(Btfcfol de (Beste (Bromfiets BER SUCCES ^"XOeefj Fa. S. KORVER TUS PRUIS Alleen: Kennemerlaan 106 - Tel. 5726 Visserij-varia 5 Kennemer t, Lantaarn Een daalder, om laatste klap te voorkomen Auto- en Motorrijschool Beverwijk Het Berini adres isFa J. DE GRAAF Old Clothes New r Ondanks poolkou veel bridgers bij „De Jump" Schakers van „Santpoort" kampten met tegenslag Dealer voor Dmuiden-Oost: Lange Nieuwstraat 775 - Telefoon 4986 INI-dealer voor IJmuiden Ook betaling in overleg Kleverparkweg 2A - Haarlem - Tel. 11757 Nederlandse industrie bevreesd voor schroottekort DRY CLEANING ONLY Koude handen „Behandel genezen patiënten als normale mensen" Tel. 4333 en 5050 Forensen ter jaarvergadering r i 9 5 6 „Het mysterie der twee vrouwen" (Thalia, tot maanid'agEdld'ie Constantdne ver vult in deze ver filming van het verhaal van de be kende schrijver Peter Gheyney de rol van de al niet minder bekende Amerikaanse de tective I/emrny Caution en hij doet dit op een wijze, die moeilijk te verbeteren valt. Trouwens, ook de andere hoofdfigu ren Dominique Wilms, Nadia Gray en Jacques Caste- lot zijn ruim schoots tegen de dikwijls moeilijke taak opgewassen. Scène uit „Mysterie der twee vrouwen" De dialogen in deze detectivefilm zijn na melijk dikwijls voor de spelers bijeonder lastig en in diverse gevallen staat of valt een grapje met een lichte stembuiging. Het verhaal, dat uitermate scherpzinnig is op gezet, zit boordevol spitse aardigheidjes. ToCh is ons, gezien enkele overdreven vecht-scènes, niet helemaal duidelijk ge worden of met deze Franse film een se rieuze thriller werd bedoeld of een parodie. Wij houden het maar op het laatste en in dat geval is d'e regisseur volkomen in zijn opzet geslaagd. H. de G. „De drie musketiers" draait er zondag middag; een ondeugende avonturenfilm met George Marchal, Yvonne Sanson, Gino Cervi en Bourvil. „De schat van de Amazone" (Thalia, tot donderdag). Twee oude bekenden, Fernando Lamas en Rhonda Flemming vormen een nieuw romantisch paar, dat el kaar voor de verandering eens ontmoet in de wildernissen rond de Amazone-rivier. Rio (Fernando Lamas) is de eigenaar van een winkel in Pedrone, een kleine ne derzetting aan de rivier, in een gebied waar de koppensnellende Jivaxo-Indianen leven. Een jonge Amerikaan, Jerry ge naamd, aangetrokken door het gerucht, dat zich in deze streek een onmetelijke schat bevindt, gaat met enkele ongure typen de wildernis in. Zijn verloofde komt naar de nederzetting en als zij Jerry daar niet aan treft trekt zij met Rio de wildernis in op zoek naar haar (geliefde. Zij vinden hem dood, zij vinden de schat en zij vinden elkaar. „Jaloezie" (Rex, tot en met maandag). Best-sellers krijgen bijna altijd een ver volg. Dat is in de „film-business" al niet anders. Deze „Brood, liefde en jaloezie" met Gina Lollobrigida in een der hoofd rollen is een vervolg op de geslaagde Ita liaanse comedie „Brood, liefde en fantasie", die ons naar een bergdorpje voerde, waar een arm maar heel bevallig meisje (ja zeker, Gina!) na heel wat verwikkelingen verloofd raakt met een bijzonder verlegen jongeman van goeden huize. Ofschoon de commandant der carabinieri, waarin de jongeman dient, zelf eerst zijn kans bij de dorpse schone heeft gewaagd, helpt hij friet de pastoor mee om de verloving tot stand te brengen. Daar is een goede reden voor, want deze charmeur (Vittorio de Sica) is tot over zijn oren verliefd gewor den op een verpleegster. Helaas, de ver pleegster heeft een kind en is niet gehuwd. Hoe moet dat aflopen? De film „Brood, liefde en jaloezie" geeft op deze vraag het antwoord, dat we u niet verklappen zullen. Wel willen we u zeg gen dat, naar onze smaak, deze „Jaloezie" zeker niet minder is dan het eerste deeh Regisseur Luigi Comencini zoekt de humor wel eens omslachtiger dan nodig is en verzwakt door zijn lange aanloop de ver rassing van het komische moment, maar hij verstaat toch de kunst u bezig te hou den met een aantal aardige karakters en typeringen. In de school der Italiaanse filmregisseurs heeft hij de lessen van het neo-realisme goed geleerd. Het zijn mén sen, die men ziet. Gewone, alledaagse men sen, wier hebbelijkheden en persoonlijke beweegredenen altijd zo worden belicht, dat zij een raakpunt met ons hebben. „Spijkers met koppen" (R e x, zondag middag) George Formby komt in dit voor-de-oorlogse geval weer eens op de proppen. Het is een oude bekende film, die de meeste Formby-vereerders beslist al hebben gezien, maar zich de moeite nog wel eens willen getroosten die malle ukelele-speler opnieuw te gaan zien. George slaat soms wel spijkertjes met koppen, alhoewel hij ze meestentijds mist. De grootste spijker met de grootste kop is echter goed raak geslagen, waardoor hij per ongeluk gerehabiliteerd wordt. „Spare a copper" (bepaald de Engelse betiteling voor „Spijkers met koppen"!) zit vol hu mor, hoewel die soms op niet zo'n hoog niveau ligt. Gelachen wordt er echter be slist. „Helena van Troje" (Kennemer Theater, tot en met woensdag) Net als het geval was met de verfilming van de „Odyssee" van Homerus, kan men thans, bij het in beeld brengen van diens „Ilias" vaststellen, dat er van het dichterlijk epos een romantisch epos is overgebleven, dat verbaast en boeit zolang het een schouw spel is, maar dat in geen enkele verhouding staat tot het oorspronkelijke, wanneer het gaat om het filmspel, de fümdramatische handeling. Er zijn maar weinig scènes in dit cinemascope-product, waarin Homerus recht wordt gedaan. De grootsheid van zijn verbeelding, de innerlijke grootheid van zijn dichtwerk wordt in de filmverbeelding zelden benaderd. Zij loopt dood op een banaal liefdeshis torietje, waarvoor Paris en Helena als attributen worden gebruikt. Men herkent de Griekse helden ternauwernood. Ten hoogste in de figuur van Achilles na zijn tweegevecht met Hector, ten hoogste in de figuur van Menelaos, wanneer hij wan trouwen opvat tegenover zijn echtgenote Helena, ten hoogste in de verschijning van koning Priamus, wiens waardigheid temid den van de Amerikaanse romantiek door Sir Cedric Hardwicke blijft gehandhaafd. Voor het overige komt men wat de karak ters betreft, overal, aan tekort. Wanneer men Homerus nader tot het volk heeft willen brengen met deze weer- geving van de strijd om Troje, is dat niet gelukt, omdat de concessies naar de kant van de grove publieke smaak al te groot zijn geweest. Het enige wat men doet is de panoramische effecten bewonderen van de verschillende aspecten, die de krijg bood en die in Cinemascope zo uitstekend tot hun recht komen. Al het materiële in de film wekt verbazing. AI het geestelijke glijdt langs u heen. „Aloma van de Zuidzee" (W. B. Theater, tot en met maandag) is in dit geval Doro thy Lamour, die op gezag van het opper hoofd van het eiland met diens zoon Tanca zal moeten trouwen. Deze Tanca ontvangt zijn opvoeding in Amerika en ontdekt, bij zijn terugkeer-na-jaren op het eiland, dat Aloma inmiddels verliefd is geworden op zijn neef Revo, die zijn zinnen niet alleen op Aloma, maar ook vooral op de troon van het eiland heeft gezet. Eén ontmoeting slechts is voldoende voor Amor om van Aloma en Tanca een tot over de oren ver liefd paar te maken. De uiteraard verbol gen neef dreigt Tanca te doden, maar van zijn plannen kan, althans voorlopig, niets komen, omdat hij wordt verbannen. Toch keert hij terug, tijdens de huwelijksplech tigheid tussen Aloma en Tanca, en ver wondt de hogepriester- dodelijk. Revo zelf vindt evenwel ook spoedig de dood: de kolkende lava van een weerbarstige vul kaan legt hem voor eeuwig het zwijgen op, waarna Aloma en Tanca eindelijk rust krijgen. Zondagmiddag wordt vertoond „De trek naar het Westen" en „Zonen der Sioux." „Het offer van een moeder" (Luxor Theater, tot en met maandag) is de ge schiedenis van Anna Ferrari die een stief moeder bezit, die haar leven ondraaglijk maakt. Op een avond ontvoert Anna's ver loofde Carlo haar en neemt haar mee naar Rome. Om met haar te kunnen trouwen vraagt hij zijn compagnon geld, deze wei gert, de mannen worden handgemeen en eindelijk koopt de compagnon Carlo af voor enige duizenden guldens. Als enige tijd daarna compagnon Rossi is vermoord, wordt Carlo van de misdaad verdacht, doordat bij de eerste ruzie ge tuigen aanwezig waren. Twintig jaren ge vangenisstraf hoort Carlo tegen zich eisen. Anna brengt na verloop van tijd een kind ter wereld en het huwelijk van Anna en Carlo wordt in de gevangenis voltrokken. De brieven die Anna aan haar vader schrijft, worden door stiefmoederlief on derschept en als de oude man sterft laat hij zijn vrouw beloven dat zij voor het kleinkind zal zorgen. Er komen echter vele verwikkelingen en aan het verhaal komt pas dan een gelukkig slot, als Carlo's on schuld na vijf jaren wordt bewezen. „De levensroman van Richard Tauber" draait er dinsdag, woensdag en donderdag. Wie van de wondermooie stem van Richard houdt, kan haar in alle mogelijke opera melodieën horen, waarbij ook de operette klanken niet zijn vergeten. De oorspronke lijke titel „Du bist die Welt für mich" is ontstaan naar een van zijn beroemdste lie deren, die hij evenals vele andere van Frans Léhar, ten gehore brengt. Regisseur Ernst Manischka heeft met vrij emotionele effecten gewerkt, zodat menige zakdoek na afloop van de voorstelling doorweekt zal zijn. Zondagmiddag wordt vertoond „Jacht door Londen", een detective-film. Gezien de felle koude mag het bestuur van de IJmuidense bridgeclub „De Jump" te vreden zijn met de opkomst van haar leden. Op enkelen na waren allen present op de clubavond. De uitslagen in percenten waren: Groep A: 1. WittebroodMainz 69.64; 2. PrinsPorck 57.14; 3. MaarleveldSnoek 52.38; 4. v. d. BergAmsing 51.19; 5. mevr. PrinsJonker 43.45; 6. v. d. Steenv. d. Vis 43.45; 7. De HaasKoudijs 42.86; 8. mevr. v. AmerongenLaman 37.50. Groep B: I. echtpaar Seydel 65.28; 2. WestraHannema 52.78; 3. dames Kramer Schoen 51.39; 4. Kramerv. d. Burg 48.61; 5. echtpaar Rem 47.22; 6. TolWarmerdam 47 22; 7. dames ElzermanRolloos 37.50. N.Z. 1. HamersSchol 56.35; 2. Reyen- damSival 54.76; 3. mevr. Bloemv. Loo 5317: 04. dames OuwerkerkVlotman 51.59; 5. v. d. StarrePartner 46.83; 6. v. d. Kuil Schadé 46.83; 7. dames De HaasStam 40.48. O.W. 1. echtpaar Broeren 65.29; 2. Stam v. d. Graag 57.14; 3. DryverVeldman 57.14; 4. Banninkv. d. Wint 49.21; 5. FloorPorck jr. 46.03; 6. dames ZwerverKoningstein 42.06; 7. dames MaasLaman 34.13. De uitgestelde wedstrijd tegen Oppositie 2 is door het tweede tiental van de schaak club „Santpoort" gespeeld. De barre koude sprak echter een woordje mee. Een drietal leden-auto-bezitters zou de strijdlustiigen naar Heilo vervoeren, maar één daarvan moest onderweg stoppen doordat zijn radia tor bevroor, waardoor het hem onmogelijk werd1 twee leden en de wedstrijdleider naar Heilo te vervoeren. Gevolg van een en ander was dat de Santpoorters slechts met negen man tegen Oppositie in het strijdperk konden treden met een danig verzwakte opstelling. Kruijff en Blokker moesten nu de plaatsen van Vermeer en Rietveld innemen. Oppositie verscheen overigens ook maar met 9 man, en het lukte Santpoort 2 toch nog om een gelijk spel uit het vuur te stopen. Jammer was, dat Oosterling, die er aanvankelijk goed1 voorstond, in het eindspel ging blun deren en toch verloor. Overigens was 't een prettige wedstrijd. Pieterse, dito nog „liftend" Heilo kon berei ken hij arriveerde om kwart voor negen kreeg nog de volle speeltijd! De gedetaileerde uitslagen waren: Maats (Opp.)Brugman (S.) 01, Bastiaanse Pieterse 10, JonkerVosman 01, Veen- sitraOosterling 10, TempelaarsHaan appel 01, SwartKruyff 10, Molde Vos 01, KeppelBal jet 01, Wouter- senBlokker remise. Met d:at al zijn de kampioenskansen voor Santpoorts 2 zo goed als in rook opgegaan. ADVERTENTIE Overal agenten De Nederlandse industrie heeft de Hoge Autoriteit voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen met het oog op de moeilijke situatie op de markt voor schroot in Nederland. Van de zijde van de Nederlandse indus trie wordt er op gewezen dat de op de Nederlandse schrootmarkt verrichte aan kopen door Westduitse en Belgische on dernemingen ongeveer 15.000 ton per maand bedragen of 25 a 30 percent van het beschikbare aanbod op de Nederlandse markt, hetgeen ertoe heeft geleid dat de Nederlandse ijzer- en staalindustrie voor het eerste kwartaal van dit jaar slechts de hand heeft kunnen leggen op 90.000 ton aan schroot op de Nederlandse markt in plaats van de benodigde 150.000 ton, waar bij betrekkelijk hoge prijzen moeten wor den betaald. Voorts wordt er van Neder landse zijde op gewezen dat door deze buitenlandse aankopen de schrootvoorra- den bij de ijzer- en staalbedrijven in de periode van 1 augustus 1955 tot 1 februari met een derde zijn verminderd, zodat deze voorraden nog slechts voldoende zijn ter dekking van het verbruik gedurende 4 a 5 weken. Prijzen van vrijdag. Heilbot 2,50; gr tong 2,942,70; grm. tong 2,342,30; kim. tong 2,36—2,30; kl. tong I 2,68—2,64; kl. tong II 2,402,30; tarbot I 2,532,30, per kg. Tarbot IV 27; gr. schol 1817; grm. schol 2220; kim. schol 40—37; kl. schol I 37—34; kl. schol II 36—18; schar 4422; bot 8; gr. schelvis 2520; grm. schelvis 3021; kim. schelvis 3321; kl. schelvis I 3224; kl. schelvis II 3017; wijting 2422; gr. gul 3734; midd. gul 28; kl. gul 26; kl. wolf 30; kl. koolvis wit 22, pre 50 kg. Gr. kabeljauw 13270, per 125 kilogram. Aanvoer van vrijdag. 102 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 210 kisten schol, 20 kis ten schar, 35 kisten bot, 180 kisten schelvis, 10 kisten wijting, 42 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten wolf, 5 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 620 kisten. Besommingen van vrijdag. TX 14 f 1520; HD 79 f 9000; IJM 210 f5880; KW 59 f3990; KW 5 f 6020. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 n de Londense „Guildhall" is Koningin Elizabeth en prins Philip een lunch aange boden bij gelegenheid van hun terugkeer uit Nigeria. Men ziet v.l.n.r. Koningin moeder Elizabeth; de lord mayor van Londen, Koningin Elizabeth; prins Philip; de echtgenote van de lord mayor en prinses Margaret. Schipper, die niet overvoer Weloverwogen en met even veel recht als reden heeft dit orgaantje een van de pont schippers van Donkersloot de zer dagen een uitbrander ver kocht naar aanleiding van diens weigering, twee vogel voerders over het ijzige Noord zeekanaal te varen toen de klok tien over elven wees en de avonddienst er voor deze schipper opzat. Het was ook echt geen gezicht of gehoor die kille avond. Dat baas Donker sloot zich in de woelige kuif gepikt voelde over het rappe- lement jegens een zijner schip pers, dient eveneens begrijpe lijk te worden geacht. Welnu: de schipper had die avond nét de boot voor de nacht opgeborgen motor af getapt en kacheltjes erbij na een dienst, die om één uur begonnen was. Daarom was voor hem de zaak fini en wilde blij niet nogereis de schroef wa gen aan de ijsvelden in het ka naal, die van sekonde tot se- konde het bronzen draaiding aan de achterkant met een do delijke klap bedreigen. Héél begrijpelijk, maar waar om zéi zo'n schipper dat dan niet even nu lokte de botte weigering een scherpe repliek uit, omdat de mannen, die voeren gingen tenslotte ook in hun vrije tijd door de kou stiefelen en dan niet van een ander kunnen begrijpen, dat hij harteloos „nee" zegt op een verzoek tot overvaart naar hongerende zwermen. Ook al heeft hij eens een halfver dronken hondje uit zijn ka naal gered. Inmiddels is mij gebleken, dat het pontje zelf ook inten sief voor de kleumende voog'len zorgt en dat deze schipper desnoods een hele week voor niks niemendal het kanaal op-en-neer-wil-koer- sen om de vogels te voeren. Hetgeen niets aan mijn standpunt af of toe doet, dat hij die bewuste avond bijster onhandig optrad, maar wel toe aan mijn waardering voor de man zelve, die ook meehelpt in een organisatie, welke al leen maar sympathie en steun verdient. Verder stuk (slot) Op de derde maart, wind en weder dienende worden de reeds half-stukgedanste bal schoentjes door de operette- groep van „Heuvelwijk" in het dan ongetwijfeld wederom stampvolle Patronaat verder kapot gedanst. Dat wordt dian de derde avond in successie, waarop aan d'it plezante kinderverhaal van en voor de kimders (tussen acht en tachtiig, die laatste) plezier te beleven is. Mét de lichtgevende kostuums, de spuitende fonteinen en wat er meer bij komt kijken. Nade- maal dit gezelschapje, aange vuurd en aangeroerd door liefhebbende dames en heren uit en buiten de vereniging binnenkort op tournee gaat naar Hillegom en Alkmaar helemaal, is dit beslist dé laat ste avond in de serie. Meneer Bijl, de regievoerder gaat dan de „provincie in". Schildpadden op de bak Dezelfde baas Donkersloot (van het beledigde bootje) is ook al een dierenvrind naar mijn hart. HÜ houdt buiten een zeer eigenwijze teckel, genaamd Peter Voddezak een derhalve doorlopend in de re paratie zijnde kater Si Si plus een schildpaddenpaar Sorry en Asta. De natuur verlangt van deze laatstgenoemde schildknapen, dat zij thans onder stro of turfmolm hunne lange slaap der rechtvaardigen slapen, maar niet alzo Sorry, de pad man en Asta de padvrouw. Die prefereren de warm haard en overwinteren in de Don- kerslootse kamer. Wanneer de tijd van de maaltijd is aangebroken wor den zij te zamen en in ver eniging in een zinken bak ge deponeerd, waar de tafel ge dekt is met enige verse groen ten en aangezien bij een schildpad de voltooiing der stofwisseling blijkbaar onge veer een kwartier na het nut tigen der voorgerechten aan breekt laat het dierenminnen- de echtpaar het sla- en an- dijvieminnende echtpaar vijf tien minuten in die bak, waar geen enkele schildpad ooit uit kan geraken. En daarna wordt de bak netjes omgespoeld, terwijl de beide padden zich moeizaam naar de warme haard begeven om hun etensroes uit te sla pen. Zij zijn reeds aardig be jaard, maar hebben het enige tijd geleden gepresteerd een ei ter wereld te brengen, dat evenwel, ondanks het feit, dat mevrouw Donkersloot het op de haard te broeden zette, het niet tot een baby-schildpad wenste te brengen. Als het zo ver nog eens mocht komen, houd ik mij aanbevolen voor een kaartje van papad. Wandelen in maart Over wandelen gesproken. Doet u er nog wel eens aan, of be kijkt ge de ijsbloemen slechts wijselijk van de warmste kant? Ik benijd u, en met mij zullen al degenen, die bij tijd en wijle ae frisse Oostenwind door de haren en langs de oren moeten laten stoeien, jaloers op u zijn. Maar niettemin - er zal eens, in een verre, verre toekomst een tijd komen, dat het zonne tje op onze krullebolletjes twinkelt en stoeit met onze blote armen. Misschien al in maart, maar zeker in augustus. Nu kan de afdeling Noord holland van de Nederlandse Wandelsportbond niet tot augustus wachten, zodat zij hoopt, dat het in maart beter is met het weder, zodat op de derde en vierde maart, op een zaterdag en zondag dus, ietwat zoelere lucht uit mildere ge westen over de kruinen der deelnemers strijkt. Wie nu al durft, kan zich opgeven bij de heren H. C. Smit, Zeeweg E 314 in Driehuis en H. G. SCholts, Acacialaan 82, Bever wijk. Er wordt gestart bij Kenne- merhof. Met slemp; a-ls het nog vriest- 1 en het kost maar een paar centen. Twintig jaar Het twintigjarig bestaan van de „Kennemer Jagers" is in een jaarvergadering alvast een beetje gevierd, maar daar komt ng meer van, want de leden gaan binnenkort een dagje uit. Wandelend toch? Inmiddels is de secretaris, meneer H. C. Smit, adreg zie boven, herkozen. Nog honderddertien Zo gij, vaste klant dezer magere kolommen, kunt we ten, komt van 3 tot 7 april de GOTA naar Velsen, de Gym nasiale Olympiade, die een paar honderd jonge mensen vier dagen lang naar Velsen zal lokken. Wat gij nog niet weet, is dat de huisvesting van al deze gasten de jonge organisatoren iet of wat be nauwt, want er moeten nog 113 sportievelingen uit alle hoeken des lands onder de pannen. Zijn er mensen, die helpen kunnen? X5CCOOOOOOCXX5C)OOOOOOOC)OOOOOOOOOOOOOOOOpC In echte steden is het mij opgevallen, dat er joveral op d'openbare weg door de zorgzame autori teiten vuurpotten met een dading gloeiende kolen 5zijn geposteerd, teneinde ^verstijfde passanten een moment het gevoel te ge- ven, dat het zo'n vaart niet loopt met de winter 2 'en dat het belastingbeta- 8 den ook voor andere din- gen dient dan voor het j? uit de lucht vallen van straaljagers. Zou dit, zo g vraag ik mij af, niet een 8 overweging waard zijn 8 voor de altoos zo koene 8 gemeentebestuurderen in 8 dit eveneens koude Vel- 8 sen? Al was het maar vast om een commissie van jj 8 onderzoek te benoemen, die een en ander voor de i 3 volgende ijstijd voorbe- s 8 reidt. 8 6 XJCOCIOOOCOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOC „Het is de taak van de overheid, om tijdig plannen te beramen en tot uitvoering van de beraamde plannen over te gaan, om het steeds drukker wordende verkeer op de weg mogelijk te maken niet alleen, doch ook zo veilig mogelijk te doen plaats vinden" Dat is dan in klare stadhuistaal de opvatting van de Velser Gemeenschap, sectie Volksontwikkeling, maar dat deze sectie de andere kant der medaille ook kent, bewijst de daaraanvolgende fraaie volzin: „Het is evenzeer de taak van de weggebruiker, of deze nu is voetganger, fietser, motorrijder of automobilist, zich de verkeersregels eigen te maken en wanneer hij/zij deze kennis bezit, deze in toepassing te brengen". Wanneer wij in Nederland iets gaan ondernemen, dan ge schiedt zulks in gebeeldhouw de taal, zo gij ziet, maar dat het gebeurt is oneindig veel belangrijker. We hadden ook kunnen zeg gen: „overheid, geef ons de wegen, mensen kijk uit je doppen" en dat de Velser Ge meenschap zich daar nu voor in gaat zetten is een juichtoon overwaard, want Velsen is óók een onveilig gat, net als Am sterdam en Utrecht. Om de tros verkeerders, die elke dag weer rijdend zondi gen en zondigend rijden de regels van het spel spelender wijs bij te brengen, heeft de sectie Volksontwikkeling der V.G. voor midden maart een cursus voor „alle weggebrui kers" uitgestippeld, waaraan ieder voor f 1.50 kan deelne men. Indien de eerste klap een daalder waard is, dan zal het voorkomen van de laatste dat zeker zijn, meen ik te mo gen stellen en diés roep ik u graag en van harte op, u op te geven tot 1 maart voor deze cursus bij het bureau van de Velser Gemeenschap. Moer. bergplantsoen 22 in IJmuiden of per telefoon via nommer 5743 in IJmuiden. Het is hard nodig. Ook voor u, die denkt, dat ge het wel weet, want het wegenverkeersreglement bevat een reeks fijne kneepjes, die lang niet iedereen onder de knie heeft. Gaat deze kneepjes in grote getale doornemen, eer ge knijp komt te zitten! Het is toch eigenlijk een schandaal, dat de Beverwiikse politiechef zich laatst op een vergadering moest laten ontvallen, dat de kinders van vijf door de bank genomen meer van de ver keersregels af weten dan de ouderen van vijftig. Op vrin den, ik zou u zo graag lang zien leven. LAMPENIER Lezing over psychiatrische voor- en nazorg Er bestond Donderdag in de bovenzaal van het Centrum te Beverwijk zeer veel belangstelling uit medische kringen voor de lezing die zuster F. Meyboom voor de afdeling van „Het Witte Kruis" over het probleem der geestelijk gestoorden kwam houden. De voorzitter van „Het Witte Kruis" dr. Melchior, heette allen hartelijk welkom en sprak als zijn overtuiging uit, dat de aanwezigen een heel andere kijk zouden krijgen op de patiënten van de ver schillende psychiatrische inrichtingen na het horen van de lezing en het zien van de film. Zuster Meyboom gaf bij wijze van inleiding een historisch overzicht omtrent de ontwikkeling van de therapieën voor geestelijk en lichamelijk gestoorden, waar na zij de wijze, waarop men tegenwoordig de psychiatrische patiënten weer geschikt maakt om in de samenleving te worden opgenomen in bescherming nam. Er wor den verschillende geneeswijzen toegepast; hiervan zijn werk, ontspanning en sport wel de voornaamste, vooral de ontspan ning wordt tegenwoordig als heilzaam ge neesmiddel toegepast. De patiënten nemen deel aan excursies, organiseren zelf spel letjes, luisteren naar concerten of musice ren zelf. Ook de vrije-tijdsbesteding vraagt de aandacht en hiervoor zijn veel ge schikte krachten dringend noodzakelijk. Deze vrije tijdsbesteding geschiedt in het algemeen in groepsverband, om de patiën ten de omgang met anderen te vergemak kelijken en ook om hun werkstukken aan hun mede patiënten te kunnen laten tonen en hen van gedachten te doen wisselen met de medemens. Men heeft ontdekt, dat muziek een sterk genezende invloed heeft en men is dan ook tot oprichting van zangkoren overgegaan, waarvoor bekwa me dirigenten juist in dit milieu worden aangesteld. Spreekster gaf vervolgens een toelichting op de Engels-Canadese film „To serve the mind", die een visuele com pletering van haar voorgaande beschou wing was. Na een korte pauze, vervolgde zuster Meyboom haar lezing met de bespreking van de nazorg van de uit de inrichtingen als genezen ontslagen patiënten. De voor naamste taak van de doktoren en zusters is de patiënten de steun en de hulp te blij ven geven die zij nodig hebben. Te dien einde deed zij een zeer dringend beroep op het publiek deze patiënten weer als volwaardigen in de maatschappij op te nemen en hen niet na te wijzen. Als iemand herhaaldelijk in een ziekenhuis wordt opgenomen voor een of andere kwaal, schuwt men hem of haar toch ook niet; maar waarom worden dan de psy chiatrische zieken, die slechts in een ander opzicht patiënt zijn, zo vaak geplaagd door een niet begrijpende samenleving? In haar jarenlange praktijk heeft zij het zelf mee gemaakt dat een ontslagen patiënt zich als voorman had weten op te werken, doch door het „meegevoel" van zijn collega's nu weer in een inrichting is opgenomen. Dit geldt evenzeer voor vrouwen en moe ders die na een tijdelijke geestelijke sto ring, meestal oververmoeidheid, weer in hun gezin worden opgenomen en waarvan de leden daarna een bijster ongezonde nieuwsgierigheid aan de dag leggen. Het publiek moet meewerken om deze mensen de terugkeer in de maatschappij te verge makkelijken en hen niet als een aparte groep in de samenleving beschouwen. Tot slot deed de verpleegster een beroep op hen, die zich als levendoel de verple ging van deze patiënten hebben gesteld, dit beroep niet als „vulling" maar als „ver vulling" te zien. Dr. Melchior dankte spreekster voor de prettige en heldere wijze waarop zij dit moeilijke onderwerp tot een begrip had weten te maken en gaf de aanwezigen de gelegenheid zuster Meyboom enige vragen te stellen. ADVERTENTIE ZEEWEG 275 IJMUIDEN GEDIPL. INSTRUCTEURS Tevens Luxe verhuur zonder chauffeur De Nederlandse Vereniging van Forensen te Castricum komt volgende week dinsdag in hotel De Rustende Jager bijeen voor haar jaarlijkse vergadering. De agenda vermeldt onder andere de jaarverslagen van de secretaris de heer H. Baars en die van de penningmeesteresse, mejuffrouw A. Honig. Voorts is er de ver kiezing van een nieuw bestuurslid aan de orde in verband met aftreden van de pen ningmeesteresse, welke zich niet meer her kiesbaar kan stellen. Het bestuur heeft de heer L. G. M. Houtkamp kandidaat gesteld. De vergadering begint om 20 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9