Stilzwijgende goedkeuring van verdragen VOLVO a. 4- ImrtufXn PUROL Fa. B. ENGELENBERG Congres Natuurwachters wordt begin juni in Haarlem gehouden PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws TWEEDE KAMER Tweede Kamer thans gereed met voor stellen tot wijziging van de Grondwet De radio geeft vrijdag Lift-avontuur <€ock ió Uet zo J OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Opdracht tot schetsontwerp Amsterdams Stadhuis Autobus verstoorde avondmaaltijd Rotary-Stichting verleent 128 studiebeurzen Examens Ruwe, schrale huid Het voorzitterschap van de Rekenkamer Kerkelijk Nieuw? Zeepost Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden bij Ierland Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Halover schijnselen DONDERDAG 1 MAART 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer, die daarmee de aanhangige voorstellen tot Grondwetsherziening heeft afgehandeld, ook het ontwerp aangenomen, dat beoogde in de bepalingen inzake de buitenlandse betrekkingen enige technische veranderingen aan te brengen. Een amendement-Oud (WD), dat in het artikel over uitdrukkelijke of stilzwijgende parlementaire goedkeuring van overeen komsten grotere duidelijkheid wilde aan brengen, noemde minister Luns aanvaard baar. Daarentegen ontried hij ten sterkste een ander amendement-Oud, dat bepaald wilde zien, dat de goedkeuring van over eenkomsten, die naar inhoud ieder kunnen binden, louter bij de wet kan geschieden. De aldus beoogde uitsluiting van de moge lijkheid om dergelijke overeenkomsten stilzwijgend te laten goedkeuren, achtte minister Luns onjuist. Met mr. Van der GoesvanNaters (P. v. d. A.) meende hij trouwens, dat wanneer door de hierbe- doelde soort van overeenkomsten belang rijke rechten zouden kunnen worden aan getast, de regering zelf wel waakzaam ge noeg zou zijn om dan een goedkeurings- ontwerp in te dienen en dat, zo zij dit mocht nalaten, het parlement wel de „alarmbel" zou luiden en indiening van een goedkeuringsontwerp zou verlangen. Wanneer een overeenkomst, die afwijkt van de Grondwet en daarom goedkeuring met een twee-derde meerderheid behoeft, later weer wijziging ondergaat, moet dan ook die wijzigingsovereenkomst weer twee derden van het aantal stemmen krijgen? Ja, luidde het antwoord van minister Luns, als zij op haar beurt zelf ook weer een af wijking van de Grondwet bevat. Mr. Van der Goes van Naters kreeg tot zijn vreugde op een desbetreffende vraag de uitdrukke lijke verklaring, dat alle ons land verbin dende overeenkomsten van hogere orde dan het nationale recht zijn. Dit zal dus voor het in die overeenkomsten neergelegde moeten wijken. Verder gaf de minister nog te kennen, dat een overeenkomst, welke een opdracht van bevoegdheden aan volkenrechtelijke organisaties bevat, daardoor op zichzelf nog geen afwijking van de Grondwet behoeft te bevatten. Wanneer zij dat echter door haar verdere inhoud wèl doet, dan zal in gevolge artikel 63 van de Grondwet twee derde meerderheid voor de goedkeuring vereist zijn. Zo nu en dan was het duidelijk, dat minister Luns enige moeite had met de ingewikkelde technisch-juridische kwes ties die besproken werden. Vandaar dat hij op een gegeven ogenblik opmerkte: „Ik sta hier maar wat te filosoferen en niet een juridisch betoog te houden." Even later toonde hij zich wel uiter mate een vreemdeling in het parle mentaire Jeruzalem. Hij bleek name- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 SCHUURPAPIER op rollen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.10 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.35 Piano voordracht. 12.00 Electrondsch mandoline ensemble. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Sopraan, hobe, altvliool en cello. 14.30 Boek bespreking. 14.50 Mannekoor. 15.00 Geva rieerd programma 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale cau serie. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 1845 Tot nieuw bestel verbonden, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Het menselijk lijden, causerie. 19.50 Berich ten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 Benelux, causerie 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Amusementsmuziek. 21.40 Zij willen u wel helpen, klankbeeld. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Amusementsmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroeporkest HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de .dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9 00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Omroeporkest. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Viool en piano. 11.35 Platen. 12.00 Surinaamse volksmuziek. 1230 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Pianoduo. 13.45 Platen. 14.05 School radio. 14.25 Radio Filharmonisch orkest. 15.10 Voordracht. 1530 Pianorecital. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Kamer muziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal en semble. 17.40 Koersen, 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Chr. Muziek vereniging. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht .19.05 Regeringsuit zending. 19.10 Rubriek Verklaring en toe lichting. Is er in de middenstand perspec tief voor jonge mensen? 19.20 Emigratie rubriek: Het Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.0024.00 The Messiah, oratorium. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio 15.45 Platen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Zang en piano. 17.50 Causerie. 18.00 Kamermuziek. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Kinderweelde 20.15 Orkestconcert. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 22.50 Idem. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Nieuws, Londens Radiodagboek en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 41 m.). lijk niet te weten dat de regering, als zij tegen een ook in de Kamer geen verzet ontmoet hebbend amendement geen bezwaar heeft, dit overneemt, zodat een stemming achterwege kan blijven. De voorzitter trachtte hem de gebruikelijke gang van zaken uit te leg gen. Het enige resultaat was, dat de minister zei: „Nu, als het zo moet, dan moet het maar." Waarop de voorzitter meende te moeten vaststellen, dat het amende ment door de regering overgenomen te beschouwen viel. Woningtelling Een korte gedachtenwisseling werd hier na over het wetsontwerp inzake een dit jaar te houden algemene woningtelling ge houden. Onder meer is een wettelijke regeling nodig, opdat de tellers ook de woningen zullen kunnen betreden en niet uitsluitend op mededelingen van de bewo ners behoeven af te gaan. Alleen mr. Bee rn ink (C.H.) was in beginsel tegen dit voorstel. Het zou volgens hem te veel rompslomp met zich meebren gen zonder dat het voldoende resultaat zou opleveren. Minister Witte bestreed deze opvatting. De heer B o m m e r (P. v. d. A.) kreeg zijn zin, doordat de minister overeenkom stig zijn verzoek zeer stellig verklaarde, dat van de in te stellen enquête geen ge bruik voor een ander doel zal worden ge maakt dan het verschaffen van gegevens van de centrale overheid. De gemeenten zullen dus bepaald de wet niet mogen toe passen voor het gemeentelijk woonruimte- beleid. De minister verklaarde met nadruk, dat er voor de bevolking geen enkele reden is om wantrouwend tegenover de woningtel ling te staan. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het ontwerp aan, met aantekening van het communistisch tegen. Successiewet Laat op de middag hervatte de Kamer het ongeveer veertien dagen geleden be gonnen debat over de voorgestelde wijzi gingen in de Successiewet. Mr. Van Leeuwen (WD) keerde zich er tegen, dat de Successiewet meer belast dan alleen de boedel van de over ledene. Dat men de vermogensvermeerde ring van de erfgenamen belast is nog aan vaardbaar, maar tengevolge van artikel 13 is 'n levensverzekering ook belastbaar. Zeer onsympathiek vond mr. Van Leeuwen hel ook, dat het gekapitaliseerde weduwenpen- sioen belast wordt. Vandaag wordt dit debat voortgezet. Architectenbureau prof. dr. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter Aan de architectencombinatie prof. dr. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter is opge dragen een schetsontwerp te maken voor de bouw van het nieuwe Amsterdamse stadhuis, waarvoor als plaats is aange wezen het terrein aan de Amstel, de Zwa nenburgwal en het Waterlooplein. De Am sterdamse raad besloot hiertoe na vrijwel de gehele avondvergadering van woensdag te hebben gewijd aan het desbetreffende voorstel. Deze combinatie heeft voor de oorlog een project ingediend in een meervoudige opdracht na prijsvragen voor de bouw van een stadhuis op het Frederiksplein. Hun project werd aangewezen voor uitvoering. De oorlog heeft, deze plannen doorkruist. Daarna wees de raad het Waterlooplein aan voor het nieuwe stadhuis. De raadsleden verklaarden zich voor het geven van deze enkelvoudige opdracht tot het maken van een schetsontwerp, met dien verstande, dat de gemeente vrij zal zijn als dit ontwerp door de raad niet zal worden aanvaard. Woensdagavond omstreeks half zeven is een autobus met een gezelschap uit Roden bij Diever, uit een bocht gereden. De auto bus schoot tussen twee eikebomen door van de weg tegen de voorgevel van de boerderij van wethouder J. Hessels van Diever. De voorgevel van het huis stortte in. Het voor ste gedeelte der bus drong in de kamer door waar de bewoners juist aan tafel zaten. De buspassagiers en de aan de avonddis verzamelden kwamen met de schyk vrij. Het gezelschap dat moest op treden in Marknesse is met een andere auto doorgereisd. De rijkspolitie onderzoekt de zaak. Door het internationale hoofdbureau van de Rotary is bekend gemaakt dat 128 stu diebeurzen ter beschikking zijn gesteld voor veelbelovende afgestudeerden in 32 landen, waaronder Nederland, voor studie in het buitenland tijdens het academisch jaar 1956-1957. Deze beurzen zijn gemiddeld 2.500 dollar groot en zijn bedoeld ter dekking van alle kosten. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit: Bevorderd tot arts: mej. W. H. S. Fenmas, Bussum; mej. C. A. A. M. Smits, Breda; mej. D. C. N. G. Essed, Halfweg; P. Cohen, G. J. Addens, beiden te Amsterdam; J. W. E. Tjebbes, Den Haag. H. Kloppert, Aerdenhout; J. C. M. Oomen, Breda. Artsexamen le ge deelte: mej. H. K. Lawkap, E. J. van Herk, F. P. A. van Sambeek, allen te Amsterdam; J. A. F. van Hezik, Den Bosch. Delft. Kandidaatsexamen Natuurkundig Ingenieur: A. J. B. C. Bal, Deventer; Boesono, Amsterdam; Ph. van der Burg, Nijmegen; P. F. W. Dekker, Delft; J. van Eenennaam, Delft; H. P. van Heel, Delft; R. H. van Lig- ten, Delft; S. Middelhoek. Rotterdam; G. A. Scheltema de Heere, 's Gravenhage; U. O. Stikker, Driehuis-Velsen; W. van Strien, 's Gravenhage; T. S. te Velde, Delft; B. A. Wilking, Hulst. Ingenieursexamen Natuur kundig Ingenieur: P. C. van den Berg, Schip luiden; J. Bos, Zetten; H. C. Botma, Bles- kensgraaf; Mugiono, Delft; A. Niewold, 's Hertgenbosch; L. A. Schipper, Oud-Beijer- land; W. Versnel, Rotterdam; B. A. Wilking, Hulst. Nijmegen. Doctoraal examen Rechten: mej. C. R. M. van Schoonhoven van Beurden, Sittard: Kandidaatsexamen 2e gedeelte: E. A. M. Meijer, Deventer. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt hoofd-agent OVERVEEN topkwaliteit rayon Haarlem Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) De benoeming van de heer D. J. Gerrit sen tot voorzitter van de Rekenkamer trekt om meer dan een reden de aandacht. Dat college had hem niet op de lijst van aanbeveling gezet, waarover de Tweede Kamer onlangs te stemmen kreeg met het oog op de voorziening in een vacature. Daarop had de heer Gerritsen in een brief aan de Kamer kenbaar gemaakt, dat hij als sollicitant naar het te vervullen lid maatschap beschouwd wilde worden. Met succes, want de Kamer plaatste hem num mer één op haar voordracht en het lag dus voor de hand, dat hij ook door de Kroon tot lid benoemd zou worden. Intus sen verwachtten velen, dat de tegenwoor dige plaatsvervangende voorzitter het voorzitterschap deelachtig zou worden. De regering heeft echter kennelijk niet met zogenaamde anciënniteitsrechten rekening gehouden, doch er de voorkeur aan ge geven een zo bekwaam en energiek man als de heer Gerritsen met het voorzitter schap te belasten. Vele jaren geleden is de heer Gerritsen op soortgelijke wijze tot voorzitter van de Nederlands-Indische Rekenkamer be noemd. Daar waren de heren er niet zo bijster op gebrand deze doortastende figuur een plaats in hun college te zien irfnemën. De gouverneur-generaal dacht er echter anders over, vond hem de juiste man op de juiste plaats en zorgde, dat hij tot voor zitter werd benoemd. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Papendrecht P. P. J. Mon ster te Katwijk aan Zee; voor Zwolle (als ziekenhuispred.) dr. K. H. Siccama te Sneek. Geref. Kerken Beroepen te Eefde-Gorssel D. v. d. Meu- len, laatstelijk vlootpred. te Willemstad. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Amsterdam (vac. dr. S. v. d. Woude) P. C. Roodenburg te Breda. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rotterdam-Zuid F. Mallan te Bruinisse. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" 5 maart: Australië: s.s. „Iberia" 10 maart; Brits Oost-Afrika: s.s. „Jean Laborde" 5 maart; Canada: m.s. „Seven Seas" 5 maart, s.s. „Groote Beer" 10 maart; Chili; via New York 7 maart; Ned. Antillen: m.s. Solon" 5 maart; Nieuw Zeeland: via Enge- 6 maart; Unie van Z.-Afrika: m.s. „Oran jefontein" 6 maart, en Z.W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle" 10 maart. ANNY DELORIE GAAT NAAR OPERA IN FRANKFORT De Nederlandse zangeres Anny Deilorie zal van 1 september 1956 af aan de opera te Frankfort verbonden zijn. Zij zal wel nog een aantal gastvoorstelliinigeti bij de Nederlandse Opera geven. In de woensdagavond gehouden verga dering in het raadhuis te Heemstede van de Natuurbeschermingscommissie Zuid- Kennemerland heeft de waarnemend voor zitter, de heer M. Deutekom uit Zandvoort, het overlijden herdacht van het erelid de heer H. J. W. B. Disselkoen. Deze heeft bij verschillende gelegenhe den blijk gegeven van zijn grote belang stelling voor het werk van de commissie. Hij heeft haar daarbij steeds als wethou der gesteund. „Met grote dankbaarheid zullen wij blijven denken aan zijn sympa thiek optreden en de kernachtige wijze, waarop hij een zaak als de natuurbescher ming wist te stimuleren", aldus de voorzit ter. Hierna werden enige ogenblikken van stilte in acht genomen. Namens het gemeentebestuur heette wethouder A. J. v. Houten de leden der commissie welkom. Hij vond de gedachte van de natuurbescherming zeer sympa thiek en was dankbaar dat velen bereid zijn als natuurwachters op te treden. Mededelingen werden gedaan van het op twee en drie juni in Haarlem te houden congres van de natuurwacht. Dankbaar was de vergadering voor toezeggingen van gemeentebesturen en de stichting Het Openluchttheater om de gasten te ont vangen. De heer J. W. van Hezel deelde in zijn jaar verslag mee, dat op de scholen in de onder de commissie ressorterende gemeenten de verspreiding van de uitgave „De natuur van de maand" is voortgezet; de versprei ding geschiedde ook onder de leden van de padvinders(sters)-organisaties. Uit van vele zijden ontvangen reacties blijkt, dat bet blad allerwegen veel waardering ge niet. In de loop van 1955 werden de in op dracht van de commissie vervaardigde filmstrips en diapositieven vele malen voor verenigingen en ouderbijeenkomsten ver toond en toegelicht. Uit de belangstelling voor het onderwerp mag worden gecon cludeerd dat de grote waarde van de na tuurbescherming in brede lagen van de be volking steeds meer beseft wordt. In sa menwerking met de Vereniging tot Be scherming van Vogels is aan de gemeente besturen binnen het ressort van de com missie een aanbeveling gericht betreffende het inrichten van broedterreinen voor vo gels. Ter uitbreiding van het voorlichtings materiaal, dat onmisbaar is om de propa ganda steeds in een nieuwe vorm en met beter materiaal te kunnen geven, is aan Polygoon opdracht gegeven voor het ver vaardigen van een kleurenstrip van on geveer dertig beelden. Het scenario voor deze strip, die het voorjaar zal uitbeelden, wordt samengesteld door de heren Wichers, Melsen en Meesters; de opnamen zullen worden gemaakt door de heer T. H. Seijs- ner. Vernielzucht niet verminderd De leider van de natuurwacht, de heer J. Houwen, merkt in zijn jaarverslag op, dat de animo onder de leden vermindert. De reden is de door de beheerders van de recreatiegebieden noodzakelijk geachte in deling van de natuurwachters. De behar tiging van de plantsoenen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal komt in het gedrang. Gelukkig dat de leden van de Natuurwacht, die speciaal voor deze ge bieden zijn aangewezen, met buitengewone activiteit hun taak trachten te vervullen. Maar het sluit niet uit, aldus de heer Hou wen, dat ook deze personen als afwisseling wel eens een ander terrein willen bezoeken voor een noodzakelijke geestelijke verfris sing en verruiming van blik. Thans is dit niet meer mogelijk. De heer Houwen merkt op, dat de hoop is gevestigd op de in juni 1956 te houden Natuurwachters- bijeenkomst te Haarlem, waar de idee van natuurbescherming op de voorgrond wordt gebracht en waarbij de propaganda naar buiten in Haarlem en omgeving niet ver waarloosd zal worden. Hij vertrouwt, dat vele nog aarzelende natuurvrienden als lid tot de afdeling zullen toetreden. Het blijkt hoognodig dat, alle optimistische bewerin gen die men soms hoort ten spijt, er meer dan ooit gewaakt moet worden tegen be schadiging en vernieling, bewust of onbe wust aangebracht. De rapporten van de leden geven geen vermindering van het kwaad te zien. Dat niettegenstaande dit verschijnsel de natuurwachters met liefde hun taak blijven vervullen, stemt tenslotte tot dankbaarheid. De Natuurwacht Zuid-Kennemerland telde op 31 december 69 mannelijke en 11 vrouwelijke leden. Tegen schending van de natuur werd gewaakt en dienst werd gedaan in de terreinen van de Amsterdam se Waterleiding, de Kennemerduinen, Duin en Kruidberg, het Openluchttheater, het Bloemendaalse bos, het Brouwerskolkpark het Noordersportpark en de Hout; voorts werd in Groenendaal te Heemstede gepa trouilleerd. OOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOCOOCCGOOOOCOOi LONDEN (AFP). - Koningin-moeder 8Elizabeth van Groot-Brittannië heeft 8 woensdag hij een bezoek aan de univer- siteit van Londen kennis gemaakt met j een onwillige lift. Toen zij met de lift van de eerste verdieping gelijkvloers aankwam, zette de liftkooi, nog vóór zij en de autoriteiten die haar vergezelden, konden uitstappen, de reis voort naar; de kelder. Men kuchte, verontschuldig de zich, glimlachte, drukte op de knop, en steeg weer naar de begane grond. Daar hield de lift stil. zoals het hoorde De deuren gingen open, doch voor de Koningin-moeder kon uitstappen, sloe gen de deuren weer dicht en zakte de lift, weer naar de kelder. Men nam 8 daarop maar het zekere voor het on- o zekere, verliet de lift en besteeg, langs; rijen lachende studenten, de trappen. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXOOOOOCXXXXXXOOOOOOOOOOOOOOO' De „Henry Denny" uit Stadskanaal heeft haar poging om de in moeilijkheden verke rende kustvaarder „Rigel" uit Delfzijl naai de haven van Swansea te slepen moeten opgeven door het slechter wordende weer. Een van de nieuwe vliegdekschepen van de Engelse koninklijke marine, de „Bul wark", heeft de „Rigel"' daarna op sleep touw genomen. Deze Britse kolos, dia een vliegdek heeft van ongeveer 225 meter lengte en die 45 vliegtuigen kan meevoeren, heeft de Nederlandse „Rigel" meegenomen totdat een sleepboot in de nabijheid kwam die d'eze sleepdienst daarop heeft overge nomen. Verwacht wordt nu dat de „Rigel" zal worden gesleept naar Milford Haven in ADVERTENTIE -. 65. Onze reizigers waren erg ontdaan, toen zij bemerkten, dat zij de hele tijd in een stilstaande wagon hadden gezeten. Haastig stapten zij uit, om een onderzoek in te stellen. En al gauw waren zij er ach ter, wat er gebeurd was. „Kijk!", riep Pan da, „de koppeling is losgemaakt! Wie zou dat gedaan hebben?" „Mijn neef Lodewijk, zonder twijfel", antwoordde de ontdek kingsreiziger, „dit is echt iets voor hem. Hij probeert mij altijd te hinderen, zoals je misschien is opgevallen". „Maar wat nu?", riep Panda, „hoe komen we nu op tijd in de Hoefijzer-vallei? Als u die mor gen niet ontdekt, krijgt u de erfenis niet!" „Hm", bromde de ontdekkingsreiziger, met een zijdelingse blik naar de notaris, „mis schien kan ik uitstel krijgen". „Geen spra ke van", antwoordde de notaris, „dat zou niet in overeenstemming zijn met de laat ste wilsbeschikking van wijlen uw Oom Govert. Als redelijk wezen zou ik u gaarne uitstel geven, maar als notaris kan ik dat niet. Wanneer dus morgen voor twaalf uur middernacht niet uw vlag in genoemde vallei wappert, zal de erfenis aan uw neef Lodewijk worden uitgekeerd". Islamitisch. De grondwetgevende verga dering van Pakistan heeft de grondwet goedgekeurd volgens welke Pakistan uitgeroepen zal worden tot een Islami tische republiek, lid van het (Britse) Gemenebest. Dit is de eerste grondwet van het land, dat in augustus 1947 zijn onafhankelijkheid verkreeg. Doortrekken. De Sabena zal met ingang van 22 april, volgens de zomerdienst, de helikopterdienst BrusselEindhoven Duisburg, doortrekken tot Dortmund. Dagelijks, behalve op zondagen, zullen vluchten worden gemaakt. Slachtoffers. De koude golf heeft in februari in Joegoslavië 146 mensen het leven gekost. Het ongeluk dat te Ma- vrovo in Macedonië door lawines ver oorzaakt werd, eiste alleen al 55 levens. Speciaal. De Panamese regering heeft ex- president Perón van Argentinië een speciale verblijfplaats als politiek vluch teling verleend. Pensioen. De opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, generaal Anthony McAuliffe, heeft pensioen ge vraagd. De 57-jarige McAuliffe heeft het verzoek hiertoe gedaan volgens een wet, die officieren toestaat om pensioen te vragen, als zij beide wereldoorlogen gediend hebben. De normale pensioen gerechtigde leeftijd is zestig jaar. Gevolgen. De Sovjet-afgevaardigde in de beheerschapsraad van de UNO te New York heeft een resolutie ingediend te gen het houden van atoomproeven in Amerikaanse beheerschapsgebieden in de Stille Oceaan. Hij zei, dat de proe van gevolgen kunnen hebben, die het bereiken van onafhankelijkheid van de volken in deze gebieden kunnen vertra gen. Zoon. Dr. Elpidio Quirino, voormalig pre sident van de Philippijnen, is op 65- jarige leeftijd te Manilla overleden. Hij was de zoon van een gevangenbewaar der. Hij was aanvankelijk dorpsonder wijzer. Later kwam hij in de politiek en werd achtereenvolgens senator, minister en vice-president. Prullectuur. De Oostberlijnse grenspolitie heeft bijna tweeduizend boeken in be slag genomen, die „Westelijke prullec tuur" worden genoemd. De boeken, die Oost-Berlijn waren binnengesmokkeld, werden in beslag genomen op grond van een wet ter bescherming van de jeugd. Oostduitse bladen hebben herhaaldelijk geklaagd, dat Westelijke stripverhalen en misdaadromans in Oostberlijnse scho len circuleren. Gevangen. Majoor Haroldo Veloso, de lei der van de opstand tegen de Brazi liaanse regering die zeventien dagen heeft geduurd, is door regeringstroepen gevangengenomen, aldus meldt het nieuwsagentschap Meridional te Rio de Janeiro. Veloso is volgens „Meridional" door achtervolgende regeringstroepen in het oerwoud bij de middenloop van de Amazone achterhaald. Volgens radio Rio de Janeiro is ook de ondercomman dant van de opstandelingen, kapitein Lameirao, gevangen genomen en heb ben regeringstroepen de luchthaven Jacareancanga bezet. Veleso heeft ver klaard dat de opstandelingen die zich nog op vrije voeten bevinden hun ver zet tegen de regering in de oerwouden zullen voortzetten. Verlengd. De Turkse Nationale vergadering heeft een motie van de regering goed gekeurd waarbij de staat van beleg, in Istanbul nog drie maanden van kracht blijft. De maatregel is in September ge nomen, na anti-Griekse ongeregeldhe den als gevolg waarvan vele mensen verwondingen opliepen. In Ankara en Izmar is de staat van beleg in December opgeheven. Barbaars. Alle havenarbeiders van Mel bourne hebben het werk neergelegd uit protest tegen wat een vakbondsfunctio naris „misbruik van arbeidskrachten" door de werkgevers heeft genoemd en de „barbaarse" schorsing van meer dan duizend mannen, die weigerden over té werken. Ontvangst. President Vorosjilov van de Sovjet-Unie heeft oud-president Auriol van Frankrijk ontvangen. Auriol is met zijn echtgenote in Moskou aangekomen en zal een reis maken door de Sovjet- Unie. Vermist. Tengevolge van een storm, die langs de oostkust van Japan heeft ge woed. hebben zes tonijntreilers schip breuk geleden. Men vreest dat de 45 opvarenden om het leven zijn "ekomen. Op de eilanden Hons.joe en Hokkaido is het verkeer als gevolg van sneeuw stormen gestremd. ENIGE TIJD geleden schreef een lezer ons dat hij op een goede dag niet één zon, maar verschillende zonnen aan de hemel had zien staan, in een kring om de „echte zon" gegroepeerd. Dit moet een groots ver schijnsel zijn geweest, want om de zon verschijnt in dergelijke gevallen een kring, die geweldig groot schijnt voor degeen die hem het eerst ziet, maar bij meteorologen toch als de kleine kring" te boek staat Dergelijke kringen behoren tot de haloverschijnselen, die verre van zeldzaam zijn. want geoefende waarnemers die de gehele dag naar dit natuurver schijnsel uitkijken, kunnen hem wel ééns per 4 dagen waarnemen en in de maanden april en mei zelfs wel ééns per 2 dagen. Een der gelijke kring kan ook om de maan worden gezien; dit is niet de kleine krans die we allen wel eens hebben waargenomen en die van binnen roodachtig van kleur is en naar buiten in blauw overgaat, maar een soortgelijke kring als door de zon kan worden teweeg gebracht. Het schijnt zelfs ééns te zijn voorgekomen dat bij onder gaande zon de zonnekring gelijktijdig met de kring om de opkomende maan werd waargenomen. Behalve de kleine kring kunnen zich dikwijls nog andere lichtbogen en licht vlekken ontwikkelen, die door de meteoro logen weliswaar met verschillende namen worden aangeduid, maar die toch geza menlijk de haloverschijnselen vormen. De kleine kring, die een straal heeft van on geveer 22 gr., komt het veelvuldigst voor De binnenzijde hiervan is scherp begrensa en rood van kleur, dan volgt geel, groen ev blauw, dat tenslotte tot wit uitloopt. De haloverschijnselen kunnen echter ook gepaard gaan met twee heldere lichtvlek ken op de kleine kring, ter hoogte van ae zon. Dit zijn de zgn bijzonnen, waarvan er dikwijls maar één is te zien. Het kan echter ook voorkomen, dat de kleine' kring ontbreekt, terwijl de bijzonnen goed, zichtbaar zijn. Waar gesproken wordt van een kleine kring, moet natuurlijk ook rekening wor den gehouden met een grote kring. Dat is duidelijk. Welnu, de grote kring verschijnt ruim tweemaal zo ver van de zon als zijn kleinere soortgenoot. De grote kring is echter veel lichtzwakker en veel zeldzamer waar te nemen en de bijzonnen hiervan zijn zelden gezien. Hiermee is het aantal haloverschijnselen nog geenszins uitgeput, want aan de klei ne kring kunnen zich horizontale en zijde lingse raakbogen voordoen en de zeldzame, zgn. boog van Parry kan ontstaan, terwijl zich bij de grote kring raakbogen schuin- onder en boven kunnen vertonen. Een der mooiste haloverschijnselen is de circum- zenitale boog, die niet zeldzaam is, en als een regenboogkleurige boog evenwijdig aan de horizon kan worden waargenomen, een paar graden hoger dan waar zich de bovenraakboog van de grote kring ver toont. En dan niet te vergeten de licht kruisen, waarvan de alpinist Whymper bij de noodlottige beklimming van de Matter- horn in de vorige eeuw er maar liefst drie tegelijk waarnam! Met dat al zitten we nog steeds met de vraag, hoe die haloverschijnselen kunnen worden verklaard. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2