Economie inde wonin; HONIGs aanbieding energieke jongeman Het schemerlampje flinke sorteersters Permanente tentoonsteling in Rotterdam ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Lekkere sinaasappelen drank Speciale ACCORDEONS 11 Sinaasappelvariaties DIT MAKEN WE ZELF We naaien verder aan onze meisjesjurk Vul kleine maagjes met goed voedsel Vrije democraten zweren dr. Adenauer trouw Ledenvergadering HVGB Hulpcolonnes van Dieren- rampenfonds ingezet Boodschap van La Gantuta. AANKOMEND VRL. BEDIENDE DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 oor de<V rouw In het Rotterdamse Bouwcentrum is sinds enkele weken een permanen te tentoonstelling „Wonen" ingericht, waarin de resultaten van een diep gaande studie door de Nederlandse Huishoudraad en de gastorganisatie over de functionele grondslagen van de woning is bijeengebracht. Er is op deze interessante expositie heel wat te zien, dat zowel de geroutineerde huisvrouw als de beginnelinge tot nut kan strekken. HET ZIJN VEELAL de vrouwen, die iin d'e praktijk te tobben hebben met mankementen aan oude en nieuwe wo ningen, die niet aan die eisen van doel matigheid voldoen. Enkele voorbeelden? Een te lage (gootsteen, die je bij het.af wassen rugkramp bezorgt, kleerkasten, die niet diep genoeg zijn, een keuken kast pal naast het fornuis, zodat etens waren gauw bederven, het fornuis niet in het verlengde van de aanrecht, een enorme afstand tussen woonkamer en keuken en zo zal iedere vrouw hier nog wel legio voorbeelden aan kunnen toe voegen. Er zijn veel huisvrouwen, die door dfe weinig economische bouw van de wo ning, maar ook door baar eigen werk wijze, ettelijke kilometers te veel lopen, zodat ze geen tijd overhouden voor an- i dere dingen en 's a vonds vaak te moe zijn om de kindteren „op te vangen". Wanneer zij zelf echter haar werkplan zo efficient mogelijk inricht en met de tegenwoordige moeilijkheid huishou delijke hulp te krijgen is dit des te be langrijker dan zal zij merken, dat er tijd voor ontspanning te besparen is. Alls alle huisvrouwen bovendien inzien hoe belangrijk het is, dat de huizen niet al leen architectonisch verantwoord1, maar ook practisch zijn en hun stemmen hier in roeren, zullen we zeker zo ver komen, dat men hoe langer hoe meer rekening gaat houden met de praktijk. Aan de hand van instructiepanelen met tekeningen zijn in het ontvangst- centrum vijf „werklijnen" aanschouwe lijk voorgesteld. Dit zijn onderdelen van diverse huishoudelijke werkzaamheden, nl. het voedsel, de was, het strijken en verstellen, het schoonhoudten en de werkhoudingen, Na ieder onderdeel theoretisch te hebben doorgenomen, kan men op de expositie de praktijk zien: keukens en kamers, wasmachines, ver- warmingsmogelijkheden, vloerbedekkin gen en zo meer. Werklijn no. 1 behan delt uitvoerig het opberg- en vervoer probleem: behalve de diverse kasten, een rek voor flessen melk en pap en een in Nederland nog niet ingeburgerde „shopcase", d.i. een inklapbaar bood- sdhappennet op wieltjes, waarin men zonder zwaar sjouwwerk de boodschap pen kan vervoeren. Ook het voorberei- d'ings-, het bereiddngs- en het opdien - centrum van de keuken wordt onder de loep genomen en vooral is hier op gelet, dat men zo min mogelijk heen en weer behoeft te lopen en alles zo effi cient mogelijk bij de hand heeft. BIJ HET ONDERDEEL de was wor den economische opstellingen voor de handi- en de mechanische was gegeven en wenken als: denk eraan, diat de was tobbe- hoog genoeg staat. Sommige bok ken zijn veel te laag; zet daar bijvoor beeld een kistje op, zodat men niet zo hoeft te bukken. Droog de was niet in het verlengde van het raam, ma-ar haaks op het venster, zodat je er tussendoor kunt kijken. Afdeling 3 1-aat een strijkopstelling zien: in het midden de verstelbare plank met zo nodig een verstelbare kruk, zodat men ook eens kan zitten, rechts de bak met strijkgoed, links een droogrek waar men de gestreken was kan ophangen. Een bijeonder vernuftig ingerichte kast, ontworpen door het Bouwcentrum, waarin werk- en bergruimte is gecom bineerd, dient voor het opbergen van linnen in uittrekbare laadjes, met er onder een bak met wieltjes, bestemd voor het strijkgoed. Links is een sleuf voor strijkbout, -plank en mouw plankje. Rechts bevindt zich in die kast ook een bak met wieltjes, waarin het verstel- en stopgoed een plaats krijgt, voorts is er ruimte voor de naaimachine Sinaasappelvla. 3 eieren, 50 60 gr. basterdsuiker, 4 mooie sinaasappelen, een halve of één citroen. De eidooiers met de suiker luchtig kloppen. De sinaasappelen en de citroen uitpersen en het gezeefde sap bij de eimassa doen. De massa onder goed roeren zachtjes verwarmen tot de vla gebonden is. Ze mag niet koken. Het eiwit stijfkloppen met weinig kristal suiker, de vla erbij doen en het geheel zeer voorzichtig omscheppen. Eventueel nog verder verwarmen tot het eiwit ook gaar is. Dit is echter niet nood zakelijk. De vla presenteren met dunne wafeltjes. Pudding met sinaasappelsaus. Maak op de gewone wijze een griesmeel- of maizena pudding. Maak daarbij de vol gende sinaasappelsaus. 4 sinaasappelen, 1 citroen, (eventueel aanvullen met water tot 3dl sap) 30 a 40 gr. suiker, 1 lepel aardappelmeel, paar suikerklontjes. Was de sinaasappelen en rasp ze af met de suikerklontjes. Pers de sinaas appelen uit. Breng het water op een klein deel van het sap aan de kook en bind dit met het aangemengde aard appelmeel. Los de klontjes en de suiker erin op. Zeef de sap en voeg dit aan het gebonden water toe. Eventueel kan deze saus ook bij droge rijst gegeven worden. Gedeelte uit de afdeling „Ontspanning en activiteiten" van de tentoonstelling „Wonen" in het Bouwcentrum te Rotterdam. en diverse laden, waarvan de onderste tevens als naaidoos dienst doet. De naai machine k-an in de u-itklapbaire wand gemonteerd worden en de binnenkant van de andere deur is een spiegel. In beknopt bestek is in deze kast alles overzichtelijk en practisch bijeenge bracht. De afdeling schoonhouden laat even eens kasten en ruimten zien, waarin a-1 het werkmateriaal handig is opgeborgen. Er is voorts een grote afdeling vloeren en wanden met mon-sters van alle soor ten vloeren, vloerbedekkingen en wan d-en, benevens aanwijzigingen voor het schoonhouden ervan. Ook de afdeling werkhoudingen is zeer interessant. Er wordt gewezen op de goede hoogte va-n het werkvl-ak en op de hulp, die een stoel met verstelbare leuning kan schenken. „Verleng de ar men, -gebruik de beenspieren in plaats van de rugspieren," wordt aanschouwe lijk gepropageerd. Door bij het bukken de knieën te buigen, schakelt men de benen meer in en verbruikt men heel wat minder energie. Kruip niet over de grond, als je je ook met een bezem kunt behelpen. Ook het boven de macht rei ken is uit den boze: gebruik een opstap je. Voorts zouden meer transportmidde len op wiel-en moeten worden gebruikt. Alle typen en soorten kachels vindt men op d'e-ze expositie, voorts badcellen en wastafels met wegsehuifbare kraan, zodat baby in de wasbak kan worden gewassen zonder zijn hoofdje te stoten. In de grote afdeling verlichting zegt men-: gebruik het daglicht zoveel moge lijk en kunstlicht zo goed mogelijk, waarbij de gemengde verlichting van gericht en diffuus licht tezamen het meest ideaal is. IN EEN BABYKAMER ziet men een bedje, dat met een hogere bodem als wieg fungeert en een commode, waar van het bovengedeelte los zit, zodat deze la-ter als kastje op een meisjeskamer kan staan. Een speelhoek laat praktische dingen voor de kleintjes zien: een box met verstelbare bodem, een zandbak voor in huis (losse bak in houder), een klein stoeltje met een gróte tafel en in de deurpost een rekstok en een klim- touw. Er is echter ook een goedkopere afdeling met alleraardigste kastjes van beschilderde sinaasappel-kisten en spoel bakken om op te zitten, die eveneens als garage of poppenka-mer kunnen dienst doen. Men ziet een kamer met bureau tje, boekenplank en goede lamp voor grotere kinderen en een knutselruimte voor jongens. In een keukenceu-trum worden diverse keukens getoond', waar driemaal per week demonstraties visbereiden door het Bedrijfsschap voor Visserijprodiikten worden verzorgd. Men laat u ook een aantal woningen met kastwanden zien, waarin alle elek trische lei-dingen en apparaten zijn op genomen. Wil men in groepsverband d-eze leer zame tentoonstelling bezoeken, d-an moet men dit voorat aanvragen. Men kan dan op deskundige voorlichting tijdens de rondleiding rekenen. TINEKE RAAT In sommige kamers komen van die echte ongezellige hoeken voor; daar zit men zelf niet graag en daar groeien ook geen planten. Een donkere hoek waar mee eigenlijk in geen enkel opzicht iets te beginnen is. Laat op die plaats nu eens een schemerlampje maken; dat mag een neonbuislamp zijn, doch u moogt er ook een gewoon schemer lampje voor gebruiken. Dat hoekje zal dan al direct veel gezelliger worden, doch nu is het plezierige: de moderne wandplantjes en vooral de verschillen de Cissus-soorten doen het daar dan uitstekend. Die donkere wand kan dan gebruikt worden voor het kweken van wandplantjes. Jammer dat de meeste bloemisten die plantjes in zulke kleine potjes afleve ren; ik geef toe: het kan ook wel eens gemakkelijk zijn, doch over het alge meen is het lastig. Als het plantje een maal goed groeit, blijkt het potje al spoedig te klein en dan moet men alle ranken gaan los maken en een grotere pot geven en dat is voor een leek niet zo eenvoudig. Daarom is het over hel algemeen wel zo verstandig het plantje maar direct een iets ruime bloempot te gevtn; gebruik er dan voedzame bloe- mistengrond voor. Is een ruimere pot niet mogelijk, dan zal men het plantje op kracht moeten houden door het we Als u het patroon dat wij op 10 februari plaatsten, hebt nagete kend, legt u het op de stof (aan 3 m. hebt u genoeg) zoals het voor beeld aangeeft. De stof wordt eerst enkel uitge legd; voor de middenba- nen, twee zijbanen en de mouwen legt, u de laatste 160 cm. stof dub bel. Hierna alle delen door slaan, zo u ziet komen er voor en achter in de rok twee naden die in de plooien vallen. Nu het naaien: De plooien in de on derstukken van het bo venlijfje rijgen. Het naadje m a een cm. dichtstikken. Vervolgens de zij- en schouderna den stikken, laat in de linkerzijnaad 12 cm. open. De rokdelen aan el kaar stikken, naden uit persen en de plooien bo venaan 10 cm. dichtstik ken. De zijnaden stikken en in de linker 12 cm. open laten. De mouwnaden dicht stikken, de lengte con troleren, daarna de on derkant rimpelen op handwijdte en met een manchet afwerken (in dien nodig met split). Stik de mouwen in het lijfje, het hoogste punt van de kop valt op de schoudernaad, de ruim te inhouden. De delen van het kraagje in elkaar naaien en het kraagje met een schuine bies aan de hals stikken, de rafels af knippen en de bies overzomen (laat de naadjes van het pasje m a tussen de bies vallen). Stik de rok aan het lijfje, zorg ervoor dat de plooien mooi op elkaar vallen. Maak uit de resten een ceintuur. Krijt de zoom af, nu de naad in de plooien tot de krijtlijn Jpstornen en hem weer op de andere kant instikken. Maak de zoom er in. Pers de jurk, nadat u de openingen voor de ritssluitingen hebt omgestikt (1 cm. van de kant) en naai de ritsen er met de hand in. Tenslotte komen op het pasje nog twee aardige knopen. Rhoicissus, geheel onder kunstlicht opgekweekt. doet men dan alleen in de zomermaan- kelijks een weinig te bemesten en dat den. G. KROMDIJK Wenken voor de kleutervoeding Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Met hoeveel zorg en nauwgezetheid zien wij erop toe, dat het baby, ook wat zijn voeding betreft, aan niets ontbreekt. En hoe licht vergeten we, dat de voeding óók wanneer baby geen baby meer is, maar als één-jarige dreumes met de pot mee gaat eten, zijn speciale eisen blijft stellen. Dat het er erg op aan komt wat we de kleuter voorzetten en hoe we dat doen. Wat heeft een kleuter nodig? Vooral aan voedsel met een hoge op bouwende waarde heeft 't snel-groeien- de kleintje behoefte. Dat betekent, dat melk, groente, fruit, kaas, vlees en eieren niet gemist kunnen worden. Een kleuter moet dagelijks gebruiken: tenminste een halve liter melk, karne melk of yoghurt: als drank of verwerkt in een gerecht; een flinke schep gekookte of rauwe groente. Bij 't inkopen kunt u rekenen op ongeVeer 150 a 250 gr. als de groente gekookt zal worden; als het enigszins mogelijk is fruit of vruchtensap. U weet toch, dat rauw fruit het meest waardevol is? Snijd, wanneer u bang bent, dat zo'n kleine puk zich zal verslikken, vruchten als appel en peer in dunne plakjes of rasp ze; wat kaas, 50 gr. vlees (of vleeswaren) of vis of een ei. Allemaal voedingsmid delen die rijk zijn aan opbouwende stof fen en daarom om de beurt voor moeten komen in kleintje's weekmenu. Ga bovendien door met de gewoonte geregeld bruine bonen te geven. De niet- vette vlees-stukken en vleeswaren zijn door hun groter gehalte aan opbouwen de voedingsstoffen waardevoller dan zeer vet vlees, spek en vette worst. Het spreekt vanzelf, dat u vis heel scherp op graatje moet onderzoeken. Vis met grove graten, vismoten of filets zijn 't gemakkelijkst; boter en margarine: vetsoorten die te ■erkiezen zijn boven reuzel en bak- en braadvet; een lepel levertraan, eventueel te vervangen door een ander vitamine D- preparaat, zal in de meeste gevallen niet mogen ontbreken. Wees niet te gul met vet bij de berei ding van de maaltijd. Kleuters kunnen vet eten meestal niet waarderen en ze hebben er ook geen bijzonder grote be hoefte aan. Ook veel zoetigheid is niet aan te raden. Eigenlijk is 't schepje sui ker in de pudding en de stroop of suiker in de pap al voldoende. Breng uw kin deren niet te veel voorliefde voor lek kernijen bij. En lusten ze geen zoete broodbelegsels, denk dan vooral niet, dat ze tekort zullen komen. Hoe zetten wij de kleuter zijn eten voor? Uw kind zal er later alleen maar ge mak van hebben als het leert alles te eten. U kunt dat bereiken, mits u zelf het goede voorbeeld geeft. Ook wat dat betreft is een kind een goed navolger. Als het allerlei niet belieft, is dat meest al de schuld van de ouders! Maak voor een kleine dreumes geen apart hapje klaar. Leer hem kauwen; zet een kind dat gewoon brood kan eten. niet steeds pap voor en geef hem alleen groente en aardappelen door elkaar als 't hele gezin stampot eet. Schep niet te veel tegelijk op z'n bordje en bedwing uw ongeduld als een kleine kleuter onhandig en langzaam eet. Alle begin is immers moeilijk! Sinaasappeldrank. Vul een limonade glas voor ongeveer de helft met gezeefd sinaasappelsap (eventueel vermengd met wat citroensap). Voeg basterdsuiker naar smaak toe en giet het glas dan al roerende verder vol met melk. Geeft u deze drank eens aan de kinderen als ze uit school komen. Misschien hebt u wel een stukje cake. Maakt u daarvan dan het volgende na gerecht. Neem per persoon 1 of twee plakjes cake en leg deze op een gebak schoteltje. Overgiet de plakken met ge zeefd sinaasappelsap en zorg dat ze helemaal doordrenkt zijn. Klop 1 of 2 eiwitten stijf en bedek hiermee de cake. Bestrooi het geheel met chocoladevlok ken of rasp er een reep chocolade over- heeen. Men kan de chocolade ook nog vermengen met gehakte pinda's of amandelen. Dr. Middelhauve treedt af als partij-voorzitter BONN (Reuter/AFP). De Westduitse li beralen hebben naar aanleiding van be schuldigingen van de zijde van de Christen democratische partij dat zij dubbel spel zouden spelen, opnieuw verklaard, dat zij deel willen blijven uitmaken van de rege ringscoalitie te Bonn en trouw zijn aan de buitenlandse politiek van bondskanselier Adenauer. De liberalen verklaren, dat hun optreden in Noord-Rijnland-Westhalen een protest is tegen het autoritaire optreden van de bondskanselier. Ook geven zij de verzekering dat in geen enkele andere staat onderhandelingen met de socialisten zijn gevoerd om de plaatselijke regeringen onder leiding van de Christen-democraten ten val te brengen. Dr. Friedrich Middelhauve is afgetreden als voorzitter van de Vrije Democratische partij van Noord-Rijnland-Westfalen, om dat hij het niet eens is met de omverwer ping van de regering-Arnold. Middelhauve was de enige Vrije Democraat die niet aan wezig was toen de Landdag van Noord- Rijnland-Westfalen de christen-democra tische premier van het land verving door een socialist. Middelhauve, die minister van Economie en Vervoer van Noord-Rijnland- Westfalen is geweest, behoort tot de rech tervleugel van zijn partij. Hij heeft nauw contact met de industriëlen van het Ruhr- gebied. Bezinning De jonge garde van de Christen-demo cratische Unie is van mening, dat de vrije democraten niet „gerebelleerd" zouden hebben als Adenauer de regeringsteugels niet te lang zo zeer in eigen handen zou heb ben gehouden.Vele vrije democraten zijn van mening, dat kiezers uit de deelstaat het niet eens zijn met de plotselinge frontwisseling. Zij vrezen, dat de partij hiervoor zal moe ten boeten bij de komende verkiezingen in Baden-Württemberg. Er heerst onder hen eveneens de vrees, dat zij uit de (federale) coalitie van Adenauer zullen worden ge stoten en dat de C.D.U. een nieuwe kieswet zal indienen, waardoor hun kracht in ae federale verkiezingen van 1957 aanzienlijk geschaad zal kunnen worden. Adenauer zou voorstander van uitstoting zijn, al behoeft hij de steun van de vrije democraten of die van de socialistische op positie bij zijn militaire wetten, die vol gende maand in derde lezing zullen worden behandeld. De Haarlemse Zwem- en poloclub H.V.G.B. hield in de bovenzaal van Café Bolwerk haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Na een kort openingswoord van de voor zitter, d-e heer J. Hogeland, volgden de no tulen en de jaarverslagen van de secretaris, penningmeester en de technische commissie. De prestatiebekers voor het jaar 1955 wer den ditmaal uitgereikt aan Lenie Harwijne en Dick Meu-lenberg. De tweede plaatsen werden ingenomen door Like Bijkerk en Cees Dekker. Tenslotte als derden Nelleke de Zwart en Hans Kors. Het bestuur werd als volgt gekozen: Voor zitter J. Hogeland Jr., secretaris A. J. van Ommeren, penningmeester K. Bongertman, commissarissen D. Bongertman en W. Halse- ma. Een speciaal woord van dank werd daar na gericht tot de scheidende bestuursleden R. Hagebout en J. Rol, die zich wegens drukke werkzaamheden niet meer hadden beschikbaar gesteld. De technische commis sie werd geheel herkozen. Voorzitter A. Na- ter, alg. secretaresse Mevr. H. Diek, polo secretaresse mej. A. Harwijne, zwemsecre- taresse mej. L. Harwijne, leden D. Bongert man en D. Meulenberg. Hieraan werd als nieuw lid toegevoegd C. Hartel. Nieuw voor H.V.G.B. was de benoeming van de jeugdraad. Doel is het stimuleren van de activiteit van de jeugd in de vereni ging en de behartiging van de belangen van deze jeugd tegenover de leiding van de ver eniging. In deze jeugdraad zijn benoemd: voorziter F. Ludding, secretaris J. Ekering, penningmeesteresse mej. M. Fuykschot, le den mej. L. Bijkerk en H. Kors. Het Comité Wintervoedering van vogels in Amersfoort heeft bij zijn actie thans ook de medewerking gekregen van de colonnes van het Dierenrampenfonds, de zogenaam de Blauwe Cirkel-Organisatie. In groepen van 20 a 40 personen opereren deze colon nes in Kampen, Amersfoort, Haarlem, Hil versum en Breda. Volgens vanochtend ontvangen berich ten van de vliegvelden hebben bestuurders van toestellen geconstateerd dat vrijwel alle zwanen die tot nu toe op het ijs in de omgeving van Texel en Kampen werden waargenomen zijn verdwenen. Men ver moedt dat deze vogels zich nu in de buurt van de Biesbosch ophouden. MEXICO CITY (United Press) De be manning van het vlot „Cantuta", dat met te weinig voedsel en drinkwater in het zui delijk deel van de Stille Oceaan zou drij ven, heeft in een radio-boodschap meege deeld, dat „iedereen wel is aan boord". De radio-amateur Juan Lobo in Mexico City ving deze boodschap op. WASSERIJ HOEK EN VAART vraagt Hoog loon. reisgeld vrij. WASSERIJ HOEK EN VAART. Bloemendaalsestraatweg 17 Santpoort-Station. Voor handelskantoor gevraagd per tweede helft resp. ultimo maart a.s.: in het bezit van de diploma's Mulo en typen. Enige kennis van de Engelse taal en kantoorervaring strekken tot aanbeveling. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen worden gaarne ingewacht ond.er no. IJ 115 aan het bureau van dit blad. AANNEMERSBEDRIJF vraagt voor administratieve werkzaamheden. Accuratesse en kantoorervaring vereist. Leeftijd pl.m. 21 jaar. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. IJ 116 De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. Paolo Soprani, Excelsior, Ludwig en andere topmer ken; desgewenst zonder vooruitbetaling. Inruil moge lijk. Vraagt gratis toezen ding van het maandblad „Excelsior News". Accordeonspecialist RIJKSSTRAATWEG 59 Haarlem-Noord.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3