Tot in de koude avond worden de vogels gevoerd Veren igi ngsva ria Tachtig jaar in IJmuiden Havenberichten Visserij -varia Costa Rica, Honduras, Liberia en Panama rijk aan tonnage LANGS HET IJZIGE NOORDZEEKANAAL „Bloederige taferelen" in het Kerbert-asyl uit de IJ mond Helaas geen huizen om als „ons huis" te dienen Klucht in internationaal verkeerzo meent Britse Kamer van Scheepvaart De heer D. Zalm hartelijk gehuldigd 7 Washington gaat akkoord aan met Griekse reder Explosie op Brits fregat: drie doden IJslandse boete voor een Britse visser: 20.000 Inplaats van foto's: schilderijen- en oudheid kundige expositie „Nieuw Leven" speelt „George en Margaret" Tuinbouw Studieclub koos zich nieuwe voorzitter Filmavond voor ABV A-leden ANMB bespreekt congresvoorstellen COMMISSIE VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Vrouwen adviseuses bij woningindeling J. C. Tabak nationaal kampioen gewichtheffen Agenda voor Beverwijk Helderziende in het KSA-gebouw „De Corona's" brachten ontspanning Nuts-leden naar Scandinavië Veertig jaar NV V-lid DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 WEER ZIJN DE STROOIPLOEGEN tot gisteravond laat over de sneeuwvelden in en rond Velsen uitgezwermd, om redding te brengen aan de duizenden hongerende vogels. De „bloedtransfusiedienst", die het bloed van de slachtingen der slagers verzamelt, begint zijn eerste vruchten af te werpen; de fourage blijft ook uit andere bronnen binnenstromen en de geldelijke bijdragen geven vaak blijk van een ont roerende opofferingsgezindheid in deze voor de dieren zo nijpende winter. Asyl- houder Kruiswijk heeft al een eerbiedwaardige hoeveelheid gekookt bloed opge slagen, dat zo gauw mogelijk gedistribueerd wordt. Het Kerbert-asyl heeft met de bezetting van een „vaste kracht", die de dienst op garag houdt en de op- en afhaalorganisatie coördineert, het karakter van een waar hoofdkwartier gekregen. Het telefoonnum mer 5744 wordt zo langzamerhand voor ieder met een warm hart voor het diier een vertrouwd nummer, dat dan ook honderden keren per dag wordt opgeroepen voor ma teriële steun, adviezen of vragen. Brood zwak punt Brood blijft echter een zwak punt in de organisatie; a-Ls gistermorgen niet een Haar' lemse broodfabriek was bijgesprongen, had men de dagelijkse (grote) voorraad voedsel niet kunnen klaarmaken, maar aangezien meestal op het laatste moment redding komt, als er even schaarste dreigt, gaan de organisatoren van deze steeds uitdijende voederdienst met vertrouwen elke volgen de dag tegemoet. Fondsje Het fondsje, dat zich gaat vormen, is in middels onder meer gebruikt voor de aan koop van voerzaad en levertraan, welk vocht voortaan met het brood vermengd word't om het strooisel voedzamer te maken en de onontbeerlijke vetten de vogels niet te onthouden. Tot Iaat Hoezeer men begaan is met hun lot, werd gisteravond omstreeks negen uur nog eens bewezen, toen de nood onder de koeten bij de Velserbrug hoog bleek te zijn gestegen F.r is in de felle kou tot twee keer toe ge strooid. Verantwoording Eerste verantwoording van binnengeko men giften. In contanten: Personeel Breedband 200; mej. K., mej. H., hr de K. (personeel „Agenturen") 8.50; mevr. B. 4.26 (van de kinderen) W. A. O. 25.W. J. R 5.hr O. 5.mevr. K. 2.50. Totaal binnengekomen 350,26. Op onze postgiro binnengekomen; F. B. te Driehuis 5.IJmuider Courant 10.-. Per giro kunnen giften worden overge maakt op het gironummer 273107, t.n.v. Haarlems Dagblad, onder vermelding „Vo- gelvoedering Velsein". Erelijst De erelijst van behulpzame middenstan diers kan worden uitgebreid met bakker Winkel, die krentenbrood1 afstond voor de assis terenden in het asyl, Menist, die twee broodzagen cadeau d^ed, Winters, die een mechanische wand-blik opener aanbood. PWN en de fazanten In Beverwijk en Castricum is men niet achtergebleven. Het personeel van de ge meentelijke plantsoenendiensten is iedere dag in de weer om, met behulp van de schooljeugd en de neringdoende midden- standi, brood, vis- en vleesresten, aardappe len en wat dies meer zij te verzamelen en vervolgens op een vijftal voerplaatsen uit te strooien. Tien jachtopzichters van het PWN in Castricum, die iedere winter in een kleine 500 hectare duingebied de fazanten op 60 a 70 plaatsen bijvoeren, hebben hon derden kleinere vogels als gasten op de maaltijd erbij gekregen. Iedere dag trekken zij er of uit om de vogels datgene te brengen wat hen nog een klein beetje op poten houdt: voedsel, bij zakken vol. Het gemeentebestuur zette enige weken geleden, via de scholen, een actie op voor het inzamelen van voedselafvallen, een en ander in overleg met de heer E. Korten- oever van het PWN. Aanvankelijk liep deze actie gesmeerd: de kinderen namen de etensresten mee naar school en de opzich- WASHINGTON, (AFP) Het Ameri kaanse departement van Justitie heeft ver klaard dat een akkoord is bereikt, waarmee een einde wordt gemaakt aan de ge rechtelijke vervolging, die de Amerikaanse regering had ingesteld tegen de Griekse reder Stavros Niarchos. Niarchos werd er van beschuldigd op onwettige wijze door bemiddeling van buitenlandse maatschap pijen negentien tankboten, gebouwd in de oorlog, gekocht te hebben. De wet staat de verkoop van deze boten slechts toe aan Amerikaanse burgers. Het akkoord vormt een afsluiting van de regelingen, die de Amerikaanse regering en Niarchos reeds eerder hadden onder tekend. De Griekse reder zal aan de Ame rikaanse regering voor al zijn aankopen een totaal bedrag van 12,5 miljoen dollar betalen en zich moeten verbinden ver scheidene andere tankboten op de Ameri kaanse scheepswerven te laten bouwen. Hij is daartegenover gemachtigd dertien van de negentien na de oorlog gekochte tankboten te behouden. NEWCASTLE-ON-TYNE, (United Pr.) Aan boord van het fregat Scrasborougli van de Britse marine heeft zich een ont ploffing voorgedaan, toen arbeiders bezig waren met herstelwerkzaamheden aan het schip op de marinewerf in Newcastle. De explosie geschiedde kort nadat brand uit brak op het onderdek van deze nieuwe 2000 ton metende onderzeebootjager van de klasse Whitby. Volgens berichten zijn twee mannen en een jongen om het leven gekomen. HULL, (Reuter) De schipper van een trawler uit Huil heeft 90.000 kronen (20.000 gulden) boete gekregen wegens het vissen in de IJslandse territoriale wateren. De vangst en de netten zijn bovendien in be slag genomen. ter eerste klas plantsoenendienst, de heer G. de Vries en zijn mannen haalden het wel weg, brachten het naar het gebouwtje op de gemeentelijke tuinderij aan de Per- nestraat, sorteerden het voedsel daar en strooiden het vervolgens uit op de voer plaatsen. Maar de ouders van de kinderen laten het er de laatste dagen een beetje bij zitten. De „aanvoer" houd't geen gelijke tred meer met de „afvoer" en daarom heeft men de „Velserase" weg gezocht om aan voedsel te komen: iedere dag kloppen de heer De Vries c.s. bij de Caistricumse sla gers, bakkers en vishandelaren aan en ruu loopt het weer gesmeerd. Het grote plantsoen aan d-e Koningin Wilhelmiinalaan, midden in de Oranjebuurt, is eveneens tot „voedingscentrum" gepro moveerd. Een stuk van dat plantsoen ter grootte van circa 30 vierkante meter, is omheind met kippengaas van een halve meter hoog. In de duinen Tien jachtopzichters van het PWN gaan iedere dag het duin in met een dosis ge mengd voer, diat d'e zakken bijna uitpuilt. Er zit onder and-ere tarwe en wilde boek weit in d'ie zakken en zoals gezegd-, profi teren daar nu niet alleen de fazanten, maar ook de kleinere vogels van. Tot veertien dagen geleden was er voor hen iedere keer nog wel wat te vin-den geweest in de dui nen zoals de bessen van de duindoorn, maar nu is de nood ook. daar hoog. Maar die van het PWN schaften raad; inplaats van twee, namen zij voortaan drie zakken voer mee, want je kan d-ie vogels potdorie toch niet laten kreperen? Nou dan JOOOOOOC000003000000000000000000000000000000000000000000C De KLM-vlieger Koster heeft de auto-ij dienst van de vogelvoedering in Velsen onschatbare diensten bewezen. Met vele anderen, maar de heer Koster sprong j tot en met zondagmiddag bijna onaf ge- broken in, ondanks het feit, dat hij zijnB enkel gescheurd had. Maandagmiddag 8 kon hij niet, want toen moest het gips g y van de enkel gehaald worden, maar als men hem 's avonds nog nodig mocht 8 hebben Een Haarlems echtpaar ging er op eigen gelegenheid met de auto op uit en arri- 8 veerde in het Velsense asyl met een ij! v wagen vol voer - bijeengescharreld bij particulieren. Dank zij deze en andere 8 helpende handen, is de Velsense vogel- voedering een succes. Ook en vooral s voor de hongerenden. XX»OC)C)OOOOOC>OOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOC)Oi Televisie voor bejaarden uit de opbrengst De voor zaterdag in hotel De Rustende Jager te Castricum aangekondigde foto expositie kan geen doorgang vinden omdat de tijd van voorbereiding voor de „Foto- en Smalfilmclub Castricum" te kort is ge bleken. Inplaats daarvan wordt een schil derijenexpositie gehouden, waarvoor de plaatselijke kunstschilders, de heren C. J. Ileeck en G. Middelveld (Jan Duinkanter) hun medewerking hebben toegezegd. Met andere kunstschilders is de initiatiefnemer nog in onderhandeling. Buiten de schilderijen zullen ook oud heidkundige vondsten worden geëxpo seerd. De Bakkumse verzamelaar, de heer D. van Deelen, heeft zijn fraaie collectie beschikbaar gesteld. De baten van de expositie zullen worden afgedragen aan het comité, dat de ouden van dagen in het tehuis aan de Overtoom aan een televisietoestel wil helpen. Voor deze actie heeft men reeds de beschikking over circa f 750, welke bedrag bijeen is ge bracht door particulieren, zakenmensen en verenigingen. Op woensdagavond 29 februari zal de ge heelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" in het Kennemer Theater in Be verwijk opvoeren „George en Margaret" van Gerald Savory. Jan Hundling voert de regie. In de maandagavond gehouden jaarver gadering der Beverwijkse tuinbouw stu dieclub heeft de voorzitter de heer R. W. A. Muyen de voorzittershamer neergelegd na deze 18 jaar gehanteerd te hebben. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer G. Tabak; op voorstel van het bestuur werd de heer Muyen benoemd tot ere voorzitter. De tuinbouw studieclub ontplooide in 1955 een grote activiteit. Men hield een 10-tal leerzame bijeenkomsten en organi seerde enige excursies. De vereniging telt nu 160 leden; gemiddeld werden de ver gaderingen door een 50-tal leden bezocht. De penningmeester de heer R. Docter kon aan ontvangsten en uitgaven een be drag van f 896,34 laten horen en er was een batig saldo van f 429,77 te melden. De aftredende bestuursleden, de heren H. Hos, J. Hilbers en C. Jansen werden allen herkozen. Met 152 p. behaalde J. Vrugt het hoogste aantal punten voor de onderlinge wedstrijd voor het puntenstelsel; tweede werd D. v. d. Zwaan met 100 1/2 p., derde de gebr. Pletting met 98 p. en vierde W. Aafjes met 37 p., vijfde J. Nieuwland met 18 p. Het bestuur werd aangevuld met de heer A. Boogaard. De avond werd besloten met een feeste lijk samenzijn onder leiding van de heer G. Bonnema. In het anders zo rustige huisje in de Platanenstraat 4 in IJmuiden is het van daag een drukte van be lang. Want de eenzame be woonster, mevrouw E. Jan senMaas viert er heden dinsdag 21 februari haar tachtigste verjaardag. En uiteraard willen haar zeven kinderen en achten twintig kleinkinderen daar allen bij tegenwoordig zijn. „De meesten zullen wel komen", vertelde zij ons, toen we gisteren een praat je met haar kwamen ma ken, „want ze wonen alle maal dichtbij; de verste zit in Santpoort." Mevrouw Jansen is in IJmuiden geboren en heeft er tot op heden steeds ge woond. „Toen ik jong was, woonden we ongeveer daar, waar nu de watertoren staat. Toen waren daar nog maar een paar huizen." De jarige komt uit een gezin van zes kinderen; haar vader was grondwer ker en heeft indertijd het kanaal helpen aanleggen. Op drieëntwintigjarige leeftijd trouwde zij. Haar man was jachtopziener in de IJmuidener duinen, zo dat het jonge echtpaar in de onmiddellijke omgeving van die duinen ging wonen. In dat huisje, neergezet in het bos, heeft mevrouw Jansen vierenveertig jaren gewoond. En in die om geving raakte zij zeer be kend bij de inwoners van IJmuiden en wijde omge ving. Zij was het namelijk, die de wandelaarsliefheb bers van natuurschoon de wandelkaarten verstrekte, die toegang gaven tot het prachtige, ruige duinge bied. Duingebied dat nu in hoofdzaak verdwenen is, want zo goed als de omge ving, waarin zij haar jeugd doorbracht, met huizen is volgebouwd, zo is ook het duinterrein eenmaal be stempeld als bouwgrond voor velerlei woningcom plexen. Twaalf jaar geleden stierf haar man en sedert dien woont zij in de Pla tanenstraat. Maar terug gekeerd in de „bewoonde wereld", heeft zij in die ruim tien jaren maar ma tig kunnen wennen aan al die nieuwe huizen in het haar vroeger zo vertrouw de IJmuiden. „Je ver dwaalt er direct", vindt ze. Maar niet alleen het straatbeeld is in haar ogen sterk veranderd, ook de mensen om haar heen zijn heel anders geworden. „Veel stugger, de gemoe delijkheid is bijna ver dwenen." Voor haar tachtig jaren is mevrouw Jansen nog bijzonder flink. Het huis houden kan zij nog hele maal alleen af. Een keer per week slechts komt een van haar getrouwde doch ters „de hoge richeltjes af stoffen". Maar het meeste doet zij zelf. want zij heeft maar één liefhebberij: werken! Voor de Beverwijkse leden van de Alge mene Bond van Ambtenaren vindt op woensdag 22 februari in zaal Timmer een filmavond plaats. Het programma wordt verzorgd door het reisbureau „De Vrije Wereld". De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond houdt op donderdag 23 februari in „Terpsichore" een ledenvergadering, waarop de voorstellen zullen worden besproken die tijdens het op 19, 20 en 21 april op het bondscongres zullen worden behandeld. Na afloop hiervan zullen enige films worden vertoond. p i feipi WÈÊÊËËm •f' Vier kort bemanningsleden van een Nederlands militair vliegtuig, dat een noodlanding op de Noordzee moest maken, werden nadat zij hun machine hadden verlaten, door een Amerikaanse vliegboot opgepikt. De Amerikaanse machine kon echter niet meer opstijgen daar de golfslag te hevig was. Een Franse motorreddingboot bracht uitkomst door het vliegtuig op sleeptouw te nemen. Zo Taxi-de de stoet de haven van Calais binnen, waar deze foto werd gemaakt. Voor de jaarvergadering van de Commis sie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting te Beverwijk was gisteravond heel wat belangstelling. Het zaaltje in de Ge reformeerde kerk was vrijwel geheel ge vuld met dames, die met belangstelling kennis hebben genomen van de vele ver richtingen van de commissie. De afdeling heeft door het vertrek van mevrouw Frölich geen presidente en me vrouw Jansen-Vermeulen neemt nu voor lopig deze functie waar. In hajir openingswoord prees zij nog eens de vele goede adviezen en de goede leiding van mevrouw Frölich en zij voegde er aan toe, dat het bestuur in die tijd niet heeft stil gezeten en er over heeft nagedacht in welke richting het werk van de commissie zou moeten gaan in het komende jaar. Mevrouw A. Traast, de secretaresse, bracht het jaarverslag uit, waaruit we aan stippen, dat in het afgelopen jaar vier lampekappencursussen zijn gehouden, eik /an zes lessen, twee handwerk-cursussen, elk van vier lessen en een cursus in het bloemschikken, waarmee drie avonden ge moeid waren. Vooral voor de lezingen over elektrische- en gasverwarming bestond veel belangstelling, en ook de cursus in het bèreiden van visgerechten, trok aller aan dacht. De pitrietcursus werd in Wijk aan Zee gehouden en mevrouw Slings is ook bereid deze cursus in Beverwijk te leiden, aldus het verslag. Uitvoerig gaat het verslag ver der over de tentoonstelling „Het Huis" en met enige teleurstelling gewaagt men er van, dat het inrichten van een paar flats, waarvoor ook een aantal winkeliers hun medewerking zouden verlenen, nog steeds niet kan doorgaan, daar in Beverwijk nog steeds geen woningen beschikbaar zijn voor dit doel. Waarschijnlijk zal dit maart wor den en dan hebben de winkeliers geen tijd meer om mee te helpen een paar woningen te installeren. De penningmeesteresse, me vrouw Stoelinga, kon niet aanwezig zijn, zodat het financieel verslag op een volgen de vergadering zal worden uitgebracht. Bij de bestuursverkiezing moest alleen worden voorzien in de vacature van presi dente en met algemene stemmen werd me vrouw H. A. Jansen-Vermeulen als zodanig benoemd. Help de „nieuwe" Nederlanders Bij de besprekingen over het werk in het komende jaar werd door mevrouw Blok de aandacht gevestigd op de „nieuwe" Neder landers, de repatriërenden dus en er is be sloten met deze bevolksgroep te praten om zo nodig bij te springen. Mevr. Nooi wilde er op aan sturen, dat vrouwen zullen worden gehoord over de indeling van Beverwijkse woningen, wat algemeen instemming ver kreeg. Bij de in Dordrecht gehouden Nationale Kampioenschappen gewichtheffen werd het Beverwijkse DOK-lid J. C. Tabak kampioen van Nederland in de tweede klasse lichtgewicht. Tabak drukte 70 kilo, trok 85 kilo en stootte 1071/2 kilo, totaal verwerkte hij 262 1/2 kg. DINSDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Cis- ke de Rat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Die man is gevaarlijk". K.S.A., 20 uur: Paragnost. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Volièrevereni ging „Vogel vreugd". 't Centrum, 20 uur: „Plan West", 't Centrum, 20 uur: Partij van de Arbeid. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1920 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 1718 uur. WOENSDAG 22 FEBRUARI Kennemer Theater, als dinsdag. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De baas in huis". Hotel „Parkzicht", 20 uur: K.M.C., leden vergadering. 't Centrum, Reisvereniging „Natura", le zing en film. „De Groentenbeurs", 20 uur: détailhandel. K.S.A., 20 uur: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Openbare Leeszaal, geopend van 1013 uur; jeugd 1516 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13 uur; lees- en studiezaal van 1013 en 1518 uur. Het Groene Huis, Jeugdleeszaal en uitle ning van 15.1516.45 uur. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Hegra van Antwerpen, Draco van Swansea, Vechtstroom van Swansea, Alsum van Ant werpen, Arsamas van Riga, Westland van Bremen, Oloraetz van Klaipeda, Egee van Ca-en, Nero van Esbjerg, Hunzeborg van Thybcvron, Strip van Bremerhafen, Cycloup van Hampton Roads, Soma Legr-a van Phi ladelphia, Dora van Middlesborough, Bittern van Liverpool, Thearao van Dublin, Grebbe- stroom van Liverpool, Yma-rska van New port News. Vertrokken zijn: Anna S naar Goole, Ag nes Esbergen naar Antwerpen, Rogn naar Rotterdam, H.K. De Hoop naar de Noordzee, Crescendo naar Rotterdam, Thor naar Rot terdam, Netherlands Co-ast naar Rotterdam, Alsum naar Antwerpen, Bo-rba naar Ant werpen. Studiebezoek. Ongeveer dertig pas af gestudeerde Italiaanse dierenartsen bren-gen een bezoek aan Nederland om de bestrijding van pluimveeziekten in ons land te bestu deren. De helderziende de heer Dijkshoorn zal vanavond (dinsdag) optreden in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk. De opbrengst van deze avond komt geheel ten goede aan het werk van de „Zonnebloem", Katholieke Nationale stichting tot bevordering van het welzijn der zieken. Voor de in huize „Maris Stella" te Wijk aan Zee verpleegde patiënten heeft het cabaretgezelschap „De Corona's" een avond vol vrolijke ontspanning gebracht. Onder leiding van Tony Schellevis werd met veel vaart een gevarieerd programma ten tonele gevoerd, waarbij vooral de Tiro- ler zusjes een groot aandeel in het succes hadden. Deze brachten hetzelfde program ma waarmee zij tijdens hun optreden in Duitsland enige tijd geleden, zoveel eer ingelegd hebben. Het aan het eind van het optreden uit gesproken dankwoord van de geneesheer directeur, dr. W. van Haselen, vertolkte aller gevoelens. Voor het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft de heer J. v. d. Brugge in zaal Dam een lezing gehouden over Scandinavië, De heer v. d. Brugge deed dit in plaats van de aangekondigde spreker de heer Zadel hof die wegens ziekte verstek moest laten gaan. e Als onderwerp had de inleider gekozen twee Scandinavische landen: Noorwegen en Zweden. De weinige aanwezigen, die de felle koude hadden getrotseerd, zullen geen spijt van hun komst hebben gehad. In een boeiend betoog heeft de heer v. d. Brugge vele bijzonderheden verteld van deze beide landen, waar de beschaving op zulk een hoog peil staat. Spreker roemde vooral de schoonheid van deze landen en de gast vrijheid van de bevolking. Een aantal hierna vertoonde lichtbeel den illustreerde het gesprokene. De voorzitter de heer J. D. Vosselman Bosch deelde nog mede dat de laatste avond in dit seizoen zal plaats vinden op woensdag 14 maart. De bekende schrijver en voordrachtskunstenaar Maurits Dekker zal dan spreken over: „Waar wij om lachen". BRIDGEND U. T. D. De bridgeclub U.T.D. speelde voor de onderlinge competitie en de uitslag luidt in percenten: Groep 1:1. Klinkenberg-Korver 59.52; 2. Westerop-Pieterse 54.76; 3. mevr. Verhorst- Meyer 53.96; 4. Prins en echtg. 52.38; 5. Snel en echtg. 51.58; 6. Muis en echtg. 44.44; 7. Muller-Van Olst 43.65 en 8. mevr. Slaats- Böhm 39.68. Groep 2: 1. Rob en echtg. 70.63; 2. Schoen -Koelemey 66.66; 3. mevr. Pieterse-Groot 59.52; 4. Groen-Ponte 45.23; 5. dames Klin kenberg-Verhoef 42.85; 6. Gomes-Leenders 41.26; 7. Warger en echtg. 37.30 en 8. dames Koelemey-Schoen 36.50. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK 20 februari. Waspeen 18-23, spruiten 63- 145, witlof 58-79, boerenkool 13-39, prei 62- 149, rabarber 53-70, rod-e kool 17-28, witte kool 16-27, gele kool 18-30, uien 33-51, peen 12-26, knollen 21-66. LONDEN (Reuter). De Britse Kamer van Scheepvaart vestigt in een rapport de aandacht op het feit, dat de in Panama, Liberia, Honduras en Costa Rica ingeschre ven tonnage in de afgelopen tien jaar meei dan vertienvoudigd is. In 1946 bedroeg de onder de vlag van deze landen varende tonnage ongeveer 800.000 ton, thans meer dan negen miljoen ton, waarvan bijna vijf miljoen ton uit tankschepen bestaat. Volgens de Kamer laten reders voorna melijk om belastingen te vermijden hun schepen in deze landen registreren. Deze praktijk levert echter ook besparing van exploitatiekosten op, daar de reders ont komen aan verplichtingen waaraan zij zich zouden moeten houden, indien zij hun schepen onder de vlag van hun eigen land lieten varen. Hierdoor is een situatie in de internationale scheepvaart ontstaan, die aan een klucht doet denken. Bovendien krijgen bedoelde landen, doordat zij in naam een grote koopvaardijvloot hebben, zeggenschap bij de opstelling van juridische en veiligheidsregelingen voor de scheep vaart. Het rapport bespreekt voorts het ver schijnsel der vlagdiscriminatie en merkt op, dat er in de afgelopen drie jaar negen tien handelsverdragen zijn gesloten, met bepalingen, welke tot strekking hebben het vervoer van vrachten voor te behouden aan de schepen der verdragsluitende par tijen. Ongetwijfeld is de terugkeer van deze soort vlagdiscriminatie na bijna honderd jaar in de hand gewerkt door het voor beeld, dat de Verenigde Staten hebben ge steld met hun stelsel van vrachtpreferen ties, aldus het rapport. Loodsen tekort Verder deelt de Kamer mede, dat er een ernstig tekort aan loodsen voor het Suez- kanaal bestaat, maar dat de Egyptische autoriteiten niettemin geen aanleiding zien visa te verstrekken aan buitenlandse lood sen om het personeel van de loodsdiensten op de vereiste sterkte te brengen. Daar het verkeer voortdurend groter wordt, ziet het er naar uit, dat de situatie steeds moeilijker zal worden, tenzij Egypte zijn houding verandert. Marktprijzen. Heilbot 2,70-2,40, gr. tong 2,72-2,50, gr.m. tong 2,34-2,16, kl.m. tong 2,38- 2,20, kl. tong I 2,78-2,54, kl. tong II 2,48-2,22, tarbot I 2,70-1,90 per 1 kg. Tarbot II 100-84, tarbot III 69-56, tarbot TV 50-24, kl. griet 30, schartooig 36, gr. schol 17-8, gr.m. schol 21-14, kl.m. schol 37-27, kl. schol I 44-27, kl. schol II 36-19, schar 34-20, bot 10,50-8, v. haring 22-15, makreel 29-27, gr. schelvis 30-26, gr.m. schelvis 31-26, kl.m. schelvis 31-25, kl. schelvis I 29-22, kl. schelvis II 30-18, wijting 30-17, gr. gul 32-27, middel gul 27-26, kl. gul 32-22, poontjes 23-15, kl. koolvis zw. 26-22, kl. koolvis wit 27 per 50 kg. Gr. kabeljauw 126-60, gr. koolvis zw. 66-64, gr. koolvis wit 70-61 per 125 kg. Aanvoer van Maandag: 1310 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 10 griet, 5 tongschar en sch-artong, 1624 schol, 105 schar, 170 bot, 205 haring, 6 makreel, 350 schelvis, 415 wijting, 610 kabeljauw en gul, 45 poon, 124 koolvis, 17 diversen, totaal 5000 kisten. Besommingen van Maandag: VL197 f 8500, VL97 f 5170, SCH36 f 9440, SCH27 f 10700, IJM53 f 2930, R02 f 3120, KW6 f 6800, KW 168 f 9350, KW129 f 7550, KW9 f 3060, KW40 f 12.530, KW175 f 8700, KW45 f 9690, KW15 f 3000, KW39 f 8120, KW22 f 4080, KW 19 f 3880, KW78 f 3250, KW74 f 10.400, KW73 f 11.600, KW28 f 3700, KW17 f 3830, KW98 f 3700, KW107 f 3210, KW108 f 3800, KW26 f 4020, KW91 f 3890, KW161 f 3280, KW53 f 1090, KW21 f 760, KW77 f 1130, KW36 f 3250 KW27 f 3400, KW94 f 1200, KW34 f 3450, KW98 f 3040, KW79 f 3560, KW88 f 2780, KW 72 f 3060, KW12 f 2200, IJM 7 f 4220, IJM31 f 3450, IJM22 f 3610, AM18 f 3240, WR33 f 3140, WR34 f 2270, TX14 f 3080, E468 8600, AM 17-26 f 3600. „U is een van die zeldzamen, die reeds 40 jaar lid van het NVV is", zo sprak de heer A. Starkenburg, voorzitter van de af deling Velsen-Beverwyk van de Handels- en Kantoorbediendenbond „Mercurius", tot de heer D. Zalm, tijdens een speciaal be legde huldigingsbijeenkomst in het Cultu reel Centrum te IJmuiden. Behalve het afdelingsbestuur was hier ook een aantal leden aanwezig en enkele kennissen van de jubilaris. De heer Starkenburg heeft in het kort de verdiensten van de heer Zalm aan Mer curius bewezen, gereleveerd en overhan digde hem namens de afdeling een paar boeken van de schrijver Willem van Iepen- daal. Daar de heer Van Iependaal ook ter vergadering was, heeft hij zijn handteke ning nog als aandenken kunnen plaatsen in de boeken. Mevrouw Zalm kreeg een azalea. De districtsbestuurder de heer L. Ster- ringa uit Amsterdam schetste in het kort de toestand zoals die veertig jaar geleden was en zei dat nu de werkgevers met de arbeiders in één commissie zitting nemen om alles te bespreken wat in het algemeen belang van bevolking en bedrijven kan zijn. Aan het slot van zijn rede speldde de heer Sterringa de heer Zalm het gouden insigne van het NVV op de borst met de mededeling dat men nog gaarne van de adviezen van de heer Zalm gebruik zal maken. De jubilaris was kennelijk wel wat on der de indruk van het een en ander en hij gaf een overzichtje sinds zijn begintijd als loopjongen, bedankte voor de hulde hem gebracht, ook namens zijn vrouw en kinderen en droeg als „zijn geschenk" naam en adres van een nieuw lid voor de bond bij. Hierna was het woord aan de schrijver Willem van Iependaal, die kans heeft ge zien om de aanwezigen van de ene scha terlach in de andere te laten vallen met zijn causerie over de humor. Op geestige wijze wist hij duidelijk te maken dat er verschillende manieren zijn om te spreken, waarbij ook de gebaren taal niet werd vergeten en de meisjes in de zaal maakte hij duidelijk hoe ze met de ogen(taal) een jongen konden inpalmen, terwijl die ogen weer een andere taal kon den spreken als de man eens laat thuis kwam en zijn vrouw niet precies de volle waarheid vertelde. Hartelijk gelachen werd er, toen de heer Van Iependaal vertelde van zijn omgang met de jongens uit het „volk", die in de regel geen blad voor hun mond nemen en hij wees hierbij ook op het reageren van een bootwerker en een dominee, als ze beiden een schilderijtje zouden ophangen en daarbij op hun duim slaan. De verschillende soorten humor zijn on begrensd, meende hij. Boerenhumor, gal genhumor, fabriekshumor, zeemanshumor, doch de Joodse humor is wel de meest uitgebreide, was zijn oordeel en men heeft smakelijk gelachen, hoewel hij deed uit komen, dat als de mens lacht, de achter grond vaak tragisch is. En juist om dat tragische, wordt gelachen Tot slot vertelde de heer Van Iependaal hoe hij aan zijn stof voor „De Lijmkit" en „Denk om de bocht" was gekomen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9