Plan Poelenburg nadert verwezenlijking Veren igi n ria Hoogste dagbesommer maakte tien jaar terug een mooie reis met f 7200.- „Artistiek" Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn HA...... HET DOOIT Havenber:hten Dank namens de vogels En er is een tijd geweestdat de IJmuidense vloot 200 schepen telde Zestig percent van de 296 nieuwe huizen bestemd voor migratie Het „Staatspensioen" uiteengezet Old Clothes New uit de IJmond 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS RAAD HEEMSKERK Lijsten Schilderijen Kunstnijverheid Fotohandel Hervormde Toneelgroep met „Gesloten Ogen" Verzoeken ingevolge de Hinderwet Hoofdprijzen Staatsloterij Agenda voor Beverwijk Hans Henkemans op T oonkunst-avond Propaganda-avond van de „facultatieve" in Velsen Forensen vergaderden P.v.d.A.-vrouwengroep bijeen Voor een koopavond voelen de dames niets DRY CLEANING ONLY Bridgeclub „Never-Down" Schaakclub „Weenink" achter de borden Katholiek vrouwengilde bijeen Boerenkapel en De Pompa dours voor het voetlicht Dr. A. Melchior komt voor Elckerlyc De onderlinge strijd bij St. Thomas WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 HET IS BIJNA tien jaar geleden dat de hiernaast afgedrukte foto werd genomen, namelijk op 4 juni 1946. De trawler op de voorgrond is de „Adelante" IJM. 19, vlak er achter ligt de logger ..Elizabeth" KW 64 en dan de stoomtrawler „Beatrice" IJM. 118. De trawler „Oostzee" IJM. 147 was net achteruit getrokken om naar de Trawler kade verhaald te worden. Er waren die dag 25 schepen aan de markt, waaronder 4 stoomtrawlers en 16 loggers. „Adelante", „Beatrice", „Oostzee", namen van trawlers die er niet meer zijn. Diezelfde „Adelante" was vijfentwintig jaar geleden ook aan de markt. Dit was op 26 februari 1931 en bij het zien van de schepen, die toen aan de afslag waren is er toch wel wat veranderd. Die morgen werd de handel van vis voorzien door 27 schepen, waarvan 17 stoomtrawlers en 10 loggers. De Heemskerkse gemeenteraad heeft zich dinsdagavond beziggehouden met een zeer uitgebreide agenda, en in een snel tempo zijn er enige belangrijke besluiten geno men. Het plan Poelenburg, dat voorziet in de bouw van 427 woningen, zal spoedig ver wezenlijkt zijn. Voor 296 huizen is reeds bouwgrond aangevraagd en met de bouw van 28 woningen is reeds een aanvang ge maakt. Burgemeester H. Nlelen deelde mede, dat van dit aantal woningen zestig percent bestemd is voor migratie en de overige voor de eigen ontwikkeling van de gemeente. De „Adelante" besomde die dag ruim 5300 gulden, voor die tijd een mooie reis, maar deze trawler was daarmede niet de hoogste dagbesommer. Dit kwam op naam van de „Liesbeth Betty" IJM 183, schipper E. de Groot, met ruim 7200 gulden. De .Holland III" IJM. 179 was de laagste met 1200 gulden besomming. Vlootsterkte Weet u hoe groot de IJmuider trawler- vloot toen was? Op 1 januari 1931 waren het er 197, benevens 3 motorloggers. De laatste zeillogger van IJmuiden, de „Nelly I.JM. 76 was juist in 1930 naar Katwijk verkocht. IJmuiden had er in 1930 nog 4 nieuwge bouwde stoomtrawlers bijgekregen en voorts waren er 3 uit het buitenland aan gekocht. Bij die drie schepen behoorde ook de „Adelante" IJM. 19, die vijfentwintig jaar geleden dus nog maar kort in IJmui den was. Overigens waren de wilde jaren er al af, want toen het schip hier kwam was het 25 jaar oud en verschillende ke ren van eigenaar veranderd. De Yorkshire Steamfishing Co. Ld was de eerste rederij die de trawler ter visserij liet gaan. De naam was toen, in 1905, „Lord Cur- zon" H. 824 en de bouwer is Earle's Co Ld geweest in Hull. Of het schip niet vol deed of dat er andere moeilijkheden wa ren bij deze rederij, we weten het niet, maar in ieder geval was het zo dat de naam „Lord Curzon" later veranderde in „Princess Juliana" H. 824 en van dat mo ment af de Croston Steam Trawling Co. Ld eigenaresse van het vaartuig was gewor den. Maar ook daar heeft de trawler het niet lang uitgehouden. Weer verkocht Voor de tweede maal verkocht ging de H. 824 Engeland verlaten. De nieuwe thuis haven werd Gothenburg in Zweden waar het schip bekend stond als „Capto" GG. 54 toebehorende aan A. J. Edwards. Van deze rederij werd het tenslotte in 1930 aange kocht door de heren Erenst Weimar, die hun rederij een flinke uitbreiding gaven. Aan de vijf trawlers: „Fram" IJM 80, „Voorwaarts" IJM. 83, „Protius" IJM. 85, „Forward" IJM 151 en „Avanti" IJM. 290 werd dus de „Capto" toegevoegd, die de naam „Adelante" IJM 19 verkreeg. Verder kwam de „En Avant" IJM 8 er bij zodat de rederij zeven trawlers telde. Flinke schepen Zowel de „En Avant" als de „Adelante" waren voor die jaren flinke trawlers. De „Adelante" was bijvoorbeeld 256 ton groot, 38,42 meter lang, 6,74 meter breed en 3,58 meter diep. De stoommachine ontwikkelde 400 pk. Jac. Blok heeft jaren achtereen met de „Adelante" gevaren totdat in de oorlog schipper en bemanning moesten wijken voor leden van de Kriegsmarine, die geheel andere plannen met de „Adelante" had. Die naam werd meteen al uitgewist en het schip werd niet anders dan een nummer in het grote geheel van de Duitse oorlogs vloot. Als flottillenummer 1413 kon men het nog lang blijven volgen en het toeval wil dat in mei 1945 de vroegere „Adelante" in IJmuiden verbleef, zodat het vaartuig be trekkelijk gauw aan de oorspronkelijke re derij teruggegeven kon worden. Vandaar dat de „Adelante" ook na de oorlog nog in de Vissershaven voor komt om nog enkele jaren van de na-oorlogse tijd te kunnen profiteren, maar op de duur kon de trawler die intussen bij de oudjes was gaan beho ren, er niet meer tegenop en werd op 46- jarige leeftijd afgevoerd. (Nadruk verboden). ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE (SINDS 1930) Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 5705 Jaarvergadering Coöp. Boeren leenbank De Coöp. Boerenleenbank te Heems kerk houdt op dinsdag 6 maart in zaal Nij- man de jaarvergadering. Onder meer zal het financieel jaarverslag over 1955 wor den behandeld. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen. Beninkust van Antwerpen. Swallow van de Noordzee. Oda van Rotterdam. Maashaven van Melilla, Martini van Huil. Carrier van Barmagoa, Crescendo van Rotterdam. Alsum van Rotterdam. Krautsand van Rotterdam. Konnie M van Rotterdam. Keizersgracht van Swansea. Solon (proefvaart) van de Noord zee, Lilo Friedrichs van Rotterdam. Amyntas van Esbjerg. John M van Rotterdam. Ber- nisse van Rotterdam. Ina L van Rotterdam. Vertrokken zijn: Eminent naar Grimsby. Admiraal Bastiaan naar Nantes. Alfred naar Rotterdam. Fogdö naar Oxelosund. Schar- hom naar Rotterdam. Delfborg naar Lon donderry. Solon naar de Noordzee. Meidoorn- singel naar Rotterdam. Lapwing naar Ant werpen. Sylt naar Rotterdam. Ransel naai Newross. Oceaan naar Gothenburg. Stockvik naar Haugesund. Oda naar Rotterdam. Falcon naar Rotterdam. Margriet L naar Londen. Annie G naar Rotterdam. Christine naar Rot terdam. Amstelstroom naar Huil. Mutua Fitis naar Rotterdam. An,ja naar Rotterdam. Fraternité naar Rotterdam. Lingestroom n. Hull. Seabreeze naar Hampton Roads, Bac- cala naar Gothenburg. De Hervormde Toneelgroep in IJmuiden - Oost speelt op zaterdag 10 en maandag 12 maart in het Hervormd Jeugdgebouw van de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost, „Ge sloten ogen" van Nic. Stam. Regisseur is de heer C. de Jong. B. en W. van Velsen delen mee, dat ter gemeentesecretarie ter inzage liggen de navolgende verzoeken om vergunning in gevolge de hinderwet van: De handelmaatschappij Shamrock N.V. te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van de benzine-, gasolie- en petroleum- pompinstallatie bij het pand Dokweg 14 te IJmuiden; I. Velde te Velsen-Noord, tor het oprichten van een benzinepompinstal latie bij het pand Wijkerstraatweg 47b te Velsen-Noord; de firma A. Th. Slotboom en Zoon, Velser zakkenhandel te Velsen- Noord, tot het oprichten van een inrichting voor het opslaan, het reinigen en het her stellen van zakken in het perceel Ladder beekstraat 144 te Velsen-Noord; de metaal- warenfabriek Batavier N.V. te Velsen, tot het wijzigen en uitbreiden van de metaal- warenfabriek in het perceel Velserbrug- weg 1 te Velsen; A. de Mos te IJmuiden, tot het oprichten van een vismalerij in het perceel Rijksvishal A 20 te IJmuiden; G. Wilderom te IJmuiden, tot het wijzigen van de banketbakkerij in perceel Kennemer laan 88 te IJmuiden; de handelmaatschap pij Shamrock N.V. te IJmuiden, tot het uit breiden van het tankstation met een pro- paaninstallatie, op het perceel Dokweg 14 te IJmuiden; mevrouw de weduwe B. Ver meer-Kaspers te Driehuis, tot het oprich ten van een garage- en stallingsbedrijf in het perceel Driehuizerkerkweg 77 te Drie huis: J. F. Gevaert, handel drijvende onder de naam: Th. Janssen's carosseriefabriek, te Santpoort, tot het wijzigen en uitbrei den van de carrosseriefabriek in het per ceel Rijksweg 496 te Santpoort. Op donderdagmorgen 15 maart zal ten gemeentehuize aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving (29 fe bruari) bestaat voor een ieder de gelegen heid schriftelijk bezwaren bij het gemeen tebestuur in te brengen. De aandacht van de inwoners van Velsen wordt er op ge vestigd, dat zij slechts dan tot een beroep gerechtigd zijn, indien zij overeenkomstig artikel 11 van de Hinderwet op de hier boven bedoelde zitting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. 4e klasse 7e lijst f5000: 11108 f 2000: 20709 ƒ1500: 13481 13729 19755 ƒ1000: 2402 5384 10718 11568 15045 16310 18961 20070 20307 21970 400: 2714 3291 5311 5497 15689 16682 17237 18376 19040 21084 200: 2785 2936 3914 4020 4451 4527 6144 6657 7168 8003 8251 9256 9641 10419 12818 12956 14355 17528 20314 20519 20978 21169 21926 WOENSDAG 29 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 8 u.: „De schat van de Amazone". Rex, 8 uur: „The Web". IJMUIDEN-OOST: Patronaatsgebouw, 19.30 uur: Sportbond IJmuiden, gymnastiekuitvoering. Herv. Jeugdgebouw, 8 uur: V.V.IJ., to neeluitvoering. VELSEN: t Raadhuis, spreekuur wethouder C. P. J. Maas, sociale zaken, 1012 uur. Gymnasium, Volksuniversiteit, cursus Spaans, 19.4520.45 uur. DONDERDAG 1 MAART IJMUIDEN: Thalia, 8 u.: „Zij die van de zonde leven". Rex, 8 uur: „The Web". Cultureel Centrum, Volksuniversiteit, cursus „Allerlei over muziek", 8 uur. VELSEN: Raadhuis, spreekuur wethouder R. Ver beek, openbare werken, 9.3012 uur. WOENSDAG 29 FEBRUARI Kcnnemer Theater, 19 en 21,15 uur: „Hele na van Troje" Luxor Theater, 19 en 21,15 uur: „De levens roman van Richard Tauber" Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond „Nieuw Leven". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Breestraatwinkeliners. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 uur; Jeugd: 15-16 uur. „Het Groene Huis", Jeugdleeszaal en uit leenbibliotheek van 15,15-16,45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10- 13 uur; lees- en studiezaal van 10-13 en 15-18 uur. 't Centrum, 20 uur: A.N.N.B. ledenverga dering. DONDERDAG 1 MAART Luxor Theater, 19 en 21,15 uur: „De levens roman van Richard Tauber". R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek en lees- en studiezaal van 10-13 uur. Wijk aan Zee, filiaal R. K. Leeszaal, dage lijks van 17-18 uur. Met het succes van een eerder optreden van de toonkunstenaar Hans Henkemans in gedachten organiseerde de plaatselijke afdeling van de Maatschappij tot Bevorde. ring der Toonkunst wederom een avond met deze pianist als solist, die dinsdag plaats had in het Kennemer Theater, welks geheel gerestaureerde toneelzaal zich voor een dergelijk concert goed bleek te lenen. Ter gelegenheid van de Mozart-herden- king wijdde Henkemans de eerste helft van het door hem uitgevoerde programma aan een viertal pianowerken uit de latere le vensjaren van de hand van deze kunste naar. De Fantasie in d mag terecht de ere titel „muzikaal miniatuur" dragen. De meestercomponist jongleerde er met the ma's in een speelse bui en wist er iets wonderbaarlijk moois uit op te bouwen. Omrankt met tegenmelodieën is deze klei ne fantasie een der tekenende voorbeelden van de intense muzikaliteit van haar ma ker. Henkemans, die over een verrassend lichte aanslag beschikt, welke zich uitste kend eigent tot de vertolking van een Mozartrépertoire, droeg dit opus, alsmede Rondo in a K.V. 511, voortreffelijk voor. Beide stukken waren een goede voorberei ding tot de vertolking van de grote sonate in F (K.V. 533), welke drie jaar voor zijn dood het licht zag en duidelijk de groei van Mozart als componist kenmerkt. Dit piano- werk wordt tot het schoonste gerekend, dat zijn geest ooit heeft voortgebracht; de po lyfone opbouw, de ongebruikelijke harmo nische en rusteloos modulerende motieven tonen de gerijpte kunstenaar op zijn best. Het werk kwam in de juiste opvatting, tot in details minutieus verzorgd, over het voetlicht. De voordracht hield het talrijke publiek ademloos geboeid. Het populaire schertsliedje uit die da gen „Unser dummer Pöbel meint" had be trekking op een van Mozarts buitenlandse kennissen. Mozart zou zichzelf niet ge weest zijn als hij de gelegenheid niet te baat had genomen een aantal geestige va riaties te schrijven met het Italiaanse deuntje tot thema. Men mag onverbloemd bewondering hebben voor het muzikale geheugen van Henkemans dat al deze hu moristische notenregens in zich opgenomen heeft en het tiental daarna tot in de details weergaf met een rapheid zoals ik het nog slechts zelden gehoord heb. Maar niet alleen met een enorme tech nische vaardigheid bewees deze solist een der eerster onder zijn collega's te zijn. Ook de bezonken vertolking van het tweetal sonates van Beethoven, die in Fis (opus 78) en die in c, de laatste grote sonate van deze reus onder de componisten, kenmerkte hem als een onzer prominente Nederlandse pianisten. Meesterlijk speelde de solist dit opus 111 met de schrijnende dissonanten van het met grote beslistheid opgezette maestoso. De verbetenheid van het hoofd thema, nauwelijks opgeheven door het vaag-gecontoureerde zangthema, schilder de hij op boeiende wijze. En voor hetgeen hij presteerde in de zeer moeilijk te reali seren ariëtta past ons slechts een eerbie dige bewondering voor zijn muzikale ta lenten. Het was voor de vele muzieklief hebbers een uitzonderlijke avond. A. J. VAN DER WEIJDEN Donderdagavond, morgen dus, wordt in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost een propa- gandabijeenkomst belegd van de vereni ging vóór facultatieve Lijkverbranding, af deling Velsen. Spreker is daar de heer P. J. Boone, algemeen secretaris der vereniging, die het onderwerp „De crematiebepalingen in de begrafeniswet" zal behandelen. Mu zikale medewerking wordt gegeven door de dames Lida Langerveld (viool) en Annie Schoen (piano). De heer Beentjes (kath.) toonde enige bezorgdheid of wel de nodige voor zichtigheid wordt betracht ten aanzien van de harmonieuze groei van Heemskerk. In dien dit plan te snel tot ontwikkeling zou komen, worden andere mogelijkheden mis schien geschaad. De voorzitter, burgemees ter N i e 1 e n, kon hem echter geruststel len, niet alle factoren wordt rekening ge houden. De heer N i e 1 e n deelde nog mede dat het nog niet is te zeggen of het tempo waarin de uitbreiding in de IJmond tot stand moet komen ook zal worden bereikt. B. en W. van Heemskerk zullen hun uiter ste best doen en dit energiek aanpakken een noodzaak, die trouwens niet alleen voor deze gemeente geldt maar ook voor de beide andere IJmond-partners, om aan de vraag van de industrie te kunnen voldoen. Rioolwater naar Beverwijk Het afvalwater van de gemeente Heems kerk zal doorgepompt worden naar Bever wijk en daar gezuiverd worden. Nog dit jaar zal met de uitvoering hiervan begon nen wonden en de benodigde persleiding zal worden besteld. De gemeenteraad' vo teerde hiervoor een krediet van 45.000, doch niet nadat de heer Beentjes (KVP) had opgemerkt een ideale oplossing te zien in de bouw van een eigen zuiveringsinstal latie. De burgemeester betoogde dat dit thans tot de onmogelijkheden behoort. Bo vendien zou dit appraaat gebonden zijin aan een bepaalde maximum-capaciteit, zo dat toch niet al het afvalwater zou kunnen worden gezuiverd. heren C. J. A. de Ruyter te Heemskerk en Gisius, technisch hoofdambtenaar A bij Openbare Werken te Beverwijk. Met de goedkeuring door de raad van enkele reeds gepubliceerde agendapunten werd de vergadering om even over negen door burgemeester H. Nielen gesloten. Hotel De Rustende Jager te castricum was dinsdagavond plaats van samenkomst voor de leden van de Nederlandse Vereni ging van Forensen die er naar jaarverga dering hield onder leiding van de heer T. H. W. Beijersbergen van Henegouwen. De activiteiten van deze vereniging heef- zich in het afgelopen verenigingsjaar niet alleen tot een betere treinenloop ten dienste van de forensen beperkt. Door de vereniging werd op vrijdag 11 maart 1955 een sociëteit gesticht die donderdag 9 juni van datzelfde jaar een zelfstandige instel ling werd en inmiddels op een select aan tal leden mag bogen welke eenmaal per week bijeen komen. Het grote Oranjebal dat de vereniging op zaterdag 30 april 1955 organiseerde is bij de leden dermate in de smaak gevallen dat men eenzelfde dans avond ook voor dit jaar overweegt. Men maakte een excursie naar de Castricumse duinen, er werd een lezing over Nieuw Guinea en haar bevolking gehouden en er werd een toneelgroep in het leven ge roepen. Men besloot op dezelfde voet door te gaan zonder evenwel de belangen, die de forensen ten aanzien van de treinenloop en de treinensamenstellingen hebben, uit het oog te verliezen. De jaarverslagen van de penningmees- teresse, mejuffrouw A. Honing, en de secretaris, de heer H. Baars, werden goed gekeurd. Van het bestuur was de penningmees- teresse aftredend en niet herkiesbaar. In haar plaats werd de heer L. G. M. Hout kamp gekozen. In het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat in Velsen-Noord sprak gisterenavond de heer J. J. A. Berger voor de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid over „Het Staatspensioen". De presidente van de vrouwengroep, mevrouw Goossens, hield vooraf een korte inleiding over het vraagstuk van de koopavond. De stichting voor huishoudelijke voorlichting heeft na melijk een rondschrijven gezonden met een aantal vragen om de meningen van de vrouwen te polsen over de al dan niet wen selijkheid van een koopavond. De aan wezige dames waren unaniem van mening, dat het instellen van een koopavond een stap achteruit zou betekenen en dat het ongerief van het niet instellen niet op weegt tegen het belang van deze stap terug in sociaal opzicht. Inmiddels was de heer Berger gearriveerd en hij was niet ver baasd te constateren dat zelfs bij de vrou wen veel belangstelling bestaat voor het onderwerp van de avond. Staatspensioen is echter een verkeerde benaming, het is niets anders dan „Volkspensioen" - immers via de belastingen wordt de premie voor dit pensioen geïnd en uit een aparte pot onder de gepensionneerden verdeeld. Het gehele volk betaalt dus mede aan het pen sioen. Velen menen echter dat dit ons volk onwaardig is en dat het een ondermijning van de maatschappij met zich brengt. Het is echter de beste en simpelste wet die ooit verschenen is, meende de heer Berger. Uit het plan van het NVV is, in samenwerking met de andere vakcentrales, deze wet ont staan. Het is aan de andere kant een taak van de vakcentrale om er voor te zorgen, dat het loon stijgt. Met deze wet alleen zijn wij er echter bepaald nog niet. Vele problemen op sociaal gebied vragen om een dringende oplossing, aldus de inleider en hij noemde het weduwe- en wezenpensioen en niet te vergeten de invaliditeitswet, die dringend om herziening vraagt. Aan u de taak, zo besloot spreker zijn inleiding, om te zorgen dat de Partij van de Arbeid steeds een frisse doorbraak-partij zal blij ven en niet zal vervallen tot een gezapige burgelijke partij, waartoe zij, nu en steeds meer leden tot ministers, burgemeesters en andere hoge functies worden geroepen, licht zou kunnen vervallen. Nieuwe gemeente-ontvanger Tot nieuwe gemeente-ontvanger werd na gehouden stemming benoemd de heer M. B. P. van de Berg, thans nog adjunct-commies le klas bij de gemeente-ontvanger der ge meente Zandivoort. B. en W. hadden hier voor een aanbeveling van twee personen gedaan en de heer Muyen (P. v. d. A.) vroeg voorafgaande aan de stemming nog enige inlichtingen, die hem. terwijl de raad in comité was, werd'en verstrekt. Mejuffrouw A. E. C. Wiedemeyer te Vel sen werd op deze avond in vaste dienst be noemd als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Tot leden van de schattingscomrnissie voor het Grondbedrijf werden benoemd de ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 De stand na de derde ronde in de winter competitie van de r.-k. bridgeclub „Never Down" luidt voor de eerste drie, als volgt: Groep A: 1. W. GroenTervoort 173.02; 2. Mevr. BeermanEggermont 162.69; 3. Maks Ponem 157.15. Groep B: 1. HogerheideWitlox 160.31; 2. mevr. Schaap—mevr. Schaaper 159.53; 3. H. SchmidtTesselaar 157.14. Groep C: 1. dr. Verséleweldr. Vos 166.86; 2. TimmerWillems 164.88; 3. MohrVendel 162.90. De uitslagen van de in de onderlinge com petitie gespeelde partijen van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" zijn: Afd. I: v. VuurenMuyen remise. Afd. II: JimminkNijman 01. Afd. Ill A: Busscherv. Nimwegen 0—1; Beekhoven'Jansen 10. Afd. Ill B: HoogvorstLimmen 01; Non hebeiBelterman 01; J. Meyerv. Leeu wen afgebroken. Fietspad Dat het fietspad aan de zuidzij van de Lange Nieuw- straat een fietspad is, heb ik nimmer willen noch kunnen beweren. Dat is een ventweg, naar gij allen weet. Dat het de laatste weken minder dan ooit een fietspad is geweest, zult gij met mij kunnen zeggen, wanneer gij daar enige malen bijkans op de koude neus zijt getuimeld. En de dooi heeft dat nog een tikje erger gemaakt. Mag ik de, inderdaad overbelaste, dienst der Velsense reiniging, die zo monter sneeuw en ijs ruimt, niettemin vrijmoedig verzoeken, dit drukste aller Velsense fietspaden in het werkprogramma op te nemen, opdat niet nóg meer neuzen ontveld worden door ordeloze valpartijen ter plaatse? Het verbazingwekkende feit, dat op de afgelopen ijstijd tem peraturen konden volgen, die niet langer de adem afsneden, zal bereids u allen hebben bereikt en de last ontvalt mij dus de heren van De Bilt beleefd doch wel zeer hartelijk te danken voor het verhoren onze intentiën op dit punt. Gij zijt allen, heb ik gezien met opgeruimde aangelaten door de bagger gaan wan delen, hoewel er reeds dinsdag enige dwarskijkers waren, die de dooi ook maar niets vonden. Ik blijf er voorlopig bij, dat dit weertje mij nog altoos aangenamer is dan zijn voorgangertje Maar ik heb wél een appel tje te schillen met alle moge lijke lieden, die zich in het heden of 't verleden bezig hebben gehouden met het bouwen van huizen of andere opstallen voor menselijke be woning bedoeld. Deze lieden hebben namelijk schromelijk verwaarloosd in hun plannen ijstijden als de afgelopene op te nemen erger, zij vergaten zelfs, dat het een enkele keer wel eens gaat vriezen in dit goede land, zodat er water be neden het nulpunt in zoge naamd „ijs" verandert en het dan doet uitzetten. Waardoor waterleidingen kunnen springen. Waardoor kille geysers op onmogelijke uren onze nacht rust komen verstoren en koude fonteinen vaders uit hun bed slepen, omdat anders het huis dreigt weg te dobberen op dé oceaan van water, die de ge meente blijkbaar dag en nacht onder de grond door wenst te sturen. Welaan het is een schan daal, zeg ik, dat ettelijke wa terleidingbuizen naar ettelijke huizen slechts enige voeten diep onder de grond zijn ge legd, zodat zij bij de eerste de beste nachtvorst al in gaatjes slangen veranderen en na de dooi fraaie waterwerken op leveren. In die tussentijd zit zo'n huis, maar vooral zo'n huis vrouw maar zonder water. Zou de bouwpolitie hier niet eens wat aan kunnen gaan doen en in het thans naderende mildere jaargetij de waterleidingen kunnen gaan controleren? Er is een, wat zeg ik één?, geval bekend, dat de buis slechts veertig hele centimeters onder het zogenoemde maaiveld ge legen was, terwijl het er tach tig hadden moeten wezen. Wonder, dat die waterleiding al heel gauw de natte geest gaf en dat de loodgieter met bulldozers naar de bedreigde plaats moest rukken teneinde het gezin weer uit de waters nood te helpen. Wonder, dat er zwaar en terecht gemopperd is op degenen, die maar een sleufje hebben gegraven en daar ordeloos een buisje in hebben uitgerold met het idee, dan het hun tijd wel zou duren? De loodgieters zijn de enigen, die er wellicht wel bij varen al dient ook dat nog te worden afgewacht, want wie moet dat betalen? Huisheer of huis huurder? Ik zou zo zeggen Na het „triabijs" Al degenen, wie wel eens een blik hebben gewaagd aan de vrijetijdsbesteding voor de ongeorganiseerde jeugd, zal met vermaak en vreugde de tienduizenden tussen de vijf en de vijftien hebben gadege slagen, die vier weken lang het triabas aan de Kennemer laan hebben gebruikt als een van de zaligste ijsbaantjes ooit in IJmuiden vertoond. Want dit was het zonder meer. Zonder ingreep van bo venaf, behalve dan de bemoei ingen van de plantsoendienst en de ambtenaar van de sport, zonder dwang; alleen maar schaatsen. Hele middagen lang, lange uren achtereen tot ze ro zig naar huis hompelden en onder de dekens schoten na de dubbele hoeveelheid proviand te heben gebunkerd. En geen onvertogen daad in al die vier ijselijke weken. Zei iemand daar iets? Niet té veel regelen? Helemaal accoord meneer laat de kinderkens ook eens gaan. Zie voor voor beelden de speeltuin in hefc zwembad en nu dit triabijs. De ouders hebben er ove rigens ook van geprofiteerd: 16.000 betalende kalanten. Het R.ode Kruis wordt namens die 16.000 betalende klanten. Het bedankt voor de steun en stut bij kras of schram. Het waren vier kostelijke schaatsweken op het rode ondergrondje in onze groenstrook. Ploegbaas veertig jaar bij het spoortje De twintigste maart, op een dinsdag dus, wordt het feest voor ploegbaas Arie Drommel, die al jaren aan IJmuidens Kanaalstraat huist. Want hij viert die dag het feit, dat hij veertig jaar gele den bij het spoortje kwam en nu is hij ploegbaas. Ik weet buiten het verschil tussen eer ste en tweede klas en de kof fie in Amersfoort en Zwolle niet tè veel van tante Spoor, maar tegen een ploegbaas heb ik mijn hele leven opgezien. Want dat zijn de stille wer kers langs de lijn, die niet onder een gebiesde pet rond lopen of op dodemanskrukken duwen, maar zorgen, dat het spoorboekje klopt. Gefelici teerd, ploegbaas Drommel! Dat gij nog vele jaren voort moogt ploegen, tot heil van reizend Velsen. Mag ik mij een kort moment vermommen ais waterhoen, om u, die vier weken lang ie nacht en te onpas bezig zijt geweest met de vogelvoede- ringsdienst van de Velsense dierenbeschermers alvast een hartelijk dankwoord toe te pie pen? Weliswaar is alle nood nog niet voorbij en zal er nog wel een kleine week doorge voerd moeten worden, willen enige vogelen toch nog niet ontijdig dit aardrijk verlaten, maar het ergste hebben we toch gehad. En het ergste was erg, zoals velen uwer hebben gezien langs de beijsde oevers van ons Noordzeekanaal, op het sluiseiland en in de polders. Maar een hordetje vrijwil ligers heeft, zoals wij u in dees' krant van dag tot dag hebben kunnen verhalen, alles op al les gezet en tonnen broods plus centenaren graans uitge strooid om de nood te lenigen. Zodat de vogels tenslotte, toen alles wel heel erg ging nijpen, niet meer van de vaste voer plaatsen af te slaan waren en de strooiers ze wel eens expres moesten opjagen, om ze voor de kleumdood te bewaren. De gelden, die ingezameld zijn, kwamen zeer van pas, het brood, de aardappelen en het dorsafval eveneens en dit alles heeft de dierenbeschermers van deze gemeente niet alleen de handen vol maar ook een warm, een zeer warm hart be zorgd jegens al degenen, die met auto's, met handen, met geld of alleen maar met veel vrije tijd meehielpen aan dit dienst je. Mocht er nog eens een ijstijd komen, voorwaar ik zal de vogels zeggen, dat Vel sen ze in elk geval niet aan hun lot overlaat. LAMPENIER In de gezellenzaal van het KSA-gebouw heeft de Heemskerkse afdeling van het r.-k. Vrouwengilde dinsdagavond een bijeen komst gehouden, die zeer goed was bezocht In haar openingswoord moest de voorzit ster mevrouw HennemanBoots een teleur stellende mededeling doen. Pater Felix Wee- zenbeek zou op deze avond komen spreken over het leven van wijlen pater Titus Brandsma, die op 21 juli 1942 is overleden in het concentratiekamp Dachau. De inleider bleek echter door ziekte verhinderd te zijn, waarom deze causerie voor onbepaalde tijd moest worden uitgesteld. Nadat pastoor W. A. A. Berding een op wekkend woord had gesproken bleven de dames verder op gezellige wijze bijeen. De Castricumse boerenkapel „De Rogge- bouwers, die is samengesteld uit leden van het fanfarekorps Door Inspanning Uitspan ning, gaat donderdag concerteren in de grote zaal van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch, zulks voor de patiënten van de inrichting. Het PWN-cabaretgezelschap „De Pompadours" treedt die avond even eens voor de patiënten op. Het zal 23 mei van dit jaar 5 jaar gele den zijn dat de Castricumse kunstkring El ckerlyc werd opgericht. In verband met dit lustrum had het bestuur van de kring haar leden een extra-avond beloofd en naar zij thans meedeelt heeft zij beslag we ten te leggen op de Haarlemse auteur-te kenaar-arts dr. A. Melchior, die donderdag 22 maart een lezing met lichtbeelden zal houden over het onderwerp „Nieuwe rei zen door het Amazonegebied". De aanvang van deze bijeenkomst is op 20.15 uur be paald. In hotel Sport-Duinzicht heeft de katho lieke Castricumse damclub St. Thomas maandag haar wedstrijden voor de onder linge competitie voortgezet. De uitslagen zijn als volgt. Afdeling 1: J. Geuke—G. Sprenkeling 2—0; A. Rietveld—C. Reijn- ders 1—1. Afedling 2: L. de Ridder—C. Juffermans 2—0; S. Groentjes—R. Stet, af gebroken; P. v. d. Himst—A. Collet 1—1; J. Groen—Th. Graas 0—2. Afdeling 3: B. LoumanW. Admiraal 11; Th. Hol- lander-F. Zonneveld 11. „Strandmeeuwen" telden de punten De voornaamste uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" is: 1. P. de Boer 4692 pnt.; 2. mej. L. Paap 4685 pnt.; 3. G. Postma 4670 pnt.; 4. mevr. Seysener 4661 pnt.; 5. J. Paap 4669 pnt.; 6. B. Groosjohan 4440 pnt.; 7. mevr De Boer 421 pnt.; 8. C. de Boer 4088 pnt.; 9. L. Schelvis 4079 pnt.; 10. N. Bol 3832 pnt 11. mevr. Bol 3808 pnt.; 12. A. Brasser 3765 punten. „Scheywijck-Excelsior" won van „Suisse" Voor de biijartcompetitie cadre klasse afd. A van het district Haarlem speelde de Be verwijkse combinatie „Scheywijck-Excelsior" een wedstrijd tegen „Suisse" uit Haarlem, welke in een 60 overwinning voor eerst genoemde vereniging eindigde. Maandag 5 maart spelen de Beverwijkers een wedstrijd tegen de Haarlemse vereniging ,,'t Centrum" De persoonlijke uitslagen waren- H. Meyer (E.-S.) Th. Copini (S.) A. Dekker Th. Copini J. Lamers C. v. d. Hoek 200 200 36 38 5.55 220 103 36 14 2.86 250 250 24 49 10.41 200 90 24 25 3.75 400 400 31 86 12.90 250 238 31 47 7.67 I

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9