Afgeschaft Nog geen tekenen van einde der vorstperiode Weerbericht Saoedi-Arabië vraagt uitleg aan de Verenigde Staten Haarlems Dagblad Eisenhower zou tweede termijn aandurven Het woord is aan Groot-Brittannië en Canada blijven wapens naar Midden-Oosten zenden Duitse industrie wenst eerherstel voor Krupp Auto reed door brug leuning en schoot onder het ijs Koudewinderige zondag Hier en daar in Europa hogere temperaturen Brood van maandag af twee cent duurder Aftreden van premier Karl Arnold geëist „Stem van Amerika" krijgt gehoor in Oost-IRnrooa Besneeuwd Soestdijk als negen jaar geleden Zijn eigendommen zouden hem teruggegeven moeten worden Beide inzittenden verdronken Agitatie over Breda duurt voort in Duitsland Muiterij op Fins vaartuig Finse socialist Fagerholm kabinetsformateur Weerrapport ft s 70e JAARGANG No 191 Kennemerlaan 186, ljmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. 1 elef. Hedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMU1DEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 300e JAARGANG No 36 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NA EEN LANGE, spannende, soms be wogen vergadering heeft het Britse Lager huis zich eindelijk met een kleine meerder heid tegen de doodstraf-in-vredestijd uit gesproken. De premier zal de nodige maat regelen ter uitvoering van dit besluit voor stellen. Het Hogerhuis het House of Lords kan die uitvoering nog een jaar remmen, maar langer niet. Het heeft niet veel bevoegdheden meer. Intussen is het al zover, dat uitgesproken doodvonnissen niet meer ten uitvoer worden gelegd. Dit komt ten profijte van enige veroordeelden, die dus op het nippertje aan de galg ontsnap pen. Aan de galg, want dat toestel was in Engeland nog steeds in gebruik. Wel op een bijzondere manier: de beul legde de ver oordeelde een strop om de hals en trok daarna de vloer onder zijn voeten weg, met het gevolg dat hij drie meter viel en dan de nek brak. Als het „humane" in de methode, in vergelijking met andere, gold dat het slachtoffer altijd meteen dood was evenals bij de toepassing van de guil lotine in Frankrijk. Maar het bleef een gruwelijke en barbaarse vertoning; daar van heeft tijdens het Lagerhuisdebat dan ook nog een lid getuigd, die ambtelijk één maal een executie had bijgewoond en toen tot zichzelf gezegd had: Nooit meer. De minister van Buitenlandse Zaken, Gwilyn Lloyd George zoon van de eer tijds vermaarde premier David Lloyd George is in tegenstelling met zijn libe rale vader een overtuigde conservatief, zelfs een conservatief van de rechtervleugel. Hij heeft zijn best gedaan om de doodstraf te redden. Misschien heeft hij zich te zeer uitgesloofd, want hij poogde zelfs aan te tonen dat sinds mensenheugenis geen on schuldige ter dood veroordeeld was. Die bewering aanvaardde het Huis niet en het had daar gelijk in: was niet verleden jaar nog gebleken, bij de behandeling van de moordzaak-Christie, dat indertijd zekere Evans ten onrechte was gehangen? Ten overvloede kwam Chuter Ede, die als mi nister van Binnenlandse Zaken gratie voor Evans had afgewezen en reeds eerder aan het Lagerhuis had bekend, hoezeer hij nog steeds onder die beslissing gebukt ging, het feit nogmaals bevestigen. „Sinds mensen heugenis" zijn er trouwens wel meer dood vonnissen in Engeland uitgesproken, aan welker rechtmatigheid later ernstige twijfel is gerezen. De nu gevallen beslissing raakt evenwel niet alleen dat punt. Het zijn niet alleen een klein aantal veroordeelden, die erbij gebaat zijn. Ook kan men de betekenis niet alleen weergeven in het religieuze geschilpunt, of de mens zich al dan niet mag aanmatigen, als rechtspreker over het leven van de medemens te beschikken. Naar veler en ook naar mijn mening mag hij dat niet en is dat recht God voorbehouden. Ik heb het nooit sterker en met feller innerlijk protest gevoeld dan in de Engelse rechtzaal, in „the Old Bailey", toen ik het bijwoonde dat de jury het „schuldig" over een man uitsprak, de rechter-in-rode-toga en allongepruik, daar in den hoge, zijn zwarte baret opzette en de doodstraf werd uitgesproken. Die rechterlijke formule besluit met de woor den: „May God have mercy upon your soul" en zij wekte de gedachte: Moge God evenzeer genade doen gelden jegens de ziel van deze rechter en van deze juryleden en van allen, die een mens naar het schavot hebben geleid. Er is nog iets, heb ik gezegd, dat het genomen besluit inhoudt. Het zal in feite een verandering in de opvattingen en denk wijze van een gehele natie teweegbrengen. Dat begrijpt men als men overdenkt, dat hier een van de koppigste Engelse tradities sneeft: een traditie, sterk geworteld in een volk dat bij uitstek dramatisch is aange legd, dat veel „toneelmatig denkt". Als men alle gedachten peilen kon achter de woor den, die in zo'n debat in zo rijke overvloed gesproken worden, zou men ontdekken ge loof ik, dat bij de voorstanders van de doodstraf deze overweging het zwaarst woog. Maar zij liet zich niet of nauwelijks gelden in het debat, want zij was natuur lijk niet sterk genoeg tegenover de scherpte der oppositie, die juist dit punt zeer goed begreep. Als verscheidene conservatieven gedacht hebben: „Zonder de doodstraf zal de Engelse rechtspraak niet meer dezelfde positie innemen die zij had", kan men hun niet eens ongelijk geven. Maar het zal maar een tijdelijk verschijnsel zijn, want de opvattingen in het volk, al zó sterk ver anderd dat de doodstraf moest vallen, zullen blijven evolueren ten aanzien van de bestraffing van misdadigers. In de Engelse rechtspraak heeft hevige tragiek in Middeleeuws décor afgedaan en zal ook in moordzaken soberheid zich moeten doen gelden: ten nadele van de welsprekendheid en het grote gebaar van vele pleiters, maar ten voordele der beschaving. Gij kunt u afvragen of de ter dood ver oordeelden veel beter af zullen zijn als zij levenslang zullen krijgen. Als herziening van het stelsel van straffen en haar toe passing ook in Engeland wordt doorgezet er is daar een beweging voor in actie zal dat zeer zeker het geval zijn. R. P. MOSKOU (AFP) Gene King, direc teur van de programma's vand e „Stem van Amerika", heeft een week in de Sovjet- Unie doorgebracht en is aangekomen m Warschau, waarna hij Boekarest en Boe dapest zal bezoeken. Dit is de eerste maal, dat een vertegenwoordiger van deze orga nisatie naar de Sovjet-Unie is gegaan met als officiële missie de kwalitet en het be- rek van de uitzendingen te controleren. Kings verzoek om een visum werd door de Sovjet-ambassade te Washington on middellijk ingewilligd, hoewel hij gezegd had deei uit te maken van de Amerikaan se voorlichtingsdienst, waarop de Sovjet- Unie krachtige critiek heeft geleverd. Op het twintigste congres van de Sovjet- Russische communistische partij heeft Tsje- pilov, een der secretarissen van het cen trale comité der partij, deze week hekelend gesproken over de pogingen van de orga nisatie om „de mythe van het neo-kapita- lisme, in de vorm van volkskapitalisme' to „de officiële staatsleer" te verheffen. Het schijnt, dat de Russen, door King te onvangen, willen bewijzen dat zij „eerlijk spel" willen spelen met ideologische tegen standers. (Van onze correspondent in Washington) Het rapport dat de doktoren van presi dent Eisenhower hebben uitgebracht heeft te Washington de schaal der speculaties doen doorslaan. De opinie is vrij algemeen dat het thans een opzienbarend besluit zou zijn indien Eisenhower aan het eind van deze maand zich niet beschikbaar zou stel len voor een tweede ambtstermijn. Bewijzen kan men zulks niet, maar men neemt aan dat de doktoren zich niet zo on- I omwonden zouden hebben uitgesproken I indien zij niet van de president zelf de in druk gekregen hadden dat hij bereid is het land nog vier jaren extra te dienen. De doktersverklaring, dat Eisenhower nog wel vijf of tien jaar zijn functie zou kunnen vervullen, zal -zo nodig nog een aan- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's EN ACHT PAGINA'S ERBIJ George Santayana: Zij, die zich het verleden niet kunnen herinneren, zijn gedoemd het te herhalen zienlijke steun voor de republikeinen kun nen zijn in de verkiezingsstrijd. De kiezers zullen dit rapport kennende met een geruster geweten Eisenhower opnieuw met de zware taak willen belasten. Negen jaar geleden, 18 februari 1947, was er ook sneeuw en ijs in Nederland, toen de kanonschoten en de klokken de geboorte aankondigden van prinses Marijke. Nu, op haar negende verjaardag, schaatst ons jongste prinsesje misschien op de vijver van het zo prachtig gelegen paleis Soestdijk de dag van haar geboorte. (Foto K.L.M. Aerokarto) BONN (Reuter) De voorzitter van het verbond der Westduitse industrieën, Fritz Berg, heeft de bondsregering verzocht met de Westelijke Grote Drie te onderhandelen over teruggave van de kolen- en staal- ondernemingen van Alfried Krupp. Berg heeft in een brief aan bondskanselier Ade nauer aangedrongen op beëindiging van de „discriminatie" tegenover Krupp. Krupp heeft in 1953 op zich genomen binnen vijf jaar al zijn kolen- en staal- ondernemingen te verkopen en zich nim mer meer in te laten met de sleutel industrieën in West-Duitsland. Men meent te weten, dat Berg aan Adenauer heeft ge schreven, dat Krupp geen kopers in Duits land heeft kunnen vinden. Hij zou hieraan hebben toegevoegd, dat verkoop in het buitenland zou stuiten op een zeer krach tige tegenstand van industriëlen en arbei ders en van het gehele Duitse publiek. Krupp heeft de Rheinhausen Stahlwerke, een der grootste staalondernemingen van West-Duitsland nog steeds niet verkocht. Deze onderneming produceerde in het af gelopen jaar 1.8 miljoen ton staal. Van zijn vier kolenmijnmaatschappijen is er pas één verkocht. Volgens Berg wordt in de gehele wereld toegestaan dat kolenmaatschappijen, staal- maatschappijen en machine- en construc tiemaatschappijen in één hand zijn. In zijn brief merkt hij op, dat het bevel aan Krupp zijn eigendommen te verkopen niet wordt gesteund door gezonde economische argumenten, maar is ingegeven door poli tieke overwegingen. Tussen Tubbergen en Weerselo is vrijdag een auto, waarin zich twee personen be vonden, op een brug over het kanaal Alme loNordhorn geslipt. De wagen botste tegen de linkerbrugleuning, zwaaide vervol gens naar rechts en reed door de rechter brugleuning in het kanaal. De auto verdween onder het ijs. Pas na uren gelukte het de rijkspolitie uit Almelo met behulp van een kraanwagen de auto op de wal te brengen. De inzittenden, de 57-jarige heer Roze- boom en de 44-jarige heer Harbriink, bei den pluimveehandelaren uit Enschedé zijn door verdrinking om het leven gekomen. BONN (United Press) De Westduitse bond van krijgsgevangenen, „Verband der Heimkehren, Kriegsgefangenen und Ver- misstengehörigen", heeft aan bondskanse lier Adenauer een memorandum ter hand gesteld, waarin de officiële Nederlandse stelling wordt verworpen, dat de Duitse oorlogsmisdadigers in Nederland op legale wijze berecht en bestraft zijn en waarin verder met nadruk verklaard wordt, dat de meeste van deze oorlogsmisdadigers louter op bevel van hogerhand gehandeld hadden. Tevens werd in het memorandum de be schuldiging geuit, dat de Nederlandse ver zetsbeweging in grote mate verantwoorde lijk was geweest voor de repressailles van Duitse zijde. Het document is bedoeld als antwoord op de verklaring, welke de Ne derlandse ambassade te Bonn in november over de Duitse oorlogsmisdadigers in Bre da heeft uitgegeven. De Bilt meldde vanochtend, dat er geen enkele aanwijzing is voor een spoedig einde van de vorst. Integendeel, de luchtdrukverdeling heeft zich in de afgelopen 24 uur zodanig ontwikkeld, dat de vorst zich weer iets vaster genesteld heeft. Het machtige hogedruk gebied boven Rusland heeft zich nu via Scandinavië tot over de Britse eilanden uitgebreid. Een zwakke storing, begeleid door een vrij omvangrijk sneeuw- gebied, trok in de afgelopen nacht over Nederland. De neerslaghoeveelheden waren echter niet groot. Tijdens opklaringen in de voornacht kon het kwik in het midden en zuiden van het land nog flink dalen. Schiphol meldde met 15 graden vorst de laagste minimumtemperatuur. Voor het weer van zondag is een depressie van belang, die op het ogenblik over Italië naar het noorden trekt. Deze zal morgen boven Mid den-Europa komen te liggen en de luchtdrukverschillen boven ons land doen toene men. Gevolg: aanwakkerende noordoostenwind. In het temperatuurverloop komt geen belangrijke verandering. WASHINGTON (Reuter) De Saoedi- Arabische ambassadeur in Washington, sjeik Abdoellah Al-Chayyal, heeft op het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken uitleg gevraagd aangaande het besluit om de verscheping van achttien moderne lichte tanks naar zijn land tegen te houden. Hij zei, dat „Zionistische druk" op de Amerikaanse regering de enige re den was om een wettige order, waarvoor betaald was, tegen te houden. „Dit verbod zal ongetwijfeld een onprettige indruk ma ken op het volk van Saoedi-Arabië en op de Arabische wereld". De ambassadeur zei te hopen en te verwachten dat de Ver enigde Staten spoedig een manier zullen vinden om hun verplichtingen na te komen, „in het belang van beide landen". In 1951 sloten de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië voor vijf jaar een overeen komst, waarbij de Verenigde Staten het recht kregen om het vliegveld Dharan te gebruiken in ruil voor het recht van Saoe di-Arabië om wapens in de Verenigde Sta ten te kopen. „Nassers droom" De vertegenwoordiger van Israel, Ar thur Lourie, heeft te Los Angeles ver klaard dat Israel door zijn bestaan de vor ming tegengaat van een Arabisch impe rium „van Marokko tot aan de Perzische Golf". Hij zei tijdens een lunch, aangebo den door de „World Affairs Council": „Zulk een imperium, voorzien van Russi sche wapens, is de droom van premier Nas ser van Egypte". Vorst-gevolgen Tengevolge van de strenge vorst gaat de grond van de spoorbanen hier en daar werken. Daardoor ontstaan, zoals in deze dagen is gebleken, breuken in de rails. Zo zijn spoorstaafbreuken ontdekt tussen Amersfoort en Nijkerk, bij Woerden, Ter- schuur en op het traject Heerenveen-Wol- vega. Op deze plaatsen wordt over enkel spoor gereden totdat de breuk is hersteld. De burgemeesters van Edam, Monniken dam en Marken delen mede, dat wegens de onbetrouwbaarheid van het ijs vandaag en zondag geen auto's op de Gouwzee kun nen worden toegelaten. De rijkspolitie verzoekt automobilisten te letten op het gevaar, dat bij het rijden over besneeuwde wegen de sneeuw in grote hoeveelheid gaat vastzitten tussen banden en spatborden, waardoor op een bepaald ogenblik de bestuurbaarheid van het motorrijtuig in 't gedrang komt. Dit kan tot ongelukken leiden. De bestuurders van vier- en meerwielige motorrijtuigen wordt dan ook aangeraden hun spatborden regel matig te controleren en daartegen gevorm de sneeuwmassa's te verwijderen, aldus de rijkspolitie. Bloembollen In kringen van het bloembollenvak is men vrij optimistisch over de oogst. De bloembollen hebben er door de sneeuw een extra wollen deken bij gekregen. De kwekers stoppen ze wel ieder jaar warm in een deken van riet of stro, maar dat is niet altijd voldoende. Het begin van deze vorstperiode is waarschijnlijk gevaarlijk geweest, want het was zeer koud met een zeer scherpe wind. De vorst is diep in de grond gedrongen, waardoor er zich ver moedelijk ijs gevormd heeft. Is dit het geval dan kan het water van de ontdooiende sneeuw niet voldoende weg en de bollen komen in het water te liggen. Ze verstikken dan bij gebrek aan lucht. Gaat de dooi langzaam dan kan alles vrij goed verlopen, hoewel men nog nooit een goed gewas na een strenge winter heeft kunnen oogsten. Deze winter kan overigens wel voordeel voor de bloembollen-export betekenen in het aanstaande najaar. De gebroeide bloem bollen ondervinden concurrentie van de uit Zuid-Europa komende anjers en rozen. Deze cultures zijn echter voor een belang rijk deel vernietigd, zodat de broeiers van bloembollen straks tegen goede prijzen zul len kunnen verkopen. De koudegolf in Europa duurde ook vrij dag voort. De maximumtemperaturen die vrijdag in Nederland, België, Duitsland, Polen en Scandinavië werden gemeten be droegen over het algemeen 5 tot 10 gra den onder nul. In Engeland, Frankrijk en Noord-Italië kwam het kwik in de middag even boven nul. Boven Duitsland, Polen en het zuiden van Scandinavië bevond zich een uitgebreid sneeuwgebied, dat zich langzaam in de richting van ons land uitbreidde. De sneeuwval in ons land viel echter mee. Kwik stijgt United Press meldt, dat in sommige de len van Europa tijdelijk dooi is opgetre den; in de meeste landen bleef het ech ter bitter koud en het dodencijfer is in de afgelopen 24 uur met 42 tot 647 gestegen. Honderdvijfenzestig personen, vooral dak lozen, bejaarden en clochards, zijn in Frankrijk het slachtoffer van de koude geworden. Wat de Franse economie en landbouw betreft is de ramp een voldon gen feit. Volgens de eerste schattingen is de koude Frankrijk tot dusverre op een verlies van 100 miljard francs komen te staan en men houdt ernstig rekening met de mogelijk heid, dat er in het lopende jaar grote moeilijkheden in de voedselvoorziening zullen ontstaan. De bloemkwekerijen en parfumindustrie hebben een zeer zware slag te incasseren gekregen doordat tienduizenden kassen aan de Cöte d'Azur onder het gewicht van de dikke laag sneeuw bezweken zijn, waar door de bloemen bevroren. De meeste sinaasappelbomen zijn even eens bevroren en er zal een nieuwe aan plant moeten komen. Ook zeer vele mimo sastruiken zijn door de koude vernietigd. Het duurt 10 jaar voor een nieuwe sinaas appelboom vrucht draagt en vijf jaar voor dat mimosastruiken weer normaal bloe men dragen. In Nice zijn beroemde rozensoorten totaal vernietigd. De export van tarwe en andere voedings middelen is reeds stopgezet en zowel groenten als bloemen zullen moeten wor den geïmporteerd. In een groot deel van Frankrijk is het kwik echter begonnen te stijgen en men hoopt, dat het ergste deel geleden is. Bij nader overleg zijn de bakkerijen en bakkerspatroons in Haarlem en omgeving gisteren tot de slotsom gekomen dat een verhoging van de bezorgprijs van het brood ook voor hen onvermijdelijk ge worden is tengevolge van het aanhouden van het winterweer en de daardoor slecht begaanbare wegen. „De abnormale distri- butiekosten", aldus de Bakkerij Commis sie Haarlem, zijn buitengewoon hoog. De verhoging betekent voor vele bakkerijen 5 a 6 cent per brood. De bakkerijen in Haarlem en omgeving zien zich daarom genoodzaakt met ingang van Maandag 20 februari de broodprijs met 2 cent per brood van 800 gram te ver hogen. Hiervan is één cent te beschouwen als sneeuwtoeslag. Zodra het weer het toelaat zal deze toeslag vervallen. De twee de cent zal de toestand van vóór 2 januari jl. herstellen. Toen verlaagde de Haarlemse bakkerij, in tegenstelling met de rest van het land, de broodprijs. De bloemprijsverlaging die dit mogelijk maakte, werd echter direct na 2 janurai gevolgd door bloemprijsver- hogingen en belangrijke verhogingen in de sociale voorzieningen van het personeel. De Haarlemse bakkerij blijft de beweging van prijzen en kosten nauwlettend volgen om daarmee ook in de toekomst de brood prijs in overeenstemming te brengen". ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 Suède Damesjasjes in kleuren 110.- DüSSELDORP (DPA). - De liberalen en de sociaal-democraten van de Westduitse deelstaat Noord-Rijn-Westfalen hebben het aftreden van premier Karl Arnold ge ëist, zulks om „een einde te maken aan de politieke verstarring en de overmatige druk van de Christen-democratische partij. Ook de voorzitter van de regionale rooms- katholieke centrumpartij veroordeelt het „streven naar de macht van de CDU". Hij voegde er echter aan toe, dat zijn partij de motie van wantrouwen niet steunt. Arnold beweert, dat de strijd tegen zijn regering niet op de juiste plaats wordt gestreden, daar hij van vele zijden de ver zekering heeft gekregen dat zijn regering geen aanleiding heeft gegeven tot ernstige klachten. Arnold vroeg zijn „belagers", waarom zij geen gebruik hadden gemaakt van de mogelijkheid de Landdag te doen ontbinden teneinde door het houden van nieuwe verkiezingen de wil van de kie zers vast te stellen. Hij zei er van over tuigd te zijn, dat de kiezers zich voor een rustig overleg en tegen een motie van de CDU vormden de inmiddels teruggeno- Het uitgangspunt voor de aanvallen op de CDU vrmden de inmiddels teruggeno men hervormingsvoorstellen voor de ver kiezingen van de Landdag. Dit voorstel, dat voorzag in een vereniging van het pro portionele stelsel en het districtenstelsel, had volgens de tegenstanders aangetoond, dat de CDU naar een alleenheerschappij streeft. De CDU wijst er op, dat deze „steen des aanstoots" reeds voor het uit breken van de crisis was weggenomen. De tegenstanders zeggen echter, dat de motie van wantrouwen aan het streven van de CDU een halt moet toeroepen. De stem ming heeft maandag plaats. MALMö (Reuter/NTB/TT) Op het Finse schip „Otto Ho" dat bij Malmö (Zwe den) op hulp van een ijsbreker wachtte, is muiterij uitgebroken. Een deel van de be manning, dat onder invloed van sterke drank verkeerde, had de kapitein in zijn hut opgesloten. De Otto Ho was met cement op weg naar de Perzische golf. Vijf leden van de bemanning van de Otto Ho zijn door de Zweedse politie wegens „dronken schap en wanordelijk gedrag" gearresteerd. De mannen hadden ingebroken in het ma gazijn van het schip en driehonderd fles sen bier gestolen. Volgens de politie, heb ben zich enkele dagen geleden ook onge regeldheden op het schip voorgedaan. Toen werden vier leden van de bemanning ge arresteerd. Volgens een woordvoerder van de Isra ëlische ambassade te Washington is het Amerikaanse besluit tot stopzetting van alle militaire leveranties aan landen in het Midden-Oosten een zware slag voor Israel. Hij zei dat Israel sinds 1952 uit de Ver enigde Staten hoeveelheden normale on derdelen voor onderhoud met toestemming op de vrije markt gekocht had en betaald. Parijs staakt De Franse regering heeft alle uitvoer van lichte wapens stopgezet. Volgens het blad „France Soir" wil de regering met de stopzetting van de uitvoer voorkomen, dat geweren, lichte machinegeweren en mor tieren, uiteindelijk bij de opstandelingen in Noord-Afrika terecht komen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Groot-Brittannië zal voortgaan met het zenden van wapens naar het Mid den-Oosten op de bestaande basis. Cana da doet hetzelfde. Volgens officiële bron is de weg vrij voor een zending munitie naar Israel ter waarde van dertigduizend dollar. Vorige maand werd de verscheping tegengehouden door een van regeringswege opgelegd verbod op de uitvoer van mili taire goederen. De verbodsbepaling is in middels opgeheven. Men verwacht dat de resterende twaalf van de vijftien Harvard trainingsvliegtuigen, die Egypte besteld heeft ook spoedig geleverd zullen worden. HELSINKI (Reuter) De pasgekozen Finse president Urho Kekkonen heeft de leider der sociaal-democraten, Karl Fager holm, verzocht een nieuwe regering samen te stellen. Fagerholm heeft de opdracht in overweging genomen. Het Finse kabinet is twee dagen geleden, toen Kekkonen tot president gekozen werd, afgetreden. Dit kabinet stond onder leiding van Kekkonen. Fagerholm is Kekkonens voornaamste tegen-kandidaat voor het presidentschap geweest. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand tuj C •ÏH O S u w "I 0 C 01 ZB Helsinki half bew. ono 16 0,2 Stockholm sneeuw O -7 1 Oslo sneeuw nno -7 0,2 Kopenhagen sneeuw O -7 2 Aberdeen sneeuw windstil -3 0,3 Dublin sneeuw nno 1 2 Londen sneeuw n -2 0,1 Amsterdam sneeuw n -5 1 Brussel sneeuw windstil -9 2 Parijs r.evel windstil - 10 0 Bordeaux geheel bew. n -2 0 Grenoble sneeuw nnw -6 0,1 Nice zwaar bew. windstil 0 0 Berlijn sneeuw O 12 4 Frankfort sneeuw windstil 18 0,1 München nevel windstil - 19 0 Zurich sneeuw nnw 10 0,1 Genève sneeuw nno -6 0,1 Locarno onbewolkt nnw 10 0 Wenen mist windistil - 13 0 Innsbruck mist windstil - 22 0 Rome sneeuw no 0 sneeuw- hoogte Den Helder motsneeuw nno -4 12 cm Ypenburg sneeuw nnw -5 11 cm Vlissingen half bew. nno -7 10 cm Eelde sneeuw no -6 10 cm De Bilt geheel bew. n -8 19 cm Twente zwaar bew. nnw -7 8 cm Eindhoven mist n -10 16 cm Vlv. Z.-Limb mist w.stil -10 10 cm Neerslag laatste 24 uur. oooooocxx>oooocooooooocoo< AANWAKKERENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en hier en daar wat sneeuw. Tot matig of krachtig aanwakkerende wind tussen noord en oost. Vannacht matige tot strenge, morgenmiddag overwegend matige vorst. 19 februari Zon op 7.51 uur, onder 18.02 uur. Maan op 10.40 uur, onder 2.14 uur. 20 februari Zon op 7.49 uur, onder 18.03 uur. Maan op 11.31 uur, onder 3.24 uur. Maanstanden 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan «x>2ocococcccccoccccccooocoooococcoooocoocooooooooccoca

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1