Drie weken na de dooi zijn de fitters er nog wel „zoet" mee Belangwekkende expositie in Castricum Kerkdiensten Bij honderden bond de winter de watermeters aan zijn zegekar Onderzoek wees uit: veel kalkarme grond in de omtrek Havenberlihten AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Leerzame lezing voor tuinders 11 GEEN „VORSTVERLET" BIJ GAS EN WATER Derde Toonkunstconcert Onderlinge wedstrijd voor Amateurfotografen Overleven tarwe en aardappelen de winter? Rnr£eHüke Stand Velsen Rabarber kondigt de lente aan „De vrouw en de kinderbescherming" Concert Hervormd kerkkoor Beverwijk Ds. N. O. Steenbeek komt in Beverwijk spreken Kinderdiensten ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 HET ZAL MENIGEEN op de haan zijn opgevallen, dat de mannen en vrouwen van gas en water dinsdag verstek hebben laten gaan, toen op de tankval de gemeentelijke discipelen onderling uitmaakten, wie er het beste met de schaatsen overweg kon. Zij waren er inderdaad niet, maar als er ooit ergens terecht een beroep werd gedaan op de aloude verontschuldiging „Wegens drukke werkzaamheden verhinderd", dan was het wel dinsdag, want die dag was er een uit de lange rij van dagen, reeds tot weken aangegroeid, waarin „gas en water" onder hoogspanning werkt. Terwijl vele bedrijven het thans tengevolge van de kou noodgedwongen wat kalmer aan moeten cloen, is het bij het gas- en waterbedrijf van directeur P. de Klerk thans alles overwerk wat de klok slaat. Niemand van u vindt het namelijk prettig om op zekere dag tot de ontdekking te komen, dat dc gasdruk op fornuis en kacheltjes nihil is ge worden; niemand zit verlangend te wachten op het ogenblik, dat de keuken kraan met een tergend ritselend geluid komt aankondigen, dat er zoveel „ijs gang" in de waterleiding zit. dat hij het watergeven moet opgeven. Het derde Toonkunstconcert in dit sei zoen wordt dinsdag 28 februari om 8 uur 's avonds gehouden in het Kennemer Theater aan de Zeestraat te Beverwijk. De Nederlandse pianist Hans Henkemans zal een programma ten gehore brengen dat geheel bestaat uit werken van Mozart en Beethoven. Doen zich dergelijke situaties toch on verhoopt voor en er zijn gemiddeld veertig tot negentig gasklachten en een soortgelijk aantal waterklachten per dag! dan moet het personeel van Trompstraat 210 paraat zijn orrt in al die gevallen uit komst te brengen. En dat daarbij heel wat koude karweitjes op te knappen zijn, be hoeven wij u echt niet te vertellen. Acht ér aden op 1,30 De moelijkheden bij de afdeling-water doen zich niet zozeer voor bij de produktie als wel bij de distributie. Het water, in hoofdzaak afkomstig van een twintigtal bronnen op veertig tot vijftig meter diepte langs de spoorlijn DriehuisWesterveld Santpoort heeft in dé transportleiding ongeveer 1.30 meter onder de grond naar het waterbedrijf de voor tegenwoor dige begrippen „hoge" temperatuur van acht graden boven nul. Ook na de zuive ring door zes filters is de temperatuur van het water nog heel wat graden boven het nulpunt, zodat in deze koude tijd het water niet meteen het net wordt inge dreven, maar eerst een rondje maakt door het duistere bouwsel van de watertoren, om die voor bevriezing, te behoeden. De hoofdleidingen door IJmuiden liggen 1 tot 1.20 meter onder de grond, iets hoger dus dan de transportleiding, zodat het wa ter tijdens zijn loop door deze leidingen al meer en meer afkoelt. Maar pas in de dienstleidingen naar de huizen gaat het er om spannen: vooral daar waar de buizen de muren binnengaan, plegen ze op de loer te liggen: de ijsduiveltjes, die verzot zijn op bevroren, gescheurde of gesprongen waterleidingen. En die van menige aan nemer uit vervlogen tijden de behulpzame hand toegestoken kregen. Ook en vooral de watermeters in kille kelders plegen bij een dergelijke tempera tuur het werk er bij neer te leggen. In deze tijd kan men dan ook iedere dag wel een aantal losse watermeters in het water bedrijf aantreffen, die met van pijn ver wrongen, dikglazen gezichten liggen te wachten op de dokter-vakman, die hen weer zal genezen. Deze heeft een druk bezochte praktijk, want sedert 1 februari zijn er al ruim 250 meters bevroren! Lange dagen voor de fitters Het is maar al te begrijpelijk, dat de fitters en hulpfitters ongeveer 35 in ge tal op het ogenblik wel zeer lange dagen maken en dat zij, vooral wanneer ze „de grond in moeten", weinig te benijden zijn. Een rustiger periode is voor hen voor eerst nog niet in zicht: in de eerste plaats zjjn er nog niet veel tekenen, die er op wijzen, dat we een warmere tijd tegemoet gaan en bovendien zullen volgens een schatting van de heer J. ten Cate, tech nisch hoofdambtenaar, ook na het invallen van de dooiperiode bevroren water- en gasleidingen de fitters nog wel twee tot drie weken teisteren. Gasbuizen ook penibel Ook gasleidingen kunnen bevriezen. In dergelijke buizen bevindt zich namelijk ook waterdamp, die op koude plaatsen kan ADVERTENTIE mule: in prima verwarmde wagen. CÈLSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden. De leden van de Beverwijkse Amateur fotografen Vereniging hadden enkele we ken geleden opdracht ontvangen zich toe te leggen op portretfotografie. Gisteravond kwam men in het clubgebouw aan de Schans bijeen om de resultaten van deze opdracht in te leveren en de uitslag van de jury te horen, die voor de zeer zware opgave was geplaatst elke foto op haar juiste merites te beoordelen. De uitslag van deze onderlinge wedstrijd luidde: Klasse M: J. P. van Amstel 7.0 punt 2e prijs; G. Broertjes 6.2 punt 3de prijs. Klasse A: G. Lub 8.2 punt 1ste prijs; W. P. L. Langendijk 6.6 punt 3de prijs; mevr. A. Blaauw-IJzerdraat 6.3 punt 3de prijs; G W. Beun 6.0 punt 3de prijs. Klasse B: mej. A. E. Feensma 8.0 punt lste prijs; A. A. Lubbis 7.0 punt 2de prijs; F. H. van Krimpen 6.0 punt 3de prijs; mej. A. E. Feensma werd bevorderd naar klasse A. Klasse C: mevr. Scholts-v. d. Meulen 8.0 punt lste prijs; mevr. Scholts-v. d. Meulen werd bevorderd naar klasse B. De jury bestond ditmaal uit de heren Th. M. Blikslager, G. Broertjes en G. Lub. Na de pauze werden de foto's uit de Fo cus fotocollecties vertoond en via de wire- recorder van de nodige commentaar voor zien. bevriezen. Er vormen zich dan kringen van ijsnaaldjes in de leiding, die een steeds kleiner wordende opening voor het gas openlaten, zodat de gasdruk sterk ver mindert en tenslotte geheel verdwenen is. Zijn hier dus, net als dit bij de water voorziening het geval is, moeilijkheden bij de distributie, zij zijn er ook zeer zeker op het terrein van het gasbedrijf zelf. Is het waterverbruik vergeleken met verleden jaar vrij stabiel gebleven men zal hier niet hoeven over te gaan tot het afsluiten van de watertoevoer naar nonchalante wa terverbruikers, omdat de meters daar wel een waarschuwend stokje voor steken! met het gasverbruik is dat in deze ijzige tijd gans anders gesteld. Dat heeft tot ge volg, dat er op het gasbedrijf op volle toeren gewerkt moet worden. Het stadsgas van de hoogovens dient aangevuld te wor den met een aanzienlijke hoeveelheid „pro- paanlucht", die het bedrijf zelf vervaardigt uit vloeibaar propaan, afkomstig van Pernis. De strijd om de propaan uit Pernis En om die wagons met propaan wordt nu al vier weken lang strijd geleverd door adjunct-directeur C. W. Visser, die vrijwel dagwerk heeft met het „aan de lijn han gen" bij de N.S. en de B.P.M.: „waar of die wagon nu weer is gebleven!". De propaanwagons, speciaal voor Velsen bestemd, ingesloten in goederen treinen, maken meestal heel wat om zwervingen, voor zij in Velsen-IJmuiden- Oost zijn aangekomen. Met al die tele foontjes moet men ze „op het spoor blijven". Helaas moet het gasbedrijf zich voor lopig tevreden stellen met „slechts" twee reusachtige propaantanks, op zijn terrein aan de Trompstraat als opslagplaatsen voor de belangrijke vloeistof. In maart hoopt men er evenwel vier te hebben, zodat men dan telkens wat voorraad kan vormen en niet om de twee dagen een nieuwe hoe veelheid nodig heeft. „Men is in landbouwerskringen bevreesd dat de wintertarwe en de klaver de strenge winter niet overleefd zullen hebben". Dit deelde de voorzitter van de boerenvak- groep van de L.T.B. in Beverwijk, de heer J. Brandjes, op de vrijdagavond gehouden vergadering mede. „Ook is men bang dat ook vele aardappelen en bieten bevroren zullen zijn". Op deze bijeenkomst was een bestuurs verkiezing nodig, daar de secretaris, de heer J. Velt, bedankt had. Gekozen werd nu de heer G. Poel; tot secrtaris werd ge kozen de heer F. de Wildt. De heer H. Kruize van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst uit Purmerend vertelde hierna iets over de mollen, die zeer schadelijk voor de veehouders zijn. Want door hun gewroet komen er ontelbare hopen zand in het weiland. Een filmstrook toonde de bestrijding van de mollen. Ook de plantenziekten, de veevoeding en gebruik van eigen gewonnen ruw voer, zo als hooi en kuilvoer, werden besproken. Bii broei wordt 4 tot 85 pet. eiwit en 1 tot 36 pet. zetmeel verteerd. Men kan hooibroei voorkomen door het hooi op ruiters te zet ten en het goed te laten drogen. Ook moet men niet te veel tegelijk binnen halen. AGENDA VOOR HEEMSKERK s? Marquette-theater: zaterdag en zondag 20 uur: „De blauwe gardenia". oxxxjooormionofxTmicmxmmxymmwmxMfWMoooo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Wuensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrpkenen. DE ADMINISTRATIE Een van de weinige plekjes in Velsen, waar het (nog) niet vriest. De vloeistof wordt in Velsen verdampt en het ontstane propaangas gemengd met lucht. Men is er aan de Trompstraat niet ten onrechte trots op, dat „met behulp van die twee tanks en twee onnozele stenen gebouwtjes" desnoods een capaciteit van 48.000 kubieke meter per dag kan worden bereikt. Stoom voor de gashouders Er is nog een karwei bij de gasproduktie, dat niet verwaarloosd mag worden: de grote hoeveelheid water, die steeds in elk der drie gashouders aanwezig is, mag in geen geval bevriezen. Een nijdig snorrende stoomketel, die in zijn eentje per uur 120 tot 160 kubieke meter gas verslindt, moet zorgen voor voldoende stoom in de houders. Zolang de kritieke koudeperiode niet verdwijnt, moeten steeds twee man op het terrein aanwezig zijn om de propaan- stoominstallaties in leven te houden en te controleren. Ook bij de houder in Velsen- Noord moet steeds een man paraat zijn. Spiritus tegen bevroren gasleidingen Het bevriezen van de gasleidingen in de stad tracht men sinds donderdag te onder vangen met een apparaat, dat spiritus ver dampt. Deze spiritusdamp wordt dan met het gas meegevoerd, waardoor de bevrie- zingstemperatuur van de waterdamp wordt verlaagd. Het zal u nu, naar wij aannemen, wel volkomen duidelijk zijn dat het 125 man omvattende personeel van „gas en water" niet bepaald om werk verlegen zit. Bovendien moeten vele fitters, kantoor mensen en technische ambtenaren onder hen, aangevuurd door hun enthousiaste directeur, steeds paraat staan bij eventuele branden in onze gemeente, want de brand weer is vrijwel geheel een zaak van water en gas. Des te plezieriger is het daarom, dat ondanks alle drukte, de stemming op het bedrijf uitstekend is! K. „Ik hoop, dat dezé eerste expositie van schilderijen voor de in Castricum wonende kunstschilders aanleiding mag zijn in de toekomst méér van zich te laten horen, zodat er in deze gemeente, net als in Ber gen en andere plaatsen waar kunstenaars wonen een kunstcentrum zal komen." Deze woorden werden vrijdagavond in hotel „De Rustende Jager" te Castricum uitgesprokefi door de heer M. Muller, con servator van museum „Het Rembrandt- huis", te Amsterdam. De heer Muller opende op deze avond de expositie, die ten bate van het plaat selijk comité „Televisietoestel Ouden van Dagen", momenteel wordt gehouden. Het is de eerste keer in de geschiedenis van Castricum dat een schilderijenexpositie plaats vindt en de werken van de kunst schilders, die allen in de badplaats wonen, zijn in alle opzichten verrassend. Daarom was de suggestie van de heer Muller, die onder andere zeide dergelijke kunstproduc ten in eigen plaats niet verwacht te heb ben, volkomen verklaarbaar. De inzendingen Er zijn in totaal 55 schilderijen, aquarel len en een gouache te aanschouwen. Van de heer G. Middelveld is er een olie verfschilderij, waarin dahlia's en margrie ten en het paars en rood de boventoon hebben. Deze kunstschilder kreeg zijn op leiding aan het Rijksinstituut voor Teken leraren te Amsterdam. Hij exposeert ook met een serie werken, die, zoals hij uit drukkelijk verklaarde „mediamic zijn doorgekomen". De Bakkumse kunstschilder, de heer J. C. Heeck, heeft in zijn werken niet de felle kleurschakeringen als Middelveld. Noch tans trekken zijn acht schilderijen de aan dacht, niet in het minst, omdat iedere „ver fijning" hem vreemd is. Van hem zijn de iongen in de stoel en de melkende boer bijzonder goed. Deze kunstenaar kreeg zijn opleiding aan de Rijksacademie te Amster dam en verscheidene keren een koninklijke subsidie. De heer Z. Szathmary, die te Nikinci, Joegoslavië, werd geboren uit Hongaarse ouders, stelt een doek van 1.65 x 2 meter, voorstellende de doortocht door de Rode Zee, ten toon en dit werk is, zonder de andere te kort te doen, het mooiste en kost baarste van de expositie. De heer Szath mary bezocht de Budapester Acedemie en heeft zich de laatste jaren op reclame ontwerpen toegelegd. De heer S. Th. Portegies is een leerling van Heeck en J. Bleys (Bergen) geweest en zijn schilderijen steken in dit selecte gezel schap beroepsmensen niet ongunstig af. Vooral in zijn duinlandschappen weet hij een mooie kleurenharmonie aan een juist gevoel voor maatverhoudingen'te paren. De enige vrouw die inzond, is mejuffrouw A. G. Tulps. Merkwaardig is dat zij zich op het doek, als wij het zo mogen noemen, „mannelijk" en erg fors heeft geuit. Het vrouwelijke ontbreekt in haar werken ge heel en als men van haar een fijn boeket verwacht, dan wordt men in dat opzicht teleurgesteld. De verf ligt buitengewoon dik op het doek, als ware het erop ge smeerd met een spatel, inplaats van een penseel, maar toch gaat er van haar kunst een onweerstaanbare bekoring uit. De heren D. van Deelen en E. Kortenoe- ver, respectievelijk archeoloog en natuur vorser, komen met een serie oudheidkun dige- en prehistorische vondsten uit eigen verzameling voor de dag. Frans Zaal laat enige zijner kunstwerken van schelpen zien en zijn „stand" ontlokt vele uitroepen van bewondering. En tenslotte is daar de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie met een stand waarin het werk van deze bond wordt bekend gemaakt. Deze stand is aan gevuld met een serie schelpen en zeedieren van de zoon van kunstschilder Heeck. De organisator van deze expositie, de heer H, Markx, heeft in het voorste ge deelte van „De Rustende Jager" de vele aanwezigen verwelkomd. Vervolgens voer de de heer I. Krielaard namens het comité het woord. Hij bracht dank aan de initia tiefnemer en uitte zijn bewondering voor hetgeen er in tijd van drie dagen tot stand moest worden en is gebracht. En daarna sprak de heer Muller en door het opentrekken van de schuifdeuren opende hij symbolisch deze expositie die hedenmiddag en -avond ongetwijfeld veel bezoekers(sters) zal trekken. GEBOREN: Chr. G. Rill—Willems. z„ W\i- kerst.raatweg 257. Velsen-N.: A. VinkBaak. d„ Vpchtstraat 193, IJmuiden: I. C. Mathot van Maris. z„ Scheldestraat 68, IJmuiden: C. H. HopWijchers. z.. Kruidbergerweg 30, Santpoort: J. Rollfs of Roelofsde Smit. z„ Kanaalstraat 23 rd, IJmuiden: A. C. Cox Geud-eke, d.. ,T. Catslaan 16. Driehuis. OVERLEDEN: L. E. van Haasen, 55 j„ echtgenote vna E. Rijken, de Noostraat 157, IJmuiden-O.; J. R. Huiser, 69 j., echtgenoot van M. J. Voogt, Alex Bellstraat 1, IJmuiden. ONDERTROUWD: Th. A. Kruijsen. Uiter waardenstraat 237 II. Amsterdam en K. Vis ser, Esdoornstraat 14. IJmuiden-O.; H. Hui gen, Trompstraat 43. IJmuiden-O. en J. J. Noordijk, Trompstraat 43, IJmuiden-O.; C. M. Cramer, Enschedestraat 3, IJmuiden en Th C. Handigraaf, Hagelingerweg 43, Santpoort, t. a. Esnchedestraat 33, IJmuiden; W. E. Car- baat, Tussenbeeksweg 18, IJmuiden-O. en F. A. Bok, Tussenbeeksweg 18, IJmuiden-O., t. a.: Tussenbeeksweg 18, IJmuiden-O.; A. Kuijsten, Holendrechtstraat 2 II, Amsterdam en Th. van der Wensch, Bloemendaalsestraat- weg 76, Santpoort. GEHUWD: W. L. Gravemaker en G. Aland, Dirk Hartoghstraat 11, IJmuiden; J. van der Hak en R. R. Beukema, Bleomsl aat 59 rd, IJmuiden; W. J M. Spekking en A. M. San ders, Engelmundusstraat 12, IJmuiden-O.; M. van Duijn en H .E. Geissler, Dekkerstraat 23, Beverwijk; H. F. Wijnman en A. Jacobs, Karei du Jardinstraat 9 I, Amsterdam; A. P. B. Diederiks en W. van der Valk, Kluijskens- laan 23, Santpoort; H. Blansert en M. Wezel man, Warmenhovenstraat 92, IJmuiden. Vele tuinders, aardbeien- en bloembol lenkwekers, hebben het strenge winter weer, waarin men toch niet veel kan doen in de tuinen, getrotseerd en zijn vrijdag middag naar de grote bovenzaal van de veiling „Kennemerland" getogen, om te luisteren naar de wijze raadgevingen van de heren J. C. Muyen en D. Twisk, beiden hoofdassistent van de Rijkstuinbouw-voor- lichtingsdienst. In samenwerking met de Beverwijkse groenteveilingen heeft de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst deze bijeenkomst be legd; het onderwerp dat besproken werd, luidde: „Het resultaat van het grondonder zoek bij de teelt van aardbeien". De directeur van de veiling, de heer Jac. de Wijer, zei in zijn openingswoord dat hij graag zou zien, dat de tuinders veel meer gebruik maakten van de proeftuin. „Be spreek met de mensen van deze tuin de „zieke" plekken in uw bedrijf", aldus de directeur, „en men zal u zeker goede raad kunnen geven". Goede adviezen blijken wel heel nodig te zijn, want de heer Muyen heeft de re sultaten van een georganiseerd grondon derzoek besproken, die niet veelbelovend waren. Over het algemeen is het nog veel te vaak zo, dat de tuinder zijn oogst ziet teruggaan en dan zonder dat hij de oor zaak weet zelf een conclusie trekt, die vaak verkeerd blijkt te zijn, aldus de heer Muyen. Systematisch is in deze gehele omtrek de grond onderzocht en de monsters brach ten in de meeste gevallen aan het licht, det de grond veel te weinig kalkhoudend was. Sommige tuinders schakelen over van aardbeien op groenten, als spinazie, wor telen of bloembollen en dan schrikt men van het slechte gewas en de treurige op brengst. Bij het grondonderzoek is men uitgegaan van de gedachte, de grond te splitsen in twee soorten, de „jonge" duinzandgronden en de „oude" duinzandgronden. De eerste strook ligt meer langs de Creutzberglaan en de duinen, de andere in het meer oos telijk gedeelte van Beverwijk en Heems kerk. Het bleek dat 71 percent van de geno men monsters een te kort kalkgehalte be vatte en 22 percent een veel te laag ge halte. Er was zélfs een aantal monsters bij waarin de kalkstoffen geheel ontbraken. Uit de discussies bleek dat op hetzelfde be drijf, op een andere plek, het gehalte veel beter kon zijn. Als een vierde gedeelte van de bedrijven beslist slecht genoemd kan worden, dan is het wel hoog nodig, om in te grijpen. Gaf het jonge duinzand boven genoemd beeld, bij het oude duinzandge bied was dit nog veel érger en het is te begrijpen dat er druk is gediscussieerd om dit euvel op te heffen. De heer Muyen weds er op, dat men met het uitstrooien van kalksoorten nog erg voorzichtig moet zijn, daar anders bladeren en wortels verbranden. Irissenteelt De heer Twisk behandelde een ander onderwerp'en wel het kweken en behan delen van bloembollen; hij begon met de irissenteelt. Hij vertelde dat de iris af komstig is uit Spanje, Portugal en Algiers en dat men het vroeger in het kruisen van deze bloemen ver had gebracht. In 1898 had men in Haarlem op een tentoonstel ling reeds 664 soorten of variëteiten, ter wijl er nu nog maar een tiental is. Veel heeft de heer Twisk verteld over de krui singen, de goede en de minder goede soor ten, waarna hij een overzicht gaf van de te betelen oppervlakte in de loop van enkele jaren. Was die in 1952 wel 270.000 Vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Spaarnestroom van Fowey. Kattegat van Rot terdam. Goote van Rotterdam. Bullfinch van Londen. Konnie M van Rotterdam. Hodder van Goole, Alsum van Antwerpen. Siam van Rotterdam. Teun van Swansea. Delfborg van Rotterdam. Jan vain Swansea. Julius Rutgers van Antwerpen. Freddy van Rotterdam. Eemstroom van Grangemouth. Agnes Es- bergen van Antwerpen. Theseus van Bremen Swallow van Duinkerken. Oda van Rotter dam. Belgian Coast van Londen. C. B. de Cucuta van Santiago. Nigerstroom van Ham burg. Labiosa van Rotterdam. Gesche Rohden van Rotterdam. Iberia van On ton. Rogn van Antwerpen. Etrema van Oslo. Vertrokken zijn: Alcetas naar Rotterdam. Alsamas naar Rotterdam. Rigel, Nijenburgh en Christine naar Rotterdam. Malloha naar Hamburg. Panaos naar Hirtshals, Konnie M, Nero en Nestor naar Rotterdam. Bomma naar Oslo. Seacloud naar Hampton Roads. roede, in 1955 daalde die tot 137.000, en dit jaar staat er weer 164.000 roede te veld. Spreker gaf in overweging deze teelt niet te zeer uit te breiden. Hierna besprak de heer Twisk de nor men waaraan een goede plant moet vol doen, de broeieigenschappen, de stevigheid, goed en snel groeien, mooie kleur, geringe vatbaarheid voor ziekte, geen te sterke bladontwikkeling, goede stevige huid door het verhandelen wordt vaak de huid beschadigd en treedt schimmel op en tenslotte moet de bol ook goed op water ontwikkelen. Aan deze tak van het bedrijf zit heel wat, vast; verder zijn nog van groot belang de tijd en manier van planten en de bemesting, want daarvan hangt veel af. Vooral de „schuurbehandeling" kan veel afdoen en bijdragen tot de groei van de bol. Na de pauze was het woord weer aan de heer Muyen, die de opbrengst van de twee aardbeiensoorten, de Moulin Rouge en de Climax met elkaar vergeleek. Wel aardig is het te vernemen dat gebleken is, dat bijv. de Moulin Rouge, die afkomstig is uit opper-Silezië (Polen) nog altijd beter bestand is tegen normaal droog weer, ter wijl de Climax, afkomstig uit Schotland, beter bestand is' tegen wispelturig weer. De uitkomsten zijn daar dan ook naar. Bij droog weer is de opbrengst van de Mo.ulin Rouge hoger en bij ruwachtig weer die van de Climax. De prijzen echter geven dan vaak aan deze opbrengst weer een andere wending Ook gaf de heer Muyen nog een overzicht van de grotere opbrengst van percelen waar men normaline had gebruikt. De aanvoeren op de groentenmarkt in Beverwijk beginnen iedere marktdag klei ner te worden, waartegenover staat dat de prijzen omhoog gaan. Men is hoofdzakelijk aangewezen op nog wat stapel-producten en op de kweker die nog bij zijn beschei den voorraadje in de kuil kan komen. Want de producten van het vrije veld zijn on- oogstbaar of bevroren. Een product als boerekool heeft ook de harde slagen van de winter niet kunnen verdragen en is doodgevroren: komt er nog eens een mooi groen kistje kool aan de markt, dan betaalt men grif tot 43 cent per kg. Spruiten die er nog goed uitzagen, liepen op tot 1.65 per kg. Prei die hard bevroren is, ging tot een gulden per kg, maar een enkel onbe vroren partijtje noteerde nog 1.52 per kg. Witlof kocht men voor 83 cent per kg; er is grote vraag naar selderij-knollen, die in prijs opliepen tot 65 cent per stuk. De diverse koolsoorten zijn al vijfmaal zo duur als voor het invallen van de winter: on bevroren winterpeen ging tot 27 cent per kg; voor de uien betaalde men tot 59 cent per kg. Een enkel kistje rabarber dat de lente aankondigde, werd voor 74 cent per bosje verkocht en soep ging tot een gulden per bos. Bloemen Op de bloemenveiling zag men deze week een heel ander beeld: er was grote vraag naar goede tulpen, die alle voor expori weggingen. Hiervoor werden prijzen be taald die men in weken niet meer gewend was. Zo gingen de Van der Eerdens tot 1.30 per bos, Nivea noteerde nog 1.45 per bos. De meer ruim aangevoerde soor ten, o.a Copland, varieerde van 55 tot 96 cent per bos, Edit Eddy, White Sail e.a. gingen tussen de 65 en 88 cent per bos. De narcissen-prijzen lagen ook hoger, King Alfred ging nog voor 90 cent per bos, Carl ton tot 65 cent en Helios tot 58 cent per bos. Flower Record 40 cent, Blauwe druif jes gingen tussen de 15 en 34 cent per bosje. De vraag naar hyaci'nten was niet zo heel groot, de aanvoer van potplanten was heel klein. Mejuffrouw Ouwenaller, hoofdbestuurs lid van de vereniging „Pro Juventute" zal tijdens een op dinsdag 28 februari in de Zeewijkschool te houden bijeenkomst spre ken over het onderwerp „De vrouw en de kinderbescherming". Dit is de laatste van de serie van vier lezingen onder de titel „De stroom rijst al meer en meer", die wordt gehouden voor de Beverwijkse le den van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid. VEILINGBERICHT Witlof 45—84; boerenkool 643; spruiten 56165; prei 67153; selderyknollen 1854; gele kool 17—41; rode kool 15—29; witte kool 14—29; peen 6—28; uien 18—53; rabarber 4570; rapen 1015; soepgroenten 100. Het Ned. Hervormd kerkkoor geeft op woensdag 29 februari in de Grote Kérk te Beverwijk een concert. Medewerking wordt verleend door Egbert Vos, orgel; A. van Dijk, fluit; Arie Butter, hobo; mevrouw De Bree, sopraan; mevrouw C. Eecen, alt en J. de Haas, bas. Uitgevoerd worden o.a. werken van Bach, Handel en Bortniansky. De baten van dit concert komen ten goede aan de kerkvoogdij. HollandBelgië-avond Op maandag 19 maart wordt in het Ne derlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Populierenlaan in Beverwijk een Hol- land-België-avond gehouden, teneinde ook uit Beverwijk bijdragen te kunnen zenden voor de hulp aan protestanten in België. Op deze avond zal ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland en van de Nederlandse Jeugdgemeenschap komen spreken over de België-actie van het I.K.O.R. Voorts zal een filmstrook over het vluchtelingenwerk van de Wereldraad van Kerken worden vertoond. Zondag 26 februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur; ds. J. v. d. Berg; 7 uur: d's. P. Lugtigheid, Den Haag, jeugddienst. Gebouw Chr. Be langen, 10 uur: de heer A. v. d. Veer, jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. L. Floor Sr., Nieuw Nennep. Gemeente Gods, 10 uur: Cultureel Cen trum, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. Alb. Vis, Beverwijk. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur; vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers met lij densmeditatie; woensdag en vrijdag, 9 uur: heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: heiligmgsdienst; 12 uur: zondagsschool; 16.30 uur: jeugd- bijeenkomst, 20 uur; verlossingssamen komst. Baptiste Gemeente, IJmuiden (Cultureel Gebouw, Plein Moerbergplantsoen), 10 uur: de heer F. Oosterwijk. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Joh. H. W. Dickhout; 7 uur: ds. H. A. van Herwaarden van Oegstgeest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. y. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: W. F. Kloos, Gou da; 19.30 uur: H. v. d. Brink, Bloemen- daal; woensdag 19.45 uur: J. A. Visser, A'dam (Bijbelbespreking). Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, bijeenkomst, 10 uur. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 7 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer F. Niemeijer, Alphen aan de Rijn; don derdag, 20 uur: de heer A. Th. Besselaar, Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Irenekapel, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Populierenlaan, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. F. C. Wille- kes. Jeugdkapel, Groene Huis, 10 uur: heer A. Wouda. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar. Maranatha, 9.30 uur: bidstond; 10 uur: A. Agtereek, Amsterdam; 11.45 uur: zon dagsschool; 19 uur: de heer J. Dammül- ler, Alkmaar; dinsdag 20 uur: Jb. Klein Haneveld. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags- .school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: verlossingssamenkomst. De samen komsten staan o.l.v. 2e luitenante C. Oele. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaweg, 10 uur: ds. J. D. Jansen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. mr. G. A. Alma, Amsterdam-West; 19 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. A. Oskamp, Heemstede. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Ruin. Chr. Ger. Kerk, 15 uur: ds. J. P. Geels. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool, 10.30 en 11.30 uur. Herv. zondagsschool, Creutzbergschool. 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, Gebouw Edisonstraao, 12 15 uur. Herv. zondagsschool, Insingerschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. Herv. zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente, Kerkgebouw Helmstraat, 11.30 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur: Nood winkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. DRIEHUIS VELSEN-DORP: Herv. zondagsschool te Driehuis, Maria Boreelkleuterschool, alle leeftijden 10 u Hervormde zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat, 12 uur. Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente Jan Campertschool, 10.30 uur. VELSEN-NOORD: Herv. zondagsschool, 5 t/m 8 jaar kleu terschool aan de Banjaertstraat 12 uur en van 8 t/m 13 jaar in de C.V.O.-school aan de Langeveldstraat 12 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11