Bedrijf schapsprijzen zwermden uit over vier „vissteden" voor de beste vangst Bloemenmarkt werd bestormd door kooplustige venters Veren igings DRIE BEKERS NAAR IJMUIDEN Nek-aan-nek streden de vissers om het hoogste gemiddelde Dreigend conflict in vleet visser ij kan wellicht de trawlvloot bemannen Dooi veroorzaakte grote hausse Havenber'chten Agenda voor Velsen Michiel v. d. Plas - „auteur in huisjasje Geen geld, dus geen pluimveetentoonstelling Heemskerk Castricum „Maar eerst een oplossing, wil het parool „ontvolk de vloot" vervangen worden door „beman de vloot" uit de IJ mond 7 KPV moet van vergevorderde plannen afzien „Staatspensioen" voor P.v.d.A.-vrouwengroep Over „het lezen van boeken" Kringvergadering Geref. Mannenverenigingen „Het portret van Alloysius" Tennisclub opgericht ANTWOORD VAN DE STAKERS Schoorsteenbrandje Agenda voor Beverwijk Passie-avond in „Marquette" Schieten voor „Ons Genoegen" Rond de Kamerverkiezing DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 MET HET TWEEDE LUSTRUM van de Bedrijfschaps- prijzen voor de beste vis en haring in het zicht (die over 1955/'56 maakten de eerste negen keren vol) is gistermiddag in de groote zaal van de Haagse Dierentuin het feest van de uitreiking wederom gevierd. Voor het forum van Neder lands visserij, waarin vertegenwoordigers waren opgenomen uit alle plaatsen die met vis van doen hebben. En óók met de bonte klederdrachten, waarmee Volendam en Monnikendam een Zuiderzeeverleden in stand houden. Achter de groene tafel troonde weer de commissie, die elk jaar aan de hand van de cijfers de winnaars aanwijst en in de zaal zat het volk van de schepen bijeen, dat een jaar lang de beste beentjes voor zet, om zo hoog mogelijke cijfers te scoren bij de halchef van IJmuiden en bij de controleurs van de Dienst voor de Nederlandse haringcontróle. Drs. D. J. van Dijk, de direc teur van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten had nog geen last van enige routine of verveling, naar hij zei, al was dit dan ook de negende keer, dat de bekers, de wimpels en de plaquettes werden uitgereikt aan de vertegenwoordi gers der verschillende vissersplaatsen. Met IJmuiden ditkeer aan de kop, omdat hier drie bekers terecht kwamen: twee bij het conservenbedrijf van de NECO, dat zowel de prijs voor het beste bulkprodukt als voor het beste massa-artikel won en één bij schipper J. Groen van de Bergen (IJM 16) van de rederij „Petten", die met 7.77 als gemiddeld waar deringscijfer nog net de Elie (IJM 32) 7.54 als gemiddelde voor wist te blijven in deze sportieve strijd. De heer J. Kolkman leidde als elk jaar de Bedrijfschapsdirecteur in, zeggende, dat op deze blijde dag het hele bedrijf bijeen is. Van afhouwer tot schipper, van reder tot factor en van groot- tot kleinhandelaar zijn present, en de heer Kolkman wilde aan dit heuglijke feit een persoonlijk woord vastknopen over zijn eigen ervarin gen op zee: elke reis, die hij zelf meemaak te was een feest en een dubbel feest, als er een „spokkie" gevangen werd. Aan de wal is er voor dit bedrijf niet die deni- gratie, welke men wel eens wil suggereren hem was gebleken, dat de landrot de visser ziet als vakman en waarlijk ach ting heeft voor zijn werk. „Niet alleen de eigen portemonnee" Drs van Dijk leidde alleen al uit het feit, dat de bijeenkomst ver over tijd begon af, dat er van routine nog geen sprake is. „Het is iets prachtigs, allen bijeen te hebben, die moeite doen het vak te perfectioneren", merkte hij op, „niet alleen om der wille van hun eigen portemonnee, maar ook met het oog op grotere belangen name lijk om het hele bedrijf omhoog te helpen". Propaganda voor het visgebruik is mooi, maar zonder kwaliteit bereikt de propa ganda weinig. Sinds de oorlog zijn allerlei maatregelen genomen om het bedrijf te verbeteren, zoals de minimumprijs en het egalisatiefonds en deze maatregelen heb ben blijk gegeven het bedrijf inderdaad vooruit te hebben geholpen. Bovendien bouwden de reders steeds, betere schepen, maar tenslotte ligt de kwaliteit van de vis in de handen der directe producenten: de vissers, die de prikkel om de beste kwali teit aan te brengen niet mogen verliezen door egaliserende invloeden. Temeer, om dat de consument in de levensmiddelen branche verwend wordt. De visserij ech ter begrijpt, dat zij een onderdeel is van de Nederlandse volkshuishouding en dat De voorlaatste lezing in een .sorie van zes, onder auspiciën van de Katholieke Culturele Stichting „De Keerkring", ge houden in de aula van de r.-k. meisjes ULO aan het Kuenenplein te Beverwijk, was gewijd aan „De speelse Muze". Ir. L. Stoelinga, voorzitter van „De Keer kring", prees zich gelukkig in de jonge Nederlandse dichter Michel van der Plas een waardig plaatsvervanger gevonden te hebben voor de heer Piet Oomes, die nog steeds door ziekte verhinderd is. De in leider van deze avond vond het voor de auteur in het algemeen een bijzonder zware opgaaf om met het publiek in con tact te treden. Tegenwoordig wil men echter de auteur in zijn huisjasje zien en wordt hij overal bijgesleept: hij verkoopt boeken tijdens de boekenweek, speelt to neel en verschijnt overal waar men het dienstig acht. Overigens vond de heer Van der Plas het geschenk van de boekenweek zeer slecht gekozen. In „Ontmoetingen met schrijvers" var, P. H. Ritter jr. wordt van hem verteld hoeveel borrels hij drinkt, hoeveel vriendinnetjes hij heeft gehad en hoeveel vuile overhemden hij draagt. „Ik wil u echter onder zijn handen laten kijken en haar beschrijven die hem met de woor den laat spelen: de muze," zei de dichter. Ik geloof in haar, zo ging hij verder. Zij is 21 jaar, beeldschoon en heeft een paar- destaart. Zij draagt 'n zwart truitje met 'n driekwart broek van geruite stof. Zij is wispelturig, zich terdege bewust van haar nauwelijks 21 jaren, doch heeft nog steeds dat ondefiniëerbare meisjesachtige aan zich. Zij trekt veler aandacht, wijst de dichter op een mooie bloem of een passage uit een boek en vraagt zij, zijn muze, of hij hierover zou kunnen schrijven: prompt pleegt de man plagiaat. Plotseling is zij echter verdwenen, zonder adres achter te laten en ze laat hem in de grootste wan hoop achter, om ineens weer terug te keren. Zonder even te vertellen waarom zij zo gauw vertrokken was." De causeur vertelde hoe de dichter zwoegt, werkt en zweet, hoe hij zijn verzen zit te schaven en te scherpen tot hij tevreden is. Het dich ten is de werkelijkheid in woorden neer leggen. In de woorden huist het spel. Of om met Aafjes te spreken: „Dichten is het liegen van de waarheid". Aan de hand van enkele verzen toonde spreker aan wat de dichter in werkelijkheid meent te zeggen en hoe het door ons wordt geïnterpreteerd. De dichter speelt met klanken, luistert naar hun geruis en tracht de betekenis van het geruis vast te leggen. Het is komen vast te staan zo ging hij verder, dat wij slechts 500 woorden dagelijks gebruiken, om ons uit te drukken. De dichter tracht echter vaak nieuwe te vormen of aan oude niet meer in zwang zijnde woorden weer klank te geven. Zich vervolgens begevend op het terrein van de humoristische poëzie toonde hij met voorbeelden aan dat ook taalkundig spits met de woorden gespeeld wordt; de limmericks zijn er soms fraaie voorbeelden van. Na de pauze droeg de heer Van der Plas verschillende verzen van bekende heden daagse dichters voor en hij liet de aan wezigen voorts genieten van enkele koste lijke versjes van Godfried Bomans. Ir. Stoelinga dankte spreker voor deze leerzame avond waardoor naar hij ver trouwde de aanwezigen een betere kijk op de dichter en de auteur in het algemeen hebben gekregen. het ook haar taak is de verworven wel vaart als het ware als een kasplant te cultiveren. Ook een breed buitenlands publiek wordt gediend, ging de Bedrijfschapsdi recteur voort: de cijfers tonen aan, dat in 1955 12.500 ton verse zeevis werd geëxpor teerd naar 25 verschillende landen terwijl de pekelharing naar 40 landen werd ge zonden en de visconserven naar 70. Waar uit blijkt, dat de visserij zonder de uitvoer niet bestaan kan. Concurrentie met buiten landse mededingers op de vreemde mark ten is slechts mogelijk, indien steeds op de kwaliteit wordt gelet. Toekomst niet somber Dat er inmiddels vaak onder de moeilijk ste omstandigheden gevist moet worden, stemde de heer Van Dijk temeer tevreden over de behaalde resultaten. Tot de prijs winnaars zei hij: „Ga zo door, ge zijt de anderen ten voorbeeld en met deze geest is de toekomst van de visserij allerminst somber". Hij meende, dat de moeilijkheden in het bedrijf alleen te overwinnen zijn, wanneer de onderlinge onaangenaamheden verme den worden en begon vervolgens aan de prijsuitreiking. Niet echter dan na twee opmerkelijke feiten uit het lijstje der prijswinnaars en hun cijfers te hebben gevist: ten eerste was daar het IJmuidense bedrjif van de NECO, dat twee prijzen tegelijk in de vjacht sleepte en daarmee tevens een van de bekers, die voor het „bulk"-produkt definitief in eigendom verkreeg. En boven dien bevond zich onder de aanwezigen matroos Korving van de SCH 118. het win nende Scheveningse schip, die al op twee andere schepen heeft gevaren en ook toen onder de prijswinnende bemanning be hoorde. Met een opwekking, betere kwali- teit ook in de besomming te laten door komen, welke opwekkina drs. Van Dijk speciaal tot de afzetsector richtte, werd zijn rede besloten. Felle strijd om de top Met de beide gebroeders Isaacson, di recteuren van de NECO voorop, zijn ver volgens de glanzende trofeeën uitgereikt aan hen, die de naam der Nederlandse kwaliteit hooghielden. Schipper Groen van de „Bergen" werd gevolgd door zijn Katwijkse collega J. Plug, die met de KW 51 „Prinses Margriet" van de rederij C. Guyt de Katwijkse eer voor de trawl'og- gers ophield en 8.17 als gemiddeld cijfer noteerde. Hier was de strijd wel bijzonder scherp, want nummer twee werd de KW 114 van schipper J. Haasnoot met 8.12 als gemiddelde. De rederij Guyt kwam hier mee tussen haakjes al ten derde male in de prijzen. Uit Scheveningen was Maarten Taal van de SCH 118 „Oceaan V" met zijn beman ning naar de residentie gekotnen en zijn prestatie was naar des heren Van Dijks op vatting des te opmerkelijker, omdat hij ge ruime tijd heeft stilgelegen en niettemin één werd met een gemiddelde van 8.37. De „Deli" (SCH 225) werd met 8.35 een séherp-concurrerende tweede in deze groep Scheveningers. Uit Vlaardingen kon schipper Aai van Roon van de „Prinses Juliana" (VL 97) de beker in ontvangst nemen wegens zijn gemiddelde van 7.91, dicht op de hielen gezeten door schipper P. Keus van de VL 70 „Hendrik en Jan", die 7.87 als gemiddelde haalde. Tenslotte was de beste der Katwijkse vleetloggers de „Geziena Geertrui" KW 76 van schipper W. van der Plas. Dit schip van de rederij „Rijnstroom" haalde 8.28 als gemiddelde, tweede in deze groep werd de „Robert Wil liam" (KW 123) met 8.15 gemiddeld. Schipper Dubbelaar heeft nummer één dus ook al niet veel verschil gegund. Namens bemanningen en namens reders Na de bekers volgden voor de beman ningen de plaquettes, die ook de reders kregen en de wimpel voor het schip. In een humoristisch getint dankwoordje heeft schipper Maarten Taal uit naam van al zijn collega's de waardering der opva renden geuit. Weliswaar was hij wat te laat, „omdat de nieuwe japon voor één zijner dochters wat te laat van Dior kwam en hij zelf niet al te glad in de stijve boord gleed", maar niettemin vond hij het ple zierig op deze plaats de tot de schippers gerichte waardering goeddeels over te he velen op de bemanningen, die tenslotte in het eerste gelid staan. Namens de reders heeft de heer N. Parlevliet Jr het woord gevoerd, die schip en bemanningen even eens dank zegde „tenslotte kijken wij af en toe maar eens even de haring aan veel meer doen wij er niet aan", en namens de vakorganisaties heeft de heer C. van der Wal een slotwoord gesproken. „Men schijnt het op prijs te stellen, dat op deze belang rijke dag ook de vertegenwoordigers der vakorganisaties iets zeggen", zo begon hij, „maar het is toch altijd weer een wat moei lijk moment. Wij kunnen immers niet veel anders zeggen, dan dat het een sportieve strijd is. Hij „meende te mogen aannemen", dat de strijd om de beste vis en haring op eerlijke wijze wordt gestreden; hij had in dit opzicht alle waardering voor de manier van controle. Hij zag voorts deze bijeen komst als een demonstratie van de eenheid in het visserijbedrijf, een eenheid, die echter slechts te bereiken is met goede op varenden, die in hart en ziel zeevissers zijn. Hij sprak de hoop uit, dat deze eenheid zich niet beperkt tot de zaal van de dieren tuin, maar tot een grotere collectiviteit in het sociale vlak zou leiden, opdat de be manningen behouden blijven, die aan de te stellen eisen voldoen. Op de gisteravond in hotel „Parkzicht" gehouden vergadering van de Kennemer Pluimvee Vereniging kwamen de leden tot de conclusie, dat de in gedachten reeds ver gevorderde tentoonstelling van pluimvee dit jaar geen doorgang kan vinden. Voor zitter A. de Rooy, die zelf een energiek kippenfokker is, vond het niet zo heel erg, maar veel leden vonden het wel droevig, dat een zo grote vereniging als de K.P.V. geen kans zag een grote tentoonstelling, zoals die in Aalsmeer werd gehouden, te organiseren. De reden, waarom de tentoon stelling niet zal doorgaan, is dat de con tanten ontbreken. Het plan werd nog ge opperd om dan een kleinere tentoonstelling te houden in een zaaltje aan de Schans, maar dit plan kon in de ogen van het be stuur geen genade vinden, zodat besloten werd om dan dit jaar maar gelden bijeen te brengen en in 1957 met een grote ten toonstelling voor de dag te komen. Men kon zich tenslotte niet elk jaar veroorloven een tekort van rond f 300 op een tentoon stelling op te brengen. Over het algemeen vonden de leden het spijtig, dat het zo moest lopen, maar de voorzitter betoogde, dat er blijkbaar momenteel voor de pluim vee- en konijnenfokkerij weinig belangstel- bng bestaat, terwijl de volière- en aqua rium-verenigingen zich juist in een periode van bloei bevinden. Hij hoopte echter, dat het gebrek aan pluimvee-belangstelling van voorbijgaande aard zou zijn. De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid' heeft voor haar hedenavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat te houden bijeenkomst een belang rijke lezing. De heer J. J. A. Berger zal voor de dames spreken over „Staatspen sioen". Wegens de belangrijkheid van het onder werp zullen de leden ook de echtgenoten naar deze vergadering kunnen meenemen. Grondstoffen aanvoer Maandagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Noorse s.s. „Rask", dat van Gothenburg een lading van 1000 ton houtstof aanvoerde. Als onderdeel van de Boekenweek wordt op woensdag 29 februari in 't Centrum" door de Beverwijkse Boekhandel een avond georganiseerd voor de leerlingen van de ULO-scholen en voor de leerlingen van de hoogste klasse van de gemeentelijke Huis houd- en Industrieschool. De schrijver H. A. Ett zal op deze avond komen spreken over het onderwerp „Het lezen van boe ken". In het Italiaanse stadje Vasto, op 110 mijl ten oosten van Rome zijn door een reus achtige aardverschuiving tal van woningen volkomen verwoest. Op de voorgrond is duidelijk te zien welk een gapend gat achterbleef. In de zaal van de gereformeerde kerk vindt op vrijdag 2 maart een kringverga dering plaats van gereformeerde mannen- verenigingen. Ds. A. A. Leenhouts van Castricum zal hier spreken over het onder werp „Gods voorlaatste geheim". Voor haar eerstvolgende uitvoering heeft de Heemskerkse toneelvereniging „De Lu- nette" in studie genomen het toneelspel: „Het portret van Alloysius". De regie heeft de heer P. van Vleuten. Castricum is een tweede tennisclub rijker geworden. Het is de katholieke tennisclub Ontwikkeling Door Oefening, welke zaterdag op een vergadering ten huize van een der initiatiefnemers is opgericht. Het bestuur bestaat uit de heer H. F. Keu- nen, voorzitter: J Schotten, secretaris; me juffrouw A. Schermer, penningmeesteresse en de heer A. Zaal, commissaris. Men hoopt de komende zomer reeds gebruik te kunnen maken van de nieuw aan te leggen tennis baan achter de begraafplaats Onderlangs. ENIGE DAGEN GELEDEN hebben de IJmuidense reders, leden van de „Vcrecniging van Reeders van Visschersvaartuigen" hun zienswijze over de nu reeds acht weken durende staking op de trawlervloot gegeven in een ook door ons gepubliceerde commentaar. Dc commissie van vertrouwensmannen van de stakende vissers rea geert thans weer op deze commentaar en zjj vraagt zich om te beginnen af waarom de reders nimmer hebben gereageerd op de „open brief", die begin januari aan de reders werd gericht, die volgens deze commissie toch in het geheel niet (scherp of onbehoorlijk" was gesteld. Voorts wordt het parool „ontvolk de vloot" uitvoerig behandeld en er wordt gesteld, dat hiertegenover gemakkelijk door de stakers een parool „bevolk de vloot" kan worden gegeven, desnoods met gebruikmaking van de opvarenden van de loggervloot. Want, zo meent de stakingsleiding, ook in de vleet visserij is de tijd rijp voor een arbeidsconflict. In haar open brief verklaarde de com missie bereid te zijn bemiddeling te aan- aarden van organisaties of personen voor het geval de stakerscommissie door de reders niet als het orgaan wordt erkend om contact mee op te nemen. Inmiddels wordt door de commissie be streden, dat de reders alleen en uitsluitend met de erkende vakbonden willen praten (achter de stakerscommissie staat het On afhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisa ties, een ndet-erkende vakbond dus, red. IJ.C.). Het verleden heeft immers aange toond, dat de gesprekken een onderonsje zijn geworden tussen de reders en het NVV, in feite die centrale van zeevarenden. Over de lonen, die in 1955 verdiend zijin, merkt het stakerscomité op, dat de door de reders verstrekte en in de commentaar gepubli ceerde cijfers een aanvulling behoeven al worden de genoemde cijfers door de sta kers onderschreven, Immers, zo merken de stakers op, een matroos staat gemiddeld 18 Op de Beverwijkse bloemenveiling zag men Maandagmiddag weer opgewekte ge zichten van de kwekers en ook aan de koperszijde. Want al waren de bloemen dan ook peperduur, de venters kunnen nu tenminste weer met de bloemen bij dc mensen komen. Er is weer volop vraag zowel in binnen- als buitenland; ieder mens hunkert naar een bloemetje. Dit alles leidde gisteren tot een sterk op lopen van de markt, want er waren veel kopers. Van alle kanten kwam men naar de Beverwijkse bloemenveiling; er werd niet alleen voor het binnenlands gebruik gekocht, ook de export nam veel af. Met name Zwitserland en België waren aan de markt. De goede tulpen waren ongeveer 50 cent per bos duurder dan j.l. Vrijdag. Er gingen geen goede tulpen onder de gulden per bos, de meest gangbare soor ten zoals de Rose-Copland, Edith-Eddy, White-Sail en Al'bina werden tussen de f 1.10 en f 1.50 per bos verkocht. De gele narcissen, waarvoor een week geleden 20 cent per bos werd neergeteld, liepen nu in prijs op tot f 1.05 per bos. Dus waren alle bloemen flink aan de prijs en konden de kwekers weer glimlachend de toekomst te gemoet zien. Men krijgt nu een tegemoet koming op de extra hoge kolenrekeningen. Tonnen kolen gingen door de schoorstenen en er ligt een zware tijd in het recente ver leden. Ook de handel kreeg gevoelige klappen te incasseren, want vooral de straathandel was lamgelegd. uur per etmaal aan dek en het machine kamer-personeel van de trawlers of de daarmee gelijk te stellen schepen, die onder trawler-voorwaarden varen, gaan „zes uur- op, zes uur af", waardoor weken gemaakt worden van 84 werkuren. Daarbij komen dan nog de nacht- en zomdagsuren. Lagere gages optrekken Hieruit destilleert de commissie een aan maning om vooral de lagere gages aan boord op te trekken, omdat de verschillen zo langzamerhand wel wat erg groot zijn geworden. In dit licht bezien meent de com missie dan ook, dat haar eisen billijk zijn. Voorts wordt gesteld, dat de reders, hoe de staking ook moge uitvallen, altijd met het OVB te maken moeten krijgen, omdat daar in thanis 85 percent van de opvarenden der trawlervloot georganiseerd is. De stakers blijven inmiddels de overtuiging toegedaan, dat er geen kwestie van een conflict was geweest, indien de reders van meet af aan met de vissers hadden onderhandeld en zij is er nog altijd van overtuigd, dat er dan een oplossing zou zijn gevonden. Tegenover het bejammeren door de reders van het parool „ontvolk de vloot" stellen de stakers de noodzaak van dit parool: het is een s'ta- kingsmiódel. Dit parool, zo voegen de com missieleden eraan toe, is inmiddels voor een groot deel uitgevoerd. Duitse loods Het argument, als zouden de vissers zich zelf ook treffen met het ontvolkingsparool, wordt de reders als rechtmatig toegege ven, maar niettemin wordt het aan sta kerszijde vreemd geacht, dat de Nederland se vissersman voor de verre visserij een Duitse „loods" wordt meegegeven, wanneer er dan inderdaad zoveel gediplomeerden aan boord van de trawlers zijn. Bovendien verwijst men naar de kust vaart, waar 15 per maand meer verdiend wordt door de gediplomeerden en zij, die met dispensatie varen, moeten deze 15. weliswaar derven, maar het geld wordt ge stort in een studiefonds, dat later hun stu diekosten gedurende een cursus van 6 maanden betaalt. De reders, aldus merkt de stakingsleiding op, hebben de ontvolking inmiddels zelf veroorzaakt, omdat zij twee jaar geleden de wachtgeldregeling overboord wierpen, waarin de vissers echter niet gekend zijn. Wegens het in het ongerede raken van\- een brief met kopij voor onze editie); van maandag, die per bus uit IJmuiden naar Haarlem werd verzonden zijn eri: enige berichten niet tijdig opgenomen Zij worden in verkorte vorm alsnog in de editie van vandaag gepubliceerd. XJOOOOOOOOCX OOCXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Hieruit vloeit voort, aldus de stakings leiding, dat 150 gediplomeerden in andere beroepen werken, die er thans niet meer over denken te gaan varen onder de min der gunstige voorwaarden ter visserij. Dreigend conflict Tegenover het parool „ontvolk de vloot" staat volgens het stakingscomité een ander parool, dat van „beman de vloot". Op de eventuele vraag, hoe men dit zou kunnen realiseren, kan de stakingsleiding antwoor den, dat zij met behulp van drijfnetvissers, die aan de vooravond van een conflict staan, de IJmuidense trawlervloot op korte termijn zou kunnen bemannen. Tenslotte merkt de stakinigsleiding op, dat de hoop op een redelijke oplossing ook bij haar blijft voortduren. Dan zal blij ken, aldus de verklaring, dat de vissers niet zo onsportief zullen zijn de vloot niet te willen bemannen. Zij vragen dus de reders aan te tonen, dat zij het ernstig menen met de trawlervissers. Ook wordt een bereidheid getoond, via welke organisatie dan ook, een gesprek met de reders te beginnen, mits de bekende „redelijke eisen" in het geding worden ge bracht. Verhoging van de gages zou als voor naamste punt besproken kunnen worden, wanneer overeenstemming is bereikt over vakantiegeld, lever- en kuitgeld en een verbeterde voedingslijst. Castricurns vrijwillige brandweer is maandagmiddag om even twaalf uur ge alarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de boerderij van de heer G. Sprenkeling aan de Ruiterweg. De werkzaamheden van de brandweer beperkten zich evenwel tot het dichtstoppen van de schoorsteen waar door verdere uitbreiding van de brand werd voorkomen. Na een kwartier kon de brandweer, die binnen 4 minuten aanwezig was, weer inrukken. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Alfred van Antwerpen. Rask van Gothen burg. Konnie M. van Rotterdam. Sylt van Antwerpen. Muphrid van Hamburg. Texel- stroom van Liverpool. Glangula van Liver pool. John M van Rotterdam. Christine van Rotterdam. Stockvik van Bingen. Heem raadssingel van Swansea. Scharhorn van Rot terdam. Meidoornsingel van Swansea. Trito van Dublin. Neijenburgh van Rotterdam. Poseidon van Rotterdam. Mulan van Rot terdam. Vertrokken zijn: British Rover naar Isle of Green, Galtgarbe naar Malmö. Alsum n. Rotterdam. Yamaska naar Hampton Roads. Iberia naar Boston. Johanna te Velde naar Londonderry. Pieter S naar Barry. Nether lands Coast naar Rotterdam. Assimina K n. Hampton Roads. Capavonio naar Esbjerg. Lekhaven naar Bremen. Konnie M naar Rot terdam. Oranje naar Rotterdam. Lila Frie- drich naar Rotterdam. Zanzibar naar Rotter dam. John M naar Rotterdam. DINSDAG 28 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 8 u.: „De schat van de Amazone." WOENSDAG 29 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 8 u.: „De schat van de Amazone." Rex, 8 uur: „The Web." IJMUIDEN-OOST: Patronaatsgebouw, 19.30 uur: Sportbond IJmuiden, gymnastiekuitvoering. VELSEN: Raadhuis, spreekuur wethouder C. P. J. Maas, sociale zaken, 1012 uur. Gymnasium, Volksuniversiteit, cursus Spaans: 19.4520.45 uur. DINSDAG 28 FEBRUARI „He Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: lene van Troje". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De lf- vensroman van Richard Tauber". Zeewijkschool, 20 uur: Vrouwengroep Pa*- tij van de Arbeid. Kennemer Theater, 20 uur: Toonku.ist: Hans Henkemans, pianoconcert. „De Groentenbeurs", 20 uur: A.R.K.A Openbare Leeszaal, geopend van 1518 u. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1920 uur; lees- en studiezaal van 10—13 ,15—18 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 1718 uur. Hotel „Parkzicht", 20 uur: „Onze zangers". WOENSDAG 29 FEBRUARI Bioscopen: als dinsdag. Kennemer Theater, toneelavond „Nieuw Leven". „De Groentenbeurs", 20 uur: vergadering Breestraatwinkeliers. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur; jeugd 1516 uur. „Het Groene Huis", Jeugdleeszaal en uit lening van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13; lees- en studiezaal van 1013 en 1518 uur. In het Heemskerkse Marquette-theater vindt op dinsdag 20 maart een passie-avond plaats. De r.-k. toneelvereniging „Vrienden kring" zal een opvoering geven van het passiespel van Herman Divendal. Het knapenkoor „Zingende klokken" uit IJmuiden zal de muzikale omlijsting ver zorgen. De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" heeft in hotel „Sonnevanck" haar wekelijkse oefenavond gehouden die in de volgende uitslag eindigde: 1. K. Wagter 50 pnt.; 2. C. Warmenhoven 49 pnt.; 3. F. Heine 48 pnt.; 4. S. Ypma 47 pnt.; 5. J. Hoogland 47 pnt.; 6. H Brasser 47 pnt; 7 P Handgraaf 46 pnt; 8 W. Snijders 46 pnt. „Vriendenkring" klaverjaste tegen Bellevue B De Beverwijkse klaverjasvereniging „Vrien denkring" heeft in het door haar georgani seerde nederlaagtoernooi een wedstrijd ge speeld tegen „Bellevue" B uit IJmuiden. De Beverwijkers behaalden 25.648 pnt. en I" matsen, een grot et aantal dan hun tegen standers die hechts 21.652 pnt en 10 marsen wisten te behalen. De Wijk aan Zeese afdeling van de K.V.P. houdt op woensdag 14 maart haar jaarverga dering in hotel „Sonnevanck". De wethouders W. Niesten en W. Vessies zullen op deze avond spreken over het onderwerp „Rond de Kamerverkiezing". „weenink 2 schaakte tegen „het oosten"3 Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelde een bonds wedstrijd tegen „Het Oosten" 3 uit Haarlem. Bij afbreken was een stand van 43 in het voordeel van „Weenink" bereikt en zullen uit de afgebroken partijen nog twee punten worden behaald, zodat de uitslag vermoede lijk 64 zal worden. De gedetailleerde uitslagen waren: Hoog- vorst (W.)—Hoogland (O.) 1—0; De Koter v. d. Krijff 1—0; Nijman—N.N. 1—0; v. d. Does—v. d. Bosch afg.; v. Verseveldt— Sipma afg.; SiebersN. N afg; Duinmey-r de Graaf 01; Jimminkv. Tensen 01; v. Leeuwen—Rothert 0—1; Beekhoven—Meyer afgebroken. veilingbeu icht Witlof 56- 76; spruiten 82; boerenkool brei 23—78; knollen 32-59; rode kool 12 -34, peen 10—18; rabarber 45—78; uien 4670.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9