Geen begrip in de raad voor „redelijkheid" van duurder gas Velsens raad bekeek het woningprobleem van vele kanten Voedsel genoeg voor laatste ronden van de vogelvoedering Velsen in „gasstrijd" met Hoogovens Slechts de cijfers kunnen het gemeentebestuur overtuigen Beverwijk Suggesties uit de raadom inwoning in grote huizen dwingend voor te schrijven Castricum Wethouder de Boer: wij willen geen verkapte subsidie „Te gortig Moeilijk aanvaardbaar Ander geluid Gemeentelijk front Consument gaat voor „Nogal absurd De brief als schakel in het leven Liefde en opoffering het enige middel bij „Pro Juventute" Cijfers lokten woorden uit Raam voor W. F. Visserhuis Goed concert van „St. Caecilia" WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 De gaskwestie heeft ook gisteravond in Velsens raad de gemoederen bezig gehouden, nu de raad om een oordeel werd gevraagd naar de redelijkheid van het doorberekenen der kostprijsverhoging in de consumentenprijs voor het gas. De kwestie was niet eenvoudig: Hoogovens hebben de ge meente aanvankelijk voorgesteld, de prijs met 0.55 cent per kubieke meter te verhogen, maar kwamen hier later, toen Velsen hiermee niet akkoord wenste te gaan, op terug en reduceerden de „eistot 0.3 cent. Op voorwaarde, dat de gemeentelijke onderhandelaars dan de redelijkheid van de oorspronkelijk voorgestelde verhoging zouden erkennen. De raad, die hierover te beslissen kreeg, was echter in meerder heid met het college van mening, dat deze redenering van de Hoogovens alleen aanvaardbaar zou zijn, indien van die kant de volledige cijfers op tafel zouden komen. Het ging dus om een zakelijk geschil, maar de psychologische onder gronden kwamen rond de groene tafels meermalen boven. Het begrip der „redelijkheid" werd bijvoorbeeld een vreemd bestanddeel in een contract genoemd, terwijl wethouder De Boer (arbeid, bedrijven) in een puntige verdediging van het collegestandpunt bovendien opmerkte, dat het de gemeente in het geheel niet te doen is om een verkapte subsidie van de Hoogovens te ontvangen: het gaat allerminst om het voordeeltje van 0.55 en 0.3 cent verhoging op te strijken het is een louter principiële kwestie. En boven dien: de gemeente hoort de gasprijs zo laag mogelijk te houden. De redelijkheid van de Hoogovenargumenten zou wellicht zelfs op die 0.55 cent erkend kunnen worden, indien de KNHS met hun cijfers op tafel zouden komen, maar dat houdt men aan gene zijde van het kanaal tegen. De enige dissidente zij het onderling afwijkende en door de wet houder krachtig bestreden geluiden van deze avond kwamen uit de koker der communistische fractie en van de kant der A.R.-afgevaardigden LipsenDeJong, wier zegel dan ook niet aan het collegestandpunt werd gehecht. De rest van de raad wenste niet te zwichten en steunde B. en W. in dit' vinnige strijdje. De heer v. Os v. d. Abeelen (Arbeid) achtte het in de motivering van zijn steun aan het standpunt van het college de moeite waard, een gespecialiseerd jurist in deze materie te laten duiken, omdat hij meende, dat de redelijkheid van Hoog ovens een andere kan zijn dan die der ge meenten. Wellicht is aan te tonen, dat het kooksovenbedrijf ver achter blijft in zijn resultaten bij de rest der KNHS-afdelingen. Zulks is echter nog niet gebleken en hij vroeg van de Hoogovens begrip voor de situatie der gemeente Velsen. De oplossing, die nu uit de bus is gekomen lijkt wel aan vaardbaar, maar Hoogovens houdt toch nog een slag om de arm en wil gesteld zien, dat de eerder voorgestelde prijsver hoging (0,55 cent) door de gemeente als redelijk wordt erkend. Hij begreep, dat de spanning moést groeien, omdat gemeente en Hoogovens nu eenmaal uit een ander standpunt redeneren, maar had voor de toekomst toch graag gezien, dat de prijs stelling centraal wordt geregeld. Dat de geest echter ook in de moeilijke wintertijd van onlangs soepel is gebleven, hield bij hem de hoop levend, dat het ook in die toekomst goed blijft gaan. „Gelukkig is de eis van Hoogovens het college te gortig" merkte de heer Kruis man (CPN) op, op zijn wijze recht op het doel afgaand. Hij stelde daarbij evenwel, dat de Hoogovens gedacht hebben, liever het halve ei te bezitten dan de lege dop, zodat de Hoogovendirectie een gedeelte lijke prijsverhoging prefereerde boven een arbitrage, „die in haar nadeel zou uit vallen". De centrale gascommissie Kenne- merland wilde inmiddels alleen op een prijsverhoging ingaan, als deze met cijfers gestaafd zou worden, „maar die Hoogovens hebben geen cijfers op tafel gelegd, alleen een enorme winst". En het was hem zwaar te moede, daar nu nog een extra-winst bovenop te leggen, al is dat dan maar 0,3 cent per kubieke meter. Dus ook daar was hij falikant tegen. Het wilde er inmiddels ook bij de heer v. Leeuwen (Kath.) niet in, dat het standpunt van de Hoogovens redelijk zou zijn, temeer omdat men eerst 0,55 cent vroeg en later terugviel op 0,3 cent en er in het geheel geen cijfers bij gegeven worden. HU zag daarin eens te meer een bewijs van de monopolistische gaspositie van de KNHS, die in theorie toch wel gevaarlijk is: er is geen andere leverancier. Menend, dat de KNHS zich bewust moet blijven van de positie der gemeenten jegens haar afnemers-inwoners, bracht hij het tot een moeizaam „ja" op het college standpunt onder protest overigens jegens de verhoging van 0,3 cent. De heer Lips (AR) had begrip voor het standpunt van het college, maar zag toch ook de andere kant: hij behield zich een oordeel voor en wilde niet direct conclu deren, dat de hoogovensgegevens onjuist zouden zijn. Bovendien zag hij er het ge vaar in, dat bij arbitrage de 0,55 cent toch wordt opgelegd. Ook de heer N u y e n s (Kath.) vond het een uitermate moeilijke zaak: hij achtte zich niet in staat te bepalen, of het redelijk is, wat hier door Hoogovens gevraagd wordt. Was gas nog steeds een afval- produkt, dan ware elk winststreven over bodig, maar bij enorme afname is er ken nelijk geen sprake meer van een afval- produkt, want de kooksovenbatterijen zijn een apart bedrijf in een industriecomplex geworden. Alleen een extern accountant zou wellicht tot een oordeel kunnen komen, meende de heer N u y e n s. Hij wilde dan ook meegaan met het college, alleen al, omdat hij meende, dat het college gevoch ten heeft voor „the best of it". De AR-fractie bleek op twee standpun ten uiteen te vallen. Het dispuut over de redelijkheid van een hogere gasprijs leek bijvoorbeeld de heer De Jong (AR) aan vechtbaar beter zou een gezamenlijk optreden van de betrokken gemeenten zijn om tot een prijsstelling te geraken, buiten een debat over de winst der KNHS om. Daarmee zou het gasbedrijf van de Hoog ovens min of meer wettelijk tot een utili- teitsbedrijf worden verheven met alle consequenties van dien. Wethouder De Boer (Arbeid) haalde eerst nog even de prettige verstandhou ding tussen gemeente en Hoogovens op, die echter een geschil op zakelijke gronden niet uitsluit. De interpretatie van het be grip „redelijkheid" blijft moeilijk, maar dat de heer Lips min of meer de zijde van de Hoogovens koos, omdat hij naar zijn eigen zeggen het geheel niet kon beoordelen, leek hem al heel zonderling: hiermee des- avoureerde hjj dus de „redelijkheid" der gemeentelijke onderhandelaren door wel begrip te tonen voor het Hoogovensstand punt. Het nog jonge contract heeft nu dus een twistappel opgeleverd, ging hij voort. Ner gens echter zijn de gegevens van het Hoog- ovenbedrijf aangegrepen, om de prijsver hoging te bestrijden: ook de gemeente er kent het feit, dat het kooksovenbedrijf een aparte eenheid is geworden, maar daar staat tegenover, dat de gemeente wel meent te mogen eisen, dat de redelijkheid kan worden aangetoond met cijfers. Stel, dat de prijsverhoging op 0,3 cent wordt teruggebracht en de gemeente zou dit op redelijkheidsgronden erkennen, dan zou de gemeente een „meevaller" van f 25.000,incasseren, want daarmee zou dus de prijsverhoging inplaats van 0,55 cent 0,3 cent gaan bedragen en de Velsense overheid zou daarmee een verkapte sub sidie genieten Tegenover de Hoogovens is de gemeente er van uitgegaan, dat de gaswet in de lucht hangt, die het algemeen consumentenbe lang voorstaat, zodat Velsen en Beverwijk uitermate scherp toezien, dat zij niet een te hoge gasprijs hoeven te betalen: De redelijkheid ervan is evenwel aanvecht baar. De gemeente gaat echt de Hoogovens geen cadeautje geven, zoals de heer Kruisman opmerkte. Een grote groep afnemers heeft de verhoging van 0,55 cent wel geaccepteerd, zelfs met erkenning van de redelijkheid! Velsen heeft daarentegen een compromis bereikt, meende de wethouder: een com promis, dat het beste de belangen der ge meente dient. Verbaasd was ook hij over de rede van de heer Lips. Deze leverde immers dezelfde argumen ten, meende de heer De Boer, die hij „elders" meende te moeten verwachten! De heer Lips werd er echter zachtkens op gewezen, dat hij de belangen der gemeen te Velsen dient. In de beoordeling der me rites van dit geschil meende hij tenslotte duidelijk te moeten stellen, dat de Hoog ovens slechts de noodzaak van een prijs verhoging kunnen aantonen, indien alle cijfers in het geding komen; uit het Hoog- overjaarverslag meende hij moeilijk tot een verhoging te kunnen besluiten. Met enkele sprekers was hij het eens, dat het moeilijk is, de „redelijkheid" te er kennen voor een prijsverhoging in het al gemeen. In feite is het zo, dat de gemeente 0.3 cent meer moet gaan geven, maar daarbij de redelijkheid van 0.55 dient te erkennen. Het leek hem alles nogal absurd en hij ver telde, als gemeente mee te willen spelen in de toekomstige zekerheden wat de gas positie betreft: het uiterste kiezen, door alle deuren dicht te smijten, zoals de heer Kruisman aanried, is niet juist; de 0.3 cent verhoging is te accepteren, maar daar bij een redelijkheid erkennen, die niet wordt ingezien, is te veel gevergd. Deels bewondering voor het wethouder- lijk betoog, deels conformering aan het eerder ingenomen standpunt weerklonken uit de raad en tenslotte werden de stellin gen nogmaals beklommen: de CPN was vierkant tegen en wilde „gokken" op ar bitrage met het idee, dat de Hoogovens dan aan het kortste eind zouden trekken en de heer Lips trachtte het verwijt aan zijn adres terug te kaatsen met de opmer king, dat hij de Hoogoven-visie had be studeerd. En wethouder De Boer kreeg het laatste woord: aanvaarding van het KNSH- standpunt zou het contract ontkrachten het communistische plannetje om „maar een accountant" te nemen lijkt nergens naar, omdat de gemeente dit recht in het geheel niet heeft. Bovendien zou de kans er zijn, dat Hoogovens bewijst, dat een veel hogere prijs redelijk is. Maar daar gaat het niet om: de redelijkheid dient be wezen te worden en het belang der con sumenten prevaleert. Er is nooit een ac countantsrapport aangeboden, merkte de heer De Boer op; hij wilde slechts vol houden, dat hem uit de summiere cijfers van de Hoogovens niet gebleken is, hoe de gasprijsverhoging verklaard zou kun nen worden. Daai-enboven meende hij, dat de overheid te allen tijde duidelijk moet maken, dat de gasprijs zo laag mogelijk moet blijven, maar dan met alle cijfers op tafel aan weerskanten. Dit zakelijke gevecht wilde de wethouder nadrukkelijk losmaken van alle rancune en de stem ming wees uit, dat de raad accoord ging met de heren Lips, De Jong en de CPN- fractie tegen. Het personeel van de PTT in Beverwijk heeft dinsdagavond in 't Centrum aldaar een contactavond gehad, waar zelfs zij nog veel konden leren over hun vak. De directeur van het postkantoor, de heer Tasselaar, leidde met een kort woord de spreker van de avond, de heer A. G. van der Linde uit Haarlem, bij de talrijke belangstellenden in, die zijn inleiding in het grijs verleden begon - in de tijd dat onze oervaders in groepjes leefden en af en toe mondeling contact met andere groe pen hadden. Met voorbeelden toonde de heer Van der Linde aan, dat er ontzettend veel soorten zijn van „spreken-met-elkaar". Toch meen de hij, dat in een gesprek een wereld van mogelijkheden kan opengaan, zoals een brief een poging kan zijn tot een wat lasti ger communicatie tussen twee partners. Een gesprek voeren is veel gemakkelijker dan een brief schrijven, daar men in het eerste geval contact met elkander heeft. Anders is het weer, als men iets wil mede delen, waarvan men verwacht dat men goede nota neemt. Als het „zwart op wit" staat, kan dat vaak van beslissende in vloed zijn, wat met het gesproken woord niet altijd het geval is. Zo schrijft dus de ene mens een brief om deze, een ander weer om die reden en de postmannen moeten zich gelukkig prijzen en begrijpen dat zij het contact tussen deze mensen bewerkstelligen - en dat is heel belangrijk. Dagelijks worden in ons land anderhalf miljoen brieven ver zonden en de geweldige organisatie, die daar achter staat, is tenslotte getoond in een goed-opgenomen bedrijfsfilm. ipoooooooooooooooroootxiooooocxïooocinoooonoooooooootxDooooa WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE )OQQQQOOOOOQOOQOOOOQOQOOOOQQOOQIXXXXXXJQQQQUQOQCXXXXJOOQCXX T De Franse Rivièra koestert zich in de zonneschijn. Een paar weken geleden was alles nog met sneeuw bedekt. Nu kan men weer in het warme water van de Middellandse Zee rondspartelen en genieten van een heerlijke temperatuur. Mejuffrouw Ouwenaller uit Amsterdam, bestuurslid van Pro Juventute, heeft dins dagavond voor de Vrouwengroep van de afdeling Beverwijk een lezing gehouden over „De vrouw en de kinderbescherming". Op een vraag of kinderbescherming al tijd heeft bestaan, zou spreekster bevesti gend willen antwoorden, al is pas in 1900 deze materie wettelijk geregeld. Met voor beelden toonde mejuffrouw Ouwenaller aan, dat het voor die mensen die aange wezen zijn om ontwrichte gezinnen weer in het rechte spoor te brengen uiterst moei lijk is, om dadelijk aan te voelen hoe de zaak moet worden aangepakt - haar erva ring was, dat men de mens moet benade ren met liefde en dat men moet proberen zich in hun toestand in te leven. Als er een vertrouwelijke sfeer te schep pen is en het gevoel, dat de klantjes zelf moeten weten wat ze willen, doch dat ze bij een goede gang van zaken altijd kun nen rekenen op hulp, dan is succes meestal verzekerd. De stelregel van mejuffrouw Ouwenaller is altijd geweest, dat men zo veel mogelijk moet trachten de gezinnen bijeen te houden. Een toeziend voogd of voogdes, die haar taak verstaat, kan heel veel bereiken. Zij schetste verder de jammerlijke toe stand die ontstaan kan, als de ouderlijke macht wordt ontnomen en de kinderen, meestal nog jong, elk een kant uit gaan. Zo langzamerhand is men ook op dit ter rein tot betere inzichten gekomen en er wordt steeds op gewezen, dat de pleeg ouders nooit moeten doen voorkomen, dat zij de ouders zijn. De ouderlijke verzorging is niet te benaderen, naar de overtuiging van vrijwel allen, die op dit terrein werk zaam zijn. Twee uitermate belangrijke agendapunten hebben gisteravond Velsens raad bezig gehouden: Velsens woningsituatie en een zakelijk geschil tussen de gemeente en de Hoogovens en de gasprijs. Aanleiding tot een uitvoerige discussie over de woningnood werd een royaal-gedocumenteerd rapport van de dienst voor de Volkshuisvesting, dat statistisch materiaal aandroeg over de momentele toestand en daarbij zowel een aan tal minder als meer verheugende feiten openbaarde. Er ontstond een klein verschil van mening omtrent de wenselijkheid van duplex-woningen in de boezem van het college: wethouder Verbeek (Arbeid) van Openbare Werken was er pertinent tegen, om deze na-oorlogse bouw ook nu als lapmiddel voor de nood te gebruiken, zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, de heer Maas (Kath.) daarentegen zou er wel wat voor voelen het ergste op te vangen met dit soort huizen. Het oude zeer van de curveprijs, die de woningbouw afremt en voor Velsen zo'n 500 nieuwe huizen tegen houdt, speelde ook in dit raadsdebat weer mee. Er is voorts uitvoerig gesproken over de normen, die het huisvestingsbeleid in Velsen bepalen en de conclusie van wethou der Verbeek, dat het woningbeleid hier gunstig afsteekt bij menige andere ge meente werd tenslotte door de meerderheid der raadsleden onderschreven, al bleef op diverse details grond voor critiek bestaan. Op een suggestie uit de raad, om in woning voor grote panden dwingend voor te schrijven, is het college vooralsnog niet ingegaan. Onder de mededelingen had de heer Schilling (CPN) met genoegen gezien, dat het college gehoor had gegeven aan zijn suggestie schrob- en dweilapparaten voor de gemeentelijke werksters aan te schaffen; de heer v. D o n g e n (C.H.) had met even veel plezier opgemerkt, dat het politietoe zicht bij muziekuitvoeringen verscherpt zal worden, en de heer Tabernal (Arbeid) gooide nog eens een balletje op over het lastige parkeren van vrachtauto's op de Overbildtweg. Het voetballen en rolschaat sen hebben nogal wat last veroorzaakt in IJmuiden, had de heer Lips (A.R.) ge merkt en hij zou graag zien, dat de politie bij overtredingen van de desbetreffende verbodsbepalingen de ouders eens aansprak. Tenslotte vond zijn partijgenoot, de heer Markerink, dat de straatstenen bij de gemeente-ingang op de Hoofdstraat bij de Rijksweg wel erg slecht liggen, zcdat de entrée van de gemeente geen beste indruk maakt. Burgemeester m r. M. M. Kwint ant woordde, dat tegenover de overtredende voetballers en rolschaatsers andere mid delen in petto worden gehouden wet houder De Boer (bedrijven) merkte aangaande klachten over de straatverlich ting op, dat controle 's nachts heel moeilijk is. omdat de politie niet precies weet welke nachtlampen zijn ingeschakeld, maar men werkt aan een verbetering in deze. Over de hobbelige straatstenen in Santpoort be loofde wethouder Verbeek (Arbeid) zijn licht te zullen laten schijnen. Oude huizen tegen de grond Vervolgens begon de raad aan de eigen lijke agenda. De heer Nuyens (kath.) DE DOOI moge dan de allerergste nood onder de zwermen vogels in en rond het Noordzeekanaal hebben ingetoomd, de vogelvoe- deringsdienst van de Vel sense dierenbescherming zet zijn goede werken on verpoosd voort, tot de sneeuw zover verdwenen is, dat de hongerenden zelf weer hun maal kunnen vinden. De voedselvoorraden in het Kerbert-asyl zijn in de loop der laatste dagen tot grote omvang aangegroeid, zodat de inzameling op de scholen nu stopgezet kan worden. Want ook bevriende af delingen kwamen in Vel sen bijspringen: Den Haag stuurde gisteren nog VA ton graan en 500 kilo brood en ook uit andere milde handen stroomden de ga ven in natura naar het noodgebied in de IJmond. Haarlem heeft zich ont fermd over de vogels in de urnentuin van het Crema torium, waar door een der opzichters rijkelijk gestrooid kon worden en zo begint de voederdienst thans aan zijn laatste fase: de afwikke ling. Deze kan ongeveer nog een week duren, want eer der kunnen de vogelvoe- deraars het moede hoofd niet neerleggen, maar zij zijn nu reeds uitermate dankbaar voor alle spon tane medewerking, die in het barre wintertij van zovele kanten werd onder vonden. Speciale pluimen kunnen moeilijk uitgereikt worden, omdat er dan licht iemand vergeten zou wor den en bovendien is het daar niemand om begon nen, maar in het algemeen kan gesteld worden, dat deze dienst-der-menselijke- saamhorigheid bijzonder mooie resultaten heeft op geleverd. zou het liefst zien, dat de oude., thans aan gekochte panden op de hoek Hagelingerweg Hoofdstraat meteen maar afgebroken worden, hetgeen wethouder Verbeek alleen maar met hem eens kon zijn. Over oude huizen gesproken: de heer Schil ling haakte in bij de nu weer door de gemeente gekochte huizen in oud-I.Imui- den. Hij zou graag een huis in de Coen- raadstraat in gemeentehanden zien, want dit speciale huis moet namelijk nodig onbe woonbaar worden verklaard. In de barre winterdagen moest een gat in de muur worden gehakt, om de kachel brandende te houden in een kamer, waar inplaats van behang, ijs op de muren zat. Overigens vond hij wel, dat de prijs nogal hoog ligt voor die oude kavaljes in IJmuiden-West. Met voldoening had de heer Tabernal (Arbeid) gelezen, dat een Santpoortse bloembollenkweker weer enige tijd op zijn grond kan blijven zitten, al pleitte hij voor continuering van de pacht tot 1 november met het oog op de vak-problemen. Weer moest wethouder Verbeek de redelijk heid van deze opmerking toegeven, maar tegen beëindiging van de huur per 1 sep tember, zoals het voorstel aangeeft, heeft de betrokkene geen woord van verzet laten horen. Woningen in cijfers Constaterende, dat de dienst voor de volkshuisvesting een knap stuk werk heeft geleverd met zijn uitvoerige statistiek over de woningsituatie in Velsen, merkte de socialistische fractievoorzitter, de heer v. Os v. d. Abelen op, dat nu de vraag niettemin gesteld kan worden wat men nu verder met deze cijfers gaat doen. De hui zen, die in deze cijfers paraderen, worden onder één noemer gebracht, maar dat neemt niet weg, dat er meer differentiatie gewenst lijkt en bovendien zou het wel eens prettig zijn te horen, hoeveel mensen wel of niet van inwoning af willen zijn. Dat deze statistiek hem ondanks deze opmerkingen dankbaar had gestemd, nam niet weg, dat hij bepaalde achtergronden ervan dus wat meer levend had willen zien. Erkentelijk toonde zich ook de heer Visser (A.R.), die bij al deze cijfers even terug had gedacht aan de nieuwjaarsrede van burgemeester Kwint, die toen zei, dat de woningnood een „beschamende" aangelegenheid is. Dwang voor inwoning Hij hield zich overtuigd, dat bij bunde ling van alle nationale krachten dit schrij nend leed te stelpen is. Zou het, zo vroeg hij verder, niet moge lijk zijn de grotere woningen beter te be nutten, nu de grootste moeilijkheden blij ken te schuilen in de arbeiderswoningen? De serieuze gevallen van gezinsstichting zouden voor de duplexwoning in aanmer king kunnen komen, meende hij, maar dan met een rouleersysteem, zodat zij, die geen duplex meer hoeven of kunnen bewonen er uit gaan ten bate van de kleinere ge zinnen. Zelfstandige huishoudingen, die over onvoldoende ruimte beschikken, leveren ook nog genoeg narigheid op, want al is men dan onderdak, onder dat dak woelen nog legio problemen. Bij de bejaarden ligt het vraagstuk weer anders: vele oudjes kunnen niet langer het huis, dat zij be wonen, betalen en hier zou een gedetail leerd onderzoek wellicht tot constructieve conclusies kunnen leiden. Hij lokte welbe wust een breder antwoord van het college uit over de Velsense woningsituatie, waar over ook de heer v. Leeuwen (katho liek) het woord kreeg. Velsen heeft een overschot aan mannen, hetgeen typerend is voor de streek, meende hij het aantal inwonin gen is met 1/3 gedaald en voor het overige geloofde hij duidelijk te mogen stellen, dat het woningbeleid in Velsen gunstig afsteekt bij andere gemeenten, hetgeen overigens niet altijd voldoende gewaardeerd wordt, omdat er al te vaak vergeten wordt, in welke knelsituatie de overheid zich bevindt, terwijl zij zich vaak óók nog het lot van de jonge mensen van buiten aantrekt. De heer Schilling haalde er een c .d ver wijt uit naar boven: hij vond het onjuist, dat bijvoorbeeld zeelui, die met een Vel sens meisje willen trouwen, de kans niet krijgen op een huis in deze gemeente. Vingerwijziging voor de toekomst Wethouder Verbeek zette het doel der cijfers uiteen in zijn antwoord: in dit rap port liggen verschillende vingerwijzingen over de te volgen woningbouwpolitiek. De duplexwoning kreeg apart aandacht: hij geloofde niet, dat dit huis meer de aan dacht verdient, die het direct na de oorlog toekwam. Uitbreiding ervan verdient zeker ook geen aanbeveling, vooral omdat de duplexwoning bij gezinsuitbreiding ver laten moet worden voor een groter en dus duurder huis. De bestaande duplex- woningen moeten dus zuiver „doorsehuif- gelegenheden" blijven. De samenwoningen in de beperkte ruim ten zullen zo spoedig als mogelijk ver dwijnen de 438 gevallen verdienen dan ook alle aandacht, al zullen niet al deze gevallen even moeilijk zijn. De grootste nood zag hij in de 255 grote gezinnen tussen de 7 en de 12 personen, die te krap behuisd zijn, omdat zulke gezinnen eigenlijk alleen met een voor hen te dure woning te helpen zijn. Kostgangers niet trouwen. De curveprijs blijkt inmiddels nog de grootste moeilijkheid: er liggen plannen klaar voor 500 nieuwe huizen, maar dan zal er eerst een oplossing moeten worden gezocht inzake die curveprijs. Velsen heeft jaarlijks ongeveer 250 huwelijkskandida ten, maar dit tegen de heer v. Leeuwen, het is niet te hopen, dat de kostgangers allen in het huwelijk gaan treden, want dan komen er wel een paar verschuivingen in het totale vraagstuk. Wethouder Maas (sociale zaken) nam de huisvesting op zichzelf voor zijn reke ning: de duplexhuizen zijn alleen te ont- duplexen als er een gelijk aantal nieuwe eengezinswoningen voor in de plaats komen. Persoonlijk zou hij er voor voelen, nog een aantal duplex-liuizen op te trekken. Hij noemde overigens Velsen een der meest ongezonde gemeenten des lands: iedereen, die hierheen wil moet plotse ling naar zee Overigens vormt Velsen een uitzondering op het punt van vreemde gasten, het is pertinent niet waar, dat de gemeente zich mets aantrekt van jongemannen, die van buiten komen. Maar aan de andere kant kan de Rotterdamse of Amsterdamse zee man moeilijk aanspraak maken op Velsens bouwvolume een „stedeloze" echter zal hier wel degelijk welkom zijn. In tweede instantie werd er nog wat over doorgepraat, maar veel nieuwe ge zichtspunten deden zich niet voor: de heer Visser (A.R.) wierp de heer Verbeek tegen, dat de woningpositie, gezien de 748 inwonenden slechter wordt, speciaal in de arbeiderswoningen. Als een schril contrast staat daar tegenover de vele onbenutte woonruimte bij de welgestelden en hij her haalde de vraag, of de gemeente hier geen taak heeft. Hij bond de leden van het col lege zelfs aan de vraag, of de gemeentebe stuurderen hier geen dwang achter moeten zetten. Met wethouder Maas' opvatting was hij het eens: bouw zo mogelijk duplex- woningen bij, zulks onder het motto dat de ellende met alle beschikbare krachten be- COOOOOOOOOOOOOOCOCOCOOCOOCCOCOOOCOOOOOOGOOCCCGCOCXXX> s o De sub-commissie voor het sociaal-cul- tureel ontspanningswerk voor bejaar- den heeft indertijd uit haar midden een 't commissie gevormd voor het bijeen- brengen van gelden voor een gedenk- raam ten behoeve van het „W. F. Vis- serhuis". Deze commissie is er in geslaagd de nodige gelden bijeen te brengen, zodat het doel kon worden verwezenlijkt. Het gedenkraam is inmiddels in het tehuiss aangebracht. De raad heeft gisteravond het raam aanvaard. XXXXXXXX>OCXXX)OOOOOOOOOOOOCXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOI streden moet worden: „God geve ons de wijsheid maatregelen te nemen, opdat wij straks niet in onvoorstelbare narigheden zullen komen." Wethouder Verbeek bepaalde zich nogmaals tot de realiteit der dingen en legde het vermanend woord van de heer Visser dies naast zich neer, al waar deerde hij de herhaalde opwekking. Het college zal zich het is in de begrotings- raad enige malen gezegd de komende jaren toeleggen op de opheffing van de wo ningnood, al zijn er over de wijze waarop nuanceverschillen in het college, zoals wet houder Maas al liet blijken. Met kracht verwierp hij dan ook de duplexwoning als oplossing. De heer Hartman (Arbeid) kreeg van wethouder Maas te horen, dat de zeevis sers inderdaad economische binding heb ben aan de gemeente Velsen, zoals blijkt uit de 71 vissers, die hier weer aan onder dak zijn geholpen. Er komen echter aan vragen uit Katwijk en Egmond, waarvan de „economische binding" niet altijd geheel duidelijk is, in andere gevallen komen ook deze aam/ragen op de urgentielij st. Vol, meer dan vol was de grote zaal van hotel „De Harmonie" in Castricum dins dagavond tijdens het jaarlijks concert van de katholieke gemengde zangvereniging St. Caecilia. En blijkens de woorden van de jonge voorzitter van de vereniging, de, heer B. Borst, had men op een dergelijke grote opkomst niet gerekend en daarom sprak hij de wens uit dat het koor die grote opkomst zou rechtvaardigen door goede zang. In dit opzicht heeft St. Caecilia onder leiding van de heer Stephen Jansen nie mand teleurgesteld. Het programma was in alle opzichten gevarieerd: opera-fragmen ten van Verdi en Bizet werden afgewisseld met werken van Jos. Haydn, Greiff, Leo Smeets en Söderman en na de pauze kre gen de aanwezigen, onder wie zich de he ren geestelijken pastoor G. Goes en ka pelaan P. H. Heemskerk en Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, bevon den, hedendaagse kerkmuziek te horen. Zuiver van klank was het Jeruzalem, van Guiseppe Verdi. O Signore, van de zelfde componist, sloot daar uitstekend bij aan, alsmede Brahma, van G. Bizet. Minder, hoewel haast onmerkbaar min der gelukkig was de dirigent met het frag ment uit Die Jahrenzeiten „Sei nun Gna- dig", van Jos. Haydn. Hierin kwam, evenals in de Bruiloftsmars, van Söderman, het geringe volume van de bassen sterk naar voren, maar gelukkig werd Greiff's Jubi late Deo uitstekend uitgevoerd in de hoge stemming, die dit werk vereist. Teneinde de overgang van de lyrische muziek naar het devote Sei nun Gnadig te vergemakkelijken zegde de declama- trice, mevrouw C. Eskens-Bosmans, enige gedichten van Guido Gezelle en Anton van Duinkerken, maar evenals in een vertel ling uit een van Antoon Coolen's boeken, was haar stem achter in de zaal zeer slecht hoorbaar. Het koor zong na de pauze hedendaagse kerkmuziek van de componisten Jan Mul, Lodewijk de Vocht, Floor Peeters en Gie- sen en door de toelichting van kapelaan P. H. Heemskerk won deze muziek aan dui delijkheid. De heer Lou Tervoort, uit Beverwijk, zorgde voor de begeleiding op piano en harmonium. Over zijn muzikale kwalitei ten in deze contreien genoegzaam be kend kan men niet anders dan lof heb ben. Als geheel een concert waar St. Cae cilia eer mee heeft ingelegd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10