Groot overschot van mensen in IJmond-Noord zal op den duur beroep doen op IJmuiden DE SOLEX GEBR. VAN BUGNUM In verre toekomst wellicht tweede tunnel voor lokaal verkeer noodzakelijk Agenda voor Velsen „Artistiek" „Omleggingsplan bevordert de IJmond-harmonie" AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM „Goedkopere kolen door minder bewapening" TUSSEN TWEE STREEKPLANNEN Sluisweg plaatselijke aangelegenheid Leert goed FLITSAPPARATEN ALBUMS FOTOLIJSTEN Aanbesteding van rioleringsplan „Waranda" Avond amateurs uitgesteld TAXI NODIG? - BEL 5000 Vrouwenbeweging bijeen Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 10 HET ONTWERP-STREEKPLAN voor de IJmond-Noord zal binnenkort ter vaststelling in de vergadering van Provin ciale Staten behandeld worden, zulks in een gewijzigde vorm nu Gedeputeerden aan een aantal bezwaren van industrieën en gemeenten uit de IJmond tegemoet zijn gekomen. Zoals wij gisteren al meldden is het omleggingsplan nog steeds een „twistpunt" in dit streekplan óf een spoorbaan be zuiden de wijk Schulpen, of bet handhaven van de spoor lijn van de halte Hoogovens af. Maar daarmee is de inhoud der bezwaarschriften bepaald niet uitgeput, want op ettelijke punten blijft verzet tegen het streekplan en al zijn Ge deputeerden dan bereid een aantal dezer bezwaren als gegrond te erkennen, op legio andere punten adviseert de vaste commissie van de provinciale planologische dienst Provinciale Staten niet in te gaan. (Ter oriëntatie diene, dat Min of meer hierbij aansluitend was van de kant van het Velsense gemeentebestuur, zowel van het college als van de raad dus, de opmerking gekomen, dat de harmoni sche ontwikkeling van IJmuiden dreigt te worden afgeremd, wanneer de conclusies van het streekplan voor noord in vervulling zouden gaan. „In het geheel niet", zegt de vaste commissie in haar advies daarop, „het is allerminst de bedoeling, dat van een verdere uitbreiding van IJmuiden moet worden afgezien met een dergelijke ontwikkeling ds wel degelijk rekening gehouden, want de bevolkingsprognose voor 1980 wijst voor de noordkant van de streek al op een overschot van 10.000 tot 61.000 inwoners, wier aanwezigheid vlak bjj het werk vereist is. Hiervan zal ongetwijfeld een deel voor huisvesting In het zuidelijke gedeelte van de IJmond in aanmerking komen. Aangaande de bebouwing van De Gil den hebben B. en W. van Velsen destijds opgemerkt, dat de begrenzing van deze woonwijk naar de smaak van het Velsense gemeentebestuur beter vast te stellen ware volgens de grenzen van het gemeentelijke uitbreidingsplan daar en in dat opzicht heeft de vaste commissie geen bezwaren, zodat zulks aan Provinciale Staten geadvi seerd is. Ook aan het bezwaar tegen de tra cering van het terrein bij de fabriek van Staalmeubel zal gedeeltelijk tegemoet kun nen worden gekomen: de noordelijke grens van de weg kan wellicht meer naar het zuiden worden verplaatst en het ten noor den daarvan gelegen gedeelte van het be drijfsterrein zou dan voor bestaande indu strie aan te wijzen zijn, zodat de expansie mogelijkheden van Staalmeubel niet te zeer worden ingeperkt. Sluisweg: „lokaal belang" Uiteraard is ook de verbinding over de sluizen een over-en-weer-besproken aan gelegenheid geweest in de voorbehandeling van dit reusachtige ruimtelijke project. Deze weg is niet in het streekplan aange geven, omdat, naar de vaste commissie zegt, hij van overwegend gemeentelijk be lang is, maar na het gereedkomen van de tunnels als verbinding tussen industrie in het noorden en woonwijken in het zuiden van het grootste belang zal blijven. Wat niet wegneemt, dat de weg in beginsel in de plannen der gemeente Velsen kan wor den opgenomen. Eén plan twee oevers Nader wordt ook door de vaste commis sie ingegaan op het verkeer te water, waarover Velsen meende, dat bij het af wegen van de belangen, die er in het spel zijn, slechts de beide oevers gelijktijdig bezien kunnen worden. De vaste commissie argumenteert: De in het streekplan voor het verkeer te water aangegeven oppervlakken zijn om- ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij u, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagclingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 ZATERDAG 25 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 7 en 9.15 uur: „Het mysterie der twee vrouwen". Rex, 8 uur: „Jaloezie". IJMUIDEN-OOST: Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: C.J.M.V., „Die Rooiroks". Fatronaatsgebouw, 20 uur: „Volksonder wijs", toneeluitvoering. VELSEN-NOORD: Van Diepenstraat, 20 uur: filmavond Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale. ZONDAG 26 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 3 uur: „De drie musketiers 7 en 9.15 uur: „Het mysterie der twee vrouwen". Rex, 3 uur: „Spijkers met koppen 8 uur: „Jaloezie". MAANDAG 27 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 8 u.: „De schat van de Amazone Rex, 8 uur: „Jaloezie". IJMUIDEN-OOST: Nutsbibliotheek, Heidestraat, uitlening van 1921.30 uur. Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Velser Ge meenschap, vormingsavond sectie mu ziek. VELSEN: Gymnasium, Volksuniversiteit, cursus Engels van 2021 en van 2122 uur; cursus Frans van 2021 uur. Raadhuis, spreekuur burgemeester, al gemene zaken, 1012 uur. vangrijk en de daarvoor gegeven voor schriften laten ruimte voor velerlei en verschillende uitwerking. Dit is noodzake lijk, omdat bij het verkeer te water grote en uiteenlopende belangen betrokken zijn en daarom ingrijpende werken nodig kun nen worden, voor welker uitvoering een streekplan de gelegenheid moet laten. Der gelijke werken zijn aan zoveel eisen ge bonden, dat het bezwaarlijk is ze reeds thans voldoende te overzien en onmoge lijk ze voor lange tijd bindend vast te leg gen. Met de Rijkswaterstaat is hierover uitvoerig overleg gepleegd, hetgeen er toe leidde de in het streekplanontwerp als zo danig aangegeven ruimte voor verkeer te water aan te wijzen. Binnen die ruimte zullen de nodige voorzieningen voor het scheepvaartverkeer c.a. kunnen worden uitgevoerd. Bij deze voorbereidende besprekingen bleek o.m., dat een ingrijpende verbetering van het Noordzeekanaal tussen spoorbrug en tunnels, welke zich voor een belangrijk deel aan de noordelijke oever van dat ka- naai zou afspelen, zeer grote moeilijkhe den zou ontmoeten, met name voor de pa pierfabriek. Daarom is er van afgeziien, een dergelijke oplossing in het streekplan op te nemen. Overigens zijn alle ruimten aan de noordelijke oever, welke zich voor ver betering van dat kanaal en wat daarbij nodig kan zijn lenen, in het streekplanont werp voor verkeer te water aangewezen. En ten zuiden Voor het genoemde kanaalvak zal dit ongetwijfeld gevolgen mede brengen voor de zuidelijke oeverterreinen, en zulks is ook mogelijk voor vetder gelegen oevers. Deze gevolgen zullen binnenkort bij de behan deling van het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland onder ogen kunnen worden gezien. Ook daarom valt te betreu ren, dat beide plannen niet tegelijk i« be handeling konden worden genomen. Het is echter niet mogelijk, alle streek plannen, die onderling nauw samenhangen, tegelijk vast te stellen. Maar het is zeer begrijpelijk, dat dit bij adressant veront rusting heeft gewekt. Deze wil uiteraard niet in de positie komen te verkeren, dat door een beslissing inzake terreinen ten noorden van het Noordzeekanaal bindend zou worden vooruitgelopen op een beslis sing over terreinen ten zuiden van dat ka naal. Dit kan ook de bedoeling van het on derhavige streekplan niet zijn. Indien als ge' volg van hetgeen in dit streekplan is op genomen, zou blijken, dat dit onaanvaard bare gevolgen voor de zuidelijke oever met zich zou brengen, kan tegelijk met de be handeling van het streekplan voor Zuid- Kennemerland een nader aan te brengen wijziging in het plan worden overwogen. Aangezien, wat het genoemde kanaal- vlak betreft, vooralsnog niet van dergelij ke onaanvaardbare gevolgen, nóch van een mogelijke oplossing aan de noordelijke oever gebleken is, ware het onjuist daar op in het onderhavige plan vooruit te lo pen. Door het onbestemd laten van een strook gronds langs het kanaal in het on derhavige plan zouden bovendien vele aan gelegenheden van aanmerkelijk belang op losse schroeven komen te staan, zou geen voldoende richtlijn inzake de meest waar schijnlijke ontwikkeling worden verkregen en zou die ontwikkeling op ontoelaatbare wijze kunnen worden doorkruist. In het ontwerp-streekplan zijn twee mo gelijkheden open gelaten voor de goederen- aainsluitsporen aan de hoofdspoorbaan voor goederenverkeer. De ene mogelijkheid is „het voor de hand liggende plan" genoemd. Daarbij zouden alle bestaande spoorbanen, behalve die van Halte Hoogovens naar de spoorbrug, die immers zal komen te verval len, iin beginsel op haar plaats blijven en voor een deel alleen verandering in functie ondergaan, terwijl daar nieuwe spoor- aansluitingen aan toe zouden worden ge voegd. De andere mogelijkheid is „het om leggingsplan" genoemd. Daarbij zou ook de bestaande spoorbaan ongeveer van Halte Hoogovens tot het bestaande station Be verwijk komen te vervallen, en vervangen worden door een aansluitspoor ten zuiden en ten oosten van het wijkje „de Schul pen", terwijl overigens aan de aldus te ver krijgen spoorbanen nieuwe aansluitsporen zouden worden toegevoegd. Oordeel der bevolking Bij het opstellen van het streekplanont werp bestand een zekere voorkeur voor het omleggingsplan: in beginsel werd dit plan het beste geacht. Maar ook de onmisken bare bezwaren ervan werden erkend. Bij dit overleg bleek echter tevens, dat een keuze tussen de beide oplossingen nog niet nodig was en uitgesteld kon worden. Geoordeeld werd, dat zulks ook gewenst was, o.m. om details nader te bestuderen, maar vooral om de bevolking meer tijd te geven, zich hierover een oordeel te vormen. Het streekplanontwerp werd toen zó inge richt, dat beide oplossingen mogelijk ble ven en dat bij gemeentelijke plannen, ail of geadviseerd wordt aan de bezwaarschriften XVII en XVIII oeheel en aan de bezwaarschriften I II, III, V, XI, XIV, XV, XVI en XIX ten dele tegemoet te komen.) De gemeente Velsen had onder meer bezwaren geopperd tegen de tijd, waarin het ontwerp-streekplan ter visie was gelegd, maar hierop komt de repliek, dat de urgentie van dit project het onverantwoord maakte het ter inzage leggen van het ontwerp langer uit te stellen. Voorts wordt ook van de kant van de vaste commissie van de provinciale planologische dienst aangevoeld, dat het te betreuren is, dat de beide streekplannen voor Noord en Zuid niet tegelijkertijd ter visie konden worden gelegd dat voor de IJmond-Zuid komt, naar de commissie meedeelt, zeer binnen kort in openbare behandeling. niet gevolgd door een herziening van het streekplan, een keuze zou kunnen worden gedaan. Uit de bezwaarschriften blijkt thans, dat een aansluitspoor tussen de Breedbandfabrieken en het station Bever wijk (loco) spoedig zal moeten worden ver wezenlijkt. In dit nieuwe licht gezien lijkt de „dubbele bestemming", welke het streekplan-ontwerp inhoudt, minder juist, zegt de commissie. Door het omleggingsplan wordt inmiddels een goede en fraaie ontwikkeling van een lokale, deels regionale, hoofdas door IJmui den en Beverwijk gewaarborgd. De kaart van het streekplan beperkt zich tot de IJmond-Noord. Men moet nooit ver geten, dat de IJmond-Zuid, d.i. IJmuiden en omgeving, een onverbrekelijk deel van de agglomeratie aan de IJmond uitmaakt. De twee complexen op noord- en zuidoever moeten één sociaal-economisch geheel vor men. De éénwording daarvan dient zoveel mogelijk te worden bevorderd, hoezeer het Noordzeekanaal e.a. daaraan moeilijkheden in de weg moge leggen. Verkeer kan daartoe zeer veel bijdragen; hier valt niet te denken aan snel doorgaand verkeer, maar aan stadsverkeer: van voet gangers, en met fietsen, bromfietsen, bak fietsen en driewielers en andere niet-gemo- toriseerde voertuigen. De tunnel is daar niet voor, maar wel de nieuwe postver binding. De omvang van dit verkeer mag niet worden onderschat. Tweede tunnel? Ook bussen, bestelwagens en personen auto's zullen nog druk gebruik van deze verbinding maken. Het gaat om het verkeer binnen een „dubbelstad", waarvan de zwaartepunten der beide delen op minder dan 5 km afstand liggen en waarvan die delen in 1980 ongetwijfeld meer dan resip. 50.000 en 100.000 inwoners zullen tellen, en later vermoedelijk nog méér. Vandaar, dat voor de verdere toekomst zelfs aan een tunnel, in plaats van een pjont, voor dit verkeer moet worden ge dacht. Voor deze hoofdas bestaat er één duidelijk tracé: beginnende op de zuidelijke oever langs Lange Nleuwstraat Plein 1945 de Noostraat pont (of tunnel) Duinvliet- straat (alles in Velsen) Velserweg Breestraat Hendrik Mandeweg en verder (in Beverwijk en Heemskerk). Grote stuk ken in dit uitstekende en goed gelegen tracé zijn of worden fraai ontwikkeld. Voor de Duinvlietstraat tussen „Schulpen" en ,,de Gilden" is dit echter niet het geval. Want hier loopt een spoorlijn. Volgens het omleg gingsplan zou die spoorlijn verdwijnen,. Er doen zich dan onvermoede en uiterst fraaie mogelijkheden voor tot ontwikkeling van deze zwakke schakel midden in deze hoofd as. In de plaats van een verkeerstechnisch en ruimtelijk uiterst storende spoorbaan, krijgt men hier volgens het omleggingsplan een belangrijke ruimte, die een bijdrage zal vormen tot de integratie van IJmond-Zuid' en IJmond-Noord tot één geheel. Geen spoorlijn er tussen De kleine wijkjes „Schulpen" en „de Gil den" zullen bij uitvoering van het omleg gingsplan niet onderling en van de overige stadsbebouwing ten noorden van het Noordzeekanaal gescheiden zijn door spoor lijnen, maar alleen door wegen en groene stroken. Zelfs al zou de scheiding door spoorlij nen uit een oogpunt van wegverkeer niet bijzonder hinderlijk behoeven te zijin, wan neer viaducten in de spoorlijnen zouden worden gemaakt, toch zou die scheiding vi sueel en psychologisch zeer hinderlijk zijn. Zij zal het samengroeien der stadsbeibou- winigen aan de IJmond-Noord tot één woongebied verhinderen en het saamhorig heidsgevoel van de bevolking (in Vefeen- Noord en Beverwijk) belemmeren. Door het omleggingsplan zal het wijkje „de Schulpen" weliswaar aan drie zijden door spoorlijnen omgeven worden, maar aan twee dier zijden wordt het toch reeds door industriegebieden begrensd'. Daarentegen zal bij uitvoering va.n het omleggingsplan de spoorlijn langs de noordwestizijde worden opgeheven. Door het omleggingsplan zal het wijkje „de Gilden", aan de smalle zuidwestzijde door een spoorlijn begrensd worden, maar daar zal toch t.z.t. een industriegebied1 lig gen. Bovendien zal de spoorlijn lanigs de lange zuidwestzijde van dit wijkje dan ADVERTENTIE Eenvoud, kenmerk van het ware is één compleet geheel. De motor is voor de fiets gebouwd en de fiets is voor de motor gebouwd. Een. speciaal zwanenhals-frame vangt alle trillingen op. U rijdt dus als het ware in een fauteuil. Dé bediening is uiterst een voudig. Met één handeltje regelt u alles. Ook daarom is de Solex het ideale vervoermiddel voor jong en oud. 333.— en 399.50 SOLEX SERVICE STATION VELSEN - Meervlietstr. 69 - Tel. 5701 worden opgeheven. Zander het omleggings plan zal deze blijven bestaan, en zal dan een nieuws spoorlijn langs de noordwest- zijde van het wijkje moeten worden aange legd. Het omleggingsplan zal het woongenot in beide wijkjes, In het bijzonder „de Gilden", zeer ten goede komen. Beide wijkjes krij gen bij het omleggingsplan meer visueel en practisch contact met groene stroken. In het bijzonder geldt dit voor het in aanbouw zijnde wijkje „de Gilden". Voor het woon genot in deze wat de ligging betreft nogal misdeelde wijkjes is dit van groot belang. Zonder omleggingsplan behoudt men, zo gaat het advies voort, voorshands maar hoe lang? een niveaukruising van wegen met spoorwegen bij Halte Hoogovens en een complex niveaukruisingen bezuiden Scheybeeck. Voorts dreigt men in de ont worpen verbindingsweg van Grote Hout- of Koningsweg met de toegang naar de Breedband-fabriek nog een niveaukruising te krijgen, indien althans de aanleg van die weg al mogelijk zal zijn. In het bijzonder het in stand houden van de overweg be zuiden Scheybeeck in de oude rijks straatweg zal veel bezwaren ontmoeten. Wel zal het spoorwegverkeer op die over weg sterk verminderen: de spoorlijn wordt daar aansluitspoor in plaats van hoofd spoorbaan, rangeren over deze overweg zal niet meer nodig zijn, maar het spoorweg verkeer zal weer toenemen naarmate de hoogovens zich ontwikkelen. Het lijkt twijfelachtig, of die toeneming beperkt zal blijven tot ca. 33 treinen per dag, zoals in een bezwaarschrift vermeld wordt, en het staat allerminst vast, dat het op den duur ook mogelijk zal zijn een regeling te tref fen, waardoor bereikt wordt, dat die trei nen niet juist op spitsuren de overweg zul len kruisen. Maar bovendien zal het weg verkeer over deze overweg snel toenemen. Deze ligt n.l. in de verbinding tussen Be verwijk (Breestraat) en de wegtunnel. Zo wel door het openen van die tunnel als door de groei van Beverwijk zal de toe neming van het wegverkeer hier aanzien lijk groter zijn dan elders. Als gevolg van de handhaving van de overweg zal Bever wijk dan ook van de tunnelaanleg niet het voordeel trekken, dat mogelijk is. Het zal, wanneer het omleggingsplan niet wordt uitgevoerd, „achter een overweg blijven zitten". Wel kan men, ter plaatse van dié overweg, een viaduct bouwen, maar dit kan de overweg niet vervangen. De afrit van dit viaduct zou n.l. zo ver van de spoorlijn eindigen, dat een goede verbin ding met de Breestraat niet verkregen kan worden. Naast dat viaduct zou dus de overweg gehandhaafd moeten blijven. Het handhaven van deze overweg en die bij Halte Hoogovens vormt een der grote bezwaren van het spoorwegplan, waarbij deze spoorlijn niet zou worden omgelegd. Overwegen: een schrikbeeld Men kan hopen, dat die overwegen niet al te storend zullen worden, dat het spoor wegbedrijf zich daarbij zal kunnen aan passen, dat het wegverkeer beperkt zal blijven. Maar mag men zich voor een zo belangrijk element op dergelijke verwach tingen baseren? De verwachting, dat over wegen a niveau gehandhaafd zouden kun nen blijven, is geen illusie, maar een schrikbeeld. Over de omvang van het weg verkeer over deze overwegen in de langs- richting van de „hoofdas" is reeds gespro ken. Dergelijke overwegen horen in het hart, van een dubbelstad niet thuis, zij be perken èn het spoorwegverkeer èn het wegverkeer in hun bewegingsvrijheid, ja zij dreigen zelfs een goede ontwikkeling van de streek te remmen. Niemand zal er aan denken, een overweg a niveau in een dergelijke situatie thans nog te maken men poogt juist overal ze op te heffen en moet ze helaas node soms aanvaarden waar opheffen (nog) niet mogelijk is. Maar hier is dit, volgens het omleggingsplan, zeer wel mogelijk. Dit plan maakt ten volle ge bruik van de gelegenheid, die de verplaat sing van de hoofdspoorbaan naar de tunnel schept. Het vereist de aanleg van geheel nieuwe kruisingen en uiteraard zullen dit vrije kruisingen zijn. Men is dan met één slag uit de moeilijkheden: de dreiging van een te lang voortbestaan van overwegen is dan niet aanwezig, er is geen sprake van een spoorlijn, die de „hoofdas" verstikt, maar een ruime strook grond voor de ont wikkeling van het belangrijkste deel van die hoofdas komt beschikbaar. Een en an der is in het bijzonder van belang voor de oude city van Beverwijk. Voor de ontwik keling van die city en voor de daar ge Donderdagochtend heeft Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht een officieel bezoek gebracht aan de Koninklijke Militaire Akademie in Breda. Foto: Prins Bernhard tijdens de inspectie van de drumband van de K.M.A. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera heeft donderdagmiddag de 36ste R.A.I.-tentoonstelling voor personenautomobielen te Amsterdam geopend. Op de foto ziet u minister Algera in een automobiel dat rond de eeuwwisseling modern was. vestigde bedrijven zou het niet-aanhouden van het omleggingsplan een groot nadeel betekenen. Door het omleggingsplan wordt het stel sel der verkeerswegen overzichtelijker en worden vele details daarvan eenvoudiger. Wordt het omleggingsplan n.l. niet gekozen, dan zal het grote verkeersknooppunt, dat ten noord-westen van Scheybeeck nodig is en waar de zuidelijke hoofdtraverse zich verdeelt in wegen naar de K.N.H.S., de Breedband, en naar Westerhout en ver der vlak bij de in dat plan benodigde nieuwe spoorbaan naar de Breedband fabrieken komen te liggen, welke door de weg naar de K.N.H.S. moet worden ge kruist. Wil dit een vrije kruising zijn, dan zal dit gehele knooppunt, dat het beste als circulatieplein kan worden aangelegd hoog boven het terrein moeten' komen te liggen, èn zeer lelijk èn zeer kostbaar wor den. Volgens het omleggingsplan is op die plaats geen spoorlijn nodig en kan daar met een circuit a niveau worden volstaan. Voorts kan volgens dit plan ten zuiden van Scheybeeck een wegviaduct worden weg gelaten en zal in totaal één viaduct minder nodig zijn. Een en ander zal het wegver keer zeer ten goede komen. De ontwikkeling van het spoorwegver keer en het wegverkeer, van verbindingen tussen industrieterreinen onderling en van deze terreinen met haventerreinen is de ervaring bewijst het vrijwel elke dag moeilijk te voorzien en blijkt eigenlijk steeds te worden onderschat. Daarom is, en in het bijzonder hier, een plan nodig, dat vele mogelijkheden open houdt, ook al wordt de behoefte daaraan thans nog niet gevoeld. Hiervóór is vooral de nadruk gelegd op de voordelen van het omleggingsplan tegenover de andere oplossing. Door het omleggingsplan zouden echter, zo wordt in de bezwaren aangevoerd, de ruimtelijke mogelijkheden van de papier fabriek nog meer beperkt worden, dan ze thans reeds zijn. Het omleggingsplan is spoorwegtechnisch minder fraai, er zal daarbij voor de aan sluitsporen met kortere stralen, grotere hellingen en een gebogen emplacement ge noegen moeten worden genomen. De nor male af te leggen afstand voor goederen vervoer zal groter worden. In verband met het eerste zullen de treinen korter moeten worden en/of de tractie verzwaard. Deze bezwaren komen goeddeels neer op lasten en moeilijkheden voor de exploitatie van het spoorwegbedrijf. Alle overwegingen tezamen leiden echter tot het advies, het streekplanontwerp in die zin te wijzigen, dat zo mógelijk het omleggingsplan daarin zal worden opge nomen en van een andere oplossing zal worden afgezien. ADVERTENTIE KUNST- EN FOTOHANDEL (sinds 1930) KENNEMERLAAN 5 - TEL. 5705 Door de directeur van Openbare Werken te Beverwijk ir. L. Stoelinga is vrijdag morgen in de brandweerkazerne aan de Brink de aanbesteding gehouden van het rioleringsplan „Waranda". Er wairen zes tien inschrijvingen: 1. P. en B. van Vuuren, Beverwijk 77.000; 2. Th. A. C. Schram, Beverwijk 77.140; 3. H. J. Vessies, Santpoort 78.540; 4. J. de Bie, Beverwijk 79.200; 5. Gebr. Bruischaart en Witte, IJmuiden-Oost 80.628; 6. A. Ie Clerq, Castricum 80.830; 7. W. Jansen, Haarlem 81.335; 8. J. Posch, Beverwijk 82.200; 9. Fa. Twisk en Bos man, Castricum 82.300; 10. Fa. Meijer en v. d. Mei, Beverwijk 86.000; 11. Gebr. Bruisschaart, IJmuiden-O. 86.500; 12. Aann.bedr. H. A. Punt, Alkmaar ƒ88.990; 13. G. van Duyn, Katwijk aan Zee 95.440; 14. G. Huisenbosch, Bloemendaal 99.900; 15. Fa. Verheul en Brouwer, Haarlem 103.310; 16. N.V. Bolsenbroek, Bloemen daal f 103.500. De begroting was 94.000. De bijeenkomst van amateurs „Ama teurs zetten hun beste beentje voor" is we gens allerlei omstandigheden verschoven naar 23 maart, weer in café Meerenstein te Beverwijk. Eventuele kandidaten kun nen zich nog opgeven tot en met 20 maart. Dammers in onderlinge strijd De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" zijn: J. v. Woensel-F. v. Son 02; N. de Boer-M. Klein 02; J. Langewis-B. Zuiderduin 20; N. ScheeperW. v. Klaveren 20; R. Mahlberg-J. v. d. Wel 02 ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA „Zij, die beweren, dat de Sovjet-Unie een oorlog tegen ons voorbereidt, hebben het mis. Want als Rusland ons werkelijk zou willen veroveren, dan had het dit toch al lang geleden gedaan in onze „zwakke" tijd. Dat dit niet is gebeurd, is dan toch wel erg sportief van de Sovjet-Unie". Aldus mevrouw D. Bungener uit Soest tijdens de door een tenminste even groot aantal mannen als vrouwen bezochte bij eenkomst van de afdeling IJmuiden van de Nederlandse Vrouwen Beweging, donder dagavond in het gemeentelijk vergader lokaal in de Abelenstraat in IJmuiden ge houden. Mevrouw Bungener sprak daar ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Internationale Democratische Vrouwen Federatie, waarbij de Nederlandse Vrou wen Beweging is aangesloten. De spreek ster schetste de oprichting van de inter nationale door een groep vrouwen die zich tengevolge van een aantal voor de mens heid beschamende ervaringen opgedaan tijdens het verzet en in concentratiekam pen, aangesloten hadden. Als doelstellingen van beide organisaties noemde zij onder meer de uitroeiing van het fascisme en beveiliging van de demo cratie in alle landen, het leveren van een bijdrage tot het tot stand brengen van een duurzame vrede. De Nederlandse Vrouwen Beweging tracht voorts bij de Nederlandse vrouw belangstelling te wekken voor haar taak als staatsburgeres; bij haar verant woordelijkheidsgevoel op te wekken als medeopbouwster van een harmonische samenleving; zij staat in de bres voor de verdediging van de wettelijke, economische en sociale rechten van de vrouw. „Wij wensen het recht voor vrouwen om toe te treden tot alle beroepen, het recht op gelijk loon voor gelijke arbeid en tevens het recht op dezelfde ontwikkelingsmoge lijkheden als de man. Waarom zijn er geen ambachtscholen voor vrouwen?", zo vroeg mevrouw Bungener zich af. „Een vrouw kpn toch best elektricien worden!" De spreekster somde verscheidene werk zaamheden van de internationale federatie op, waaronder het richten van een verzoek tot de UNO om geen aggressie toe te staan en om de veiligheid van grote en kleine landen te garanderen, voorts zich uit te spreken tegen de aanmaak van atoomwa pens; het aanduiden van haarden van fascisme in Spanje, Griekenland en Indo nesië, het voeren van een kleren- en levensmiddelen-actie ten bate van de slachtoffers van de oorlog in. Korea en het mede tot standbrengen van het overleg-op- het-'hoogste-niveau tussen de Grote Vier, verleden jaar in Genève. Uiteraard kwamen ook de huidige koude- periode en de slinkende kolenvoorraden in ons land aan de orde. „Waarom worden de militairen nu niet naar de mijnen ge stuurd? Al die soldaten kosten ons veel geld; ze vervelen zich toch maar; laten ze kolen gaan halen, dan doen ze tenminste nog iets goeds. Minder geld voor de bewa pening, dan krijgen we goedkoper kolen", aldus mevrouw Bungener op deze bijeen komst, die werd opgeluisterd met de ver toning van twee Russische films. ZATERDAG 25 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur; „He lena van Troje". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het offer van een moeder". W.B. Theater, 20 uur: „Aloma van de Zuidzee". Kennemer Theater, 20 uur: „Watervliet", cabaretavond. 't Centrum, 20 uur: Padvinders, jubileum. „De Groentenbeurs", 20 uur; Technische Club. Openbare Leeszaal, ge'opend van 1012 en 1517 uur. Jeugd: 14.3016.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13 en 1417 uur; lees- en studiezaal van 10—13 en 14—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 1718 uur. ZONDAG 26 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Helena van Troye". Luxor Theater, 14.30 uur: „Jacht door Lon den". 16.30, 19 en 21.15 uur: „Het offer van een moeder". W. B. Theater, 14.30 uur: „De trek naar het Westen" en „Zonen der Sioux"; 20 uur: „Aloma van de Zuidzee". MAANDAG 27 FEBRUARI Bioscopen: als Zaterdag. Witte Kruisgebouw, 20 uur: Jaarvergade ring Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Pluimvee Vereniging. 't Centrum, 20 uur: Turnlust (beneden zaal). Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 19—20 uur; jeugd 1920 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10