„Staking heft zichzelf op, zodra er geen vissers meer zijn SKETCH ROMMELTJ 11 n K 77 de snelle VELPON Goede wil bij reders nog niet collectief gebleken Krijgt Wijk aan Zee een „kopje"? Moord met staatsie Desnoods gaat de staking nog een jaar door Castricum Proza en poëzie voor de Boekenweek te Bevérwijk -J JpO A iPf Voorstellen van B. en W. aan de raad FEUILLETON Om de IJmond damtitel 4 99 80 ct vers in cellophaan 'HHIIVi I Verhoogd krediet voor de Emmaschool Wisseling schoolhoofden DE SNELSTE LIJMER door Wil Wanting Waar het bij de Statenverkiezing om gaat VRIJDAG 2 MAART 19 56 BLIJKENS DE UITLATINGEN van de voorzitter van de commissie van vertrou wensmannen uit de IJmuidense stakers, die nu reeds ruim acht weken het werk op de vloot 'weigeren met de eis tot handhaving en verbetering der vaste gages in de hand, alsmede verbetering der secundaire arbeidsvoorwaarden, bestaat er in dit stakingscomité een durende bereidheid om langs elke mogelijke weg tot een oplos sing van het conflict te komen „welke personen, of welke organisaties een dergelijke oplossing bewerkstelligen is minder belangrijk dan de oplossing zelf". Aan de andere kant heeft men tijdens een stakingsvergadering in het Patronaats gebouw te IJmuiden duidelijk laten doorschemeren, dat de actie niet lijdt aan bloedarmoede en dat zij zowel moreel als financieel tegen een aanzienlek langere duur is opgewassen. „Desnoods duurt dit nog een jaar", zei de heer N. Akkerman, daarin bijgevallen door een der hoofdbestuurders van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties, de heer A. van den Berg. Er is gistermiddag scherp stelling genomen tegen de EVC, die naar de mening van de stakingsleiding haar verplichtingen in financieel opzicht niet nakomt en, naar enige leden van het comité konden getuigen, ietwat onoirbare praktijken toepast bij het inzamelen van gelden voor de stakers. Wat de EVC tot nu toe gedaan heeft (f 4500,— bijgedragen tegenover f 70.000,— uit OVB en stakers zelf) werd bereikt op lijsten, die door het OVB verstrekt waren en de aanwezige bestuurder van de EVC, de heer A. Kiburg heeft dan ook heel wat bittere pillen moeten slikken. Niet in het minst van mevrouw M. Plug, die als bestuurster van de Zeelieden-vrouwen bond langs de kust zitting had genomen in het stakingscomité en een paar keer ongezouten heeft gezegd, hoe zij er over dacht. Enige malen is uit de bijeenkomst een stem naar voren gekomen, die twijfelde aan de juiste koers van de stakingsleiding en die de financiële moeilijkheden voor een aantal gezinnen te zwaar vond wegen, maar toen was uitgemaakt, dat een der sprekers reeds in november van het vorige jaar de visserij vaarwel heeft gezegd, werd hem gerepliceerd, dat er ten eerste nog lang geen armoe is en er ook niet zal ko men, terwijl er bovendien ruim voldoende garanties zijn voor een langdurige voort zetting der actie. Goede wil bij de reders De heer Akkerman heeft een uur te laat, omdat de bussen uit Egmond niet arriveer den, de bijeenkomst kunnen openen en de stellingen overzien. Hij wees er op, dat na acht weken eindelijk een commentaar van de reders is losgekomen, waaruit een be paalde goede wil om tot een oplossing te komen, is gebleken. Niettemin meende hij te moeten opmerken, dat de werkgevers in hun beschouwing over de beloningen op de vloot een gemiddelde hebben aange nomen, waarbij uiteraard ook het loon van de schippers meetelt en de lagere gages naar boven optrekt. Het gemiddelde is dus bepaald geen maatstaf en wordt door de stakingsleiding dan ook alleen gewaar deerd als een poging, de publieke opinie te beïnvloeden.. Wanneer de reders met cijfers komen, dan kunnen de vissers dit ook, zei de heer Akkerman, die de moei lijkheden, die er ontstonden, toen de sta kers hun reactie hierop wilden publiceren, op het zoekraken van kopij schoof. (Er was echter sprake van een verkeerd telefoon nummer. - red. IJ.C.) „De reders jammeren nu", merkte hij voorts op, „maar hun commentaar komt wel wat laat. Wij willen de zaken beslist niet scherper stellen, dan zij zijn. Het gaat nog steeds om de gages. De schippers „lopen binnen", maar de matrozen komen niet aan hun trek en „als de reders zich verweren met de opmerking, dat er sche pen varen, waar geld bij moet, dan vragen de pissers zich af, hoe dan de hoge directie salarissen gehandhaafd kunnen blijven". Geen bericht - niet varen De heer Akkerman besprak voorts de aanhoudende geruchten langs de Zuidzijde te IJmuiden, dat er bepaalde schepen zou den gaan varen en hij stelde daar kortweg tegenover, dat zolang de vissers niets ho ren van de stakingscommissie er niet ge varen wordt. Het ontvolkingsparool, zo hebbed de reders opgemerkt, is niet alleen een wapen tegenover de reders, maar ook een boome rang voor de opvarenden zelf. Gespeciali seerde arbeidskrachten als de vissers kun nen, aldus de reders, moeilijk elders werk vinden, maar het stakingscomité kwam met de bewijzen, dat zulks nogal meevalt zowel voor de oorlog als nu weer werken vele honderden vissers in andere bedrijven aan de wal en velen hunner willen al niet meer terug. Het verwijt trof voorts de bij het NVV aangesloten CVZ, dat zij buiten de vissers om onderhandeld zou hebben over nieuwe sociale voorwaarden, onder handelingen, die „alleen maar verslechte ringen hebben gebracht". Beter weer helpt ontvolking Inderdaad moest toegegeven worden, dat de strenge vorst van de laatste weken de ontvolking tegenwerkte, omdat men moei lijk werk in de uitgevroren bedrijven kon vinden, maar nu de lente aankomt had het stakingscomité alle hoop, dat hier een ver andering in gaat komen. In de afgelopen uren konden bijvoorbeeld alweer 12 sta kers geplaatst worden en er zou nog meer vraag zijn. deelde de heer Akkerman mee. „Aanvaardt ander werk ten voordele van de staking", zo besloot de voorzitter zijn betoog „tot er straks geen staking meer zal zijn, omdat allen voldoende brood op de plank hebben." Namens het OVB kwam de heer J. Ko ning aan het woord, die de wederzijdse goede wil om tot een oplossing te komen na het verschijnen van het redersantwoord memoreerde een goede wil, die even wel niets heeft uitgewerkt. Hij gaf de EVC een veeg uit de pan ten opzichte van de communistische ondersteuningspolitiek van de actie: in 12 dagen f 600,leek hem wel wat schraal. „En dat, terwijl de communis tische pers de staking ondergraaft." Persoonlijke toenaderingen „Wanneer de drijfnetvissers geen ver beteringen krijgen, wordt ook de logger- vloot ontvolkt" zo ging hij voort, daarmee een uiting van de kant van de centrale voor zeevarenden aanhalend. Die daarmee de schuld van een eventueel nieuw conflict in de schoenen van de OVB wilde schuiven en het ontvolkingsparool in het algemeen onverantwoord achtte. „Omdat" zo ver klaarde de heer Koning dit NVV-stand- punt „die ontvolking zulk. een sterk punt in deze staking is geworden aan de kant van de werknemers". De persoonlijke toenaderingspogingen van enige reders jegens hun opvarenden, om hen te benaderen over hun varensbe- reidheid en de mogelijkheden om enkele schepen naar zee te krijgen, werden even eens in beschouwing genomen door de heer Koning, die de mening uitsprak, dat de reders als persoon wel voor de verbeterde voorwaarden zijn, maar <er als vereniging tegen gekant blijven. Terloops werd een poging gedaan, de heer K. Tromp, machi nist op de Tzonne, die door een ingezonden stuk in ons blad nogal in opspraak kwam, te rehabiliteren, hetgeen echter niet geheel lukte omdat niet alle achtergronden van deze kwestie werden belicht en verder haalde de heer Koning een voorstel van één reder aan, om een commissie van zes, bestaande uit vertegenwoordigers van NVV, CNV en OVB een poging te laten doen, de kloof te overbruggen. „De reders weiger den echter halsstarrig, vertelde hij, zodat zou zijn aangetoond, dat aan die zijde de goede wil in wezen ver te zoeken is. Elk gerucht, als zou de staking opgeheven wor den, ontkende hij categorisch: er zijn geen financiële moeilijkheden al blijft elke steun welkom." Zwakke plekken Het feit, dat er bij een der grootste rederijen een opvarende aan de slag kon voor f 3,per dag meer dan de CAO- voorwaarden aangeven, noemde hij een teken, dat de reders het CAO wel degelijk kunnen omzeilen en dat een Katwijkse reder op de nieuwe voorwaarden wilde laten varen een ander. „Het front dér tegenstanders gaat zwakke plekken ver tonen" meende de heer Koning, die hieruit kracht putte om de strijd vol te houden tot de overwinning is behaald. Hij wees, wat het verdere verloop der actie betreft, de vraag van de EVC om de vloot niet te ontvolken, maar solidair te blijven als stakers, terug en noemde de stakers „pio niers in een eerlijk gevecht", om tenslotte de verzekering te geven, dat het OVB de actie moreel en financieel blijft steunen. Mevrouw M. Plug heeft daarop een extra-uitkering van de Zeemansvrouwen bond van f 5,toegezegd, enige minder hoffelijke uitlatingen jegens de kranten gepleegd en zij zegde namens de vrouwen toe met lijsten te zullen gaan lopen. Nadien zijn enige stakers aan het woord gekomen de standpunten zijn royaal uit gewisseld, de EVC, de krant en ook het stakingscomité kregen meermalen verwij ten te horen en één der stakers, de Egmon- der, vond het ontvolkingswapen eerder een represaille dan een eerlijk wapen, terwijl hij tevens zijn nood klaagde over de mate riële achteruitgang door de actie. De heer Akkerman ging daarop even zijn boekje te buiten, door een generale af- blaffer aan de pers toe te dienen en een vader van vijf kinderen kwam vertellen, dat er bij hem thuis nog geen honger ge leden wordt. De EVC-bestuurder A. Kiburg kreeg het woord en na hem heeft de heer Akker man nogmaals gerepliceerd, om tenslotte het woord te geven aan de heer A. van den Berg, hoofdbestuurder van het OVB, die opmerkte, dat de IJmuider trawlvissers met deze actie proberen de naoorlogse gang van zaken in Nederland, beslissend te wij zigen hij zag het voorts als een licht punt, dat de reders hun zelfverzekerdheid hebben moeten laten varen, waaruit bleek, dat de ontvolking het enige middel is „om de werkgever tot overgave te dwingen". ADVERTENTIE telt zijn trouwe rokers niet honderdduizenden. Weet U waarom? Omdat liij goed is! BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Catharina Adriana Maria, d. va H. Th. Lieftimg en C. A. Al. GEHUWD: W. H. Brinkman, wonende te Amsterdam en A. M. Heere, wonende te Castricum. OVERLEDEN: H. Worp, 76 j., gewoond hebbend te Zaandam; H. Ferkranus, 64 j„ wedn. van F. Nieuwland, gewoond hebbend te Castricum. De reeks lezingen voor „De Boekenweek" is donderdagavond' iin 't Centrum te Bever wijk voortgezet. De Beverwijkse Boekhan del (J. W. v. d. Velden) heeft deze keer een gelukkige greep gedaan, met Clara Eg gink en Henri Knap voor deze avond te en gageren. Niettegenstaande het slechte weer was een groot aantal liefhebbers van goede kunst op komen dagen en men heeft er zeker geen spijt van gehad. Naast deze twee lit teraire krachten was er echter ook nog een kunstschilder aanwezig, die een aantal van zijn werken ter kennismaking tentoonstel de. Deze jonge man, Blok-van der Velden uit Terschelling, is tijdelijk in Wijk aan Zee en deze omtrek heeft hem zo geboeid, dat hij een aantal mooie plekjes met zijn penseel op het doek heeft gebracht. Naast een onstuimig zeegezicht zagen we plekjes bij Hoogovens, de havens en korenvelden, en de heer J. W. van der Velden heeft spe ciaal de aandacht gevraagd voor deze wer ken. Zij, die met deze jonge kunstenaar kennis willen maken kunnen dit nog tot april doen in Wijk aan Zee, Gasthuis straat 15. Clara Eggink werd met een applausje be groet en heeft heel veel verteld over ge dichten, want, zelf dichteres, nemen deze in haar leven een grote plaats in en met kennis van zaken heeft ze de aanwezigen het grote verschil laten horen tussen het ene gedicht en het andere. Hierbij kwam wel vast te staan, dat ook het lezen van een gedicht een kunst op zichzelf is. In het korte tijdsbestek heeft Clara Eggink kans gezien om enkele verzen te behandelen van dichters uit verschillende eeuwen, zij be handelde daarna nog de vraag of de poëzie door dë proza is te verdringen en besloot met de woorden: poëzie, maar ook proza. Na de pauze heeft Henri Knap op zijn geestige manier de lachspieren in beweging weten te brengen, waarbij hij duidelijk heeft laten uitkomen dat men heus geen „moppen" nodig heeft om geestig te zijn, doch dat ook in grotere werken de humor te vinden is, soms naast smart en ironie. De heer Knap heeft veel van zijn eigen werk voorgelezen en verteld, waarbij voor al na herinneringen uit zijn jeugd ook in de smaak vielen „Kastanje", „Waarom ik geen Amerikaan geworden ben", „Onze krasse kalkoen" en tot slot „De fiets van oom Alfred". Beide artisten ontvingen een hartelijk applaus voor het gebodene en het aantal geslaagde Boekenweekavonden is weer ge stegen. Schakers van „Weenink" kampten onderling De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de wintercompetitie voortgezet met de volgende uitslagen: Afdeling I: J. Muyen-H. v. 't Hoff remise; R. Gigengaek- Ph. Bakker 1-0; C. Koomen- L. Siebers 0-1; A. Tervoort- K. Slings afg. Afdeling II: S. Hoogvorst-H. Nijman 1-0. Afdeling IIIA: Th. Vloemans- A. Duin 0-1; E. v. Nimwegen-A. Jansen 1-0; C. Ver- dult-A. Busscher 1-0; J. Zoontjes- G. Beek hoven 1-0; R. Meyer-G. Duisenberg 1-0. Afdeling IIIB: W. Dunki-Jacobs-E. Zui dendorp 1-0; M. v. Leeuwen-D. Nonhebei 1-0; J. Hoppen-Ch. Belterman 0-1; W. Dun- ki-Jacobs-M. v. Leeuen remise. <»-2 Het Beverwijkse college komt met een verrassend voorstel in de raad, dat moet leiden tot de aanleg van een „tweede kopje van Bloemendaal". Het heeft zich in het volgende schrijven tot de raad gewend: „Hoewel in het algemeen genomen het zeestrand voldoende ruimte biedt voor re creatie van vakantiegangers en bezoekers moet geconstateerd worden dat bij minder gunstig strandweer de mogelijkheid tot het maken van wandelingen om en nabij de badplaats beperkt is. Het is van groot be lang, zowel voor een goede vervulling van de functie van de badplaats als vacantie- centrum als voor de verwachte grote be volking van de streek zelf, dat er tijdig wordt gezorgd voor een goede recreatie mogelijkheid in Wijk aan Zee buiten het zeestrand. Hierin zou door bebossing van de in Wijk aan Zee gelegen duinen verbetering ge bracht kunnen worden. Deze bebossing is des te meer noodzakelijk, omdat daar door getracht kan worden het bos ten oos ten van het Paasduin te beschermen en voor ondergang te behoeden. Deze wijze van verbetering zal echter, voordat zij ef fectief kan zijn, vele jaren vergen. Een ob ject dat voorts voor directe realisering in aanmerking kan komen en waarmede zo wel voor de dagbezoekers van Wijk aan Zee als de aldaar langer vertoevende va- cantiegangers een attractie geschapen zou worden, is de inrichting van het Paasduin tot uitzichtpunt. De top van het Paasduin ligt op 40 m. boven NAP, is een van de hoogste in de omtrek en biedt een verras send uitzicht op de omgeving, de hoog ovens, de noorderpier, Beverwijk en bij helder weer op de wijde omtrek. Het plan dat wij u daartoe aanbieden voorziet in het maken van plateaus op de twee hoogste punten van het Paasduin, met eenvoudige oriënteertafel en enige banken. De toegan gen tot deze plateaus zullen worden ge vormd door twee zig-zag-trappen met zo genaamde luie treden van spoorbiels en met terrassen op de keerpunten. Verbin dingen zullen worden aangelegd met de Julianaweg, Hogeweg en Bosweg. Ter be scherming van het duin en de beplanting zal langs de trappen en de plateaus een afscheiding moeten worden geplaatst, die zoveel mogelijk aan het terrein dient te worden aangepast. Rondom het Paasduin stellen wij ons vervolgens voor een begin te maken met het aanplanten van dennen, gemengd met daartoe geëigende soorten loofhout. Tenslotte zouden wij willen overgaan tot het aanbrengen van een eenvoudige ver harding op enige wandelpaden in de duin- ïeep met name het zandpad tussen de Dorpsduinen en de Rijkert Aertszweg en het pad tussen de Rijkert Aertszweg en het Zeepad". De kosten van bovengenoemde voorzie ningen worden geraamd op f31.800 voor het uitzichtpunt op het Paasduin, f 26.500 voor de bosaanleg rondom het Paasduin Pommeltje had al een eind gelopen toen hij een groot gebouw zag, dat wel 'n kasteel leek. Het was van vrolijke rode en gele steen en heel groot. „Ik zal daar maar eens gaan kijken", besloot Pommeltje. Voor het gebouw, bij de ingang, stond een schildwacht. Hij was gewapend met een lans in de vorm van een schrijfpen. „Heihola!", bromde de schildwacht bars. „Halt, ho! Wat wil je?" „Ik ben Pommeltje, meneer", zei Pommeltje. „En ik wou graag in Bollebozenland komen wonen. „Zo? Hahum zozo mompelde de man met de helm. „Tja dan zal ik je eerst bij de Bollebozenraad moeten brengen, die beslist, of je er in mag! Kom maar mee". 41-42 In de raadsvergadering van Beverwijk van 11- maart 1955 werd besloten tot de stichting van een gebouw, omvattende drie lokalen en de overigens noodzakelijke ruimten, voor de huisvesting van de im- becielenafdel'ing van de Emmaschool, op het aan de gemeente toebehorende terrein aan de Stumphiusstraat. Een krediet ad 51.600 werd hiervoor toegestaan. Dit raadsbesluit werd, voor zoveel betreft de aanwijzing van de plaats voor het te stichten gebouw, door de Gedeputeerde Staten d.d. 17 augustus 1955, no. 142, goed gekeurd. Eveneens werd goedkeuring ont vangen op de begrotingswijziging waarbij genoemd bedrag op de begroting 1955 werd uitgetrokken. Het ontworpen plan werd ter goedkeu ring voorgelegd aan het Rijksschooltoezicht. Deze goedkeuring werd verkregen, onder voorwaarde evenwel, dat aan enkele eisen alsnog wordt voldaan. Het plan is hierna opnieuw in studie ge nomen, waarbij bleek, dat, om aan de ge stelde eisen te kunnen voldoen, een verho ging van het toegestane krediet met 8000 nodig is. Voorts zijn de kosten van het aan te schaffen meubilair begroot op 7.600. Voor deze bedragen vragen B. en W. aan de raad een krediet. Naar aanleiding van zijn benoeming el ders heeft de heer G. L. M. de Mol ontslag gevraagd uit zijn betrekking van hoofd der o.l. Noorderschool te Beverwijk. B. en W. stellen de raad van Beverwijk voor, dit ont slag eervol te verlenen, ingaande op een nader te bepalen datum. De heer B. P. M. Wortman, hoofd van de o.l. Wilhelminaschool te Wijk aan Zee, heeft verzocht, hem naar de Noorderschool over te plaatsen en het college vraagt de raad dit verzoek in te willigen, eveneens ingaande op een nader te bepalen datum. ADVERTENTIE 9 Of de zijdeuren naar het steegje de^hele avond op slot waren geweest? Ook dit be vestigde Krelis, evenals de andere ver klaringen van Van Abel over het afgeven van de stalsleutel, nadat Krelis om mid dernacht had gesloten. Er waren tussen,6 en 12 uur nog enkele koetsjes uitgereden en weer thuis gekomen, maar die waren natuurlijk allemaal leeg in het wagenhuis gezet en kort voor middernacht waren de laatste koetsiers en de laatste staljongens naar huis gegaan. Ook bevestigde hij, dat Van Abel, als elke avond, na zelf de stal nog geïnspecteerd te hebben, de deur van de diensttrap om kwart over acht had ge sloten. Wie er tussen 6 uur en kwart over acht langs de diensttrap naar boven waren ge gaan of naar beneden gekomen, wist Krelis niet, daar de benedendeur hiervan, zowel vanuit zijn portiershokje als vanuit de stalpoort gezien buiten zijn gezichtsveld lag. Langs die trap was Van Abel enige malen gekomen en gegaan en ook koetsiers hadden die trap zeker wel gebruikt in zo verre zij op meneer Van Abel's kantoor moesten zijn. Evenmin kon Krelis zeggen wie er na zes uur nog achter in de stal was geweest, waar het staatsierijtuig toen stond. Hijzelf in elk geval niet en hij ge loofde ook, dat als anderen daarachter hadden rondgescharreld, hij het zeker wel had moeten horen. Want al was hij oud, zijn gehoor was nog uitstekend en daarom geloofde hij ook niet, dat er avonds nog iemand achter die staatsierijtuigen geweest was. Tenslotte vertelde hij, dat de volgende ochtend, bij het openen van de stal, alles er heel normaal had uitgezien, dat meneer Van Abel pas vrij laat de benedendeur van de diensttrap had opengedaan en dat er tot op het tijdstip, waarop Jan het lijk gevonden had, noch door de voorpoort, noch door andere toegangen onbekenden of onbevoegden in de stal waren gekomen. En daarmee kon Krelis gaan. Boekje had tijdens het verhoor niets ge zegd. Nu keek hij zijn chef aan. „En dus", concludeerde Enters, „blijft er, ondanks de goeie oren van Krelis, toch alleen de diensttrap over en wel, wat Ro- vaart aangaat, strikt genomen vanaf 17.24 en wat het senaatsrijtuig betreft vanaf 18 uur tot 20.15 uur." „En dus", vulde Boekje aan, „leidt het spoor hier naar boven, naar het pension, van waaruit die ochtend om 8.03 uur Ro- vaart is opgebeld." Er klonk voldoening in de stem van de kleine man. Maar Enters negeerde -dit. „Wat we gehoord hebben, zullen we eerst nog beneden ter plaatse in de stal moeten verefieëren," begon hij. „Maar intussen kunnen we ons pro gramma voor vanmiddag opmaken en in elk geval weten we nu, dat Rovaart dood noch levend gezien is bij het binnengaan van de stal door de stalpoort, zodat we onze aandacht nu vooral tot de diensttrap schijnen te moeten bepalen. Weer bladerde hij in zijn papieren en op zijn vragen had 'genoteerd, schreef hij nu de rechterzijde van het blad, waar hij links achter de tweede vraag: d. Wie heeft tussen 17.24 uur of 18 uur en 20.15 uur van de diensttrap gebruik gemaakt? „Ziezo", zei Enters, „dit is in elk geval een belangrijk punt voor ons programma van vanmiddag. Laten we nu eens nagaan, wie er in dat programma moeten optreden." Nogmaals werd Van Abel binnenge roepen en weer was die in staat correct en volledig alle inlichtingen te geven, die de inspecteur verlangde. Het bleek dat ver schillende pensiongasten, hoewel nauw bij de Universiteit betrokken, aan het eigenlijk studentenleven toch geen deel namen en zich dus ook door het lustrumfeest niet hadden laten weerhouden om de Paas vakantie, waarin het lustrum viel, elders door te brengen Bijgevolg waren op 26 april aanwezig geweest en Enters noteerde dit nauw keurig op een nieuw vel papier: De inwonende dienstmeisjes Anneke Ra telaar, Marie Vroens en Jaantje Klap wiek de kok Herman Herberts en de keukenmeid Klazina Duffeling (beiden niet inwonend). Naar Van Abel meedeelde was de kok die dag al vanaf 2 uur 's middags vrij ge weest, wat zeggen wilde, voegde hij er knipogend aan toe, dat Herberts die mid dag en die avond tot heel laat bezig was geweest in de grote sociëteitskeuken van Jupiter, waar men bij grote diners zijn deskundige kokshanden best kon gebruiken Van Abel vertelde dit met de duidelijke bijbedoeling om de naam van zijn pension met de culinaire reputatie van zijn kok nog eens extra te vergulden. Verder gaf Van Abel als aanwezige gasten op: Dr. K. van Heukelom, hoofdassistent in de biologie, diens verloofde mej. Dra Dubois, assistente in de chemie, beiden aan de Rijksuniversiteit te Illingen, jhr. Tjadde en de studenten in de biologie H. J. Proster en Jan Hebbels. En tenslotte was er, behalve de pension en stalhouder Van Abel, nog diens zuster, die het interne beheer over het pension voerde, de weduwe Jantina Ros geb. Van Abel. Toen Van Abel, na nog verzekerd te hebben ervoor te zullen zorgen, dat al deze personen des middags voor een verhoor aanwezig zouden zijn, zich weer had ver wijderd, vergeleek Enters peinzend deze naamlijst met zijn vragenlijst. De namen der aanwezige pepsiongasten had hij de vorige dag al genoteerd en hij hoopte die middag, vóór het verhoor, over hen al in lichtingen te ontvangen. „Zijn we d'r hier mee?" mompelde hij halfluid en zijn vulpen bleef boven het in tweeën gevouwen papier, dat nog voor hem lag, weifelen bij de vraag, die hij zo even onder d. had genoteerd. „Tenslotte kan de diensttrap nog ge bruikt zijn door koetsiers en stalpersoneel van beneden.ja dat is wel zeker en. (weer weifelde hij even en toen kreeg hij plotseling een inval). Maar natuurlijk! Ten tweede ook door onbekenden, die hier niet wonen, bezoekers van Van Abel, van de pensiongasten of van het personeel". „Precies chef", knikte Boekje. „Ook Ro vaart kan zo'n bezoeker geweest zijn". „Inderdaad", ging zijn chef voort, „Ro vaart of anderen kunnen als bezoeker over de huistrap zijn bovengekomen, door de diensttrap naar de stal zijn afgedaald en zo, ondanks Krelis zijn goede oren, toch ongemerkt bij het staatsierijtuig zijn ge komen. Daarom volgt logisch uit vraag den snel schreef hij op zijn vragen lijst: e. Zijn er na 17.24 uur en vóór 20.15 uur bezoekers voor het pension geweest? Boekje knikte opnieuw. Zeggen kon hij op dit ogenblik toevallig niets, omdat zijn tong weer zijn vingers te hulp had moeten komen bij het met kunst en beleid boet seren van een allerlaatste uit zijn pakje shag. Enters vervolgde: „We kunnen het werk nu gaan verdelen en f 5.000 voor de verharding van de voet paden. Door dit plan wordt de bestemming van de desbetreffende gronden definitief geregeld. Er zal dus een verrekening moe ten plaats vinden met het grondbedrijf. Met verwijzing naar het advies van de commissies voor openbare werken en de financiën stellen B. en W. voor een krediet te verlenen ad f 63.300, zulks ten laste van het fonds voor bijzondere voorzieningen voor de badplaats Wijk aan Zee. Tweede Kamerlid van de Wetering sprak voor Staten Kring „Velsen" „De politiek van vroeger en nu geeft een groot verschil te zien", aldus de heer Van de Wetering, lid der Tweede Kamer, op een bijeenkomst van de Staten Kring „Velsen" der Christelijk Historische Unie. De jeugd heeft het, volgens de heer Van de Wetering, nu heel wat moeilijker. „In de jaren van hoogconjunctuur heeft Ne derland een belangrijk aandeel in de eco nomische wereld. Hoewel wij geen grond stoffen hebben, weten wij door export toch elf miljoen mensen aan de kost te helpen. In het buitenland kopen we grondstof fen. We maken daar van alles van en ex porteren dat weer. Drie belangrijke dingen spelen hier een belangrijke rol bij n.l. loon- rationalisatie en produktie". De heer Van de Wetering besprak nog de Ouderdomsvoorziening en het woning probleem, om tot slot iets te vertellen over het programma der CHU. Er was nog een bestuursverkiezing waarbij de heren G. v. d. Boogaard, P. van Tuinen en H. de Man werden herkozen. Huisvrouwen hielden jaarvergadering Donderdagmiddag heeft de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen haar jaarvergadering gehouden, die goed bezocht was. De presidente mevrouw A. A. Moens- van der Veen heeft na een korte inleiding er op gewezen dat het ledental der afde ling geen gelijke tred houdt met de uit breiding der gemeente. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse wees op een heel goed verenigingsjaar. De aftredende bestuurs leden de dames J. F. Dingler-Stoutenbeek en F. M. Groot-Noot werden herkozen. De aanwezigen gingen akkoord met een regle mentswijziging. Na het huishoudelijk ge deelte heeft mevrouw H. Gerlach-Rasek een voordracht gehouden over Denemar ken, die met een film nog verlevendigd werd. Harmonie komt weer om oud papier Zaterdagmiddag zal de Beverwijkse Har- moniekapel haar oud-papier-actie voort zetten. Men bezoekt de straten Lijsterbes laan, Noorderwijkweg, Zeestraat, Koning straat, Romerkerkweg en Jan Alsweg. Voor de hoofdklasse (IJmond damtitel) werd de partij T. Postma—ir. Krijgsman ge speeld met remise als uitslag. V. d. Berg heeft nu de beste papieren, maar moet nog spelen met Tommy en George Postma en voorzitter K. de Jong. Tommy moet nog spe len met W. v. Wort, K. de Jong en v. d. Berg. Zowel de kampioen, als de tweede aan komende, komen uit in de finale om het kampioenschap van Kennemerland. De stand van de hoofdgroep is: 1. P. v. d. Berg 4 4 0 0 8 2. G. Postma 6 4 1 1 9 3. T. Postma 4 1 3 0 5 4. Tielrooy 7 3 1 3 7 5. ir. Krijgsman 7 2 2 3 6 6. W. v. Wort 6 2 1 3 5 7. K. de Jong 5 1 2 2 4 8. J. v. Straten 7 0 2 5 2 Het Vrjjhof toernooi Na de wintercompetitie wordt jaarlijks ge speeld om de Vrijhof-klok. De uitslagen van de eerste ronde luiden: D. OttJ. van Straten 0—2; W. v. Wort— Krijgsman 2—0; W. Gomes—J. Koppelman 2—0; T. Tielrooy—C. Kaan 2—0 en K. de Jong P. Kok 2—0. Wie liet zijn sleetje achter? Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: rode sjaal, knipportemonnaie met inhoud, knipmes, kindersjaal, donker blauwe handschoenen, glacé dameshand schoenen, damesrijwiel, stoffen capuchon, kinderrijwiel, blauwe sjaal, parkiet, knip portemonnaie met inhoud, geblokte sjaal, motorhandschoen, een paar oorkleppen, wollen wantje, vulpen, sleutel, portemon- naie met inhoud, rode gebreide muts, vier kleurenpotlood, houten paal, rubber slang, herenrijwiel, wollen want, speelgoedtele foontoestel, groene want, twee muntbiljet ten, schaats, motorbril, slee, lange lederen jas, bankbiljet in portemonnaie, glacé he renhandschoen, rozenkrans, gladde gouden ring, muntbiljet, witte keeshond, vulpen, herdershond, portemonnaie, slee, autoped op luchtbanden, oorbel, glacé dameshand schoen, kinder want je, loden pijp, doosje met pillen, lederen portemonnaie met in houd, muntbiljet, rode sjaal, kinderporte- monnaie. Boekje. Eerst zullen we nog even de ver klaringen toetsen aan wat we met onze eigen ogen beneden in de stal te zien krij gen en dan gaan we koffie drinken, want dat hebben we wel verdiend!" Boekje knikte geestdriftig, voorzover zijn aandacht, die gespannen gericht was op het broze bouwsel van tabaksstof en rijst papier, tenminste een hoofdknik toeliet. Weer ging Enters daarom door; „Daarna kom jij hier om twee uur terug en begin je met de verhoren van het huis- en het keukenpersoneel en ook van die struise we duwe" even raadpleegde hij zijn naam lijst „Ros, geboren Van Abel en wat je hoort verifieer je met wat Van Abel zelf nog kan vertellen. Ook ga je dan nog eens in de stal na of er,koetsiers van Van Abel bij het station waren op het tijdstip, dat Rovaart uit Utrecht hier in Illingen aan kwam. De kans lijkt mij klein" over woog hij peinzend „Onze advertentie heeft overigens niets meer opgeleverde", merkte Boekje op, die intussen zijn tong had teruggevonden, maar nu zijn doosje lucifers scheen kwijt te zijn. „Och", antwoordde zijn chef met een licht schouderophalen, de rechercheur zijn eigen doosje aanreikend, „dat wil nog nie< zeggen, dat Rovaart inderdaad door nie mand gezien zou zijn. Maar je weet hoe het met advertenties gaat: de ene helft van het mensdom leest ze niet en die ze wel lezen denken, dat ze niet voor hen bestemd zijn. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6