Weigering visum verlenging mr. Van Empel: „ontstellend" rsenaJ TIMÏIM De St. Bavo voor 50 jaar en thans Christelijke Volksuniversiteit in Haarlem wordt voorbereid Wijziging der Successiebelasting Zie Boven Bode, Titius, Kuiper en Pluto Tijdelijke accijnsverlaging voor sigaren wordt definitief TWEEDE KAMER Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken: 9 Actie Nederlandse vrouwen in voorbereiding Negentien Noorse vissers vermoedelijk verdronken Russische ijshockeyers niet naar Canada Arsenal King Filter 80 ct vers in cellophaan Dode en zwaargewonde bij auto-ongeluk Braziliaanse rebellen naar Bolivia gevlucht* Militaire Sovjet-attaché in Teheran vrijgelaten Scheepsbouwer omgekomen bij bedrijfsongeval Voetgangster overreden De „duce" beledigd Vrijstelling van omzet belasting verlengd tot 1959 Op initiatief van herlevend „Patrimonium" Internationale opsporingsdienst Juliëtte Greco komt naar Nederland Pinkhof overleden VRIJDAG 2 MAART 1956 Naar aanleiding: van de weigering: van de Indonesische regering om het bezoekers visum van de Nederlandse advocaat mr. Van Empel te verlengen, heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag eraan herinnerd, dat de Indonesische rechter hoewel hij mr. Van Empel niet als verdediger wilde aanvaarden uitdrukkelijk had verklaard, er geen enkel bezwaar tegen te hebben, dat de heer Van Empel mevrouw Bouman zou adviseren en dat hij desgewenst de zittingen kon bijwonen. Ondanks dit standpunt van de rechter, achter wié de Indonesische regering zich bij vroegere gelegenheden placht te verschuilen, bestaat de Indonesische regering het thans verlenging van het visum te weigeren, hoewel vaststaat, dat de pleidooien in de zaken Schmidt en Jungschlaeger niet vóór de expiratie van het visum van mr. Van Empel, 11 maart, gereed kunnen komen, aldus de woordvoerder. De Nederlandse regering vestigt de aandacht op het ontstellende feit, dat mevrouw Bouman thans ook nog deze juridische hulp wordt ontzegd, aldus besloot hij. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito, heeft heden tegenover de pers verklaard, dat mr. Van Empel zijn visum voor Indo nesië heeft gekregen als bezoeker, en niet als juridisch adviseur of verdediger. De regering ziet geen reden om dit bezoek- visum te verlengen. De woordvoerder zei dit naar aanleiding van de verklaring van de woordvoerder van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. DJAKARTA (PIA-luchtpost) Het be stuur van de „SOBSI", een links ge oriënteerde Indonesische vakbond heeft telegrammen over het proces-Jungschlae- ger gezonden aan rechter Maengkom en de officier van justitie, Sunarjo. In het tele gram aan Maengkom wordt gezegd dat 2.600.000 leden van de SOBSI, waardering uitspreken voor de afwijzing van het voe ren van de verdediging van Jungschlaeger door mr. Van Empel. De SOBSI verzoekt de rechter een vonnis te vellen, dat in overeenstemming is met de eis van Soe- narjo, die rechtvaardig is en in overeen stemming met de wens van de arbeiders en het volk". In het telegram aan Sunarjo wordt gezegd, dat de SOBSI instemt met de eis tot doodstraf voor Jungschlaeger, die voornamelijk verantwoordelijk was voor de onrust in de Indonesische repu bliek. Het damescomité van actie Nederland heeft in een communiqué een oproep ge richt tot alle Nederlandse vrouwen in ver band met het proces Jungschlaeger. Het comité noemt de gang van zaken bij het proces een aanfluiting van de meest ele mentaire begrippen van de rechten van de mens en hoopt zich te wenden tot me vrouw Roosevelt in verband met het des tijds door president Roosevelt en haarzelf opgestelde Charter van de Rechten van de Mens. Voor de te voeren actie hoopt het comité van de Nederlandse vrouwen vrij willige financiële bijdragen te ontvangen. Voor de Noorse kust is een Noorse vis sersboot omgeslagen. Negentien personen bevinden zich in het vaartuig, dat met de kiel boven drijft en in het visnet verwik keld is geraakt. Door de zware zeegang is men er niet in geslaagd hulp te bieden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de mannen nog in leven zijn. Slechts één bemanningslid kon gered worden. Hij is tijdig in zee gesprongen en door een ande re vissersboot opgepikt. De Russische ijshockeyploeg, die onlangs Olympisch kampioen geworden is, heeft la ten weten dat zij een te groot programma heeft om dit jaar in Canada te komen spelen. Tot haar spijt moest zij daarom de Canadese uitnodiging afwijzen. ADVERTENTIE Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. O ver albovenal... Wéér gaat Arsenal aan, nu met Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter dezelfde prijs (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zette vrijdag de be handeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Successiewet voort. De staats secretaris van Financiën, dr. Van den Berge, betoogde dat deze herziening zowel in het kader van de wijziging der belasting druk als in dat van de technische herzie ning past. Met nadruk sprak de staatssecre taris tegen, dat gelijk de heer V a n d e Wetering (C.H.) had beweerd thans een en ander „onder valsé technische vlag" zou worden binnengehaald. Wat in het algemeen de tegen de successiebelasting als zodanig aangevoerde bezwaren betreft, zei dr. Van den Berge, dat de wet sinds 1879 bestaat en heel goed te rijmen blijkt met verschillende levensbeschouwingen. Men heeft te maken met twee belangen: ener zijds het gezinsbelang, anderzijds het alge meen belang. Als de successiebelasting maar niet zover gaat, dat uitholling van het gezimvermogen plaats vindt, mag toch wel iets*en behoeve van het algemeen be lang worden afgenomen. De vermogens vorming komt eerder in gevaar bij ver plaatsing van druk naar de inkomsten belasting dan naar de successiebelasting. Speciaal terwille van de weduwen en van de kinderen gaat de schatkist tien miljoen offeren door de aan te brengen wijzigingen. Op die manier maakt het ontwerp deel uit van een volgens de regering verantwoord evenwichtig belastingplan. Het successie recht is helemaal niet buitensporig. Sinds 1940 is de druk van de inkomstenbelasting naar verhouding veel groter geworden dan die van de successiebelasting. De wijzi gingen beogen de druk voor de kleine nalatenschappen geringer te maken. Mr. Van Leeuwen kreeg naar aanleiding van zijn critiek nog te horen, dat belasting heffing boven de honderd percent door het samenvallen van inkomsten- en successie belasting nooit kan voorkomen, aangezien de wet hiertegen bepalingen bevat. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Hofstra (P.v.d.A.) verklaarde de staatssecretaris geen mogelijkheid te zien, ook in het buitenland openvallende boe dels te belasten. Bij de artikelsgewijze be handeling bestreed de staatssecretaris een amendement van mr. Van Leeuwen om concessies zoals drankvergunningen en dergelijke niet onder de wet te doen vallen. Dinsdag wordt over de amendementen en het wetsontwerp gestemd. ADVERTENTIE telt zijn trouwe rokers met honderd duizenden. WeetU waarom? Omdat hij goed is Donderdagavond omstreeks zes uur vond op de Hoenderloseweg te Otterloo een ern stig auto-ongeluk plaats, waarbij een dode en een zwaar gewonde te betreuren zijn. Een personenauto, bestuurd door mej. G. van V. uit Ede, reed met grote snelheid door een bocht in de weg. De wagen slipte en vloog tegen een boom. Mej. V. werd met een gecompliceerde beenbreuk en een her senschudding in het Johanniter-ziekenhuis te Bennekom opgenomen. Haar verloofde, de heer W. G, v. d. F. uit Ede, die naast haar zat, werd zo zwaar gewond dat hij in de loop van de avond overleed in het Julianaziekenhuis te Ede. RIO DE JANEIRO (Reuter/AFP/UP). Majoor Victor en kapitein Lameirao, twee officieren van de Braziliaanse luchtmacht en leiders van een opstand in het oerwoud van de Amazone, zijn naar Bolivia gevlo gen en aldaar in Santa Cruz geïnterneerd. Door hun vlucht is in feite een eind geko men aan de opstand van militairen, die achttien dagen heeft geduurd. De hoofdlei der van de opstand, majoor Veloso, ^die reeds door regeringsstrijdkrachten gevan gen was genomen, zei, dat hij vocht tegen de „politieke militaire oligarchie, welke de vloek van Brazilië is". President Kubitschek heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat de opstand „geheel gedempt" is. Hij zei, dat allen, die door de regeringstroepen gevangen waren gemaakt zij het burgers of militairen onder een amnestieregeling zullen vallen. Berichten dat de regering tweehonderd opstandige luchtmachtofficieren gevangen hield, noemde de president „onjuist". Er zijn nog geen 25 officieren gedetineerd, zo zei Kubitschek. Hij ontkende, dat er een aanslag op hem gepleegd was en zei: „Iedereen, die dat probeert, zal daar zeer gemakkelijk in slagen. Ik ga namelijk overal alleen naar toe". Perzië zal zijn terugroeping eisen TEHERAN (Reuter). De Perzische autoriteiten hebben de militaire plaatsver vangende Sovjet-attaché in Teheran, ma joor Anatoli Ivanovitsj Koesznetsov, met het oog op zijn diplomatieke onschend baarheid in vrijheid gesteld. Hij was gear resteerd op beschuldiging van spionage toen hij militaire gegevens in ontvangst nam van een Perzische onder-officier. Per zië zal aan de Sovjet-Unie terugroeping van de attaché verzoeken. Toen de Sovjet-Russische ambassade te Teheran tegen Koeznetsovs arrestatie pro testeerde, werd medegedeeld dat Koeznet- sov zich op het ogenblik van zijn arrestatie niet in een ambassade-auto bevond en dat hij zijn identiteitsbewijs als diplomaat niet bij zich had. Hij sprak bovendien vloeiend Perzisch. Koeznetsov werd gearresteerd tóen hij in een donkere hoek van een stille straat in het noordelijke deel van Teheran documenten met zeer geheime militaire gegevens in ontvangst nam, waaronder fotocopieën van kaarten en tekeningen van munitie- en olie-opslagplaatsen. Smerige vlek Radio-Teheran heeft in een uitzending gezegd, dat sinds de communistische Toedeh-partij is uitgeschakeld en geen spionage meer kan plegen, de Sovjet- functionarissen in Teheran deze taak heb ben overgenomen. De radio noemde de openlijke spionageactiviteit van een Sov jet-diplomaat in Perzië „een smerige vlek op de Perzisch-Russsiche betrekkingen". De heer Jac. Sander, een der directeu ren van de N.V. Scheepsbouw en Repara tiebedrijf Gebr. Sanders te Delfzijl is ver ongelukt op de werf aan het Eemskanaal. Men was hier bezig met het optrekken van een bok uit het ijs. Door nog onbekende oorzaak brak de kabel en de heer Sander die naar het werk stond te kijken werd er door getroffen. De dood trad vrijwel on middellijk in. De werkbaas de heer J. Brand werd licht gewond. De 58-jarige mevrouw J. P. uit Hilver sum is, toen zij de Bussumer Grintweg bij de watertoren te Bussum overstak, door een uit de richting Bussum komende auto aangereden en gedood. De politie acht het waarschijnlijk, dat zij niet voldoende op het verkeer heeft gelet. Door de nieuwe hypo these van onze ex-land genoot prof. dr. Gerard P. Kuiper („Pluto geen echte planeet, maar een satelliet van Neptunus komt de zogenaamde wet van Bode en Titius mis schien in een nieuw licht te staan. Deze twee achttiende- eeuwse astronomen zoch ten wat men kan noemen het bouwplan van ons planetenstelsel. Er moet, zo redeneerden zij, een systeem te ontdekken zijn in de plaatsing van de planeten ten opzichte van de zon en zij meen den dat te ontdekken op de volgende manier. 0 3 6 12 (24 48 96 4 7 10 16 28 52 100 3,9 7,2 10 15,2 27,7 52 95,4 Mercurius Venus Aarde Mars Planetoïden) Jupiter Saturnus (192 196 191,9 Uranus) (384 388 300,7 Neptunus) (768 772 395 Men schrijft, te beginnen bij het getal 3, een reeks getallen op waarvan elk volgende het voorgaande verdubbelt, dus 3, 6, 12, 24, etc. en laat dan deze reeks voorafgaan door een 0. Aldus ontstaat de rij getallen zoals in bo venstaande kolom van bijgaande tabel die ver toont. (0, 3, 6, 12, 24, etc.). Men vermeerdert nu elk van deze getallen %.et 4; dan ontstaat de reeks zoals de tweede kolom die geeft: 4, 7, 10, etc. Elk getal geeft dan een afstand tot de zon weer. Stelt men nu de afstand aarde-zon op 10 van deze afstandseenheden, dan past het gehele plane tenstelsel vrij nauwkeu rig in dit schema, zoals de derde kolom aan toont; hierin leest men nl. de werkelijke afstan den van de diverse pla neten tot de zon. Wat Bode en Titius „het gehele planetenstelsel" noemden, bestond in die Pluto) tijd (1772) uit Mercurius, Venus, de Aarde, Mars, Jupiter en Saturnus. Meer was er nog niet ontdekt en de in deze tabel tussen haakjes ge zette gegevens waren dus nog onbekend. (Wel was natuurlijk al opge vallen dat hét planeten stelsel tussen de banen van Mars en Jupiter een gaping vertoonde, waar over straks meer). U begrijpt dus hoe frap pant men het vond toen in 1781 (negen jaar later dus) de toen ontdekte Uranus zich heel aardig naar de „wet van Bode en Titius" voegde: hij „hoorde" op een afstand 196 van de zon te staan en stond in werkelijk heid op een afstand 191,9. Een afwijking dus van maar rond twee pro cent. En het werd allemaal nog veel frappanter toen de Italiaan Piazzi op de eerste dag van de negen tiende eeuw de planetoï de Ceres ontdekte, die om de zon liep in een baan tussen die van Mars en Jupiter, dus juist in die befaamde gaping in ons stelsel. In de tabel staat daar het getal 28; Ceres bleek rond te lopen op een af stand 27,7 van de zon en later zijn er in dezelfde hemelstreek nog honder den van deze „planetoï den" ontdekt; de heden daagse astronoom dr. Walter Baade schat hun totale aantal op 44.000. Hun formaat is miniem; twaalf ervan hebben een grotere middellijn dan 120 kilometer, de rest blijft daar beneden. Latere ontdekkingen gooiden roet in het eten. Neptunus (ontdekt in 1849) beantwoordde niet aan de „wet", althans zeer slordig (een afstand van 300,7 in plaats van de vereiste 388) en de in 1930 ontdekte Pluto gooi de er helemaal met de muts naar; hij behoorde rond te lopen op een af stand 772 en haalt nau welijks de helft: 395. Sindsdien is de wet van Bode en Titius totaal in discrediet. Wie met heel wat goede wil Neptunus er desnoods nog in wil toelaten, komt toch wel scheef te zitten met Plu to, die zich zeer ernstig misdraagt als lid van de planetenfamïlie. Hij be hoorde veel verder weg te staan. Maar dan komt in 1956 professor Kuiper van de Yerkes-sterrenwacht (V. S.) met de verrassende mededeling, dat Pluto ook helemaal geen pla neet is! Heeft hij gelijk? G. v. W. ADVERTENTIE Friese beschuit Een 82-jarige Italiaanse pottenbakker heeft bevel gekregen een boete te betalen, die hem in 1927 werd opgelegd omdat hij Mussolini zou hebben beledigd. De man waseen bekend anti-fascist en werd 29 jaar geleden door een rechtbank te Cueno veroordeeld, omdat hij critiek had uitge oefend op de „duce". Toen hij kortgeleden in deze stad terugkeerde, eiste de recht bank het geld op, dat hij nooit zou hebben betaald. Het gaat om een bedrag van 282 lire (ongeveer 1.75). Voor sigaren geldt sinds 28 mei 1952 een tijdelijk lagere accijns dan volgens de Ta bakswet 1921 is voorgeschreven. Van 1 december 1950 af dateert voorts een tij delijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. Beide fiscale voorzieningen, welke destijds zijn getroffen met het oog op de zeer bijzondere moeilijkheden, waarmede de sigarenindustrie na de laatste wereld oorlog had te kampen, lopen met ingang van 28 mei af. Daarom is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt aan de tijdelijk lagere accijns een blijvend karakter te geven en de tijdelij ke vrijstelling van omzetbelasting te ver lengen tot 1 januari 1959. In de memorie van toelichting deelt de staatssecretaris van Financiën mede, dat de toestand in de sigarenindustrie thans niet alleen door de getroffen belasting maatregelen, maar ook door een aantal maatregelen van de industrie zelf naar de algemeen bestaande indruk, veel gun stiger is. Ook de belanghebbenden erken nen dat de sigarenindustrie door het diep tepunt heen is, de binnenlandse omzet zo wel als de export zijn sedert 1951 belang rijk toegenomen. Het zou niet verantwoord zijn deze herontplooiïng, die nog pas en kele jaren in gang is, te verstoren, door in een der factoren, waaraan zij te danken is, belangrijke wijzigingen aan te brengen. De staatssecretaris is dan ook van oordeel, dat thans tot een verlenging van de getrof fen voorzieningen moet worden overge gaan. Ook in België ligt een verhoging van de accijns niet in het voornemen. Er is daar een wetsontwerp gereed gemaakt, dat bin nenkort bij de volksvertegenwoordiging zal worden ingediend, waarbij de lagere accijns definitief in de wet wordt vastge legd. De Luxemburgse regering heeft zich hiermede verenigd en zal bevorderen dat de wettelijke bepalingen daar op over eenkomstige wijze worden gewijzigd. Voor de omzetbelasting ligt de zaak an ders dan voor de accijns. Wel dient ook hier de bestaande toestand te worden ge handhaafd een beëindiging van de vrij stelling zou thans, in verband met de daaruit voortvloeiende prijsstijging, ook niet in het kader van de prijspolitiek van de regering passen doch de maatregel moet naar het oordeel van de staatssecreta ris haar tijdelijk karakter blijven behou den. Hoewel de staatssecretaris van mening is, dat thans een intrekking van de vrij stelling van omzetbelasting niet gewenst is, dient er rekening mede te worden gehou den, dat daartoe later zal moeten worden overgegaan, Vorige week was het vijftig jaar gele den dat de westelijke helft (langschip, transept en koepel) van de door archi tect ir. Jos. Th. J. Cuypers ontworpen kathedrale basiliek van Haarlem door de toenmalige bisschop mgr. A. J. Cal- lier in gebruik werd genomen. De oos telijke helft (hoogkoor en transkapellen) was reeds in 1898 voltooid. Na 1906 zou het nog twee-en-twintig jaar duren voordat aan de bouw van de torens en portalen zou worden begonnen. Op de foto links de toestand zoals die vijftig jaar geleden was. Men ziet dat de to rens en portalen ontbreken. De foto rechts toont de voltooide basiliek zoals wij die sinds 1930 kennen. Toen het oude bestuur van de afdeling Haarlem van de „Christelijk Sociale Ver eniging Patrimonium" twee jaar geleden een kleine commissie samenstelde teneinde een poging te doen die tanende afdeling tot nieuw leven te brengen, durfde niemand hiervan veel verwachten. Op dat ogenblik was „Patrimonium Haarlem" immers nog slechts dertien leden sterk. In twee jaar tijds heeft het kwijnende plantje echter zoveel nieuwe levenskracht gekregen, dat donderdagavond in het Her vormd jeugdhuis aan de Schoterweg tijdens een ledenvergadering door de voorzitter van de afdeling, de heer Joh. Blom, kon worden meegedeeld:, dat dezer dagen het 230ste lid was ingeschreven. Deze stijging van het ledental is echter slechts één symptoom van de opleving van deze chris- telijk-sociale en culturele arbeid in de Spaarnestad. Het bestuur heeft namelijk tal van ini tiatieven van de. vroegere werk-commissie overgenomen en uitgebreid. Daardoor kwam de uitleenbibliotheek aan de Tes- selschadestraat in Haarlem-Noord tot bloei. De boekenrij telt thans 1300 banden en de vaste lezerskring overschrijdt de 100 per sonen. Ook de kinderbibliotheek doet het goed; zij blijkt in een behoefte te voorzien. Vermeldenswaardig is, dat de bibliotheek geleid wordt door een aantal energieke ouderen, die gehuisvest zijn in het bejaar dencomplex van „Patrimonium". De commissie die het speeltuinwerk op zich nam, kon helaas haar werkzaamheden nog niet beginnen, omdat het gemeente bestuur van Haarlem nog niet voorzien kon in de dringende behoefte aan een speeltuin voor de nieuwste wijken in het noordelijk ste stadsdeel. Evenzo wacht de commissie clubwerk (evenals trouwens tal van andere „Patrimonium"-activiteiten en met name het culturele werk in deze wijk) nog op de goedkeuring van en de medewerking aan de bouw van een wijikgebouwtje door de gemeente. Het plan daarvoor is reeds inge diend. Toch ziet men kan om om af en toe reeds kinderfeesten en dergelijke te orga niseren. Uit het jaarverslag van ,,Patrimonium"s secretaris, de heer M. Vonkeman, bleek dat het werk van de Woningstichting „Patri monium", juist in deze tijd van woningnood uitermate nuttig is en goede resultaten af werpt. Thans bereidt het bestuur de oprichting in Haarlem voor van een Christelijke Volksuniversiteit. Met steun van de onlangs in het leven geroepen landelijke bond van Christelijke Volksuniversiteiten hoopt men volgend seizoen dit werk krachtig ter hand te kunnen nemen. Het ligt voor de hand, dat men langza merhand' de behoefte gaat voelen aan een orgaan, waarin het nieuws van al deze tak ken van arbeid gespuid kan worden en waaruit de leden en de bewoners van de „Patrimonium-huizen" gewaar kunnen worden, wat er op de verschillende gebie den wordt gedaan. De wenselijkheid van zulk een orgaan, een week- of maandblad, al of niet apart van het officiële „Patrimo- niuim"-tijdschrift, is breedvoerig op de gis teravond gehouden vergadering besproken. Het resultaat was, dat het bestuur deze wensen in studie zal nemen. Het bestuur bleek ook bereid op ver zoek van de leden meer dan tot nu toe te vergaderen. Op voorstel van een der leden sprak de meerderheid van de vergadering zijn te leurstelling uit over het feit, dat het nieuwe bestuur de opbouw van „Patrimonium Haarlem" heeft moeten beginnen zonder voldoende inzicht in het financiële reilen en zeilen van de afdeling in vroeger dagen. Door het kleine ledental kon de ontplooide activiteit ook niet steunen op een voldoen de contributie-opbrengst. Dit betreurde men. Thans echter, blijken de zaken aan zienlijk beter te liggen! Uitvoerig werd tenslotte gediscussieerd over de moeilijkheden bij de verdeling van de woningen van de Stichting „Patrimo nium". De heren J. de Braai en M. Vonke man werden herkozen in het bestuur, dat voorts werd uitgebreid met de heren De Jong en Hoed. De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de Staten-generaal doen toe komen de tekst van de op 6 juni 1955 te Bonn gesloten overeenkomst inzake de op richting van een internationale commissie voor de internationale opsporingsdienst. De internationale opsporingsdienst te Arolsen is belast met het opsporen van ten gevolge van de tweede wereldoorlog ver miste personen, die gedurende de oorlog in Duitse concentratie- of arbeidskampen zijn geïnterneerd geweest, alsmede van niet- Duitsers, die ten gevolge van de oorlog zijn vermist. Gedurende de laatste jaren is het opsporingselement van de opsporingsdienst meer en meer op de achtergrond geraakt, terwijl de documentatietaak een steeds be langrijker plaats ging innemen. In het bij zonder sedert de inwerkingtreding van de „Bundesentschadigungsgesetz" in septem ber 1953 nam het aantal aanvragen om be wijsstukken aangaande het verblijf in con centratiekampen sterk toe. Volgens deze Duitse wet kunnen nazi-slachtoffers, die in concentratiekampen hebben vertoefd, on der zekere voorwaarden aanspraak maken op schadevergoeding. Behalve bewijsstukken aan particulieren verschaft de opsporingsdienst ook inlich tingen- aan consulaten en immigratie diensten. Gedurende de eerste negen maan den van 1955 kwamen per maand ongeveer 12.000 verzoeken om inlichtingen of be wijsstukken binnen en werden eveneens per maand ongeveer 16.000 bescheiden ver zonden. In een „Spectacle de Paris" zal de chan- sonnière Juliëtte Greco enige voorstellin gen in Nederland geven. In Den Haag zal zij één keer optreden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op zondag 11 maart, tezamen met de Zuid-Amerikaanse groep „Les Guaranis", en „Les Ballets Ho de Paris" onder leiding van George Reich. Op 7, 8 en 9 maart treedt het gezelschap in „Carré" in Amsterdam op. Woensdagavond is plotseling op 73-jarige leeftijd overleden de Amsterdamse jour nalist Philip Pinkhof, die vroeger grote bekendheid genoot als schrijver (onder het pseudoniem Rido) van revues. Zijn eerste ling „Loop naar de duivel" werd geduren de een jaar achtereen in het Grand Théatre in de hoofdstad vertoond. Pinkhof was gehuwd met Henriëtte Davids. De crematie van het stoffelijk overschot zal geschieden te Westerveld op maandag 5 maart na aankomst van de trein van 14.02 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9