Mislukte schaatsprimeur helpt De gele kamer Van de Pol herstelde zich met verbetering Europees record Oscar kan zondag in Hilversum het hoofdnummer winnen verstopping Typhoons boekte gemakkelijke zege tegen Rotterdams USV RHEUMIN Rotterdammer versloeg Ossorio met een fraaie slotserie van 392 Een waas van geheimzinnigheid De basketbalcompetitie Alleen Broekman mag in Helsinki starten K.N.S.B.-KALENDER FEUILLETON ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 5 EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2 Heringa Wathrich Negen kortebaan-rijdsters twee dagen geschorst Geef de strijd niet op tegen Chr. W. V. Het Spaarne gaat drie wandeltochten houden Verwaarloosde Hoest... SIROOP Lorraine Grapp verbeterde record 440 yards v.s. Hongaars voetbalelftal naar Zuid-Amerika? door Mary Roberts Rinehart Na zijn nederlaag van gisteren in het toernooi om het Europese kampioenschap tegen Van Oosterhout, was iedereen ervan overtuigd dat bij Van de Pol het herstel zou komen. In zjjn tweede party tegen Vingerhoedt scheen hij deze indruk te bevestigen. Van de Pol verrichtte een uit stekende prestatie door een achterstand van 240 punten tegen de vaste Vingerhoedt tot op 10 punten na in te lopen. Gisteren heeft Van de Pol laten zien dat hij nog al tijd tot de sterkste kaderspelers van de wereld behoort. Hij trad onbekommerd zijn kansen op de titel zijn praktisch verkeken aan tegen Ossorio, die 1 van acquit scoorde. Daarop volgde een 8 van de Rotterdammer en een 3 van Ossorio die de ballen gunstig liggen liet in het korte kadervak. Rustig liep Van de Pol naar de tafel, maakte 10, 20, 40 caramboles, kwam geheel in zijn spel en begon toen kader 47/2 te demonstreren zoals hij dat kan wanneer hij volkomen geconcentreerd is. De eerste honderd punten vergden een kwartier; de tweede twintig minuten, de derde eveneens twintig minuten. Van de Pol stootte zo zuiver en vast, dat er eigen lijk geen moeilijkheden ontstonden. Het spel verplaatste zich van het boven- naar het benedeneinde van de tafel, maar de positie bleef voortdurend behouden, zo feilloos functioneerde het maatgevoel en zo mathematisch zuiver waren de rappels. Toen de 300 waren gepasseerd en hij even kalm bleef doorgaan met zijn demonstratie, voelden de toeschouwers dat een verbete ring niet alleen van het Nederlandse, maar ook van hetEuropese serierecord in de lucht hing. Bij 328 dreigde even positie- verlies. maar Van de Pol dwong de ballen weer bijeen, kwam op 337, wat een nieuw Nederlands record betekende het oude werd met 336 door hemzelf en Metz ge houden en stopte even om zijn handen te drogen. Hij informeerde aan de perstafel wat het Europese record was. Dit verried zijn innerlijke spanning.want als er iemand is die de Nederlandse, Europese en wereld records op zijn duimpje kent, dan is dat Van de Pol. Recordverbetering Na de korte onderbreking hervatte de Rotterdammer zfln taak. Hij kwam, nog steeds even beheerst en geconcentreerd stotend, op 371 nieuw Europees record, het oude was het eigendom van Gabriels met 370 en moest nog 21 punten ver zamelen om de partij uit te maken en daarmee tevens zijn eigen Nederlandse en Europese records voor het particuliere ge middelde te evenaren. De spanning was nu zeer groot, ook bij Van de Pol zelf. De ballen liepen enkele malen uiteen en er waren niet-bijster ge makkelijke verzamelstoten nodig om de positie te herstellen. Maar Van de Pol was nu in een vorm en een stemming waarin alles lukte, en vijf kwartier nadat hij de keu in zijn tweede beurt ter hand had ge nomen, tikten de ballen voor de laatste maal: 400 in 2 beurten, met een slotserie van 392 De topprestatie van Van de Pol over schaduwde het duel Wafflard-Galmiche, en dat was eigenlijk jammer, want ook de Belg en de Fransman lieten spel van hoog gehalte zien. Wafflard, vlot en snel spe lend, bracht in zijn zevende beurt met een serie van 78 zijn totaal op 282, maar ver rassend hard sloeg Galmiche terug met een reeks van 138 en zo was de stand na 7 beurten bijna gelijk: Wafflard 282, Gal miche 287. Wafflard leek in de volgende ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Een commissie, bestaande uit de voorzit ters van de afdelingen Groningen, Fries land en Drente van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond, alsmede het hoofdbestuurslid de heer A. de Groot en de secretaris van de Friese technische com missie, de heer Van der Schoot, heeft vrij dag in een buitengewone vergadering be sloten, negen korte baanrijdsters, onder wie de provinciale kampioene van Groningen en Drente, voor twee dagen te schorsen. Deze rijdsters hebben zich donderdag ongemotiveerd teruggetrokken van een wedstrijd in het Friese plaatsje Kollum. Op de vergadering bleek, dat de meisjes waren bepraat door iemand uit Almelo, die als hun woordvoerder optrad. Gezien de on bedachtzaamheid van de rijdsters werd tot een lichte straf besloten. Aan de K.N.S.B. zal het verzoek worden gericht, de betref fende Almelo'er de toegang tot alle ijs banen te ontzeggen. beurt regelrecht op de zege af te stevenen, maar strandde na een reeks van 109 op 9 caramboles van de finish. Tenslotte won hij in 10 beurten, terwijl Galmiche, die de nastoot miste, op 320 staan bleef. De resultaten De uitslagen luidden: Van Oosterhout 400 17 120 23,52 Spielmann284 17 90 16,70 Vingerhoedt400 9 166 14,44 Galvez 61 9 16 6,77 Wafflard 400 10 109 40,— Galmiche 320 10 138 32,— Ossorio 4 2 3 2, Van de Pol 400 2 392 200,— Galmiche 203 11 164 18,45 Van Oosterhout 400 11 108 36,36 Ossorio 231 13 74 17,76 Vingerhoedt400 13 111 30,76 Wafflard 400 14 102 28,57 Galvez 136 14 42 9,71 Van de Pol 400 14 111 28,57 Spielmann235 14 55 16,78 Het klassement na de tweede dag is: Vingerhoedt 8 1600 43 215 37,20 Van Oosterhout 8 1600 57 161 28,07 Wafflard 6 1527 55 211 27,76 Van de Pol4 1245 36 392 34,58 Galmiche2 1313 76 164 17,27 Ossorio2 1263 83 116 15,21 Spielmann 2 1263 83 116 15,21 Galvez 0 645 59 91 10,93 ADVERTENTIE omhult de modelijn voor 1956. Wat zal Parijs dicteren? Nog even en we zullen het weten. Libelle van 25 Februari licht vast een tipje van de sluier opde nieuwe hoeden voor lente en zomer worden u in woord en beeld gepresenteerd door onze Parijse medewerkster. Op diezelfde datum begint de Boekenweek. En Libelle inter viewde de enige vrouw in Neder land, die drie boekhandels bezit: Marjan Diek uit Vroomshoop. De vrouw voor wie elke week Boeken week is! Voor wie is de naam Jules de Corte geen begrip? In hetzelfde nummer vindt u een geschreven portret van deze blinde zanger. .de hoed anno 1956... Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Ondanks sneeuw en ijs gaan zondag de winterkoersen in Hilversum door. De vel den zullen ondanks het grote aantal in schrijvingen niet groot zijn, daar vele trai ners hun paarden geen werk hebben kun nen geven. Het continentale hoofdnummer is deze keer gereserveerd voor de amateur rijders. Oscar, die bij zijn nieuwe trainer veel in zijn voordeel is veranderd, kan met de bekwame amateur Van Schijndel win- Er schenen afgelopen donderdag geen moeilijkheden meer in de weg te liggen: Amsterdam zou het middelpunt worden van een schaatsfestijn, dat wellicht voor de toekomst de mogelijkheid bood tot de „klassiekers op de lange afstand" te gaan behoren. Geïnspireerd door de enorme po pulariteit, die de Friese Elfstedentocht ge niet, hadden enige leden van een perso neelsvereniging in de hoofdstad, de heren Jansen en Prent, het idee gelanceerd, een zgn. „grachtenrace" te organiseren, met deelname van alle erkende cracks uit de Noordelijke schaatsmarathon. Beide initia tiefnemers zochten contact met een dag en een weekblad, die op hun beurt diverse gemeentelijke en particuliere instanties voor het idee wisten te winnen. Zo kon het gebeuren, dat dezer dagen in een koortsachtig tempo contact werd opgenomen met Jeen v. d. Berg, J. Nauta, A. Verhoeven, M. Wijnhout, A. de Koning, J. v. d. Hoorn, de gebrs. Leffertstra en talrijke anderen, die allen toezegden van de partij te zullen zijn. Ondertussen werd het gekozen traject, dat veertig maal moest worden afgelegd, zorgvuldig geprepareerd. Er was zelfs een sportieve onderwijzer, die zijn leerlingen vrij gaf en met hen ijverig de ijsvloer een goede beurt gaf. De ge meente had voorts een gemechaniseerde sneeuwruimer ter beschikking gesteld, die helaas voortijdig zijn activiteit moest sta ken, daar het apparaat in de buurt van een der bruggen onder luid gekraak door het ijs zakte. Maar in de loop van donderdagavond, toen bovendien de baan nog onder water was gezet, leek alles koek en ei en waren de deelnemers in het gebouw van de ATVA, waar zij logeerden, vol goede moed Helaas, des nachts gebeurde er iets, waar niemand op gerekend had: Rijkswaterstaat oordeelde het noodzakelijk te gaan spuien; met als gevolg, dat het ijs, speciaal onder de bruggen, inzakte en zeker voor het rijden van een wedstrijd totaal ongeschikt was geworden. Grote teleurstelling onder de deelnemers, initiatiefnemers en allen die in de weer waren geweest om de „re vanches van de Elfstedentocht", die de weidse benaming De Grote Prijs van Am sterdam had gekregen. Ten einde raad werd het terrein van de ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voorde gal toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of ge! rek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. strijd verlegd naar de pas geopende ijsbaan in Amsterdam-Oost, de Watergraafsmeer, waar men besloot tot een krachtmeting over bijna 80 kilometer, of wel 200 ronden. Uiteraard smolt de animo voor een der gelijke geforceerde rondjesrijderij zowel bij deelnemers als belangstellenden gelijk sneeuw voor de zon. De Brabander A. Ver hoeven richtte onmiddellijk zijn schreden naar het station; huiswaarts. „Goed om duizelig te worden", luidde het commen taar van deze specifieke langeafstand- tochtrijder. De wedstrijd was overigens maar weinig interessant, daar na een zeer verwarrend begin en een hoog percentage uitvallers v. d. Berg en Van 't Oever ge leidelijk uitliepen en zelfs twee ronden voorsprong namen. De onderwijzer uit Nijbeets sprintte tenslotte onweerstaan baar naar de reusachtige bloemenkrans. De christelijke wandelsportvereniging ,.Het Spaarne" hoopt in het komende wan delseizoen drie tochten te organiseren. Men heeft goedkeuring gekregen van de Nederlandse Christelijke Wandelsport Bond voor 2 april, 2e Paasdag, over 10 en 30 kilometer; 7 mei (Bevrijdingsavond- tocht) en 6 oktober, de tweede Herfsttocht in de omgeving van Bloemendaal. nen. De concurrentie komt van stal v. d. Veen (Nico the Saint, O McGregor) en de mogelijke outsider Pelikaan S. In de Bergumermeer-prijs valt de gun stige plaatsing op van Rethy Hollandia, die dan ook wel in staat wordt geacht de sterke coalitie van stal Wagenaar (Prinses Zora, O Nelly Zora) te weerstaan. In dit bijzonder open nummer zullen ook Parel Holland C, Quite Heny en Quick Star grote kansen hebben. In de tweede afdeling van de Kagermeer- prijs valt opnieuw de keuze op Geersen (Querida Donum, Quality Hollandia). Prince Maire en Sir Parisien O, die beide in groot se vorm steken, zullen niet ver van de winnaar eindigen. Indien Tosca haar drafmanieren zou ver beteren, zou het openingsnummer een wan deling voor haar zijn. Zij draaft echter slecht en wordt daardoor iedere keer uit geschakeld. Indien zij niet verbeterd zou zijn valt de keuze op Tamara Norton, vóór Tarzan Hollandia G en Tilda O. In mindere mate geldt dit ook voor Toe kan S in de Slotermeer-prijs. Zij is vaak foutief, doch nu zij enige weken rust heeft gehad, zal Geersen haar kuren wel be dwongen hebben. De eveneens onregel matige Sir Heny kan voor de outsiders Romence en Toscanini op de plaats eindi gen. In het zwaar bezette nummer om de Sneekermeer-prijs heeft de trainer Bloem- saat in Tallero en Trabant de beste papie ren, daar de concurrenten, die hem een 14 dagen geleden klopten, niet op het appèl zijn verschenen. De grootste tegenstand zal komen van Tourterelle en Patrijs S. Out siders zijn Torero en Rêve d'Or B. Trainer De Graaf kan in dit programma ook zijn graantje meepikken met zijn keuze uit Quelle Veine en Paul Spencer. Rhea is de grote concurrent, evenals Rosa Gregor. De wispelturige Roulette Hanover, die vo rige week in onberispelijke stijl won, zou bij een herhaling kunnen verrassen. Ook voor Piver ligt weer een overwin ning binnen zijn bereik, doch hij zal zijn klasse goed moeten demonstreren om Ra leigh Harvester en Queen G de baas te kunnen blijven. kJJ Misschien kunt u me zeggen, welke kant ik op moet om in Bollebozenland te komen?", vroeg Pommeltje. „Bollebozenland?", zei de paddestoel nadenkend. „Laat 'es zienja, ik geloof, dat je dan die kant uit moetDan kom je eerst in Rollebollenburg, daar vraag je dan maar verder". En de paddestoel wees met 'n vinger de richting aan. „Dank u vriendelijk, meneer!", zei Pommeltje. Hij nam beleefd zijn mutsje af en ging op weg naar de kant, die de paddestoel hem gewezen had. Gelukkig, dat die tenminste niet kwaad op hem geworden was, toen hij zo pardoes op diens bol geduikeld kwam. Door een lange, lange weg tussen bergen door stapte Pommeltje voort. Het Haarlemse heren-basketbalteam van Typhoons heeft tegen USV uit Rotterdam wel een bijzonder gemakkelijke overwin ning kunnen noteren in de districtsklasse. De Haarlemmers speelden in de sfeerloze ontmoeting een klasse beter dan de Rotter damse gasten, die het gemis van aanvoer der Van der Ree wel heel erg voelden. Thans moesten de gasten het uitsluitend hebben van de beweeglijke De Jong, welke speler echter na een prima begin in de tweede helft volkomen uitgespeeld bleek, waardoor het de Typhoons-ploeg wel heel gemakkelijk werd gemaakt. Hoewel de Typhoons-ploeg in de eerste minuten een kleine voorsprong nam, slaag den de gasten er toch steeds weer in door de productieve De Jong de stand in even wicht te houden, zodat na twaalf minuten spelen de stand 15-15 op het scorebord werd vermeld. De Haarlemse coach vroeg een time-out en maakte van deze gelegen heid gebruik om aanvoerder Argeloo bin nen de lijnen te brengen. Goed gezien,want de Typhoon-speler was ook nu weer uiterst gevaarlijk en slaagde er vrijwel steeds in de aanvallen op de juiste wijze af te wer ken. Regelmatig werd de score vergroot en hoewel ook De Jong nog kans zag te scoren, konden de gasten niet voorkomen dat de rust inging met een volkomen verdiende 31-18 voorsprong van de Typhoons-ploeg. Ook na de hervatting bleef het initiatief aan Haarlemse zijde en nadat Heymel de score wederom voor Typhoons had geopend waren het vooral Hans van Elk en Argeloo, die de Haarlemse voorsprong snel verhoog den tot 50-21 na tien minuten spelen in de tweede helft. Verloren partij Hierna speelden de gasten een verloren partij en het pleitte slechts voor hun mo reel dat toch nog kranig tegenstand werd geboden, hoewel zij toch niet konden voor komen dat de Haarlemse voorsprong nog werd verhoogd tot 68-32, waarmede het einde kwam. De stand in de districtsklasse is per heden: S. S. D. (Den Haag) 8—14 The Typhoons (Haarlem) 814 The Arrows (Rotterdam) 914 U. S. V. (Rotterdam) 11—10 Black Pirates (Haarlem) 106 Antilopen (Haarlem) 84 Te Werve (Den Haag) 90 Ook in de heren-overgangsklasse was een vrjj belangrijke wedstrijd vastgesteld in verband met de bezetting van de onderste plaats. Sportclub Haarlem moest het op nemen tegen het Haagse Anansi, welke ploeg bij een nederlaag vrijwel zeker op de laatste plaats zou eindigen. Zover is het echter niet gekomen,want hoewel de Sport club de laatste weken enkele fraaie resul taten behaalde, faalde het team deze avond tegen de Haagse gasten volkomen en moest dan ook met eën verdiende 47-30 nederlaag genoegen nemen. Het begin van deze belangrijke ontmoe ting was voor de Haarlemmers al bijzonder ontmoedigend, want zonder dat de gasten tot groots spel kwamen, werd reeds na twaalf minuten spelen een grote 17-0 voor sprong behaald. Ofschoon ook de Haarlem- AÜVF.RTENTIE Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft be sloten, alleen Kees Broekman te laten deel nemen aan de Europese titelwedstrijden op de schaats in de Finse hoofdstad Helsinki. Het bestuur van de KNSB heeft dit besluit reeds maandag genomen en pas vrijdag avond vernam Schenk doordat hij toe vallig een telefoongesprek met het bonds- bureau in Amsterdam had deze belang rijke beslissing. Twee argumenten hebben daarbij de doorslag gegeven. In de eerste plaats staat het bondsbestuur op het standpunt, dat alleen een rijder, die zich bij de wereld kampioenschappen in Oslo in het eind klassement zou hebben geplaatst, voor uit zending naar Helsinki in aanmerking kon komen. Alleen Broekman heeft het in Oslo zo ver gebracht. Wim de Graaf, hoewel 15e op de 5000 meter, miste juist de mogelijk heid om op de 10 km te starten, aangezien hij door de Australiër Hickey, die zich na drie afstanden onder de eerste acht had geklasseerd, werd gewipt. Gerard Maarse, die negentiende stond na drie afstanden uit een deelnemersveld van 44 man, kwam evenmin in het eindklassement voor. Het tweede argument, door de bond naar voren gebracht, was, dat de financiële toe stand uitzending naar Helsinki van drie man niet toeliet. Dit tweede argument kan moeilijk worden aanvaard. Immers, de reiskosten naar Helsinki zouden worden betaald Schenk had de plaatsbewijzen immers reeds in de zak uit het fonds, dat de schaatsenrijders in de na-oorlogse jaren in Noorwegen bij elkaar hebben ge reden. De uitzending naar Helsinki zou dus volkomen gaan buiten bezwaar van de kas van de KNSB. mers in deze periode zeker niet stil zaten, slaagden zij er helaas niet in van de tal rijke kansen gebruik te maken. Toen De Reus Jr. tegenscoorde, stimuleerde dit doel punt het Haarlemse team zozeer dat alsnog een 20-10 stand werd bereikt bij het ingaan van de rust. Uiteraard mocht na de hervatting een algeheel herstel van de Sportclub worden verwacht, doch door treuzelen en missen van kansen slaagden de Sportclub-spelers er niet in het doel te bereiken. De Hagenaars deden het aan de andere kant beter en vrijwel steeds werden de bijzonder gevaarlijke uitvallen besloten met doelpunten, zodat met nog acht minu ten te spelen nog steeds een veilige 36-18 voorsprong werd behouden. Hoe de Haar lemmers zich ook inspanden, het wilde deze avond niet lukken en het einde kwam dan ook met een verrassende, doch volkomen verdiende zege van de Haagse ploeg (47-30). Ook nu was bij de Haarlemmers Jansma weer met vijftien punten topscorer. Door deze uitslag is de stand in de overgangs- klasse White Stars (Haarlem) 1016 Punch (Delft) 10—16 Harlem Tigers 1211 H. O. C. (Haarlem) 1110 I. H. J. (Haarlem) 9—9 S. C. Haarlem129 Anansi (Den Haag) 118 DECO (Den Haag)10—7 In de tweede klasse heren behaalde het Santpoorte ZBVS thans ook tegen concur rent Exercitia uit Velsen een overwinning, waardoor de Santpoortenaren de laatste lastige klip hebben omzeild en thans vrij wel zeker de kampioenstitel binnen hun bereik hebben, waarmede dan tevens pro motie naar de overgangsklasse zal volgen. De uitslagen waren: Dames: HOC 3—RCH 2 25-7; White Stars 3Typhoons 3 20-23; Aurora—SC Haarlem 3 2-0. Heren: TyphoonsUSV (Rotterdam) 68- 32; SC HaarlemAnansi (Den Haag) 30-47; ExercitiaZBVS 36-46. ADVERTENTIE kan oorzaak zijn van allerlei kwalen! Geef Uw kind al bij bet kleinste kncbje: Zondag Aan de uitgebreide schaatskalender, die wij gisteren bekend maakten, kunnen wij nog de volgende wedsrtijden voegen: Het merendistrict voor de afdeling Zuid- Holland van de KNSB: merentochten over 20, 40 en 60 km. Startplaatsen Leiden, Oude wetering, Nieuwkoop, Langeraar en Uit hoorn van 's morgens 9 uur af. Molentocht over 50 km. Startplaats Leiden van 9 uur af. Amsterdamse ijsclub: proefwedstrijd lange- baan 500 en 1500 meter voor 15-, 16- en 17- jarigen en 18- en 19-jarigen. Aanvang half twee. IJsclub Westerland Wieringen: kortebaan- wedstrijden voor mannen. IJsclub Voorwaarts Vinkeveen: kortebaan- wedstrijden voor mannen. Ijsver. „Eendracht maakt Macht" Anna Paulowna: nationale wedstrijden schoon- rijden voor paren A- en B-klasse. Tijdens de Australische zwemkampioen- schappen, die in Sydney worden gehou den, heeft Lorraine Crapp het wereldre cord 440 yards vrije slag verbeterd en ge bracht op 5 min. 6.7 sec. Het officiële we reldrecord stond sedert 9 december van het vorig jaar met 5 min. 7.2 sec. op naam van onze landgenote Mary Kok. Op 7 janu ari bracht Lorraine Crapp dit record tot 5 min. 7 sec. in Sydney omlaag. Deze presta tie is evenwel nog niet als werelrecord er kend. Zij zwom in een bad van 55 yards lengte, dat gevuld was me^ een mengsel van zout en zoet water. Haar onofficiële tussentijden v/aren: 110 yards 1.09,5 220 yards 2.25,8 330 yards 3.46,3. Voor de eerste maal na de tweede we reldoorlog heeft Hongarije een uitnodiging voor een tournee door Zuid-Amerika ge accepteerd. Het ligt in de bedoeling van José da Gaja, initiatiefnemer van een tour nee voor Braziliaanse teams door Europa, om in het voorjaar van 1957 voor het Hon gaarse nationale team enkele wedstrijden te organiseren tegen verschillende Zuid- Amerikaanse landenploegen. De zaak zal in april in Boedapest definitief worden gere geld. 70) Terry was de enige, verder geen enkel familielid meer. Wie beschermden zij dus en waarom deden ze dat? Wie gaf ze te eten? En voor wie waren zij bang? Want dat waren ze beslist. Nathaniel had steeds een revolver bij de hand. En toen jij de kleren op een heuvel vond, kreeg mevrouw Ward een hartaanval. Ik heb je al gezegd dat er één ding was, waar ik steeds weer op terugkwam. Degene, die op Elinor geschoten heeft, trachtte voor de kolonel te vluchten. En dat paste helemaal niet in het beeld. Waar om heeft X in de stromende regen door het raam naar de kolonel staan kijken? Denk hier nu eens goed over na, Floyd! Don Richardson voelde zich op de nacht, dat het meisje vermoord werd, een gelukkig man. Hij was van dat meisje afgekomen, door haar met Greg Spencer te laten trouwen. Ik vermoed zo, dat hij Greg altijd gehaat heeft. Het grote huis op de heuvel, waarin Greg woonde en het kleine onderaan de heuvel van zijn vader. Greg's goede uiterlijk, zijn geld en zijn vliegtuig. En hij was met verlof in Los Angeles op de avond van het feestje, waar op Greg ingepalmd werd. Dat heb ik in Washington uitgevist. Hij komt dus naar hier en gaat wan delen om tot rust te komen. Hij loopt de richting uit van Crestview. Waarom ook niet? Hij was verloofd met Carol. Hij weet niet, dat Marguerite op dat moment daar is. Hij komt rustig aanwandelen en ziet dan plotseling zijn vader iemand met zijn wandelstok slaan. Zodra zijn vader ver dwenen is, loopt hij naar Crestview en ziet Marguerite daar liggen. Dood. Wat zijn fouten ook geweest mogen zijn, hij was als zoon trouw. Hij hield geweldig veel van zijn vader en hij wist. dat de kolonel ziek was. Wat moest hij doen? Men had algemeen aangenomen, dat hij dood was. Hem zou dus niets kunnen gebeuren. Hij loopt terug naar de Wards en speldt hun op de mouw, dat hij haar vermoord heeft, dat hij haar met de vuist heeft geslagen, waarna zij met haar hoofd tegen de scherpe kant van een der treden bonsde. Maar toen ze gevonden werd, lag ze niet op de stoep. Ze lag in de deur opening en de drempel was van hout. Ik vermoed, dat ze die nacht inder daad uit is geweest. In een van haar sloffen zat een dennenaald. Het is zelfs mogelijk, dat ze bij de kolonel op bezoek is geweest en dat deze haar heeft terug gebracht, waarbij hij zich steeds meer heeft opgewonden. Zij moet hem wel het bloed onder de nagels vandaan hebben gehaald anders zou hij haar niet geslagen hebben. Maar hij heeft nooit geweten, dat hij haar vermoord heeft. Er brandde geen licht in de hal. Hij zal haar waarschijnlijk wel niet eens hebben horen vallen. Toen Don later Lucy in het ziekenhuis opzocht, zal ze gedacht hebben, een spook te zien, waardoor haar hart het begaf. De kolonel heeft echter steeds ge meend, dat het Terry Ward was. En hij was bijzonder op de Wards gesteld. Hij was er zeker van, dat Terry op Elinor Hilliard had geschoten. Hij legde haar een eindje de heuvel op, zodat ze niet over reden kon worden, terwijl hij direct daarna probeerde de dokter te bereiken. Maar hij was daarna niet meer de oude. De volgende dag heb ik met hem gesproken. Hij deed zijn uiterste best de oude vertrouwde in druk te maken, maar hij was er slecht aan toe. Waarom is mevrouw Hilliard die avond eigenlijk gaan wandelen? De volgende morgen heb ik op de heuvel een ondiepe kuil gevonden. Ze deed haar uiterste best alle sporen uit te wissen. Nathaniel had haar verteld, dat hij de kleren begraven had en zij heeft toen de brand op de heuvel gesticht. Maar ze bleef bang. Ze had geprobeerd Don te redden om zichzelf uit de zaak te houden. Maar tenslotte kon ze er niet meer tegenop. Ze was bang van hem geworden. Zij stichtte dus die brand op de heuvel? Ja, dat heb ik gezegd. Wie anders? Carol Spencer \lvist dat overigens. Het is nauwelijks meer te volgen, gromde Floyd. Op een zeker moment verdachten alle Spencers elkaar, ging Dane verder. Dat heeft me wel even in de war gebracht.. Maar ik heb nooit kunnen geloven dat Gveg Spencer schuldig was. Ik heb toen Tim Murphy aan het werk gezet. Wie is Tim Murphy nu weer? Een van de beste particuliere detec tives uit New York. Hij heeft een eigen bureau. Toen Floyd van nijd niets meer kon zeggen, moest Dane even glimlachen. Ik ben toen zelf ook in wonderen gaan ge loven, Floyd. Don Richardson was nooit bijzonder op Gregory Spencer gesteld ge weest. En het zou een te grote toevallig heid zijn als Greg nu juist met zijn meisje getrouwd was. Zij is zijn vriendin inder daad geweest. Ze had een kind van hem. Dat heb ik in Los Angeles ontdekt, toen ik het geboorteregister inkeek. Terry Ward is aan de westkust gebleven, dat heb ik kunnen controleren. Don handelde echter niet als een man, die een misdaad op zijn geweten had. Hij verborg zich op „Pine Hill". Waarom? Ik kwam er toen achter, dat iemand anders een motief had. Hij werd gechanteerd sedert de geboorte van het kind. Maar tot gisteravond wist ik het nog niet zeker! Toen hoorde ik, dat kolonel Richardson geïnformeerd had naar de aard van de verwonding, waaraan het meisje was overleden. Mijnheer Ward heeft overigens de gehele zaak nog ingewikkelder gemaakt, door op mij te schieten, terwijl Elinor Hilli ard bleef zwijgen. Pas enkele uren geleden ben ik er achter gekomen, dat zij iemand heeft gezien, toen zij de oprijlaan inreed op de nacht van de moord. Dat was de kolonel en hij had een wandelstok bij zich Hij liep altijd met een stok, zei Floyd koppig. Ik ben erg gesteld geweest op die oude baas. Iedereen hield van hem. Als je soms wilt zeggen dat hij het meisje in koele bloede. Dane zag er doodvermoeid uit. Helemaal niet! Ik wil alleen maar zeggen, dat de kolonel voor het eerst in zijn leven een vrouw geslagen heeft en dat zij daaraan is overleden. Langdurig zwegen beiden. Tenslotte stond Floyd op. Ik geloof wel, dat je erg zeker van je zaak bent, Dane, zei hij moeizaam, dat wordt iets hopeloos voor het dorp. Dat hoeft helemaal niet. Luister nog even. Don Richardson zou nooit Gregory Spencer hebben laten boeten voor iets dat hij niet gedaan heeft. Noch zou hij zijn vader in een kwaad daglicht willen stellen. Hij is weliswaar naar het front terug gegaan, maar bij mijnheer Ward heeft hij een verklaring achtergelaten, welke pas open gemaakt mocht worden in geval Gre gory Spencer beschuldigd zou worden of hij zelf zou sneuvelen. Zeker om te zeggen dat hij het niet gedaan had? Waarschijnlijk, antwoordde Dane. Maar hoe zitten de zaken dan in elkaar? Dane keek Floyd glimlachend aan. We weten alleen, dat Gregory Spencer nooit terecht zal staan. Dat zeg jij! antwoordde Floyd on vriendelijk. Je hebt een heleboel zitten raden, Dane, maar waar zijn je bewijzen? Het enige wat je gedaan hebt, is een dode man ten tonele voeren, die zichzelf niet kan verdedigen. Hij zou zelfs niet eens ge weten hebben dat hij het gedaan had! Kom nou! Ik had gedacht, dat je meer gezond verstand had! Ik geloof dat de kolonel het wel ge weten heeft, de laatste dag tenminste. Je herinnert je toch wel dat hij meende dat mijnheer Ward met het oog op hem een wapen bij zich droeg? Dat heeft hij verteld. Maar waarom? Had Nathaniel het lichaam gevonden en heeft hij geprobeerd het te verbranden om hem te beschermen? Wist men dat hij het gedaan had en vermoedde men dat hij zijn verstand verloren had? De kolonel heeft me zelf verteld, dat ieder een hem als een soort dwaas beschouwde. En dan is er nog iets, Floyd! Het is natuurlijk best mogelijk dat hij gemeend heeft, dat hij Don's gezicht op die regen achtige avond voor het raam heeft gezien. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9