Regering keurt activiteiten van Westerling ten scherpste af personenauto s .kosmische straling van de zon Hervormde kapel in Santpoort verkocht aan Christ. Gereformeerden Minister Van Oven: Politie krijgt richtlijnen over het gebruik van wapens Carel Briels regisseert openluchtspel in Monaco Kans op herhaling explosie in begin van deze maand Mr. van Empels visum wordt niet verlengd Bezwaren tegen ontwerp geneesmiddelenwet Masjumi en PNI ieder 57 parlementszetels Moordenaar van dokter vrijuit? Godsdienstonderwijs aan banden in Oost-Berlijn Amsterdam - 23 februari 4 maart 36e tentoonstelling Examens Opbrengst voor bouwfonds nieuwe kerk in Santpoort-station Indonesië bereidt nieuwe actie om Nieuw-Guinea voor Zeer goed jaar 1955 voor de Unilever Nahdatal Ulama 45 zetels en de PKI (communisten) 39 zetels Venestraat-drama 17 april voor Haagse rechtbank Schepelingen gestraft wegens dienstweigering Nederlandse dirigent in Parijs bestolen DONDERDAG 1 MAAKT 1V50 De Eerste Kamer heeft zich verenigd met het wetsontwerp tot verlenging van de Wet Afwikkeling Geldzuivering met vijf jaar. In de Wet Afwikkeling Geldzuivering is bepaald, dat tegoeden, die op een nader door de minister van Financiën vast te stellen datum nog op geblokkeerde reke ning staan, naar een renteloze rekening bij het agentschap van het ministerie van Financiën zullen worden overgeboekt. De tegoeden, welke op 21 oktober 1955 nog op een renteloze rekening bij het agentschap stonden, zouden aan 's rijks schatkist moe ten worden overgedragen. Gebleken is, dat nog steeds bonafide houders van tegoeden verzoeken indienen om over hun tegoeden te mogen beschikken dan wel de indiening van dergelijke verzoeken voorbereiden. Daarom is de termijn nu verlengd. Vervolgens behandelde de Kamer het wetsontwerp tot toepassing van artikel 5 der Pensioenwet 1922 ten aanzien van het personeel van de N.V. Nederlandsche Machinefabriek „Artillerie-Inrichtingen." Het personeel in vaste dienst wordt hier door onder de werking der Pensioenwet 1922 gebracht. De bedoeling is het personeel het ambtenaarschap in de zin der Pensioenwet te doen krijgen, te rekenen van 1 december 1953 af. De heren H e 11 e m a (A.R.) en Mole naar (WD) vroegen of het wel redelijk is jegens andere deelnemers aan het Bur gerlijk Pensioenfonds, dat de deelnemers van de Artillerie-Inrichtingen zullen wor den vrijgesteld van de inkoopsom, die zal worden betaald uit een door de directie gevormde reserve van 6.680.000, Volgens de heer Brandenburg (CPN) dient het personeel van de Artillerie-In richtingen nu ook in overheidsdienst te worden opgenomen. Minister B e e 1 noemde het redelijk, dat de Artillerie-Inrichtingen haar werk nemers faciliteiten zullen verlenen bij de inkoopsommen voor het pensioenfonds. Op de hun reeds lang geleden gedane toezeg gingen kan thans niet worden terugge komen. De heer Brandenburg antwoordde de minister, dat de toekomstige status van de Artillerie-Inrichtingen bepalend zal zijn voor de status van de werknemers. Na re- en dupliek werd het wetsontwerp aangenomen, evenals het wetsontwerp Bij dragen Bescherming Bevolking, volgens hetwelk aan de gemeenten dan wel krin gen over de jaren 1951 tot en met 1954 een bijdrage beschikbaar wordt gesteld ter tegemoetkoming in kosten terzake van de bescherming van de bevolking. Ook werd goedgekeurd een wijziging van de begroting van Maatschappelijk Werk, waarbij het bedrag voor algemene voorzie ningen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië met 100.000 tot 6.100.000 werd verhoogd. Justitie Hierna werd de behandeling van de be groting van Justitie voortgezet. Minister Van Oven onderschreef de woorden van lof en bewondering, die zijn gesproken over wijlen minister Donker. De minister verwachtte dat deze zittings periode wetsontwerpen de Kamer zullen bereiken betreffende de juridische vorm van stichtingen, het vluchtelingenverdrag, het gebruik van Fries in het rechtsverkeer, de politie en het kinderstrafrecht en kin derbescherming. Hij verklaarde dat hij zich zou aansluiten bij het door zijn voor ganger gevoerde gratiebeleid jegens de politieke delinquenten. De minister wilde niet ingaan op de sug gestie, leden van de Wegenwacht van de A.N.W.B. bevoegdheid te verlenen als on bezoldigd rijksveldwachter op te treden. Dit zou in strijd zijn met het doel en de taak van de Wegenwacht. Indische Nederlanders Komend tot het naturalisatiebeleid, zei de minister, dat de kwestie van de Indische Nederlanders, die in ftdonesië verblijven en naar Nederland wensen te komen, het gehele kabinet betreft. Het overleg is nog gaande. Het betreft tienduizenden personen en ook gezien de woningnood in Nederland is dit probleem uiterst moeilijk. Bovendien wensen naar schatting 6000 van de 9000 Nederlanders, die de Indonesische nationa liteit hebben aangevraagd, thans voor terugkeer naar Nederland in aanmerking te komen. Ook de regering is begaan met het lot van hen, die uit economische nood zaak hebben geopteerd voor het Indonesi sche staatsburgerschap. Zij vreest, dat zij echter de consequenties daarvan zullen moeten aanvaarden. Alleen toegestaan op lagere school als lesrooster afgewerkt is BERLIJN (Reuter/D.P.A.) Het Oost- berlijnse stadsbestuur heeft godsdienston derwijs verboden voor de onderwijsinstel lingen, die na de lagere school komen. Volgens een verordening houdt het gods dienstonderwijs op met de laatste klas van de lagere school. Bovendien mag het godsdienstonderwijs op de lagere scholen niet eerder gegeven worden dan twee uur na de in de cursus opgenomen lessen. Veel al betekent dit, dat de leerlingen, die het godsdienstonderwijs volgen, nogmaals naar school moeten komen. Verder is verboden, dat de lokalen voor dit „bijzondere" on derwijs versierd worden. Volgens het rooms-katholieke weekblad „Petrusblatt" zullen de godsdienstonder wijzers zich in de toekomst aan een con trole van overheidswege moeten onder werpen. Alle personen, die buiten het nor male onderwijs aan leerlingen les geven, dienen volgens de nieuwe verordening „ge schikt" te zijn voor hun verantwoordelijke taak en een „positieve houding ten aan zien van de staat van arbeiders en boe ren" in te nemen. Vrijgelaten. Zes vrouwelijke leden van de Evan gelische stationszending, die begin januari door de Oostduitse politie waren aange houden op beschuldiging van spionage, zijn dezer dagen vrijgelaten. Men gelooft, dat nog zeven leden gevangen gehouden worden. Oostduitse bladen publiceerden onlangs een bekentenis van een der vrou wen, waarin zij verklaarde economische spionage gepleegd te hebben. In Oost-Ber lijn en vele Oostduitse provinciesteden wordt de Evangelische zending niet meer op de stations toegelaten. De minister zag geen aanleiding over te gaan tot een ander beleid ten aanzien van de geconfiskeerde vermogens van met Duitsers gehuwde vrouwen, die van oor sprong de Nederlandse nationaliteit heb ben. Hij achtte thans nog niet de tijd ge komen om over te gaan tot uitbreiding van het aantal rechtbanken. Een rapport is gereed over het gebruik van wapens door de politie. Het ligt in de bedoeling de politie instructies te geven met richtlijnen over het gebruik van wa pens. De minister kon niet inzien, dat de politie bij de staking van het Amsterdamse gemeentepersoneel onrechtmatig is opge treden. Westerling Over Westerling, zei de minister, dat deze alleen kan worden gedetineerd als hij wordt verdacht van een misdrijf, waarbij preventieve hechtenis is geoor loofd. De minister betwijfelde, of Wes terling inderdaad is betrokken bij een samenzwering tegen Indonesië. Hij ziet in de mededelingen van Westerling meer „fantastische grootspraak." De Nederlandse regering keurt de activi teiten van Westerling ten scherpste af. Hij zal in Nederland nauwkeurig door politie en justitie worden geobserveerd. Tegen eventuele vergrijpen zal op pas sende wijze worden opgetreden. Over de Haarlemse huwelijkskwestie zei de minister aangenaam getroffen te zijn door de verzoenende toon van hen, die dit onderwerp ter sprake hebben gebracht. Over de zaak-Anneke Beekman zei de minister, dat het niet gerechtvaardigd is te stellen, dat van de Belgische autoriteiten in deze zaak niet voldoende medewerking zou zijn gekregen. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) verzocht de bewindsman de kwestie van de naturalisatie en de toelating van Indische Nederlanders nogmaals te bestu deren, daar dit probleem ernstiger is dan de minister vermoedt. De heer G e u g j e s (CPN) drong aan op onmiddellijke maatregelen tegen Wester ling. Prof. Molenaar (VVD) merkte op, dat in de Haarlemse huwelijkskwestie uit passages van brieven de indruk is gewekt, dat de kerk het burgerlijk huwelijk als zodanig aantast. Nu prof. Beaufort heeft verklaard, dat niet te veel waarde moet worden gehecht aan deze brieven, is dit misverstand uit de weg geruimd. De begroting van Justitie wordt tenslotte aangenomen. De heer Geugjes wenste ge acht te worden te hebben tegengestemd. ADVERTENTIE kampeerwagens, toebehoren e.d. G„0„.„d - >0.V - .9.30.22.30 b,d. ronden .0-18 W Regisseur Carel Briels heeft van de auto riteiten van Monaeo,de officiële toestemming ontvangen voor het geven van een grote openlucht manifestatie in het stadion van Monaco ter gelegenheid van het huwelijk van prins Rainier van Monaco en de Ameri kaanse filmster Grace Kelly. De kern van de show, aldus de heer Briels, zal zijn de ont moeting van een Amerikaanse vrouw met het oude Europa. De heer Briels is van plan. delegaties van achttien landen in zijn openluchtspel te be trekken. Het is zijn bedoeling, dat deze dele gaties de Amerikaanse vrouw, Grace Kelly, die met haar echtgenoot op de première avond als het ware zullen worden ingescha keld in het verloop van de voorstelling, laten zien wat Europa naar zijn wezen te zien geeft. Het Monegaske stadion, dat schitterend is gelegen aan de Middellandse zee en dat fraai gegroepeerde rotsen als natuurlijke achtergrond heeft, kan plaats bieden aan 13.000 mensen. De heer Briels stelt zich voor nog twee grote tribunes bij de bestaande te laten bouwen, zodat in totaal bij de huwe lijksfeestelijkheden 20.000 mensen in staat zullen zijn de show bij te wonen. Het wordt een non-stop openluchtspel, dat in totaal negentig min-uten zal duren. Vier achtereenvolgende avonden zal de heer Briels voorstellingen geven. In verband met deze show, die de financiële draagkracht van de staat Monaco verre te boven gaat is er 130.000 gulden van staatswege voor de feeste lijkheden gevoteerd heeft de heer Briels besprekingen gehad met de Griekse reder Onassis. Natuurlijk zal ook Nederland in het openluchtspel vertegenwoordigd zijn en wel door Scheveningse vrouwen. De decors voor de show wil de heer Briels in Nederland laten maken. Zoals men weet zal het burgerlijk huwelijk tussen Prins Rai nier en Grace Kelly worden voltrokken op 18 april. Het prinselijk paar zal 19 april ker kelijk in de echt worden verbonden. De heer Briels is er zeker van, dat hij de voor de openluchtmanifestaties benodigde toestemming van prins Rainier van Monaco binnen afzienbare tijd zal krijgen. Rotterdam. Stichting klinisch hoger on derwijs. Geslaagd voor het semi-artsexamen H. A. Bijvoet, Heemstede; P. G. Bakker, Den Haag en J. J. van Horssen, Rotterdam. Voor het artsexamen J. R. Brumeting, Den Haag; A. Staal, Den Haag; H. Vaandrager, Hoog vliet; D. C. H. Nooteboom, Rijswijk; J. H. Kajuiter, Rotterdam; N. G. M. Masson, Rot terdam; T. A. C. Hanegraaf, Eindhoven en M. Wiskerke, Kortgene. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen Economie: J. Kwakkelstein, Vlaar- dingen. De Nederlands Hervormde kapel in Santpoort, indertijd gesticht door de Her vormde Evangelisatie vereeniging, gaat zo vernemen wjj over in handen van de Christelijk Geref. kerk te Haarlem-Noord. Reeds geruime tijd zijn er besprekingen gaande tussen de kerkbesturen der Her vormden en Christelijk Gereformeerden over de verkoop van de kapel. Eindeljjk is men tot overeenstemming gekomen en daarmee is, wat er nog restte van de Her vormde Evangelisatie verdwenen. In de negentiende eeuw werd in de Her vormde kerk te Santpoort geen „recht zinnige" prediking gehoord en in het laatst der vorige eeuw kwamen de rechtzinnigen bijeen om, waar zij het in de kerk niet konden vinden, appart te vergaderen. Dit gebeurde in de eerste tijden in de opkamer van de schoenmakerij Sambeek aan de Hoofdstraat. De toeloop werd groter en men moest omzien naar een groter lokali teit. Men besloot, zelf een gebouw te zetten. Dit kwam aan de Kerkweg. Het werd in die dagen nogal eens bestempeld met de naam: „het kerkje van Peereboom". Thans is dit echter tot een timmermanswerk plaats gedegradeerd. Doordat het aantal leden zich uitbreidde en het bezoek aan de bijeenkomsten toe nam, begon men andermaal te praten over een groter en doelmatiger gebouw. Op voorstel van wijlen de heer J. E. Sluiters, destijds een stuwende kracht in de ver eniging, werd een comité benoemd om gelden voor een nieuw gebouw in te zamelen. In augustus werd een bouwplan, ont worpen door de architect A. Ten Broeke te IJmuiden, aan de leden ter goedkeuring voorgelegd. Maar alvorens men tot de bouw van de nieuwe kapel kon overgaan moesten er nogal wat beletselen wegge nomen worden, zodat de aannemer van het bouwwerk, de heer J. Hemmes te Sant poort, pas in september 1937 de eerste schop in de aarde kon steken. Op 16 Oc tober 1937 werd door ds. M. G. Blauw predikant te Haarlem-Noord de eerste steen gelegd en op donderdag 3 maart 1938 heeft de feestelijke opening plaats gehad. Met de komst van ds. Tichelaar in 1946 werd weer een rechtzinnige prediking in de kerk gehoord. Gevolg dat de Evangeli- Van een medewerker) MISSCHIEN DOET ELKE STER dat wel: van tijd tot tijd lichte vlammen en donkere vlekken vertonen, die een zeer intense kosmische straling de wereldruimte inzenden. Alleen als onze zon het doet wordt het voorpagina-nieuws. Een onderzeeër werd vermist verklaard en het radioverkeer op de lange afstand viel uit allemaal tengevolge van een uitbarsting op de zon die verantwoordelijk was voor een kosmische straling welke „heviger dan ooit" werd genoemd. Nu duurt dat „ooit" in dit geval pas een jaar of tien, want pas na de oorlog heeft men voor het eerst kosmische straling van de zon opgevangen; zij is namelijk veel minder energierijk dan de kosmische straling van elders uit het heelal en pas sinds kort beschikt men over voor het waarnemen daarvan geschikte meet apparatuur. Maar afgezien daarvan: de zon breekt de laatste tijd het éne record na het andere. Men weet al lang, dat de activiteit van de zon een vast ritme vertoont: er zijn jaren met veel zonne vlekken en jaren met weinig zonnevlekken. Die maximum- en minimumjaren wisselen elkaar op een bepaal de en telkens terugkerende manier af; die tijden zijn vrij nauw keurig te voorspellen, want zij vertonen een periode van elf Zonnevlammen (wit) en zonnevlekken (donker) waren de bronnen van de kosmische straling die vorige week storingen in de aard-atmosfeer teweegbracht. jaar, althans gemiddeld. Er komen ook wel perioden van enkele jaren korter of langer voor. Maar hoe die elfjarige periode ont staat is nog altijd een raadsel. EN ZOLANG DAT RAADSEL niet is opgelost, is dus ook niet te zeggen hoe het kwam dat het laatste maximum-jaar (1947) een record-maximum was. Men kan alleen noteren dat er in dat jaar een ongekend groot aantal zonnevlekken ver scheen. Even duister blijft de achtergrond van het feit dat het jongste minimumjaar (1954) alweer een record te zien gaf, nu een laagterecord. Er gingen weken voorbij waarin zich geen enkel onregelmatigheidje op het zonneoppervlak vertoonde en dat was zelfs voor een minimumjaar een zeld zaamheid. Het enige wat men zeker wist was, dat dit minimum weer door een maximum zou worden gevolgd; er is namelijk nog nim mer een minimum gevolgd door weer een minimum, zonder dat de zon eerst weer een maximale activiteit had vertoond. Het was bekend dat 1954 een minimum-jaar was; we moesten dus nu weer een tijd met veel storingen op de zon tegemoet gaan (het eigenlijke maximum moet overigens nog komen). In dat licht vallen de woorden van pro fessor Armellini van het Monte Mario- observatorium te Rome, als zij juist zijn overgebracht („mijn instituut heeft de re cente explosie vier dagen tevoren voor speld") dan ook wat bombastisch uit. Het juiste tijdstip van het verschijnen van één bepaalde zonnevlam is namelijk niet te voorspellen. Wél kan men zeggen, dat de zon weer actiever wordt, maar als professor Armel lini slechts dat heeft bedoeld dan is hij niet knapper dan u, trouwe lezer van Zie Bo ven, als gij u tenminste herinnert dat deze rubriek op 20 december 1955 onder andere de volgende zinsneden bevatte: „De zon wordt weer actief; haar gelaat wordt weer geschonden door vlekken. Voorlopig zijn ze nog klein en komen spo radisch voor, maar na verloop van tijd zullen ze in aantal en omvang toenemen en waarschijnlijk weer storingen veroor zaken in het draadloze verkeer op de ul trakorte golf". WAT IS ER nu precies gebeurd? Dit: op 23 februari, om 3.34 uur Greenwichtijd, werd in Japan (waar toen de zon aan de hemel stond; het westelijk halfrond was nog donker) een zonnevlam waargenomen die 40 minuten bleef bestaan. Kwart over vier dus verdween zij. Maar er werd een toeneming in de kos mische straling genoteerd die van 3.40 tot 7.00 uur duurde, met een maximum om vier uur; ongeveer tezelfdertijd trad er een magnetische storing op die van 3.34 tot 5.00 duurde. Daarbij valt op dat het begin van de magnetische storing samenviel met dat van het zichtbaar worden van de zonnevlam. Hier moet dus straling aan het werk zijn geweest die zich van de zon naar de aarde voortplantte met de lichtsnelheid (300.000 km per seconde), anders ware er geen ge lijktijdigheid geweest. Maar: de explosie op de zon heeft nog meer veroorzaakt. Er kwam ook tragere straling naar ons toe en wel tot zeven uur toe, met een maximum om 4 uur. Dat be tekent dus dat de grote massa van deze uitgezonden deeltjes de weg zonaarde heeft afgelegd in de tijd tussen 3.34 uur en 4 uur (26 minuten) plus de ruim acht minuten die er verlopen eer een verschijn sel op de zon hier op aarde zichtbaar wordt als gevolg van de afstand; in totaal dus 34 minuten. Met andere woorden: er zijn brokstuk- jes zon de ruimte ingeslingerd met snelhe den van rond 75.000 km per.... seconde en de nog eerder hier gearriveerde deel tjes-straling heeft zelfs nog minder tijd nodig gehad, heeft dus nog sneller gereisd. U kunt zich nu langzamerhand gaan voor stellen welke krachten daar op de zon werkzaam moeten zijn geweest, die don derdagmorgen vroeg. In grote lijnen kan men twee categorie- en zonnestraling onderscheiden; de eerste plant zich voort met de snelheid van het licht (daaronder vallen behalve de licht stralen zelf ook o.a. de ultraviolette, de röntgen- en de radiostraling van de zon) en de trager naar ons toegezonden „cor- pusculaire straling" die dus uit corpus- cula („lichaampjes") d.w.z. deeltjes mate rie bestaat. Tot de laatste soort behoort het type gasdeeltjes dat door zijn ontmoe ting met de luchtdeeltjes hoog in onze dampkring het verschijnsel van het noor derlicht tot stand brengt. Tenminste: zo hoort het MAAR DAT NOORDERLICHT bleef nu uit. Twintig tot veertig uur na het ver schijnen van de zonnevlam had het moeten komen: de voqr dit verschijnsel verant woordelijke deeltjes reizen betrekkelijk traag door de wereldruimte. Maar zelfs binnen de poolcirkel is niets waargenomen dat op poollicht leek. Het feit dat de maan bijna vol was en dus veel licht gaf kan nauwelijks als excuus gelden voor het niet-waarnemen ervan: ook te Jodrell Bank (Engeland) waar men over radar-apparatuur beschikt voor het waarnemen van noorderlicht en waarbij men dus geen hinder heeft van maanlicht, is geen noorderlicht gezien; men heeft althans van die zijde niets van dien aard medegedeeld, wat zeker wel zou gebeurd zijn als er iets was waargenomen. De jongste uitbarsting op de zon heeft dus een aantal raadselachtige aspecten, die voorlopig de onderzoekers weer het nodige werk hebben bezorgd. Voor hen is het te hopen dat zoiets zich spoedig zal herhalen: dat vergroot de hoeveelheid on derzoekingsmateriaal en de kans op herhaling is er ook wel: de zon wordt im mers momenteel steeds actiever. Men ver wacht het eerstkomende maximum in de jaren 1957'58, vandaar dat het Interna tionale Geophysische Jaar in deze periode is geprojecteerd. Als het storingsgebied op de zon dat ons vorige donderdag parten speelde actief genoeg blijft dan kunnen wij er zelfs heel spoedig nog meer plezier van beleven: de groep zonnevlekken-in-kwestie verdween op vrijdag 24 februari aan de westelijke zonsrand uit ons gezicht. Blijft zij intact, dan zal dete storing na een halve omwen teling van de zon dus omstreeks 8 maart, weer aan de oostelijke (linker) zonsrand verschijnen. G. v. W. De zon wentelt om haar as in 25 da gen. Maar doordat de aarde zelf in die tijd ook vordert in haar baan en wel in dezelfde richting duurt het 27 dagen eer wij een zonnevlek weer op dezelfde plaats zien. satiemensen voortaan naar de kerk gingen en dus niet meer apart vergaderden. Na ds. Tichelaar kwam ds. Ter Steege en daarmee had de Hervormde evangeli satie geen bestaansrecht meer. Kerk en Kapel één: het doel was bereikt. Intussen had men ook de aandacht gevestigd op Santpoort-station en hier worden ook kerk diensten gehouden. Deze hebben tot dus ver plaats gehad in het gebouw de Toorts. Ook hier voelt men behoefte aan een kerk gebouw en er wordt druk aan de plannen gewerkt. Door de kerkvoogdij der Her vormde gemeente is reeds beslag gelegd op een bouwterrein aan de Willem de Zwij gerlaan. De kooppenningen van de Hervormde kapel zijn bestemd voor het bouwfonds van de nieuwe kerk. Santpoort wordt dus in de naaste toekomst twee officiële ker ken rijker. Een nieuwe Hervormde kerk Santpoort-station en een Christelijk Ge reformeerde kerk in het dorp. DJAKARTA (A.N.P.) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Anak Agung Gde Agung, heeft aan de pers mede gedeeld, dat het kabinet besloten heeft het visum voor de Nederlandse advocaat mr. Van Empel niet te verlengen. Dit besluit werd genomen op advies van de procureur- generaal. Het visum van mr. Van Empel loopt op 11 maart af. Mr. Van Empel is door de Nederlandse regering aangewezen als verdediger van de in Indonesië terecht staande Nederlanders, doch de rechter weigerde hem tot de zittingen toe te laten. Minister Anag Agung zei verder, dat de regering het Nederlandse Hoge Commis sariaat niet langer erkent, nu de Neder lands-Indonesische Unie is opgezegd. De status ervan is nu die van diplomatieke vertegenwoordiging, evenals die van het vroegere Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag, zolang over de status van de vertegenwoordiging nog geen beslissing is genomen. Nederland heeft nog steeds niet geantwoord op de Indonesische nota's over de opzegging van de Unie, waarin de uit wisseling van ambassadeurs werd voor gesteld. De minister legde er nogmaals de nadruk op, dat Indonesië in de strijd om westelijk Nieuw-Guinea in de tlTÏÖ een nieuwe fase ingaat. De permanente UNO-vertegenwoor- diger, Sudjarwo Tjondonegoro, i s opge dragen per vliegtuig naar Djakarta te komen ter bespreking van nieuwe stappen. De rechters in Indonesië zijn vandaag voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Aanleiding is een regeling van de regering, waarbij rechters en openbare aanklagers dezelfde status en het zelfde salaris worden toegekend. De rechtszaal in Djakarta was vanochtend leeg. De stakende rechters zullen geen nieuwe zaken behandelen. De zaken, die reeds voor de rechter zij,n ge bracht, zullen afgehandeld worden. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft op nieuw in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren kenbaar gemaakt ;egen het wetsontwerp inzake de geneesmid delenvoorziening. Samengevat komen de bezwaren der maat schappij er op neer, dat gevreesd moet wor den dat de in het ontwerp voorgestelde rege ling er toe zal leiden dat nauwelijks meer apothekers zich zullen vestigen, doch dat een deel van de bestaande apotheken een grotere omvang zal krijgen. Het bestaan van een deel der apotheekhoudende huisartsen (totaal zijn er ongeveer 1400), die 38 pet. der bevol king voor hun rekening nemen) zal worden ondergraven. De gemeenschap zal hogere lasten moeten dragen. De mogelijkheid be staat dat de medische verzorging ten platte- lande vermindert. Aan het adres is toegevoegd een reeks be schouwingen van de economisch adviseur der Landelijke Huisartsenvereniging over de economische aspecten der geneesmiddelen voorziening door apotheekhoudende artsen. Daarin wordt opgemerkt dat de gemiddelde apotheek in Nederland drie maal zoveel zie kenfondsverzekerden bedient als de gemid delde apotheekhoudende huisarts. Zou men dus de geneesmiddelenverstrekking van alle apotheekhoudende artsen willen overhevelen naar de apothekers dan zou men over onge veer 450 gemiddelde apotheken meer moe ten beschikken. Dit betekent, dat het aantal apothekers met 60 pet. zou moeten toenemen. De belangstelling voor het beroep van apotheker is echter op bepaald zorgwekken de wijze aan het tanen. De consequentie voor de ziekenfondsen zou bij geneesmiddelenvoorziening uitsluitend via de apotheken zijn: een kostenstijging die ge raamd wordt op 8.400.000 en voor de par ticulieren aannemend, dat er 940.000 par ticulieren tot de praktijken van de apotheek houdende artsen moeten worden gerekend een toeneming met rond 1.600.000. afgezien van tijdverlies en vervoerskosten, die even- 'eens zullen toenemen, aldus wordt betoogd. De Unilever heeft de voorlopige cijfers over het afgelopen boekjaar gepubliceerd, waaruit blijkt dat de door het wereldcon cern behaalde bedrijfswinst 910 miljoen gulden heeft bedragen tegen 746 miljoen gulden in 1954. Dit is een vooruitgang van 22 percent. Deze winststijging is opmerke lijk omdat de omzetten van 15,3 miljard tot 16,1 miljard gulden, dat is met niet meer dan goed 5 percent, zijn toegenomen. Het Nederlandse deel van het concern be haalde een winst van 86 miljoen tegen 65 miljoen in 1954, een vooruitgang dus van meer dan 30 percent. Het dividend wordt op 14 percent gehandhaafd, waarvan reeds 5% percent ad interim werd betaald, zo dat het slotdividend 8% percent bedraagt, dat op 7 juni betaalbaar zal worden ge steld. DJAKARTA (United Press) In het nieuwe Indonesische parlement, dat op 29 september werd gekozen en de plaats zal innemen van het voorlopige parlement, zijn de Masjumi en de P.N.I. (Nationalisten) ieder met 57 zetels, de grootste partijen, zo blijkt uit de' officiële verkiezingsuitslag. De Nahdatul Ulama heeft 45 en de com munistische partij (P.K.I.) 39 zetels ge kregen. Alle andere partijen in het nieuwe parlement hebben minder dan tien zetels. De regering moet nog drie afgevaardig den voor West-Irian (westelijk Nieuw- Guinea) aanwijzen, alsmede vertegenwoor digers voor bepaalde minderheidsgroepen. Volgens de oppositie-partijen zal de nieuwe regering en niet de regering-Harahap dat moeten doen. De zetelverdeling is als volgt: Partijen Nieuw Voorlopig PN.I 57 42 57 41 Nahdatul Ulama 45 8 P.K.I 39 17 P.S.I.I 8 4 Partai katolik 6 9 P.S.I 5 15 Andere partijen 30 Welingelichte kringen hebben verklaard, dat het Indonesische kabinet hedenavond zijn mandaat aan president Soekarno zal teruggeven. De namen van de nieuwe volksvertegen woordigers zullen binnen drie weken worden bekend gemaakt, waarna het nieuwe parlement kan worden geïnstal leerd. Het Haagse „Venestraat-drama" zal op dinsdag 17 april door de Haagse rechtbank worden behandeld. De officier van Justi tie mr. Kemper heeft nog geen dagvaar ding uitgebracht. Het is dus nog niet be kend, wat L. ten laste zal worden gelegd. Het vermoeden bestaat, dat de door L. op de avond van 24 september begane fei ten toen hij onder drankinvloed in een gestolen auto in de Haagse Venestraat twee dames doodreed en negentien mensen verwondde zullen worden omschreven als doodslag (maximum straf 15 jaar) en zware mishandeling (maximum straf, in dien dit feit zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft, vier jaar). Subsidiair zal de officier waarschijnlijk overtreding van artikel 36 der Wegenver keerswet, 3e lid (dronkenschap achter het stuur, maximale straf, indien het feit de dood tot gevolg heeft, 3 jaar, bij zwaar li chamelijk letsel 2 jaar)- ten laste leggen. De verdachte zal worden verdedigd door de Leidse advocaat mr. M. D. de Haas. Een jury te Columbus (Georgia V.S.), heeft geweigerd een winkelier in staat van beschuldiging te stellen wegens het dood schieten van een dokter op 19 februari. De dokter was een plaatselijke functionaris van de Amerikaanse vereniging voor ver betering van de maatschappelijke positie van negers. De winkelier (een blanke) had vroeger een woordenwiseling gehad met de dokter (een neger) en beweerde uit zelfverdediging geschoten te hebben toen de dokter in zijn winkel binnen kwam. De politierechter te Groningen heeft drie bemanningsleden van dé 199 ton metende kustvaarder „Aktjo" wegens dienstweige ring ieder veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. Geëist was tegen elk acht weken. Slechts de 25-jarige J. W. uit Gro ningen, destijds machinist, was ter zitting verschenen. De andere twee verdachten waren de bestman W. B. uit Enschedé en de matroos D. F. van der B. uit Farmsum. Het drietal had eind april 1954 geweigerd te Goole in Engeland dienst te doen aan boord van de „Aktjo". De lichtmatroos was met een blindedarmontsteking in het zie kenhuis opgenomen en de drie verdachten achtten daarvoor het schip niet meer vol doende bemand. Er werd contact opge nomen met de Centrale van Kleinvaart- personeel, die in een telegrafisch antwoord adviseerde dienst te doen. Het drietal deed dit echter niet. Het schip bleef daardoor drie dagen in Goole liggen, hetgeen voor de rederij een schade van ongeveer 1000 betekende. Pas na drie dagen slaagde de kapitein erin een Engelsman aan te mon steren, waarna het schip, met ook het dienstweigerend drietal aan boord, Goole verliet. In Delfzijl werden de dienstwei geraars van boord gezet. De Engelsman keelde op kosten van de rederij naar zijn land terug. Op verzoek zowel van de Groninger Re dersvereniging als van de Centrale van Kleinvaartpersoneel is deze zaak bij het gerecht aanhangig gemaakt, omdat men van mening was dat de goede naam en re putatie van de Groninger kustvaart door voorvallen als deze zou kunnen worden ge schaad. De officier van Justitie laakte de houding van de drie verdachten ten zeerste. De dirigent van de Groninger Orkest vereniging, Jan van Epenhuysen, die in Parijs als gastdirigent optrad, is het slacht offer geworden van een hoteldief, die des nachts de kamer binnendrong waar de heer Van Epenhuysen en zijn echtgenote overnachtten. Zonder dat het echtpaar er iets van merkte nam de dief een porte feuille en een handtasje weg. Deze bevat ten onder meer geld, paspoorten en de re tourbiljetten Parijs-Groningen. De Nederlandse ambassade in Pari! heeft het dc heer Van Epenhuysen en zijn vrouw mogelijk gemaakt naar Nederland terug te keren.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13