4 smaken Shagretta POMM Grote belangstelling voor Olympische ruiterzvedstrijden ÜtlMZteüia? Wereldkampioene in Parijs Moord met staatsie Bosselaar niet in het militair elftal Elf steden-rijders lieten 60 paar klompen achter Zafopek acht zichzelf niet kansloos bij Spelen FEUILLETON 4 Voetbal Oefenwedstrijd wordt in het Feijenoord-stadion gespeeld Militair elftal tegen Nederlands B-team Van Braam weer midvoor Gymnastiek Jaarverslag van Kennemer Turnkring uitgekomen IJshockeytoernooi op de HOKIJ Shagretta smaakt beter! Geen Britse zeilers naar de Zomerspelen door gebrek aan geld Valse kaartjes voor de Zomerspelen Boksen Müller nam revanche Sport in 't kort KOU GEVAT... Nationale kampioen schappen kunstrijdén Buitenlandse tafeltennissers naar Nederland Wielrennen Nieuwe formule voor het wereldkampioenschap Biljarten Om het Europees kampioenschap 71/2 Schaatsenrijden Broekman en De Graaff op zesde en zevende plaats in Lappeenrataa Premier Noord-Rijnland- Westfalen over Nederlandse grenscorrecties door Wil Wanting DONDERDAG 1 MAART 1956 Woensdag 7 maart aanstaande zal, zo be richtten wij gisteren, het voorlopig Neder lands elftal met het oog op de interland wedstrijd tegen Duitsland een oefenwedstrijd spelen tegen Stade de Reims, de kampioen van Frankrijk. Deze wedstrijd, zo heeft men nu besloten, wordt gespeeld in het Feijen oord-stadion in Rotterdam. Op verzoek van de verkeerspolitie is de aanvang van de wed strijd bepaald op half vijf 's middags. Het Nederlands militair voetbalelftal zal op dinsdag 6 maart in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch een oefenwedstrijd spe len tegen het Nederlands B-elftal. In verband met de wedstrijd in „De Vliert" gaan de eerder gemaakte plannen om het militair elftal op dezelfde dag in het Utrechtse stadion tegen een Nederlands jeugdielftal te laten spelen niet door. Het Nederlands militair voetbalelftal, dat op Zondag, 11 maart in Ankara tegen de mili taire ploeg van Turkije speelt, zal in de vol gende opstelling verschijnen: Doel: Feijt (Willem II). Achter: Van der Lee (Xerxes) en Steegh (VW). Midden: Kreijermaat (Elinkwijk), Van der Meer (ADO), en De Zwart (Longa). Voor: Lacroix (GVAV), Bisschops (Rapid), Van Braam (RCH), Dahrs (Bi. Wit) en Jans- cpri (Firwhpdó^ Reserves: vin der Voort (RCH), Brüll (Sittardia), Van Ham (Zeeburgia) en Neder- hand (HVC). In verband met de mogelijke verkiezing van de Feijenoorder Bosselaar voor het Ne derlands elftal, dat op 14 Maapt in Dussel- dorp tegen Duitsland uitkomt, hebben de mi litaire autoriteiten hem ter beschikking ge steld van de keuze-commissie van de KNVB. Bet vertrek van de militaire ploeg is bepaald op woensdag 7 maart, per vliegtuig. Op woensdag 14 maart worden de spelers in Nederland terug verwacht. Het bestuur van de Kennemer Turnkring heeft aan de aangesloten verenigingen weer een keurig jaarverslag toegestuurd, waarin uitvoerig de gang van zaken over het afge lopen jaar werd weergegeven. In de inlei ding wordt opgemerkt, dat door verschil lende oorzaken de deelneming aan enkele kringbeurtenissen is tegengevallen terwijl de atletiekbeoefendng bij de gymnasten helaas steeds minder belangstelling gaat trekken,. Dit euvel is in meerdere turnkringen ge constateerd. Het bondsbestuur van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond heeft aan een speciale commissie dan ook opdracht gegeven naar de oorzaken een onderzoek in te stellen en voorstellen in te dienen tot meerdere beoefening van de atle tiek door de gymnasten. Overigens kan de Kennemer Turnkring op een actief jaar terug zien. De oefen corpsen meisjes, jongens en dames trokken goede belangstelling en de prestaties stijgen zienderogen. De turnkampioenschappen in 2 graden waren vooral bij de dames het aan zien ten vole waarde De deelneming aan de Bondsvaardigheidsproeven gymnastiek was behoorlijk. Aan de Haarlemse Sportweek heeft de Kring weer met grote aantellen gymnasten deelgenomen. Voor het eerst na meerdere jaren vond weer eens een Kringen- wedstrijd plaats, t. w. een jeugdwedstrijd tegen de turnkring Alkmaar en omstreken. Opvallend is dat meerdere verenigingen melding maiken van jubilea van haar leden. Bato meldde een lid van 50 jaar, een van 25 jaar en een van 12>4 jaar, Concordia een van 40 jaar, twee van 35 jaar, een van 25 jaar, twee van 20 jaar en negen van 10 jaar, Heem stede vijf van 10 jaar en Turniust Haarlem een van 25 jaar. In de ledenstand van de kring kwam tus sen 1 januari en 31 december 1955 niet veel wijziging. Per januari '55 waren aangemeld 6210 leden en per 31 december 6253 leden. De ontvangsten en uitgaven konden zich het afgelopen jaar niet dekken. De jaarlijkse algemene vergadering zal gehouden worden op zaterdag 3 maart. De agenda bevat de algemene punten als vast stelling algemeen en financieel verslag, een begroting 1956, werkprogramma 1956, „enige periodieke verkiezingen, benoeming kas-v en notulencommissie en aanwijzing afgevaar digden naar de bondsvergadering van het K.N.G.V. Dinsdag 13 en woensdag 14 maart zal op de HOKIJ in Den Haag een tweedaags ijs- hockeytoernooi worden gehouden. Aan het toernooi nemen deel: Sturehof (Oerebroe, Zweden), Sleipner (Norrköping, Zweden), de Gele Tulpen en IJHC „Den Haag". Het team van de Gele Tulpen zal bestaan uit Amsterdamse spelers en twee Canadezen; in de ploeg van „Den Haag" zullen eveneens twee Canadezen worden opgenomen. Dinsdag 13 maart worden gespeeld: Sleip nerGele Tulpen en Sturehof„Den Haag"; woensdag 14 maart spelen eerst de verliezers van deze wedstrijden tegen elkaar, waarna later op de avond de finale volgt tus sen de twee winnaars. ADVERTENTIE De een houdt van AMERI CAN, de ander van VIRGI NIA, nummer drie rookt graag HALFZWAAR en num mer vier ZWAAR. Al die smaken zijn op z'n best bij SHAGRETTA - de veredelde sigarettentabak! De belangstelling voor de Olympische ruiterwedstrijden in Stockholm is wel bij zonder groot. Reeds nu is voor de week van 10 tot 17 juni in de Zweedse hoofdstad geen hotelkamer meer te krijgen, hoewei nog niet alle landen zich definitief hebben aangemeld. Het gerucht gaat, dat ook Rus land, Hongarije, Roemenië en Joegoslavië mee zouden willen doen. Voor Oost-Duitsland is het al te laat. Er is maar één Duitse ploeg toegelaten en aan gezien West-Duitsland er vlugger bij is ge weest, mogen de Oost-Duitsers niet meer deelnemen. Het stadion in Stockholm is trouwens niet al te groot. Het weyd gebouwd in ver- De directie van hotel „De Groene Weide" in Leeuwarden zou wel iets op haar kolen- rekening van de afgelopen maand hebben kunnen besparenwanneer zij de vrije be schikking had gehad over de talloze voor werpen, die de Elfsteden-rijders op de 14de februari in de Friese hoofdstad en langs het traject hadden achtergelaten. Bij de massa ge vonden voorwerpen, die na elke Elfsteden tocht naar „De Groene Weide" wordt gebracht, bevonden zich namelijk ruim zestig paar klom pen. „We hadden er gemakkelijk een paar dagen de kachel mee kunnen stoken", vertelde ons schertsend de heer T. B. Havinga, de be drijfsleider van het hotel. Al met al was het ook dit jaar een merk waardige sortering, die de Leeuwarder politie met een auto kwam afhalen toen men eenmaal aannam, dat de voorraad niet verder zou aangroeien. Behalve de klompen waren er tien paar rubberlaarzen en verder een berg kledingstukken en voorwerpen van uiteenlopende aard, zoals truien, vesten, broeken, sokken, zakdoeken, portemonnaies en brillen en wel vijftig paar hoezen van Noorse schaatsen. Die waren bijna allemaal bij de start achter gelaten. Noorse schaatsen bleven er dit keer niet liggen. Wel werden enige paren vermist, maar de deelneemster Rini van der Kooy bijvoorbeeld heeft haar schaat sen inmiddels al van een Haagse toerrijder terug gekregen. Volgens de heer Havinga was de „voor raad" dit jaar ondanks de record-deel neming, niet zo groot. Hij geloofde, dat dit aan de betrekkelijk milde temperatuur te danken was. „Als het bij een Elfsteden tocht heel erg koud is", zo vertelde hij, „komen de deelnemers in een andere ge moedstoestand terug. Dan smijten sommi gen, volkomen apatisch, hun boeltje neer en bekommeren zich nergens meer om". De heer Havinga en de politie zijn blij, dat het nu is meegevallen. Wie nog iets mist, kan het allicht in Leeuwarden proberen. Wegens gebrek aan voldoende geldmid delen zal Groot-Brittannië waarschijnlijk niet met een volledige ploeg vertegen woordigd kunnen zijn bij de Olympische zeilwedstrijden. Volgens de heer H. J. Andreae, penning meester van de Koninklijke Zeilbond, is een bedrag van 7000 pond sterling nodig (ongeveer f 70.000) voor uitzending van een volledige Britse ploeg, doch tot nu toe is slechts 1650 pond sterling (f 16.500) ont vangen, ofschoon de bond 4000 individuele leden en 750 aangesloten clubs telt. De heer Andreae wees er vervolgens op dat het Britse Olympische Comité niet door de regering wordt gesteund en niet over voldoende geldmiddelen beschikt. In de jaarlijkse algemene vergadering werd de hertog van Edinburgh tot voorzitter van de bond gekozen. De organisatoren van de Olympische Spe len in Melbourne (22 november tot 8 decem ber van dit jaar).hebben het publiek ge waarschuwd, geen entreekaartjes te kopen buiten de officiële agentschappen om. De waarschuwing volgde na een bericht, dat op lichters toegangskaarten bij boekjes tegelijk in omloop hadden gebracht. band met de Olympische Spelen van 1912, toen men een aantal van 27000 toeschou wers nog erg veel vond. Grote voetbalwed strijden hebben dan ook in het stadion van een iets buiten de stad gevestigde club plaats. Onderhandelingen worden gevoerd voor een Eurovisie-televisie-uitzending, opdat heel West-Europa het gebeuren op de t.v. zal kunnen volgen. Er worden ook veel koninklijke gasten verwacht. Zo zal het Engelse koninklijke paar, dat van 8 tot 10 juli een officieel be zoek aan Stockholm brengt, nog enkele da gen aan dit verblijf toevoegen om de Spe len bij te wonen. Ook prinses Margaret zal dan van de partij zijn. Zoals reeds eer der gemeld komt Prins Bernhard eveneens naar de Zweedse hoofdstad. Men weet ech ter niet of ook de Prinsessen komen. De verwachte invasie van Engelse jour nalisten wordt door een oorlogsbodem op gevangen. De marine stelt namelijk aan de 40 Britse journalisten een boot van de staf ter beschikking, die voor 7500 gulden „persklaar" zal worden gemaakt. De Duitse middengewichtbokser Peter Müller, die veertien dagen geleden van de Amerikaan Jimmy Martinez verloor, doordat hij in de eerste ronde op zijn hoofd viel, heeft revanche genomen. Hij versloeg Mar tinez in een gevecht over tien ronden, op punten. N.O.C. -De jaarlijkse algemene vergade ring van het Nederlands Olympisch Comité is vastgesteld op maandag 28 mei. De ver gadering wordt gehouden in de Dierentuin in Den Haag. aanvang half acht. ROTWEISS. In een oefenvoetbalwed strijd heeft een Zwitsers bondselftal met tweeeen van de Duitse kampioensclub RotWeiss (Essen) verloren. De ruststand was eenn-ul voor de Zwitsers. KLAAS SCHIPPER. De voetbalwed strijd BelgiëFrankrijk militair, geldend voor het toernooi om het intergeallieerd militair voetbalkampioenschap, die op woens dag 7 maart in Brussel op het terrein van Anderlecht wordt gespeeld, zal worden ge leid door de heer K. Schipper uit Groningen, SCHOTLAND B. De voetbalwedstrijd tussen de B-elftallen van Schotland en Engeland is in een twee—twee gelijk spel geëindigd. Bij rust leidden de Engelsen met eennul. ENGELSE LEAGUE. In de tweede divi sie van de league is de voetbalwedstrijd Liverpool—Leeds United met eennul door eerstgenoemde club gewonnen. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. De Tsjechische atleet Emil Zatopek is van mening dat hij in de marathon tijdens de Olympische Spelen in Melbourne een kans maakt op de gouden medaille. Over de 10.000 meter, waarop hij eveneens wil star ten, is hij minder zeker. „Ik ben wel van plan op de 10 km uit te komen, maar met zulke sterke tegenstanders als Vladimir Kutz, de Britten Gordon Pirie en Ken Nor- ris en de Hongaren Sandor Iharos en Joszef Kovac ben ik bang dat het felle strijd zal worden, zonder veel kans voor mij op de overwinning", zei hij. Zatopek, die in september 34 wordt, zal dit jaar voor de eerste maal in een inter nationale wedstrijd: uitkomen op 25 maart in Parijs in de internationale cross van het Franse dagblad „FHumamité". Hij plaatste zich voor deze wedstrijd door zijn over winning in de 8300 meter tanige cross in Praag, dde zondag is gehouden. Tsjechische experts zijn het niet met el kaar eens over de waarde van deze pres tatie. Enkelen zijn van mening dat hij in deze wedstrijd bewezen heeft in goede vorm te zijn, hoewel hij pas een maand terug is van zijn tour door India en dus niet veel gelegenheid heeft gehad voor training. An deren beweren echter dat hij in de race geen sterke tegenstanders had en d'at hij deze niet zoals gewoonlijk van zich af had kunnen schudden. Hij won met een verschil van minder dan 20 meter. Zatopek zei zelf dat hij zich uitstekend voelde, maar nog niet in topconditie was. Hij zal dit jaar deelnemen aan wedstrijden over 5 en 10 km in Praag, Bulgarije en Hongarije, terwijl hij voorts verwacht op genomen te zullen worden in de Tsjechi sche ploegen voor de wedstrijden tegen Londen in juni en tegen Groot-Brittannië in augustus. De nationale kampioenschappen kunst rijden zullen maandag 5 maart op de Hokij in Den Haag worden gehouden. In de dames wedstrijden zal Joan Haanappel (Den Haag) haar titel verdedigen tegen Sjoukje Dijkstra (Amstelveen) en Jeannine Ferir (Den Haag). Voor de eerste maal wordt om het nationale kampioenschap ijsdansen gereden. Favoriet zijn de heer en mevrouw Odin.k (Den Haag), die als tegenstanders Kitty van de Muysen- berg en Filip van der Mast (Den Haag) zul len hebben. De wedstrijden beginnen maan dagmorgen om negen uur met de verplichte figuren voor de dames. Des avonds staan het vrije rijden (diames) en de verplichte en vrije dansen op het programma. Het staat thans reeds vast dat 8 landen, t. w. Joegoslavië, Engeland, Frankrijk, Bel gië, Luxemburg, Duitsland, Schotland en Wales zullen worden vertegenwoordigd bij de internationale tafeltenniskampioenschap pen van Nederland, die op 28 en 29 april in Nijmegen zullen worden gehouden, Met Zwitserland, Australië, Vietnam en Italië zijn nog onderhandelingen gaande. De kust kwam in zicht en de walvis bracht Pommeltje netjes bij een aanlegsteiger. „Alsjeblieft, uitstappen maar!", zei hij. „Fijn, wel bedankt, meneer walvis!", zei Pommeltje, en hij klom van de brede wal visrug op de steiger. „Goeiendag!" „Ajuus!" riep het beest. „Goeie reis verder!" De wahns dook onder en verdween proestend in de golven. Pommeltje liep de steiger af en stond nu aan land. Zou hier nu Bollebozenland zijn „Ik zal het maar vragen als ik iemand tegenkom", dacht hij. Maar er was niemand te zien, dus liep hij maar verder. En toen ontdekte hij een groot bord. „Hal", zei Pommeltje verheugd. „Nou ben ik in Bollebozenland!" 39-40 Zoals men zich zal herinneren is 't Ame rikaanse meisje Carol Heiss onlangs in Gar- misch Partenkirchen wereldkampioene kunstrijdén gewor den. Zij versloeg daarbij haar grote ri vale Tenley Albright, die tijdens de Olym pische Spelen in Cor tina d'Ampezzo de gouden medaille in de wacht had ge sleept. Vrijwel alle deelneemsters aan beide toumooien zijn inmiddels naar huis vertrokken. Behalve de zestienjarige Carol, die na de maanden van serieuze voorbe reiding en het deel nemen aan talrijke wedstrijden met va kantie in Parijs is Voor een meisje als Carol betekent echter rok vakantie het be oefenen van de sport tie haar al zovele uccessen en enthou- iaste bewonderaars leeft opgeleverd, rlaar ook daar is een ■inde aan gekomen rot het laatste mo- nent reed zij haar zür op het ijs in het Bois de Bologne in Parijs - dezer dagen echter moest zij onverrichter zake naar haar hotel terugkeren, omdat een bord waarschuwde tegen gevaarlijk ijs. Zij zal nu genoegen moeten nemen met kunstijs op overdekte banen. Maar ook daar zal ze zich wel weer spoedig thuis voelen. Wedstrijd tegen uurwerk, weg wedstrijd en bergrit Het Italiaanse weekblad „II Tempo" maakt propaganda voor een nieuwe formule voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg. Het periodiek wil een soort van om nium in drie manches, te houden in een tijdsverloop van acht of tien dagen, al naar gelang deze onderdelen in hetzelfde land zou den kunnen worden georganiseerd dan wel dat het noodzakelijk zou zijn dat de deelne mers bij gebrek aan de gewenste terreins gesteldheid in het organiserend land zich naar een ander land zouden moeten ver plaatsen. Het wereldkampioenschap zou gereden moeten worden in de volgende manches: 1. Een wedstrijd tegen het uurwerk over een afstand van tenminste 120 kilometer op een circuit van afwisselende gesteldheid; 2. Een wegwedstrijd van tenminste 250 kilometer. 3. Een bergrit over 50 kilometer. Winnaar zou de renner worden die zich het best plaatst in het puntenklassement van de drie wedstrijden. Het periodiek heeft zich tot een aantal buitenlandse wieier- experts gewend met het verzoek dit denk beeld te steunen, eventueel verbeteringen te opperen,. De Franse veteraan Gaston Benac, nestor van de wielerjoumalisten, juicht de nieuwe formule toe. Maar hij wil ze als volgt wijzigen: een wegwedstrijd over 230 kilo meter, een tijdrit over 80 kilometer en een bergrit over 120 kilometer. Jacques Goddet en Felix Levitan, resp. van, de ,,L' équipe" en de „Parisien Libère", stellen voor de tijdrit het laatst te houden teneinde afspraken te vermijden, en Giu seppe Ambrosini van de „Gazzetta Dello Sport" vraagt zich af of de UCI, die altijd geld nodig heeft, ooit een dergelijke idealis tische formule zal aanvaarden. Het voorstel zal ter kennis worden ge bracht van het voorjaarscongres van de UCI dat zaterdag 3 maart in Parijs wordt ge houden. Het staat evenwel niet op de agenda. Behalve Boulanger en Vervest zal ook Wafflard België vertegenwoordigen in het Europees kampiaenschap 71/2, dat van 15 tot en met 18 maart in Luik wordt gespeeld. De andere deelnemers zijn zoals men weet Lütgehetmann en Rudolph (Duitsland), Van de Pol (Nederland), Chassereau (Frankrijk) en de houder van de titel Orti-Velez (Spanje). De tweedaagse internationale wedstrijd in het hardrijden op de schaats, die ter herden king van de onlangs overleden Finse en internationale schaatsofficial Ossi Blomqvist in Lappeenrataa is gehouden, is gewonnen door de Fin Jaervinen. Op de tweede dag stonden de 1500 en de 5000 meter op het programma. Winnaar Van de 1500 meter werd Jaervinen (Finl.) in 2 min.. 23 sec. Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Salonen (2.24.9), gevolgd door de Noor Seiersten 2.25.3 en de Fin Tynk- kynen 2.25,5. De Nederlander De Graaff werd vijfde in 2 min. 26,3 sec., Salomaa (Finl.) eindigde als zesde in 2 min. 26,5 sec. en Kees Broekman bezette de zevende plaats met 2 min. 26,8 sec. Seiersten zegevierde op de 5000 meter in 8 min. 52,4 sec. vóór Jaervinen in 9.00,5, Salonen 9.04,5. Kees Broekman en Wim de Graaff eindigden respectievelijk op de vier de en vijfde plaats met 9.05,5 en 9.08,4. Tynk- kynen werd zesde in 9.12,6. In het eindklassement legde Jaervinen op de eerste plaats beslag met 192.697 punten. Het klassement luidde verder: 2. Seiersten 193.990 pnt.; 3. Salonen 194.333 pnt.; 4. Tynk- kynen 195.593 pnt.; 5. Salomaa 197.290 pnt.: 6. Broekman 197.650 pnt.; 7. De Graaff 199.073 punten.. De weersomstandigheden waren woensdag vrij slecht, Er werd gereden bij zware sneeuwval en 1 graad vorst. DUSSELDORP (AFP) Fritz Steinhoff, de nieuwe premier van Noord-Rijn-West- falen, heeft in een regeringsverklaring ge sproken over de „moeilijke omstandighe den" waaronder de Duitsers verkeren in de gebieden, die onder Belgisch en Neder lands gezag zijn geplaatst. „De toestand, welke geschapen is door de voorlopige en arbitraire grenscorrecties, drukt onnodig op de goede betrekkingen van nabuurschap tussen West-Duitsland en zijn buren", zei premier Steinhoff, die er aan toevoegde, dat zijn regering de federale regering er toe zal trachten te bewegen om met de „bevriende buurlanden te onderhandelen over een akkoord, gesloten op basis van gelijkheid en recht". 8) Met een snelheid, die bij de argwanende Boekje het vermoeden deed ontstaan dat hij zicih niet ver van het sleutelgat had bevonden, stak Van Abel zijn hoofd om de deur. Enters herhaalde zijn vraag over het geen er na 6 uur in de stal gebeurd kon zijn. „Dat is gemakkelijk na te gaan", vond de stalhouder. „Want tot middernacht heeft Krelis in zijn portiershokje gezeten en gezien wie er in- en uitgingen. Hij gaat om 6 uur niet naar huis, maar zijn dochter brengt hem dan een pannetje met eten. Ikzelf ben om 8 uur, na tafel, nog even naar beneden geweest en heb toen om. laat es zienhet zal kwart over acht geweest zijnde diensttrap afgesloten. Dat doe ik altijd. Want, ziet u, een paar jaar geleden zijn daarlangs inbrekers bin nengekomen, geholpen door een oneerlijke stalknecht. Sindsdien wil ik niet, dat er na 8 uur nog iemand uit de stal naar boven komt en toen heb ik ook Krelis aangesteld als stalportier. Die sluit om 12 uur, belt aan de huisdeur, en als ik nog op ben neem ik zelf de sleutels van hem aan. Als ik eens wat vroeger naar bed mocht gaan en hij op zijn bellen geen antwoord krijgt, gooit hij ze door de brievenbus, die ik zelf op slot houd". „Doet u de brievenbus op slot?" vroeg Boekje verbaasd. „Ja, sinds ik pension houd, is me geble ken, dat de gasten het op prijs stellen." „Maar wat gebeurde er nu eigenlijk die avond?" wilde Enters weten. „Toen was ik nog laat op en ik heb zelf Krelis opengedaan. Hij vertelde me nog iets over een koetsiersbriefje, want in de regel krijg ik die de volgende ochtend pas." „En die sleutels van de diensttrap en de stal?" vroeg Enters. „Die van de diensttrap heb ik aan mijn sleutelring." Van Abel trok een vervaar lijke bos sleutels te voorschijn. „En de sleutels van de stal, wel, als Krelis die niet in de bus deponeert, maar die me zelf af geeft, steek ik die 's avonds bij me tot ze de volgende ochtend door de stalknecht, die de stal openmaakt, om half zeven wor den teruggehaald". „Zo", merkte de inspecteur op, „dan is u dus elke ochtend vroeg bij de hand!" „Ja, want als de baas niet het voorbeeld geeft .Inderdaad", beaamde Enters, die sym pathie gevoelde voor deze plichtsgetrouwe man, ordelijk en systematisch als hijzelf. „En heeft de stal nog andere toegangen dan de hoofdingang en de diensttrap?" „Jazeker, inspecteur. Naast de portiers loge en achterin bij de paarden zijn deu ren, die openen op het steegje, dat opzij en achter langs de stal loopt; en naast de diensttrap is een deur, die onder de trap door naar de autogarage leidt, die ik, zoals u weet, op het ogenblik niet gebruik, maar als pakhuis heb verhuurd. Maar die deu ren zijn altijd op slot en de sleutels zijn bij mij". Weer toonde hij enige specimina van slotenmakerskunst aan zijn vervaar lijke sleutelring. Enters maakte aantekeningen. Dit alles wat Van Abel vertelde, beves tigde het onderzoek, dat hij zelf gisteren al in de stal had ingesteld. De deuren, door Van Abel opgenoemd, waren toen op slot geweest. Noch aan die deuren, noch aan de hoge stoffige tuimelramen waren sporen te zien, die op braak wezen of die om an dere redenen vermoeden deden, dat langs zulke slinkse wegen onbekenden in de stal waren binnen gekomen. Uitvoerig zoals bij zijn systematische werkwijze verlangd werd liet de in specteur zich door Van Abel nog inlichten over de organisatie van het stalbedrijf. Hij hoorde hoe staljongens in opleiding waren voor koetsier, hoe de werktijd was van de hoefsmid en van de poetsers en hoe er twee groepen koetsiers waren: zij, die de verschillende gelegenheidsritten in speciaal daarvoor bestemde rijtuigen re den,bruiloften en begrafenissen en ook de staatsierijtuigen en enkele anderen, die elk een vast koetsje hadden, dat zij zelf schoon hielden, oppoetsten en repareerden en die meestal ook met dezelfde paarden de ge wone dagelijkse bestellingen afwerkten. Over al dit stalpersoneel hield Krelis het toezicht. „Wilt u dan nu die Krelis even bij ons boven zenden, meneer Van Abel", vroeg Enters ten slotte. Even later verscheen, steunend, maar nog altijd stram ondanks zijn jicht, de oud- machtmeester der Huzaren, Krelis Klomp, in het kantoor en meldde zich, volledig volgens voorschrift, met de pink op de naad van zijn manchester broek, bij de in specteur. Als stond hij weer op het regiments bureau, dreunde Krelis zijn personalia op, zichtbaar overtuigd van zijn eigen gewich tigheid. Of hij zich nog kon herinneren wat er op de avond van de 26ste april tussen 6 uur en 12 uur in de stal gebeurd was? Wis en donders wist Krelis dat nog. Het was een drukke dag geweest met al dat studenten- gedoe. £>e senaatsrijtuigen, drie in getal, waren uit geweest. Twee waren er al eer der thuisgekomen en het laatste kwam om 6 uur met Krommels en Maretak, die alle bei kwaad waren, omdat de heren van de Senaat het zo laat hadden gemaakt. Vooral jonkheer Tjadde scheen zich die dag niet de sympathie van de koetsier en de palfre nier te hebben verworven. Boekje knikte met begrijpende instem ming, ook al hadden Krommels en Maretak deze persoonlijke opvatting bij hun eigen verhoor verzwegen. Maar, zo vertelde Krelis verder, toen die beiden, het wegzetten van het uitge spannen rijtuig aan de staljongens wilden overlaten, had hij hen tot de orde ge roepen en gezegd, dat de staljongens hei die avond al druk genoeg hadden met de erewacht en dat ze zelf het rijtuig behoor lijk op zijn plaats achterin het wagenhuis moesten zetten. Dit had toen woorden ge geven over en weer en Krelis had zich zo kwaad gemaakt, dat hij zelfs zijn verblijf in het portiershokje, van waaruit hij de stal bestierde, had verlaten en strompelend naar voren was gekomen om aan de poort, waar koetsiers en staljongens af en aan liepen, persoonlijk zijn gezag te doen gel den. Ook nadat Krommels en Maretak ten slotte met Jan de wagenpoetser, tegen stribbelend gedaan hadden wat hij hen had opgedragen, had de woordenwisseling toch nog voortgeduurd. Ook andere koet siers hadden zich erin gemengd tot ten slotte Krommels en Maretak zich in het kleedhokje tegenover de portiersloge van hun koetsierkleding ditmaal was het staatsiekledij hadden ontdaan en even als de anderen naar huis waren gegaan. Krelis had, na bij het binnenrijden per soonlijk het statierijtuig geïnspecteerd te hebben, waarin niets ongewoons was te zien nog even staan napraten met de koet sier Rumpelding, die die middag moeilijk heden had gehad met een kreupel paard en die altijd op de hand van Krelis was als de anderen hem dwars zaten. En dat ze hem altijd dwars zaten, had Krelis weer bemerkt, toen hij, net gekalmeerd van zijn eerste boosheid, in zijn hokje terugkomend, rook dat ze kennelijk achter zijn rug weer eens iets in zijn potkacheltje gestopt had den, iets dat verschrikkelijk stonk. Het bleek, toen, dat ze zo brutaal waren ge weest een vloermatje van zijn portiers hokje aan dit vreugdevuur te offeren. Kre lis had nog een half verbrand stukje daar van als corpus-delicti uit de asla opgevist. Rustig liet Enters de oude man al zijn wedervaren vertellen, daarnaar luisterend met een gezicht zo ernstig, alsof dit politie onderzoek in de eerste plaats werd inge steld om de belagers van diens autoriteit te ontmaskeren. Maar toen vond hij het toch welletjes. Of er tussen 6 uur en 12 uur onbekenden door de hoofdpoort der stal waren binnen gekomen? Dit bleek niet het geval te zijn geweest. Daar kon Krelis een eed op doen. Trouwens, onbekenden hadden daar niets te zoeken en wie meneer Van Abel wilde spreken, moest aan het woonhuis bellen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6