te zetten, hoe hij zijn vogels in de tuin van hun droogje, maar vooral van hun natje voorziet en gij hebt toen kunnen lezen, dat deze vrien delijke Santpoorter de vogels laaft met behulp van lege con- servenblikjes, op de hoeken van de voerplank. Ik schreef „blikjes van ha ring in tomatensaus" en be doelde daarmee de kleine, hoge blikjes van ongeveer 5 cm wijd, niet zo rap bedenkende, dat men in deftiger gezinnen dan het mijne ook wel eens haring uit van die mooie, dure, wijde, platte blikken zwelgt. En die mogen natuurlijk onder geen beding op de voerplank geplaatst worden, want daar gaat de vogel zich onherroepe lijk in baden. Nee kleine nauwe blikjes, waarin ook tomatenpurée wordt verhandeld en lever pastei, schrijft meneer Van Ee mij, geschrokken over moge lijke misverstanden. Dat mis verstaan zal overigens wel niet, meneer, want ik betrek mijn geachte lezersschaar uit sluitend uit de crême-de-la- Velsense-crême. Stoppen met Petertje Nimmer had ik kunnen be vroeden, dat er zovelen gehoor zouden geven aan mijn ver zoekje, om de kleine, zieke IJmuidense Petertje Hamers eens een ansichtkaartje in het Leidse ziekenhuis te doen toe komen. Nog minder had ik kunnen denken, dat Petertje alweer thuis is en dat het Leidse ziekenhuis dus al die post doorgestuurd moet heb ben, hetgeen de ziekenhuis administratie een punthoofd bezorgt. En nog veel minder ver moedde ik, dat Petertje niet het slachtoffertje is van een aanrijding, maar van een zwempartij in het Noordzee kanaal deze zomer, waardoor hij tropische bacillen binnen kreeg, die hem ernstig ziek maakten. Maar ik jokte, dit te mijner verontschuldiging, ge heel in commissie. Nu Petertje echter weer thuis is, zullen we de kaartenstroom maar stop pen en hem namens alle vrien delijke schrijvers een spoedig herstel toewensen. „Rooiroks" op reis Gij herinnert u ongetwijfeld het goedhartige groepje musi cerende jongelui van de CJMV in IJmuiden-West, dat jaren terug onder de naam „Die Rooiroks" vele avonden op luisterde met gezang en sna renspel. En góed, dank zij de leiding. Die leiding verhuisde echter indertijd naar een ver gewest yX)OOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX en het leek er even op, alsof de leden van het gezelschap zich op de wind zouden ver strooien. Tot ik echter gisteren op mijn tafel een verblijdend kaartje aantrof, waarop de al oude naam weer in volle glo rie prijkt: zulks ter gelegen heid van een uitvoering op za terdag 25 februari in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan, waar „Die Rooi roks" „op reis" gaan. Zo heet het programma tenminste. Aangezien zij echter binnen de muren van de zaal blijven is er niet veel gevaar bij, dat IJmuiden nu in één klap het hele gezelschap gaat verliezen. Jeanne van Asselt, die thans de scepter en staf zwaait, zal daar wel voor zorgen, lijkt me. Ik heb u thans weer even mooi bij de rode neus. Want het is niet „üs Abe" uit Hee renveen, zelfs naar ik meen al Enschedé, maar Abe Brouwer uit Sneek, die naar IJmuiden komt en wie reeds geschrok ken uitrekende, welke trans fersom dit de kassen van VSV of Stormvogels zou moeten kosten, hij zij gerust. Want „Fryske Trou" betaalt. En deze Abe schopt niet, maar hij schrijft. Boeken en toneelstukken. En in het hoge Noorden is hij naast Jeen van der Berg en de even vechtlustige, hoewel minder sportieve Fedde Schu- rer, een bekend man. Op 23 Februari zal deze Abe Brouwer in het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan geheel al leen een Friese vertaling van Anton Coolen's „Kinderen van het volk" spelen, dat aan de andere kant van de Afsluitdijk „Bern fan it folk" heet, omdat men daar nu eenmaal altoos anders wil. Dat wordt een stukje solo toneel van klasse, want wie de Sneker Abe wel eens heeft horen voordragen, weet dat hij zijn types raak weet te tref fen. Maar omdat één toneel stuk hem blijkbaar nog niet genoeg was, komt er na de pauze nog een eenmansdrama: „Boereneer is teer", aangekon digd als een komische opera Wanneer gij alvast wilt we ten, hoe dit wordt, welaan, ik zal het u in onversneden elf- steeds vertellen, want ik ben er tenslotte pas nog geweest om die elf steden te bezoeken en dan steekt men al gauw een mondje vol van-over-de-grens op. Houdt u goed vast: „Hy hat sa folslein de gek mei al les, dat jo skuorre jo de büsen üt fan is laitsjen". Kijk, dat moeten wij gaan zien en horen, vrinden. Wij hebben in lang niet de büsen ütskourd fan it laitsjen. Velsense vinding De Russen zullen het wel weer opeisen, maar het is een vinding van de mannen van de Velsense verkeersbrigade ik heb dit uit de allerbetrouw- baarste bron. De sneeuwruimerconstructie is van de heren De Vries en Dijkstra op kamer drie en het is een simpel apparaat oc trooi verleend. Aan de voorbumper van de politiejeep hebben de mannen een U-balk vastgemaakt met twee ogen, waaraan van hoek ijzer een conisch geval is ge fabriceerd. Hieraan wordt de sneeuw- schuif, dit. van hout werd ge timmerd, bevestigd en dat hele geval is achter het stuur van daan te regelen optillen en neerlaten naar believen met behulp van een stevig koord. Het hout geeft bij al te grote ijsbergen lichtelijk mee, anders zou de hele jeep er aan gaan, menen de politiële uitvinders. Gistermiddag is het ding op Groeten langs de bedden We moeten nog eens even samen praten over de radio van het ziekenhuis, die onder de naam RUAZ al zoveel menselijk verdriet heeft opgevangen met een paar uurtjes afwisseling en ontspanning. Zondag komt j die RUAZ natuurlijk weer in de ether-ether, maar er is één programmaonder deel, dat mij even heeft doen verwijlen bij de wijde betekenis, die deze zieken- huisomroepen zo langza merhand hebben gekregen in Nederland. Een beteke nis, die er toe geleid heeft, 8 dat er een Z.O.N. is opge- richt, zijnde de treffende 8 naam voor de „Zieken Om- ij roepen Nederland", een overkoepeling voor alle 8 huis-radio-organisaties. RUAZ geeft een verslag 8 van de oprichtingsvergade- 8 ring, maar tevens komen er groeten uit vele ziekenhui- 8 zen en sanatoria voor de 8 patiënten van het IJmui- dense Antonius. Het wordt ij 11.20 uur en het duurt he- iij laas maar vijf minuutjes. ïCOOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCK de binnenplaats geprobeerd, want daar is hij voor en voor het stukje Palmstraat, waar de politie een doorlopende ijsvrije haven moet houden. Met het oog op het weerbe richt kan het geval zijn nut hebben. hoeven wij waarlijk niet aan te raden deze Franse film, die een van die verrukkelijke verhalen in beeld brengt, te gaan zien. Voor degenen voor wie de naam Cheyney nog niets zegt zouden we alleen maar wil len onthullen dat „Die man is gevaarlijk" vijf kwartier heerlijke spanning brengt met alles wat men graag in een goede detec tive-film zou willen zien. Om iets over de inhoud van deze film met Eddie Con- stantine in de hoofdrol te vertellen zou veel plezier bij voorbaat bederven. Daar om alleen maar een aanbeveling: voor wie al vele uren met Cheyney doorbracht zo wel als voor wie nog voor deze buitenge wone verhalen gewonnen mot worden. E. K. „Mambo" (Thalia, vrijdag t/m maan dag behalve zondagmiddag) Silvana Mangano speelt in deze soms wat ver warde maar over het algemeen goede film de rol van een Venetiaans meisje, dat haar geluk gaat beproeven bij een dansgroep in Rome. Zij weet zich door keiharde studie op te werken tot een der besten uit de groep. Wanneer zij op et punt staat, als ster grote triomfen te vieren, doet het ge zelschap tijdens de tournee Venetië aan, waar zij haar vroegere geliefde weer ont moet. De liefde blijkt zo sterk te zijn, dat zij deze jongeman, die niet veel vertrouwen heeft in het ballet, volgt en haar dansgroep vaarwel zegt. De jongeman wordt spoedig ontslagen en blijft zonder werk, zodat van trouwen vooreerst niets zal kunnen komen. Daarom besluiten zij dat het meisje zal Iemand, die ik redelijk goed meen te kennen, heeft zich de afgelopen weken intensief bezig gehouden met de vogelvoede- ringsdienst van Velsens Dierenbescherming en daar heeft hij mooie verhalen aan overgehouden, vrinden verhalen, die ge stand doen, wat u en ik ons nog wel vaag herinneren uit de ellende van de hongerwinter en de narigheid van de waters- nooddagen. Want dwars door alle zorgen van zowel 1944 als 1953 heen bloeide het besef van een groeiende saamhorigheid op en als er geholpen kon worden, wérd er geholpen. De kwade uitzonderingen natuurlijk daargelaten, maar daar werkte het geweten meestal wel bestraffend. Zulk een saamhorigheid is er ook op kleiner schaal ont sproten aan de poolkou van vandaag-de-dag en de daaruit voortgekomen vogelellende. De „iemand" van hierboven heeft daar elke dag weer verbaasd over gestaan. Korte telefoontjes waren veelal voldoende om onvoorstelbare hoeveelheden hulp los te peuteren en als er dan weer'een ver haal in dit goede dagblad had gestaan over hoe érg het toch is langs de kille kanten van het kanaal en de verstijfde grep pels van de polder, dan regende het aanbiedingen van auto mobilisten, die graag vrachtrijder wilden worden voor dieren bescherming en dan ook meermalen als zodanig zijn gebruikt. Wie weet, hoe lang deze straffe winter aanhoudt en wie weet, welk een eindeloze ellende het hogedrukgebied en het sneeuw dek samen nog kunnen veroorzaken. Zolang er echter zó wordt gereageerd op dierennood, is er ruimschoots hoop op saam horigheid bij menselijk verdriet. LAMPENIER Silvana Mangano en Vittorio Gassman in „Mambo". trouwen met een rijke graaf, die haar reeds lange tijd het hof maakt. Deze man lijdt aan een gevaarlijke bloedziekte, zal waarschijnlijk spoedig sterven en wanneer zij dan het grootste deel van zijn bezittin gen erft, zullen de beide geliefden een on bezorgd leven kunnen beginnen. Aldus ge schiedt, maar de dood van de> graaf blijft uit. De jongeman wordt al spoedig zo on geduldig, dat hij hem tijdens een avondlijke ontmoeting neerslaat en zodanig verwondt, dat de gevaarlijke ziekte haar vernietigend werk kan beginnen. De ex-danseres blijkt inmiddels intens van haar graaf te zijn gaan houden. Weshalve zij de dader ver raadt. Geheel alleen nu weer, keert ze te rug naar haar oude dansgroep om daar vergetelheid en nieuwe levenskracht te zoeken. De balletgroep van Katherine Dunham speelt een voorname rol in deze film. N. R. K. „De bende van Marady" is de film, die in Thalia draait op zondagmiddag en verder op dinsdag en woensdag. André de Toth regisseerde deze kleurenfilm over een ben de, die het (onder meer) gemunt heeft op een speelclub in een klein plaatsje. Ran dolph Scott speelt voor de man met het nimmer falende pistool, die de bende van Marady onschadelijk moet maken. Voor waar geen geringe opgave, maar gelukkig helpt het scenario hem een handje, zodat hij het er, al is het dan met een paar kleer scheuren, tenminste levend afbrengt. „De haven der hartstocht" (R e x- Theater, IJmuiden, zondagmiddag) is het verhaal van een man die vocht voor een miljardenfortuin. De hoofdrol wordt vervuld door James Stewart en dit feit op zichzelf waarborgt actie en spanning. Roem, geld en schone vrouwen, om deze drie za ken werd in Louisiana gestreden. Twee knapen, die jarenlang samen olie hebben geboord, gaan na hun demobilisatie in 1946 hun geluk wederom beproeven in een vis sersplaatsje in de baai van Louisiana op een nieuwe methode. Een groot oliemag naat is hierbij'de man op de achtregrond. De vissers slaan dit met het nodige wan trouwen gadé, maar zoals in dergelijke ver halen gebruikelijk, kiest een van de scho nen van het plaatsje partij voor de indrin gers. De nodige sensatie blijft in deze prent niet achterwege, zoals de plannen om een boortoren op te blazen, gevechten van man tegen man en zelfs een massale aanval op aanraden van de vader van het meisje op touw gezet, houden de aandacht van de toeschouwers gespannen. Uiteindelijk gaat alles op rolletjes lopen als de lang begeer de olie te voorschijn komt, want ook deze olie werkt kalmerend op de zee van haat en er volgt een allergenoegelijkste samen werking tussen de bevolking en de vreem delingen, waarvan een gelukkig huwelijk het eindresultaat is. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10