Israel schort Jordaan-plan op OEES en Euratom zullen op atoomgebied samenwerken Zeer hoge opbrengst der kohier belastingen in januari Nieuw respijt en ontspanning in het Midden-Oosten Ben Goerion lijkt bereid tot matiging, ondanks het gebrek aan medewerking van zijn Arabische ambtgenoten Met Canadese en Amerikaanse hulp kan vijf jaar werk worden bespaard Wat de fiscus ontvangt: IJsprop bij Zaltbommel op drift 5 Tweede ronde Adempauze Broduktie beperkt in de Britse auto-industrie Particulier secretaresse van prinses Beatrix Griekse regering beëdigd T oespeling Plan-Johnston Dusseldorp zal Bonn in de Bondsraad niet dwarsbomen Dodelijk verkeersongeval Waterdruk stuwt ijsmassa onder de bruggen door Euratom blijft Toestand van „Ecuador" verslechterd Amerikaanse ballons op de Leipziger Messe Canada levert tarwe aan de Sovjet-Unie DONDERDAG 1 MAART 1956 (Van onze reisredacteur) JERUZALEM (Israel) Tussen Israel,de Ara bische staten en het Westen is een partij poker aan de gang, waarvan de uitkomst zal beslissen over oorlog of vrede in het Midden-Oosten. Wie houdt de sterkste kaarten in dit spel, wie bluft, wie zal het eerst terugkrabbelen, wie is bereid tot het bittere einde door te bieden? De toe schouwer aan de tafel kan slechts enkele kaar ten zien. Hij moet verder afgaan op wat hij van de kracht en de spelmethoden van de deel nemers weet. Op grond daarvan moet zijn voor lopige slotsom luiden, dat de kans op oorlog tussen Israel en de Arabische landen weliswaar niet is verdwenen, maar dat zij toch ten zeerste is verminderd! Er is respijt gewonnen, Westelijke waarnemers halen wat ongeluchter adem. David Ben Goerion Wat was de vrees die zU koesterden? Dat Israel, zich in het nauw gedreven voe lend door de communistische wapenleve- ranties aan de Arabische staten, zich in de steek gelaten achtend door het Westen, nog deze lente een conflict zou uitlokken om toe te slaan eer de militaire balans in het voordeel der Arabieren zou ziin verkeerd. Wat heeft tot de herademing geleid? De verklaring van Ben Goerion, Israel's pre mier, dat zijn land bereid is het plan tot eenzijdige stroomwijziging van de Jordaan op te schorten om Eric Johnston, Eisen hower's speciale afgezant, nogmaals de kans te geven zijn plan tot verdeling van het Jordaanwater tussen Israel, Jordanië en Syrië er bij de Arabieren door te drukken. Dt Israel met de uitvoering van zijn Jordaan-plan geneigd was op zijn minst het risico van een conflict te lopen, had zijn logische zijden. Het is militair nog steeds sterker, maar is er niet zeker van dit in de toekomst te zullen blijven. Daar enboven verliet het zijn overwicht in de lucht. Egypte's nieuwe Iljoesjin-bommen- werpers kunnen straks aanvallen op Tel Aviv en Haifa doen. De Israëliërs hebben tot nu toe geen jagers die zelfs maar de hoogte van de Iljoesjins kunnen halen. Vandaar Israels begrijpelijke smeekbede aan het Westen om defensieve wapens, zo niet in hoeveelheid dan toch in kwaliteit gelijk aan het arsenaal dat Moskou tot Nassers beschikking heeft gesteld. Maar Israels verzoek, ingegeven door de wens de Arabieren niet in de verzoeking te lei den, viel bij het Westen niet in vruchtbare aarde. Het Westen dacht aan de veertig miljoen Arabieren, hun olie en hun strate gische posities en wedijverde liever met het Kremlins zoet gefluit. Waar Israel volgens deze visie zijn positie steeds verder verzwakt zou zien, kon men verwachten dat het geen enkele geneigdheid zou heb ben lijdelijk toe te zien bij de voorbereidse len tot zijn uiteindelijke afslachting. Uiteraard zou voor het uitlokkeu van een conflict een geldige aanleiding ge vonden moeten worden. Welnu, niets zou daartoe beter geschikt zijn dan het Jor- daanplan. Israel heeft het water dringend nodig en het wilde via een kanaal en pijp leiding ruim zeventig percent van het Jordaanwater uit het noorden naar de Negeb-woestijn in het zuiden brengen. Waar de Jordaan op zijn weg van het Meer van Galilea naar de Dode Zee ook door het koninklijk Jordanië vloeit, rees hier tegen Arabisch verzet. Waar een deel van de werkzaamheden in de gedemilitari seerde zone tussen Israel en Syrië verricht moest worden greep de UNO in een legde het werk stil op het motief dat deze .werk zaamheden militair voordeel voor de Is raëliërs met zich mee zouden brengen. plan ter hand zou nemen, dit als aggressie zou worden beschouwd. Tot voor enkele dagen leek Israel vast besloten niet langer te wachten. Het kon digde aan, dat het de werkzaamheden in de gedemilitariseerde zo ne zou hervatten, wan neer de Arabieren niet voor het einde van de huidige regentijd (half maart) hun medewerking aan het Johnston-plan zouden toezeggen. De Westelijke vrees, dat Israel een „tweede ronde" allerminst zou schuwen, leidde tot drei gende gedachten. Israel zou een sterke zaak hebben. Zouden de Ara bieren het bij proteste ren laten, welnu dan had Israel het lang begeerde kanaal en zou het de Arabische staten politiek een zware klap hebben toegebracht. Zouden pre mier Nasser en zijn vrienden wél terugslaan, dan nóg zou Israel sterk staan: Arabische sabo tage van een opbouwend vredesplan, gevolgd door Arabische aggressie. Is rael zou de Arabische legers nogmaals de les lezen, de Arabische ver deeldheid zou verder worden vergroot omdat Syrië en Jordanië de rekening te betalen zou den krijgen voor Egyp tische blitz-raids. Inter nationale interventie zou de kortstondige krijg wel stop zetten en Israel zou de behaalde winst geheel of ten dele in een nieuwe status quo kunnen consolideren. bemoeilijken en derhalve slechts in uiterste noodzaak begonnen mag worden. Ten tweede is het duidelijk dat het Jordaan- geval als dwangmiddel is gebruikt om wapens los te branden van het Westen. Mogelijk heeft Ben Goerion eindelijk een toezegging uit Washington gekregen voor wapenleveranties. De kans dat die via een omweg zouden komen, bijvoorbeeld uit landen die Amerikaanse wapens in licentie vervaardigen, moet niet uitgesloten worden geacht! Hoe het zij, er is een nieuwe adempauze gewonnen. Het Jordaanplan is natuurlijk niet van de baan. De kans dat de Arabieren tenslotte het Johnston-plan zullen verwer pen, is niet uitgesloten. Dan zou weer een gespannen situatie ontstaan. Zal die tot oorlog leiden? Ik geloof dat niet zozeer. Gezien het feit dat een oorlog de Arabieren voorlopig zeer ongelegen zou komen zij zijn niet sterk genoeg en spelen Oost en West met groot profijt tegen elkaar uit lijkt hun aggressieve taal duidelijk bluf. Syrië heeft al laten doorschemeren dat het bij de Veiligheidsraad zou protesteren, wanneer Israel aan zijn Jordaan-plan zou beginnen, hetgeen iets geheel anders is dan „Israël van de kaart vegen". Wanneer niet een of ander ongelukkig grensincident de zaak in brand zet, lijkt de kans om het wankel bestand in het Midden-Oosten te handhaven nog steeds aanwezig. (U.P.) Israel heeft de Verenigde Sta ten verzocht, een duidelijk en definitief antwoord te geven op het drie maanden geleden gedane verzoek om straaljagers, luchtafweergeschut en antitankkanonnen en andere zware wapenen ter waarde van 64 miljoen dollar te willen leveren. Gamal Abdel Nasser Ontslagen en kortere werktijden COVENTRY (Reuter) Als gevolg van de jongste economische maatregelen der Britse regering en een in deze tijd van het jaar gebruikelijke dialing van de vraag naar auito's zullen ruim tienduizend arbeiders in de Britse auto-industrie met ingang van morgen nog slechts vier dagen pier week werken. In de fabrieken te Canvemtry en in andere steden in de Midlands van de Rootes-igroep zullen zesduizend arbeiders voorlopig alleen van dinsdag tot en met vrijdag werken. Sommige arbeiders van de Humlberfabrieken van dit concern werken reeds verscheidene we'ken drie dagen per week. Leiders van de vakbond voorspellen al gemene verkortingen van de werktijden en ontslagen in de komende veertien dagen. Bij een fabriek van autocarrosserieën in Birmingham zijn duizend arbeiders met een opzegging»termijn van een week ontslagen. Bij de Austinfaibrdeken zijn ongeveer ze venduizend arbeiders door de beperking der produktie getroffen. De Standard Motors zal tijdens de zomer ongeveer 2.500 arbei ders tijdelijk ontslaan. De fabrieken zullen zich toeleggen op de productie van zwaar dere voertuigen. Loonsverhogingen De Britse machinebouw- en constructie- nijverheid is met de 39 vakbondten, die on geveer drie miljoen arbeiders vertegen woordigen, overeengekomen de lonen met ingang van maandag te verhogen. De ver hogingen, die tot 12!/2 shilling per week be dragen-, zullen de kosten der industrie met ongeveer tachtig miljoen pond sterling per jaar doen stijgen. De vakbonden hadden aanvankelijk een loonsverhoging van vijf tien percent geëist, die de industrie onge veer 165 miljoen pond per jaar zou hebben gekost. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mej. mr. M. Meurs tot particulier secretaresse van prinses Beatrix. Met haar werkzaamheden zal z(j in de loop van sep tember beginnen. Mej. mr. M. Meurs, die 26 jaar oud is, werd geboren in het toenmalige Batavia en studeerde na haar eindexamen gymna sium Nederlands Recht aan de Rijksuniver siteit te Leiden, waar zij in 1954 doctoraal examen deed. Sinds 1 mei 1955 is mej. Meurs assistente van de directie van het bureau van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan. ATHENE (Reuter) Koning Paul van Griekenland heeft de leden van het nieuwe kabinet onder Constantine Karamanlis be ëdigd. De partij van de premier, de Radi cale Unie die bij de jongste verkiezingen de overwinning behaalde, volgt een pro- Westerse politiek. De vorige regering stond ook onder leiding van Karamanlis. Hij beschikt over 162 van de tweehonderd zetels van het parlement. Bij de verkiezingen stond tegenover hem de Democratische Unie, een groep van oppositiepartijen die een neutrale politiek voorstond. Deze Unie is uiteengevallen in ten minste vijf partijen. Karamanlis heeft verklaard dat zijn re gering naar verder herstel voor Grieken land op economisch en bestuursgebied zal streven. De minister voor Openbaar Wel zijn is mevrouw Lina Tsaldaris, de weduwe van de voormalige premier Panagi Tsal daris. Vandaar het plan-Johnston. Volgens dit plan zou de Jordaanse rivier de Jarnoek omgeleid worden naar het Meer van Ga lilea, dat dan als een groot reservoir zou kunnen dienen waaruit Israel en Jordanië (en voor een zeer gering deel ook Syrië) gezamenlijk onder internationaal toezicht zouden kunnen putten (ook in droge jaren). Israel aanvaardde dit plan onmiddellijk, hoewel het wat minder water zou krijgen dan bij zijn eigen project. Waar het John ston-plan voor Jordanië in een levensbe hoefte zou voorzien, leek alles koek en ei. Men hoopte zelfs op verdere ontwikkelin gen wanneer men eenmaal Israelërs en Arabieren met een opbouwend doel om een ronde tafel zou hebben. Juist dit laatste echter heeft de Arabieren er vermoedelijk toe gebracht, het plan te saboteren. Hoe wel zij het niet formeel van de hand hebben gewezen, rekken zij hun antwoord tot in den treure, zelfs Jordanië dat onder Syrisch-Egyptische pressie zwichtte. Wel lieten de Arabieren weten, dat wanneer Israel uit ongeduld zijn oude, eenzijdige DUSSELDORP (Reuter) Fritz Stein- hoff, de nieuwe socialistische premier van Noordrijnland-Westfalen, heeft verklaard dat zijn regering niet voornemens is de bondsregering in de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) te Bonn te dwarsbomen. Hij zei dat zijn regering zich „zal verzet ten tegen de krachten die pogen het Duitse volk een gevaarlijke eenvormigheid van politiek denken op te dringen en die pogen hun machtspositie door twijfelachtige mid delen te bevestigen". Waarnemers zijn van mening, dat deze uitleg slaat op bondskanselier Adenauer, die er door een gedeelte der Vrije demo craten, waarmede zijn Christendemocra tische partij in de bondsregering samen werkt, van beschuldigd is te weinig acht op de wensen zijner coalitiegenoten te slaan. De Vrije democraten hebben ook ge protesteerd tegen Adenauers voornemen tot het afkondigen van een nieuwe kies wet, welke de positie van zijn Christen democraten zou versterken en die der (liberale) Vrije democraten verzwakken. Deze Westelijke beduchtheden zijn ge kalmeerd door een verklaring van Ben Goerion aan de „New York Times", waarin hij zei vernomen te hebben dat Johnston nogmaals naar het Midden-Oosten zou ko men en dat Israel bereid was zijn plannen zolang op te schorten. Waar Johnston vol strekt niet van plan «'as naar dit deel van de wereld te reizen, was dit een duidelijke uitnodiging het nog eens te proberen, een toespeling, die Jonhston inmiddels heeft aanvaard. Weliswaar j; het aannemelijk dat Israel om technische redenen toch niet voor eind april aan zijn oude project kan beginnen, maar zelfs dan duidt Ben Goe- rions verklaring er toch op dat hij geneigd is véél te doen om een conflict te ver mijden. Twee factoren lijken in eerste instantie Ben Goerions standpunt te hebben bepaald. Ten eerste de overweging dat een oorlog ten hoogste tijdelijke winst kan opleveren, maar een uiteindelijke vredesregeling zal ADVERTENTIE Op de Regentesselaan te Apeldoorn is de 48-jarige W. ter V. uit Wapenveld door een aanhangwagen van een vrachtauto, be laden met stenen, aangereden. De man was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. (Van onze correspondent in Parijs) De Britse minister van Financiën Mao Millan, heeft de tweedaagse bijeenkomst van ministers der organisatie voor Europese Economische Samenwerking ais voorzitter in Parijs met een optimistische noot kun nen besluiten. Op een persconferentie deel de hij mede, dat een speciaal comité bin nen drie maanden verslag zal uitbrengen over de wijze waarop de zeventien landen zullen samenwerken op het gebied van atoom-onderzoek en -industrie. Naast de OEES (Euratom) zullen de zes landen van klein-Europa hun plannen voor een atoom gemeenschap verder uitwerken. Het is gebleken dat beide methoden van samenwerking op intergouvernementeel niveau en door middel van de integratie parallel kunnen worden toegepast. In dat opzicht, zo zei MacMillan, hadden ver schillende collega's hem tot hun standpunt overgehaald. Oorspronkelijk had hij afwij zend gestaan tegenover de Europese pro jecten voor een gezamenlijke atoom-in dustrie. Een tweede heugelijk feit, dat de Britse minister kon meedelen betrof de belang rijke steun die Canada en de Verenigde Staten Europa zullen bieden om de achter stand op atoomgebied zo snel mogelijk in te lopen. De Verenigde Staten stellen de OEES twintig duizend kilo uranium ter beschikking voor een waarde van ruim twee miljard gulden. MacMillan vergeleek deze steun met het vroegere Marshal-plan. Hij voorspelde, dat Europa door dit Ameri kaanse gebaar zich vijf jaar werk zal be sparen. De OEES-ministers werden gister avond op een receptie door president Cotv op het Elysée ontvangen. Bij het Italiaanse plaatsje Ortona leed een trein „schipbreuk", toen een landver schuiving - veroorzaakt door hevige regen en dooi - een locomotief met tender uit de rails drukte. Gelukkig brak de koppeling van de tender met de eerste personen wagen, zodat de rest van de trein op het goede spoor bleef. De beide spoormannen op de locomotief werden ernstig gewond - van de reizigers kregen er enkelen een shock. Op de foto zien we de locomotief op het strand. Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen over januari 1956. In die maand werd aan gezamenlijke kohierbe lastingen f 104,4 miljoen opgelegd. Het kohierbedrag van de inkomstenbe lasting vorderde met f 72,2 miljoen tot f 754,5 miljoen. In januari is een begin ge maakt met het op kohier brengen van defi nitieve aanslagen 1954. Het overgrote ge deelte der opgelegde aanslagen betreft evenwel nog definitieve aanslagen 1953. Aan vermogensbelasting werd f 7,2 mil joen opgelegd, waarmede het totaal van het boekingstijdvak 1955/56 op f 47,8 mil joen kwam. De toeneming betreft voorna melijk voorlopige aanslagen 1955 en daar naast nog definitieve aanslagen 1954. Tengevolge van verminderingen van aanslagen daalde het kohierbedrag van de vennootschapsbelasting met f 18,1 miljoen tot f 1184,5 miljoen. Voorts werd ten gun ste van het boekingstijdvak 1956/57 een bedrag van f 34,8 miljoen gebracht. Deze laatste mutatie betreft voornamelijk het opleggen van definitieve aanslagen over de boekjaren 1954 en ouder. De aanslagregeling voor de personele belasting 1955/56 vond verdere voortgang. Het kohierbedrag steeg met f 8,4 miljoen tot f 40,4 miljoen. De ontvangsten aan kohierbelastingen lagen in januari op een zeer hoog peil. To taal werd f 487,9 miljoen geïnd tegenover in het voorgaande jaar gemiddeld per maand ruim f 200 miljoen. Van het ont vangen bedrag betrof f 306,4 miljoen de vennootschapsbelasting. In januari is het overgrote gedeelte van de volgens de ge wijzigde achtste aanvullingsbeschikking vennootschapsbelasting 1942 over het boekjaar 1955 opgelegde voorlopige aan slagen voldaan. Daartegenover daalde het aan inkomstenbelasting geïnde b.edrag van f 192 miljoen in december tot f 157 miljoen in januari. Dit hangt samen met het feit, dat de betaling van voorlopige aanslagen 1955 haar hoogtepunt heeft overschreden. Tengevolge van het grote verschil tussen opgelegde aanslagen ad f 104,4 miljoen enerzijds en ontvangsten ad f 487,9 miljoen De besprekingen van de ministerraad over de atoomkwestie zijn op zeer harmo nieuze wijze verlopen. Het betoog, waarin de Belgische minister Spaak uiteen zette, dat de plannen van de OEES en die der zes „Messina-landen" elkaar in geen enkel cpzicht doorkruisen, heeft indruk gemaakt. De Amerikaanse adjunct-ondermjnister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, verklaarde dat de Amerikaanse regering niet alleen geen conflict tussen de twee vórmen van samenwerking ziet, maar dat zij daarenboven van mening is, dat het welslagen van de ene zou bijdragen tot het succes van de andere. De ministerraad heeft zich ook bezig ge houden met de economische hulp aan de achtergebleven gebieden van Italië, met problemen van de verdere vrijmaking van de Europese handel en met de inflationis- tische tendenzen in sommige Europese lan den. De raad besloot dat, zodra het tegen woordige doel van negentig percent libera lisatie zou zijn bereikt, de volgende stap een „frontaanval" zou moeten zijn op de overblijvende handelsbeperkingen, zoals hoge invoerrechten, beperkende regerings- handel en kunstmatige steun aan de export. Op voorstel van Zwitserland werd besloten tot nauwere samenwerking tussen de lan den der OEES bij de tegenwoordige tarief onderhandelingen in de GATT (algemene overeenkomst voor tarieven en handel). De 28 kilometer lange ijsprop, die in de laatste dagen tussen de brug van Zalt bommel en Tiel ontstond, is woensdag los gekomen. De twee zuidelijke doorgangen van de Bommel-se brug zijn nog versperd1, maar de anderen laten de ijsmassa, naar ruwe schatting een miljoen ton ijs, vlot door. Vijf zwaire en twee lichte ijsbrekers spoedden zich naar de brug van Zaltbom mel om de zuidelijke doorgangen vrij te maken. Toen het ijsveld echter, onder een enorme druk van vrijgekomen water massa's iin beweging kwam moesten zij schielijk op Woudrichem terugvallen om niet in de knel te komen. Het verschil in hoogwaterstand tussen Tiel en de Bommelse brug is normaal twee meter, doch bedroeg thans vier, waardoor het ijs een snelheid van 4 meter per seconde kreeg. Lager op de rivier loopt die snelheid terug van 1 tot 1.5 meter per seconde. Er bestaat weinig kans, dat het ijs zich opnieuw zal zeften, zodat de 6 tot 8 ijs- brekers, die er dinsdag in slaagden de weg te banen in het Hollands Diep en de Nieuwe Merwede zich kunnen beperken tot het verder versplinteren van de aandrij vende ijsmassa om de Moardijkbruggen voor gevaren te behoeden. Dan kan het ijs bij ebtij rustig naar zee afstromen. Hoog stapelen de schotsen zich aan de oevers der grote rivieren op. (ANP) De speciale verslaggever van het ANP verneemt dat Zwitserse en Duitse voorstellen om een permanente contact groep tussen de OEES en Euratom in te stellen door de ministerraad der OEES ver worpen werd op grond van het feit, dat Euratom nog niet verwezenlijkt is en dat de zes landen, die aan Euratom zullen deel nemen, ook in de speciale commissie voo> atoomenergie zitting zullen hebben. Late- zal de OEES een bestuursraad voor atoom energie instellen. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat de zes landen der Euratom- gemeenschap dan door een gezamenlijke afgevaardigde in die raad zullen worden vertegenwoordigd. anderzijds daalde het nog in te vorderen bedrag vrij scherp met f 383,5 miljoen tot f 923 miljoen. Niet-kohierbelastingen De niet-kohierbelastingen brachten in januari f348,5 miljoen op en lagen daar mede enigermate beneden de ontvangsten in oktober de eerste maand van het voorgaande kwartaal ten bedrage van f 353,2 miljoen. Daar de recente verlaging van het tarief van de loonbelasting thans volledig haar invloed doet gelden, daalden de ontvang sten van f 102,6 miljoen in oktober tot f 96,4 miljoen in januari. Niettemin werd f 10 miljoen meer geïnd dan een jaar ge leden. Een overeenkomstige stijging ver toonde de opbrengst van de verevenings heffing. Deze bracht f 39 miljoen op tegen over in de eerste maand van het voor gaande jaar f 34,2 miljoen. De opbrengst van het derde gedeeltelijk per kwartaal geheven middel, de omzetbelasting, beliep f 81,9 miljoen tegenover in januari en ok tober van het vorige jaar respectievelijk f 135,6 en f 81 miljoen. De grote daling ten opzichte van de ontvangsten in de eerste maand van 1955 hangt enerzijds samen met het feit, dat het zwaartepunt van de afdrachten thans in de derde maand van het kwaraal ligt en vloeit anderzijds voort uit de tariefverlaging per 1 september. De opbrengst van de dividendbelasting lag met f 7,2 miljoen op een betrekkelijk hoog peil. Aan invoerrechten werd slechts f 43 miljoen geïnd tegenover in 1955 gemiddeld per maand rond f 51 miljoen. Een verge lijking met de ontvangsten in januari 1955 ad f 38,8 miljoen is in zoverre niet zuiver, dat toen de terugslag werd ondervonden van de versterkte invoer van eind 1954, toen vooruit werd gelopen op de verho ging per 1 januari 1955 van de bij de in voer geheven omzetbelasting. De opbrengst van de accijns op gedistil leerd daalde van f 15,9 miljoen in decem ber tot het meer normale peil van f 8,5 miljoen in januari. Tengevolge van het feit, dat in januari vijf krediettermijnen vervielen werd aan accijns op suiker een betrekkelijk hoog bedrag ontvangen en wel f 8,5 miljoen. De opbrengst op tabak ad f31,3 miljoen kan als normaal worden aangemerkt. De opbrengsten aan registratie- en suc cessierechten daalden na de hoge ontvang sten in december ten bedrage van respec tievelijk f 11,9 en f 13,4 miljoen tot het meer normale peil van respectievelijk f 7,2 en f 9,5 miljoen. Daarentegen bracht het zegelrecht een vrij hoog bedrag op: f6,4 miljoen. Zweeds schip gestrand De toestand van het Zweedse schip „Ecuador", dat gisteren op de Westergrron- den bij Terschelling aan de grond is gelo pen, is in de loop van woensdagavond ver slechterd. Er woedt op het ogenblik een zware westerstorm, waardoor het schip hoger de Westergronden is opgeslagen. De beide sleepboten „Holland" en „Zuid zee" hebben de gehele avond tevergeefs getracht de „Ecuador" vlot te trekken. Omstreeks middernacht hebben zij losge gooid, daar de toestand voor henzelf te ge vaarlijk werd. Zij blijven echter in de na bijheid. De „Ecuador" wordt voortdurend door de golven gebeukt. Men acht het ge vaar niet denkbeeldig, dat het schip over de banken heen geslagen wordt. Naar schatting bevinden zich nog ongeveer veertig personen aan boord. De redding boot „Brandaris" bevindt zich nog in de haven van Terschelling, maar houdt zich gereed om bij het eerste sein uit te varen. Op de Leipziger Messe zijn Amerikaanse ballons te zien, die volgens de Oostduitse (en andere communistische) regeringen de luchtvaart in gevaar brengen. Officieren van de Oostduitse politietroepen geven toe lichting bij het materiaal. Opschriften lui den: „Amerikanen spioneren" en „Ameri kaanse ballons storen Europees luchtver keer". Tentoongesteld zijn een Amerikaan se meteorologische ballon met een fotogra fische tweelingapparatuur voor opnamen van wolkenformaties en een ballon van radio Vrij Europa waarmee propaganda- j materiaal achter het ijzeren gordijn worden 1 neergelaten. OTTAWA (United Press) Canada en de Sovjet-Unie hebben een handelsverdrag met een looptijd van drie jaar ondertekend. Krachtens dit verdrag zal de Sovjet-Unie tussen de 1.200.000 en 1.500.000 ton tarwe kopen, in jaarlijkse porties van 400.000 tot 500.000 ton, op de gebruikelijke voorwaar den. De totale hoeveelheid die de Sovjet- Unie in drie jaar zal kopen komt neer op 50 miljoen bushels.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9