Gezellig Samenzijn trekt zich uit de finale terug Havenbei!;hten Kantine en kistenzolder van rokerij Sterk vannacht uitgebrand Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw officieel geopend Aantrekkelijke wedstrijd tussen Sportbond I en Kennemers I „Ook nieuwe Begrafeniswet discrimineert crematie" Foor het gemak en het geluk van de huisvrouw Arbeider gedood door elektromagneet Secretaris van Facultatieve Lijkverbrandingsprak in IJmuiden Uitslaande brand kostte in felle zuidwester twee uren blussen Collega bekneld tussen auto en wagon „Terrasvogels" heeft een nieuw bestuur Krupp-concern richt eigen scheepvaartmaatschappij o^> „Wit Wint" in het Patronaat Volleybal in de IJmond OM DE PROVINCIALE CLUBTITEL DAMMEN DAGKOOPJE TIJSSEN TEXTIEL Agenda voor Beverwijk Burgerlijke Stand van Beverwijk Twaalf houten schoollokalen op komst Nieuwe straatnamen in „de Pijp" V L)AÜ 2 M A A R T 19 5 6 1 i In aanwezigheid van talrijke autoriteiten is vanmorgen door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de veertiende Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw 1956 in het Krelagehuis te Haar lem geopend. De presidente van de Neder landse Vereniging van huisvrouwen, me vrouw A. Hamaker-Willink, heette in haar openingstoespraak vooral de bescherm vrouwe van de vereniging, mevrouw Prin sen en de ere-presidente, mevrouw Cre mers, welkom. Spreekster wees erop, dat het van de huisvrouw zeer beslist geen luiheid ge noemd kan worden wanneer zij zich in het dagelijks leven voorziet van middelen om de arbeidstijd te bekorten, want zij ver overt daarmede immers nieuwe vreugde in het werk. Het geluk van het gezin is, aldus de president, mede afhankelijk van het gereedschap, dat de huisvrouw ten dienste staat om haar werk thuis te ver richten en mede daarom is het zo nood zakelijk, dat de vrouw zich jaarlijks op de hoogte kan stellen van de nieuwste snuf jes, die het huishouden kunnen verge makkelijken. De heer L. Lam, die het woord voerde namens de Haarlemse middenstandscen trale, ging uitvoerig terug in de historie van de voorjaarsbeurs, die hij van groot belang achtte voor de middenstanders en vervolgens sprak de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, als zijn mening uit, dat de voorjaarsbeurs in het bijzonder ook de man zal interesseren temeer daar ruim tachtig percent van het volksinkomen door de vrouw wordt uitgegeven. Ook hij roem de het initiatief van de Nederlandse ver eniging van huisvrouwen en van de andere organisatoren. In de hal van het Krelafehuis ontplooide de burgemeester vervolgens de vlag van de Nederlandse vereniging van huisvrou wen, waarmee de beurs officieel geopend was. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de grote expositiezaal waar de direc teur van de voorjaarsbeurs, de heer H. C. Vermeulen, de burgemeester en de andere genodigden uitvoerig inlichtte over de tal rijke stands. Na een rondgang begaf men zich naar Twee ongevallen in staalfabriek Donderdagavond heeft een bedrijfson geval in de Staalfabriek van de IJmuiden- se Hoogovens aan een 45-jarige gehuwde arbeider uit Noord-Scharwou, die in dienst was van de „Zaandgmse Havenstichting", het leven gekost. Het was de handlanger C. Keeman, die in het Oostelijk deel van de schrothal is getroffen door een elektromagneet, met een gewicht van ongeveer een ton. Deze mag neet is tengevolge van het slippen van de rem van de hijsinstallatie van een onbe mande magneetkraan naar beneden gezakt. De man, die er onder kwam, was op slag dood. Een nader onderzoek wordt inge steld. Bekneld Op ongeveer dezelfde plaats was des middags de 58-jarige P. de H. uit IJmui- den-Oost, eveneens een arbeider van de Havenstichting, bekneld geraakt. De H„ die als veiligheidsman bij een kraanauto werkzaam was, wilde met een strop een verbinding leggen tussen een schrotwagen en de kraanauto. Hij raakte daarbij bekneld tussen een bumper van de wagen en de auto; daar hij klaagde over pijn in de buik 'is hij ter ob servatie in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. „Terrasvogels" heeft een „nieuw" be stuur gekozen, waarin echter tal van oude leden hun plaats hebben behouden: Het bestaat uit de heren: A. M. Disselköter (voorzitter), C. Goedhart (secretaris), P. Douma (penningmeester), C. Butter, N. van Dillewijn, G. Metten, D. Meyer, L. Munnikes en F. Vellinga. De elftalcommissie wordt gevormd door de heren N. v. Dillewijn, C. Dubbelman, C. Heeremans, J. Lansen, J. Pellemans sr. en H. Röbken. De jeugdcommissie, die al enige tijd ook bet welpen-voetbal onder haar leiding heeft genomen, bestaat uit de heren A. Akkerman, G. Bierman, K. Bouwer, J. H. Disselköter, G. v. Gelder, A. v. Gooi, C. Metten, D. Meyer, F. Molenkamp en G. Peper. Wegens studie-redenen en militaire dienst moest in de honkbalcommissie wijziging gebracht worden. Zij wordt nu gevormd door de heren C. Goedhart, A. Akkerman, G. v. Gelder, L. Munnikes en P. Schip pers. Met een druk op de knop van de bedie ningstafel stelde burgemeester Cremers het Amerikaanse waterorgel op de Voor jaarsbeurs voor de Vrouw in werking. „Waterorganist" Broekhoven ziet toe, dat de burgemeester niet per ongeluk een dissonante waterstraal aanslaat. een aparte zaal, waar het bekende Ameri kaanse waterorgel een plaats had gekregen. De burgemeester stelde door een druk op een van de vele knopjes van dit apparaat het orgel in werking en vervolgens speelde „waterorganist" J. Broekhoven „De kalief van Bagdad", hetgeen door de aanwezigen kennelijk op hoge prijs werd gesteld. Omstreeks het middaguur toonden een aantal charmante mannequins de nieuw ste voorjaarsmodellen van de firma Stou- tenbeek. waarna de genodigden nog ge ruime tijd bijeen bleven en over de beurs kuierden om zich alle nieuwigheidjes, die weer in ruime mate aanwezig zijn, door de bereidwillige standhoudsters te laten uit leggen. De beurs zal geopend zijn tot en met volgende week vrijdag. ESSEN (Reuter/UP) Het Krupp-con cern heeft een eigen scheepvaartmaat schappij opgericht, die de naam zal dragen van „Krupp Seeschiffahrt GMHB". De maatschappij stelt zich ten doel zeesche pen te verwerven en te exploiteren voor het vervoer van alle soorten vracht. Men meent te weten, dat het kapitaal, waar mede de maatschappij is opgericht, een mil joen mark bedraagt. Zolang het kapitaal niet wordt verhoogd, zal d£ maatschappij niet" fte'ér kunnlmtrofen dart* Vrachtschepen charteren. De Friedrich Krupp Maatschap pij van Essen bestelde verleden jaar een vrachtschip van 16.000 ton bij de „Weser" scheepswerf. In het Patronaatsgebouw werd gister avond door de „Vereniging tot beharti ging der belangen van t.b.c. patiënten in Nederland" een bijeenkomst gehouden om te komen tot de oprichting van een IJmui- dense afdeling. Na een inleidend praatje van de heer L. Ober, werden door de Show-Krontjong band „De Wilaja's" enige populaire lied jes ten gehore gebracht, die zeer in de smaak vielen. De hoofdschotel van deze avond werd gevormd door de vertoning van de Neder landse (stomme) film „Wit wint", die het probleem der tuberculose behandelde. Het zou echter aanbeveling verdienen wanneer met een pakkender film voor de dag kon worden gekomen: deze was, in tegenstel ling tot het behandelde, niet „sprekend" genoeg. De heer P. v. d. Berg wekte vervolgens de aanwezigen op om lid te worden van de vereniging, die speciaal aandacht schenkt aan de nazorg van de t.b.c.-pa tiënten. Spreker was van mening, dat de bestrijding van deze volksziekte uit drie fasen bestaat, te weten de voorzorg, de zorg en de nazorg. Beide eerste zorgen zijn in Nederland in goede handen, maar de nazorg wordt ook door de vakvereniging afdelingen nog al eens verwaarloosd, meen de spreker, terwijl juist deze nazorg, die het weer-arbeids-geschikt maken van oud patiënten beoogt, de meeste moeilijkheden oplevert. Enige tientallen leden kon de nieuwe af deling gisteravond reeds inschrijven, zodat, dankzij deze avond, het begin er al is. Op dinsdag 28 februari werden in de gymnastiekzaal van het gymnasium te Vel sen de volgende 2e klas dameswedstrijden volleybal gespeeld: VSV 2Sportbond 2 3—0 (15—8, 15—6, 15—8); Sportbond 1— Kennemers 2 2—0 (reglementair); VGV 2 PSV 2 2—0 (15—6, 15—6) en Kennemers 3DGS 2 02 (reglementair). Op woensdag 29 februari werden ge speeld de volgende le klas herenwedstrij- den: VCK 1PSV 1 20: Een zwak spelend VCK trof een PSV, dat ook het meermalen getoonde enthousiasme niet op kon bren gen en overspeelde de PSV-heren in de eerste set, zij het niet overtuigend (157). In de tweede set zakte het spel bij VCK tot een zodanig peil, dat PSV enkele malen de leiding nam en VCK zelfs een time-out moest vragen. Niet dan met grote moeite werd tenslotte de einduitslag veilig gesteld (16—14). VGV 1—VCK 2: VGV kon aanvankelijk tegen de VCK'ers, die wegens uitvallers enige piepjonge spelers in het veld brach ten, niet op dreef komen. Het enthousiasme bij VCK 2 daarentegen was van begin af aan groot en zo kon het gebeuren dat VCK 2 een aanmerkelijke voorsprong bereikte (711). Hoewel de verdediging bij VGV 99 De club van Keiler heeft zich terugge trokken uit het toernooi om het clubkam pioenschap dammen van Noordholland. „Gezellig Samenzijn" kon zich niet vereni gen met het door de wedstrijdleiding vast gestelde programma van de finale om de provinciale clubtitel en weigerde te spelen, ondanks het feit dat „Jozeph Blankenaar" I deze week voltallig in het clublokaal van „Gezellig Samenzijn" aanwezig was. Er restte toen nog van het programma de wedstrijd DCIJJozeph Blankenaar II, welke met 137 door DCIJ werd gewon nen. Door deze uitslag is er tussen „Jozeph Blankenaar" I en DCIJ een extra beslis singswedstrijd nodig voor het clubkam pioenschap van Noordholland. Deze ont moeting zal op neutraal terrein plaats heb ben en wel in Haarlem. De eindstand van de finale luidt: Jozeph Blankenaar 2 1 1 0 3 25-15 DCIJ 2 1 1 0 3 23-17 Jozeph Blankenaar II 2 0 0 2 0 12-28 Bord-gemiddelde Als de beslissingswedstrijd tussen DCIJ en „Jozeph Blankenaar" I in gelijk spel mocht eindigen dan wordt opnieuw een wedstrijd vastgesteld. Door het betere bord-gemiddelde, behaald over de gehele Noordhollandse competitie, heeft dan „Jo zeph Blankenaar" aan gelijk spel voldoen de om de titel te winnen. DCIJ„Jozeph Blankenaar" II P. RoozenburgRiebeek 20 LarosJakschton 20 DukelZurel 11 LigthartRemmers 20 Nu de begrafeniswet vorig jaar herzien is en ook de crematie haar wettelijke rege ling gekregen heeft, zijn er in de kring der voorstanders van lijkverbranding tal van vragen gerezen betreffende de conse quenties van deze wettelijke regeling. Teneinde daarin klaarheid te verschaf fen had de afdeling Velsen der Vereniging voor facultatieve lijkverbranding donder dagavond een bijeenkomst voor leden en belangstellenden belegd in het gemeente lijk vergaderlokaal, waar de algemeen secretaris der vereniging, de heer P. C. Boone, sprak over de discriminatie der crematie ten opzichte van het begraven onder de vigeur van de nieuwe wettelijke regeling. Deze begrafeniswet zal 1 April aanstaan de in werking treden en daarmee zal de crematie wettelijk in een geheel ander stadium komen te verkeren dan vroeger het geval was. Het is verheugend, zei de voorzitter der afdeling Velsen, de heer Ts. J. Reitsma, die de spreker inleidde, dat de belangstel ling voor de crematie-idee de afgelopen jaren zo zeer stijgende is, dat thans dui zenden per jaar toetreden. De heer Boone gaf daarop een beknopt historisch overzicht over deze wijze van dodenbezorging, die reeds wortelt in de oudste perioden der beschaving. Pas in de achtste eeuw na Christus trad begraven als dodenbezorging meer op de voorgrond. Langzamerhand heeft daarop de lijkver branding het veld moeten ruimen totdat aan het einde der vorige eeuw dit creme ren weer in zwang kwam; Italië ging er in voor en regelde reeds in 1874 het vraag stuk. De voorstanders van deze nieuwe wijze van dodenbezorging voeren gevoels- en utiliteitsoverwegingen aan teneinde de crematie meer en meer ingang te doen vin den. Maar bovenal geldt bij hen, dat zij de vrijheid wensen te hebben zélf over de wijze van vernietiging van hun stoffelijk overschot te beslissen. Dit is op enorme tegenstand bij het or thodoxe deel van het Nederlandse volk gestuit; de idee van de verdraagzaamheid is daarbij volgens hem steeds ver te zoe ken geweest, omdat allerlei bezwaren en verordeningen de voorstanders in de weg gelegd zijn. Het gehecht zijn aan de tradi tie speelde hierbij een grote rol. „Rechten van de mens beknot" Thans heeft men van de zijde van de wetgever voorgeschreven, dat bij het aan vragen van een crematie een codicil, een wilsuiting, moet worden overgelegd', aldus de spreker. „Dit is niet alleen een discri minatie, maar ook een belemmering van de vrijheid en een beknotting van de rech ten van de mens. Daarom zullen de crema-. tisten de strijd om deze geestelijke vrijheid niet opgeven. De belagstelling voor de cre matie neemt steeds meer toe en de vere niging zal in de naaste toekomst zeker het honderdduizendtal leden bereiken". Het stemde de spreker tot voldoening, dat men zich opmaakt teneinde de strijd om de vrij heid verder 'te voeren. De heer Boone gaf verbazingwekkende voorbeelden van hetgeen de vereniging in deze tijd nog moet ondervinden aan wet telijke belemmeringen inzake de lijkver- assing in Nederland. Er was na afloop van deze rede gelegen heid tot het stellen van vragen. De dames Lida Vorenkamp-Langerveld (viool) en Annie Schoen (piano) verleenden aan deze bijeenkomst haar muzikale me dewerking. Het was beiden ruimschoots toevertrouwd de gekozen werken geache veerd voor te dragen en het oor der vele belangstellenden te bekoren. ADVERTENTIE ALLEEN ZATERDAG 3 MAART EEN COUPON TWEEDSTOF voldoende voor Damesrok 8.19 per stuk Keuze uit 4 moderne kleuren SNELLIUSSTRAAT 23 - TEL. 5653 VRIJDAG 2 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dokter op zee." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Terug uit de Hel." W. B. Theater, 20 uur: „Ivan, de witte duivel." 't Centrum, 20 uur: Pro Juventute. K.S.A., 20 uur: K.A.B. 't Centrum, 20 uur: Federatie Partij van de Arbeid, ledenvergadering. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; jeugd 18.3020 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. Wiik aan Zee, filiaal R.K. leeszaal, dage lijks van 1718 uur. ZATERDAG 3 MAART Bioscopen: als vrijdag. 't Centrum, 15 uur: Kennemer jeugd- middag. K.S.A., 15.30 uur; St. Eloy, districtsver gadering. Openbare leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur; jeugd: 14.3016.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek en lees- en studiezaal van 1013 en 1417.30 u. PostmaScheeres 20 De JongWijnand02 V. d. BergWinsch 11 SwierK. Knol 11 VooysAlting11 BeukemaJ. A. Knol 11 Totaal 13—7 Bij DCIJ ontbraken S. Suyk en G. Post ma. De enigste verliezer van DCIJ, IJme de Jong, werd het slachtoffer van een tem po-vergissing. Ligthart won een keur.g overmachts-eindspel. Bridgeclub „De Kennemers" Voor de parencompetitie vond de zesde wedstrijd plaats, waarna de totaalstand thans luidt: Afdeling A: 1. heren Seegers en v. Munster 356; 2. heren Mulder Kruisman 300; 3. heer mevr. Soomers 299 4. heren Witmond Breedijk 292; 5. heer mevr. Rietdijk 290; 6. heer mevr. Kroon 284; 7. heren Andela Steinberg 284 8. heren Kost Bodewes 278; 9. heren Schildwacht Andela 255. Afdeling B: 1. heren Bode Koster 326; 2. heren Kuys Paats 324; 3. dames Schild wacht Breedijk 311: 4. heren Kleefstra Plaschaert 288; 5. heer en mevr. Ophoff 287; 6. dames Wiggemans Mulder 269; 7. dames Nieuwenhof Klein 262. Op Donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Gazelle van Goole. Nero v. Rotterdam. Diane van Rotterdam. Venessa van Antwer pen. Plato van Lissabon. Konnie M van Rot terdam. Gaasterland van Goole. Tern van Londen. Nöordland van Swansea. Ambiorix van Cardiff. Schleswig Holstein van Liver pool. Ma pi a van Londen. Ciudad de Neva v. Antwerpen. Rogn van Antwerpen. Westerdok van Londen. Elena V Parodi van Newport News. Alsem van Rotterdam. Tempo van Newport. Haringvliet van Rotterdam. Da Costa van Rotterdam. Eemstroom van Huil. Deo Favente van Oporto. Berkelstroom van Londen. Mutua Fides van Rotterdam. Narval van Rotterdam. Billiton van Hamburg. Rijn stroom van Londen. Vertrokken zijn: IJstroom naar Portsmouth. Solon naar Antwerpen. Saint Tonge naar Tripolis. Oda naar Rotterdam. Larenberg n. Bremen. Cristine naar Rotterdam. Danee n. Antwerpen. Sunlong n. Halifax. Hampshire Coast naar Newcastle. Skagern naar Udde- vala. Blidum naar Bremen. Ridderkerk naar Baira. Jan naar Liverpool; Annekerk naar Bremen. Konnie M naar Rotterdam. Carrier naar Stavanger. Araton naar Gothenburg. Keizersgracht naar Gent. Maasland naar Bre men, Gaasterland naar Harlingen. vaak rammelde werd geleidelijk het tempo opgevoerd en moest VCK 2 in de eerste set het loodje leggen (1513). De tweede set sloot al direct bij de eerste aan en ondanks de heftige tegenstand speelde VGV zeker naar de overwinning (155). VGV 2—Waterloo 1 1—2: Een matige wedstrijd, waarin Waterloo moeite had om het aanwezige overwicht in punten om te zetten. Nadat de eerste set ruimschoots en zonder veel verweer van VGV met 515 was beslecht, lukte in de tweede set weinig meer en wist VGV het heft in handen te nemen (158). De derde set gaf aanvanke lijk hetzelfde beeld als de tweede en VGV nam een voorsprong. Waterloo herstelde zich echter en enige time-outs konden VGV niet meer redden (1015). Sportbond 1Kennemers 1 02: Verre weg de meest aantrekkelijke wedstrijd van de avond, waarbij echter een duidelijk overwicht van Kennemers te bemerken viel. De spelopbouw en technische afwer king bereikten bij Kennemers een hoger peil dan bij de Sportbond en daardoor gaven beide sets hetzelfde beeld: een geleidelijk maar zeker naar de overwinning toespelend Kennemers. Opgemerkt dient dat Sport bond danig verzwakt in het veld kwam (setstanden: 1015 en 515). GEBOORTEN: Judith A., d. van A. Kui pers en J. A. Brinkman; Jozef M., z. van H. C. van Fck en J. T. Schneijderberg; Nicolette, d. van N. Kaaijk en M. van Amersfoort; Ro salie M. W., d. van W. F. P. Zwager en M, A. T. Wilms Floet; Reinier M. M„ z. van M. J. J. v. Duijn en J. G. Stet: Johan, z. van P. Olthoff en H. G. Taffijn; Cornelis H., z. van P. L. Tervoort en J. Schoo; Sybe R., z. van R. Keegstra en A. de Boer; Peter, z. van J. Jongejans en E. G. Tolman; Paul, z. van S. Terbraak en E. Gorel. ONDERTROUWD: H. G. Noetzel en C. H. M. van Straalen; J. Klinge en J. A. Talsma. GETROUWD: A. F. W. van Dorp en A. van Zutphen; N. C. Bakker en W. M. Hulscher; J. H. van Tunen en H. J. Beuken; A. G. Zon neveld en C. Meijer; S. P. Admiraal en S. M. M. Numan. OVERLEDEN: J. M. Scholtz, 84 j„ geh. met D. van Zomeren; F. R. C. Rijken6, 73 j.; J. Boes, 72 j., geh. met J. Kelderman; E. L. Dinsbach, 55 j., geh. met L. W. H. Helder- nisse; W. Wouters, 30 j., geh. met M. W. Stoop; M. S. Selderbeek, 40 j., geh. met H. Marx; A. Brakenhoff, 67 j„ geh. met W. van Rixel; H. C. van der Colk, 77 j., weduwe van R. Ewouds; L. H. de Raat, 81 j., weduwe van C. Brasser. Bridgeclub „Sans Atout" In de tweede ronde om het clubkam pioenschap va,n de Beverwijkse bridgeclub „Sans-Atout" werden de volgende resul taten behaald. Groep A: 1. Hamersv. Zutfen 241/2 m.p.; 2. De BoerHoogeboom 20% m.p.; 3. Oos terhoutGroen 20j/2 m.p.; 4. BlomNijrnan 19 m.p.; 5. WorstWegman 18% m.p.; 6. TabakHoogeboom 17 m.p. Groep B: 1. v. d. WalVan Groningen 42% m.p.; 2. LuttikHoogeboom 39 m.p.; 3. heer en mevr. Vollaerts 33 m.p.; 4. Ha verWorst 30 m.p.; 5. KrabTabak 28% m.p,; 6. Dijkhofv. Groningen 28V2 m.p.; 7. Bos—Bloemendaal 25% m.p.; 8. Plooy Groot 25 m.p. Groep C: 1. heer en mevr. Luyendijk 34 m.p.; 2. BakkerSpruit 34 m.p.; 3. Hoen Oosterveen 33 m.p.; 4. heer en mevr. Zwa- neveld 32 m.p.; 5. V. ZonGroot 31 m.p.; 6. heer en mevr. Tan 30% m.p.: 7. Stals De Lalijne 29 m.p.; 8. dames Belterman Tabak 28% m.p. Groep D: 1. GeldermansKleyn 24 m.p.; 2. dames ReymersKlein 22 m.p.; 3. Kles- serHart 19% m.p.; 4. dames TabakKok 17 m.p.; 5. mevr. TabakBiben 15 m.p.; 6. heer en mevr. v. Aalst 15 m.p.; 7. Hoen Oosterveen 13% m.p. Amerikaanse investering. De Ekco Products Company te Chicago, een Ameri kaans concern op het gebied van huishoude lijke artikelen, heeft een aanzienlijk kapitaal geïnvesteerd in de Apeldoornse messen- en staalwarenfabriek „Amefa" te Apeldoorn. Door deze investering is het mogelijk gewor den een nieuwe fabriekshal van 5000 vier kante meter oppervlakte te bouwen, waarin de prc'uktie van nieuwe huishoudelijke ar tikelen ter hand zal worden genomen. De wachtsman Paap van de rokerij Joh. Sterk aan de Industriestraat in IJmuiden had zich de afgelopen nacht tegen drieën nog maar net omgedraaid, om de kantine te verlaten, waar enige ketelpakken te drogen hingen bij de kachel, toen hü een brand lucht rook, die niet afkomstig kon zijn van de rokerij zelf. In de kantine bleek een van de overalls vlam te hebben gevat en al probeerde de man onmiddellijk met een paar emmers water het snel-voortvretende vuur te blussen, het sloeg via de houten vloer zo snel over naar de boven de kantine liggende opslagplaats voor kisten en andere materialen, dat er op deze manier niets meer te redden was. De brandweer was even na drie uur, kort na het eerste alarm voor „uitslaande brand" met motor- en lad derwagen present, maar de vlammen sloe gen reeds door het dak en aangewakkerd door de felle Zuidwester dreigde de brand een grote omvang aan te nemen. Zowel via het dak, dat^al spoedig een prooi van de hoogoplaaiende vuurgloed werd, als door de ramen en deuren van het bedreigde deel van het pand, waar een ver stikkende rook uitgolfde, zijn de slangen uitgelegd en met wisselend succes is daar na de brand in de kern aangetast. Het licht was uitgeslagen, doordat dc zich in de kantine bevindende schakelkas ten bijna onmiddellijk de geest gaven, maar een licht agregaat van de brandweer bracht uitkomst. De houten vloer tussen schaft lokaal en kistenopslagplaats was gauw ver teerd, zodat het vuur vrij spel had en enige 1 malen lekten de vlammen dan ook hoog op. Daardoor ontstond er in het dak van het gebouw een gat, dat de spuitgasten echter de kans gaf van boven af grote water massa's in de vuurhaard te plaatsen. Twee uur na het uitbreken van de brand was men de situatie in zoverre meester, dat er met de nablussing begonnen kon worden, maar het heeft niettemin nog geruime tijd1 geduurd, voor ook de laatste resten vuur gedoofd waren vooral in de kantine gaf het vuur zich niet licht gewonnen. De schade is aanzienlijk, want niet alleen, dat het schaftlokaal volledig verwoest werd, maar op de kistenzolder stonden enige motoren opgeslagen, die eveneens zwaar beschadigd werden. De opslagplaats voor turfmot en de hangen zelf bleven echter, evenals het koelhuis, gespaard, al heeft het dak van de hangen wel enige schade opgelopen door overslaand vlieg vuur. Verschillende omstandigheden hebben er toe geleid, dat de bouw van nieuwe school gebouwen niet zo v.lot verloopt als met het oog op de belangen ,van het onderwijs wenselijk is. Overbelasting van de archi tecten, aan wie het ontwerpen van de plannen moet worden opgedragen, de trage voortgang in het overleg met de rijksin stanties welke terzake moeten worden ge raadpleegd, en tenslotte de moeilijkheden van de aannemers bij de werving van de nodige werklieden, hebben tot gevolg, dat de uitvoering van een besluit tot de stich ting van een schoolgebouw veel tijd vraagt. In Beverwijk is daardoor een tekort aan schoolruimte ontstaan, dat zich na de aan staande zomervakantie nog sterker zal doen gevoelen, en waarin, naar de mening van het college, op korte termijn door noodmaatregelen moet worden voorzien. De o.l. Wolff en Dekenschool, die nog niet officieel is geopend hoewel het ge bouw in gebruik is genomen, en de r.-k. meisjesschool aan de Kuikensweg, welke in aanbouw is, buiten beschouwing latend, zijn vier raadsbesluiten inzake de stichting van schoolgebouwen in uitvoering, te weten: a. besluit dd. 9 november 1953, in zake de stichting van een nieuw gebouw voor de openbare school voor u.l.o.; b. be sluit dd. 13 mei 1954, inzake de stichting van een nieuwe school door het Hervormde schoolbestuur; c. twee besluiten dd. 30 november j.l. inzake de stichting van twee scholen door de r.-k. kerkbesturen van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad en van Regina Caeli. De plannen ter uitvoering van de twee eerstgenoemde besluiten zijn bij het rijks- schooltoezicht aanhangig gemaakt. Met de twee r.-k. kerkbesturen heeft het over leg betreffende de terreinen, waar de ge bouwen zullen worden gesticht, plaats ge had. Op het ogenblik valt nog niet te voor zien, wanneer de genoemde gebouwen in gebruik zullen worden genomen. Om nu op korte termijn in de nodige schoolruimte te kunnen voorzien, is het Beverwijkse college tot de overtuiging ge komen dat de aanschaffing van twaalf houten hulp-lokalen, met het daarvoor no dige meubilair, nodig is. Tien van deze lokalen zullen blijkens reeds thans beschik bare gegevens dadelijk nodig zijn; met de aanschaffing van de twee overige zou nog even kunnen worden gewacht tot betref fende de na de zomervakantie bestaande behoefte meer gegevens voorhanden zijn. Van de tien lokalen zal er één moeten worden geplaatst bij de o.l. Vondelschool aan de Zweedselaan, en negen zullen in bruikleen worden gegeven aan de besturen van bijzondere lagere scholen, te weten: r.-k. scholen aan de Galgenweg, 4 lokalen; r.-k. scholen aan de Kuikensweg, 2 lokalen; hervormd schoolbestuur, 3 lokalen. De kosten van één houten lokaal, inclu sief het daarvoor nodige meubilair, be dragen 21.000, zodat crediet van 252.000 aan de raad wordt gevraagd. Indien conform dit voorstel wordt be sloten zal een aantal schoollokalen beschik baar komen welke gemakkelijk kunnen worden verplaatst. Het college van B. en W. van Beverwijk acht het om praktische redenen wenselijk reeds thans over te gaan tot het verlenen van namen aan enkele ontworpen wegen in het toekomstige uitbreidingsplan „Indu strieplan De Pijp". Het stelt daarom voor, om: 1. De weg, die is ontworpen even ten zuid-oosten van en evenwijdig aan de nieuwe Rijksweg no. 9 en die het ontwor pen verkeersknooppunt in Velsen-Noord, nabijde grens der gemeente, zal verbin den met het ten noorden van de Pruimen- dijk ontworpen verkeersknooppunt, te noe men: Parallelweg. 2. De eerste weg, te rekenen van de Pruimendijk af, die is ontworpen ten noord-oosten van en evenwijdig aan de Wijkermeerweg, beginnende bij de onder 1 bedoelde weg èn eindigend nabij de Ring vaart te noemen: Ringvaartweg. 3. De tweede weg alsvoren te noemen: Buitenlanden. 4. De derde weg alsvoren te noemen: In dustrieweg. 5. De weg, die is ontworpen van de on der 3 genoemde weg en ongeveer even wijdig aan de Ringvaart naar de Pijpkade zal lopen, te noemen: Randweg. 6. De eerste weg, die is ontworpen ten noord-oosten van en evenwijdig aan de grens tussen de gemeenten Beverwijk en Velsen en die zal lopen van de onder 1 be doelde weg in zuid-oostelijke richting, te noemen: Nieuweweg. 7. De tweede weg alsvoren, die is ont worpen ten zuid-westen langs de gepro jecteerde westelijke insteekhaven te noe men: Zuiderkade. 8. De weg die onder de spoorbaan en de rijksweg een verbinding zal vormen tus sen de Spoorsingel en de onder 1 bedoelde weg te noemen: Viaductweg. Hierbij zullen dan de thans bestaande straatnamen Nieuweweg en Slachthuiskade vervallen zodra deze wegen aan het open baar verkeer zijn onttrokken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XJCOGOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 14