Qieienteed in de Requisitoir tegen Jungschlaeger Hoogleraren laken publicaties in een deel van de pers Vanmorgen in de vishal en op zee ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 7 Heemskerks raad dinsdag bijeen Bridgers telden de slagen Lantaarnpaal omver Kolenauto in brand Auto's botsten in IJmuiden-West Luchtvaartvërdrag tussen Nederland en Amerika Joegoslaaf smokkelde voor 17.000 aan juwelen Geen reden tot aanhouding van ex-kapitein Westerling V ogelvoederingsactie Duizendste schip binnen de IJmuidense pieren fi Scheepvaart Ook oefenwedstrijd Rode Duivels uitgesteld Wij ontlenen het volgende aan het A.N.P - verslag van het requisitoir dat de officier van Justitie, Soenarjo, gisteren vo,or het Landgerecht te Djakarta in de zaak-Jung- schlaeger heeft gehouden. De officier zei de indruk te hebben, dat beklaagde wreed is, niet zo onschuldig is als hij eruit ziet, knap is, algemeen ont wikkeld en ervaren. De getuigen a déchar ge hebben volgens mij een subjectief beeld gegeven. Het publiek kan aanvoelen en weten, met alle begrip voor hun houding, dat zij beklaagde willen helpen. Meningen of vermoedens kunnen niet als getuigenis worden opgevat. Omdat zij zo zeker zijn hebben hun verklaringen volgens de wet geen waarde. De officier leest enige brieven voor van de K.P.M.-directie aan de officieren, waar in hun wordt verzocht „ons en de heer Jungschlaeger een grote dienst te bewij zen", door een bijgevoegde verklaring, waaruit mpet blijken dat Jungschlaeger alleen van 24 tot 26 oktober 1953 een dienstreis door de archipel heeft gemaakt, ondertekend terug te zenden. „Uit deze brieven blijkt in één oogopslag dat de K.P.M.-directie niet neutraal en objectief is geweest en derhalve niet vertrouwd kan worden. Barkey en De Mey van Gerwen De getuigen Barkey en De Mey van Ger wen, die voor de politie getuigen a charge waren en ter zitting al hun vroegere ver klaringen introkken, zeiden, dat zij mis handeld waren en weer zouden worden ge slagen als zij geen verklaringen zouden afleggen naar de wens van een andere gevangene, Baden. Voordat zij ter zitting werden gehoord, hadden wij er bezwaar tegen hen te horen, omdat wij wisten, dat zij hun vroegere mededelingen zouden in trekken. Barkey heeft voor mij verklaard, dat zijn verklaringen voor de politie zonder enige dwang waren afgelegd. Hij maakte een betrouwbare indruk. Uit de verklaring van Barkey blijkt, dat hij en de andere Nederlandse arrestanten hadden afgespro ken voor de politie en voor de officier te bekennen, maar alle verklaringen in te trekken voor de rechter en dat tussen hen en de verdedigers van Jungschlaeger en de Hoge Commissaris nauw contact bestaat. Gezien dat wat wij vroeger hebben gesig naleerd over de betrekking tussen mr. Bou- man en enige getuigen, is het duidelijk, dat Barkey, De Mey van Gerwen en andere getuigen, zijn beïnvloed door mensen bui ten de gevangenis, om het onderzoek in de war te brengen". De officier leverde vervolgens critiek op het witboek en een perscampagne die zou zijn gehouden in de Nederlandse pers. met vooropgezette bedoelingen en niet vrij van sentiment. De politiemensen, die deze zaak hebben onderzocht, hebben voldoende er varing van het onderzoek in strafzaken, zodat zij in een oogwenk kunnen weten of een beklaagde of getuige juiste verklarin gen aflegt of niet. Manoch en Tomasoa zouden eventueel wraak kunnen nemen op de Nederlandse regering, maar hun verklaringen zijn door de politie en door het parket gecontroleerd, zodat zij hun doel niet zouden kunnen bereiken, aldus de officier. Baden De officier is van mening, dat, de verkla ringen van Baden, die hij voor de politie en voor hemzelf heeft afgelegd, juist zijn. „Blijkbaar heeft een onverantwoordelijk persoon hem mooie voorspiegelingen ge daan en dan denk ik onwillekeurig aan- mr. Bouman, van wie gebleken is, dat hij getuigen beïnvloedde om valse verkerin gen voor de rechter af te leggen". ..Het is duidelijk dat Baden nooit mishandeld is. Hij heeft erkend, dat hij is bedreigd met overgave aan het leger, maar daar is geen bewijs voor. Toen Baden wist, dat zijn vrouw en kinderen onder bescherming waren, heeft hij zijn verklaringen afgelegd voor de Bandungse politie en vervolgens voor onze collega daar, uitvoerig en ge detailleerd, ongedwongen en vlot. Helaas is er toen niet aan gedacht een opname daar van te maken. De officier constateerde dat de notariële akten die uit Nederland zijn gekomen, al leen formele bewijskracht hebben, die voor een strafproces niet voldoende is. Mr. Bouman De officier ging uitvoerig in op de vlucht van mr. Bouman. in geheim en onder valse naam, „hetgeen voor ons een bewijs is en onze overtuiging heeft versterkt, dat men gemakkelijk Indonesië in en uit kan gaan zonder medeweten van immieratie. nolitie of andere overheidsinstanties". De officier zette uiteen, dat mr. Bouman was bescHul- digd van omkoperij van getuigen, en toen De gemeenteraad van Heemskerk komt op dinsdag 28 februari in openbare ver gadering bijeen, o.a. de volgende agenda punten zullen worden behandeld: Voorstellen tot het bouwrijp maken van het plan „Poelenburg" en het beschik baar stellen van een krediet hiervoor. Voorstel tot het aanleggen van een pers leiding en het beschikbaar stellen van een krediet hiervoor. Voorstel tot benoeming van een gemeente-ontvanger. Voorstel tot benoeming van een schattingscommissie voor het grondbedrijf. Voorstel tot ver hoging van de subsidie van de kinderuit zending. Voorstel tot uitbreiding van niet- rendabele uitbreidingen waterleiding. Voorstel tot vaststelling van de nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de Volkskredietbank. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening in de gemeente. Voorstel tot aankoop van meubilair voor de openbare lagere school, wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen. Voorstel tot benoeming in vaste dienst van een on derwijzer aan de openbare lagere school. Voorstel tot het nemen van een besluit tot voorbereidingsplannen voor de gehele gemeente. Voorstel tot verbetering van voorschotten aan de bijzondere schoolbe sturen op de vergoedingen ingevolge ar tikel 101 der Lager Onderwijswet. Voor stel tot redactiewijziging in het besluit voor verkeersmaatregelen op verschillende wegen in de kom der gemeente. Voor de onderlinge competitie heeft de bridgeclub „Wijk aan Zee" een wedstrijd gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde: Groep A: 1. Dobber-v. d. Elzen, 41 m.p.; 2. mevr. Dobber-Pirovano 36 m.p.; 3. heer en mevr. v. d. Aar, 36'A m.p.; 4. heer en mevr. v. Son 33 m.p.; 5. Dikken- berg-v. d. Geer 32 m.p.: 6. Schavemaker- De Graaf 29'/2 m.p. Groep B: 1. dames Schaaper-Handgraaf 25J4 m.p.; 2. mej. v. d. Putten-v. d. Aar 21'A m.p.; 3. heer en mevr. Geudeke. 19'/2 m.p.; 4. Duinmeyer- Grapendaal 19 m.p.; 5. dames Bol-De Waard ÏS'A m.p.; 6. v. Klaveren-Hand- graaf 16 m.p. werd verhoord door de officier, dag en nacht, om de zaak snel te beëindigen. Mr. Bouman zei dat hij hierdoor in zijn ver dediging werd belemmerd, en toen staakte de officier het onderzoek, gaf hem volle dige vrijheid, op voorwaarde dat hij Indo nesië niet zou verlaten. Daarna berichtte mr. Bouman dat hij, zolang de regering hem niet kon garanderen dat er geen maatregelen tegen hem zouden worden ge nomen niet ter zitting zou verschijnen. Volgens mevrouw Bouman was haar man naar Bandung om uit te rusten en zou zij hem nareizen, maar hoorde zij later dat hij al in Nederland was. (Hierop reageert het publiek in cje zaal met gejouw). Dat deze mededeling van mevrouw Bouman niet kan worden geloofd, is vanzelfspre kend. Uit het onderzoek tegen mr. Bouman kan de conclusie worden getrokken, dat deze vroegere verdediger lang voordat het pro ces begon, contact heeft gezocht en onder houden met getuigen en personen wier namen worden genoemd in de processen- verbaal, hen daarna zodanig heeft beïn vloed dat zij beloofden verklaringen voor de rechter af te leggen, die afwijken en in strijd waren met de waarheid. Westerling De officier zei, dat deze zaak een kom- plot tot omverwerping van de republiek betreft. Uit het onderzoek is gebleken dat dit niet plotseling is begonnen na de sou- vereiniteitsoverdracht, maar al eerder. De officier concludeert, dat Nederland eerst weer wilde overheersen, maar dat dit voor nemen mislukte, en dat de souvereinit°it werd overgedragen. Er bleven echter Ne derlanders en eroepen. bestaande uit reac tionairen. kapitalisten en militairen die dit niet konden aanzien, omdat zij aan de "TC waren gebonden, moesten zij na het falen van Westerling, sultan Hamid. Andi Azis en Soumokil, een duistere weg inslaan, die de basis is geworden van de onrust die in verscheidene delen van Indonesië heerst. De buitenwereld moest twijfelen aan het vermogen van Indonesië om orde in eigen huis te houden, en Nederland moest de sou- vereiniteit wper verwerven. De oud-leden van de NEFIS werden door heel Indonesië verspreid met instructies die niet best wa ren voor de republiek. Nadat de vrijheid een feit was geworden, werd hun activiteit opgevoerd tot de aanval op Bandung door de APRA. Toen die faalde, besloten zij hun strijd illegaal voort te zetten met een ondergrondse beweging en op lange ter mijn. De vlucht van Westerling en van Sou mokil met Nederlandse bommenwerpers bewijzen wel dat de subversieve organisa tie geen initiatief van Westerling was, maar een reusachtige organisatie vormde. „Westerling was maar een instrument van de kolonialen die niet willen dat Indonesië een volkomen vrij en sterk land wordt. Deze subversieve organisatie. of zij nu APRA. NIGO of wat dan ook heet, kon met het mislukken van de aanval op Ban dung niet zomaar ophouden, maar bleef doorgaan om de republiek ten val te bren gen. Een lantaarnpaal op de hoek Westlaan Rijksweg in Santpoort in vrijdagmiddag omvergegooid en weer recht overeind gezet. Voor het omgooien is een, onbekend ge bleven, automobilist aansprakelijk, die met een personenauto tegen het ijzeren ge vaarte botste, het overeind zetten nam personeel van gas en water voor zijn rekening. Op de Stationsweg nabij het Tiberius- plein in IJmuiden is vrijdag tegen twaalf uur brand ontstaan in de motor van een vrachtauto, die kolen vervoerde. De brand, die waarschijnlijk ontstaan is door terug slag in de carburateur, is door de brand weer met een snelblusapparaat geblust. De schade bleef beperkt, desniettemin moest de auto per kraanwagen worden weggesleept. De zaterdagmarkt Aan de markt was vanmorgen de KW 135 met 160 kisten schelvis, 160 kisten ha ring, 200 kisten koolvis, 300 kisten open wijting, 160 kisten dichte wijting, 15 kisten makreel en 10 kisten varia. Ook waren er 24 loggers en kotters met 1300 kisten schol en 30.000 kilo tong. Voor het buitenland De export nam de grote tongen voor f 2.70 tot f 2.80, grootmiddel voor f 2.30 tot f 2.40, kleinmiddel voor f 2.40 tot f 2.25 en de enen voor f 2.75 tot f 2.65. De slips no teerden f 2.35 tot f 2.40, de rijen grote kabeljauw f 50 tot f 60. Tarbot bracht op f 2.30 tot f 2.40, grote schol f 16 tot f 18, middelschol f 22 tot f 20 en zetschol f 37 tot f 40. Voor de enen werd f 38 tot f 42 betaald. Voor het binnenland Het binnenland betaalde voor de kisten kabeljauw f 70 tot f 72, voor de grote gul len f 37 tot f 32, voor middelgullen f 26 tot f 28; de torren deden f 22 tot f 24, schol II bracht f 28 tot f 34 op, schol III f 15 tot f 17 en wijting f 16 tot f 17. Zwarte kolen gingen weg voor f 40 tot f 48, grote schelvis deed f 23 tot f 25, grootmiddel f 23, kleinmiddel f 22; de pennen brachten op f 22, braad f 25 tot f 26, haring f 23 tot f 17 en makreel f 25 tot f 26. Maandag Voor maandag verwacht men de SCH 171 met 500 kisten koolvis, 150 kisten schelvis, 120 kisten wijting, 250 kisten haring, 30 kisten makreel en 10 kisten varia. Op het Stationsplein in IJmuiden-West zijn vrijdag twee auto's tengevolge van de gladheid van de weg op elkaar gereden. Zij reden achter elkaar, een personenauto en een bestelauto, de helling van het Sta tionsplein af, toen aan het einde daarvan de voorste wagen stopte. De bestelwagen remde af, week nog uit naar links, maar slipte in de sneeuw. De beide auto's wer den licht beschadigd. De zaak-Schokkhig S(1 ftU.-rrrT.T De regering zal in een nota aan de Sta- ten-Generaal over de zaak-Schokking doen opnemen het verslag van het onderzoek naar de wijze, waarop de stukken, welke op de zaak betrekking hadden, inonbe voegde handen zijn gekomen. Dit verslag zal in de loop van de volgende week ter kennis van de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken worden gebracht. Een aantal hoogleraren en enkele andere personen hebben een verklaring gepubli ceerd naar aanleiding van de zaak-Schok- king. Deze verklaring is ondertekend door prof. mr. J. H. Beekhuis, prof. dr. C. F. J. Böttcher, prof. dr. P. J. Bouman, prof. mr. R. P. Cleveringa, prof. dr. J. Droogleever Fortuyn, prof. mr. W. J. M. van Eysinga, prof. ar. B. A. van Groningen, prof. mr. G. de Grooth, D. C. Kok, prof. mr. C. H. F. Polak, prof. mr. B. V. A. Röling, dr. M. H. van Rooy O.F.M., prof. nnr. J. V. Rijpperda Wierdsma, prof. mr. H. J. Scheltema, prof. mr. A. J. P. Tammes, prof. dr. P. C. van Traa, M. Vasalis, prof. mr. K. Wiersma en mr. E. E. Menten. In de verklaring wordt onder meer ge zegd dat in de zaak-Schokking gegevens zijn openbaar gemaakt, ontleend aan stuk ken die niet voor openbaarheid bedoeld waren, maar behoorden te berusten in de daarvoor bestemde archieven. Het is ver ontrustend, dat copieën van dergelijke stukken zich blijken te bevinden in handen van particuliere personen en dat sommige dagbladen bereid zijn onthullingen uit deze geheime stukken af te drukken, die, losge maakt uit het geheel, niet anders dan een onvolledige en onjuiste indruk kunnen wekken. Dit is te bedenkelijker omdat ge put werd uit het dossier van een andere zaak tegen een veldwachter, naar wiens gedrag tijdens de bezetting een onderzoek werd ingesteld. Verklaringen, die in deze zaak werden afgelegd dienden dus niet om te komen tot een oordeel over de handel wijze van de burgemeester, die ir dit ge ding slechts als getuige is opgetreden. De gepubliceerde feiten kunnen bovendien slechts goed beoordeeld worden in het licht van alle omstandigheden, waaronder zij plaats vonden. Deze hebben de autoriteiten indertijd blijkbaar geen aanleiding gegeven mr. Schokking te disqualificeren. De ondertekenaren van de verklaring zijn er niet van overtuigd, dat de publicaties verontschuldigd kunnen worden met een beroep op het algemeen belang. Kort na de eerste publicatie heeft mr. Schokking zich op het standpunt gesteld, dat hij zich onderwierp 'aan een namens de regering in te stellen onderzoek, daarmede afstand doende van een onmiddellijke pu blieke verdediging. Hij heeft zich onthou den van tegenpublicaties Niettemin heeft een deel van de pers hierin geen aanleiding gevonden zich van verdere „onthullingen" te onthouden,ge put uit niet voor de openbaarheid bestem de verklaringen. De ondertekenaren van de verklaring spreken hun verontrusting erover uit dat een magistraat, die door het standpunt dat hij heeft ingenomen, in zekere zin weerloos is, wordt blootgesteld aan een dergelijke behandeling. Onderhandelingen in Washington Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt dat op 5 april te Washington onderhandelingen over een luchtvaartovereenkomst met Ne derland zullen beginnen. Bij afwezigheid van zulk een verdrag vliegt de KLM op New York en Miami krachtens een spe ciale Amerikaanse vergunning. Men ge looft dat de Nederlanders om nog meer landingspunten in Amerika en om een route Miami-New York zullen vragen. (United Press) Een ongeveer 28 km. lange 33.000 volt onderzeekabel zal worden gelegd in het Maracaibo Meer in Venezuela. De kabel moet een verbinding tot stand brengen tussen een elektrisch krachtstation en een in het Meer van Maracaibo gelegen transformatorstation. De stroom, die in het krachtstation wordt opgewekt heeft een sparming van 33.000 volt: in het transformatorstation wordt deze omgezet tot 11.500 volt en gaat dan door naar de olieindustrie. De bovenste foto toont het omwikkelen van de drie-aderige kabel met isolatiemateriaal in een Engelse fabriek. Op de onderste foto ziet men de enorme spoelkabel (met een gewicht van 1044 ton) gereed om naar Venezuela verscheept te worden. De spoel heeft een hoogte van plm. J'/a meter en een doorsnede van plm. 16 meter. De economische politierechter te Maas tricht, mr. H. Disch, heeft een Joegoslaaf, die onder verschillende namen in de Lim burgs-Duitse grensstreek maandenlang heeft rondgezworven en die op 19 decem ber in Bleyerheide-Kerkrade werd aange houden, veroordeeld tot tien weken gevan genisstraf en verbeurdverklaring van een partij juwelen alsmede van de auto, waarin deze edelstenen waren vervoerd. Toen de man, die zich als Amerikaan voordeed, werd aangehouden, bleek hij in het bezit te zijn van vrij grote bedragen dollars en marken. In de auto werd echter ook een kistje aangetroffen, waarin zich eferi pa¥lfj*'^del spenen en parels bevonden ter w.aprde van ongeveer f 17.000. Ook de auto, waarmee de .'.Amerikaan" wérd aan gehouden, bleek illegaal over grens uit Duitsland te zijn gekomen en werd dus eveneens in beslag genomen.' Ministerie van Justitie: De heer Westerling heeft in Den Haag meegedeeld, dat „het bepaald niet waar is", dat hij in Brussel in een nachtclub is gearresteerd. „Ik ben op straat aangehou den, toen ik op weg was van een café - waar ik een zakelijk gesprek had gehad met twee Engelsen - naar het huis, waar ik tijdelijk woonde". Van het ministerie van Justitie verne men wij. d»t tegen Westerling een onder zoek gaand" is „ten aanzien van enkele feiten". Verder" irh'cht'Rgen konden niet worden verstrekt. Wel deelde men mede. dat de „huidig" stand van het onderpak geen reden geeft tot aanhouding". (ANP). Op onze postgirorekening ontvingen wij' J. F. f5, J. D. M. jr. f25, S. O. f 10, mevr. W. A. E. M.-N. f 5, P. H. J. de W. f 5, Dir. en Pers. N. P. Zwager f 17, P. Z. 10, V. f 3, Pers. Koelhuis „Friso" f 9.50, A. v. d. L. f 10, Fam. J. v. B. f 8, P. J. v. d. L. f 5, sa men f 112.50. In contanten ontvangen: no taris A f 25, pastoor N. f 5, J. B. f 7.50, Per soneel Velserbad (met gedicht) f 15, per soneel Hoogovens, Bx-eedband en MEKOG f50. Vrijdag heeft IJmuiden het duizendste schip van dit jaar binnen de pier gehaald. Het was rie" NödFlë Tanke#®*,',Freddy""van pon rprlrHi in Verleden jWWauimrilfalzends# Schip op 28 februari binnen. icmxoooaxiormYmmmicmrmyYmYYmmYifmw» WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden c betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen S DE ADMINISTRATIE OOOOCXJÜOUOOUÜOOOUtXXXXXXXAjOUCXXJUOOUOUOtXXXXXXXXXXXJUlXJOÓc Adonis, 24 te New York. Atje Ray S, pass. 23 Bermuda n. Hampton Roads Alamak, 24 v. Karachi n. Suez. Albireo, 24 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alwaki, 24 v. Genua n. Antwerpen. Amerskerk, 24 Port Said. Amstelkroon, 24 v. Antwerpen n. Baltimore. Amstelveen, 24 v. Rotterdam n. Khorramshar. Andijk, 24 v. Antwerpen n. Lissabon. Annenkerk, 24 Antwerpen. Alchiba, 24 v. Baltimore n. Europa. Amsteldijk, pass. 24 Key West n. Antwerpen. Amstelvaart, 25 te Hampton Roads. Axeldijk, pass. 24 Natal n. Rio de Janeiro. Ariadne, 24 te Livorno. Averdijk, 23 v. Le Havre n. Antwerpen. Agamemnon, 24 te Port au Prince. Alphacca, 24 te Montevideo. Alpherat, 24 te Victoria. De oefenwedstrijd voor het Belgische voet balelftal tegen F. C. Kaiserslautern op 25 februari in Brussel als voorbereiding voor de landenwedstrijd tegen Zwitserland, zal wegens de slechte weersomstandigheden niet worden gespeeld. De ontmoeting is uitgesteld tot 28 maart. De wedstrijd zal dan dienen als training voor het Belgische elftal voor de wedstrijd tegen fjederland, die op 8 april wordt ge speeld. BITTER is in deze winterdagen het lot van de in het wild levende dieren. Voor de lezei's is dit waarschijnlijk geen nieuws, maar of in het algemeen tot de mensen doordringt hoe erg het wel is, dat blijft de vraag. In onze tuinen zien we wel de kleu mende mussen, die Joost mag weten op welke wijze van de hardbevroren grond nog iets eetbaars weten op te pikken en nog energie overhouden elkaar tussen de bedrijven door op de kop te zitten. Op straat zien we de gx-auwe kuifleeuweriken, die ook al van de wind lijken te kunnen leven, en altijd nog kracht hebben net niet onder ons voorwiel te komen. Maar buiten onze tuinen, aan de grenzen van stad en dorp, daar wordt door gebrek aan voedsel en drinkwater erger geleden, dan de stedeling zich kan voorstellen. Het is onbegrijpelijk, dat de natuur, die toch in vele opzichten haar kinderen zo voortreffelijk toerust in de strijd om het bestaan, diezelfde schepselen toch ook zo volkomen in de steek laat. Waarom blij ven er honderden kieviten op de weilan den treuzelen, zo lang tot ze door plotse ling invallende vorst worden verrast? Waarom blijven er reigers en roerdompen achter, vogels die toch duizenden kilome ters met gemak kunnen afleggen? Waarom komen de spreeuwen nu al terug, bij dui zenden tegelijk, inplaats van dat ze in be tere oorden het gunstige jaargetijde af wachten? Kijken ze als automaten naar de kalender en zeggen ze: „half februari, jon gens, koffer pakken en hup! naar het noorden" of zijn ze helemaal niet weg ge weest? Waarom vliegen die kieviten niet eventjes door naar Afrika, waar hun soort genoten tussen de krokodillen zich staan te koesteren in een tropisch zonnetje? We weten daar geen antwoord op. Een feit is echter, dat in een winter als nu het aantal slachtoffers schrikbarend groot is en dat we er maar o zo weinig aan kunnen doen. Want de zorg, die we hier en daar eens aan een uitgehongerde meerkoet of aan een waterhoen kunnen geven is maar een drup- i pel op een gloeiende plaat. Mag ik nog eens een ernstige waarschuwing geven aan de- genen, die een verzwakte reiger of roer-1 domp willen helpen en die niet bekend zijn met de vreselijke kracht van hun snavel? Zelfs een verhongerde reiger kan in zijn angst met die snavelspeer nog een onver hoedse uitval doen, die gewoonlijk op de ogen van zijn verzorger is gericht! Een reiger, bij de hals gepakt kan echter geen kwaad doen. Als men hem onder de arm wil opnemen, moet de kop naar achteren, dus van ons gezicht af zijn gericht. vEn dan, wat moet men zo'n wandelaar van rietland als menu voorzetten? Geen brood, dat is duidelijk. Waterdieren zijn niejt te krijgen, muizen al heel moeilijk. Men kan het echter proberen met rauw vlees, fijn geraspt, of met stukjes rauwe (en ongezouten!) vis. Twee personen mo gen er wel aan te pas komen, de een om de sterke snavel open te houden, de ander om het voedsel diep in de zeer ruime keel te duwen. Vooral een slachtoffer van de kou niet bij de kachel zetten, wel in een vorstvrij vertrek, goed beschut in een kist met hooi, stro of houtwol. Maar het blijft een moeilijke, een heel moeilijke onderneming. Ik vertel deze din gen, omdat ik uit ervaring weet, welke fou ten de goedwillende dierenvrienden kun nen maken en ook, om ze bij voorbaat met een mislukking vertrouwd te maken. OP DIT OGENBLIK zit ik namelijk zelf met zo'n moeilijk geval. Kinderen hebben mij een vogel gebracht, die ze op het ijs van een veenplas hadden gevonden. Zo op het oog leek hij een fuut te zijn, maar bij nadere beschouwing is het een nogal zeld zame vertegenwoordiger van de futenfa milie, een zogenaamde kuifduiker. Een heel mooi dier, dat in grootte het midden houdt tussen een fuut en een dodaars. Fu ten zijn watervogels, zoals bekend zal zijn, maar dan van een soort, dat voor het le ven in en onder water een perfecte li chaamsbouw heeft. De wonderlijke zwem- voeten staan helemaal aan het achtereinde en als roeiriemen van het lichaam af. Dat is echt de stand van een duiker. En dui ken kunnen ze als de beste! Het winterkleed van m'n nieuwe logee is een patroon van wit en zwart. Op de kop loopt de grens tussen deze kleuren precies over het oog, zodat het is of de vogel een mutsje draagt. Het mooiste, het opvallend ste echter is het oog, dat als een felrode robijn is gevat in de koolzwarte hoofdkap. Wat is het ontzaglijk moeilijk, zo'n ras echte watervogel, die hoofdzakelijk leeft van waterinsecten, kikkertjes en schelp diertjes, aan het eten te krijgen. Vlees schraapsel, vis, vogelvoer door gehakt ge hutseld, alles slingert hij van zich af. Toch heb ik hem aan het eten geki'egen. Toen ik hem namelijk een meelworm voorhield, was ons contact onmiddellijk gelegd. Sindsdien probeer ik hem te bedotten, door de meelwormen overal in te verstop pen, maar geen sprake van. Met een zeld zame trefzekerheid schiet zijn mooi ge vormde scherpe bek in de voerbak en haalt er de lekkernij uit. In de enkele da gen, dat ik hem verzorg, heeft deze kuif duiker zich laten kennen als een rustige gast, die van mijn hand eet. Hij protesteert niet eens bijzonder, als ik hem soms moet oppakken, hoewel hij lang niet suf is en zijn snibbige snavel snel tot afweer gereed heeft. Een fuut op het droge is maar een halve vogel. Rechtop staan kan hij niet goed, door de vreemde stand van zijn poten. Hij ploft al gauw weer op zijn borst neer en hobbelt dan zeer onbeholpen rond. Zijn kopbewegingen zijn kort en puntig, met schokken. „Staccato" zouden we het kun nen noemen. Wat zal het nu worden met onze kuif duiker? Zullen we het kunnen uitzingen tot de dooi invalt en hij, netjes geringd, er gens in een open watertje zijn eerste vrije duik mag nemen? Dat dit niet te lang mag duren, hoop ik vurig, om vele redenen. Al was het alleen al om de meelwormen, waaraan ik mij nu arm koop! SJOUKE VAN DER ZEE Amstelland, 24 te Recife. Annenkerk, 23 te Vlissingen. Annenkerk, 24 v. Vlissingen n. Antwerpen. Billiton, 24 dwars Texel n. Hamburg. Beninkust, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Bontekoe, 24 te Bitung. Breda, 23 v. Arica n. Callao. Britsum, 23 700 m. w.nw. Kp. Mala. Billiton, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Blijdendijk, 24 te New York. Boissevain, 24 te Kaapstad. Borneo, 24 te Alexandrië. Banka, 24 te Marseille. Camerounkust, 23 v. Dakar n. Bordeaux. Caltex Delft, 24 te Rotterdam. Cradle of Liberty, 24 v. Mena el Ahmadi n. Phila delphia. Caltex Leiden, pass. 24 Ouessant n. Sidon. Caltex Pernis, 24 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 24 v. Singapore n. Saigon. Charis, 23 v. New Orleans n. Maracaibo. Corilla, pass. 24 Minikoy n. Singapore. Coryda, 24 v. Rotterdam n. Curasao. Cottica, pass. 24 Flores n. Plymouth. Camitia, 3 mrt, Panamakanaal verw n. Curasao. Cinulia, 2 mrt. Rotterdam verwacht. Corilla, 3 mrt. Singapore verwacht. Coryda, verm. 24 v. Rotterdam n. Curasao. Dordrecht, 24 te Vlaardingen. Dordrecht, 24 te Rotterdam verwacht. Duivendrecht, 3 Mrt. te Houston verwacht. Doris, 24 v. Trinidad n. Aruba. Eemdijk, 23 te Rotterdam. Eos, pass. 24 Gibraltar n. Tunis. Erinna, 25 Singapore. Ena, 24 v. Curasao n. Rio de Janeiro. Esso Rotterdam, 27 60 m. w.zw. Kreta. Erinna, 25 Singapore verwacht. Esso Amsterdam, pass. 24 Muscat n. Rastanura. Farmsum, 24 v. Houston n. Brownsville. Felipes, 24 Pladju verwacht. Gaasterland, 24 te Rio de Janeiro. Gaasterkerk, 25 te Port Swettenham. Gabonkust, pas. 23 Vlissingen n. Dakar. Gooiland, 24 v. Hamburg 'n. Amsterdam. Hera, 23 v. Trinidad n. Rotterdam. Heelsum, pass. 24 Bermuda n. Le Havre. Hector, 24 te Kalyvia. Haarlem, 24 te San Juan. Hat.hor ,23 v. Alexandrië n Beyrouth. Helena, 24 v. Curasao n. Pta Cardon. Iberia, 24 te IJmuiden verwacht. Jason, 24 te Kingston. Karimun, pass. 24 Ceylon n. Singapore. Korovina, 24 v. Rotterdam n. Gothenburg Karimata, 24 100 m. o. Port Soedan. Kieldrecht, 29 te Cap. Haitien n. Kingston. Kalinga, 27 Singapore verwacht. Karsik, 25 Belawan verwacht. Kellia, 26 Rotterdam verw. Kermia, 24 Bahrein verwacht. Korenia, 24 Curasao. Karimta, pass. 23 Daedalus Rif n. Belawan. Leuvekerk, 24 te Calcutta. Lieve Vrouwekerk, 25 Genua. Langkoeas, 25 te Bahrein. Lekkerkerk, pass. 24 eil. Masira n. Ummsaid. Leto, 24 920 m. o.zo. Yokohama. Loosdrecht, 25 te Suez. Lissekerk, 24 te Rotterdam verwacht. Maas. 23 v. Samos eil. n. Gibraltar. Mariekerk, 24 v. Aden n. Suez. Maasland, 26 Amsterdam verwacht. Macuba, 24 v. Miri n. Kawasaki. Mitra, pass. 24 Gibraltar n. Curasao. Maureen, pass. 24 Bermuda n. Beaufort. Myonia, 25 te Bangkok verwacht. Moordrecht, 13 mrt. te Philadelphia verw. Mijdrecht, 24 te Aruba verw. Macoma, verm. 24 v. Rotterdam n. Thameshaven Moordrecht, 24 te Suez verwacht. Mentor, 24 v. Georgetown n. Paramaribo. Maasland, 26 te IJmuiden verwacht. Mapia, 24 te Londen n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 24 v. New York n. Port au Prince. Notos, 23 v. Famagusta n. Durazzo. Nias, 24 Ceb u. Noordam, 27 te Rotterdam verwacht. Omala, 24 Iskenderun. Oranjefontein, 24 te Amsterdam. Oranje, pass. 24 Oporto n. Port Said. Ouwerkerk, pass. 24 Finisterre n. Genua. Overijsel, 25 Hongkong. Omala, 3 mrt Berre verwacht. Polydorus, 25 Colombo. Prins Joh. W. Friso, 24 v. R'dam n. Bolnes. Prins Maurits, 24 Belfast. Prins Willem III. 24 Le Havre. Prins Casimir, 25 te Haifa. Papendrecht, 1 mrt. te Hamburg verwacht. Pendrecht, 9 mrt. te Le Havre verw. Pieter S, 26 te Amsterdam verwacht. Rijnland, 23 v. Montevideo n. Santos. Roepat, 23 v. Halifax n. Boston. Riouw, 23 v. San Francisco n. Manilla. Raki, 23 520 m. no. Bermuda. Rotula, 26 Rio de Janeiro verwacht, Sloterdijk, 24 te Mobile. Stad Maassluis. 24 te Narvik. Sirrah, 25 v. Bahrein te Antwerpen verwacht. Stad Dordrecht, pass. 24 Gibraltar n. Messina. Sunetta, 25 Pladju. .Slaniat, 25 te Napels. Sibajak, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. "Stid Schiedam, 25 te Emden verw. Straat Mozambique, 25 te Rio de Janeiro verw- Scherpendrecht, 15 mrt. te Rotterdam verw. Sliedrecht, 8 mrt. te Mena el Ahmadi verw. Saroena, 24 Tj. Priok verwacht. Stanvac Ogan, 24 Singapore. Swartenhondt, 24 Donggala. Sarangan, 24 te Singapore. Tabinta, 23 v. Southampton n. Marseille. Telamon, 24 Aruba. Tjitjalengka, 24 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tomori, 24 Port Said. Teiresias, 24 v. Liverpool n. Amsterdam. Taria, 24 130 m. o. Brisbane. Teucer, 25 te Amsterdam verwacht. Tamo, 26 te Rotterdam verwacht. Tiberius, 23 500 m. w.nw. Finisterre. Trajanus, 23 v. Georgetown n. Pto Ordaz. Tawali, 24 te Rotterdam. Van Noort, 23 rede Singapore. Van Riemsdijk, 24 Belawan. Weltevreden, 24 v. Davao n. Singapore. Wonogiri, 24 Charleston. Westertoren, pass. 24 Barbados n. Buenos Aires. Witmarsum, 24 v. Alblasserdijk te Rotterdam. Wieldrecht, 25 te Talara verwacht. Woensdrecht, 3 mrt. te Miri verwacht. Waingapoe, 24 Timordily. W. Alton Jones, 23 v. Port Said n. Philadelphia Waterland, te Montevideo. Willemstad, 23 v. Barbados n. Plymouth. Westland, 23 v. Amsterdam n. Buenos Aires. KLEINE VAART Appingedam, 24 v. Lissabon te Antwerpen. Arnoudspolder, 25 v. Oporto te Rotterdam verw. Alcetas, 24 te Rotterdam. Arctic, 24 v. Londen te Rotterdam. Algarve, 24 v. Portsmouth te Plymouth. Atlas, 23 v. San Feliu n. Tarragona. Att S, 25 v. Sunderland te Rotterdam verw. Annie G, 24 v. Londen n. Amsterdam. Bergsingel, verm. 25 v. Ipswich n. d. Tyne. Bab T, 22 v. Antwerpen n. Rouen. Beekbergen, 24 v. Requejada te Terneuzen verw. Boreas. 23 v. Lissabon n. Savona. Clothilda M, 24 v. Middlesbro te Rotterdam. Castor, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Draco, 23 v. IJmuiden n. Le Havre. Da Capo, 24 v Rotterdam n. Oporto. Diligentia, 24 v. Duinkerken te Gent. Eljo, 22 v. Brake n. Bremen. Eibergen, 24 v. Rotterdam te Shoreham verw. Erasmus, verm. 24 v. Rotterdam n. Boulogne. Erkalin, 25 v. Peterhead te Avonmouth. Flevo, 23 v. Rotterdam te Oran. Frans v. Seumeren, 24 v. Rotterdam te Antw. Gerd, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Goote. 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Hoogvliet, verm. 25 v. Sas v. Gent n. R'dam. Hast V, 24 v. Port Talbot te Rotterdam verw. Henrica, 26 v. Swansea te Rotterdam verw Hoflaan, 24 v. Boston n. d. Tees. Hast I, 24 v. Vlissingen n. Hull. Jan. 24 v. Swansea te Amsterdam. Joost, 21 v. Bayonne te Londen. •Jaba, 24 v. Wisbech te Rotterdam verw. Jan Kreumer, 24 v. Londen te Rotterdam Julia Mary, 21 v. Acton Grange te Manchester. Kaap Falga. 22 v. New Ross n. Swansea. Kaap St. Vincent, 23 v. Swansea te St. Malo. Konny M, 24 v. Rotterdam te Amsterdam Kroonberg, 24 v. Londen te Rotterdam. Lindesingel, 24 v. Vlissingen n. Antwerpen. Leendert B, 24 v. Liverpool te Rotterdam verw Mariscal Lopez, 24 140 m. no. Bahia. Matthew. 24 v. d. Theems te Ipswich verw Manto, 24 v. Rotterdam n. Tanger. Muphrid N, verm. 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Mutua Fides, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Mypuck, 24 v. Antwerpen te Londen. Mentor, 24 v. Demerara n. Paramaribo Nijenburgh, 24 v. Le Havre te Rotterdam. Poortvliet, verm. 24 v. Port Imayo n. Pomaron. Pavo, 22 Tees n. Bordeaux. Plato, 23 v. Algiers te Lissabon. Procyon, 25 v. Amsterdam n. Londeon. Reliable, 24 v. Ipswich te Boness verw. Rijnhaven, 25 v. Bristol te Rotterdam verw Rpnstroom, 24 v. Londen te Amsterdam Sagitta, 24 Vlissingen n. Rotterdam. Spaarnestroom, 24 v. Fowey te Amsterdam. Spirit, pass. 24 Vlissingen n. Antw Stella Maris, 24 v. Rotterdam te Gent. Tilly, 20 v. Tees n. Nantes. Teun, 24 v. Swansea te Amsterdam. Vrijburg, 24 v. Londen te Rotterdam. Vliestroom, 24 v. Napels te Barcelona verw Violetta, Erica, 24 v. Antwerpen Westerhorn, 24 v. Liverpool te Rotterdam. Westerdok. 24 v. Londen te Amstredam Zaanstroom, 24 v. Hull te Amsterdam. SLEEPVAART Ebro, 23 v. Leith te Bromboro met bak. Oceaan, 23 v. Baltimore n. België met stoomschip Thames, 23 60 m. o.zo. Kp. Hatteras met Gannet Tyne, 23 te Bermuda Witte Zee, pass. 23 Jebel Zukur n. Tj. Priok met baggermolen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3