STUDENTE IN CAM Leeszaal*assistente Koersfluctuaties in februari Kindje op moeders schoot 0»DtllX0 KOU? ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Voorzichtige financiering bij nieuwe investeringen WICKS Amsterdamse effectenbeurs .7 Drie meisjescolleges Wandeling langs de winkelramen Van nylon en plastic EEN INTERESSANT BEROEP Effecten- en Geldmarkt A. MOLENDIJK w VapoRub V P. V \T "AART 1956 oor deAJ rouw (Van onze Engelse correspondente) Dit semester zal de Senaat van de Universiteit van Cambridge besluiten of de Universiteit zich verder zal uitbreiden of zich in trotse geslotenheid met het tegen woordige aantal gebouwen, laboratoria en studenten zal handhaven. De colleges zijn bezorgd dat een groter Cambridge haar middeleeuwse tradities en daarmee haar speciale bekoring zal verliezen; de „fellows" hebben bezwaar tegen het bou wen van nieuwe College-gebouwen en willen ook weer niet dat de bestaande Col leges meer leden krijgen. Iedere student in Cambridge heeft tenminste voor een jaar een kamer in zijn college; de andere jaren, die hij op kamers in de stad door brengt, gebruikt hij er geregeld zijn maaltijden. schikte bouwgrond; het is nu nog in ge bruik als een Lagere School en niet be schikbaar voor New Hall tot 1960. Het huis waar New Hall thans ge vestigd is ligt aan de rivier. Je kunt zo uit de tuin in een boot stappen en over de Cam varen. Wat geeft het dan dat de gemeenschappelijke zitkamer veel te klein is voor dit studentengezin en dat Als een van de belangrijkste factoren van het Collegesysteem wordt de om- 'gang van studenten van verschillende faculteiten beschouwd en elk College zorgt voor een evenwichtig aantal me dische, archaeologische, wiskundige en andere studenten. De kwestie van uitbreiden of beper ken heeft weinig met de meisjescolle ges te maken, want er zijn er slechts drie (tegenover 20 mannelijke colleges): Girton en Newnham, gesticht omstreeks 1870 en het jongste, New Hall. Wij bezochten eerst Girton College, een rood bakstenen gebouw met een poort, torens en binnenplaatsen, net een vriendelijke gevangenis. Er wonen hier 300 meisjesstudenten (die de drie stu diejaren binnen de poorten blijven) en een twintigtal vrouwelijke lectoren. Wij werden rondgeleid door een aardige jonge doctor in de Engelse taal en let terkunde. Zij heeft de functie van „ste ward": zij bepaalt de inrichting van de kamers en regelt de menu's (bijgestaan door een huishoudster en 25 keuken en kamermeisjes). Drie andere dames treden op als „tutors", zij nemen de plaats van de ouders in, houden een oog op de studie van hun pupillen en zijn verantwoordelijk voor de discipline van het College. Die discipline is iets waar een Hol landse en een Engelse studente het nooit over eens worden. De Hollanders vinden het idee, dat je na een zeker uur geen bezoekers van buiten het College mag ontvangen en dat je om 12 uur des nachts thuis moet zijn (overtreding wordt gestraft met boete en daarna met „poorten", d.w.z. dat je een paar avon den om 8 uur binnen moet zijn) in strijd met de vrijheid die volgens hen het symbool is van het student-zijn. De Engelsen, die zich van nature gemakke lijk aan redelijke discipline onderwer pen, mopperen wel eens maar aanvaar den het als behorende tot de tradities van Cambridge. Als een enorme roos In de gangen van Girton College heerst een roze licht, want de muren zijn van lichtrode steen. In een poëti sche stemming zou je je kunnen voor stellen dat je je. als insect voortbewoog in een enorme roos. Er zijn ruime zit- slaapkamers, een bibliotheek met gla zen deuren, die uitkomen op een tuin van gras, bloemen en tennisbanen, een toneelzaal, een muziekkamer met hand- geborduurd satijnen behang (gemaakt door een studente in 1890, die vast niet „cum laude" promoveerde, tenzij ze haar dictaten onder het borduren me moreerde!), een grote eetzaal, de „Hall", waar de wit geschuurde tafels in lange rijen staan. Op een podium aan het ein de van de zaal, staat de „high table", waaraan het hoofd van het College en de lectoren de maaltijden gebruiken. Elk jaar in mei wordt hier plechtig de emancipatie van de vrouwelijke studen ten in Cambridge gevierd, die pas in. 1948 voltooid werd. Vóór dat jaar wer den de meisjescolleges nl. niet officieel T\a;pp pygIhcipva mnrlpllpn erkend door de Universiteit. Zij konden A WCC CAUlUolCVC II1UUC11C1J niet hetzelfde examen als de mannelijke studenten afleggen, kregen een diploma in plaats van een academische graad en de vrouwelijke hoogleraren hadden geen stemrecht in de Senaat. New Hall de bibliotheek bestaat uit stapels boe ken waarvoor boekenkast, noch kamer ruimte beschikbaar is? Er waren vorig jaar 400 kandidaten voor de 16 beschikbare plaatsen. Het schriftelijk examen bestond uit het be antwoorden van drie vragen over on derwerpen van algemene aard, waarna er 60 meisjes werden opgeroepen voor een persoonlijk onderhoud met de twee lectoren. Het nieuwe College kiest haar studenten op onconventionele wijze: meer om oorspronkelijke ideeën en het talent deze intelligent uit te drukken dan om schoolgeleerdheid. De studenten voelen zich in een unie ke positie, omdat ze de eerste leden zijn van wat spoedig tot een groot en ge wichtig College zal groeien: Ieder voor zich weet, dat ze persoonlijk iets bij draagt tot het definitieve karakter van het enige moderne meisjescqllege in Cambridge. Tolmiea menziesii is maar een echt ouderwets plantje: „Kindje op moeders schoot" pleegt men het ook wel te noe men en men moet het niet verwarren met het ook vrij algemeen bekende Moederplantje. „Kindje op moeders schoot" munt niet uit door een fraaie bloef; de bloe men zijn geel-groen van kleur en on aanzienlijk. Het aantrekkelijke in deze ouderwetse plant schuilt in het vermo gen :om jónge plantjes op haal- blade ren te vormen. Op de volwassen bla deren vormen zich complete jonge plantjes op de foto kunt u dat trou wens heel duidelijk zien die plantjes kunt u er afnemen en dan afzonderlijk verder kweken en zo kan men vrienden en familie met zelf opgekweekte plant jes ook nog eens een genoegen doen. Tolmiea menziesii nleest men over het algemeen Veel te warm te kweken; een normaal verwarmde kamer is al te veel van het goede; een ongestookte en toch vorstvrije kamer zal haar meer genoegen doen. Wij hebben dit plantje Kindje Op moeders schoot. vele jaren in de volle grond van de tuin overgehouden en wanneer het niet te hard vriest kan dat uitstekend. Toch verdient het aanbeveling om alle ri sico's te vermijden voor de winter wat jonge plantjes in kleine potjes te plaatsen; die kunnen dan binnenshuis overgehouden worden en dan zal men het plantje tenminste in onverwacht strenge winters niet kunnen verliezen. G. KROMDIJK U zult ongetwijfeld begrijpen dat ik in die barre ijstijd niet langs winkelra men kon slenteren. Evenals u ben ik alleen voor hoognodige dingen naar de winkel gedraafd, kwam daar tijdens het wachten weer een beetje boven het bevroren stadium en rende dan weer terug naar de warme kamer, waar de temperatuur overigens ook niet bepaald aan een gloedwarme zomer herinnerde. Veel nieuws is er dus niet ontdekt; nee dat nou niet. Maar toch hebben mijn bevroren blikken nog wel iets op gevangen. Of hebt u zelf in die kou die bijzonder pcactische kousenpantalon al ontdekt? Broek en kousen vormen een geheel. Hij is gemaakt van nylon en heeft een normale kousenkleur. En het voornaamste is dat hij heerlijk warm voor de bovenbenen is, waar geen plek je bloot over blijft. U moet hard lopen als u er nog een wilt hebben. De winkelier is van plan ze nu al op te bergen voor de volgende winter. De Stretch Pan ty is een broekje dat minuscuul klein is in verge lijking hiermee en dat zich niettemin juist om de groot ste omvang laat spannen. De naam zegt het trouwens al, het ding is rekbaar. Gemaakt van elastisch nylon kan het in lengte en breedte worden uitgerekt. Verkrijgbaar in bleu, zalm en wit. Een luchtig geval dat aan warme zo mernachten doet denken, is een nylon pyjama door Amerika kortgeleden hier heen gezonden. De broek heeft twee heel korte pijpjes, het korte jasje valt ruim-klokkend. U kunt het jasje in de broek dragen, maar draagt u het over de broek heen, dan ziet u er bepaald nóg charmanter en ondeugender uit. Er valt ook nog wel iets degelijks te noe men: een schortje van katoen met plas tic. De bovenkant van het katoen heeft een plastic laag. Dat is natuurlijk uiter mate practisch. Iedere spetter en iedere spat kan worden weggeveegd zonder vlekken achter te laten. Er is wel wat voor te zeggen om eens lekker te mo gen morsen en kliederen zonder vlek- kenzorg. Hoewel ik juist weer iets gezien heb tégen vlekkenmaken. Met die papfles sen is dat namelijk soms zo'n gezeur, die pap wil er niet uit. Ge kunt schud den en schuinhouden, nog eens schud den en schuinhouden en meestal vliegt dan ineens onverwacht met een gespat en geblobber van jewelste tóch de pap er uit. Om dat geklieder te voorkomen kunnen de flessenpap-eters beter even zo'n papvloeier gaan halen. Het is een plastic staafje, langer dan een papfles, waarvan het ene uiteinde uitloopt in een kleine verbreding met een paar gaatjes erin. Het andere uiteinde is haaks gebogen. Men steekt de pap vloeier in de fles, houdt die schuin, zorgt dat het gaatjes-einde in de lucht- ruimte van de fles komt en telt dan tot vier. Precies op de vierde tel aldus de beschrijving bij dit dunne instru ment zal de pap-inhoud uit de fles stromen. Wilt het eens proberen? ANNEKE New Hall lijkt wel heel klein en ge moedelijk in vergelijking met Girton en Newnham. Het College werd gesticht in 1954 en begon met een huis, een do natie van 35.000 dollar, 16 studenten en twee inwonenden lectoren. De familie Darwin (achterkleinkinderen van d e Charles Darwin) heeft hun een huis ge schonken dat groter is en grenst aan ge- De Boekenweek is weer voorbij, maar de belangstelling voor goede lectuur blijft. Daarom geven wij hieronder enige details van een beroep, dat met goede lectuur te maken heeft: Leeszaal, assistente. Talloos zijn de aardige ervaringen die een leeszaal-assistente opdoet in de praktijk van haar werk. Het moderne leeszaal-beroep is een verrassend be roep.... deze slagzin gaat op voor de omgang met ieder mens individueel. Verrassend was, bijvooroeeid, voor een nieuwelinge in de uitlening van •en Openbare Bibliotheek ergens ten melden bij één der Openbare Leeszalen in ons land (waarin de verschillende levensbeschouwelijke groeperingen zijn vertegenwoordigd) en daar een plaaL zoeken als leerling. De opleiding, die op 1 september be gint, duurt 2 jaar, waarin theorie en praktijk samengaan. De leerling, die eerst vertrouwd is gemaakt met de al gemene gang van zaken in het bedrijf en daarna met enkele technische on derdelen als bijvoorbeeld de binderij en de voor alle leeszalen gelijke schrijf, techniek, het zgn. „bibliotheekschrift", wordt al gauw ingeschakeld bij de uit lening, op de krantenzaal en de studie zaal. In grotere leeszalen wordt de kromgewerkte boerenarbeider, die om een bundel gedichten had gevraagd en aan wie zij toen argeloos het poëtisch oeuvre van enkele vóór-Tachtigers wilde meegeven. „De juffrouw kent mij nog niet", zei hij, nadat hij de boeken even had doorgebladerd, „dat merk ik wel. Dit hier zijn versjes. Ik bedoel ge dichten. Hebt u de laatste bundel van falsalis al in huis?" Hij las Vasalis, Aafjes, Achterberg. En van zijn loelich. ting op hun gedichten, die hij een vol gende keer gaf, kon de jonge nieuwe linge, wier appreciatie van de poëzie nog niet berustte op levenservaring, heel wat leren. Verrassend is het moderne leeszaal- beroep niet alleen in de Uitlening op een post in stad of dorp; men kan tegenwoordig vele kanten op. Door sommige plattelandsgebieden, rijden op het ogenblik zgn. biblio-bussen. auto's met boeken, bestuurd door lees zaalassistentes. Verder gaan scholen en bedrijven er steeds meer toe over, nun bibliotheken te laten inrichten door een deskundige kracht. Er zijn mogelijk heden van verdere specialisatie, voor ieugdleeszaal, muziek- of braillebiblio- 'heek. De meeste leeszalen hebben een nlichtingendienst, waarin de assistente •lie vragen welke binnenkomen moe' -achten te beantwoorden, of het nu aat om een recept voor cocoskransjes f om de grondbeginselen van de rela- 'viteitsleer. Tenslotte is een functie-in. opkomst die van „contact-bibliotecaris /esse)": het aanknopen van relaties voor de leeszaal en kweken van goodwill;- de zorg, dat de leeszaal middenin de pu- Nu de mode-centra hun nieuws voor blieke belangstelling staat, door middel de komende lente hebben prijsgegeven, van oa- contact met de pers en het ge- is er een arote keus in aibeeldinaen bruiken van eiSen mogelijkheden om is er een grote Keus in ajoeeiaingen aandacht te vragen voor het boek, als van de komende creaties. Hierbij een bet houden van boekbesprekingen en tweetal charmante modellen. Links het inrichten van tentoonstellingen. plattelande. de reactie van een oude, iceriing vflak in een filiaal geplaatst. waar hij of zij het geheel kan overzien Daarnaast volgt de aankomende lees- zaal-assistent(e) een cursus (die te Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen, Gro ningen, Sittarct en Enschede wordt ge geven), in het eerste jaar éénmaal per veertien dagen, in het tweede éénmaa1 per week. Hij komt er zowel op de hoogte van de bibliotheek-technische kant van het vak (titelbeschrijving systematische indeling der boeken enz.) als van de litteraire en wetenschappe lijke. Na het eerste jaar volgt een over gangsexamen, na het tweede een eind examen. De eventuele specialisatie vergt nog- een jaar, maar men kan er reeds na één jaar assistents-opleiding mee beginnen De toekomstige assistent(e) voor de jeugdzaal krijgt dan bijvoorbeeld lessen in jeugdlitteratuur, psychologie, paeda. gogiek en voo-lezen; de muziek-biblio- thecaris(esse) wordt voor deze speciale taak voorbereid. Dan is er, voor hen die het assistents diploma hebben behaald en geschikt blijken te zijn voor een leidende func tie, de zgn. „directeurscursus", die 9 maanden duurt en in Den Haag wordt gegeven. Gedurende deze tiid doet oe candidaat een stage in de Koninklijke Bibliotheek en de Openbare Leerzaal in Den Haag en maakt werkstukken op allerlei gebied. Voor nadere inlichtingen took be treffende de nieuwe salarisregeling) kan men zich wenden tot de secreta resse van de Opleidingscommissie. Schepenstraat 74 c, Rotterdam. „Poesie" een avondjapon van kant op een fond van satijn. Een schepping van Mendel-Maggy Rouff, Parijs. Opleiding Wie zich voelt aangetrokken tot di" Boven 'deele, maar niettemin praktisch ge- "A 11"! .7,7 v richte beroep en in het bezit is van eén vlot -Vendetta van M. de einddiploma Gymnasium, 5-jarige HBS Rauch, met het nieuwe kortere jasje. 0f een daarmee gelijk gesteld getuig- Kleur wijnrood. schrift, kan zich vóór 31 augustus aan- Gelukkige mensen Wij leven in een tijd van snelle maat schappelijke ontwikkeling, waarbij grote aandacht wordt besteed aan de bevordering van een gezond gezinsleven en goede betrekkingen tussen de men sen onderling. In het geheel van voor zieningen, die het levensgeluk van de individuele mens eri de mens in de groep ten doel hebben, speelt de lees zaal en bibliotheek een voorname rol Daarom is het moderne leeszaal-beroep een beroep met toekomst. Het blijft voor de beurzen uitermate moeilijk temidden van een groot aantal on zekere factoren voor de naaste toekomst een marsroute te bepalen.. De crisis van het kolonialisme, waarmee Frankrijk thans heeft te kampen en de vele andere poli tieke fricties, welke de wereld vandaag in voortdurende beroering in spanning hou den, laten we dan nog buiten beschouwing, hoezeer ze ook aan de harmonische ont wikkeling van het economisch leven der volkeren in de weg staan. Maar de zeer vreedzame conflicten en problemen op financieel en economisch terrein zijn reeds meer dan voldoende om het kapitaal, dat voor de economische motor de brandstof moet leveren, tot een meer gereserveerde houding te nopen. En het gevolg is een sterk verminderde omzet op de aandelen markt, zowel in New York, als in Londen en Amsterdam en een fluctuerend koers- peil, waarin per saldo niet veel verande ring komt De eerste twee maanden van het lopende jaar hebben het op dit punt dan ook lelijk laten zitten. Het heeft zeer zeker wel enige indruk gemaakt dat de Engelse minister van Fi nanciën, MacMillan, een devaluatie van het Pond uitgesloten acht, maar de vrees voor een dergelijke calamiteit is toch niet geheel weggenomen. Men verklaart thans in afwachting van het effect der genomen en te nemen maatregelen tot bestrijding van de inflatie, welke sinds geruime tijd het economisch leven in Engeland onder mijnt. Door de ervaring geleerd, ziet men gelukkig ook in de minder ontwikkelde kringen van de bevolking in een devaluatie niet meer de panacee tegen alle mogelijke maatschappelijke kwalen. Het heeft geen nut de koorts in het zieke lichaam te ver drijven, als niet de oorzaak van de ziekte wordt weggenomen. En die oorzaak is door de Engelse minister van Financiën kort en goed aangewezen: wij geven te veel geld uit in eigen land, zodat teveel goederen worden gekocht, welke in het buitenland dienen te worden verkocht. Engeland voert te veel in en voert te weinig uit om zijn invoer te kunnen betalfen. Engeland heeft sedert de oorlog een kwart meer aan goe deren geproduceerd, maar heeft zichzelf 50 pet. meer geld daarvoor betaald, waar door een grotere koopkracht is ontstaan. Lonen en dividenden kunnen niet sneller blijven stijgen dan de produktie, aldus MacMillan. Het is, als gezegd, gelukkig dat men dit thans in Engeland meer en meer inziet. De laatste berichten wijzen er althans op dat men zich in de vakbonden ten aanzien van de geproklameerde eisen tot loonsverho ging ietwat begint te matigen, ook al zal men er niet geheel en al aan kunnen ont komen. De scherpe koersdaling voor de Engelse obligaties en ook voor de aandelen heeft blijkbaar wel enige indruk gemaakt, omdat het geschokte' vertrouwen van het binnen- en buitenlandse kapitaal daarin tot uitdrukking komt. De 4 pet. Funding lening 1950/90. waarvoor in 1955 nog een hoogste koers van 10414 voorkwam, noteert thans ca. 89 peft, de 3'/2 pet. War Loan 1932, waarvoor in 1955 nog 91)4 werd be taald, is dit jaar tot 72 pet. teruggelopen, waarop een licht herstel is gevolgd, dat vermoedelijk reeds aan de door de regering getroffen maatregelen moet worden toege schreven. Als gevolg van deze koersdaling is het rendement op deze Engelse obli gaties, welke ook te Amsterdam yvorden verhandeld, reeds tot bijna 5 pet. gestegen, althans voor de buitenlandse houders, dte van de Engelse incometax zijn vrijgesteld Maar dit voor deze tijd hoge rendement heeft ook bij de Nederlandse belegger nog geen groot enthousiasme gewekt, waaraan natuurlijk ook de in ons land lichtelijk ge stegen rentestand niet vreemd is. Was een jaar geleden het rendement op Nederlandse staatsfondsen niet meer dan 354 pet, thans is het de vraag of een 3'/2 pet. staatslening in de ogen van het beleg gend publiek en bij de institutionele be leggers genade zal vinden, nu het disconto tot 3'/i pet. is verhoogd en de Nederland- sche Bank de leidsels van het monetaire apparaat strak houdt. Een feit is dat ook in ons land de kredietverlening aan het bedrijfsleven in 1955 in sterkere mate is gestegen dan de overheidsfinanciering, het geen op zichzelf beschouwd natuurlijk niet als een ongunstig symptoom moet worden aangemerkt. Het was abnormaal dat, zoals het Hbld. heeft becijferd, in 1951 bij drie grote banken slechts 34 pet. van de eredi- teurengelden als krediet aan het bedrijfs leven was uitgezet, een percentage dat in 1955 tot 45 pet. is gestegen. Het Neder landse bedrijfsleven heeft zich in die tijd krachtig ontwikkeld. Niet alleen de grotere industrieën, maar ook de kleinere ■midden standsondernemingen, ten aanzien waar van in het verslag van de Nederlandsche Middenstandsbank wordt geconstateerd dat de verhogingen van de lopende kredieten groter zijn geweest dan het totaal van de nieuw verleende kredieten. Het is begrijpelijk dat regering en cen trale kredietinstelling tegen een over matige kredietverlening bij de banken wil- ADVERTENTIE PAR IJSE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoortcrplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. len waken, het staat echter wel vast dat deze kredietverlening tot dusver in sterke mate tot de uitbouw van ons produktie- apparaat en van de Nederlandse export heeft bijgedragen. De Nederlandse handels cijfers, welke thans voor het gehele jaar 1955 zijn gepubliceerd, geven daarvan wel een onomstotelijk bewijs. De export kon in dat jaar, zowel wat de geldswaarde als de hoeveelheid betreft, met ca. 10 pet. tot f 10,2 miljard toenemen, nadat de vooruit gang in 1954 15 pet. had bedragen. In zo verre is er dus een achteruitgang in verge lijking met 1954, maar in dit jaar was het accres van de Nederlandse uitvoer dan ook wel bizonder groot en zelfs 5 pet. groter dan dat van de West-Europese landen te zamen. Dit verschijnsel houdt voor een deel ver band met het lage ffederlandse prijzen- peil, dat in 1954 bestond en ook voor 1955 nog geld, zij het in mindere mate. Terwijl de prijzen van de export niet zijn gestegen, was dit met de prijzen van de invoer wel het geval, wat wil zeggen dat de ruilvoet van Nederland in 1955 slechter is gewor den. Hierin ligt uiteraard de ernstige waarschuwing voor een stijging van het kostenpeil, dat de concurrentiepositie van Nederland op de wereldmarkt verzwakt. De handelscijfers voor januari zijn op dit punt gelukkig nog niet verontrustend in zoverre de uitvoer in die maand f 47 mil joen meer is toegenomen dan de invoer, maar het tekort op onze handelsbalans van f 2 miljard in 1955 tegen f 1,7 miljard in 1954 wijst er toch wel op dat we op de handhaving van het evenwicht van de be talingsbalans, dat de basis van onze valuta vormt, bedacht moeten zijn. Vandaar de in de thans verschijnende jaarverslagen tot uiting komende vrees voor een verdere stijging van de bedrijfs kosten, nu in vele gevallen de netto winsten niet in dezelfde verhouding zijn toegenomen als de omzetten. Een voor de metaalindustrie maatgevend bedrijf als dat van de Heemaf geeft hiervan wel een spre kend voorbeeld. Nog steeds stijgen de om zetten en nog steeds stijgt het bedrag van de nieuwe investeringen, maar reeds drie jaar achtereen blijkt het winstsaldo lager te zijn. Sinds 1946 zijn de onkosten bij deze onderneming nagenoeg verdubbeld, terwijl het aantal personeelleden in dezelfde tijd met nog geen 10 pet. is toegenomen. Mechanisatie en rationalisatie van de ar beidsprocessen moet dus worden nage streefd, maar het is duidelijk dat dit met hoge investeringen gepaard gaat, waar door echter op het bedrijf vaste kosten worden gelegd, welke bij een dalende con junctuur niet kunnen worden verminderd. Hierdoor wordt voor de ondernemingen, wat de toekomstige bedrijfsrentabiliteit be treft, een toestand van onzekerheid ge schapen, welke nog zal worden verergerd als in welke vorm ook nieuwe loonsver hogingen moeten worden toegestaan. Een bedrijf zal, wil het blijven bestaan, moe ten renderen en gelijk wij eerder hebben opgemerkt, is het de toenemende onzeker heid op dit punt, welke er toe leidt dat een groter antal ondernemingen de nodige geldmiddelen voor nieuwe investering niet meer uitsluitend in de risicodragende sec tor zoekt, maar ook op een deel van het risicomijdend kapitaal poogt beslag te leggen. Men doet dit door de uitgifte van in aan delen converteerbare obligaties, over het karakter en de aantrekkelijkheid waarvan we enkele weken geleden uitvoerig hebben geschreven. Deze week komt Ketjen met de emissie van f 4,8 miljoen aandelen en f 9,1 miljoen 4 pet. converteerbare obliga ties. terwijl ook van de Kon. Zout en In- dola de uitgifte van zulke obligaties wordt verwacht. Een dergelijke financiering van kapitaal uitgaven heeft het voordeel dat aanvanke lijk, als het nieuwe kapitaal nog niet ten volle rendabel is, voor het dividend op de aandelen geen groter bedrag nodig is, maar voor het nieuwe kapitaal met een rente van 4 pet. kan worden volstaan, welke bovendien fiscaal aftrekbaar is. Op een later tijdstip wordt doorgaans deze obli gatieschuld in aandelen verwisseld. Dat thans meer ondernemingen tot een zodanige financiering overgaan, wijst er op dat men in de kringen van het bedrijfs leven, hoewel zeker niet pessimistisch, de naaste toekomst toch met wat grotere voorzichtigheid tegemqet gaat. ADVERTENTIE Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd is! Hè! Wal een opluchting, wanneer U legen bedlijd Vicks VapoRub op Uw borst, keel en rug wrijft! Het ademen gaat gemakkelijker en het benauwende slijm komt los. terwijl U de medicinale dampen inademt. Tegelijkertijd verlicht de verwarmende pleister werking vlug de be nauwdheid in de borst. woensdag 29 febr.'56 Laagste koers Hoogste koers (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever i Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V A Ver. Deli Maatschappijen 3-3'/j°/o Ned. '47 3 "lo Invest, cert. Ned 3 °/o Ned. 1962/64 Omzetten (nominaal): Vorige maand (def.): Deze maand (voorl.): 303 322 3165/g 177 186;/s 185'/» 262 2733/t 272V2 285 3091/2 3b7 298 323 323 311 335 328V4 3203L 352V2 351'/4 632V» 653'/2 652Vs 203 217'/j 2O6V2 203 223V< 212V4 187V2 202V2 194»/u 254 270 262Vs 107 131 IIOV4 122 141'/4 1323/< 126 145Vi 137'/j 98"'u 99'/, 98"/,» 98'/g 99»/,» 99'/,: 99l/4 1003/»2 99»/32 Aandelen 47.717.228.- Aandelen 38.863.133.- Obligaties 53.022.179.— Obligaties 51.429.395.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3