Hersens op zoek naar Problemen Agenda voor Velsen Velsens Cultureel leven in de komende week Visserij -varia Castricum op de honderd velden J 11 Drs. J. Willemsen houdt lezing Verschuivingen in de onderlinge competitie van „De Jump" „Jonge Strijd"-instuif voortaan op maandag S. P. Schoone t Medische verzorging tijdens het weekeinde Bazar voor de CSV jeugd CITO keek op druk jaar terug Patiënten genoten van vrolijke avond De Schakel heeft toneelspel in studie Auto geslipt Met ondeugdelijke bus personeel vervoerd Scheepvaart Ondernemingsraad bij M. I. „Velsen" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) VRIJDAG 2 MAART 1956 De heer R. Schmidt in IJmui- den-Oost is in december van het vorige jaar gepensioneerd. Sinds korte tijd dus kan hij zich geheel wijden aan zijn le vensgrote liefhebberij: uitvin den. Ook in al de jaren dat hij werkte heeft hij die hobby kunnen bedrijven; maar niet zo intens, want hij had een druk leven. Enerverend ook: als machinist op een sleepboot werd hij eens ternauwernood van de verdrinkingsdood gered als machinist op -een loco motief in het Ruhrgebied moest hij eens van een rijdende trein springen, toen bleek, dat zijn (dronken) collega een andere trein ging rammen. Nu het rustig om hem heen is geworden, kan hij onge stoord denken, rekenen en knutselen om de rij van vin dingen, uit zijn brein voortge komen, te vergroten. Maar bij al dat zoeken heeft hij één ding nog nooit gevonden: geld. Een man-met-geld, die hem daar mee de weg naar houvast-bie dende octrooien kan plaveien. Want uitvinden is leuk werk, maar het wordt pas aardig, als je werkelijk klinkende resul taten te zien krijgt. Op zeventienjarige leeftijd trok de ondernemende Schmidt naar het Ruhrgebied, waar hij tien jaar in dé zware industrie werkzaam was. Toen keerde hij naar ons land terug. Vier endertig jaar lang stond hij op locomotieven; ook op sleepbo ten en baggermolens sleet hij heel wat jaren van zijn loop baan, die hij vrijwel altijd in stoomwolken gehuld volbracht. ,,Wij mensen van de tech niek zien eigenlijk veel meer dan ingenieurs", zegt de heer Schmidt. „Want die ingenieurs mogen nog zo knap zijn, de practijk maken ze meestal niet mee en wij wel. Iemand van de werkende stand, die dag in dag uit met de techniek in aanraking komt, ontdekt fou ten en vindt daarop wellicht verbeteringen. De heer Schmidt is eigenlijk aan het uitvinden geslagen na het lezen van een circulaire van de Hoogovens, bij welk bedrijf hij jaren lang gewerkt heeft. De directie wekte daar in namelijk het personeel op, om met ideeën en mogelijke verbeteringen in het bedrijf naar voren te komen. Hoog ovenman Schmidt kwam op dagen met drie vindingen en een paar verbeteringen, waar voor de directie hem met een gratificatie beloonde. Stellig niet voor het Hoog- ovenbedrijf bedoeld was de uitvinding van een paar water schoenen, waarmee hij het ka naal wilde oversteken. Een collega maakte ze voor hem van aluminium en op zekere dag zouden ze geprobeerd wor den op de vijver in Velserbeek. „M'n collega trok ze aan en stapte er mee over het water, 't Was jammer, meneer, maar halverwege is-ie omgeduveld". Nóg spijtig komt het er uit: „Weet u, wat we vergeten hadden? Dompers, meneer, doodgewoon een paar dom pers opzij. Dat ontdekten we jaren later in een geïllu streerd tijdschrift: een man was met soortgelijke schoenen de Seine overgewandeld. Maar die had wél dompers!" Niet minder teleurstellend is het relaas van de reddingboei. De heer Schmidt had een soort holle boei uitgedacht met een ingebouwde telefoon, een rood licht voor 's nachts en voor overdag een roodblikken vlag. Die boei zou met een lange ka bel bevestigd moeten worden aan boord van een duikboot en naar de oppervlakte ge stuurd kunnen worden wan neer het vaartuig onder de wa terspiegel in moeilijkheden zou komen te verkeren. De uitvinder stelde zich in verbinding met de regering, die hem verwees naar de com mandant van het fort in IJmui- den. Deze bleek er weinig in te zien. De Engelse Admirali teit, tot welke hij zich daarna gewend had, kwam na een paar maanden met de medede ling, dat de Engelse marine in de afgelopen maanden in de Noordzee al ettelijke proefne mingen met een dergelijk toe stel had gedaan. „Wat moet je daar nou van denken", verzucht de heer Schmidt. Er zijn drie vondsten, waar op hij nu zijn hoop heeft ge vestigd; drie vondsten, die alle betrekking hebben op het weg verkeer. De eerste is een anti- slipband, die bij beijzelde of besneeuwde wegen om een autoband kan worden gemon teerd, om er weer snel afge haald te worden, zodra de we gen weer normaal berijdbaar zijn. In de tweede plaats is er een band met een voering, die niets doorlaat. Modder en sneeuw, spijkers en glas, niets van dit alles kan volgens de uitvinder erdoor dringen. Ten derde is er dan een toe stel, dat bij ieder wiel van auto's, vrachtwagens en zware motorfietsen gemonteerd dient te worden. Indien er nu een band springt wat, vooral bij grote snelheid, ernstige onge lukken kan hebben dan wordt het betreffende wiel door dit apparaat opgevangen, zonder dat de chauffeur daar veel van merkt. Deze kan zelfs, zij het met niet al te grote snelheid, nog geruime tijd doorrijden vóór hij het euvel moet (laten) verhelpen. De uit vinder prijst deze vondst aan als „een geniaal idee voor dok toren, die haast hebben". De heer Schmidt heeft nog meer in petto: een middel te gen het bevriezen van electri- sche leidingen van de spoor wegen, een middel ter voorko ming van ijsafzetting op de vleugels van vliegtuigen en een systeem tot massale redding van passagiers en bemanning van neerstortende vliegtuigen. Maar mannen-met-geld zoekt hij speciaal voor de drie hier boven beschreven vindingen. Telefoon heeft hij niet, iedere belangstellende is evenwel van harte welkom in zijn woon huis: Zanderstraat 16 in IJmui- den-Oost Op een vergadering van de aquarium vereniging „Velsen", op maandagavond 5 maart in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden, zal drs. J. Willemsen, als bioloog verbonden aan het visserijlaboratorium in IJmuiden, een le zing met lichtbeelden houden over het kweken van snoek. De uitslagen van de onderlinge bridge- competitie bij „De Jump" waren: Groep A: 1. Mevr. Prins-Jonker 49'/i p; 2. De Haas-Koudijs 48 p. 3. mevr. v. Ame- rongen-Lamar 47 p. 4. v. d. Burg-Kramer 45 p. 5. Prins-Porck 41'A p. 6. Wey- de Groot 40 p. 7. Westra-Hannema 32Vs p. 8. Tol-Warmerdam 32V2 p. paren 7-8 degra deren. Groep B: 1. Mainz-Wittebrood 38 p. 2. v. d. Berg-Amsing 37Vj p. 3. Echtpaar Seydel 35 p. 4. Echtpaar Rem 33 p. 5. dames Ouwer- kerk-Vlotman 32Va p. 6. dames Elzerman- Rolloos 28 p. 7. De Vries- v. d. Starre 25'A p. 8. dames Bloem-Schol 22'A p. Paren 1 en 2 promoveren en paren 7 en 8 degraderen. Groep C: N-Z: 1. dames Kramer-Schoen 56 p. 2. Dryver-Veldman 55 p. 3. Bannink- Schadé 49 p. 4. Stam- v. d. Gaag 46 p. 5. dames Koningstein-Zwerver 44 p. (paar 1 promoveert). O-W: 1. dames De Haas-Stam 54 p. 2. Floor-Porck jr. 50V2 p. 3. Boender-v. d. Wint 49'A. 4. Echtpaar Broeren 49 p. 4. da mes Maas-Koningstein 47V2 p. (paar 1 pro moveert). De instuif van „Jonge Strijd", de jeugd organisatie van de N.V.V.-bestuurdersbon den IJmuiden en Beverwijk, die tot nu toe de bijeenkomsten in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat op donderdagavond heeft gehouden, zal hierin een verandering moeten brengen. Wegens verschillende omstandigheden zul len de „Jonge Strijd"-instuifavonden, die steeds meer belangstelling gaan trekken, voortaan in dezelfde zaal op maandag wor den gehouden met ingang van 5 maart. „IJmond"-vergadering uitgesteld De handbalvereniging „IJmond", die donderdagavond in het sportpaviljoen „Watervliet" haar jaarlijkse ledenverga dering zou houden, heeft hiervan moeten afzien wegens gebrek aan belangstelling van de leden. De vergadering is tot later datum uitgesteld. Zoals men in ons blad van donderdag j.l. heeft kunnen lezen is woensdagmiddag de garagehouder S. P. Schoone op wel zeer droevige wijze om het leven gekomen. Zijn heengaan heeft in brede kring diepe indruk gemaakt, want Schoone had door zijn prettige manier van optreden tal van kennissen. Hij had zijn hart vooral verpand aan „Stormvogels", van welke vereniging hij jarenlang, mogelijk wel van de oprich ting af, een trouwe supporter is geweest. Het verbaasde dan ook niemand, dat hij jaren geleden, toen zijn autobus-onderne ming een naam moest hebben, de naam van zijn club „Stormvogels" koos. VRIJDAG 2 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Noodlottige passie". Rex, 20 uur: „Sgengali". Cultureel Centrum, 20 uur, prof. Jans over „Kerkelijk leven in Rusland". IJMUIDEN-OOST: Nutsbibliotheek, Heidestraat, uitlening van 1921.30 uur. Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Nederlandse Chr. Vrouwenbond, ds. G. Wassenaar. VELSEN: Gymnasium, Volksuniversiteit, cursus Duits, 2021 uur. ZATERDAG 3 MAART IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Noodlottige passie". Rex, 20 uur: „Sgengali". r.TMUIDEN-OOST: Patronaatsgebouw, 20 uur: Speeltuinver eniging „Heuvelwijk", kinderoperette. GEGEVENSvoor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 3 tot en met zaterdag 10 maart. ZATERDAG 3 MAART IJMUIDEN-OOST „Heuvelwijk", Patronaatsgebouw, 20 uur: de operettegroep van deze speeltuinvere niging voert de kinderoperette „De stuk- gedanste balschoentjes" op. MAANDAG 5 MAART VELSEN Volksuniversiteit, Gymnasium, cursus Engels: 2021 en 2122 uur; cursus Frans: 2021 uur. DINSDAG 6 MAART IJMUIDEN Filmliga „Velsen", Rex Theater, 20 uur, met „Houen zo", „Strijd zonder einde" en „Himla-spelet". Volksuniversiteit, Cultureel Centrum, 20 uur, cursus Land- en Volkenkunde, „Pakistan". WOENSDAG 7 MAART IJMUIDEN-OOST „Toonkunst", Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur, slotavcaid jeugdmuziekconcours. VELSEN Volksuniversiteit, gymnasium, cursus Spaans 19.4520.45 uur. DONDERDAG 8 MAART IJMUIDEN Volksuniversiteit, Cultureel Centrum, 20 uur: cursus „Spreken in het openbaar". VRIJDAG 9 MAART VELSEN Volksuniversiteit, gymnasium, cursus Duits: 2021 uur. ZATERDAG 10 MAART IJMUIDEN-OOST „Kunst en Vriendschap", Patronaatsge- bourw, 20 uur: „Gaslicht" (toneelconcours Velser Gemeenschap). IJMUIDEN Dokters J. de Vries. Wilhelminakade 78, tel. 4954; F M van Stekelenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kenn-emerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege man tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: M. A. de Ruiter, dr. Schuit straat 44, tel. 3553. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. K. Fierstra,, Zeestraat 88, tel. 3737. V erloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoord, Bomstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Duinwijk, Popu- lierènlaan 44, tel. 3388. 9 SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp. tel. 8284; Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen- daal, tel. 22181. VELSEN Wijkverpleging Zr. T. de Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378 voor Driehuis, Santpoort; zr. L Nap, Rem- brandtlaan 5, tel. 6195, voor IJmuiden-O., Velsen-Z. en Velsen-N.; zr. Kuiper, J. P. Coenstraat 45 voor IJmuiden en IJmuiden- Oost. HEEMSKERK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512 266. Jeugddienst in Hervormde Kerk Zondagavond 7 uur vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. Burgg, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhaige. Hervormde Toneelgroep, Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: „Gesloten ogen". BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur „Noodlottige passie" zondag 15 uur „Achter tralies" maan dag 20 uur „Noodlottige passie" dins dag en woensdag 20 uur „Duivelsvalei" donderdag 20 uur „The country girl". Rex, vrijdag tot en met maandag 20 uur „Sgengali" zondag 15 uur „Bagdad" dinsdag 20 uur Filmliga „Velsen" woensdag en donderdag 20 uur „De vol maakte overval". TENTOONSTELLINGEN Pieter Vermeulenmuseum, gebouw Cultu reel Centrum, Moerbergplantsoen, ge opend van 9.3012 en van 1416.30 uur, dagelijks, behalve 's zondags. NUTSBIBLIOTHEEK Uitlening van 1921.30 uur, Heidestraat, IJmuiden-Oost, iedere maandag en vrij dag. Gontactavond van „Watervliet" De leden van de korfbalvereniging „Wa tervliet", die hoewel zij bij voorbaat een competitieprogramma voor zondag hebben thuisgekregen wel niet tot wedstrijden zullen komen aangezien niet te verwach ten is dat het terrein zich hiertoe zal lenen, gaan zaterdagavond gezellig bijeenkomen. In het sportpaviljoen „Watervliet" wordt een contactavond verzorgd door de leden. De jeugdcommissie van de Castricumse sportvereniging CSV heeft, teneinde meer gelden voor haar werk te krijgen, een ba zar op touw gezet, die vanmiddag in hotel De Rustende Jager werd geopend. De ba zar duurt tot zaterdagavond. Er zijn tal van attracties: een schiettent, een rad van avontuur en er is tevens ge legenheid tot balgooien, hengelsport, sjoe len en touwtje-trekken. Er zijn door de plaatselijke middenstand, leden van CSV en de supportersvereniging tal van prijzen beschikbaar gesteld. De bazar zal hedenmiddag om drie uur worden geopend door de voorzitter van de jeugdcommissie, de heer G. Knijn. Voor de jeugdleiders en de CSV-jeugd is het te hopen dat de belangstelling beide dagen groot zal zijn. Het heeft de Castricumse EHBO-vereni- ging CITO in het afgelopen verenigings jaar niet aan activiteit ontbroken. In het zomerseizoen werd dag-in dag-uit eerste hulp verleend op het Castricumse strand en de secretaris, de heer N. van Staveren, kon donderdag tijdens de jaarvergadering in hotel „De Rustende Jager" bij benade ring niet zeggen hoeveel keer de leden han-, delend waren opgetreden; hij sprak daarom van enkele honderden keren. De samen werking met de Castricumse Reddings Brigade „De Strandlopers" was voortref felijk en de secretaris gewaagde vol vreug de over de verbeterde verstandhouding met de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Het ledental was met elf personen toege nomen en bedraagt nu 81; het aantal ge diplomeerden nam eveneens met elf toe. Nadat de secretaris de leden had opgewekt propaganda te maken voor het EHBO-werk door te zeggen „in Nederland hoort het zo.: in ieder huis EHBO," bracht hij dank aan de plaatselijke artsen, de heren H. J. van Nievelt, A. H. van der Werff en H. Wie- rir.ga, die, ondanks hun drukke praktijk, ook in 1955 zich de moeite hadden getroost de cursussen te leiden. Het jaarverslag van de penningmeeste- resse, mejuffrouw M. G. M. Verlaak, ge vraagde van een batig kassaldo. De be stuursverkiezing had tot resultaat dat de penningmeesteresse en de heren G. Tromp en N. Bloedjes, leden, met algemene in stemming werden herkozen. De vergadering stond onder leiding van de nestor van de afdeling, de heer S. Veenstra, die 27 jaar geleden tot de op richters van de afdeling behoorde. De patiënten van het provinciaal zieken huis Duinenbosch te Castricum hebben donderdag een vrolijke avond voorgezet ge kregen. Hiervoor waren de bóeren-kapel „De Roggelbouwers" en het cabaretensem- ble van het PWN te Bloemendaal „De Pompadours" verantwoordelijk. De boerenkapel opende het programma. Polka's en walsen, aangekondii-gd door boer Gert (H. J. van Elven) als „de ijswals" of „de dooipolfca", wisselden zich in snel tempo af en tussen de pauzes door vertelde boer Gert een paar originele moppen die de patiënten deden schateren. En alsof dat nog niet genoeg was kwam het PWN-ensemble met een al even vro lijk programma waarmede het al eerder onder leiding van de heer Puck de Weyze succes had. Alles bijeen was het een zeer gezellig gedoe in de grote toneelzaal van de inrichting, waarvoor dankbare patiënten aan het slot van de avond een ovationeel applaus over hadden. Prijzen van donderdag. Gr. tong 3,10 2,70; grm. tong 2,402,26; kim. tong 2,502,20; kl. tong I 3,002,75; kl. tong II 2,242,02; tar bot I 2,402,00, per kg. Tarbot II 124; tarbot III 6840; gr. schol 1916; grm. schol 2221 kim. schol 4532; kl. schol I 5134; kl. schol II 4826; schar 4929; bo-t 158; v. haring 1614; wijting 50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 11660, per 125 kg. Aanvoer van donderdag. 87 kisten tong en tarbot, 30 kisten schol, 40 kisten schar, 120 kisten bot, 840 kisten haring, 10 kisten wijting, 45 kisten kabeljauw en gul, 18 kisten diversen. Totaal 1460 kisten. Besommingen van donderdag. SCH 201 f2190; SCH 7 f8970; GG 469 f7170; GG 579 f6280; KW 35 f1050; KW 60 f800; TX 14 f 1500; RO 29 f800; IJM 3 f940; IJM 52 f730; KW 71 f940; KW 21 f530; KW 30 f740; KW 92 f350; KW 77 f700. De Castricumse toneelvereniging „De Schakel" heeft in studie genomen het to neelspel in drie bedrijven „De mooiste ogen van de wereld", door Jean Vermont. „De Schakel" zal dit spel Tweede Paasdag (2 april) in de bewerking van de regisseuze, mevrouw La Chapelle-de Jong uit Amster dam, voor de leden van de katholieke sportvereniging Vitesse '22 voor het voet licht brengen. De uitvoering vindt plaats in hotel Borst. Naar eerst thans bekend werd is woens dagmorgen tengevolge van de gladheid de Alkmaarse dokter, de heer Z„ op de Be verwijkerstraatweg met zijn auto geslipt. De auto draaide tweemaal om de as, schoof vervolgens tussen twee bermpalen door over een greppel en kwam tenslotte tegen de duinkant tot stilstand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor doch de auto was zwaar beschadigd en is met behulp van een kraanwagen weggesleept. Bij een controle op voertuigen heeft de Castricumse rijkspolitie woensdag proces verbaal opgemaakt tegen een IJmuidense busonderneming terzake verscheidene overtredingen der wet Autovervoer Per sonen. Met een voertuig dat in dusdanige slech te staat verkeerde dat rijden op de open bare weg ermede hoogst onverantwoorde lijk was, vervoerde de onderneming perso neel van een chocoladefabriek. Evenals bij de N:V. De Plaatwellerij is thans bij de N.V. Melkinrichting „Velsen' een ondernemingsraad samengesteld, wel ke voor de eerste maal in het kader van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zal gaan fungeren. Deze ondernemingsraad bestaat uit vijf leden en wordt gevormd door de heren B. Fennema, C. v. Gelderen en G. H. de Jong van het bedrijf te Velsen- Noord en de heren L. Braam en J. de Waard van het bedijf te IJmuiden. De di recteur van het IJmuidense bedrijf, de heer Tj. Struikmans zal als voorzitter fun geren. De Franse dammer Pierre Chestem, tevens bekwaam bridgespeler, wist in 1945 in een tweekamp de wereldtitel dammen van zijn landgenoot Raichenbach te winnen. Tot 1948 slaagde hij erin, de wereldtitel dammen te behouden; toen moest Chestem. de hoogste eer op de honderd velden aan Roozenburg afstaan. Daarna hakte de man uit Lille de knoop door: hij verscheen niet meer achter het dambord en als schaak kampioen van Noord-Frankrijk ook niet meer in de schaakzaal. Hij bleef bridge spelen en maakte in 1955 deel uit van het Franse team dat zegevierend uit het landen-bridgetournooi te voorschijn kwam. Roozenburg was een der eersten die de Chestem-doorstoot begreep. Hij bestudeerde de Chestem-uitval met wit op veld 22 via 28-22, voor zwart op veld 29 via 23-29. Het betekende tempi-winst in de klas sieke partij. En Roozenburg behaalde na 1948 veel successen met dit wapen van Chestem. Nadien werd de doorstoot ook door andere sterke spelers in Nederland onderzocht en begrepen. Bekijkt men nu de partijen van de wed strijd om het kampioenschap van Nederland 1956, dan ziet men hoe gemakkelijk een op komende jeugdspeler als Terlouw tegen de sterke meester ir. Van Dijk de Chestem-door stoot speelt (terwijl dit toch niet nodig was!) OOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOOOOOOCXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOO Dit was de stand tussen Terlouw met wit en ir. Van Dijk, zwart. Als 29ste zet speelde Terlouw de doorstoot van Chestem, 2822. Voor de oorlog werd bij het kampioenschap van Nederland niet aan zo'n voortzetting ge dacht, vooral omdat 3934 een kansrijke zet is Na 3934 dreigt dam met 34—29, 28—23, 38—33. Het spelverloop in de partij was: 29. 2822 10—15; 30. 33—28 14—20; 31. 25x14 9x20; 32. 40—34 20—25; 33. 38—33 5—10; 34. 48—43 15—20; 35. 34—30 25x34; 36. 39x30. Zwart: 3, 7, 10, 13, 16. 18, 19, 20, 21, 23, 24 en 26. Wit: 22, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 37, 42, 43 en 50. In dit fragment moet Van Dijk hebben be rekend dat de tempi het gunstigst voor wit liggen. De volgende speelwijze is: 39, 30—25, 9—14, 42—38, 10—15, 43—39 7—11, 5045 2329, 4540: zwart staat verloren. 37. 43—38 25x34: 38. 33—29 24x33; 39. 38x40 10—14; 40. 40—34 14—20; 41. 34—30 20—24; 42. 40—44 23—29. Wit ruilde zich zeer terecht met 2217 uit de moeilijkheden. 43. 22—17 21x12; 44. 28—23 19x28; 45. 30x17 1823; na enige zetten wordt tot remise besloten. Om de nationale damtitel Het nationale damtoernooi 1956 is belang rijk omdat het bondsbestuur de drie hoogst geplaatsten kan uitnodigen mee te spelen in de wedstrijd om het wereldkampioenschap, welk toernooi van 5 November tot 1 decem ber in ons land zal worden gespeeld. Van dit nationaal toernooi laten wij het volgende zien: Zwart, R. C. Keiler Dus vervolgde wit met: 4. 4237 2126. De zet 3127 werd nu door 24—29 verhin derd. 5. 4440 werd ook belet door 1318, 40—35 en 9—13, 34—30, 12—17, 39—34 18—22. Wit besloot tot stuk-offer: 5. 3430 24x35 6. 39—34 13—18; 7. 33—29 12—17. De doorbraak na.r 10 ging niet wegens 2924, 28x10, 914, 1823; 8. 38—33: Keiler won door 1420, 11—16, 3x21, 16x38, 33x42 23x41. De damzet, die Wim de Jong tegen de ver tegenwoordiger van Gelderland, Eddink, nam is verrassend: Zwart 15 stukken, Eddink: 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19 en 22. Wit, 15 stukken op: 25, 26, 27, 29, 31, 35, 36, 37, 38, 42, 43, 45, 47, 48 en 49. Met 2923 leidde Wim de Jong de combina tie in. Op 19x28 won wit een stuk na 2721 en 38—32, dan 29—23, 18x29, 27x18, 13x22 26—21. Op 17x26 volgde 37—32 en 38—33. Op 16x27, 38—32. Maart-wedstrijd Zwart, Terlouw Jooocooooooooooocx^poorxooixjoo^- XOOOOOCOCOOOOOOOOCIOOOOOCKXOOOCIOOOOOOOOOOCOOOCXXXXDOOCCXDO Wit, W. Terlouw In dit klassiek standje meende wit met 2722 te kunnen voortgaan om zwart te be letten 1218 te spelen. Toen volgde 2217, 21x12 en 2822 met winst. R. C. Keiler versloeg hierna op fraaie wijze de 23-jarige Terlouw als volgt: 1. 27—22 11—17; 2. 22x11 16x7; 3. 37—31 7—11; 4. 31—27 zou nu verliezen door 2329. ooooooooooooaxxxxxxxxDoooooobcxxxxjooóoooooooooocxxioooooo Wit, J. M. Blom Zwart, 11 9tukken op: 6, 11, 13, 16, 18 19 21, 24, 26, 29 en 30. Wit 11 stukken op: 22, 27, 28, 32, 36, 37, 38 42, 43 en 45. Voor de nieuwe wedstrijd geldt dit frag ment uit het kampioenschap van Nederland 1956. Voor dit vraagstuk geldt: zwart aan zet en wint. Het is het eerste vraagstuk van een serie van vijf voor maart. Oplossing 3e vraagstuk februari De oplossing van het derde vraagstuk van de februari-wedstrijd is: Zwart 15 stukken op: 1, 3, 9, 10, 11, 12 13 18, 20, 22, 23, 24, 29, 30 en 34. Wit: 21, 27, 31, 32, 36, 37, 38, 39, 40, 43, 44, 45, 46, 47 en 49. Wit wint door: 38—33, 29x38, 40x29, 23x34, gedwongen, 21—17, 27x7, 38x27, 46—41 1x12, 4338, 34x32, 37x19, 24x13, 31x22, 18x27, 3631, 4742 en 4943 wint. 38, 415 moet 914, 154 en de winst volgt volgens David en Goliath-opgave. De stand van de oplosserslij st geven wij de volgende week. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. DukelWijk aan Zeeërweg 125IJmuiden. Aagtekerk, 1 v. Rotterdam n. Le Havre. Altair, pass. 28 Fernando Noronha n. Rio de Ja neiro. Andijk, 29 v. Lissabon n. Havan. Argos, 29 te Antwerpen. Arnedijk, 29 v. Rotterdam n. New York. Aalsum, 1 v. Bremen n. Antwerpen. Aardijk, 1 te New York. Alamak, pass. 1 Perim n. Suez. Albireo, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Alnati, 1 te Antwerpen. Annenkerk, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Antonia, 2 te Tjilatjap. Averdijk, 1 v. Rotterdam n. Bremen. Alioth, 29 v. Santos n. Rio de Janeiro. Ariadne, 29 v. Palermo n. Algiers. Bawean, 29 v. Manilla n. San Francisco. Bloemfontein, 29 te Kaapstad. Bintang, 1 v. Calcutta n. Tj. Priok. Bontekoe, 1 te Menado. Caltex Nederland, pass. 29 Ouessant n. Rotterdam Cinulia, 2 Rotterdam verwacht. Caltex Delft, pass. 1 Algiers n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 1 Pantellaria n. Sidon. Camerounkust, apss. 1 Finisterre n. Bordeaux. Cistula, 1 v. Singapore n. Cebu. Cleodora, 1 v. Saigon n. Pladju. Castor (KNSM), 1 te Charleston. Camerounkust, 29 120 m. w.nw. Lissabon. Duivendrecht, pass. 29 Kreat Abaco Bahamas n. Houston. Dorestad, pass. 1 Mekka n. Bahrein. Diemerdijk, 29 v. Balboa n. Los Angeles. Drente, pass. 29 Dover n. Priok. Delft, 1 te La Guaira. Doris, 1 te Maracaibo. Eos, 1 te Napels. Erinna, 1 v. Pladju n. Singapore. Esso Den Haag, 2 te Rastanura. Esso Rotterdam, pass. 1 Pantellaria n. Antw. Elizabeth B, verm. 1 v. Rotterdam n. Golf van Mexico. Friesland (KRL), 29 te Belawan. Felipes, 2 te Singapore. Guineekust, 2 te Antw. verw. n. Hamburg. Gaasterkerk, 1 150 m. w. Sabang n. Aden. Hoogkerk, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Houtman, 29 v. Hongkong n. Kobe. Hathor, 29 v. Iskenderun n. Kiuluk. Helena, 1 v. Barranquilla n. Maracaibo. Hermes, 1 te Bremen. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 te Priok. Jagersfontein, 1 630 m. o. eil. Ascension. Kenia, 1 te Rotterdam. Kota Gede, 29 v. Port Swettenham n. Singapore. Kalinga, 1 v. Singapore n. Miri. Karimun, 2 te La Buan. Karimata, 29 250 m. w. Minikoy n. Belawan. Kota Inten, 2 te Belawan. Kasimbar, 1 te Banda. Kryptos, pass. 1 Sibutu n. Miri. Liberty Bell, 1 v. Banias n. Philadelphia. Laertes, 1 v. Singapore n. Bangkok. Loenerkerk, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Lemsterkerk, 1 v. Hamburg n. Bremen. Larenberg, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Lissekerk, 1 v. Bïemen n. Hamburg. Leopoldskerk, 1 v. Damman n. Koewait. Lombok, 1 120 m. z.t.w. Nicaragua. Larenberg, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Mirza, 1 te Singapore. Mitra, 29 te Shellhaven. Madoera, 2 te Belawan. Modjokerto, pass. 29 Finisterre n. Rotterdam. Mapia, 1 te Amsterdam. Maaskerk, 29 te Dar es Salaam. Maureen, 1 v. Norfolk n. Europa. Nestor, pass. 2.9 Ouessant n. Barbados. Nieuw Amsterdam, 29 v. Kingston n. San Bias. Nieuw Holland, 29 v. Sydney n. Melbourne. Ovula, 1 te Surabaja. Ootmarsum, 1 v. Savanna n. Le Havre. Oranje, 1 v. Suez n. Colombo. Oranjestad, 1 v. Trinidad n. La Guaira. Ondina, 1 te Balikpapan. Perna, 3 Miri verwacht daarna Singapore. Prins Casimir, 1 v. Haifa n. Antwerpen. Prins Fred. Hendrik, 1 v. Le Havre n. Halifax. Prins Maurits, 1 v. Duinkerken n. Dakar. Prins Philips Willem, 1 v. Cardiff n. Dakar. Peperkust, 1 v. Winneba n. Takoradi. Rotti, 29 te Damman. Ruys, 1 rede Belawan. Ridderkerk, 1 v. Amsterdam n. Las Palmas. Roggeveen, 4 Singapore verwacht. Rijndam, 4 te Southampton verwacht. Raki, 28 360 m. w.t.n. Finisterre. Rempang, 1 100 m. nó. Port Soedan. Schelp wijk, 29 te Curagao. Straat Bali, 1 te Penang. Straat Malakka, 1 te Bombay. Straat Soenda, 3 Lorenzo Marquez verw. Schie, pass. 1 Finisterre 4 Rotterdam verw. Sirrah, 1 te Rotterdam. Schiedijk, 1 te Antwerpen. Solon, 1 v. IJmuiden n. Antwerpen. «atne of Liberty, 1 v. Carthagena n. Genua. Schiedijk, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Sloterdijk, 29 te Tampa. Stad Breda, 20 v. Monrovia n. Rotterdam Soestdijk, 29 70 m. o. Guardafui Stanvao Talang Akar, 29 v. Saigon n. Sungeige- rong. Sibigo, 1 te Devonport. Tawali, 1 te Izmir. Trajanus, 29 180 m. no. Barbados. Tankhaven I, 1 te Sungeigerong. Tankhaven III, 4 Bangkok verwacht. Tabinta, 29 te Marseille. Van Riebeeck, 2 Tj. Priok verwacht. Vasum, 29 te Rastanura. Waal, 29 te Lissabon. Weltevreden, 29 v. Singapore n. Rotterdam. Waterman, pass. 1 Albany n. Melbourne. Willem Ruys, 2 te Napels. Witmarsum, 1 v. Rotterdam op proeftocht. Wonorato, pass. 1 Ceylon n. Calcutta. W. Alton Jones, 29 240 m. n. ten o. Madeira Zuiderzee, 2 te Norfolk. KLEINE VAART Aco, verm. 1 v. Esbjerg n. Londen. Albergen, 1 v. Genua te Pomaron verw Admiraal Nelson, 1 v. Rotterdam te Antw. verw Alpha, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Ameland, 29 v. Vlissingen n. Antw. Att S, 29 v. Rotterdam te Portsmouth. Ambiorix, 1 v. Cadiz te Amsterdam. Ardeas, 29 v. Catania n. Riposto. Bergsingel, 1 v. Tyne te Hamburg verw. Barracuda, 1 te Maassluis. Bree Helle, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Boreas, 29 v. Savona n. Genua. Birmingham, 1 v. Grangemouth te Rotterdam °r®nl. Pass. 1 Vlissingen n. Sas van Gent. Bill S, 1 v. Swansea te Rotterdam. Cornelia B III, 1 te Bordeauxx. Cito, 1 voor anker bij Deal Castor, 27 v. Grimsby te Goole. Clothilda M, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Corrie B, 2 v. Fedala te Hamburg verw. Cito, 1 voor anker Deal. Deni, 1 v. Londen te Zeebrugge. Diligentia, 1 v. Kingslynn te Great Yarmouth. Eljo, 29 v. Goole te Amsterdam. Europa, verm. 1 v. Duinkerken n. Maassluis. Erkalin, 1 rede Cardif. Frans v. Seumeren, verm. 1 v. Antwerpen naar Rotterdam. Flevo, 29 v. Valencia n. Palma. Ferocia, 1 v. Vannes n. Casablanca. Fiducia, 1 v. Londen te Ouddorp. Flevo, 29 v. Valencia n. Palma. Flevoland, I v. Kingslynn te Rotterdam verw Goeree, I v. Vlissingen n. Antwerpen. •Geziena Hendrika, pass. 29 v. Swansea n. R'dam Hast 1, 1 v, Grimsby te Duinkerken. Hebe Nobel, 1 v. Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, 1 in de Duins n. Plymouth. Harold 2 v. Frederik te Aalesund verw. Hydra, 29 v. Buitenhuizen n. Carupona. Ida D, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Ilias, 29 v. Oran n. Mostaganem. Jaba, 1 v. Hansweert te Maassluis. Jan Kreumer, 1 v. Londen te Rotterdam. Jonan, 29 te Genua. Jell, pass. 29 Vlissingen n. Londen. Jans, 29 te Vlissingen. Kaap St. Vincent, 29 v. Rotterdam te Zaandam. Konny M, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Lucas Bols II, 2 v. Uto te Amsterdam verw. Larix, 28 v. Gijon Mussel te Bayonne. Lindesingel, 2 v. Vlissingen te Avonmouth verw Menkar N, 28 v. Casablanca n. Rouen. Mirach N, 29 v. Bordeaux n. Port Lyautey. Mirfak N, 1 v. Rotterdam te Antwerpen verw. MaaSym N, 5 Newcastle verwacht. Midsland, 1 v. Grangemouth te Rotterdam Martha, 29 v. Port Talbot te Hamburg. Nero, I v. Rotterdam te Amsterdam. Keeltje B, 29 v. Genua n. Port St. Louis du Rhore Nigeria, 2 v. Oporto te Antwerpen verw. Plato, 1 v. Lissabon te Amsterdam. Paloma, 1 nog te Westport. Ria, 1 v. Vlissingen n. Antwerpen. Roelof Buisman, 29 te Vlissingen. Raket, 29 v. Ramsey te Coleraine. Schokland, 29 v. Antwerpen te Vlissingen Stella Maris, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen Sonsbeek, 1 v. Rotterdam te Londen Spoorhaven, verm. 1 v. Granton n. Duinkerken Trito, 1 v. Amsterdam te Rotterdam Tyne, verm. 1 v. Rotterdam n. Londen. Tilly, 29 v. Bavcfnne n. Londen. Twee Gebroeders, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Urmajo, 1 v. Rotterdam te Vlissingen. Vanessa, pass. 29 Vlissingen n. IJmuiden. Veritas, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen Vrouwepolder, 1 v. Rotterdam n. Genua Westerhorn, verm. 1 v. Rotterdam n. Amsterdam Westereems, 1 v. Esbjerg te Vlaardingen verw Wubbina, 1 te Birkenhead verwacht. Wubbiena, 1 v. Swansea te Birkenhead verw IJstroom, 1 v. Amsterdam n. Bristol. SLEEPVAART Tyne, 29 120 m. o.t.n. Bermuda met K. Sadikoglu 5

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13