MEDINOS Victc aria Dat is pas verse koffie Niemeijer Luidspreker Interscholair Jeugdtoernooi Veehouder zou wachtmeester omver hebben willen rijden S' */\A i ifi Plaats een Uitstekend, het lijkt wel of je ook met Medinos poetst... II Victoria Biscuits verser! brosser! fijner! papieren biscuittrommel" Luidsprekers Buitengewoon sterke eenakter Haarlemse rechtbank Dans en voordracht £5£ m- de superieure tandcream De simpele Marie... nu als herboren! Vraag nü de nieuwe Marie Biscuits van Victoria dank zij de HIER IS HET BESTE! m Ti koffiemolen zegt 't me meteen: Alleen branderij-verse koffie kraakt en knispert zo gezellig DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 De laatste jaren heb ik moeten consta teren dat het Interscholair Jeugdtoernooi te Haarlem door allerlei omstandigheden eigenlijk niet meer aan de verwachtingen voldeed. Het lijkt echter wel of de leerlin gen van middelbare scholen en andere in richtingen van voortgezet onderwijs ernaar gestreefd hebben deze manifestatie van kunstzinnige liefhebberij dit keer, nu zij voor de tiende keer gehouden wordt, tot een bijzondere gebeurtenis te maken, al thans wat de afdeling voordracht, toneel en dans betreft. Uit de twee programma's, die woensdag in de Stadsschouwburg werden uitgevoerd, wordt een nieuwe keuze ge maakt voor de reeds thans uitverkochte herhaling op 29 februari, zodat al waren er gistermiddag dan enkele lege plaatsen ook over gebrek aan belangstelling niet te klagen is. Misschien wel (maar ik kan dat niet be oordelen) over een tekort aan medewer king van de leiding van enkele scholen. Het is in ieder geval merkwaardig, dat er slechts één toneelstuk op het programma stond! Overigens had het woord „slechts" in de vorige zin tussen aanhalingstekens moeten staan, want de opvoering van „Campbell of Kilmohr" door leerlingen van het Coornhertlyceum vergoedde door kwa liteit ruimschoots wat men aan kwantiteit tekort kwam. Om het onomwonden te zeg gen: het is het beste voorbeeld van school- toneel, dat ik ooit heb gezien. Dat het dat zou worden, wist ik al na enkele minuten. Men werd direct in een sfeer van ver wachting gebracht, waardoor men ontvan kelijk is voor wat men noemt de artistie ke schok. Dit grote woord is hier onge twijfeld op zijn plaats. Ik ben bijzonder dankbaar voor deze ervaring. In de eerste plaats moet de keuze van het stuk geprezen worden. „Campbell of Kilmohr" van John A. Ferguson, geschre ven in 1914 als onderdeel van de pogin gen tot het doen herleven van het Schot se toneel, is één der meesterwerken uit het rijke, maar nog veel te weinig ontgon nen gebied der éénakters. Het heeft on danks de naturalistische behandeling van een episode op leven en dood uit de na dagen van de opstand tegen de Engelse ko ning onder leiding van de laatste der Stuarts een bijna klassieke grandeur. Deze werd in de opvoering werkelijk benaderd, zo niet vrijwel bereikt. De keuze is dan ook niet zo hachelijk, als men wellicht bij oppervlakkige beschouwing zou menen. Indien een dergelijk bewijs nog nodig was, werd hier aangetoond dat men de jeugd geen stukken moet laten spelen uit het eigen milieu of waarvan de stof dicht bij huis is gevonden. Ferguson laat men sen optreden, veel ouder in enkele geval len en steeds in omstandigheden verke rend, die de aan de vertoning medewer kenden niet uit eigen ervaring kennen. Zij moeten als het ware buiten zichzelf treden om de in het geding komende emoties te zoeken. En dat is gelukt, omdat hij een he- roiek geeft zonder uitdrukkelijk pathos, of misschien beter gezegd een romantiek, die de verbeelding stimuleert. Nu zag men heus wel (ondanks de uitstekende grimè- ring) dat men met kinderen, althans met heel jonge mensen te doen had, maar dat behoefde niet te verhinderen de aan het licht gebrachte gevoelens en spanningen als echt in de beste zin van het woord te on dergaan. Hulde daarom aan de leraar-re gisseur voor zijn spelleiding en inzicht. Vooral in de rol van de oude vrouw Mary Stewart werd wezenlijk talent geopen baard. Ook van de sluwe Archibald Camp bell kreeg men niet enkel een knappe ty pering te zien: er ging wat in deze per sonen om! Heel goed waren verder de rol len van Morag Cameron en de vluchtelin- genhelper Dugald Stewart bezet. Er was nog een hoogtepunt: de voor dracht van de fantastische vertelling „Wochel" van Jac. van Hattum door een leerlinge van het Kennemer Lyceum, wier familienaam, als ik het wel heb, op geen interscholaire heeft ontbroken. De zegging was geestig en gekund, maar meer dan dat: het verhaal werd volledig uitgespeeld zonder één vergissing van toon of gebaar teveel. Er werd des middags en des avonds zo veel voorgedragen, dat ik onmogelijk in details kan treden. In het algemeen moest worden geconstateerd, dat de meis jes meer gezonde sentimentaliteit dan vers gevoeligheid demonstreerden. De korte schetsen van Annie M. G. Schmidt bleken veel gemakkelijker te liggen en sorteer den dan ook de gewenste hilariteit, evenals de sprookjes van Andersen en Godfried Bomans. Aan één prestatie moet ik afzonderlijk herinneren: „Schoonheid" van Aart van der Leeuw door een leerlinge van Sancta Maria, sober en toch doorvoeld, bijna mo notoon, maar met verrassend zuivere ac centen. Waardering verdient de poging van de jongeman van het Triniteitslyceum, die zich aan „Het Veer" van Nijhoff waagde, dit betrekkelijk lange en moeilijke vers helaas ontsierend door veel te veel gesti culatie en (vooral aan het slot) verkeerde klemtonen. Met beheersing en overtuiging werd „Reiziger doet Golgotha" van Gerrit Achterberg, het enige „moderne" gedicht, ten gehore gebracht. In de afdeling dans- was 'ditmaal minder te beleven dan anders. Werkelijke ballet- dans zag men trouwens alleen in het laat ste nummer van de avond door drie meis jes; die zelf op muziek van Debussy een fantasie hadden gemaakt een misschien De offciier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen tegen een drie en venftigjarige veehouder-caféhouder uit Haarlemmermeer, wie ten laste was ge- wat schoolse aaneenschakeling van passen en sprongen, maar zonder vrees voor moei lijkheden. Ongetwijfeld zouden zij haar vaardigheden voordeliger hebben kunnen tonen, maar zij gaven althans blijk van ernstige studie en elementaire beheersing der techniek. Een leerlinge van de Meis- jes-HBS zocht in „Danse des Mirlitons" op muziek van Tsjaikofsky haar kracht in een misschien wijze beperking, doch het werd daardoor een weinig interessante aange legenheid. Er waren nog enkele kleine so lo's en het dansspel „Sneeuwwitje" door gecombineerde leerlingen van diverse scholen. Nieuw in deze Interscholaire waren twee verdienstelijke goochelaars en een aardige improvisatie door een groep van het Lo- rentzlyceum, met leuk dubbelspel („Stel je voor dat we echt in de schouwburg za tenen een kundige toespraak over vluchtelingenhulp en een kamp van inter nationaal gezinde scholen tot besluit. Ik wil dit verslag eindigen met een raad aan de voordrachtgevers. Men zag telkens weer onrustig langs de balcons en de zoldering dwalende ogen. Het is van de zaal uit moeilijk zijn aandacht te bepalen bij iemand die tegen niemand spreekt. Richt men zich tot één bezoeker, dan heeft men de indruk dat er tegen iedereen wordt ge sproken. DAVID KONING legd het besturen van een auto op de Kruis weg te Hoofddorp, terwijl hij onder in vloed van drank verkeerde en daardoor niet in staat geacht kon worden te rijden, een poging ondernomen te hebben een wachtmeester van de rijkspolitie op de Kruisweg nabij de Yweg omver te willen rijden en het niet voldoen aan een stopte ken van deze wachtmeester, een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van voor arrest en intrekking van het rijbewijs ge durende vijf jaar. De veehouder had op 24 januari in het zuidelijk deel der gemeente Haarlemmer meer enkele café's bezocht, waar hij sterke drank had gedronken en was omstreeks tien uur 's avonds in zijn auto gestapt. Hij reed op de Kruisweg in de richting Hoofd dorp en werd gepasseerd door een autobe stuurder uit Hoofddorp, die gelet de wij ze van rijden van mening was, dat de be stuurder van de andere auto te veel ge dronken had. Hij begaf zich naar de poli tie en nodigde de dienstdoende wachtmees ter uit in zijn auto plaats te nemen. Een achtervolging werd ingezet en tussen Hoofddorp en Heemstede zag de wacht meester, dat de voor hem rijdende auto zigzag over de rechter helft van de weg reed. De auto met de wachtmeester als passagier ging de andere auto voorbij en bij de Yweg werd gestopt.' De politieman stapte uit en gaf met een rood licht een te ken aan de naderende auto om te stoppen. Aan het verzoek werd niet voldaan. De caféhouder week naar links uit en de wachtmeester liep naar dezelfde kant van de weg. De auto reed door en de wacht meester moest opzij springen, anders zou hij zijn aangereden, aldus deelde hij als getuige mee. De veehouder ging linksaf naar de Yweg en vijftienhonderd meter verder reed hij een erf op. De wachtmees ter was hem met zijn vrijwillige assisten ten achterop gereden en hun auto stopte bij de ingang van het erf. De veehouder reed achteruit terug naar de weg en zijn auto botste tegen de ander op. De bum per brag af, maar de veehouder reed toch door naar zijn huis. De wachtmeester had het nummer van de auto genoteerd en stelde een onderzoek in naar de eigenaar. Twintig minuten later is de veehouder in zijn woning aangehouden. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte, dat hij wel een rood licht heeft gezien, maar hij veronderstelde, dat jon gens aan het spelen waren. Daarom had hij er geen acht op geslagen. Voorts deel de hij mee de wachtmeester niet waarge nomen te hebben en de Yweg opgereden te zijn, om een afspraak te maken met een kennis. Er brandde echter in de woning geen licht meer en daarom was hij terug gegaan. Na het requisitoir merkte de verdediger, mr. O. H. van Wijk, op, dat in de dagvaar ding drie keer gesproken wordt van Hoofd dorp en niet van de gemeente Haarlem mermeer. De Yweg ligt drie kilometer van hoofddorp af. Pleiter achtte het rijden in een onbekwame toestand bewezen. Dat houdt in, dat verdachte niet in staat ge acht moet worden te sturen, te stoppen, enzovoort. De opzet van de twee andere tenlaste gelegde feiten staat daarom niet vast en mr. Van Wijk vroeg vrijspraak. Hoe fout de verdachte ook gereden moge hebben, men mag niet gaan dramatiseren door te zeggen, dat hij gepoogd heeft de wachtmeester omver te rijden, aldus plei ter. De rechtbank zal op 8 maart uitspraak doen. ■••J v" w MAV.v.vvïAKcoivX®® •v# r»§ W M' ere 9 Onze jeugdige „tandarts" zelf, borstelt n.l. ook zijn tanden met MEDINOS. Hij weet uit ervaring, hoe prach tig witze dan worden. En gezond ook, want de echte tandarts zei het immers laatst nog tegen hem: „goed zo jongen, ga zo door, je tanden zien er prima uit". Ook U poetst na elke maaltijd met WIT zeer grote tube 85 ct, normale tube 53 ct GROEN met dubbel-actieve chlorophyl, zeer grote tube 95 ct Let op de gele doos met 7 hondje! ÜjUüT" Uitsluitend verkrijgbaar bij Apothekers, drogisten, kappers en de speciialbranche. hiewn Proef nu een Marie uit de nieuwe Victoria verpakking I De geur en de typische biscuit aroma's stromen U bij het openen al toe. Ongekend fijn I De nieuwe Victoria Marie komt precies zo vers bij U thuis als Victoria ze uit de oven haalt. Uit de „papieren trommel" oven-vers in Uw eigen biscuit trommel I Heerlijk I Hier is het beste biscuit nieuws, dat U ooit hebt gehoord. Victoria verpakt nu Uw biscuits in een „papieren biscuit trommel Dank zij deze gloednieuwe verser-dan-vers- verpakking komen de kostelijke Victoria biscuits nu nóg edeler, nóg heerlijker bij U thuis. Twe. ervaren fl|nproef«ters! (die op een huis houdbeurs prijzen hadden gewonnen, omdat zij de fijnste tong en neus had den), konden geen enkel verschil proe ven tussen een Vic toria Marie, die al zes weken in de „pa pieren biscuittrom mel" zateneen Victoria Marie, die juist uit de oven kwaml ó.-' >C" Vraag nü Victoria Marie in de gouden „papieren biscuittrommel" luchtdicht vochtwerend dus verser, brosser, fijner handig mee te nemen Toch slechts 45 cent Wie proeven Ll 1 ven kan, kiest yjmr SCHOLIEREN. SPOED! Voor enige scholieren amb.- school, M.U.L.O. of H.B.S. n. onder 16 j. kleine bezorgw. ochtendbl. beschikbaar. Br. L 5176. SPOED. WONINGRUIL. Wie in Driehuis moet verhulzen naar elders meerhoeksruil mogelijk. Brieven L 5175. TE KOOP AGB.: 1 grote uit gebreide meccanodoos f 35, J haardkachel, kan alles in ge stookt worden f 25. v. Nieuw koopstraat 2. BOX MET VLOER te koop f 10. Vechtstraat 99. AANK. of 2de BEDIENDE gevr. Banketb. Hartjes, La- gersstraat 13, IJm.-O. MACH.STIKSTERS en hand werksters, ook leerlingen, hoog loon. Aanm. ook 's av. 68 u. Miezérus, Zijlweg 55, H'lem. Tel. 10815. UW BOEKHOUDING, belas tingzaken en incasso's prima verzorgd. Zeer laag tarief. Brieven L 5165. OOK VOOR U. Een nieuwe Radio met 20 pet. korting. Vraagt inlichtingen. Postbus 1559, Amsterdam. TILLEY STRAALKACHELS de voordeligste kachel f 51.75 betaalbaar in 10 termijnen van f 5.20. Winters, Kenne- merlaan 1. Tel. 5853. Kleine oorzaken, grote ge volgen. Laat uw schoenen vakkundig maken. Gediplo meerd schoenmaker D. van Buuren, Fr. Naereboutstr. 64 Alle merken WASMACHI NES f 2.50 p. w. zond. voor uitbetaling. Hartendorp, Gen. Cronjéstr. 43, H'lem, Kruld- bergerweg 51, Santpoort-D. FLATWONING ruilen voor vrij huis in IJmuiden. Brie ven L 5174. Te koop gevr. AANRECHT met gootsteen. Rijksweg 324, Santpoort (Dorp) Prima RENAULT, 1 tons be stelwagen f 750. Zeeweg 269. POOLJAS te koop, z. g. a. n. Kon. Wilhelminakade 90 (boven) Te koop: GASSTEL COM- FORTA. 's Avonds tussen 6 en 7 uur. W. Barendsstr. 13 TE KOOP als nieuw: wan delwagentje, met teddyge- voerde babyzak, veel chroom f 45, divan, met verstelbaar hoofdstuk, prima op de ve ren f 25; grasmaaimachine f 20. in prima staat 2 grote hutkoffers. Rijksweg 324, Santpoort (Dorp). -■ - Niemeijer koffie is branderij.vers! Zó krijgt U Niemeijer koffie steeds bij U thuis in de nieuwe speciaalverpakking. Dat extra cellofaan-huidje beschermt geur en aroma en houdt Niemeijer koffie zo vérs. Maak een pak open en ruik die pittige koffiegeur. Wees gebrand op branderij-verse koffie, dus vraag steeds Niemeijer koffie! Zoekt U een fflOtOf0 m prime staat?

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7