AAMBEIEN Voorlopig Oranje-elftal versloeg versterkt Feyenoord met drie-een Sterk Amerikaans melodrama in sublieme voorstelling Mevrouw Koch legde op drie nationale titels beslag Manchester United met zes punten voorsprong aan de top van league VALDA Nuttige oefenwedstrijdevenwel zonder veel perspectieven voor 14 maart Van de brug af gezien Duin wij ck-speler Loo kampioen in enkelspel Dames van DWT blijven in de tweede klasse Drie waagstukken in het Waaggebouw MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 5 NEC—VSV blijft 1-1 Vier candidaten Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Voortdurende smaadactie van Unie van Spelers Agressief BADMINTON IN HET KRELAGEHUIS Dames! Vooral na Hamea-Gelet voor Uw handen VOETBAL IN ENGELAND Ondanks sneeuw: vriend schappelijke wedstrijden Jubileum bij het P.E.N. Sleepboot gezonken Zaalhandbaltitels voor Niloc en Olympia Het protest van NEC met betrekking tot de wedstrijd NECVSV op 29 januari gespeeld voor de eerste klasse A van de afdeling betaald voetbal is afgewezen. De uitslag blijft één-één. De nogal onverwacht uitgeschreven oefenwedstrijd van het voorlopig Neder lands elftal tegen het enigszins versterkte Fejjenoord, die zaterdag op het H.B.S.-ter rein in Den Haag werd gespeeld, is in een overwinning met drie-één van de candida- ten voor het Oranje-shirt geëindigd. Het was een verdiende zege, die in de tweede helft zijn beslag kreeg door de toch wel iets betere technische kwaliteiten van de mees te der geselecteerde spelers. De Rotter dammers boden evenwel voortreffelijk par tij. Zij verwierven zich in verscheidene pe riodes een veldmeerderheld, maar zij maak ten van een aantal opgelegde kansen geen gebruik. Voor het Nederlands elftal heeft deze ontmoeting zeker zijn nut gehad, voor namelijk voor de conditie van de spelers. Voor het oplossen van de moeilijkheden voor wat betreft het samenstellen van het team dat op 14 maart tegen Duitsland moet aantreden, bood dit treffen echter niet bij zonder veel houvast. De omstandigheden waren nog te zeer abnormaal om alle spe Iers op hun vorm te beoordelen en vooral om een vergelijking te trekken tussen het spel van de gegadigden, die elkaar een plaats in het Nederlands elftal betwistten. Voor wat betreft de verdediging waren er direot geen problemen. Maar vraag tekens bleven er bestaan ten aanzien van middenlinie en voorhoede. Linkshalf Klaas sens is ze'ker van zijn plaats. Maar op rechts had de Feijenoorder Bak op de sneeuw allerminst in zijn element ge d'UChte concurrentie. De kanthalves van de tegenpartij, Notermans (Fortuna) en Steen bergen (Feijenoord) waren allebei beter, de laatste het best. In de voorhoede deed de VW'er Koopal het als middenvoor lang niet slecht. Hij was ijverig en snel en zeker niet onproductief. Bovendien is Bram Appel op het ogenblik geblesseerd. Maar Cor v. d. Gijp blijft naar de centervoorplaats meedingen. De binnen plaatsen waren met Lenstra en Timmer mans goed bezet, vooral met Lenstra, die bij vlagen weer zeer fraai spel liet zien. Hij maakte voor de eerste twee doelpunten openingen en nam het derde zelf voor zijn rekening. Timmermans deed het dit keer wat bescheidener, maar men mag aanne men, dat hij op 14 maart, wanneer hopen- lijk op een beter veld kan worden gespeeld, weer in ouderwetse vorm zal zijn. Er liepen eigenlijk vier candidaten voor de twee buitenplaatsen op het veld. De Ja ger (DFC) en Moulijn (Feijenoord) bij de de vier was Bosselaar het minst op dreef. Rijnvis (ADO) bij de sparringpartners. Van de vier was Bosselaars het minst op dreef. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij als candidaat voor de oranjeploeg afvalt. Hij moet op 11 maart in Ankara in het militaire elftal tegen Turkije spelen. En het is bijna niet aan te nemen, dat hij drie dagen later al weer voor de nationale ploeg in Dusseldorp zou uitkomen. Van de drie anderen zouden wij althans naar hun verrichtingen in de sneeuw te oor- De Jager maakt het tweede doelpunt voor het voorlopig Oranjeteam. V.l.n.r. De Jager, Oosterholt, doelman v. d. Bijl, Kooien en Moulijn (allen Feyenoord) ADVERTENTIE 'n geheel nieuw middel tegen r-V 4; %g*r V'J jV Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *r» Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Engelse League trekt zich terug uit commissie De Engelse league heeft zich terugge trokken uit de permanente commissie, waarin ook de Football Association en de Unie van spelers vertegenwoordigd zün. De commissie werd ingesteld in 1949 op aanbeveling van het nationale scheidsge recht van het ministerie van arbeid, nadat er een staking van de spelers had gedreigd in verband met lonen en werkvoorwaarden. Het doel van de commissie was het vinden van een methode van onderhandelen tus sen de League en de Unie van spelers. Vrijwillig trad ook de FA toe, om te trach ten de beide organisaties tot elkaar te brengen. Een woordvoerder van de League verklaarde, dat deze beslissing is genomen omdat het geen nut heeft verder te onder handelen met de spelersvereniging, die een voortdurende smaad- en schimpcampagne voert. s#~ss*r-4: delen de voorkeur geven aan de buitenge woon actieve De Jager en de zich onophou delijk in het spel mengende Hagenaar Rijn vis. Maar nogmaals, er was in dit opzicht eigenlijk té weinig peil te trekken op deze wedstrijd. Overigens hadden zowel organisatoren als de spelers en publiek het zaterdag heel wat beter getroffen dan j.l. woensdag, toen op het zelfde veld het militaire elftal tegen de Verenigde Staten speelde. De winterzon had de bovenlaag van de sneeuw wat zach ter gemaakt, waardoor het gemakkelijker viel op de been te blijven. De temperatuur was veel minder laag, zodat het veld om zoomd werd door ongeveer 10.000 toe schouwers. ff ff Het toneelseizoen 19551956 is al ruim schoots over de helft en tot nu toe zijn er nog maar weinig gebeurtenissen van ar tistieke betekenis te vermelden geweest. Doch eindelijk is het dan zover: de Neder landse Comedie heeft met „Van de brug af gezien"(A view from the bridge) van Arthur Miller onder strakke, voorbeeldig op de climax afgestemde regie van Henk Rigters een voorstelling gegeven, die het verlies of het tekortgekomene van vele avonden goedmaakt door de geleverde prestaties en door de versterking van het geloof in de kunst van het moderne theater. Het was zaterdag in de Amsterdamse Stadsschouw burg alsof het gezelschap een motie van vertrouwen indiende, die met algemene stemmen en onder luide toejuichingen werd aangenomen. Men heeft het in de wandelgangen een riskante onderneming genoemd een één- akter bij wijze van avondvullend stuk aan tc bieden zij het dan een spel in vele, in elkaar overgaande tafrelen en door een pauze in twee helften verdeeld. In Amerika gaat aan de vertoningen een nog kortere dramatische episode „Een herinnering aan twee maandagen" vooraf. Ik geloof, dat men bij ons een wijze beperking heeft toegepast. „Van de brug af gezien" heeft een speelduur van ongeveer twee uur. Wat men mogelijk aan lengte mist, vindt men Feijenoord bleef gedurende 37 minuten vrijwel steeds in de meerderheid. Maar een bekeken voorzei van Lenstra vormde de inleiding tot een doelpunt aan de andere kant. Van de linkervleugel schoot midden voor Koopal de bal met een welgemikt schot in de rechterhoek. Na de rust bleek het voorlopig Neder lands elftal veel beter ingespeeld. Van d'er Bijl moest onmiddellijk na de hervatting een schot van Koopal wegwerken en een combinatie tussen Lenstra en Moulijn kon pas op de doellijn worden gesjuit. Maar in de achtste minuut was er voor de Rotter dammers geen houden meer aan. Uit een verrassende voorzet van Lenstra kon rechts buiten De Jager met een kopbal via de bin nenkant van de paal scoren (20). De verdediging van de nationale ploeg werd minder hecht toen Wiersma zich we gens een lichte blessure moest laten ver vangen door Beekman van Vitesse. In de 19de minuut rukte rechtshalf -Steenbergen Ver naar voren. Van zijn pass maakte Van der Gijp uitstekendgebruik (2—1). Nog geen minuut later echter lanceerde Tim mermans zijn collega-binnenspeler Lenstra voor een solo-actie en met een fraai boog schot schoot Abe in (31). De opstellingen waren: Voorlopig Nederlands elftal: Doel: De Munck (Fortuna). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Bak (Feijenoord), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV). Voor: De Jager (DFC), Timmermans (ADO), Koopal (VW), Lenstra (Encchédé) en Moulijn (Feijenoord). Feijenoord: Doel: Van der Bijl. Achter: Odenthal (Enschedé) en Oster- holt. Midden: Steenbergen, Kerkum en Noter mans (Fortuna). Voor: Bosselaar, Van Woerden, C. van der Gijp, Schouten en Rijnvis (ADO). Ook dit jaar z(jn de nationale badminton kampioenschappen weer een groot succes geworden voor de Nederlandse Badminton Bond en hoewel de publieke belangstelling wellicht iets tegenviel, kan men over de behaalde resultaten tevreden zijn. De be langstelling voor deze nationale wedstrij den was dit jaar enorm: niet minder dan driehonderd spelers(sters) zijn zaterdag en zondag in het Krelagehuis in Haarlem bin nen de lijnen gekomen. Ook nu weer was de strijd bijzonder fel en zoals wij reeds hadden verwacht, slaagden in de diverse klassen, de Duinwijck-spelers(sters) er in successen te behalen. Het dames-enkelspel werd voor de acht tiende keer een succes voor de Haagse speelster mevrouw Annie Koch, die er in slaagde in de finalewedstrijd de Duin- wijckspeelster Ina van Gessel, die op ver rassende wijze tot deze finale was doorge drongen, te kloppen (11-3, 12-10). Jammer was het ongetwijfeld dat de Nederlandse kampioene Els Robbé, die door familieom standigheden verstek moest laten gaan, op deze wijze haar titel kwijt is geraakt. Geheel volgens de verwachtingen slaag den de Nederlandse kampioen Den Hoed- (Den Haag) en de Duinwijck-speler Bob Loo er in door te dringen tot de finale in het heren enkelspel. Bijzonder verrassend nam de kampioen in de eerste set de lei ding (3-0), doch deze achterstand kon Loo niet verontrusten en de Duinwijcker bracht met 15-7 deze set op zijn naam. In de twee de set kreeg de kampioen in het geheel geen winstkansen, zodat Loo ook deze set met de overtuigende cijfers (15-3) it) zijn voordeel besliste. Hij legde hiermede voor het eerst beslag op de Nederlandse titeh Hoewel Loo evenals mevrouw Koch tot drie finalewedstrijden doordrong legde toch slechts mevrouw Koch dit jaar op drie titels beslag. Nadat zij in het dubbel in samenwerking met de Duinwijck-speelster Van Leeuwen had gezegevierd over de dames Van Aken/Leeuwenberg (Den Haag), slaagde zij er bovendien nog in het gemengde Duin wij ck-dubbel mevr. Ver- hoef/Loo in samenwerking met haar part ner Bosman overtuigend te kloppen (15-7, 15-7) waarmede zij haar derde titel in de wacht sleepte. Het herendubbel tussen Verhoef/Loo (beiden Duinwijck) en Lehman/Fortunati (Duinwijck/KLM) werd een bijzonder aan trekkelijke partij en hoewel de Haarlem mers ongetwijfeld sterker waren dan hun tegenstanders, bleef de strijd door de ge boden tegenstand bijzonder spannend. Behalve deze nationale wedstrijden in de A-klasse werden gelijktijdig de wedstrij den in de B- en C-klasse gespeeld,- zodat de volgende resultaten werden bereikt: A-klasse. Dames enkelspel: 1. Mevr. A. Koch (Den Haag); 2. Mej. v. Gessel (Haarlem). Dames dubbelspel: 1. Mevr. Koch/Mèj. v. Leeuwen (Den Haag/Haarlem); 2. Mevr. v. Aken/Mevr. Mevr. Leeuwenbergh (Den Haag). Gemend dubbelspel: 1. Mevr. Koch/Bosman (Den Haag 2. Mevr. Verhoef/Loo (Haarlem). Heren Enkelspel: 1. Loo (Haarlem); 2. Den Hoed (Den Haag). Heren dubbelspel: 1. Verhoef en Loo (Haar lem); 2. Lehman en Fortunati. B-klasse. Dames enkelspel: 1. v. d. Swan; 2. Peyster. Dames dubbelspel: 1. Peyster/v. d. Swan; 2. Oorschot/Bernard. Gemengd dubbelspel: 1. Mulder/Yeama; 2. Peyster/ Wittkamp. Heren enkelspel: 1. v. d. Swan; 2. Peyster. Heren dubbelspel: 1. Greefhorst/Koch; 2. Walstra/Ruys. C-klasse. Dames enkelspel: 1. Holt; 2. Bal- ■last. Dames dubbelspel: 1. Holt/Polderman; 2. 'Ort/Ort. Gemengd dubbelspel: 1. Fortunati/Veentjes; 2. Garritsen/Garritsen. Heren enkelspel: 1. Van Galen Last; 2. Zeth Paul. Heren dubbelspel: 1. Veentjes/Veentjes; 2. Schild/Schild. Na afloop van de wedstrijden werden de talloze fraaie prijzen in het restaurant van het Krelagehuis door de heer L. Verhoef, voorzitter van de Nederlandse Badminton Bond, met een toepasselijk woord aan de Drijswinnaars(essen) uitgereikt, waarbij het juniorenlid Piet Vinke (KLM, Den Haag) een extra prijs in ontvangst mocht nemen voor de beste prestatie tijdens dit toernooi. ADVERTENTIE Het vertrouwen van Manchester United in jeugdige spelers werpt dit seizoen wel vruchten af. Het lijkt er veel op, dat de club z(jn tweede na-oorlogse leaguekam pioenschap tegemoet gaat. Met nog slechts tien wedstrijden te spelen heeft Manchester United zes punten voorsprong op zijn naaste concurrent, Blackpool. Het ziet er naar uit dat de topclub moeilijk te achter halen zal zijn. Zaterdag handhaafde Man chester United zijn ongeslagen thuisrecord door het onder aan de ranglijst staande Aston Villa met één-nul te verslaan. Aston Villa heeft dit seizoen nog geen enkele uit wedstrijd gewonnen, maar het bood de fa vorieten voor de titel sterke tegenstand. De strijd werd na de rust beslist door een doelpunt van de Ierse rechtsbinnen Whelan. Het weer benadeelde ook het Engelse voetbal voor de vierde achtereenvolgende week. Er moesten acht wedstrijden worden uitgesteld. Op sommige plaatsen werd op keiharde sneeuw gespeeld. Strafschoppen speelden een voorname rol in de twee-één zege van Blackpool tijdens de uitwedstrijd tegen Charlton. Beide kregen er in de eerste helft één te nemen. Taylor schoot die voor Blackpool in, maar de Zuid Afrikaan Leary miste. Leary revancheerde zich na de rust met een schitterend doelpunt. Maar ook Taylor scoorde nog een keer voor Blackpool. Het meeste publiek (50.800 toeschou wers) kwam bij Newcastle, dat Arsenal met twee-nul versloeg. Newcastle staat nu op de derde plaats van de ranglijst, met drie punten achterstand op Blackpool. Arsenal en Sunderland (dat met drie-nul van West Bromwich verloor) waren de enige verliezende clu'bs van de acht, die nog meedoen aan de strijd om de beker. De strijd om de degradatie te ontgaan wordt steeds scherper. Huddersfield won namelijk met twee-één van Luton door twee solo-rennen van de internationale rechtshalf McGarry. Luton heeft de laatste tijd niet veel geluk. Aan het einde van 1955 stond het op de derde plaats, maar sindsdien heeft het geen enkel punt ver overd en het staat nu op de zevende plaats van onderen. Tottenham lijkt nu wel voor goed uit de gevaren-zone. De vier-nul over winning op leaguekampioen Chelsea was de beste prestatie van dit seizoen. De uitslagen De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league, luiden: Eerste divisie: Birmingham CityPorts mouth 3-2; BurnleyCardiff City 0-2; Charlton AthleticBlackpool 1-2; Everton Bolton Wanderers 1-0; Luton Town Huddersfield Town 1-2; Manchester United Aston Villa 1-0; Newcastle UnitedAr senal 2-0; Preston North EndManchester City 0-3; Tottenham HotspurChelsea 4-0; West Bromwich Albion—-Sunderland 3-0. Tweede divisie: BarnsleyBlackburn Rovers 2-1; Bristol CityLeicester City 1-1; BuryHull City 3-2; Leeds United Sheffield Wednesday 2-1; Notts County Doncaster Rovers 3-2; Port ValePly mouth Argyle 3-1; Swansea TownBristol Rovers 1-2; West Ham UnitedLiverpool 2-0. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND Ondanks sneeuw en de volgens de KNVB nog maar steeds onbespeelbare voetbal velden hebben enkele clubs gisteren vriend schappelijke wedstrijden gespeeld. Enkele uitslagen waren: LimburgiaRapid 0-1; VVVNoordlimburgs elftal 7-1; Volewijc- kers—DWV 2-2. Een vriendschappelijke wedstrijd op een twaalf centimeter dikke sneeuwlaag tussen PSV en Fortuna is met 2-0 door de be zoekers gewonnen. Voor de promotie-waterpolo-competitie heeft DWT in Den Haag gespeeld tegen DVZ en verloren met tweeeen. Zij blijft dus in de tweede klasse. In het Sportifondsenbad in Haarlem kreeg Haarlem voor de bekercom petitie dames Neptuniis uit Amersfoort te gast en werd uitgeschakeld. In de eerste klasse dames versloeg HVGB de DWT- reserves met vijfeen. De wedstrijd DVZDWT is een vrijwel gelijk opgaande strijd geworden, waarin de gastvrouwen in de tweede helft van de strijd aan het langste eind trokken. De eerste aan vallen waren voor DWT. Annie Metselaar kwam door de DVZ-verdediging heen en DWT had de leiding. Goed samenspel van de DVZ-aanvalsters werd uiteindelijk met een doelpunt bekroond. Met eeneen werd aan de tweede helft begonnen. Toen bleef de DVZ-verdediging voor DWT gesloten. De gastvrouwen scoorden daaren tegen nog eenmaal. Met de stand tweeeen klonk het eindsignaal. Hiermede is de halve promotiecompetitie ten einde. Neptunus, dat gelijk speelde tegen DWT en een overwin ning behaalde op DVZ, promoveerde naar de eerste klasse. De eindstand is: Neptunus2 1 1 0 3 63 DVZ 2 1 0 1 2 3—5 DWT 2 0 1 1 1 3—4 De Haarlem-dames zijn in de strijd tegen Neptunus niet best op dreef geweest. Na fraai opzwemmen van Thea de Vries en ver keerd overnemen in de Haarlem-verdedi ging, boekte Neptunus de eerste winst. Met een achterwaars schot van Corrie Holm werd het eeneen. Hierna werd door de Haarlem-keepster een Neptunus-aanval tot corner verwerkt Uit de hoekworp zorgde Thea de Vries voor tweeeen. In de tweede helft plaatste Menny Otto Proper een vrije worp naar Corrie Holm, die scoorde. Aan de stand tweetwee had Nep tunus reeds genoeg om te blijven door bekeren. Haar verdediging sloeg de verdere Haarlem-aanvallen af. Roos van der Hoe' bracht de Neptunus-overwinning op drie- twee. In de eerste klasse dames-wedstrijd HVGF DWT 2 namen de gasten door Hennie Mo lenaar de leiding. Maayke Fuykschot wa goed op schot. Zij zette de DWT-voorspron- om in een viereen achterstand. Kort voo het einde maakte Hennie Brouwer er vijf een van. Herei Watervrienden bond de strijd aan teger DWT 4, dat over alle linies sterker was en met drieeen won. In de ontmoeting HVGF 3Hillegom zijn de gasten er niet aan te pas gekomen; ze werden met zesnul ver slagen. De ontmoeting HPC 3DWT 3 was een gelijk opgaande strijd, waarin de punten werden gedeeld: tweetwee. j aan diepte of hoogte terug. En wat de vorm betreft, waaraan naar men zegt de Nederlanders zo'n hekel hebben: zijn de Griekse tragedies niet evenzeer éénakters? In zijn voorwoord spreekt Arthur Miller over het gevoel voor de vorm, dat zich onontkoombaar aan hem opdrong: sober, direct op het doel gericht, in adem benemende eenvoud. Dit zou in overeenstemming zijn met de ambities, enkele jaren geleden- naar aan leiding van „De dood van een handelsreizi ger" door hem tot uitdrukking gebracht, wat de inhoud betreft: het schrijven van een tragedie van de gewone man in deze tijd. Hij grijpt thans naar die aanvechtbare stelling terug: „Er was zo'n ijzersterke zui verheid in de autonome egocentriciteit van ieder van de betrokken personen, die het verweven van hun levens vrijwel het werk van het noodlot leek". Ik wil mij niet in een theoretische dicussie hierover begeven, want ik ben veel te blij, nee: gelukkig, met wat ik in dit hedendaagse spel aan klas sieke elementen herken: de alle bijkomstig heid uitsluitende eenheid van handeling, het heldere pathos, de duidelijk zichtbare boog van tot barsten gespannen krachten. Evenmin als „De dood van een handels reiziger" is „Van de brug af gezien" een tragedie. Maar dat doet niet de minste afbreuk aan de waardering voor wat ik zie als een beklemmend melodrama, zoals'dat al voor de oorlog door professor Clayton Hamilton als de toneelvorm voor de toe komst, waar wij thans aan bezig zijn, werd voorspeld. Arthur Miller geeft ons een schokkende sensatie: hij toont ons een dui delijk patroon van uiterlijke omstandig heden, geladen met menselijke hartstoch ten, die het leven van een man in gevaar brengen en te gronde richten. Van een noodlot, dat onpersoonlijk is, of van een mysterie lijkt mij geen sprake te zijn. Maar men wordt bevangen door vrees en men raakt bevangen door medelijden. Dat is veel. Het gebeurt niet vaak meer in de schouwburg, dat men werkelijk iets kan beleven. Doch zoals men bij het ouderwetse melodrama de rampzalige heldin zou wil len beschermen en de schurk afranselen, heeft men hier de gewaarwording van de macht dat men ten goede zou hebben kunnen ingrijpen. De hierboven bedoelde man is de haven werker Eddie Carbone, die de nu zeven tienjarige nicht Catherine van zijn vrouw met een tot onbewuste liefde gegroeide toewijding heeft opgevoed. De orde van zijn bestaan wordt verstoord door de komst van twee Italiaanse neven, illegale immi granten, die hij onderdak verleent. Alles gaat betrekkelijk goed, totdat Eddie be merkt dat Rodolpho, de jongste van het tweetal, Catherine voor zich heeft inge palmd. Ondanks de waarschuwing van een in de wijk bij Brooklyn Bridge ingebur gerde advocaat mr. Alfieri, die tevens als verteller (zo men wil: het koor, vertolker van de openbare mening) fungeert, tracht hij met alle middelen deze verhouding te verbreken. Hij insinueert, dat Rodolpho haar alleen gebruikt ter verkrijging van het Amerikaanse staatsburgerschap en. be schuldigt hem vervolgens van homosek sualiteit. Zijn laatst^ stap: aangifte bij^ de vreerri(feriing^r\i)t)lifie,J 'mdêf hij met zijn leven betalen. De Nederlandse Comedie heeft er een prachtige voorstelling van gegeven. Magi straal is door Ko van Dijk de rol opge bouwd en uitgewerkt van de eenvoudige arbeider, die wordt meegesleept door de gewonde roofdierlijke natuur in hem in een katastrofale gedragslijn, een moreel aangeschotene, die zijn houvast in de sa menleving verliest. Zijn toedoen verplaatst het gevecht op leven en dood uit een achterbuurt naar het niveau waar tragi sche helden hun verheven vertoningsrech ten doen gelden, omdat hij Eddie Carbone met een verschrikking zaaiende eruptie van in hem sluimerende kracht, waarop hij niet is voorbereid, een bovenmenselijke allure geeft. Het door Harry Wich ont worpen decor, met de symbolische uit beelding van de brug door het vereenvou digd naturalistische woonsituatieplan heen, werkt in aansluiting hierop zeer effectief. Van de andere medewerkenden moet in de eerste plaats de innigwarme moeder rol van Mimi Boesnach worden genoemd, onopvallend en toch voortdurend binnen de grens van haar bestaansmogelijkheid aanwezig. Veel meer spectaculair waren de kansen, die Sigrid Koetse als Catherine met beheerste ontlading van temperament voortreffelijk gebruikte. Ramses Shaffy, onherkenbaar geblondeerd, lijkt mij nog te zoeken naar een natuurlijke uitweg voor zijn onmiskenbaar talent. Hij trad teveel op als een vertegenwoordiger van de be doelingen van zijn regisseur. In eenvoud sterk was de Marco van Frans 't Hoen, de oudste broer. Louis Saalborn trad als gast in de rol van Alfieri op men had geen betere keuze kunnen doen: beseffend dat hier geen orgeltoon paste, zette hij zijn ge hele persoon in als de ideale toeschouwer. DAVID KONING Van links naar rechts Ramses Shafjy, Sigrid Koetse, Ko van Dijk en Mimi Boes nach in „Van de brug af gezien" van Arthur Miller, waarvan de Nederlandse Comedie zaterdagavond de première gaj in de vertaling van Nel Bergmans-Withaar. Nauwelijks bekomen van de ervaring be vond ik mij zaterdag te middernacht in het Waaggebouw, waar de toneelwerk groep „Test" met een trits van experimen tele stukken debuteerde. Na gezien te hebben, hoe waarachtige kunst alle beper kingen doorbreekt, deed het bijna als zin loze moedwilligheid aan in het programma te lezen: „Wanneer de voorstelling in een lijst wordt gezet en de werking dus twee dimensionaal is, gaat het kijkkast-element overheersen. Een schijn-van-werkelijk- heid dreigt dan de plaats in te nemen van het spel-als-werkelijkheid". Zulks ter motivering van het „ronde theater". In „Van de brug af gezien" was men nota bene met een kijkkast in een kijkkast geconfronteerd en had men in de ingelijste spiegels een ontroerend beeld ge zien van de „crisis van het menselijk hart in deze tijd". De laatste zinsnede is weder om uit de aankondiging van de zoekers naar vernieuwing overgenomen. In die „arena" echter heb ik geen enkel avontuur beleefd. Nu wil ik „Test" in mijn oordeel over deze heus wel interessante proefneming niet de dupe van de vergelijking en van de weinig ideale omstandigheden laten wor den. Te minder, omdat ik het van harte eens ben met zo'n beginselverklaring als: „De plastiek van het toneel is niet schilder achtig maar ruimtelijk". Ik geloof alleen dat Kees van Iersel en de zijnen een ver keerde keuze van stukken hebben gemaakt, het ene experiment hinderend met het an dere. De thans vertoonde éénakters zijn nieuw of actueel door de inhoud, niet door de theatervorm. „De kale zangeres" van Eugene Ionesco heb ik jaren geleden in Parijs als „gewone" voorstelling gezien en men herinnert zich misschien hoe enthou siast ik toen over deze bijna macabere toe spitsing der absurditeit was. Nu bleef ik er onbewogen onder. Door het ontbreken van de normale entourage was het angst aanjagend bizarre uit zijn element gerukt. Sieto Hoving, Elly van Stekelenburg, Ton Lensink, Ellen de Thouars, Marijke Hoving en Hans Culeman hebben er zich overigens met fantasie en begrip voor ingespannen. „De reis naar de groene schaduwen" van de Deense auteur Finn Methling, een bio grafische registratie van voornamelijk zin- tuigelijke gewaarwordingen in een vrou wenleven, maar al gauw vastlopend in de sfeer van het sentimentele damesweek blad, werd door Ellen Vogel virtuoos en gevoelig spelenderwijze voorgedragen. Ik had de indruk, dat men dit op een televisie scherm had moeten zien om het te kunnen waarderen. „De getuigen" van Hugo Claus, door Ben Groenier geregisseerd, met Onno Molenkamp en Broes Hartman, Herbert Joeks en Hans Culeman als acteurs en Herman van Eelen als nieuwslezer, was als toneel langdurig en vreemd uit onver mogen de duistere bedoeling los van con venties te realiseren. „Test" wil meer spelmogelijkheden. Dit is alleen maar toe te juichen. Maar laat men dan stukken nemen, die voor de spe lende mens geschreven zijn. Spelen van volwassenen is een uiting van cultuur, van beheersing van vormen. Men moet niet beginnen de dingen door elkaar te halen. DAVID KONING De heer J. Kant te Santpoort-station trad op 25 februari 1931 in overheidsdienst. Later ging hij over naar het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland, waar hij thans werkzaam is in de rang van technisch opzichter B. Zaterdag werd de heer Kant ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum gehuldigd, waartoe hij in de morgenuren door de directie van het PEN werd ontvangen, en waar hem behalve een gratificatie een bloemenhulde van het Pro vinciaal bestuur ontving. Daarna volgde de huldiging door zijn collega's. Namens het jubileumfonds van het PEN zijn de heer Kant enige fraaie geschenken overhandigd. Vannacht is door onbekende oorzaak op het IJ gezonken de sleepboot „President Roosevelt" van de firma Goedkoop. Het schip ligt bij de vroegere Vismarkt. Men is bezig het schip te lichten. In Rotterdam zijn Zondag de nationale zaalhandbalkampioenschappen gehouden. In de halve finales bij de heren ging lands kampioen PSV met 87 ten onder tegen Olympia. Op het andere veld miste Niloc drie strafworpen en verloor met 24 van Hellas. Bij de dames brachten PSV en Hygiea het evenmin verder dat de halve finales. PSV we/d door Niloc verslagen (45) en HCG bleef met 20 de meerdere over Hygiea. In de finale (dames) werd Niloc na spannende strijd kampioen door van HCG met 31 te winnen. Olympia overspeelde in de herenfinale Hellas volkomen door een 81 voorsprong te nemen. Hellas' eindsprint was niet sterk genoeg om deze grote achterstand weg te werken en Hellas verloor met 96.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7