Openbaar leven in Finland verlamd Uitgaan in Haarlem Nasser wil Westen en Israel niet definitief afstoten Gronchi bepleit Italiaanse belangen in Washington State (kp^ESS 777 Israel vraagt Washington ja of neen op verzoek om wapenhulp Verklaring van het N. V. V. over het loonoverleg Westerse wereld behoeft aanvulling op militaire samenwerking Paus Pius XII heden tachtig jaar ^"Hoe is het ontstaan?^ 3 Mutatie op het Westduitse ministerie van Defensie Agenda voor Haarlem URAB1 '.Éi' IJsbrekers breken hun werk in Oostzee af en varen thuis met de nieuwe mélange ct. Nzo zacht Dit woord: NEGORIJ Ameland heeft weer bootverbinding met de wal Handelsovereenkomst 1956 NederlandEngeland KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen Alabastlne „Abe Lenstra" en „Fries land" in beslag genomen V iv iJ D A G 2 MAART 1956 JERUZALEM (Reuter) De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Seiwyn Lloyd, heeft in Cairo besprekingen gevoerd met premier Nasser van Egypte en diens minister van Buitenlandse Zaken, Fawzy. Uit goedingelichte Egyptische bron is ver nomen, dat Nasser aan Lloyd de verzeke ring heeft gegeven, dat hy zich volledig bewust is van het gevaar van communis tische penetratie als Egypte wapens koopt van Tsjechoslowakije. Voorts zou Nasser hebben verklaard, dat hij nog steeds ver langt naar een nieuwe basis voor samen werking met het Westen, doch deze basis moet passen in het „nieuwe tijdperk van Arabische onafhankelijkheid". Militaire bondgenootschappen als het pact van Bag dad zouden echter deze basis niet kunnen Ook zou Nasser verklaard hebben, dat hij bereid is het bestaan van Israel te aan vaarden en besprekingen te voeren over een regeling van het Arabisch-Israelische geschil, doch dit zou op basis van de gren zen van 1947 moeten geschieden. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, heeft in 't Israëlische parlement te Jeruzalem bevestigd, dat Is rael Washington een duidelijk „ja" of „neen" gevraagd heeft aangaande het Is raëlische verzoek om wapenhulp. Sjaret zei, dat Israel niet uitsluitend op de UNO kan vertrouwen voor zijn veiligheid. De drie-mogendhedenverklaring van 1950 is volgens hem niet bindend voor de garan derende mogendheden. De minister zei ver der, dat de jongste verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles er op neerkomt dat Israel aan zijn lot overgelaten wordt. Hij zei te hopen, dat de verklaring niet het laatste woord zou betekenen. De „weigering" om wapens te leveren zou wel eens niet in het belang van de vrede kunnen blijken te zijn. Dulles heeft voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen in Wash ington gezegd, dat het leveren van wapens aan Israel zou bijdragen tot verhoging van de spanning in het Midden-Oosten. Volgens Israëlische waarnemers heeft de verklaring van Dulles de oorlog naderbij gebracht en heeft Israel daarom des te dringender wapens nodig. Het voorstel van Dulles, om door middel van de UNO tussen beide te komen en de verwijzing naar de drie-mogendhedengarantie voor de Isra ëlische grenzen, wordt in Israel als „on realistisch" bestempeld. Op Dulles' verkla ring wordt kritiek geoefend, omdat daarin niets gezegd word, waardoor de Arabieren ADVERTENTIE Ruge volgt Zenker op, die de lof zong van Rader en Dönitz BONN (Reuter) De Westduitse re gering heeft vice-admiraal Friedrich Ruge tot hoofd van de afdeling marine van het ministerie van Defensie benoemd als op volger van kapitein-ter-zee Zenker, die critiek heeft gewekt door zich prijzend uit te laten over de nazi-admiraals Rader en Dönitz. Zenker krijgt een andere functie bij het departement van Marine. Ruge, die thans 61 jaar oud is, kwam in 1914 bij de Duitse marine. Sinds 1920 heeft hij zich speciaal bezig gehouden op het gebied van het leggen en vegen van mijnen. Toen veldmaarschalk Rommel in 1943 de Duitse kustverdediging inspecteerde, maak te hij Ruge tot adviseur in marinezaken. Deze kreeg de rang van vice-admiraal en hij behield zijn post van raadgever van de opperbevelhebber van het westelijk front tot het einde van de oorlog. Na de oorlog schreef hij een boek over de oorlog ter zee in de Stille Oceaan en andere werken. Hij is drager van het rid derkruis van het IJzeren Kruis. VRIJDAG 2 MAART Minerva: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw vajn Rome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Amgst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het spinneweb", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Toneel vereniging geeft een opvoering van „Zee mansvrouwen" van Herman Bouber, met Aaf en Hei-man Bouber. Jeugdhuis, Donkere laan, Bioemendaal: 8 uur. Marijke van Raephorst spreekt over: „Feest rondom het boek". Wil- helminastraat 22: 8.15 uur, De Vereniging van Spiritisten „Het Licht" houdt een psycho metrische avond, die verzorgd wordt door mevrouw TimmermanKat. Krelagehuis: 711 uur, Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. ZATERDAG 3 MAART Minerva: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het spinneweb", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, Het Rot terdams Toneel geeft een voorstelling van: „Het eeuwig misverstand". Krelagehuis: 10—5 en 7—11 uur, Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. zouden worden afgeschrikt om tot een aanval over te gaan. In het grensgebied van Gaza hebben donderdag Egyptische en Israëlische voor posten schoten gewisseld. Israëlische vlieg tuigen die boven Gaza gevlogen zouden hebben werden door Egyptisch vuur ver dreven. Minister Sjaret heeft een klacht ingediend bij generaal-majoor Burns, het hoofd van de Palestijnse bestandscommis sie van de UNO, over „aanhoudende Egyp tische aanvallen" in het gebied van Gaza. Sjaret had Burns medegedeeld dat de aan vallen „de toestand in het gebied van Gaza verergeren". Bemiddeling? (United Press) In diplomatieke krin gen in Jeruzalem verwacht men dat Frank rijk zal aanbieden, in het conflict tussen Israel en de Arabische landen te bemid delen. Men vermoedt, dat Frankrijk eerst zal pogen, de geschillen over het "plan, de loop van de Jordaan te wijzigen, waarover Israel en Syrië twisten, uit de weg te ruimen. „De hoofdbesturenvergadering van het NVV heeft met voldoening kennis genomen van de bemiddeling van de regering in het conflict in de Stichting van de Arbeid en van de verklaring van de werkgeversver tegenwoordigers, dat het niet hun bedoe ling was het overleg af te breken. De hoofdbesturenvergadering acht het juist, dat na deze verklaring het overleg in de Stichting van de Arbeid is hervat en spreekt de verwachting uit, dat het overleg spoedig tot het resultaat zal leiden, dat de Nederlandse werknemers hun evenredig deel in de stijging van de welvaart deel achtig zullen worden. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zal het NW zich niet laten weerhouden dit doel langs an dere weg te bereiken". Aldus wordt gezegd in een verklaring van het hoofdbestuur van het NVV. Daarin wordt voorts verklaard dat de hoofdbestu renvergadering er met bevreemding ken nis van heeft genomen, dat de minister van Economische Zaken de werknemersvakcen trales niet heeft betrokken in het overleg met de werkgeversorganisaties met be trekking tot de op zichzelf gewenste poli tiek van prijsstabilisatie, temeer omdat uit de over dit overleg gedane publicaties is gebleken dat loonpolitieke aspecten aan de orde zijn geweest. WASHINGTON (Reuter) President Gronchi van Italië en president Eisenho wer zeggen in een gemeenschappelijke verklaring, dat Italië economische hulpver lening in de vorm van schenkingen niet langer van node heeft. Zij verklaren voorts, dat Italië enkele van zijn economische vraagstukken kan oplossen door uitbrei ding van gezonde openbare, particuliere en buitenlandse investeringen op lange ter mijn. Eisenhower en Gronchi bevestigen, dat hoewel ook verder al het mogelijke zal worden gedaan om een beperking van de bewapening tot stand te brengen, de huidi ge internationale toestand geen enkele ver slapping van de Westelijke verdedigings inspanning toelaat. De ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen, Dulles en Martino, zijn overeengekomen besprekingen te voeren over een overeenkomst om atoomreactors aan Italië te verkopen. Deze onderhande lingen zullen geheel buiten de plannen staan, die zijn ontworpen voor de oprich ting van de Euratom, zo zei Martino. Buitenpost In een toespraak tot de nationale pers vereniging te Washington heeft Gronchi gezegd, dat Italië de spanningen in het Nabije en Midden-Oosten een gebied, dat altijd een buitenpost van zijn verdedi ging was geweest, niet over het hoofd kan zien. De president zei het van groot be lang te achten, dat de stabiliserende wer king van Italië in dat gebied wordt be schouwd in het licht van de gemeen schappelijke verdediging opdat het be staande evenwicht niet gevaarlijk geschokt en de bestaande samenwerking met de landen van het Middellandse Zeegebied niet ernstig in gevaar gebracht zou worden. Gronchi, die een officieel bezoek brengt aan de Verenigde Staten, legde de nadruk op de noodzaak van een zekere mate van „economische evolutie" in het verbond van niet-communistische landen. Hierbij dien de de positie van elk lid in aanmerking ge nomen te worden om wrijving of versnip pering van krachten te vermijden en de zwakke punten, die van tijd tot tijd aan de dag mochten treden, te versterken. Gronchi gaf zijn gehoor de verzekering dat Italië leiders, democratische partijen, een parlement en een regering heeft, die zich wel bewust zijn van hun verantwoor delijkheid voor de verdediging van de vrij heid en de democratie. Daarom verdient Italië het volle vertrouwen. Verbeeldingskracht Gronchi heeft voor een gezamenlijke bijeenkomst van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat er nieuwe en met verbeeldingskracht geladen vormen van samenwerking nodig zijn als aanvulling op de militaire samen werking van de Westerse wereld. Nieuwe methoden van een meer organische samen werking, van de politieke, tot de sociale en economische sfeer, dienen toegepast te worden. Er dient meer aandacht besteed te worden aan een beter geïntegreerde functionering van de N.A.V.O., aldus Gronchi. VATICAANSTAD, 2 maart (United Press) Paus Pius XII viert heden zijn 80ste verjaardag. Het pontifièaat van Pau;s Pius XII is een van de langste in de 2000 jaar oude geschie denis vam de r.-k. kerk. Op zijn 80ste verjaardag treedt Paus Pius het achttiende jaar van zijn pontificaat in. Leerlingen van r.-k. scholen in Neder land hebben felicitatiebrieven a-an de Paus gezonden, waaruit een selectie heden aan de jarige zal worden aangeboden. Tweehonderd Italiaanse kinderen bieden hem een verjaardagstaart met 80 kaarsen aan. Op zondag 11 maart zal de officiële plechtigheid van de pauselijke verjaardag plaatshebben in de basiliek van St. Pieter, waar een pauselijk kapittel wordt gehou den in aanwezigheid van het college van kardinalen, duizenden bezoekende bis schoppen, priesters en gelovigen en offi ciële missies uit 26 landen. ADVERTENTIE draagt prettig HELSINKI (Reuter) De algemene staking in Finland heeft de belangrijkste industrieën stilgelegd. De staking, die is uitgeroepen door het algemeen vakver bond, dat driehonderdduizend leden telt, is gericht tegen de duurte. De staking is de eerste algemene sedert zeventien jaar. Zij werd afgekondigd nadat de regering en de werkgevers geweigerd hadden een loons verhoging van twaalf Finse mark per uur toe te staan aan alle georganiseerde arbei ders als'tegenwicht voor de gestegen prij zen van boter, melk en andere verbruiks- goederen. De boeren houden, bii wijze van tegenmaatregel hun produkten vast. De bemanningen van ijsbrekers, die zich bij. de staking zullen aansluiten, zijn op weg naar de havens, waardoor de weinige vaargeulen, die zij hebben gemaakt, zich weer zullen sluiten en de havens volledig geblokkeerd zullen zijn. Zeelieden in de havens weigeren aan boord te gaan. Men verwacht dat de Finse zeelieden op zee naar de dichtstbijzijnde havens zullen va ren. Ook het spoorwegverkeer is tot stil stand gekomen. Alleen de verbinding Hel sinkiMoskou is in stand gebleven. Hoewel het vakverbond heeft toegestaan, dat de telegraaf- en telefoondiensten blij ven functioneren, is een staking voor het personeel van de posterijen afgekondigd. De overheid heeft bekend gemaakt, dat zonodig voedsel zal worden ingevoerd. Het Finse verbond van boeren heeft evenwel meegedeeld, dat de Noorse boeren hebben beloofd de uitvoer naar Finland tegen te houden. In Helsinki reden donderdag geen bus sen of trams. De verkoop van wijn en ster ke drank is voor de duur van de staking verboden. De Finse luchtvaartmaatschap pijen waarvan het personeel slechts ten dele is aangesloten bij het vakverbond, hebben de binnenlandse diensten gestaakt en de vluchten naar het buitenland be perkt. Volgens het vakverbond staken meer dan tweehonderdduizend van haar leden. Zij die nog werken zijn in dienst van vi tale bedrijven, waarvoor de stakingsop- roep niet geldt. Donderdag is de nieuwe president van Finland, Kekkonen, geïnstalleerd. De so cialist Fagerholm, aan wie hij opdracht heeft gegeven tot het vormen van een nieuwe regering, staat door het geschil om de lonen en prijzen voor een zware taak. Eerbetoon (United Press) Honderdduizend Fin nen hebben gisteren afscheid genomen van de 85-jarige president J. K. Paasikivi, die na een ambtstijd van tien jaar zijn functie overdroeg aan Kekkonen. In zijn af scheidsrede vertelde Paasikivi aan het parlement dat de belangrijkste verrichting gedurende zijn ambtsperiode was dat Fin land er in geslaagd is haar betrekkingen met de Sovjet-Unie te regelen. „Wij heb ben de moeilijkheden opgelost. Wij hebben de zware economische taken die uit de oorlog zijn voortgevloeid uitgevoerd en wij hebben onze economie op orde ge steld", zo verklaarde de scheidende presi dent. ADVERTENTIE Onder een negorij of negerij oud tijds veelal negrij geschreven ver staat men „een land waar geen land meer achter ligt", een afgelegen dorpje, waar men alle gerieflijkheden des levens moet ontberen. Men heeft het woord vroeger dikwijls in verband ge bracht met neger en dit misverstand is in de hand gewerkt doordat het dikwijls wordt gebezigd in reisverhalen als dat van Jan van Riebeeck. In werkelijkheid is negerij ontleend aan het Maleise ne- gari, dat: stad, land, gewest betekent en teruggaat op het Sanskriet nagari: stad. Vandaar dat men er onder is gaan verstaan: verzameling van kampongs. En heel dicht daarbij ligt onze beteke- y^nis: woonplaats buiten onze beschaving^ Voor het eerst sinds 29 januari voer boot naar Holwerd en terug Door de westerstorm, die gisteren on verwacht opstak en die op Ameland ge paard ging met een hevig onweer, is de vloed zo hoog geworden, dat het ijs, dat zich aan de zuidkant van het eiland had vastgezet, voor het merendeel zeewaarts is gedreven. Zeer plotseling kwam daar door de boot van Ameland vrij. Deze is donderdag voor het eerst sedert 29 ja nuari naar Holwerd en teruggevaren. Hoe wel er nog vrij veel drijfijs in het vaar water was, ondervond men daarvan wei nig last. Besprekingen tussen Nederlandse en de Britse autoriteiten hebben thans geleid tot overeenstemming over een regeling van het handelsverkeer tussen beide landen voor het jaar 1956. Voor een aantal nog niet-geliberaliseerde goederen werden, evenals vorig jaar, contingenten vastge steld. Behoudens enkele uitzonderingen zullen de contingenten van vorig jaar ook v.oor de nieuwe verdragsperiode gelden. De goederenlijsten werden aangepast aan de huidige stand van de liberalisatie. In een enkel geval werden over en weer ruimere contingenten overeengekomen. TONEEL EN DANS Vrijdag 2 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Ter gelegenheid van het jubileum van het echtpaar Bouber geeft De Toneelvereniging een voorstelling van „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber met medewerking van Aaf en Herman Bouber als „Manke Mie" en „Dronken Lodewjjk". Regie: Herman Bouber Zaterdag 3 maart, Stadsschouwburg: 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een opvoe ring van „Het eeuwig misverstand" van Sir James Barrie. Regie: Eric van Ingen, met Aran Hasekatmp, Marianne Rector, Adolf Rijkens, Manfred de Graaf en Peter Holland. Zondag 4 maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een uitvoe ring van: „Het eeuwig misverstand" van Sir James Barrie. Voor de medewerkenden zie onder zaterdag. Decors van Friso Wiegersma. Maandag 5 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een opvoe ring van „De keizer van Amerika" van G. B. Shaw. Regie: Henk Rigters. In de hoofdrollen: Han Bentz van den Berg, Loudi Nijhoff, Mimi Boesnach, Paul Huf, Johan Fiolet en Andrea Domburg. Dinsdag 6 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Eens in de honderd jaar" (The moon is blue) van F. Hugh Herbert met Kitty Janssen, Guus Oster, Henk Rig ters en Pierre Myin. Regie: Jan Teulings. MUZIEK Vrijdag 2 maart. Treslong, Ilillegom. 20 uur: De Christelijke Oratoriumvereniging „Asaf" geeft een uitvoering van de „Johan- nes-Passion" van Joh. Seb. Bach. Vocale medewerkenden zijn: Caroline van Dorp van Heyningen, Nina Wind, Frans Muller, Johan Kramer, Kees Deenik, Henk Kroes, de organist Richard Heidema en het Noord- hollands Philharmonisch Orkest. Het ge heel onder leiding van Cor Kool. Zaterdag 3 maart, Huis met de Sleutels, 20 uur: Concert door 't Danzi-kwintet, bestaan de uit Frans Vester, fluit, Leo Driehuis, hobo, Pem Godri, klarinet, Bryan Poelaerd, fagot en Marius Hoving, hoorn. Uitgevoerd worden werken van: Danzi, Rossini, Mo zart, Frangaix en Joseph Jongen. (Bron- steewr 76, Heemstede. Dinsdag 6 maart, Muziekschool van Toon kunst, 20 uur: Uitvoering van pianowerken door leerlingen van Peter de Kleer. Dinsdag 6 maart, Minerva-theater, 20.15 uur: Tweede concert van de Mozart-cyelus door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van gastdirigerat Henri Arends. Solistische medewerking van Hu- bert Barwahser, fluit en Phia Berghout, harp. Uitgevoerd worden de ouvertures „De bruiloft van Figaro", de serenade „Een kleine nachtmuziek", het Concert voor fluit en harp in C en de Symfonie in Es. Maandag 5 maart, Grote Markt, 15 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 9 maart, 11.30—12.30 uur. Donderdag 8 maart, Concertgebouw, 20 uur: Afscheidsconcert van Theo van der Pas, piano. Uitgevoerd wordt een programma van ballades, nocturnes en walsen, bene vens de Polonaise in As van Chopin. Vrijdag 9 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Achtste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met solistische medewer king van Hans Osieck, piano. Het pro gramma vermeldt: het Divertimento voor strijkorkest van Bartók, het Eerste Piano concert van Hans Osieck, de Zesde Sym fonie (Pathétique) van P. I. Tsjaikowsky. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, ingang Klein Heiligland, aanvang 20 uur. Dinsdag 6 maart: Eerste van twee voordrach ten door Dick Boer over „Amateurfoto grafie". Woensdag 7 maart: Tweede van drie lezingen met lichtbeelden door prof. dr. M. Min- naert over „De zon en haar invloed op het leven van de mens". Donderdag 8 maart, 14 uur: Eerste van vier middagen van de museumcursus van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum over: „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum" (ingang Groot Heiligland). ADVERTENTIE Vrijdag 9 maart: Lezing van de schrijver Aar van der Werfhorst „Over eigen werk" (Minerva-Theater, Heemstede) GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 5 maart. De Leeuwerik, 20 uur: Laatste van drie lezingen in de cursus „Geestelijke Volksgezondheid" door dr. M. J. de Jong. eerste secretaris van het Bis dom Haarlem. Maandag 5 maart, De Leeuwerik, 21.10 uur: Laatste van drie lezingen in de cursus „De kerkmuziek in de loop der eeuwen" door Kees Bomewasser, met muzikale illustratie en koorzang. Vrijdag 9 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterkundige Gabriël Smit houdt een voordracht over „Het goede lezen van het goede boek". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, ex positie van noopenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Teylers Museum: schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gglo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 maart, Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 1115 uur en de eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jausstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichitgen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bioemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 1012.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis van Looy": Van 3 maart af: Tentoonstelling onder auspiciën van Haarlems Interscholair Comité van teke ningen, foto's, handwerken en produkten van handenarbeid. Tot 18 maart. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Kunsthandel Leffleaar: Dagelijks van 105 uur, 's zondags van 2 tot 4 uur expositie van het schilderij „Haven en industrie van IJmuiden" dat door de schilder Poppe Damave voor de St. Jozefschool vervaar digd is. Tot 9 maart. DIVERSEN Vrijdag 2 maart, Jeugdhuis, Donkere Laan, Bioemendaal, 20 uur: Ter gelegenheid van de Boekenweek 1956 spreekt Marijke van Raephorst over „Feest rond het boek". Vrijdag 2 maart, Prinses Beatrix-kleuter- school, 20 uur: Voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling houdt het echtpaar Hinlopen—Nanninga een lezing met film beelden over Italië. Vrijdag 2 maart, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Opvoering van het abele spel „Floris ende Blancefloer" door leerlingen van de Har- tenlustschool. Zaterdag 3 maart, Lido-Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Verzwegen verleden", 18 jaar. Zondag 4 maart, Concertgebouw, 14 uur: Kindermatinee „Sjors en Sjimmie" door een toneelgroepje onder leiding van de heer H. Stroeter. Zondag 4 maart, Lido-Theater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de operafilm „La Traviata", 14 jaar. Zondag 4 maart Studio-Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „De witte droom" met medewerking van de Weense IJsrevue van Karl Schafer, alle leeftijden. Zondag 4 maart, Cinema Palace, 10.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „La vie commence demain" (Het leven begint morgen), 18 jaar. Maandag 5 maart, Begijnhofkapel, 20 uur: Het echtpaar Bouber in „Zeemansvrou wen" bij de jubïleumvoorstelling door De Toneelvereniging, die hedenavond in de Haarlemse Schouwburg plaats heeft. Interkerkelijke samenkomst. Zangddenst van 7.30 uur af. Maandag 5 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor het Centrum voor Internationale Lezingen houdt de ambassadeur van Pakistan, H. E. de Begum Liaquat Ali Khan een lezing over: „De vrouwen van Pakistan als bur geressen van een nieuwe democratie". Woensdag 7 maart, stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelclub geeft een voor stelling van: „Kleine kinderen worden groot" van Noel Langley. Regie: Wim Paauw. Woensdag 7 maart, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Voorlichtingsavond van de Bouwkas Ne derlandse gemeenten. Woensdag 7 maart, Gebouw Flora, 20 uur: Voor de kring Centrum van de Katholieke Arbeiders-Beweging houdt de heer A. van de Veldt een causerie over „Angst voor de wereld van morgen". Donderdag 8 maart, Stadsschouwburg, '20 uur: De Haarlemse Toneelclub geeft een opvoering van: „Kleine kinderen worden groot" van Noel Langley. Regie: Wim Paauw. Donderdag 8 maart, Brinkmann, 20.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap houdt de dichter-predikant Guillaume van der Graft een lezing onder de titel „Het Spel". Donderdag 8 maart, Gebouw van de HKB, 20 uur: Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de buurtvereniging Aerdenhout- Bentveld treedt het marionettentheater van Don en Ly Vermeire op. Donderdag 8 maart, Parochiehuls, Teyler- plein, 20 uur: Voor de kring Oost van de Katholieke Arbeiders-Beweging houdt de heer A. van de Veldt een lezing over: „Angst voor de wereld van morgen". ADVERTENTIE voor: Pleisterwerk en reparatie. Verbetering van houtoppervlakken. Bijwerken van buitenwerk. Gebruik ais rawlplug. Het repareren van tegelwerk. Op woensdag 29 februari hebben op sporingsambtenaren van de PTT in samen werking met de rijkspolitie te Murmer- woude, de clandestiene zender „Fries land" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de landarbeiders W. M. en A. M., respectieve lijk 28 en 47 jaar oud» beiden te Bir- daard. In Akkerwoude onderging de clan destiene zender „Abe Lenstra" hetzelfde lot. Hier werd proces-verbaal opgemaakt tegen de 25-jarige fabrieksarbeider J, E.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5