De zes ministers namen geen beslissing over Euratom Echtelijke twist in een restaurant Agenda voor Haarlem TWEEDE KAMER Zelfde organisatie als Kolen- en Staalgemeenschap HAMEA-GELEI Reddingsactie voor vogels op volle toeren Nog steeds vastgevroren tongen Er is geen tekort aan brandstoffen Linnaeushof NV opgericht Jo Sternheim overleden Stagnatie in de bouwbedrijven ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 3 Vrouw lag gehele nacht buiten in felle kou Zoeken naar verdwenen echtpaar vruchteloos Militaire oefeningen bij strenge vorst Reisbeurzen toegekend Gelooft U aan wonderen? Examens Vierjarig jongetje in bran dend huis omgekomen „NEE OBERgéén pudding voor meneer!"» Hij bracht H. Steketee overleden A'':' Vestiging van Krupp in Rotterdam Flannen van Arthur Rank Kerkelijk Nieuws Eis tegen wachtmeester uit Vinkeveen gehandhaafd Burgemeester van Meeden overleden In antwoord op vragen van mej. Klompé (KVP) heeft minister Beyen gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat in de ver gadering van de zes ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux, die vorige week zater dag in Brussel is gehouden, geen beslis singen zijn gevallen over de gemeenschap pelijke organisatie van de atoomenergie (Euratom) en het instellen van een ge meenschappelijke markt met vrij interna tionaal goederenverkeer tussen deze lan den. In grote lijnen bleek echter een be langrijke mate van overeenstemming te bestaan. Naar het oordeel van de Nederlandse regering zal Euratom als bovennationale organisatie een uitvoerend orgaan moeten hebben met een eigen verantwoordelijk beid tegenover een internationale algemene vergadering. De verhouding van het uit voerend orgaan tegenover de raad van mi nisters der zes landen, moet nog nader worden uitgewerkt. Euratom zal waarschijnlijk een eigen uit voerend orgaan moeten hebben met eigen bevoegdheden. De in te stellen controle door Euratom zal zich moeten uitstrekken tot alle splijtbare materiaal. Dat houdt in een monopolie-positie van Euratom. Alleen dan kan de controle doeltreffend zijn. De Nederlandse regering ziet een duide lijk verband tussen een gemeenschappe lijke markt en Euratom. Aan de wenselijk heid van een gemeenschappelijke markt doet Euratom niets af. Het is mogelijk dat ten aanzien van Euratom sneller resultaat wordt bereikt omdat de problematiek van de gemeenschappelijke markt zeer inge wikkeld is, maar het is de bedoeling beide zoveel mogelijk gelijk te doen beginnen teneinde te voorkomen dat de gemeen schappelijke markt wordt achtergesteld bij Euratom, aldus minister Beyen. Schadevergoeding Biesbos De Kamer heeft met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen tot het ver lenen van een rijksbijdrage van een mil joen gulden aan het Brabants Watersnood fonds, dat de schade heeft vergoed die in de Biesbosch is geleden door de waters nood in december 1954. Van een definitieve garantie voor de toe- ADVERTENTIE Reeds nu hadden wij het voorrecht in Parijs aan wezig te zijn bij het creëren der nieuwe coiffure Printemps l'été 1956 Thans lanceren wij deze aangepast aan ons klimaat Charmant Flatteus ZATERDAG 18 FEBRUARI Minerva: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace: „De jacht op kapitein Ehrlich", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Goud van Napels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Twee maal begeerd", 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Vechtjas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De luit droeg een rokje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder vrees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: Nachtvoorstelling „Scarlet An gel", 18 jaar, 11.30 uur. Stadsschouwburg: 8 uur. „De koppelaarster". Concertgebouw (bovenzaal): 8 uur, Mozartherdenking, So- natenavond. Lorenzo Pappolo (viool en Miep van Luin (piano). ZONDAG 19 FEBRUARI Minerva: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Palace: Bijzondere zondagmorgenvoorstelling: „La vie com mence demain", 18 jaar, 10.30 uur. „De jacht op kapitein Ehrlich", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Les Dioboliques". 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Bij zondere zondagmorgenvoorstelling „De witte droom", alle leeftijden, 11 uur. „Goud van Napels", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LidO; Bijzondere zondagmorgenvoorstelling „De goede aarde", 14 jaar, 11 uur. „Tweemaal begeerd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vechtjas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De luit droeg een rokje", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder vrees", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur „De kop pelaarster. Concertgebouw: 2 uur, Mozart herdenking. Concert door Albert de Klerk, orgel en piano, Annette de la Bije, sopraan en leden van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Gebouw Cultura: 10.30 uur, Wijdingsmorgen Ned. Ver. v. Spiritisten „Harratmia". Srpeker M. A. Harkink. MAANDAG 20 FEBRUARI Minerva: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De jacht op kapi tein Ehrlich", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Goud van Napels", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Twee maal begeerd", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Vechtjas", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De luit droeg een rokje", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder vrees", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: 12.30 uur. Mozartherdenking. Concert door leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Zaal Cultura: 8 uur: Filmavond met lezing over: „Toerisme m Europa". Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerke lijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 af. komst wilde minister Van de Kieft zich onthouden. Iedere grondeigenaar of grond gebruiker in de Biesbos weet dat hij risico loopt en daarop moet men zich instellen. Over de gevolgen van het Deltaplan voor de Biesbos zal de minister in overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Water staat de Kamer nog nader inlichten. De bestuurlijke hervorming van de Biesbos is bij Binnenlandse Zaken in studie. Steunverlening wegens felle koude In antwoord op vragen van de heer Gortzak (CPN) heeft minister Van Thiel verklaard, dat de regering zeer goed be seft dat als gevolg van de felle koude be paalde bevolkingsgroepen in zeer moeilijke omstandigheden verkeren, Daarom zijn van rijkswege reeds extra kolentoeslagen verstrekt van f 4.10 voor kostwinners en van f 2.05 voor alleenstaanden. Het depar tement van Maatschappelijk Werk heeft daarmee 6200-oorlogslachtoffers, 100 ramp slachtoffers en 2600 gerepatrieerden ge steund. Kleine gepensioneerden moeten zich wenden tot de sociale diensten van de gemeenten. De gemeenten zijn vrij om te voorzien in de behoeften aan kolen, warme maaltijden en verwarmde lokalen. Minis ter Van Thiel vertrouwde dat de gemeen ten begrip zullen hebben voor de bijzon dere moeilijkheden en dat zij de nood on der de betrokkenen zo goed mogelijk zullen lenigen. Successiewet De Kamer heeft daarna nog een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp inzake een nieuwe technische opzet van de Successiewet, waarin tevens de vrijstellingen zijn verruimd. Er werden tal van amendementen ingediend voor een verdere verruiming van de vrijstellingen. De verdere behandeling is uitgesteld tot de volgende week of de daarop volgende week, omdat dinsdag en volgende dagen een aantal wijzigingen van de Grondwet aan de orde komen. ADVERTENTIE maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht Het comité Wintervoeding Vogels, waar in de dierenbeschermingsorganisaties samenwerken, heeft in totaal reeds acht duizend gulden ontvangen, waarbij duizend gulden van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Verder ver leent de luchtmacht medewerking bij het vervoer en de deponering van het voedsel. Op Texel worden de vogels op verschil lende plaatsen van voedsel voorzien. De rijkspolitie heeft de volle medewerking van de plaatselijke autoriteiten, van de ver eniging tot behoud van natuurmonumen ten, van het staatsbosbeheer en van de VW-Texel. Voor duizenden eenden en waterhoentjes zijn grote hoeveelheden graan gratis beschikbaar gesteld door boe ren en graanhandelaars. De steltlopers daarentegen gaan een bittere tijd tegemoet, daar deze dieren slechts levend voedsel kunnen gebruiken. Men vreest dat hier door vele tureluurs en wulpen om het leven zullen komen. De zeevogels komen ook langzamerhand naar de kust. maar grote aantallen moeten zich bevinden op diep water ver van de dijk en deze punten zijn niet te bereiken. Vrijdag is met twee helikopters uit het kamp Deelen 500 kilo voedsel naar grote concentraties watervogels in het Hollandsch Diep gebracht in de buurt van Klundert. De toestellen hebben zestien vluchten ondernomen. Het voedsel bestond uit brood dat uit Den Haag was aangevoerd en krachtvoeder van de Biesbossche vogel actie. De vogels bleken te uitgeput om zich door de helikopters te laten opjagen, die van een hoogte van dertig meter het voed sel uitstrooiden. Uitgehongerd vielen zij direct op het voedsel aan. Dinsdag zullen van Drimmelen uit met helikopters voed- selvluchten worden gemaakt naar andere plaatsen in de Biesbosch welke met vletten niet te bereiken zijn. Bij de Amer-centrale zijn geniesoldaten met vletten over de bevroren Amer naar de Hofmanplaat getrokken, waar zij vier ton voedsel hebben uitgestrooid. Tot dus ver is vijftien ton voeder naar de vogels gebracht. In Drimmelen heeft de Bies- bosch-vogelactie nog vijf ton opgeslagen, voldoende voor het weekeinde. In enkele wakken in de Lek, nabij Cu- lemborg, zijn duizenden vogels in nood. De Culemborgse politie heeft voer inge zameld en heeft in de ergste nood van de vogels kunnen voorzien. Vele vogels zijn door de politie meegenomen naar het bu reau van politie, en nadat zij in de warmte weer op verhaal gekomen waren, in vrij heid gesteld. De politie heeft verzocht bekend te wor den gemaakt met de verblijfplaatsen van vogels rond Culemborg, opdat zij ook op die plaatsen kan helpen. Schoolactie Op initiatief van de wethouder van Onderwijs te Vlaardingen is een bliksem actie op de scholen ingezet waarbij de hulp van de gehele Vlaardingse schooljeugd wordt ingeroepen voor de duizenden vogels uit de omtrek, die met de hongerdood wor den bedreigd. Deze actie heeft in 24 uur een bedrag van f 1500 opgebracht. Dit be drag is aan de rijkspolitie te water afge dragen, die er met de boten op uit zal trek ken om de vogelgebieden van voedsel te gaan voorzien. De 54-jarige modiste mej. (f. Bisschop te Gouda is om het leven gekomen doordat zij een nacht in de felle koude hulpeloos in de tuin van haar woning heeft gelegen. Zij had 's avonds een kit kolen geschept in het schuurtje achter haar huis, is uit gegleden en met het hoofd tegen een muur gevallen, waardoor zij niet meer bij mach te is geweest op te staan of om hulp te roepen. De volgende morgen werd zij door buren gevonden. Nadat zij naar een zie kenhuis was overgebracht is zij overleden. Gisteren is in Nieuwkoop (Z.H.) een kind op een vreemde manier het slachtoffer van de koude geworden. De vierjarige Marinus Jansen was met zijn vader op de bakfiets meegereden. Toen de vader afstapte om een cliënt te bedienen, bleef het ventj* bij de bakfiets wachten. Hij kwam daarbij met zijn mond in aanraking met het ijzer van de bakfiets, met het gevolg dat de mond aan de fiets vastvroor. Na enige tijd wist hij zich zelf te bevrijden, echter niet zonder hevig bloedende wonden op te lopen. Een der leerlingen van de openbare lagere school te Barger-Oosterveld (Gr.) heeft de proef op de som genomen, of het wel juist is dat men met de tong kan vast vriezen aan ijzer. Hij nam de proef in de middagpauze in het bijzijn van enige andere leerlingen en op een moment dat het onderwijzend personeel hem niet kon zien. De proef slaagde volkomen. De jon gen ondervond, dat de berichten in de krant juist waren. Zijn tong bleef vast zitten, doch gelukkig wist hij zich spoedig weer los te maken. De verwonding was slechts licht. Hoewel gedurende de gehele dag man schappen van de politie uit Amsterdam en Amstelveen in het Amsterdamse Bos heb ben gezocht naar het vermiste echtpaar Hoogerwerf, dat eergisteren van een wan deltocht door dit bos niet in zijn woning aan de Aalsmeerderweg is teruggekeerd, heeft dit tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. Bij het onderzoek werd ook van speurhonden gebruik gemaakt. Bij het invallen der duisternis heeft men de na sporingen moeten staken. De politie vreest, dat het echtpaar het Nieuwe Meer, waar donderdag nog een ijs- breker heeft gevaren, heeft willen overste ken en bij de vaargeul door het ijs is ge zakt. Vragen van C.P.N.-Kamerlid beantwoord Het Tweede Kamerlid de heer Haken (CPN) heeft onlangs vragen gesteld over het voorkomen van bevroren ledematen bij militairen tijdens nachtelijke oefeningen bij strenge vorst. De staatssecretaris van Oorlog heeft hierop thans geantwoord, dat in de omge ving van Venray een oefening is gehouden door commandotroepen, welke aanvanke lijk zou duren van 30 januari tot 2 februari Wegens de slechter wordende weersom standigheden is deze oefening op 1 februari geëindigd. Een kapitein heeft last gekregen van bevroren vingers en oren. Een korpo raal had een bevroren teen. Deze militairen zullen geen blijvend letsel of hinder hier van ondervinden. Tengevolge van bevroren oren, welke werden opgelopen op de rit per rijwiel van huis naar het kampement, zijn een luite nant, een adjudant-onderofficier en een sergenat-majoor opgenomen geweest in het hospitaal. Voorts zijn nog bij een twee tal militairen de oren of de rand van de oren bij de uitoefening van de dienst be vroren, waarvoor zijn zijn behandeld. Geen van deze militairen zal blijvend letsel of hinder ondervinden. De minister van O., K. en W. heeft con form de adviezen van de jury's voor toe kenning van reisbeurzen aan prozaschrij vers, dichters en essayisten, over 1955 reis beurzen ten bedrage van f 2500 toegekend aan de auteurs Max Croiset voor zijn no velle „Etages", Cees J. J. H. M. Nooteboom voor zijn gedichtenbundel „Kleine cantate van het voortdurend overlijden" en E. M. Janssen Perio voor zijn essay „Huxley's ideologieën". Reistoelagen van f 1000 heeft hij toegekend aan Hans Andreus voor zijn gedichtenbundel „Uiteindelijk" en Eric Ter- duyn voor zijn novelle „Dossier" ADVERTENTIE Wonderen zijn verschijnselen die met de rede niet kunnen worden verklaard. Verder be staan er geen wonderen. Ook niet bij geneesmiddelen. Deze zijn het resultaat van weten schappelijk onderzoek. Hiertoe behoort ook ASPIRIN dat reeds 60 jaar bestaat en nim mer overtroffen werd »n zijn werkzame eigenschappen bij hoofdpijn, verkoudheid, reu matiek en griep. Gedeponeerd handelsmerk .4 Utrecht. Geslaagd voor het vee-arts examen: W. F. Felix, Haarlem. De brandstoffenvoorziening in ons land baart geen bijzondere zongen. Wel zijn de voorraden plaatselijk een beetje krap, doch van ernstige tekorten kan niet worden ge sproken. De industrieën, de elektrische centrales en de gasfabrieken hadden vóór het inval len van de vorst voorraden voor ongeveer twee maanden. De huiisbrandvoorzieoing is redelijk. Niet altijd zijn echter de gewenste soorten voor radig. Slechts 50 percent van de antraciet - voorziening kan döor de Nederlandse mijnen geschieden. De rest moet uit im port van Amerikaanse-, Wales- en Donetz- soorten komen. Veel vraag bestaat naar kooks van kleine afmetingen. Deze kan echter niet altijd ge leverd worden wel kooks van iets grovere afmetingen. Op de handel is een beroep gedaan om niet te grote voorraden aan koopkrachtige afnemers te leveren. In plaatsen, waar de voorraden waf krap worden, worden scholen gesloten teneinde het beroep op de kolenvoorraden wat te verlichten. Alles wordt gedaan om moei lijkheden te voorkomen, hetgeen niet mee valt, gezien de gesloten vaarwateren en de moeilijkheden waarmede de spoorwegen bij hun aanvoeren uit Limburg en West- Duitsland te kampen hebben. In de handel hoort men vaak de opvat ting, dat gestichten en ziekenhuizen geen redelijke voorraden brandstoffen aanhou den. Dit schijnt verband te houden met de financiële situatie dezer inrichtingen en gebrek aan opslagruimte. Toch zou men liever zien, dat ziekenhuizen en inrichtin gen zich voor bij voorbeeld zes weken tot twee maanden zouden bevoorraden. Een vierjarig jongetje, een van zes nog jonge kinderen van de poelier Brugman en diens vrouw te Landsmeer, is om het le ven gekomen bij een zeer felle brand in het woonhuis van deze familie. Voor zover kon worden nagegaan is de brand veroorzaakt doordat een fles buta- gas in de keuken uit elkaar sprong, zodat het vloeibare gas over grote oppervlakte werd verspreid en het huis in een omme zien in een brandende fakkel veranderde. De heer Brugman en zijn vrouw waren achter het huis in een schuur bezig de kip pen te voeren. Vijf van de zes kinderen (het zesde ligt in een ziekenhuis) bevon den zich in de woning. Samen met een buurman wist de vader vier kinderen te redden, doch de vierjarige Dirk die zich in een kamer op een bovenverdieping be vond, konden zij niet meer bereiken. De brandweer van Landsmeer kon de woning niet meer redden. Het stoffelijk overschot van het slachtoffertje werd een uur later in het uitgebrande huis gevonden. ADVERTENTIE TOEN wij ons gisteravond in een van de bekende restaurants hier hpt ter stede vol toewijding over- g| IICI gaven aan de culinaire genoegens, 1 I die ons rijkelijk werden voorge- f f tOClï schoteld, werd onze aandacht plotse ling getrokken door een woorden wisseling tussen .(kennelijk) een echtpaar aan het tafeltje naast ons. De man, een ronde glimmende zes tiger, had zich de „specialité de la mai- son", een forse Duitse biefstuk, .goed laten smaken en stond juist op het punt uog een puddinkje te be stellen om de gaatjes te dich ten. In dit voornemen werd hij echter geremd door en kele vinnige waarschuwingen van zijn bazige echtgenote tegen alle nare gevol gen van dit vele eten,. Elke tegenwer ping, die hij schuchter-lachend naar voren trachtte te brengen werd door zijn vrouw kort en zakelijk van de hand gewezen. Haar stem klom daarbij steeds een octaaf hoger zodat wij (ongewild) flitsen uit de tirade opvingen, waaruit wij konden aflei den, dat de moeilijkheden nu eens niet op de financiële, maar op de fysieke toestand van de man betrekking hadden,. „Hij moest het zelf maar weten als hij straks weer last van z'n maag zou krijgen. Zij had hem gewaarschuwd.... en die pudding nam hij niet!" punt uit. Plotseling overviel ons een gevoel van medelijden met de eohtgenoot. Wij wenkten de ober, bestelden de pudding waar onze vriend zo'n trek in had en gaven de ober te kennen de bestelling aan het tafeltje naast ons af te leveren, echter met bijlevering van Met een maatschappelijk kapitaal van f 400.000, verdeeld in 20 prioriteitsaande len en 780 gewone aandelen, alle groot f 500, is opgericht de „Linnaeushof N.V." te Bennebroek. De vennootschap heeft ten doel het aanleggen en exploiteren van een of meer internationale tentoonstellingen van bolbloemen en andere sierteeltgewas sen in de tuin te Heemstede-Bennebroek, waar 200 jaar geleden de bekende Zweed se botanicus Linnaeus werkte en welke toen reeds de naam van „Europa's mooiste tuin" had. Van het kapitaal zijn geplaatst en volgestort alle prioriteitsaandelen en 191 gewone aandelen. Directeur is de heer H. W. Roozen te Bennebroek. Op 60-jariige leeftijd is te zijnen huize in Den Haag plotseling overleden de heer H. Steketee, voorzitter van de Centrale van Rijkspersoneel. De heer Steketee, oorspron kelijk werkzaam bij de belastingdienst, trad op 1 juni 1930 in dienst van de centrale van rijkspersoneel, welke hem in 1932 tot bezoldigd bestuurder benoemde en in 1953 tot haar voorzitter koos. De heer Steketee had zitting in talrijke besturen en commis sies, onder andere in het bestuur van het Ambtenarencentrum, de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken en in de Rijkskledingcommissie. Voorts was hij redacteur van het orgaan „De Centrale". De Parijse voorjaarsmode wordt dus la Grace Kelly. Eindelijk is de wereld ver lost uit moordende onzekerheid. Het zal blond moeten zijn, het zal lange benen ge blazen zijn en allemaal lange haren en niks meer te audreyen en sportieve japonnen, vooral zand-met-wit en alle dames of vrouwen of freules met een hoed op. Alles tederheid, zachtheid, vrouwelijkheid, lan delijke onschuld. Die Grace! Zij heeft het toch maar net- jes voor elkaar gekregen: wij gaan met ons allen terug naar de ingetogenheid. Daar kan ik het mee eens zijn. Ik ben mijn le ven lang een vechtersbaasje voor de zacht heid op lange benen geweest, voor de lief talligheid met lang blond haar met een hoed, en altijd als ik Merilyn of Lollo zag, uitgeroepen: „Niks voor mij!" Mij te vul gair; geef mij grootmoeders tijd maar". Wat voor mij wel even een vraag is: Wat zal er met de mode gebeuren als de vol gende prins met La Monroe of La Lollo trouwt? Willen de Parijse hoge couturiers dan weer alles gaan ombouwen? Krijgen wij dan voor onze dochte- ren en vrouwen de dwang om het in de uitgesproken curven te zoeken? Blijft dat zo voortgaan, dat alle vrouwen de meest- besproken-dame-van-het-jaar zullen moe ten gaan navolgen? Overigens trekken ze zich niets aan van wat wij, mannen aan trekken. Gelukkig maar. Stel je voor dat mannen die het meest de aandacht trekken, bovendien de toon- aangevers van de herenmode zouden zijn. dat wij er in 1956 allemaal als meneer Kroesjtsjev zouden moeten bijlopen, of met een boord a la Vader Willem.... ELIAS Deze foto laat zien hoe lopers hollend de „Bank of England" in het hartje van Londen verlieten om naar de beurs in de City van Londen het nieuws over te brengen, dat het bank-diskonto in Engeland met één percent was verhoogd. een strip Agré-Antacide maagtabletten van Philips-Roxane en de volgende boodschap, die wij haastig op eeii, kaartje krabbelden: Een puddinkje lust U zo graag En vrouwlief denkt maar aan uw maag Maar als de maag in opstand komt, Helpt Agré-Antacide prompt! Wij rekenden daarna snel af en liepen als een padvinder, die z'n verplichte goede daad had gedaan, de koele nacht in, met het geruste gevoel, dat onze man in ieder geval géén last van zijn maag zou krijgen. Agré- Antacide van Philips-Roxane is immers een betrouwbaar middel tegen overtollig maag zuur, maagbranden en gevoel van opge blazenheid enz. Te zijnen huize te Amsterdam is vrijdag avond de bekende acteur en toneelschrijver Jo Sternheim overleden. Jo Sternheim werd geboren 23 Augustus 1887 te Amsterdam. In 1908 kwam hij in opleiding bij Jan C. de Vos sir, hoofdtleraar van de Toneelschool. In 1909 volgde zijn debuut bij het toneel van Willem Royaards. Tot 1913 bleef hij bij het toneel, daarna trad hij vele jaren lang, tot 1928, voorna melijk op als voordrachtskunstenaar en als medewerking aan de „politieke poppenkast" die voor de arbeidersbeweging werd ver toond. Bij Ben Groeneveld werkte hij mee aan de eerste jeugdvoorstellingen voor middelbare scholen. Tot 1938 maakte hij vervolgens deel uit van verschillende ge zelschappen. In 1938 kwam hij bij het Ne- dierlandis Toneel van Cor van der Lugt Melsert. In de oorlogsjaren hield hij illegaal voor drachten. Na de oorlog trad hij toe tot de toneelgroep „Vijf Mei", daarna werd hij zakelijk leider en acteur bij de stichting Amsterdams-Rotterdams Toneelgezelschap en vervolgens bij het Amsterdams Toneel gezelschap. De laatste jaren was hij ver bonden aan de toneelgroep „Theater". Gedurende vele jaren was hij secretaris van de Ned. Toneelkunstenaarsvereniging. Hij was ook oprichter van het pensioen fonds van Nederlandse tonelisten. In de oorlogsjaren maakte hij deel uit van de (illegale) raad van dertien voor het toneel- plan. Het Duitse Krupp-comcern is in onder handeling met het Rotterdamse gemeente bestuur over de vestiging van een overslag bedrijf. Krupp is plaatsruimte voor haar nieuwe bedrijf aangeboden aan de west zijde van de Waalhaven. Reeds voor de tweede wereldoorlog had Krupp te Rotter dam een overslagbedrijf. De komst van Krupp naar Rotterdam be tekent de eerste belangrijke Duitse vesti ging in het mondingsgebied van de Rijn. De Britse filmmaatschappij „J. Arthur Rank Organisation" heeft grootscheepse plannen bekend gemaakt voor het maken van 20 speelfilms, waarvan de kosten in het totaal een 30 miljoen gulden zullen bedragen. 16 van de 20 films zullen in kleuren en vistavision zijn. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oberhausen (Rijnland) (Evang. Kirche) L. M. J. S. Herfkens te Opende (Gr.); te Wons T. Feenstra, kand. te Groningen. Aengenomen de ben. tot vic. te Amstel veen P. B. W. Polvliet, cand. te 's-Graven- hage; naar Zevenhoven W. Verwey kand. te Nieuwerbrug. Bedankt voor Opheusden J. J. Poot te Delft; voor Rotterdam-Feyenoord A. J. de Jong te Scheveningen. Geref. kerken Beroepen te Eindhoven (4e pred. plaats) A. T. Besselaar te Krabbendijke; te Kampen (vac. R. de Vries) dr. A. G. Luiks te Diever. Aangenomen naar Stamferd Niagara Falls (Ontario) (Canada) H. Numan te Wy oming (Ontario) (Canada) (voorheen te Hattum); naar Fijnaart G. v. Halsema kand. te Hilversum, die bedankte voor Hasselt, Minnertsga en Nieuwolda. Chr. Geref. kerken Tweetal te Nieuwpoort M. S. Roos te Zwijndrecht en M. C. Tanis te Urk. Geref. gem. Bedankt voor Zeist A. Vergunst te Cor sica (USA) (voorheen te Zeist). Nu de werkzaamheden in de bouw bedrijven vrijwel geheel stil liggen, is on geveer een miljoen gulden per dag nodig om de werkloze bouwvakarbeiders door het risicofonds te doen doorbetalen. Be rekend werd, dat van de lonen 192 uren per verzekerde (4 weken) uit het risico fonds zouden kunnen worden voldaan. Na dien vallen de bouwvakkers onder de iets hogere wachtgelduitkeringen. Ruw be rekend is het risicofonds thans voor de helft uitgeput. Men houdt voor het herbeginnen der werkzaamheden rekening met de mogelijk heid van stagnatie in de aanvoer van mate rialen. Het transport te water ligt thans stil en weg- en railtransport zijn ietwat ontwricht door de zware eisen, die er thans aan worden gesteld. Met name maken sommige ondernemingen zich ongerust over de toevoer van baksteen. De steen fabrieken langs de rivieren zullen wel licht last van ijsgang en overstroming ondervinden. Hier staat tegenover, dat in tal van fabrieken continueprocessen wor den toegepast, welke thans ook voortgang vinden. Hoewel bij dooi stagnatie in de aanvoer van de grondstoffen kan optreden en wellicht ook door versperring van de afvoerwegen, wordt er op gewezen, dat het verbruik thans nihil is terwijl de produktia zoveel mogelijk wordt voortgezet. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vrijdag de behandeling van de zaak tegen de wachtmeester uit Vinkeveen voortgezet. Deze politieman was ten laste gelegd, dat hij een jongeman een klap met de gummi stok op het hoofd had gegeven bij de ont ruiming van een tentoonstellingsterrein. De jongeman, die een zeer dunne schedel had, was de volgende dag overleden. Uit Vinkeveen was een brief aan het hof gezonden, waarin gesuggereerd wordt, dat de politie te Vinkeveen gebelgd was over het feit, dat de bewaking van de tentoon stelling aan een jongen met een hond was opgedragen in plaats van aan de politie. Die had bij een vorige tentoonstelling voor de bewaking gezorgd. Er was toen door de agenten aan hun chef vergunning gevraagd de bewaking in hun vrije tijd op zich te mogen nemen en daarvoor betaling te ac cepteren van het tentoonstellingsbestuur. Of er inderdaad bewakingsgeld aan de agenten is uitgekeerd, zal worden uitge zocht. De president zei, dat het hof deze kwestie bij het proces buiten beschouwing zal laten. Er werd nog een vijftal getuigen ge hoord, maar zowel de echtgenote van een drogist uit Vinkeveen als een opzichter, van wie andere getuigen meenden te heb ben vernomen, dat zij meer van de zaak afwisten, ontkenden de beweerde uit latingen. De procureur-generaal persisteerde bij zijn vroegere eis: f 200 boete. De wacht meester was in eerste aanleg na een eis van f 100 door de rechtbank te Utrecht tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. De uitspraak volgt op 2 maart. Op 62-jarige leeftijd is na een kortston dige ziekte overleden de heer H. Hofstee Aukema, burgemeester van Meeden. De heer Hofstee Aukema werd op 1 augustus 1923 tot burgemeester benoemd, zodat hij 32 jaar de gemeente heeft gediend. Gedu rende die tijd was hij tevens gemeentese cretaris van Meeden. Hij was jarenlang voorzitter van de Ne derlandse Jagersvereniging.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5