Zwitsaletten Kweekschool voor de Zeevaart een der oudste ter wereld Nederlands marine-vliegtuig maakte noodlanding in Het Kanaal Wereldnieuws J Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Maritieme gezindheid onder Nederlanders sterk teruggelopen Vier doden bij autobotsingen De vier inzittenden werden gered door Amerikaans amphibie-vliegtuig Prijzen Kunstenaarsverzet uitgereikt De radio geeft dinsdag Acht slachtoffers bij scheepsbotsing op de Noordzee KOORTSIG, RILLERIG Drie Amerikaanse soldaten omgekomen in Amsterdams hotel Zeek ió het zo fN J 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kerkelijk Nieuws Door gas bedwelmd in autocabine Italiaans kabinet met 2 ministers aangevuld Gaskraan stond open maar kachel brandde niet Amerikaanse voedsel- overschotten naac Europa? Heringa Wuthrich MUS EN MENS MAANDAG ZO FEiütUARI 1950 Zondagmiddag zijn op de Harderwijker- weg bij Otterloo een autobus en een perso nenauto in botsing gekomen. De bestuurder van de personenwagen, de 52-jarige Arnhemse accountant K. F. van de Wal en de naast hem zittende 83-jarige W. Overbos uit Heerde werden op slag ge dood. De beide andere inzittenden, de echt genote en de dochter van de bestuurder, werden in zorgwekkende toestand' naar Arnhem overgebracht. Van de buspassa giers werd niemand gewond. Het ongeval is vermodelijk veroorzaakt doordat beide voertuigen, toen ze elkaar passeerden, op het gladde wegdek zijn ge slipt. Op de Strevelseweg in Rotterdam-Zuid heeft zich een autobotsiog voorgedaan, die het leven aan een zesjarig meisje heeft ge kost. De beide auto's naderden elkaar van tegenovergestelde richting. Doordat zij bei de een voorrijder wilden inhalen, kwamen zij met elkaar in botsing. De inzittenden van een der auto's kwa men met de schrik vrij, doch de vijf inzit tenden van de andere auto moesten naar een ziekenhuis in Rotterdam worden over gebracht. Een zesjarig meisje uit de Zwijn- dlrechtsestraat in Rotterdam bleek tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te zijn overleden. De vier anderen hadden slechts lichte kwetsuren opgelopen. Tegen boom gebotst Bij een auto-ongeluk in de nacht van za terdag op zondag omstreeks twee uur op de rijksweg onder de gemeente Soest is een man om het leven gekomen eri werden er drie gewond. Nabij de splitsing Amers foortSoesterberg reed een auto tegen een harde sneeuwrand langs de weg, waardoor de bestuurder de macht over het stuur ver loor en de auto tegen een boom botste. De 26-jarige P. C. van 't Wel uit Amersfoort, die naast de bestuurder zat, werd ge dood. De bestuurder, B. Geurs uit Amster dam, brak het linkerbeen. J. van Leeuwen uit Amersfoort kreeg een ernstige hoofd>- wond en B. Martens, eveneens uit Amers foort, brak de linkerknie. Een amphibie-toestel van de Amerikaan se luchtmacht heeft zaterdag vier Neder landse vliegers, die met hun toestel in de Straat van Dover een noodlanding hadden gemaakt, uit de zee gered, meldt United Press. Het daalde vlak naast de rubber reddingboot waar de vier Nederlanders gezeten waren op ongeveer 14 km van Calais. Het Amerikaanse vliegtuig kon echter wegens een defect aan aandrijver niet meer opstijgen, zodat de veertien km naar Calais taxiënd moesten worden afge legd, waar de geredden aan land werden gebracht. Een reddingsloep en een vlieg tuig van de R.A.F. vergezelden het toestel naar Calais. Het Nederlandse vliegtuig was een één- motorige Avenger." Commandant was luitenant ter zee 2de klasse F. L. P. C. M. van Meerwijk uit Terneuzen. De andere leden der bemanning waren sergeant-tele grafist J. M. A. D. Fransen uit Lisse; vlieg tuigmaker Ch. M. Boer uit Oegstgeest, en vliegtuigmaker-konstabel A. G. Romijn uit Gorinchem. Zij zijn gered door een Grumman „Al batross" amphibievliegtuig van een op de vliegbasis Manston van de Engelse lucht macht gestationeerd onderdeel van de Amerikaanse luchtmacht. De Nederlandse vliegers verklaarden dat zij, met twee andere Nederlandse vlieg tuigen, een oefenvlucht boven Het Kanaal maakten. Zij waren om elf uur van de basis Ford in Engeland opgestegen. Wegens het slechte zicht besloten zij koers te zetten naar het marinevliegveld Valkenburg bij Leiden. De commandant, luitenant ter zee Van Meerwijk, zei dat hij tegen twaalf uur merkte, dat er iets aan de motor haperde. Vermoedelijk was rijpafzetting op de car burator de oorzaak. Een daling op zee was onvermijdelijk. Het vliegtuig bleef drie minuten drijven, juist lang genoeg om de Nederlanders mogen zich er dan gaarne op laten voorstaan, tot een zeevarende „natie" te behoren, -de werkelijkheid is toch geheel anders. Dit wordt alleen reeds aangetoond door de animo voor een stuur mansopleiding voor de grote handelsvaart in havensteden als Amsterdam en Rotter dam. Op de Kweekschool voor de Zee vaart in Amsterdam, die thans 176 jongens in opleiding heeft, treft men slechts 20 Amsterdammers en Rotterdam leverde het vorig jaar voor een dergelijke opleiding slechts 34 jongelui op. Er is in dit onder wijs niet de groei, die zoals in verscheidene andere sectoren van het onderwijs de ge bouwen overbevolkt maakt. De tijd, waarin de Kweekschool voor de Zeevaart in Am sterdam, een der oudste ter wereld, een selectie kon maken uit ongeveer 300 ge gadigden, is voorbij. Nu zijn de omstandigheden natuurlijk ook wel sterk veranderd", zo zeide ons de heer T. T. Dobbenga, eerste officier van de algemene dienst van deze school, „ik kreeg vroeger mijn opleiding op de zeevaart school van Terschelling, samen met tal rijke andere jongelui van de Wadden eilanden. En dat was zulk een universeel instituut voor deze eilanden, dat men zich afvroeg, wat iemand in het leven moest beginnen, wanneer hij voor deze school werd afgewezen. Maar tegenwoordig zijn er ook daar legio andere kansen. Maar ge lukkig hebben we tot nu toe onze koop vaardij kunnen bemannen. En onze afge studeerden komen allemaal goed terecht, want er is vraag genoeg bij de grote maat schappijen". Deze Amsterdamse kweekschool is op gericht na de slag bij de Doggersbank in 1781, een in de geschiedschrijving nogal omstreden wapenfeit, dat overigens de maritieme belangstelling van ons volk een flinke impuls gaf. Het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeevaart, dat naar aanleiding hiervan werd opge richt in eerste instantie voor de ge wonden en de nagelaten betrekkingen werd dermate gespekt, dat men besloot het ruime overschot te bestemmen voor een opleidingsschool voor zeelieden. In 1785 werd de Kweekschool voor de Zeevaart in het door de stad Amsterdam afgestane „Willige Werkhuis" aan de Prins Hendrik kade geopend. Het verbouwde huis bood accommodatie voor 40 kwekelingen. Kort na het 25-jarig bestaan werd zij door Na poleon opgeheven en de leerlingen werden ingedeeld op de Franse vloot. Na de Franse bezetting, op 28 februari 1914 is de school weer geopend. Er volgde een algehele her bouwing in 1877 en thans heeft de school 133 interne leerlingen en 43 externe. Aan de interne opleiding, waarbij de leerlingen onder militaire discipline staan een traditie, die stamt uit de tijd, toen de school nog geheel opleidde voor de marine, wordt de voorkeur gegeven. Zij blijkt het middel bij uitstek te zijn, om de voor deze verantwoordelijke functies ter koopvaardij vereiste karaktervorming te geven. Voor hen, die echter om financiële of andere redenen niet in staat zijn, in de interne opleiding te komen, bestaan er echter ook externe klassen. Studieprogramma Er is een eenjarige cursus voor degenen, die het einddiploma HBS-B of gymnasium- B bezitten en wier cijferlijst ten minste een ruim voldoende voor wiskunde bevat, en een tweejarige cursus voor jongelui met drie jaar HBS, vier jaar gymnasium of met ADVERTENTIE Doeistraat 59 Haarlem - Tel. 15252 AUTOSTOFZUIGER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor die vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en sopraan. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Platen,. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.35 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.25 Mandoline-ensemble. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 In en om de Universiteit. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Amusementsmuziek. 19.45 Töneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoor spel. 22.15 Strijkkwartet. 22.40 De antwoord man. 22.55 Ik geloof dat...., causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Actua liteiten. 23.30—24.00 Platen, HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen, 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 School radio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de vrouw. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Beursberich ten, 17.45 Regeringsuitzendimg: Rijksdelen overzee: Geld en geldverkeer in Suriname. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het boek der boeken. 19.20 Platen, 19.45 Actua liteiten. 20.00 Eerste Lijdensmeditatie. 21.00 Platen. 21.30 Schoonouders, causerie. 21.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.00 Circus Strassburger. 21.45 Journaal en weeroverzicht. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Ritmische muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ritmische muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Lichte muziek. 16.30 Kamer orkest en solist. 16.50 Zang en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Cellorecital. 17.45 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen, 19.50 Cau serie. 20.00 Hoorspel. 22.45 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Londens Radiodag boek. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 50 m.). MULO-B. De candidaten moeten voor toe lating de leeftijd van twintig nog niet hebben overschreden. Na de één- of twee jarige opleidingen nemen de kwekelingen deel aan het eindexamen voor het diploma B.S. en als zij daarvoor slagen gaan zij als gesalarieerd stuurmansleerling een jaar varen. Daarop volgt gedurende ongeveer vier maanden een herhalingscursus aan de school om het staatsdiploma voor derde stuurman te behalen. Daarmee zijn zij kwekeling-af en zij kunnen gaan sollici teren naar een vaste benoeming bij een der grote rederijen, meestal die, waar zij als leerling hebben gediend. Zij gaan dan twee jaar als vierde of derde officier naar zee en studeren daarna voor het tweede stuurmansdiploma. Dan volgen er nóg eens twee jaar varen als derde of tweede offi cier en daarna kunnen zij zich voorberei den voor het eerste stuurmansexamen. De benoeming tot eerste stuurman is verder eén kwestie van promotie. Van de eenjarige opleiding tot het diplo ma B.S. aan de Amsterdamse Kweek school wordt op het ogenblik door 32 jon gens in twee klassen gebruik gemaakt. Er bestaat ook een mogelijkheid om voor een diploma A.S. te worden opgeleid, niet aan deze school maar wel* aan zeevaartscholen te Delfzijl, Groningen, Den Helder, Sche- veningen, Terschelling en Vlissingen. Het is een eenvoudiger opleiding, die open staat voor jongelui met slechts twee jaar HBS of MULO-A. Zij moeten echter lan ger studeren voor de verschillende stuur liedendiploma's. Relatie met praktijk De zeer nauwe relatie met de praktijk, die in het leerprogramma wel bijzonder opvalt, blijkt ook uit de onderwijsmidde len, zoals de radarapparatuur, de echo loding en het gyroscopisch kompas op een der zolders van de school. Maar ook de meest elementaire eisen genieten alle aan dacht, zoals roeien, zeilen en wrikken, het op- en aftuigen van een schoenerbrik op de binnenplaats van de school en het om gaan met oefensloepen. De leerlingen krijgen gedurende de voor opleiding aan deze Kweekschool uitstel van militaire dienst en ook voor het verplichte jaar vaartijd wordt meestal uitstel ver leend tot na het behalen van het diploma derde stuurman. Daarna kunnen zij wor den aangewezen voor het volgen van de opleiding tot reserve-officier of voor een opleiding koopvaardijbeveiliging. De maritieme traditie van ons land wordt op deze school in alle opzichten levend gehouden. Zij bezit ook daartoe heel wat inspirerende souvenirs, zoals grote schilderyen van de tocht naar Chatham of de Sint Michelsorde, die De Ruyter eens van de Franse koning ontving wegens zijn optreden tegen de Algerijnse zeerovers. Maar er zijn ook latere herinneringen aan Nederlands betekenis ter zee: ieder jaar op vier mei scharen de kwekelingen zich om een gedenkteken op de binnenplaats om de nagedachtenis te eren van 134 oud leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart, die in de Tweede Wereldoorlog hun leven offerden in de<- geallieerde koop vaardij. Ter hoogte van de kust van Norfolk heeft tijdens een felle sneeuwstorm een aan varing plaats gevonden tussen twee Britse schepen. Veertien overlevenden zijn opge pikt, zeven man worden nog vermist. De aanvaring geschiedde tussen de „City of Sydney", een vrachtschip van 7000 ton, en het 2375 ton metende kolenschip „Cor- chester". De „Corchc iter" begon terstond te zinken, maar twee uur later stak het ach terschip nog boven water. Ruim een uur na de aanvaring werd nog gezien dat een man van de „Corchester" zich aan de zijkant van het schip vast klemde. Een reddingsboot kwam later langszij de „Colchester" en meldde per radio dat er geen overlevenden meer op het schip waren. Veertien opvarenden van de „Corchester" zijn aan boord genomen van de treiler „Cormull". Volgens latere berichten bevond zich onder de veertien man die gered zijn, ook de man die aan de zijkant van de „Cor chester" heeft gehangen. De „Corchester" is vier uur na de aan varing onder de golven verdwenen. Het stoffelijk overschot van één Britse zeeman is uit het water opgehaald. Zeven andere opvarenden van de „Corchester" worden nog vermist. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hensbroek c.a. C. F. J. Antonidies, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken Tweetal te Scheveningen W. Baas te Urk en G. N. Lammens te Kralingen. Beroepen te Londen J. Firet te Rotter- darn-Charlois. 56. Panda maakte enkele benauwde ogen blikken door, toen het vlot over de rand van de waterval duikelde. Temidden van het ziedende water en borrelend schuim stortte hij omlaag en dook onder in de kolkende stroom-versnellingen. Wild tast te hij om zich heen, maar het vlot en de ontdekkingsreiziger waren verdwenen. „Help!, blub!", gorgelde hij. „Meneer de ontdekkingsreiziger, waar bent Maar De Haarlemse beeldhouwer Mari An- driessen en de Amsterdamse dichter Ge rard Diels hebben Zaterdagmiddag in de aula van het Stedelijk Museum in de hoofdstad de voor 1955 toegekende prijzen voor de beeldende kunst en voor letterkun de van de Stichting Kunstenaarsverzet 19421945 (elk groot duizend gulden) ont vangen uit handen van de voorzitters der beide jury's. Na het openingswoord van de bijeen komst van de Stichting Kunstenaarsverzet door vice-voorzitter R. F. van Heusen, die behalve een aantal autoriteiten ook de fa milieleden van de gevallen kunstenaars verwelkomde en enkele woorden wijdde aan de nagedachtenis van de onlangs over leden voorzitter Jac. Bot, maakte prof. V. P. S. Esser als voorzitter van de jury voor de prijs voor de beeldende kunst, bestaande uit W. Couzijn, Dick Elffers en prof. A. M Hammacher, de beslissing bekend. Het be stuur had de jury speciaal verzocht aan dacht te schenken aan dé monumenten ter herinnering aan het verzet en de bevrij ding. De jury roemde het aandeel dat An- driessen heeft gehad in de tot standkoming van verzetsmonumenten en eerde in hem een „figuur, die zich gedurende de bezet ting heeft vereenzelvigd met het strijdende deel van het volk". De heer Bert Schierbeek deelde als voor zitter van de jury voor de litteraire prijs, waarin zitting hadden Henriëtte van Eyk, dr. D. A. M. Binnendijk, mr. E. Straat en Ben Stroman, mede dat de prijs voor een essav of biografie was toegekend aan Ge rard Diels, voornamelijk voor zijn bundel opstellen „Het ongerijmde". De bijeenkomst werd besloten met een rede van de heer H. M. van Randwijk over de waarde van het verzet. Dit verzet is vol gens spreker niet te vergeefs geweest, niet alleen omdat het bijdroeg tot het verslaan van het nationaal-socialisme of omdat het als grensmacht de totaliteit van de staat terugwees naar de plaats waar deze be hoort, doch bovenal omdat dit verzet de kracht van de mens als individu is geweest, de daad van de enkeling, die met zijn scha mele vermogens zijn grootheid heeft bewe zen. De bijeenkomst werd onder meer bijge woond door dr. J. Hulsker, chef van de af deling kunsten van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, door burgemeester mr. A. J. d'Ailly en de wet houder voor de Kunstzaken, mr. A. de Roos. In de cabine van een op de Prins Hen drikkade te Amsterdam staande vracht auto zijn twee mannen in bewusteloze toe stand aangetroffen. Beide mannen, die de nacht in de cabine hadden doorgebracht, zijn vermoedelijk door de gassen, afkomstig van een brandend butagaskacheltje, be dwelmd geraakt. Het tweetal is in een ziekenhuis opgenomen. het enige antwoord was het donderend ge raas van de waterval. Worstelend met de stroomversnellingen, ging hij opnieuw kopje onder en toen opeens verscheen een net, dat hem netjes uit het water schepte. Het net werd vastgehouden door een forsgebouwde inboorling, die tevreden zijn vangst bekeek. „Wel b-bedankt, me neer de inboorling", stamelde Panda. „U Amsterdams burgemeester, mr. A. J. d'Ailly, in gesprek met de beeldhouwer Mari Andriessen (midden) en de schrijver Gerard Diels (rechts). ROME (Reuter) Twee christen-demo cratische senatoren, Adone Zoli en Giusep pe Medici, zijn door premier Segni gekozen om de vakante posten van minister voor de Begroting en minister van Financiën te vervullen. Zoli, oud-minister van Justitie, is voorzitter van de christen-democratische partij. Zijn voorganger in de ministerraad Vanoni is twee dagen geleden gestorven. Medici, wiens voorganger is afgetreden, is vroeger minister van Landbouw geweest. Deze benoemingen moeten een crisis voor komen alvorens president Gronchi naar de Verenigde Staten vertrekt. Men verwacht dat de monarchisten en de neo-fascisten bij het debat over de benoe mingen, een aanval op de regering zullen doen. Premier Segni heeft echter geen gevaar voor zijn kabinet te duchten als de coalitie hem blijft steunen. ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: ...'ti ZW/TSAL preparaat/ hebt me gered enHij brak af, toen hij de uitdrukking zag, waarmee de visser naar hem keek. Het herinnerde hem aan koning Smakse: dezelfde gretigheid, de zelfde eetlust! „Ik b-ben geen vis", riep hij haastig, „ik ben een P-Panda!" „Een Panda-vis", bromde de donkere visser. „Panda-vis panvis M'Bwallah Nieuw soort vis. Zal graag eens proeven. Woo!" radiotelegrafist gelegenheid te geven een noodsein uit te zenden, terwijl de anderen het rubbervlot in zee wierpen. In een hevige sneeuwbui waren de vier mannen op hun vlot vijftig minuten lang aan de genade van wind en stromingen overge leverd. Toen verscheen het amphibievlieg tuig. De vier Nederlanders, doornat en verkleumd, werden aan boord van het Amerikaanse vliegtuig genomen, dat echter doordat bij het neerstrijken op het water een van de drijvers was beschadigd, niet meer kon opstijgen. Daarom moest het over het water naar Calais taxiën. Een ander amphibievliegtuig cirkelde boven het toestel totdat het veilig met de vier gered den de haven van Calais had bereikt. De Koninklijke Marine zond zaterdag middag een vliegtuig van Valkenburg naar Calais om de geredden af te halen. Door het slechte zicht moest dit toestel echter terugkeren. De geredden hebben de nacht in een hospitaal doorgebracht. In een hotel aan de Gelderse Kade te Amsterdam zijn drie Amerikaanse soldaten door gasvergiftiging om het leven gekomen. Hun hotelkamer werd verwarmd door een gaskacheltje. Vermoedelijk hebben de man nen het kacheltje ook gedurende de nacht laten branden, 's Morgens bespeurde het personeel van het hotel een sterke gaslucht. De kraan van het kacheltje op de kamer van de drie Amerikanen stond open, maar het kacheltje brandde niet. Een onmiddel lijk gewaarschuwde dokter constateerde dat de drie militairen reeds overleden waren. Zij waren respectievelijk 21, 22 en 24 jaar. THOMASVILLE (Reuter) President Eisenhower heeft zondag verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn overtollige levensmiddelen beschikbaar te stellen voor de volken van West-Europa, die lijden door de buitengewoon strenge winter. In een verklaring zegt de president, reeds met de minister van Landbouw, Benson, gesproken te hebben over een hulpprogram. De perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, heeft op vragen geantwoord, niet te weten of de voedselzendingen aan de be hoeftige landen in de vorm van schenkin gen zullen geschieden. Volgens Hagerty zal het voorgestelde nieuwe hulpprogramma slechts gelden voor Europese landen buiten het Sovjet-blok. SCHIPBREUKELINGEN BEVROREN Ten Zuiden van Noorwegen zijn op een vlot de stijf bevroren lijken gevonden van zes bemanningsleden van de „Sagvaag", een Noors schip, waarvan sinds een week niets meer vernomen was. DE MUSSEN worden tot de vinkachtigen gerekend, die op hun beurt weer bij de orde der zangvogels zijn ondergebracht. U ziet dus, dat het simpele getsjilp van de mus door de ornithologen vrij hoog wordt aangeslagen. (Hopelijk zal niemand deze conclusie ernstig nemen, want de indeling der vogels geschiedt uiteraard niet naar de kwaliteit van het gezang, doch naar overeenstemming in bouw). In ieder geval is de mus in bijna alle streken van de we reld thuis, dank zij het feit dal zij vrijwillig de mens op zijn tochten begeleidt. Zelfs tot in de onherbergzame gebieden van Siberië is de kleine mus een veertigtal jaren geleden door gedrongen, toen zij zich tijdens de Russische burgeroorlog had aangesloten bij de rondtrekkende legers, die niet alleen een aanzienlijke bagage met zich voerden, maar tevens - en dat schijnt voor de mus sen wel het voornaamste te zijn geweest - aanzienlijke hoeveelheden paarden. Zou den de Russische legers destijds in hoge mate gemechaniseerd zijn geweest, dan is het een open vraag of de mussen als be geleiders van deze ongeregelde troepen hadden willen optreden. Thans hebben de mussen de kusten van Moermansk bevolkt en zij hebben zelfs het onherbergzame Nova Zembla bereikt, zodat de grenzen van hun verspreidings gebied zich over de Noordelijke IJszee uit strekken. Daarbij doen zich de vraagstuk ken voor, waarmee ieder dier te maken krijgt dat zich in deze streken vestigt, t.w. het voedselprobleem tijdens de barre win termaanden. Is het voor deze dieren tijdens een strenge winterperiode in onze streken Compleet. De Egyptische regering heeft in Hongarije een complete staalfabriek be steld, dlie aan de oevers van de Nijl ge bouwd zal worden, aldus meldt radiio- Boedapest. Onwetend. Generaal-majoor Dibrova, de commandant van de Russische sector van Berlijn, heeft de Britten in ant woord op hun verzoek om inlichtingen laten weten, dat hij niet bekend is met de verblijfplaats van de voormalige in specteur-generaal van de Oostduitse volkspolitie, die op vier februari udt de Britse sector naar Oost-Berlijn werd ontvoerd. Samenwerking. In Kaboel is een overeen komst getekend tussen de Verenigde Staten en Afghanistan betreffende tech nische samenwerking en hulpverlening. Op basis van deze overeenkomst zal Afghanistan in 1956 Amerikaanse hulp ontvangen ter waarde van 2,5 miljoen dollar. Afghanistan heeft ook Sovjet- Russische hulp aanvaard. Ontbonden. Het parlement van Ceylon is ontbonden, nadat premier Sir John Ko- telawela de gouverneur-generaal had meegedeeld, dat zijn verenigde nationale partij besloten heeft het Engels als of ficiële taal te vervangen door het Sin- galees. In april zullen verkiezingen voor een nieuw parlement worden gehouden, waarbij de bevolking zich voor of tegen het plan van Kotelawelas partij zal kun nen uitspreken. Aansluiting. De voorzitter van de West- duitse sociaal-democratische partij, Erich Ollenhauer, heeft bekendgemaakt, dat de sociaal-democratische partij van Saarland zich nog voor de gemeente raadsverkiezingen in het komende jaar in Saarland bij de Westduitse socialis tische partij zal aansluiten. Geschenk. De Soedanese regering zal ko ning Saoed van Saoedi-Arabië twee neushoorns zenden. Ongeloofwaardig. De geruchten, volgens welke prinses Margaret zou overwegen tot de rooms-katholieke kerk toe te tre den, worden zowel in hof- als in Rooms- Katholieke kringen ongeloofwaardig ge acht. Verstokt. In de afgelopen 24 uur heeft zich te Buenos Aires en in de Argentijnse provincie Cordoba een golf van sabota- gegevallen en terroristische aanslagen voorgedaan, welke, naar men meent, is veroorzaakt door verstokte aanhangers van ex-president Perón. Geblokkeerd. De Peruviaanse radio-omroep heeft de bevolking van Iquitos medege deeld, dat de regering van plan is een militaire operatie te beginnen om de op stand aldaar te onderdrukken. De haven van de stad is geblokkeerd. Geen enkele. De Amerikaanse tandheel kundige vereniging, (American Dental Society), heeft de beweringen bestre den, dat enige tandpasta of een tand poeder bestaan zou, dat gave tanden kan garanderen. Uitbreiding. De premiers van communis- tisch-China en het Indochinese konink rijk Cambodja hebben in Peking be kendgemaakt, dat de buitenlandse poli tiek van hun regeringen in het belang is van hun volken en van de vrede in Azië en de gehele wereld. In een com muniqué, uitgegeven aan het eind van een bezoek van drie dagen, dat prémier Norodom Sihanoek aan communistisch- China heeft gebracht, spreken de beide premiers zich uit voor uitbreiding van dé betrekkingen tussen hun landen, vooral op het gebied van economie en cultuur. Verbannen. De colleges aan de universiteit van Madrid zijn vandaag hervat, met uitzondering van die der rechtskundige faculteit, wegens verbouwingen aan de lokalen, waar de colleges worden gege ven. Studenten van deze faculteit waren de aanstichters tot de relletjes, die zich in Madrid hebben voorgedaan. Uit goede bron is vernomen dat een aantal Falan- gisten, die na de ongeregeldheden gear resteerd werden, tijdelijk verbannen zijn naar de Kanarische eilanden. Vergissing. Een Britse diplomatieke koerier is door een „technische fout" in Madrid aangekomen in plaats van in Istanboel. Het toestel van de „British European Airways" (B.E.A.) waarmee de konink lijke koerier zich met geheime stukken naar Istanboel zou begeven, werd on verwacht naar Madrid omgelegd. De koerier vloog terug naar Londen en ver trok vier dagen later dan de bedoe ling was geweest naar Istanboel. „Ongelukkigerwijze werd de koerier over het hoofd gezien", zo verklaarde de B.E.A. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES reeds moeilijk aan de kost te komen en het leven te houden, in de poolstreken is het voor de mus volslagen uitgesloten iets te bemachtigen waarmee zij de hongerige maag zou kunnen vullen. En zelfs indien in de een of andere vorm toch voedsel aanwezig zou zijn, zouden de vogels toch niet bij machte zijn het waar te nemen, want, zoals u weet, bestaat de winter bij de pool uit één lange nacht, waarin de mus geen poot voor ogen kan zien. Van de onuit staanbare koude die tussen 40 en 60 graden vorst kan liggen, spreken we dan nog niet eens. Het is daarom interessant te weten dat deze poolmus- sen tot trekvogels zijn ge worden, die 's winters naar het zuiden trekken, waar de levensomstandigheden gunstiger zijn. Is de lente in hun nieuwe woonplaats aangebroken, dan begeven zij zich naar hef noordelijke broedgebied. Een dergelijke vreemdeling is bij ons de kuifleeuwerik, die eveneens met de krijgs macht is opgetrokken, maar dan in omge keerde richting. Deze vogel komt n.l. uit Oost-Europa en is met de vluchtende Napoleontische legers westwaarts getrok ken naar onze streken, waar hij een ge wone verschijning is geworden, al moet worden toegegeven dat hij vele gebieden, waar hij tot voor kort een veel voorko mende vogel was, weer heeft verlaten. En weet u dat sommige soorten insecten een heel genoegelijk gezinsleven hebben? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) v

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2