Kort geding voor Amsterdamse rechter over gezelschapsspel r DE RADIO SPECIALIST Voor rijwielen bij Bertus Pruis Voor een betrouwbare HULPMOTOR Bertus Pruis Scrabblecontra Board script99 Dick de Reus Jenkins voor de vierde maal wereldkampioen Weinig groente aan de markt .J 9 Vierduizend gulden boete voor „kruidendokter" speelde op V-concert Vijf eeuwen oud graan gevonden Anti-hongeractie van Bond zonder naam Dronken achter stuur: vijf jaar ontzegging rijbewijs Uitgevaren visserijvaartuigen Nieuwe gezant bij de Heilige stoel Amsterdam werft bouwvak arbeiders en belooft hun woningen Scheepvaart Lage prijzen op bloemenveiling „Filmhandel en filmkunst" „Tuinders moeten om vervangende gronden vragen Pro Juventute vergaderde Staking van bootwerkers in Glasgow afgelopen Wie mist zijn hondje? TIMMERHOUT Fongers, Rudge, Magneet, Vesting, Maxwell, Union, Germaan Berini 3.L.O. - Sparta - H.M.W. - Kaptein enz. v.a. ƒ355.- ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. C. Briët, ging bijna schuil achter een grote stapel dozen met Ameri kaanse kruiswoordspellen op zijn tafel, die waren meegebracht door twee advocaten, die om beurten de president trachtten te overtuigen dat de op de Nederlandse markt febrachte spellen van de soortgelijke Ame rikaanse verschilden. Een Amerikaanse firma, die het gezel schapsspel „Scrabble" in Nederland in de handel brengt, had een Amsterdamse fir ma in kort geding doen dagvaarden, omdat deze laatstgenoemde een soort spel op de Nederlandse markt brengt „Board script,"' dat een „slaafse nabootsing" zou zijn van bet Amerikaanse spel. De Amerikaanse firma eiste van de president, dat de Am sterdamse firma zou worden veroordeeld zich te onthouden van het in de handel brengen van haar gezelschapsspel, haar afnemers, grossiers en winkeliers te ver beken alle afgeleverde spellen terug te ge ven tegen restitutie van de koopprijs, alle afnemers mede te delen dat hun spel een ongeoorloofde nabootsing is van het Ame rikaanse spel en zich te onthouden van het plaatsen van advertenties, die een na bootsing vormen van de advertentie van de Amerikaanse firma, dit alles met ver oordeling tot betaling van een dwangsom van f1000 voor iedere dag dat hieraan niet zal worden voldaan. Mr. dr. L. P. van der Does, optredende voor de Amerikaanse firma, ging eerst in op de geschiedenis van dit spel, dat hij vrij vertaalde met „brabbelen," en daarbij wees hij op het feit, dat miljoenen mensen in Amerika en Engeland zich reeds een der gelijk spel hebben aangeschaft en met grote overgave zich telkens weer aan het vormen van kruiswoorden wijden. In oktober van het vorig jaar kwam er echter in Nederland een nieuw spel, ge naamd „Board script," op de markt.. Pleiter was van oordeel, dat een onbe vangen aspirant-koper het verschil tussen deze twee spellen in het geheel niet kon zien en vervolgens schonk hij bijzonder veel aandacht aan de overeenkomsten en verschillen van de beide spellen. De algemene indruk is, aldus mr. Van Voor de kantonrechter te Groningen heeft terechtgestaan de 66-jarige kruiden handelaar B. H. T. uit Groningen, beschul digd van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Er waren hem vier gevallen ten laste gelegd, waarin hij niet alleen kruiden zou hebben verkocht, maar ook adviezen zou hebben gegeven aan zijn klanten. Eén van de gevallen betrof een patiënt met een besmettelijke vorm van tbc. De kantonrechter veroordeelde T. conform de eis tot vier maal f 1000 boete. Tot de orkestwerken die, nadat ze enkele jaren gerust hebben, ten volle waard zijn weer eens voor het publiek gebracht te worden, behoort zonder twijfel de „Sieg- fried-Idyll" van Wagner. Dit bewees de uitvoering van dit merkwaardige stuk op het, onder leiding van Marinus Adam, ge geven zevende vrijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De wijze, waarop de grote muziekdramati- cus enkele kenmerkende thema's uit zijn „Siegfried" tezamen met een simpel kin derdeuntje verwerkte in een sfeer van in timiteit en stil geluk, is onder meer dan één opzicht frappant. Hoe verre zijn we hier, - ondanks de verwante themata - verwijderd van het heldenepos der Nibe- lungen! De geweldenaar, de steeds strijd bare Wagner, is hier een vertederde huis vader geworden, al werkt hij met hetzelfde materiaal waarmee hij voorheen zijn go den en „Uebermenschen" uit de Edda ge stalte gaf. Hij zingt nu een wiegelied voor zijn zoontje, dat hij, naar de held uit zijn „Tetralogie" de naam Siegfried gegeven heeft; en met deze huiselijke muziek, die oorspronkelijk niet voor de openbaarheid bestemd was, eerde hij zijn vrouw? Cosima, die hem het geluk .en hiermede de gelijk moedigheid verschaft had, waardoor een dergelijk werk kon ontstaan. Het klonk voor 't eerst op Cosima's verjaardag - Kerstdag 1869 - in het ruime landhuis Triebschen, aan de oever van het Vier- woudstedenmeer bij Lucern. Er was geen grote orkestbezetting nodig om een heer lijk klinkend geheel te bereiken en de thematiek tot in het oneindige uit te wer ken. Zo maakte Wagner zich klein om iets heel groots, want zeer echts en menselijks, tot stand te brengen. De goed verzorgde uitvoering van de „Siegfried Idyll" schonk veel bevrediging. De vioolvirtuoos Dick de Reus kwam daar na zijn onbetwistbaar grote vaardigheid demonstreren met het Achtste Concert (..In Forni einer Gesangsszene") van Spohr, het enige van zijn concerten dat langdurig de beruchte tand des tijds weerstaan heeft, doch, eerlijk gezegd, muzikaal thans tot op de draad versleten is. Het kan nog slechts beroep doen op zijn virtuose ka rakter, op de sensatie van schitterend over wonnen technische problemen. En als zo danig wist Dick de Reus er zijn slag mee thuis te halen. De avond werd besloten met de Schotse Symfonie van Mendelssohn, aan welker uitvoering door dirigent en orkest veel zorg besteed was. Wanneer men van dit werk de eerste twee delen gehoord heeft - althans zo vergaat het mij - kost het verder moeite om te begrijpen waaraan dit werk zijn lang leven te danken heeft. Aan het absoluut probleemloze van de een voudige melodieën in regelmatige perio- denbouw, in de „Lieder ohne Worte"-stijl die van sentimentaliteit niet vrij te plei ten is, en die in het Adagio en in het laatste tempo van de finale zich vrij naïef manifesteert? Het gaat natuurlijk niet aan om er een „Onvoltooide" van te maken, door alleen maar de zeer belangrijke eer ste twee delen van te spelen. Maar het werk zou er mijns inziens wel bij winnen. Vooral het karakteristieke Scherzo - le vendige parafrase op een Schots motief - blijft onverminderd boeien evenals de knappe doorwerking van deel I. Zoals gezegd: het werk werd brillant verdedigd. JOS DE KLERK. der Does, dat beide spellen volkomen iden tiek zijn en vervolgens deponeerde pleiter op de tafel van de president een groot aan tal gezelschapsspellen, die onder meer luisterden naar de fraaie namen van „Word Wise," „Peter Pan," „Score a Word" en „Croso." Al deze uitvoeringen van het spel, ivaarin het vormen van kruiswoorden de basis vormt, zijn echter zodanig uitgevoerd, dat men duidelijk kan zien, dat er een ander spel dan „Scrabble' mee wordt be doeld. Bovendien protesteerde mr. Van der Does krachtig tegen de door diverse win keliers gevoerde reclame om „Board script" bij de kopers onder de aandacht te bren gen. Hij legde daarbij foto's over van étalages waarbij „Board script" gelijk ge noemd wordt aan „Scrabble" of waarbij, zoals in Haarlem het geval was, „Board script" het zusje van „Scrabble" heet. Mr. E. A. van Nieuwenhoven Helbach, pleitend voor de Amsterdamse firma, ging eerst in op de juridische kanten van de zaak en verklaarde vervolgens, dat men bewust had getracht om in „Board script" een groot aantal afwijkingen aan te bren gen door middel van het fabriceren van een spel met andere kleuren, een andere deksel, andere teksten en iets andere spel regels. Wel wilde pleiter toegeven, dat „Scrabble" en „Board script" speltechnisch overeenstemden op die punten die de aard van het spel verbinden. Zij berusten even als de tientallen andere spellen op dezelfde grondgedachte maar zijn verder volkomen verschillend. Pleiter kon zich dan ook de verwarring niet voorstellen en kwam in zijn conclusie dan ook tot een verwerping van de eisen van de Amerikaanse firma. De president zal op 24 februari of eerder uitspraak doen. De Ermelose onderwijzer A. van Sprong, die ook amateur-archeoloog is, heeft in Ermelo op het Telgterveld graan gevonden, dat na onderzoek door prof. dr. H. T. Wa terbolk, hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Groningen en directeur van het Ar- cheologisch-biologisch Instituut van die uiversiteit, gerst en tarwe bleek te zijn, waarschijnlijk van drie eeuwen vóór Christus. Het verdere botanisch onderzoek is nog gaande. De „Bond zonder naam" begint om streeks 1 maart met de medewerking van van de vereniging van roggebroodbereiders in Nederland een anti-hongerkampagne. Onder het motto „De bakkers voeden de wereld, de bakkers vechten tegen de hon ger" zal namelijk gedurende enkele maan den verpakt roggebrood door de brood verkopers worden aangeboden waarbij de pakjes voorzien zijn van een speciaal eti ket. Het brood wordt met vijftien opcenten verkocht. Deze opcenten komen ten goede aan de anti-hongeractie. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vrijdag in hoger beroep een 45-jarige Heemsteedse ingenieur veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken en vijf jaar ontzegging der rijbevoegdheid. Dit, omdat hij op 20 september in de late avonduren in Heemstede een aanrijding had veroorzaakt, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. Bij deze aanrijding liep de berijder van een motorrijwiel een hersenschudding op. Veertien dagen gele den eiste de procureur-generaal een maand gevangenisstraf tegen hem met vijf jaar ontzegging, de rechtbank te Haarlem had hem in eerste instantie veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging der rijbevoegdheid. Maandag 6 februari: ml. Adrianus KW 10, Volharding KW 23, Nelly Maria KW 70, Maria Tacoba KW 73, De Vrouw Dirkje KW 104, Aleida KW 169, Prinses Juliana VL 97. Dinsdag 7 februari: mt. Wiron IV IJM 209; ml. Vertrouwen KW 6, De Arend KW 7, He lena KW 39, Everard Christina KW 40, Nep- tunus KW 45, Hette Margaretha KW 74, Bali KW 129, Wilhelmina II KW 138, Onderneming KW 175, Onderneming II SCH 27, Onderne ming III SCH 117, Jacoba Gesina SCH 36, Scheveningen SCH 107, Noordster VL 197. Woensdag 8 februari: ml. Eendracht KW 168. Vrijdag 10 februari: mt. Albertha Hendrika KW 181; ml. Emma Wilhelmina KW 135, Marie VL 71. Zaterdag 11 februari: ml. Alida SCH 6. Maandag 13 februari: mt. Wiron II IJM 211; ml. Heemstede IJM 53, Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Rijnmond IV KW 15, Arie Nico KW 17. Dirk KW 19, Orion KW 22, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Margrietha Maria KW 29, Nederland VI KW 37, Bertha KW 38, Rijnmond III KW 44, Noordzee KW 47, Floris KW 59, Saturnus KW 69, Jan KW 84, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Wïllempje KW 89, Alida KW 91, Ella Christina KW 97, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Petronella KW 125, Borneo KW 127, Wilhelmina III KW 147, Arie KW 155, Kat wijk III K 161, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 168, Dolfijn RO 2; mk. Da geraad IJM 4, Marianne IJM 7. Klaas Junior T.TM 22. Emisel I.TM 31, De Hoop I IJM 45. De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Wiron I IJM 210, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Leendert Jacoba KW 58, Alice KW 62, Prinses Beatrix KW 72, Zeearend KW 79, Jo hanna Cornelia KW 88, Jacoba KW 105, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Pieter Jacob KW 178, Vier Gebroeders TX 14, iny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Coen Bot UK 3. Dinsdag 14 februari: mt. Shamrock IJM 129. Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; ml. Annie IJM 14, Martha IJM 74, Gorredijk IJM 75, Fierman Eduard KW 5, Hubertha Gerarda KW 9, Willem Cornelis KW 16, Grietje KW 20, Cornelis KW 24, Aafke Jacoba KW 41, Eliza beth KW 64, Excelsior II 78, Toenadering KW 95, Robert William KW 123, De Vier Gezus ters KW 162, Java KW 159, Bertina VL 85; mk. Rein KW 30, Hermina IV KW 53, Dine Marie KW 57, Gerda Marianne KW 71, Adri ans Catharina KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98, Alida Jacoba KW 165, Hendrikje BU 33. Woensdag 15 februari: ml. Oceaan V SCH 118, Prudentie SCH 223, Drie ebroeders HD 79; mk. Texel IJM 5, De Twee Gebroeders IJM 3, Twee Gezusters KW 77. Donderdag 16 februari: ml. Martenshoek I.TM 283, Willy SCH 7, Cornelia Maria SCH 135. Ondanks een fraaie kür van Robertson, waarvoor deze door de gehele jury plaats- cijfer 1 kreeg toegewezen, alsmede het hoogste aantal punten één jury-lid gaf hem zelfs een 6 en de overigen 5,9 is Hayes Alan Jenkins er toch in geslaagd de wereldtitel kunstrijden, die hij reeds drie jaar in zijn bezit heeft, te prolongeren. Hoewel Jenkins dus voor het vrije rijden van alle jury-leden het plaatscijfer 2 kreeg, behield hij toch met miniem verschil de voorsprong, bij de verplichte figuren be haald. In tegenstelling tot de vorige avond, toen de beslissing over de paren een reactie bij het publiek ontketende, omdat men al gemeen van oordeel was dat het Canadese paar meer recht op de overwinning had dan het Oostenrijkse, waren publiek en jury het deze avond volkomen met elkaar eens over de prachtige kür van Robertson. Alle soorten sprongen in twee- en drie voud waren er in opgenomen. Constant was hij in felle actie en het feit dat enkele sprongen niet geheel zuiver gelukten, kost ten hem slechts enkele tienden van punten bij de waardering voor de uitvoering. Maar de 18-jarige Amerikaan demonstreerde wederom dat hij hoger sprong, sneller draaide dan alle anderen en dat zijn tech niek bijna niet meer te vergelijken valt met die van zijn voorgangers. Maar voor de derde maal slaagde hij er niet in, door zijn verbluffende kür de achterstand, op gelopen bij de verplichte figuren, op Jen kins in te halen. De uitslag was: '1. en wereldkampioen Hayes Alan Jen kins (V.S.) plaatscijfer 10, 197.29 pnt. 2. Ro land Robertson (V.S.) plaatscijfer 17, 196.21 pnt. 3. David Jenkins (V.S.) plaatscijfer 27, 186,40 pnt. 4, Carl Snelling (Canada) plaats cijfer 40, 179,97 pnt. 5. Michael Robert Boo- kes (Gr. Br.) plaatscijfer 41, 178,23 pnt. Tenley leidt Het verschil tussen Tenley Albright en Carol Heiss is aan het slot van de eerste dag van het rijden van de verplichte figu ren voor dames uiterst gering. Na drie figuren stond Carol nog voor, maar na het vierde, waarvoor Tenley door alle jury leden met cijfers van 5 tot 5,3 werd ge waardeerd, terwijl haar concurrente tussen de 4,9 en 5,1 bleef, kwam de titelhoudster in het voordeel. Een ovatie viel de Nederlandse Joan Haanappel ten deel bij de derde figuur, de paragraaf-dubbeldrie. Tot nu toe heeft Joan het er keurig afgebracht. Bij de eerste twee figuren kreeg zij van twee van de negen jury-leden cijfers beneden de vier (3,8 en 3,7); van de overige jury-leden lie pen de waarderingen van 4,0 tot 4,5. Bij de laatste figuren lagen alle cijfers boven de 4. S.ioukje Dijkstra heeft haar vorm sedert de korte ziekte van de vorige week nog niet terug gevonden. Haar prestaties waren nog wel ruim voldoende, variërend van 3,7 tot 4,5,maar tijdens de Europese kampioen schappen in Parijs en bij de Winterspelen in Cortina reed zij toch heel wat beter. De nieuwe Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, F. R. W. H. M. J. graaf de Mar-chant d-'Ansembourg, is 20 oktober 1902 te Gulpen geboren. Hij kreeg zijn gymna siale opleid'inig in de school der Jezuïeten te Katwijk aan de Rij-n. Daarna studeerde hij achtereenvolgens een jaar filosofie aan biet Collegium Germanieum te Rome, twee jaar geschiedenis aan de universiteit te Mün-chen en een jaar aan de Nederlandse Economisch Hogeschool te Rotterdam. Voorts volgde hij de school voor verlof-s- officderen te Breda. Graaf de Marchant d'Ansembourg was van 19291930 attaché te Brussel en daar na tot 1934 tweede gezantschapssecretaris te Rio de Janeiro. Nadat hij enige tijd in 's-Gravenhaige op het departement van Economische Zaken en daarna op dat van Buitenlandse Zaken werkzaam was ge weest, werd hij, in 1936 benoemd tot twee de gezantschapssecretaris te Kopenhagen. Nog datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot eerste gezantschapssecretaris te Boeka rest. Hij bleef dit tot 1940. Toen werd hij overgeplaatst na-ar Belgrado. In 1942 werd hij gezantscha-psraad in Tsjoenkdng. Hier bleef hij ongeveer een jaar. Nadat hij enige tijd op het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat toen in Londen verbleef, had gewerkt, vertrok hij in 1944 als gezant- schapsraad na-ar Lima. In 1946 verwisselde hij d'eze post met Wenen, waar hij tot 1950 bleef. Toen werd hij overgeplaatst naar Bangkok. In 1951 werd hem de persoon lijke titel van buitengewoon gezant en -ge volmachtigd minister verleend. Sedert 1954 is hij gezant te Praag. Het gemeentebestuur van Amsterdam vraagt in het noorden van ons land bouw vakarbeiders voor aannemingsbedrijven, met de mededeling dat op korte termijn voor hen woningen beschikbaar zullen zijn. De aannemers in Leeuwarden, vre zende dat dit aanbod tot gevolg kan heb ben dat nog meer vakbekwame arbeiders Friesland en de overige noordelijke provin cies gaan verlaten, hebben zich met B. en W. van Leeuwarden in verbinding gesteld. Dit college heeft de verzekering gegeven dat het onverwijld stappen zal doen. Van de zijde van B. en W. van Amster dam is medegedeeld, dat inderdaad door middel van de Amsterdamse Gemeentelijke Woningdienst vakbekwame bouwvakarbei ders uit verschillende delen van ons land worden aangetrokken, zulks met inscha keling van de gewestelijke arbeidsbureaus. Aan degenen die op de aanbieding van het Amsterdamse gemeentebestuur ingaan en worden goedgekeurd, worden inderdaad woningen in Amsterdam in het vooruit zicht gesteld. Aalsdijk, 18 te New York verwacht. Alkaid, pass. 16 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro Almadi, 16 Ouessant n. Havana. Alphacca, 16 te Rio de Janeiro. Altair, 16 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Arendskerk, 17 v. Schiedam te Rotterdam. Alwaki, 16 v. Port Said n. Genua. Amstelland, 17 te Rio de Janeiro. Annenkerk, 16 v. Marseille n. Le Havre. Attis, 16 v. Port of Spain n. Londen. Abbedijk, 16 te Los Angeles. Alamak, 17 te Abadan. Aludra, 18 te Mauritius. Argos, 17 Malta n. Antwerpen. Arnedijk, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Alchiba, 19 Baltimore verwacht. Alcyone, 19 te Trinidad verwacht. Aagtedijk, 17 op de Weser n. Bremen. Ariadne, pas. 17 San Remo n. Savona. Aegis, 17 v. La Guaira n. Pto Cabello. Beninkust, pass. 17 Teneriffe n. Antwerpen. Bennekom, 16 v. Amsterdam n. Pta Cardon. Boemfontein, 16 v. Las Palmas n. Kaapstad. Bantam, 18 te Portland. Blitar, 18 te Tj. Priok. Boschfontein, 17 terug in Amsterdam verw. Blitar, 17 te Surabaja verwacht. Banka, 17 v. Port Said n. Napels. Cotteca, pass. 16 Barbados n. Plymouth. Caltex Delft, pass. 17 Pantelaria n. Rotterdam. Celebes, 18 te Singapore. Ceronia, 17 v. Suez n. Abadan. Corilla, 17 v. Fao n. Singapore. Castor, 16 320 m. o.no. Paramaribo. Caltex Leiden, 17 70 m. w. Oran. Camita, 3 Maart in het Panamakanaal verw. n. Curagao. Cleodora, 17 te Bangkok. Cirrus, 17 te Rotteradm. Daphnis, 16 v. Port of Spain n. Dordrecht. Delfshaven, 17 v. Rotterdam n. Bremen. Dorestad, 17 te Gibraltar. Eos, 17 te Amsterdam. Esso Amsterdam, 17 v. Suez n. Rastanura. Eemland, pass. 16 Fern. Noronha n. Las Palmas. Ena, 20 te Pta Cardon verw. n. Curagao. Eemdijk, 17 te Le Havre. Eendracht, 17 te Bremen. Esso Den Haag, pass. 17 Gibraltar n. Rastanura. Esso Rotterdam, 17 v. Fawley n. Sidon. Fairsea, 14 te Genua. Guineekust, 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Groote Beer, 17 te Kaapstad. Gaasterkerk, 17 v. Manilla n. Singapore. Gordias, 17 v. Lissabon n. Algiers. Groote Kerk, 19 te Barcelona. Guineekust, 17 te Amsterdam. Helicon, 17 te Barbados. Hathor, 18 te Piraeus. Heemskerk, 17 v. Port Said n. Genua. Hermes, 17 te Amsterdam. Hilversum, 17 te Antwerpen. Hydra, 16 te Bremen. Haarlem, 17 v. Gonaives n. Por tau Prince. Kenia, 17 v. Pta Cardon n. Heysham. Kabylia, 19 te Geelong verw. n. Singapore. Loosdrecht, 17 v. Bandarabbas n. Suez. Lawak, 17 te Port Soedan. Lekkerkerk, 16 v. Suez n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 17 te Suez. Markelo, 16 te Rotterdam. Meerkerk, 16 v. Suez n. Port Soedan. Moordrecht, 17 v. Muscat n. Aden. Maashaven, 18 1e Melilla. Macuba, pass. 17 Okinawa n. Miri. Mapia, 17 v. Amsterdam n. Antwerpen. Muiderkerk, 18 te Rangoon. Murena, 23 Miri verwacht. Macoma, 17 v. Invergordon n. Rotterdam. Metula, 18 Sydeny verw. n. Townsville. Nieuw Amsterdam, 16 v. Kingston n. Havana. Nanusa, 17 te New Orleans verwacht. Notos, 16 200 m. nw. Alexandrië. Nestor, 17 te Londen. Oranjestad, 17 v. Dover n. Trinidad. Orestes, 17 te Cristobal. Omala, 18 Istanboel verw. n. Iskenderun. Oranjefontein, 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Pendrecht, 17 te Rastanura. Prins Willem IV, 17 te St. John. Phrontis, pass. 17 Malta n. Port Said. Polydorus, 18 te Penang. Poseidon, 18 te Amsterdam verwacht. Peperkust, pass. 17 Kp. Palmas n. Accra. Roebiah, 16 v. Balboa n. Los Angeles. Ruys, 16 v. Durban n. Mauritius. Radja, 17 v. Tj. Priok n. Singapore. Rotula, 26 Rio de Janeiro verw. n. Santos. Ridderkerk, 17 te Hamburg. Stad Breda, 16 v. Rotterdam n. Monrovia. Stad Leiden, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Vlaardingen, 18 te Hamptonroads verw. Sarpedon, 17 v. Amsterdam n. Trinidad. Sumatra, pass. 16 Miami n. Baltimore. Salatiga, 17 te Koewait. Slamat, 17 v. Aden n. Suez. Stad Haarlem, 17 v. Amsterdam n. IJmuiden. Straat Mozambique, 17 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Schie, 17 te Kalyvia. Sheratan, 17 70 m. Z. Socotra. Sliedrecht, 17 220 m. w. ten z. Kangeroe eil. Saidja, 17 te Pulubukom. Tamo, 16 v. St. Vincent n. Antwerpen. Tero, 17 te Buenos Aires. Tjitjalengka, 17 te Montevideo. Tarakan, 18 te Penang. Trompenberg, 17 te Le Havre. Tiberius, 16 1080 m. w.zw. Fayal. Teucer, pass. 17 z. v. Kreta n. Amsterdam. Tankhaven II, 17 te Sungeigerong. Van Heutsz, 17 te Belawan. Willem Ruys, 17 v. Singapore n. Belawan. Willemstad, 17 v. Aruba n. Curagao. W. Alton Jones, pass. 16 Str. Ormoes n. Suez. Woensdrecht, 17 Geelong verwacht. Waal, 19 Rotterdam verwacht. Zeeland (KRL), 16 v. New York n. Strificial eil. Zuiderzee, 16 120 m. o.no. Azoren. KLEINE VAART Anna B, 17 v. Malta n. Mutsuna. Appingedam, verm. 17 v. Lissabon n. Antwerpen Barracuda, 18 v. Antwerpen te Garston verw. Beekbergen, 17 v. Swansea te Les Sables d'Olon- ne verwacht. Bestevaer, 17 v. Amsterdam n. Rotterdam. Bab T, 16 v. Requejada n. Terneuzen. Boreas, 17 v. Amsterdam n. Rotterdam. Castor, 16 v. Antigua n. Ciudad Trujillo. Da Capo, 18 v. Leixoes te Antwerpen verw. Da Costa, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Eemstroom, 17 v. Grangemouth te Amsterdam. Export II, 17 v. Londen te Rotterdam. Flevo, 17 v. Rotterdam n. Oran. Frans v. Seumeren, 17 v. IJmuiden te R'dam. Herman, Buisman, 17 v. Gent te Rotterdam. Hydra, 16 v. Bremen n. Hamburg. Ida D, 17 v. IJmuiden te Caen. Joost, 12 v. Bilbao te Bayonne. Kaap Falga, 16 v. Kiel te Rotterdam. Lijnbaansgracht, pass. 17 Brunsbiittel n. A'dam. Larix, 14 v. Bordeayx te Boston. Madjoe, 17 v. Wisbech te Goole. Matthew, 17 Jersey verwacht. Martini, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Nero, 17 te Esbjerg n. Amsterdam. Nautic ,17 v. Amsterdam te Vlaardingen. Nigeria, 18 v. Antw. te Oporto verw. Pavo, 14 v. Bordeaux te Grimsby. Paloma, verm. 17 v. Dublin te Garston. Strabo, 17 v. Haifa n. Limasol. Soemba, 17 v. Goole te Antwerpen. Theano, 17 v. Drogheda n. Dublin. Tilly, 16 v. Bayonne te West Hartlepool. Texelstroom, 17 v. Amsterdam n. Liverpool. Twee Gebroeders, 17 v. Rotterdam te A'dam. Urmajo, 17 v. Vlissingen te Rotterdam. Viana, 17 v. Londen te Rotterdam. Vrij burgh, 17 v. Londen te Rotterdam. Westereems, 17 v. Great Yarmouth te Vaardingen Westersingel, verm. 17 v. Casablanca n. Londen. Westkust, 17 v. Avonmouth te Honfleur. Zanzibar, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Zwaantiena, 17 v. IJmuiden te Rotterdam. SLEEPVAART Oceaan, 16 in Pacificbaai bij Baltimore. Rode Zee, 16 v. Pto Cabello met sleep. Thames en Tyne, 16 290 m. o. ten n. Bermuda met Gannet. Door het aanhoudende winterweer is de aanvoer op de groentemarkt er niet op vooruit gegaan: met moeite kunnen de tuinders nog iets aan de markt brengen. Veelal werd deze moeite ruimschoots be loond, vooral wanneer het artikelen sprui ten en prei betrof. Prei heeft men in zwaar bezworen toestand uit de grond gehaald. Hiervoor werd van 43 tot 92 cent per kg betaald. "Waren er nog enige partijtjes zo goed als vorstvrij, dan werd hiervoor tot f 1,47 per kg betaald. Zo was het ook met de sprinten; de meeste partijen varieer den van 34 tot 85 cent per kg, maar de vorstvrije en geschoonde spruiten gingen tot f 1,68 per kg. Witlof ging tussen de 45 en 60 ct per kg van de hand. Boerenkool draaide rond de 30 cent per kg. Zo goed als alle koolsoorten werden tussen de 15 en 30 cent per kg afgemijnd. Waspeen draaide rond de 25 cent per kg, selderijknollen va rieerden van 4 tot 38 cent per kg. Groot is de vraag naar uien, die in prijs opliepen tot 50 cent per kg. Winterpeen ging tot 28 cent per kg. Enkele kistjes rabarber no teerden 75 cent per bos. Ongetwijfeld zullen er op de bloemen veiling door de kwekers flinke verliezen worden geleden, want de aanhoudende strenge vorst kost grote voorraden kolen, terwijl de prijzen abnormaal laag staan en veelal niet eens de bollencenten opbrengen. Maar ook de handel lijdt verlies, want men kan de bloemen moeilijk vervoeren, zodat men weinig verdient. Bij de tulpen gaat nog enige belangstelling uit naar de witte, die boven de gulden per bos gaan. De ove rige tulpen variëren van 55 tot 90 cent per bos. Ook de narcissen gaan voor een lage prijs van de hand, die veelal niet boven de 50 cent per bos uitging. Hyacinten varieer den van 4 tot 10 cent per stuk. Een klein lichtpuntje vormden de blauwe druifjes die nog rond de 30 cent per bosje draaiden. Pater J. P. Derkse sprak voor Katholiek Instituut voor Volksontwikkeling Met het geven van een filmcursus, welke in vijf achtereenvolgende lessen gegeven zal worden heeft het Katholiek Instituut voor Volksontwikkeling een lofwaardig ini tiatief genomen, dat ongetwijfeld tot een betere waardering van een film zal leiden. Inleider op de eerste avond, welke vrijdag in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg werd gehouden was pater J. P. Derkse S.C.J. met het onderwerp „Filmhandel en filmkunst". „Film is een Godsgave die wij in deze eeuw zeer zeker nodig hebben", zeide spreker en hij wees erop dat de film een vrij jong verschijnsel is. In 1895 wer den de eerste zeven speelfilmpjes gemaakt met een vertoningsduur van c.a. 1 minuut. Thans verschijnen een 1000-tal speelfilms per jaar, die in miljoenen vaste bioscopen over de gehele wereld worden vertoond. In Nederland, dat tot een matig bioscoopbe zoekend land gerekend kan worden, wordt per jaar aan bioscoopbezoek IV2 maal zo veel maal uitgegeven als aan alle andere vrije tijdsbestedingen. In Nederland wor den per jaar c.a. 500 speelfilms geïmpor teerd, waarvan er volgens spreker 5 a 6 op een hoog peil liggen en enkele tientallen tot de goede films gerekend kunnen wor den. Zeer sportief was pater Derkse in zijn bewering dat filmspelers een zeer onder geschikte rol spelen en dat het omgeven met een stralenkrans van vele sterren uit reclame-oogpunt geschiedt. Daar het groot ste deel van het bioscooppubliek wordt ge vormd door jeugd van 16 a 17 jaar en deze wordt geconfronteerd met het sehijnleven van de film, kan dit tot vervlakking leiden; dit noemde spreker een probleem van de film. Anderzijds kan de film een middel zijn om gedachten en gevoelens uit te drukken, die een zeer hoge waarde kunnen hebben.. Na de pauze werden enige frag menten van bekende films vertoond. 1) Op de vrijdagavond gehouden jaarver gadering van de LTB heeft de voorzitter, de heer A. N. Aardenburg, de leden tot meer activiteit aangespoord ten opzichte van het punt vervangende tuimbouwgron- den, 350 ha tuingrond zal in Kennemerland ten offer vallen aan de industrie en er komt maar 56 ha voor terug. De tuinders moeten nu kenbaar maken of zij andere gronden willen hebben. Dan kan en moet de overheid hier rekening mede houden. Wat de bedrijfsuitkomsten in 1955 betrof kon de voorzitter mededelen dat de vee houders, akkerbouwers, bloembollenkwe- kers en bloemisten een gunstig jaar hadden, maar met de koudegrond-tuinbouw was het minder goed te noemen. De afdeling heeft nu nog 130 leden; in enige jaren tijds is dit aantal met 20 terug gelopen. De aftredende bestuursleden, de heren A. Aardenburg en H. Duin, werden herkozen; in de vacature van de heer J. Poel werd de heer G. Poel gekozen. Gunning Namens burgemeester en wethouders werd na gehouden aanbesteding het bou wen van een gymnastieklokaal met kleed kamertjes en waslokalen opgedragen aan fa. Giltjes en Zn., aannemers te Broek op Langendijk, voor de som van 94.777. Het gebouw zal verrijzen op het sportveld! achter de Groenelaan onder architectuur van Arat. ten Broeke te IJmuiden. Tijdens de veertiendaagse bijeenkomst van de afdeling Beverwijk van Pro Juven tute, onder voorzitterschap van de heer Schuit, werd een geval besproken omtrent een kind van een ongehuwde moeder. Mej. P. Londema, ambtenaresse van de Kinder- wetgeving te Haarlem, had dit geval uit voerig op schrift gesteld en dit werd door één der leden voorgelezen. Hierna ging men in discussiegroepen uiteen om de ver schillende vragen onderling te bespreken en hieruit conclusies te trekken. Vele adviezen werden er gegeven om de moeilijkheden die het kind gaf, op te los sen, doch van het plaatsen van het kind in een inrichting zag men toch niet veel heil. Het geval was volgens vrijwel alle leden verkeerd aangepakt en men had reeds veel eerder moeten ingrijpen. Voorzitter Schuit dankte de leden voor de wijze, waarop zij de vragen wisten uit te werken en mej. Londema voor de zeer duidelijke wijze waarop zij het probleem wist toe te lichten. GLASGOW (Reuter) Een staking van drieduizend havenarbeiders te Glasgow, die dezer dagen was uitgebroken, is ge ëindigd. Vandaag zal het werk op vijftig schepen, die door de staking getroffen wa ren, hervat worden. Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: wieldop van auto, alpinomuts, zakmesje, nylonkous, een bos sleutels, vul pen, autowiel met band, aantal lege kolen- zakken, combinatietang, etui inh. vulpen, vulpotlood en ballpoint, sleutel, sjaal, herenportemonnaie met inhoud, kinder wantjes, damespolshorloge, klein bruin zwart hondje, handdoek, kindermuts, ge breide kindermuts, blauw met witte ge breide dameshandschoenen, een paar kin derwanten, damesportemonnaie, duimstok, oud herenrijwiel, alpinomuts, leesbril in etui, bankbiljet, houten slee, blauwe want. Inlichtingen uitsluitend op maandag van 17-19 uur en zaterdag van 15-18 uur. HET GEEFT U ZEKERHEID. als u weet dat elk RADIO- en TELEVISIETOESTEL dat wij verkopen, ook door ons hersteld kan worden Geschoolde technici, de modernste instrumenten en een enorme voorraad onderdelen waarborgen u een betrouw bare service. Erkend dealer voor PHILIPS - ERRES - GRUNDIG NORDMENDE - LORENZ GRAETZ - ARISTONA - ENZ. FA. M. DE WEIJER - BREESTRAAT 59 - TEL. 3706 - BEVERWIJK DE ZAAK MET 25 JAAR ERVARING V.. grote partij 1" hout. Tevens grote en kleine werktafels 10 stuks, bladmaat 180 x 60 z. g. a. n. Te bevr. Afbraak- handel, Baanstraat 61, Be verwijk. Tel. 4893. De lezers van dit blad zoeken artikelen als de uwe. Helpt ze bij hun zoeken door te adver teren in deze courant. geldt deze leuze, de grootste keuze H Wij verkopen uitsluitend de gerenommeerde merken, zoals: m Keuze uit 200 stuks Keuze uit Ziet vooral onze sortering LEDEREN KLEDING voor Dames en Heren KINDERRIJWIEL met remnaaf REGENBROEKEN HANDWARMERS PICK-UPS en WISSELAARS v a. ƒ75— 72— Betaling in overleg Alleen KENNEMERLAAN Telefoon 5726 106 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3