Velsen wil de kunstenaar ook in parken en plantsoenen werk geven „Volkscredietbank houdt mensen uit handen van afbetalingsmagazijnen" Zeven dagen kennis aan de Heirweg Havenbei!:hten Schilderijen- en oudheidkundige expositie een succes Tweede DCIJ-er Lodder kampioen eerste klasse „Bij infiltratie is ruilverkaveling nodig" VVB voetbalde op besneeuwd „Watervliet" 6 Onthulling van Tollenaar's wandschildering in kleuterschool eerste van serie opdrachten Uitgevaren visserijvaartuigen P.v.d.A.-leden bespreken IJmondplan ABG-filmavond van afdeling Velsen-Noord Voor 1956 wordt gerekend op een verstrekking van f 2.200.000,- Bejaarden krijgen hun televisie-toestel Om de damtitel in de IJmond Voor het „Koningin Wilhelminafonds" Agenda voor Beverwijk Hoofddorp overtuigend sterker (8-2) Grote drukte öp Kennemer ijsbaan EEQArfKCr Extra kolentoeslag hoger Bloem van Beverwijk streed aan de Aagtendijk MAANDAG 27 FEBRUARI 1 9 5 BIJ DE ONTHULLING van de fleurige wandschildering, die de Overveense kunste naar Levinus Tollenaar maakte in de nieuwe kleuterschool „De Kuinkrekels", die de groenstrook van IJmuiden tussen Radarstraat en Gijzenveltplantsoen onderbreekt, heeft wethouder H. de Boer zaterdag enige verheugende mededelingen kunnen doen omtrent de belangstelling, die de gemeente kan ontplooien voor de kunst bij het ver wezenlijken van openbare gebouwen in de gemeente Velsen. Deze eerste opdracht, een pastelkleurige symboliek van zon en levensvreugde, zal namelijk gevolgd worden door enige andere. Een beeldbouwwerkje van Gerda Rubinstein, dat tussen de kleuter scholen in de groenstrook zal worden geplaatst, komt binnenkort gereed en daaren boven zijn nog enige opdrachten verstrekt. De wethouder hoopte voorts, dat de over heid daartoe in gevallen als dit in staat gesteld door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat op de bouwsom van scholen een bepaald bedrag toe stond voor artistieke verfraaiing van deze gebouwen, verder kan gaan en zelf ook in parken en plantsoenen de kunstenaar aan het werk kan zetten. In zijn toespraak voor en na de onthul ling der wandschildering heeft de heer De Boer opgemerkt, dat Tollenaar met zijn schepping aansluiting en inspiratie heeft gezocht bij kindertekeningen, die dan ook in grote getal in de speelzaal te bewonde ren waren. Zijn beste compliment is wel licht geweest de opmerking van een van de kleuters, die vond, dat de vogels, die oe schilder in de bomen zette, zo vrolijk leken, „alsof ze zouden gaan zingen". Dit vertelde mej. IJ Kuperus, het hoofd van „De Duin krekels" in een slotwoord, waarin zij me moreerde, hoe de leerlingen van haar school het kunstwerk aan de wand van de kleuterschool hebben zien groeien. Niet in gebreke blijven Wethouder De Boer merkte op, zoals wij in een deel van onze editie van zaterdag nog konden melden, dat zij, die thans in deze groeiende gemeenschap de kunst ver zuimen onder de aandacht van de jonge generatie te brengen, terecht door het ko mende geslacht in gebreke zullen worden gesteld. Ook de directeur van openbare Werken, ir. D. N. Dammers, die met de gemeente-architect en verscheidene hoof den van scholen bij de korte plechtigheid in de kleuterschool aanwezig was, heeft het zijne gezegd over deze primeur in Vel- sens openbare gebouwen. „Dit is voor ons i een bijzonder moment", zei de heer Dam mers, „want zulk een kunstwerk geeft aan het gebouw, waarin de architect weinig ruimte vindt om zijn fantasie te laten gaan als gevolg van een lange reeks voorschrif ten, de nodige finishing touch. Hij meende, dat de huidige scholen „vre selijk sober" blijven. Deze schildering heeft echter een poging gedaan met een ietwat "gewaagde kleurzetting het gebouw op de hoogte van de tijd te brengen. Hij prees voorts de prettige samenwerking tussen overheid en kunstenaar en karakteriseerde het muurvlak, dat door drie vierkante ra men wordt beheerst, maar thans vooral door het lichtvoetige fresco, aldus „Het laat de buitenwereld in de conceptie dringen". De heer Tollenaar zelf toonde zich dank baar voor het vertrouwen, dat de gemeen telijke overheid hem heeft geschonken en Vrijdag 10 februari: mt. Emma Wilhelmina KW 135. Maandag 13 februari: mt. Wiron II IJM 211; ml. Nederland VI KW 37, Bertha KW 38, Rijnmond III KW 4. Huiberdina Gijsbertha KW 85, Borneo KW 127, Wilhelmina III KW 147. Dinsdag 14 februari: mt. Shamrock IJM 129, Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171: ml. Annie IJM 14, Martha IJM 74, Gorredijk IJM 75, Fierman Eduard KW 5 (24 febr. binnen), Willem Cornelis KW 16, Grietje KW 20, Aaf- ke Jacoba KW 41, Toenadering KW 95, Robert William KW 123, Java KW 159, Ber- tina VL 85; mk. Dine Marie KW 57. Donderdag 16 februari: ml. Martenshoek IJM 283, Willy SCH 7, Cornelia Maria SCH 135; mk. Mercator IJM 19, Albatros KW 68. Vrijdag 17 februari: ml. Cornelis Marinus KW 48, Onderneming IV SCH 153, Cornelis VL 83; mk. Wiron V IJM 208, Pietertje HD 87. Zaterdag 18 februari: ml. Voorwaarts KW 140 naar Scheveningen. Maandag 20 februari: ml. Heemstede IJM 53, Verwachting IJM 204, Hubertha Gerarda KW 9, Arie Nico KW 17, Volharding KW 23, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Noordzee KW 47, Elizabeth KW 64, Willy Alida KW 65. Saturnus KW 69. Nelly Maria KW 70, Jan KW 84 (22 febr. binnen)), Wil- lempje KW 89, Alida KW 91. Ella Christina KW 97, De Vrouw Dirkje KW 104. Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Rijnmond V KW 110, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Wilhelmina II KW 138, Arie KW 155, Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Eendracht KW 168 Aleida KW 169. Scheveningen SCH 107, Prinses Juliana VL 97. Dolfijn RO 2: mk. De Twee Gebroeders IJM 3 (22 febr.), Dageraad IJM 4, Texel IJM 5 (23 febr. binnen), Marian ne IJM 7. Maartje IJM 8 (22 febr. binnen), Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Twee Gebroeders IJM 27, Emisel IJM 31, De Hoop I IJM 45, De Hoop II IJM 59, Wiron I IJM 210 (24 febr. binnen), Neeltje IJM 240 (22 febr. binnen), Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17. Nerim III AM 18. Nehim IV AM 26, Vier Gebroeders TX 14 (24 febr. binnen), Tiny Dieuw WR 33. Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50. Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (22 febr. binnen), Tiny KW 34, Stem KW 36, Prinses Margriet KW 51. Hermina IV KW 53, Alice KW 62, i Gerda Marinne KW 71, Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92, (22 febr. binnen), Willem KW 94, Arendje KW 98, Jacoba KW 105. Agatha Arie KW 26, Koningin Juliana KW 133, Coen Bot UK 3. Dinsdag 21 februari: ml. Rijnmond IV KW 15, Dirk KW 19, Orion KW 22, Margrietha Maria KW 29, Helena KW 39. Everard Chris tina K W40, Neptunus KW 45, Maria Jacoba KW 73, Hette Margaretha KW 74. Excelsior II KW 78, Nestor KW 101, Bali KW 129. On derneming KW 175. Onderneming II SCH 27, Jacoba Gesina SCH 36, Noordster VL 197; mk. Corrie IJM 78, Cornelia Adriana KW 58, Pieter Jacob KW 178. Woensdag 22 februari: ml. De Arend KW 7, Doggersbank KW 75, Jan KW 84, Onder neming III SCH 117. Donderdag 23 februari: mt. Wiron IV IJM 209; ml. Vertrouwen KW 6; mk. De Twee Gebroeders IJM 3. Op vrijdag 2 maart houdt de federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid een ledenvergadering in ,,'t Centrum". Op deze avond zal een bespreking plaats vinden van het IJmondplan. Tevens zal de gemeenteraadsfractie verslag uitbrengen over 1955. voor het besef, dat er voor de autoriteit van de kunstenaar is opgebracht; mevrouw Tollenaar ontving uit handen van wethou der De Boer een bloemstuk. Tijdens de opening van de filmavond voor leden en huisgenoten, van de Alge mene Bedrijfsgroepencentrale, die zater dagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat is ge houden en waarvoor veel belangstelling be stond, heeft de afdelingsvoorzitter, de heer S. Knorren, enige mededelingen gedaan. De afdelingsjaarvergadering wordt op 28 maart gehouden. Aangezien deze bijeen komst een feestelijk karakter krijgt wegens de huldiging van vier jubilerende leden, worden dan ook de dames uitgenodigd. Voorts wordt een zaalforum gehouden. Met interesse vernamen de aanwezigen, dat de leden, die veertig jaar lid zijn van de bond in de gelegenheid worden gesteld met hun echfgenoten op kosten van de bond een week lang in het Flevo-kamphuis te Huizen door te brengen. Van het hoofdbestuur was de heer Pen- ninkhof afgevaardigd om een kort betoog te houden over de recente gebeurtenissen in de stichting van de Arbeid. Met grote belangstelling hebben dé aan wezigen de Russische film „Circus Arena" gevolgd, waarvan de kleurenbeelden tot de verbeelding spreken. Niet minder interes sant was de film „Emigranten", B. en W. van Heemskerk delen de gemeenteraad mede dat deze gemeente sinds een aantal jaren aangesloten is bij de gemeenschappelijke regeling voor de Volkskrediet bank te Haarlem, tezamen met de gemeenten Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heem stede, Bloemendaal, Zandvoort en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, terwijl thans ook de gemeenten Hillegom en Beranebroek zullen toetreden. De Volkskredietbank heeft tot taak te voorzien in de behoefte aan consumptief en noodkrediet van de inwoners van de tot deze gemeenschappelijke regeling toege treden gemeenten en haar medewerking te verlenen bij het herstellen van het gelde lijk evenwicht van de kredietaanvragers. „De bank is een sociale instelling en heeft tevens tot taak te voorkomen, dat de gezin nen in moeilijkheden komen door gebruik te maken van de zogenaamde afbetalings magazijnen". Dat er momenteel een grote behoefte is aan consumptief noodkrediet blijkt wel hieruit, dat voor 1956 wordt gerekend op een verstrekking van f 2.200.000, Ook door inwoners van deze gemeente wordt van de Volkscredietbank regelmatig gebruik gemaakt, vooral via de sociale af deling van de Hoogovens, waarmede daar voor een nadere regeling is getroffen. Op een getal van 30 kredietnemers uit deze gemeente kan zeker worden gerekend en dit getal zal nog groter worden indien nog meerdere winkeliers als tot nu toe in deze gemeente zich zullen aansluiten bij het zogenaamde Kennemer Financierings instituut, welk aantal nu 5 bedraagt en bo vendien naar mate de gemeente zich zal uitbreiden. Uit de aard der zaak zal de Volkskre dietbank geen winst maken, doch zullen de aangesloten gemeenten jaarlijks dienen bij te dragen in het exploitatieverlies van deze instelling, hetgeen voor Heemskerk is geraamd op f 120.voor 1956. In de vroegere gemeenschappelijke rege ling was bepaald, dat de bijdrage werd be rekend naar het aantal geholpen gevallen uit iedere gemeente, maar B. en W. ach ten het billijk dat in de nieuwe regeling is opgenomen, dat de gezamenlijke deelne mende gemeenten naar verhouding van het aantal inwoners een gefixeerd bedrag van f 15.000,bijeenbrengen voor de in standhouding van een minimum apparaat, onafhankelijk van de uitkomst van de ex ploitatie over enig jaar. Immers dit apparaat moet instandgehou den worden voor alle deelnemende ge- Nadat wethouder H. de B o e r in het bijzijn van vele genodigden het gordijn had weggetrokken voor de wandschildering van de Overveense schilder Levinus Tolle naardie deze in de IJmuidense kleurschool „De Duinkrekels" heeft gemaakt, was dit frisse kunstwerk te bewonderen. Foto: wethouder De Boer met de directeur van openbare werken, ir. D. M. Dammen, de gemeente-architect de heer J. Koper en de kunstenaar bij de muurschildering. De voor de eerste keer in Castricum ge houden expositie van schilderijen, aquarel len en oudheidkundige vondsten, is een succes geworden. Zaterdagavond om half elf heeft de organisator, de heer H. Markx, een bedrag van 127,90 overhandigd aan het comité Televisietoestel Ouden van Da gen. Zulks geschiedde in de voorzaal van hotel „De Rustende Jager", waar vrijdag avond, zaterdagmiddag- en -avond, zeer velen de expositie in ogenschouw kwamen nemen. Tot hen behoorde zaterdagmiddag Cas- tricums burgemeester, de heer C. F. Smeets en echtgenote en in de avonduren bezoch ten de wethouder van Openbare Werken, de heer N. Veldt en zijn collega van Sociale Zaken, de heer G. Meijer en echtgenote de expositie. Met aandacht bekeken zij de 55 werken van de plaatselijke kunstschilders, alsmede de oudheidkundige vondsten, toe behorende aan de heren D. van Deelen en E. Kortenoever, de van strandschelpen ge maakte bloemstukken van de jeugdige Frans Zaal en de stand van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Zij spraken hun bewondering uit voor hetgeen er in slechts vier dagen tot stand was gebracht. Verscheidene keren is in „De Rustende Jager" de wens geuit, dat een dergelijke expositie nog eens herhaald zou worden en blijkens de reactie van de kunstschilders stellen ook dezen er prijs op in het zomerseizoen nogmaals te exposeren. Er waren door de exposanten vijf schil derijen en reproducties beschikbaar gesteld voor de verloting. De trekking werd na de sluiting verricht door de echtgenote van de heer G. Meijer eri het toeval wilde, dat de Het ziet er naar uit dat in de vier klas sen waarin gespeeld wordt om de damtitel van de IJmond drie titels naar DCIJ zullen komen. In de jeugdklasse won de DCIJ'er Jan Braveboer reeds de titel. In de voorlaatste ronde van het eerste klasse tournooi won C. Lodder van de Be- verwijker Adelaar en kwam het totaal aan tal behaalde punten op 11. Ondanks het feit dat er nog een ronde is te spelen, is de voorsprong al zo groot, dat Lodder de kampioenstitel in de eerste klasse niet meer ontgaan kan. Een prachtig succes voor DCIJ en voor de heer Lodder zelf betekent dit voor het volgend jaar het uitkomen in de lioofd- klasse. Om de tweede plauts heerst nog spanning te over, omdat ook nummer twee kan deelnemen aan de finale van het dam kampioenschap van Kennemerland. Joop Slager (Sportief) verloor van Reinhoudt (BDC). Daar in de hoofdklasse 't alleen DCIJ'ers zijn die om de IJmond damtitel spelen komt ook deze titel naar de IJmuidense club. In de afgelopen week speelden de leiders G. Postma en P. v. d. Berg in het geheel niet. De spelers moesten tegen elkaar uit komen doch de partij werd uitgesteld. Voorzitter K. de Jong verloor van Tielrooy, J. van Straten verloor van W. v. Wort; jr. Krijgsman liet zich in de opening verras sen door het Lochtenbergzetje. Maar de ti telhouder Tommy Postma kreeg geen voor deel van het zetje. In de afgebroken stelling staat Postma zelfs slechter. Vooys won van D. Ott. Woensdag wordt de wedstrijd voortgezet. hoofdprijs, een groot schilderij en de tweede "prijS, éen klëiriéry^Werdè'n""ge wonnen doorde "héren Z. Shathmary en J. C. Heeck. Zij stelden de schilderijen echter terstond weer beschikbaar. Na de overhandiging van het batig saldo van de expositie heeft de heer I. Kriekaard namens het comité zeer hartelijk dank ge bracht aan allen die aan het welslagen van de actie hebben meegewerkt. Hij zeide, dat thans het beoogde doel was bereikt en dat men in staat is een grootbeeld-televisie- toestel te kopen voor de ouden van dagen in het tehuis aan de Overtoom. De levering van het toestel zal door de vier plaatselijke handelaren geschieden. De directeur van de Cultuurtechnische dienst ir. Bontekoe heeft voor de leden van de Beverwijkse L.T.B.-Kernclub een causerie gehouden over de ruilverkave ling in Kennemerland. Men heeft voor de vervangende grond onder meer het oog laten vallen op het provinciale duinterrein, waar bevloeiïngs- mogelijkheden bestaan. Mocht het nu blij ken dat de drinkwatervoorziening in ge vaar komt hetzij door bevuiling of ont trekking van drinkwater dan zal van deze grond worden afgezien, anders beslist niet. Infiltratie uit de Schermerboezem zal voor de dorstende Kennemer tuingronden veel al de:'.itriste Oplossing worden;" hiermede hoort echter een ingrijpende ruilverkave ling gepaard te gaan. Ir. Bontekoe gaf een 'uiteenzetting over de totstandkoming der verkaveling. Uiteindelijk zal een plaatse lijke commissie van 5 personen zich met de problemen der verkavelden moeten be lasten om alles tot een zo goed mogelijke schikking te brengen en alle partijen zo mogelijk tot tevredenheid te stemmen. Er werd op deze bijeenkomst een kern clubbestuur samengesteld; dit bestaat uit de heren A. N. Aardenburg, voorzitter, II. Slijkerman, secretaris, G. Vendel, penning meester en O. de Ruiter,'tweede voorzitter. Het actie-comité Velsen-Noord van het Koningin Wilhelminafonds ter bestrijding van de kanker heeft voortgang gemaakt met de voorbereidingen zijner plannen. De wielerronde in Mei en een ontspannings avond en -middag voor de bevolking van Velsen-Noord hebben al vaste vorm gekre gen. Bovendien staat, evenzeer als vorig jaar, een groot Lunopark op het program ma, dat niet drie dagen, maar een volle week zal blijven. De wielerronde van Velsen-Noord over het circuit Wijkeroogstraat, Ladderbeek straat en Heirweg, waarvan de organisatie berust bij de BRC „Kennemerland", wordt gehouden op zaterdag 12 mei met een wed strijd voor nieuwelingen om twee uur en een wedstrijd voor amateurs om vier uur. De medewerking van de directie van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., die haar gebouw „Concordia" gratis afstaat, geeft de mogelijkheid om een ontspan ningsavond te houden. Hieraan zullen op zaterdag 19 mei medewerken het accor deon-showensemble „De Klavierschippers", MAANDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur;-„He- lena van Troje". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur; „Het offer van een moeder". W.B. Theater, 20 uur: „Aloma van de Zuidzee". R.K. Meisjes ULO-school. 20 uur: M. v. d. Plas over „De lichte Muze". Witte Kruis-gebouw, 20 uur: Ver. v. Facul tatieve Lijkverbranding. 't Centrum, 20 uur: Turnlust (beneden zaal). Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Pluimvee Vereniging. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur: Jeugd 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R. K. leeszaal, dage- gelijks van 1718 uur. DINSDAG 28 FEBRUARI Kennemer Theater, als maandag. Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „De levens roman van Richard Tauber". Zeewijkschool. 20 uur: Vrouwengroep Par tij van de Arbeid. Kennemer Theater, 20 uur; Toonkunst Hans Henkemans, pianoconcert. 't Centrum, 20 uur: P.T.T., lezing. R.K. Leeszaal, uitleenblibliotheek van 15 18 en 1920 uur; lees- en studiezaal van 1013, 1518 en 1921.30 uur. de manipulator en muzikale eksentriek Geraldini en de conferencier Frans van Eyk. Des middags van half drie tot vijf uur is er in dezelfde zaal een kindervariété programma, verzorgd door ongeveer veer tig meisjes en jongens van club- en buurt huizen „Haarlem en omstreken", die belan - geloos zich evenzeer voor het goede doel inzetten. De klap op de vuurpijl wordt ongetwij feld het grote lunapark, dat men wil hou den op een terrein aan de Heirweg en wel van zaterdag 2 juni af tot en met zaterdag 9 juni met uitzondering van zondag 3 juni. Geprobeerd zal worden om de kermis nog attractiever te maken door een grote dans tent op het terrein te plaatsen. Het comité hoopt hiervoor alsnog de vereiste vergun ning te krijgen. Voor de vierde klasse van de NHSB ging Kijk Uit- 4 naar Hoofddorp om aldaar de club van die naam te bestrijden. Hoofd dorp was over alle linies sterker en boek te een verdienstelijke 82 overwinning op Kijk Uit. De" volledige uitslag luidt: 1. W. v. d. GeerW. v. d. Tuin 10; 2. StrijbisVerlaak 10; 3. AlberdenDek ker remise; 4. Korringavan Niekerken 01; 5. Haspelsv. d. Doel 10; 6. Velle- koopv. d. Berg remise; 7. Neefjes-Gra- vemaker 10; 8. J. v. d. GeerR. Blok 1 0; 9. OskamPeek 10; 10. AnemaWolt- huizen 10. Totaal 82. Het derde tiental bracht een bezoek aan Heemstede om daar tegen Het Oude Slot te spelen en heeft er het heel wat beter afge bracht en won de voor dit team belangrijke wedstrijd met 6)/23)/2, waardoor het zijn kansen op een eventueel kampioenschap danig verbeterde, immers de laatste wed strijd tegen 't Schouwtje moet gewonnen worden om zich kampioen te noemen. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het speello kaal van Kijk Uit op 5 maart in het Cultu reel Gebouw aan het Moerbergplantsoen. De volledige uitslag luidt: 1. LantsiusAarts remise. 2. BootHei- denreich 10. 3. WistraPlugboer remise. 4. Wilfertv. Nieuwenhuizén remise. 5. De ReusHólscher 01; 6. Kokkelkoren Zeylmans 10. 7. Herckenrathv. d. Plas 01. 8. Le NobelDeelder 01. 9. Quin- tiusTol 01. 10. De Haasv. Niekerken 0—1. Totaal 3i/2—6)/2. meenten. Mocht het nadelig saldo hoger zijn dan dit bedrag, dan komt het meerde re ten laste van dé deelnemende gemeen ten naar verhouding van het totale bedrag van de aan de inwoners van elk der toege treden gemeenten verleende kredieten ge durende het desbetreffende exploitatie jaar. Na overleg met alle gemeentebesturen der aangesloten gemeenten is men het over de inhoud daarvan volkomen eens ge worden. Rekening houdende met de gedachte, dat ook de raad het belang van deze sociale instelling inziet stellen B. en W. thans voor om te besluiten de nieuw ontworpen ge meenschappelijke regeling te aanvaarden. Het eerste elftal van de voetbalvereni ging „VVB" heeft na een langdurige rust periode zondagmorgen de voetbalschoenen aangetrokken om zich in een wedstrijd tegen een „oude" VVB-combinatie te oefe nen op het besneeuwde veld van „Water vliet". Het was overigens nog niet eens zo slecht voetballen op het harde veld, dat naar de omstandigheden zelfs tot goede prestaties gelegenheid gaf. Alleen deed de vermoeidheid zich eerder gelden. Opmer kelijk was, dat de „ouden" in het veld aanvankelijk veel sterker waren. Van der Linde verraste echter na 20 mi nuten doelman Leguit met een ver schot (10). Tien minuten later kwam de gelijk maker uit een prachtige combinatie met Spruit, Michel en Koppen, waaruit Vers- wijveren onhoudbaar scoorde (11). Jammer voor de „ouden" was, dat Luit jes een strafschop miste en precies tegen Nieuwenhuis aan schoot. Na de hervatting waren beide ploegen tegen elkander opgewassen. De „ouden" kregen wel enige kansen om te scoren, maar nu ging de vermoeidheid deze ploeg parten spelen. De „echte" ploeg, die de aanvallen nu gemakkelijker kon af werken, had echter in doelman Leguit een flinke hinderpaal. Hij kon echter niet voor komen, dat Boevink in zuivere buitenspel positie na een half uur raak schoot (21). Daarop volgde de gelijkmaker, maar die werd afgekeurd. Nu was de tegenstand zo goed als gebroken, maar het duurde tot de laatste minuut, voordat Steinvoort uit een pass van Moorlang opnieuw langs Leguit kopte (31). 'De Castricumse Kennemer IJsbaan aan de Zeeweg is zondag door honderden schaatsliefhebbers(sters) bezocht geworden. Vooral in de middaguren was het een drukte van belang, zodat het krioelde van mensen, van klein tot groot, Het was echter, gezien de slechte toe stand van het ijs er waren nogal wat scheuren in gekomen niet mogelijk nog hardrijwedstrijden te houden. Inplaats daarvan ging men sleetje-rijden voor paren en de belangstelling, zowel van de zijde der deelnemers(sters) als kijklustigen, was enorm, JAARVERGADERING „DE LAATSTE EER" De Heemskerkse begrafenisvereniging „De Laatste Eer" heeft in zaal Nijman haar jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat over het afgelopen jaar een batig saldo van f 80,96 aanwezig is, waardoor het bezit van de vereniging thans is gestegen tot een bedrag van f 674,66. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Huisman en C. Kluft met al gemene stemmen herkozen. Op zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Detrema van Oslo. Otto van Antwerpen. IJsel van Rotterdam. Galtgarben van Tre- port. Lies van Rotterdam. Albert G. Brown van Middlesborough. Gooiland van Hamburg. Teuker van Port Said. Christine van Rotter dam. Berkelstroom van Londen. Calli van Rotterdam. Alsum van Rotterdam. Konnie M. van Rotterdam. Dora van de Noordzee. Op zondag kwamen binnen: British Rover van Antweipen. Oranje van Rotterdam. Oda van Rotterdam. Jelö van Kristiansund. Annie G van Londen. Johanna te Velde van Lon den. Annekerk van Antwerpen. La Villa van Sevilla. Sunlun van Newport News. Linge- stroom van Londen. Labwing van Londen. Sila Friedrich van Rotterdam. Maasland van Zuid Amerika, Ranusel van Londen. Amstel- stroom van Hull. Larenberg van Le Havre. Pieter S. van Swansea. Jocurma van Londen. Netherlands Coast van Newcastle. Bacala v. Le Havre. Margriet L van Londen. Admiraal Bastiaan van Rotterdam. Bismarckstein van Abbeville. Theresias van Birkehead, Fendö van Londen. Falcon van Londen. IJstroom van Swansea. Lekhaven van Rotterdam. Rid derkerk van Antwerpen. Op zaterdag zijn vertrokken: Hoddur naar Rotterdam. Julius Rutgers naar Rotterdam. Agnes Esbergen naar Rotterdam. Cote du Nord n. Rouen. Ingarö n. Stockholm. Loener- kerk n. Pt Said. Theseus n. Antwerepn. Ge- zelle n. Goole Groote n Manchester. Atlantic n. Cork. Draco n. Trondheim. Saint Thomas naar Hamburg. Licero naar Dublin. Wibold Böhmer naar Rotterdam. Worldtruth naar Port Said. Erika Fritzen n. Narvik. Oranje fontein naar Bremen. Waal naar Rotterdam. Hermes naar Hamburg. Fauvette naar Lon den. Westerdok naar Londen. Bullfinch naar Londen. Zaanstroom naar Leith. Brant naar de Noordzee Buenos Aires naar Hamburg. Alsum naar Rotterdam. Procyon naar Lon den. Trompenberg naar Bremen. Op zondag zijn vertrokken: Eemstroom n. Huil. Rijnstroom naar Londen. Belgian Coast naar Middlesborough. Ragn naar Rotterdam. Germania naar Bremen. Christine naar Rot terdam. Vanquisher naar Bremen. Otto naar Rotterdam. Lies naar Londen. Carsgill naar Antwerpen. Teun naar Rotterdam. Konnie M naar Rotterdam. Albert G. Brown n. Aruba. Gooiland naar de Pacific, Berkelstroom naar Londen. Oda naar Rotterdam. Somalegra n. Hampton Roads. Jocurma naar Kristiansund. Calli naar Rotterdam. DE WINTERMOEHEID onder de consu menten heeft zich uiteraard ook aan de vishandel meegedeeld en het was verleden week duidelijk te merken, dat er weinig, heel weinig animo meer is overgebleven voor een vismaaltijd. Hét mag als een ge luk worden aangemerkt, dat er weinig rondvis werd aangevoerd, want bij grotere produktie waren de prijzen ongetwijfeld naar het opvangniveau gezakt, vooral van de piepers. Een veeg teken was de f 25, die er zaterdag nog maar voor een kist braad- schelvis is besteed en dat terwijl er zo goed als niets komt. De grovere soorten waren zelfs nóg goedkoper. De besomming van de KW 135 (f 18.000) was dan ook be paald niet florissant voor zijn 1100 kisten aanvoer, die met veel pijn en moeite op het natte en wel zeer koude element ver overd waren. Waren er dan ook meer schepen aan de markt verschenen, de be sommingen zouden zonder twijfel een rampzalig peil hebben bereikt. En zouden er bepaald verscheidene trawlers aan de kant zijn gebleven, zodat de staking wel licht menige reder nog niet eens zo onwel gevallig is, voorzover hij tenminste niet met één ongerust oog in de toekomst blikt. Dat dit zo is, bleek wel uit de verklaring van rederszijde, dat wij deze week uitvoe rig publiceerden en die kan worden aan gemerkt als een poging om het wel heel dikke ijs ietwat te breken, maar die aan de andere kant naar alle waarschijnlijk heid ook weer net niet genoeg kracht be zit, om dat ijs geheel opzij te schuiven en een overstroming te voorkomen. Dat een groep als rokers de durende narigheid wel heel sterk aan den lijve gaat ondervinden, zal zonder meer duidelijk zijn, want op een matige import na komt er zo goed als geen makreel of haring aan de markt en daar moeten deze bedrijven het toch wel- hele maal van hebben. De spanvissers trokken inmiddels ook in grote getale op huis aan, zodat de aanvoer van Breskensharing voor een jaar ook weer tot het verleden be hoort. En de hangen geen voedsel meer hebben. „Wij zijn ingesteld op de trawlers en we kunnen ze niet missen" is een even duidelijk als vaak gehoord argument in de. gesprekken rond de staking. Inderdaad. HET IS ZELFS de vraag, of de trawlers onmisbaar zijn voor de mensen zelf, de mensen, die thans het hoofd in de nek hebben gegooid en werken in fabrieken of andere „verzamelingen van landrotten", waar het loon goed, de sociale zekerheden stevig maar de muren hoog zijn. Een oude Egmonder, die na de staking al gauw werk vond in de industrie zei het heel kern achtig „Het blijven vier muren meneer - de horizon is nergens te zien" en daarmee wordt een psychologische achtergrond van deze trawlerstaking opengelegd, die wel licht straks van belang kan zijn bij het hervatten van het werk: de volboed zeeman zal van ganser harte terug gaan naar zijn schip. Of echter het failliet van de visserij, dat dreigt, na de boedelscheiding nog voldoen de beheerders over zal houden om de sche pen ook inderdaad naar zee te krijgen, blijft voor velen - en voor ons - de grote, de haast mistroostige vraag. NA DIT uitstapje in de staking nog even een kort overzicht van het prijsverloop in de exportsector. België was rustig en wilde geen hoge prijzen verspillen en Engeland zette zaterdag bij een fikse scholaanvoer net te hoog in, zodat de markt tegen het eind gevoelig indeukte, waardoor de grove soorten tegen het eind van de afslag al voor f12 verkocht werden terwijl er be gonnen was met een heel wat gunstigere f 16 de kist. Tong heeft zich daarentegen goed weten te houden en bij een zaterdagse aanvoer van ruim 30.000 kilo bleef alle mooi in de markt hangen, waaraan de be langstelling voor het invriezen van deze mooie kwalitiet wel niet vreemd zal zijn geweest. Men zegt reeds, dat één hande laar er 50.000 kilo van insloeg voor de cel len. EN HET TWEEDE conflict in IJmuiden is voorlopig van de baan. De ontslagaan vraag blijft weliswaar in zee en voor de handel hebben de gevolgen zich „beperkt" tot extra kosten voor het toch-nog-op-tijd- wegkrijgen van de vis en het verzenden via' Scheveningen naar Engeland. Inmid dels blijft er een minder prettige smaak hangen bij het overdenken van deze korte actie. Temeer, omdat er een tweeslachtig heid in het bestuur van de Stichting IJmui- der Visverwerking onmiskenbaar aanwe zig was, die een redelijke oplossing ietwat in de weg stond. De Castricumse Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon geeft, in verband met de thans heersende strenge winter, reeds vier weken een extra kolen- toeslag van 2,50 per week aan de ge zinnen en alleenstaanden, die daaraan be hoefte hebben, doch tot nu toe uitsluitend aan hen, die bij de instelling bekend zijn. Bij de eerstvolgende uitkering zal deze toe slag nog enigszins worden verhoogd. Daar de winter na een maand nog steeds voortduurt, is het mogelijk dat ook andere inwoners van Castricum, zoals ouden van dagen, wier inkomen geheel of grotendeels bestaat uit uitkeringen op grond van de Noodwet Ouderdomsvoorziening en daar mede gelijk te stellen personen, steun be hoeven om de min of meer abnormale weersomstandigheden het hoofd te bieden. Zij kunnen zich, bij voorkeur schriftelijk, wenden tot het secretariaat der Instelling, per adres Raadhuis Castricum, afdeling So ciale Zaken, waar op hun verzoeken dan zo spoedig mogelijk een beslissing zal worden genomen. De afdeling is geopend van 9 tot 12 uur. Gisteren werden op het ondergelopen land aan de St. Aagtepdijk te Beverwijk schaatswedstrijden voor meisjes gehouden. Er bestond een ongekende belangstelling voor, want naast de 80 deelnemende meis jes waren er bijna twee duizend bezoekers op de ijsvlakte die de wedstrijden met gro te belangstelling gadesloegen. De meisjes streden in een tweetal groepen fel om de vele fraaie prijzen, die na afloop door de heer G. v. d. Winden Sr. werden uitge reikt. De uitslagen waren: Meisjes 810 jaar: 1. Rie Groeneveld; 2. Ineke Doeven; 3. Annie Bosser; 4. Ellie van Stralen; 5. Ria Zonneveld; 6. Lennie Duin. 1112 jaar: 1. Jannie Meyerdorf; 2. Hettie v.t d. Ree; 3. Hannie van Gemert; 4. Ellie Pels; 5. Lies Pletting; 6. Truus van Vlissingen'.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8