S.E.R. komt in loonruimte-rapport niet tot een positieve uitspraak VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE DDD Nationaal inkomen sterker gestegen dan de lonen Ook de A-lijsten en losse knechts in de vishal staken sinds vanmorgen Agenda voor Velsen B. SCHAAP ■Ve\evi»,e Compensatie mogelijk heden aangegeven Nachtelijke brand in pension te Nijmegen Trouwfoto's IJ.V.V. Luidsprekers K^K .-ie7shO*< Logeergasten wisten op het nippertje in nachtkledij te ontkomen Hoofdprijzen Staatsloterij Opstandige beweging in oerwoud van Brazilië Protest tegen ontslag door de SIJVV „De schaduw van het verleden" Fotobureau CHR. PIETERSE HET NAAIMACHINEHUIS KRUISSTRAAT 5 Haarlem - Tel. 18908 °ók voor MAANDAG 2 0 FEBRUARI 1956 i De Sociaal-Economische Raad heeft op verzoek van de regering een rapport opgesteld over de economische situatie in Nederland met het oog op naar voren gekomen wensen op loongebied. In dit zo genaamde Loonruimterapport komt de Sociaal-Economische Raad niet tot een positieve uitspraak over de te nemen maatregelen, gezien de vele standpunten die de S.E.R.-leden tot uiting hebben gebracht. Uit het rapport blijkt dat de raad algemeen van oordeel is, dat, tot welke con clusies men ook komt ten aanzien van een eventuele achterstand van de lonen, de vraag van een doen verdwijnen van die achterstand mede moet worden be antwoord in het licht van de economische gevolgen, die optreden bij het inhalen van deze achterstand. In het rapport wordt er op gewezen, dat deze gevolgen verschillend zullen zijn naar gelang van de maatregelen, die men treft. Een vijftal maatregelen, die ertoe zouden kunnen bijdragen om een geconsta teerde achterstand op te heffen, worden aan een critisch onderzoek onderwor pen. Het betreft hier: een tijdelijke verhoging van de vereveningsheffing; een uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1957; eenmalige uitkeringen uit de winst; gedifferentieerde loonstijgingen en algemene loonmaatregelen. Van deze maat regelen zijn in het rapport de voor- en nadelen aangegeven. Ift het rapport wordt enige achterstand van de stijging der lonen ten opzichte van de stijging van het nationale inkomen ge constateerd, die echter in 1957 zal zijn verdwenen na de invoering van de wette lijke ouderdomsverzekering en de huur verhoging. Als uitgangspunt voor het onderzoek heeft een algemene karakteristiek van de huidige economische situatie in ons land gediend. Evenals bij vorige gelegenheden steunt het cijfermateriaal in hoofdzaak op ramingen, die door het Centraal Plan- Bureau werden verstrekt. De SER is ge zien de wenselijkheid het uitbrengen van dit rapport zo veel mogelijk te bespoedi gen niet in staat geweest zich een oor deel te vormen over de economische situ atie in een aantal afzonderlijke bedrijfs takken. Eveneens in verband met de ge wenste spoed heeft de raad het vraagstuk van de specifieke conjuncturele situatie, waarin ons land zich bevindt, en de voor uitzichten ten aanzien van de ontwikkeling van de conjunctuur in verband met het geen het buitenland te zien geeft, niet in zijn beschouwingen betrokken. Gevolgen van ouderdomsverzekering en huurverhoging. Invoering van de voorgestelde ouder domsverzekering in 1957 zal de werkne mers en zelfstandigen beneden de 65 jaar verplichten tot betaling van een premie van 6.5 a 7 pet. van hun inkomen, met uit zondering van delen van inkomen, die bo ven f6000 per jaar liggen. De raad is bij de verdere berekeningen uitgegaan van een percentage van 6.5 pet. Een verhoging van de huren voor oude woningen met 25 pet. zal vermoedelijk ook een verhoging van de huren van een deel der naoorlogse woningen medebrengen. Een huurverhoging van 25 pet. voor oude woningen doet het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen stijgen met 2 pet. De verhoging van de gezinsuitgaven, welke uit de beide genoemde maatregelen volgt, is voor gezinnen met een inkomen tot f 6000 per jaar ca, 8.5 pet. Compensatie De raad is er van uitgegaane dat tegen over de verhoogde uitgaven voor ouder- domspremie en huur een compensatie wordt gegeven. Als mogelijkheden tot compensatie noemt de raad: 1. een loonsverhoging, welke zo zorg vuldig mogelijk is aangepast aan de te compenseren extra-uitgaven, 2. een loonsverhoging met een vast per centage, 3. een geringe vermindering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, waarbij tevens rekening moet worden ge houden met een wijziging, hetzij ten gun ste, hetzij ten ongunste van de premie voor andere sociale verzekeringen, 4. afschaffing van de loonbelasting voor de laagste inkomensgroepen, welke thans belastingplichtig zijn. Dit zou voor gezin nen met een inkomen in 1951 van f3000 tot f 5000 per jaar gemiddeld een voordeel van ca. 1.5 pet betekenen. Een dergelijke maatregel eist echter een groot offer van de schatkist, tenzij andere belastingen verhoogd zouden worden. De hierboven aangegeven wijze van com pensatie zal naar raming een verhoging van de loonsom per werknemer in bedrij ven betekenen van gemiddeld 7.2 pet., ter wijl daartegenover staat een vermindering van de overige lasten door de voorgenomen afschaffing van de vereveningsheffing tot een gemiddeld bedrag van 4.5 pet. van de loonsom per werknemer. Verschillen tussen de ontwikkeling van het nationale inkomen per hoofd en de loonsom per werknemer dienen naar het oordeel van de raad voor 1957 met, 1.3 pet. te worden gecorrigeerd om met de schijn bare positieverbetering van de werknemers rekening te houden. Een minderheid van de raad meent, dat de huurverhoging ook al wordt zij op het ogenblik van invoering gecompenseerd op den duur ten laste divnt te komen van de volkshuishouding in htai geheel. Dit houdt in dat indien door de huurver hoging aan een bepaalde groep van de be volking een extra aandeel in het nationale inkomen ter hoogte van ca. 1 pet. wordt toegekend, alle inkomens daarin naar even redigheid behoren bij te dragen. Verdeeldheid Verscheidene leden, verdeeld ir> een aan tal groepen, die geen van alle een meer derheid in de raad bereikten, menen, dat een afwijking van de historische gegevens noodzakelijk of althans wenselijk is om te komen tot een norm voor de bepaling van de achterstand in de ontwikkeling van de loonsom per hoofd ten opzichte van het na tionaal inkomen per hoofd. Hun uiteenlo pende opvattingen zijn in het rapport op genomen. Daarna worden de reeds ver melde maatregelen besproken tot herstel van een juist geachte verhouding, waar bij onderscheid wordt gemaakt tussen die, welke niet direct betrekking hebben op de lonen, en die welke direct de loonsom per werknemer vermeerderen. Het verdient naar de mening van de raad aanbeveling een ongezonde ontwikke ling van de hausse zo mogelijk te tempe ren. Een van de maatregelen, met een tij delijk effect overigens, die daartoe zou kunnen dienen, is een tijdelijke verhoging van de vereveningsheffing. Zulk een verhoging tot 6 percent zou .slechts behoeven te gelden van 1 januari 1957, waarna algehele afschaffing kan vol gen, onder invoering van een evengrote compenserende loonsverhoging. Indien zulk een verhoging der vereveningsheffing tot stand komt en gedurende 8 maanden werkt, zou 125 miljoen gulden worden ver kregen. Het beschikbaar komen van dit be drag zou het wellicht mogelijk maken de eerstvolgende twee jaar de algemene pre mie voor de ouderdomsverzekering op 6 percent te stellen. Als nadeel geldt, dat een overigens op zichzelf geringe prijsverhoging reeds in het jaar 1956 kan optreden, terwijl dan de ouden van dagen nog niet de verhoging van inkomen genieten, die hun bij de defi nitieve voorziening in uitzicht wordt ge steld. Bovendien kan hier niet van een eigen lijke opvulling van de achterstand bij de werknemers worden gesproken. Verschuiving der huurverhoging In het rapport zijn de berekeningen tel kens opgesteld uitgaande van een gelijk tijdige invoering van de ouderdomsver zekering en een huurverhoging. De raad acht, indien tot huurverhoging wordt overgegaan, in verband met de sei zoenwisselingen in de kosten van het ge zinsbudget, invoering van de huurverhoging per 1 juli te prefereren boven invoering per 1 januari. Verschuiving van de invoering zou de eventueel mogelijke marge voor de werknemers, indien men ervan uitgaat, dat de verhoging een stijging van de loonsom per hoofd ten opzichte van het nationaal inkomen per hoofd medebrengt, vergroten. Belangrijker is echter, dat door spreiding der maatregelen een minder scherpe ont wikkeling per 1 januari 1957 optreedt. De raad vraagt ook aandacht voor een gedeeltelijke compensatie van huurverho ging door belastingtechnische maatregelen. Zulk een compensatie zou ook aan de moei lijkheden der „vergeten groepen" voor een deel tegemoetkomen. Uitkeringen uit winst Eenmalige uitkeringen ten laste van de winst hebben het voordeel, dat zij slechts daar kunnen worden gegeven, waar inder daad winst is gemaakt. Zij zullen het prijs peil daarom niet behoeven en niet behoren te beïnvloeden. Zodanige uitkeringen scheppen echter ongelijkheid tussen verschoonde groepen van werknemers, waaruit een verstoring van de arbeidsvrede zou kunnen voort vloeien. De eenmalige uitkeringen veroor zaken een vermindering van de belasting opbrengsten, omdat zodanige uitkeringen normaal aftrekbaar zijn bij de bepaling van de fiscale winst. Gedifferentieerde loonstijgingen De term gedifferentieerde loonstijgingen Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag 15 mensen in Nijmegen dakloos gemaakt. De brand woedde in het pension „Brabant" in de Regentessestraat. Toen de brandweer bij het huis aankwam, sloegen de vlammen al door het dak. Met zeven stralen heeft de brandweer het vuur geblust. Vrijwel de gehele woning is uit gebrand. Buren konden slechts een paar stukken van de inboedel redden. Hoe de brand is ontstaan, kon nog niet worden vastgesteld. Twee pensiongasten, Engelse militairen, die een kort verlof in Nijmegen doorbrachten, waren 's avonds zeer laat thuisgekomen. De brand is daarna in of vlak bij hun kamer ontstaan. Ver ondersteld wordt, dat zij in bed hebben ge rookt. Een in het pension logerende Zwit serse ingenieur ontdekte de brand, wekte de andere bewoners, gooide zijn koffers het raam uit en sprong er zelf achter aan. Zo snel breidde het vuur zich uit, dat vrijwel niemand er in slaagde iets van zijn bezittingen te redden. Een in het pension wonend meisje had jaren gespaard en zich haast alles ontzegd1 voor haar huwelijkuitzet. Alles wat zij bij een had gebracht, is verloren gegaan. In haar pyjama is zij het huis uitgerend toen de vlammen haar kamer bereikten. Zij en de andere gasten vonden tijdelijk onderdak in het Wil'helminaziekenhuis. Vrijwel allen waren in nachtkleding. Lange tijd hebben politie en brandweer m het onzekere verkeerd over het lot van een derde Engelse militair die in het pen sion logeerde. Naderhand is gebleken dat hij nog niet was thuis gekomen. Gasontploffing Toen de 22-jarige mevrouw Posthuma- Haringa in Sneek zondagmorgen het gas stel in de keuken van haar woning wilde aansteken, ontstond een grote steekvlam, .gevolgd door een ontploffing. Geen ruit in het huis bleef heel. Muren en deuren werden ontzet. Met ernstige brandwonden is mevrouw P. naar het zie kenhuis vervoerd. Haar toestand was zon dagmiddag critiek. De vorige dag was de gasleiding gerepa reerd en een nieuwe meter geplaatst. dekt verschillende mogelijke vormen van loonstijgingen, die niet voor alle groepen van loontrekkenden uniform zijn. Differen tiatie in de loonstijging maakt een loon stijging mogelijk, die het prijsniveau min der behoeft te beïnvloeden dan een unifor me loonstijging. De raad onthoudt zich van een uitspraak over de vraag, of onder de mogelijk te nemen maatregelen een vermindering van de beloningsverschillen in de onderschei dene gemeenteklassen moet worden aan bevolen. Algemene loonmaatregelen Tenslotte kan worden gedacht als loon maatregel aan een algemene verhoging van het loonpeil. Het voordeel ligt in het bijzonder in de mogelijkheid tot het handhaven van de juiste verhoudingen tussen de lonen van verschillende groepen. Bovendien is de controle eenvoudiger dan in het geval van gedifferentieerde maatregelen. Ten slotte zou het langs deze weg moge lijk zijn om enigermate de betaling van lonen, die thans illegaal toch reeds worden betaald, te legaliseren. Deze mogelijkheid, zo zegt de raad, moet niet worden over schat, omdat deze illegale lonen zeer onge lijk zijn verdeeld over bedrijfstakken en geografische gebieden. Waar zij bestaan zijn zij van veel groter omvang dan de marge, die voor eventuele loonmaatregelen beschikbaar kan worden gebracht. De nadelen van een uniforme loonsver hoging zijn in de eerste plaats, dat het prijsniveau stijgingen zal vertonen. Boven dien gaat het hier om een blijvende maat regel, die dus ook zal gelden nadat door de invoering van de ouderdomsverzekering en de huurverhoging reeds een verschuiving in de verhouding tussen loonsom en natio naal inkomen per hoofd heeft plaatsgevon den. Dit bezwaar kan intussen ondervan gen worden door de omvang van de stij ging zodanig te kiezen, dat de in de toe komst te verwachten produktiviteitsverho- gingen haar anders toch binnen korte tijd mogelijk zouden maken. 4e klasse le Hjst (Niet gecorrigeerd ƒ2000: 16192 1500: 12394 1000: 2652 6295 8482 13657 14364 18276 18320 18907 20993 400: 1135 2590 2907 3405 5367 14509 14940 15407 18501 200: 1200 1350 2651 3176 3302 3677 3918 4092 4243 4288 4377 4600 4719 4766 5238 5518 5627 6276 6566 6599 7325 7390 7562 8159 8277 8412 8671 8886 9429 9855 10068 10647 10855 11767 11840 12713 13298 13724 13825 14384 14929 15113 15401 15761 16001 16152 16215 16425 16930 17334 17396 17734 18291 18311 18751 19124 19587 19932 19963 21384 21940 RIO DE JANEIRO (Reuter/UP) Bra ziliaanse vloot-, lucht- en landstrijdkrach ten nemen deel aan een operatie, die ten doel heeft, een einde te maken aan een „opstand in het oerwoud", die een week geleden is uitgebroken, aldus verluidt in Rio de Janeiro. De opstand zou ontketend zijn door twee officieren van de lucht macht. Zij zouden met een gestolen vlieg tuig naar de wildernis van Mato Kgere ge vlucht zijn om een samenzwering tegen de regering op touw te zetten. Volgens in Rio de Janeiro ontvangen berichten zouden op standelingen reeds vier landingsbanen in de streek van de beneden-Amazone on bruikbaar gemaakt hebben. De Braziliaanse minister van Marine heeft de stafchef van Marine tijdens het bewind van president Cafe, vice-admiraal Sodre, vijf dagen huisarrest opgelegd. De vice-admiraal zou critiek geoefend hebben op de minister van Oorlog, Texeira Lott, wegens diens optreden bij twee militaire staatsgrepen in november. Een militaire rechtbank heeft leger officieren vrijgesproken van de beschul digde insubordinatie gepleegd te hebben gedurende de staatsgreep, tijdens welke het leger, later met steun van het congres de macht greep en de staat van beleg af kondigde om de installatie van Juscelino Kubitschek tot president veilig te stellen. Hedenmorgen is onder de 47 zogenaamde A-lüsters en onder de ongeveer 50 geheel losse knechten in de IJmuidense vishallen een staking uitgebroken als protest tegen het door de „Stichting IJmuider Visverwer king" verleende ontslag. De erkende bon den hebben zich achter deze staking ge plaatst; ook de EVC is solidair met de sta king. De vaste visknechts werken normaal door. Van de zijde van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NVV) werd ons meegedeeld, dat dit in feite geen staking genoemd kan worden, maar dat het neer komt op een niet-nakomen van de bepa ling in de CAO. <n->\ De arbeiders, zijn „niet te werkigeeteld1" en hebben te horen gekregen van de stich ting, dat zij ontslag kregen, maar zich zou den kunnen aanbieden bij een andere werk gever, zulks buiten het contract oim. Een verwijt van de arbeiders is, dat er door de Stichting toch nog wel andere werknemers in dienst worden genomen en dat die zaken dus niet economisch worden ingedeeld door dte SIJW. Het wachten is nu op de beslissing van de ontslagcommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die deze week nog bijeen zal komen. De EVC de „Algemene Bedrijfsbond Transport" verspreidde vanmorgen vroeg in die hal een pamflet, waarin stelling wordt genomen tegen het ontslag, dat gezien HET DOOR DE „STICHTING" AAN GEVRAAGDE ontslag voor de A-lijsters is nog niet toegestaan, al mogen met in gang van vandaag door de handelaren de boekjes niet meer worden ingevuld. Wel werd geadviseerd aan deze A-lijsters zich vandaag gewoon te melden en aan het werk te blijven. Vanmorgen is er echter niettemin een staking uitgebroken onder de A-lijsters en de „losse knechten". Inmiddels is de staking nog steeds geen levendige zaak langs haven en kant - noch aan de Zuid- noch aan de Noordzijde is er iets van te merken. Waarschijnlijk hebben de reders zichzelf de afgelopen week gefe liciteerd met het feit, dat ze geen boot op zee hadden. Daar kan de handel zich wel van overtuigd houden. Want dan was het een week met misse besommingen gewor den. Een bekende exporteur heeft zich geas socieerd met een Scheveningse grootmacht in de export en daar heeft zich een reder bij aangesloten, hetgeen dus een aanwij zing zou kunnen zijn ten aanzien van een koerswijziging ook in die sector. Overigens is het de afgelopen week erg stil geweest, speciaal voor' het binnenland en de vraag is weer eens met het kwik naar beneden gegaan zodat zij donderdag op het absolute nulpunt was aangekomen. Na maandag is er dan ook (gelukkig) maar heel weinig aanvoer gekomen en de wei nige braad, die er dan nog was, zakte zienderogen, tot een f 20 per kist, terwijl de grovere soorten nog goedkoper waren. Ook kabeljauw en kool bleven laag in de markt hangen, want België lustte evenmin veel en dat men voor een kist grote toch nog f 50 noteerde was te danken aan het feit, dat Frankrijk „er in sprong" voor de kolen, anders was daar zeker nog een tientje af gegaan. De tong is na maandag, toen er een 50.000 kilo in de hal stond, weer wat opgelopen naarmate de middenweek naderde, maar vrijdag kwam de klad er in, waarna de fijnvis zaterdag bij een aanvoer van 20.000 kilo weer belangrijk ophaalde. In de schollen zat weinig variatie: voor de export naar Engeland is de hele week eenzelfde niveau aangehouden en voor de grote schollen is een f 20 per kist betaald met f 22 voor de middelschol en f 40 voor de zetschollen en de enen. wordt als eetn poging tot aantasting van het garantieloon. De ontslagen zijn per 18 fe bruari aangezegd, maar in een brief van de S.IJ.V.V. is meegedeeld, dat het de werknemers geheel vrij staat ook na ge noemde datum in de vishal arbeid te ver richten, doch „dat vergoeding van impro- duktieve uren zal hebben opgehouden te bestaan". De EVC meent, dat hiermee wordt toe gegeven, dat in de visihal kan worden ge werkt, doch dat het bedrijfsrisico voor re kening van de arbeiders moet komen. Men trekt een parallel tussen de methode der werkgevers in de hal en „het drijven der grote reders in de tfawlerstakinig". Een te kort in de kas van die SIJW zou, aldus de EVC, kunnen worden opgeheven door de heffing per kist opnieuw te verhogen. Zoals gemeld hebben alle betrokkenen schriftelijk protest aangetekend tegen het ontslag. De andere kant Van de zijde der werkgevers wordt het volgende standpunt ingenomen: „De Stichting IJmuider Visverwerking heeft zelf geen bezit en nu de kassen door het stagneren der aanvoer leeg zijn, kan men de losse krachten niet langer uitbe talen. De werkgevers hebben overal gepro beerd geld te lenen, maar d'it is niet gelukt en dus bleef hun niets anders over dan de losse krachten te ontslaan. Van andere zijde wordt hierbij aangete kend, dat deze staking de arbeiders bepaal de rechten uit de handen slaat. Het „Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties", dat de trawlerstaking steunt, heeft zich niet met deze nieuwe actie bemoeid; de arbeiders zijn veelal aan gesloten bij de Nederlandse Vereniging voor Vervoerspersoneel (NVV), de andere er kende organisatie en de EVC. Inmiddels veroorzaakte de staking van morgen in de hal reeds stagnatie in het lossen. Jubileumuitvoering „Havenkwartier" De jubileumvoorstelling van de toneel vereniging „Havenkwartier" ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan is zaterdag in het Kennemer theater te Beverwijk af gesloten met een huldiging van verschillen de leden, die zich voor de vereniging bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. Aan deze huldiging ging de opvoering vooraf van „De schaduw van het verleden," een toneelspel in drie bedrijven, dat door Jaap van der Poll vele jaren geleden naar een novelle van Ernst Zahn voor het toneel bewerkt werd. Het stuk gaat kennelijk zwaar onder deze ouderdom gebukt; voor namelijk door de onwaarachtige dramati sche vormgeving van handeling en dialoog en mede door de zo langzamerhand over bekend geworden scherp aangezette tegen stelling tussen goed en slecht. Misschien moet de keuze dan ook uitsluitend worden toegeschreven aan het voornemen ter ge legenheid van dit tweede lustrum het pu bliek een demonstratie te geven van de talenten, waarover „Havenkwartier" in dit dramatische genre de beschikking heeft. Deze bleken niet gering te zijn. Regisseur J W. van der Mey had niet alleen op een accuraat verzorgde toneelaankleding gelet, maar daarbij ook de rol van de onbedacht zame Frans Renner voor zijn rekening ge nomen, die van hem het noodzakelijk fri vole karakter kreeg. Cor Hoeben speelde voortreffelijk zijn antipode Johannes. Trou wens de gehele bezetting maakte op waar dering aanspraak. De dames Dekker en Huysstede, die de lang niet eenvoudige op dracht kregen als de moeder en Maria Ren ner het fatale verloop van het conflict aan nemelijk te maken, vielen vooral op door haar stille spel. Van niet minder belang was, dat de kleinere rollen eveneens van een goed begrip voor de situaties blijk gaven. Zo zagen wij van mevrouw Winands een argeloze dienstbode, van mevrouw Ca- pelle een bijzonder charmante weduwe Nagel en van C. Stam een waardige en sympathieke pater Clemens. De heer H. J. de Waard tenslotte speelde een markante koopman. J, v. D. De maandagmarkt Er waren vanmorgen 67 loggers en kot ters met 375 kisten schelvis, 120 kisten gul en kabeljauw, 1200 kisten schol, 300 kisten wijting, 70.000 kilo tong, 1500 stuks stijve kabeljauw en 150 kisten haring. Bovendien was er een Deen, de E 468, met 1800 stuks kabeljauw. Voor het buitenland De export nam de grote tongen voor f 2,50 tot f 2,70, grootmiddel voor f 2,20 tot f 2,25, kleinmiddel voor f 2,20 tot f 2,25. Tongen 1 brachten op f 2,60 tot f 2,75, de slips f 2,35 tot f 2,45. De rijen grote kabel jauw brachten op f 57 tot f 62, de kisten grote f 62 tot f 67, grote schol bracht op f 15 tot f 17, middel f 16 tot f 21, zetschol f 32 tot f 37; de enen noteerden f 32 tot f 36. Voor het binnenland Het binnenland nam de rijen kleine kabeljauwen voor f 27 tot f 35, de kisten kleine kabeljauw voor f 67 tot f 70, de grote gullen voor f 27 tot f 32 en de mid delgullen voor f 25 tot f 27. De torren gingen weg voor f 25 tot f 28, schol 2 no teerde f 30 tot f 34, schol 3 f 19 tot f 26. Zwarte kolen deden f 61 tot f 70; haring bracht op f 17 tot f 19, grote schelvis f 28 tot f 32, middelschelvis f 29 tot f 31, klein middel f 28 tot f 30; de pennen noteerden f 27 tot f 30, braad deed f 26 tot f 30 en wijting f 23 tot f 25. Dinsdag Voor de dinsdag is bekend Onderneming 3 (Sch. 117) met 480 k. vis, waarvan: 225 k. schelvis, 45 k. koolvis, 75 k. dichte wijting, 45 k. gestripte wijting, 40 k. haring, 8 k. makreel, 12 k. poon, 30 k. kabeljauw en gul. Verder komt er een Deen met 2400 stuks stijve kabeljauwen. Ook de Wiron 3 is thuisvarende met een afgebroken reis, van wege een vastgelopen zuiger. Voorts blijven er enkele loggers en kot ters liggen voor de dinsdagmarkt. Binnengekomen schepen KW. 28 Verwachting, 17 Arie Nico, 6 Vertrouwen, 89 Willempje, 107 Jacoba, 108 Gebroeders, 26 Concordia, 64 Elizabeth, 125 Petronella, 91 Alida, 161 Katwijk 3, 126 Agatha Arie, 64 Elizabeth, 84 Jan, 69 Alei- da, 97 Ella Christina, 59 Floris, 162 Vier Gezusters, 29 Margaretha Maria, 75 Dog- gersbank, 9 Hubertha Gerarda, 129 Bali, 40 Everhard Christina, 175 Onderneming, 45 Neptunus, 78 Excelsior 2, 73 Maria Ja coba, 74 Hette Margaretha, 22 Oreon, 19 Dirk, 39 Helena, 53, 77, 36, 27, 94, 62, 88, 34, 98, 79, 178, 133; IJM. 7 Marianne, 53 Heemstede, 59, 22, 78, 272, 31; SCH. 27 Onderneming 2, 36; VL. 97 Prinses Juliana 197 Noordster, AM. 26, 18, 17; WR. 50, 33 RO. 2 Dolfijn, 29; TX. 14; WR. 39, 49 UK. 24. Vertrokken schepen SCH. 140 naar Scheveningen. MAANDAG 20 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Mambo". Rex, 20 uur, „Het recht om geboren te worden". Nutsbibliotheek, uitlening van 1921.30 uur. VELSEN: Gymnasium, Volksuniversiteit, cursus Engels, 2021 en 2122 uur. Cursus Frans, 2021 uur. Raadhuis, spreekuur burgemeester, 10 12 uur. DINSDAG 21 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „De bende van Marady". Rex, geen voorstelling. Cultureel Gebouw, 20 uur, Volksuniver siteit, cursus land- en volkenkunde. IJMUIDEN-OOST: Hervormd Jeugdgebouw, concert Velser dameskoor. Patronaatsgebouw, 20 uur, concert „Wil- helmina". VELSEN-NOORD: Van Diepenstraat, 20 uur, vergadering P. v. d. A. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE X)OOOOOOOOCOOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCXX>OOOOOCCOOOOOOOO Raadhuis en kerk. Hoofdstraat 179, Santpoort. TeL K 2560-8129. NIETS VERKOPEN Eerst VELLEMAN roepen Wij taxeren gratis voor U, zonder verplichtingen. Tel. no. 14637 K 2500. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- orieven worden na 14 dagen vernietigd. „Stormvogels" Mededeling inzake voetbalpool In verband met verschuiving van het voetbalpro gramma van 19 naar 26 februari, blijven de bruine poolformulieren ook geldig voor a.s. zondag. NAAIMACHINE f. 4.— huur per week en in 2 jaar Uw eigendom KRUISSTRAAT 25 Haarlem. Tel. 12921. GED GRACHT 26 Zaandam. Tel. 4537 BREESTRAAT 35 Beverwflk. Tel. 4193 Als U op reis wilt dan koopt U aan het loket een kaartje. Maar als U een piano, een motor fiets of wèt dan ook wilt verkopen dan plaatst U een LUIDSPREKER GEROUT. TYPISTE b. z. a. Brieven L 5166. WAAR IS TRIX? een lief wit-zwart hondje. Graag be richt aan W. Huhl, L. Nieuw - straat 311. Kinderen zeer ge dupeerd. ETLAGE-MATERIALEN v. iedere branche, glasplaten, spiegels (ook verzilveren). J. Mertens, Snelliusstraat 14 tel. 6140, IJmuiden. LOMPEN OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk Kanaalstraat 48 Tel 5852 TE KOOP: Jaarsma haard kachel, elektr. boiler en Oud- Holl. ameublem. Spieghel- laan 5, Driehuis. Als U de wanhoop nabij is door tergende JEUK U kunt die aandrang tot krabben direct wegnemen. Het helder Vloeibare D.D.D. Geneesmiddel dringt in twee tellen door tot de haard der ontsteking - diep in de huidporiën. Het doodt de ziekte- GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN kiemen, bedwingt het gevaar van infectie. Verrassend snel geneest uw huid - wordt weer gaaf en kerngezond. Héérlijk om uw huid geregeld met D.D.D. intens te zuiveren en op te frissen. Verzorg uw overgevoelige huid met de luchtige D.D.D. BALSEM en D.D.D. ZEEP - de zachtste der zepen. NP' Dinsdag 21 februari 7.45 uur in Restaurant „BOLWE R K" Kennemerplein 5 Haarlem DEMONSTRATIE met verschillende merken en soorten apparaten. Tijdens de uitzending zijn alle toestellen aangesloten en gelijktijdig te vergelijken. DEMONSTRATIE met het nieuwste apparaat van 775. Ideaal formaat voor huiskamer en prima ontvangst. Kaarten verkrijgbaar Reserveer spoedig uw plaats. RADIO en TELEVISIE //|V\

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3