Sir Anthony Eden nodigt zijn Franse collega naar Londen Weerbericht Over een boek Critiek van Pineau blijkt ingeslagen te zijn Haarlems Dagblad oMRRIS Situatie in Marokko na verdrag niet verbeterd Verkiezingszege van de C.D.U. in Baden-Württemberg Spoedberaad over Westelijke politiek Prof. dr. W. H. Keesom overleden Loonsverhoging van 27.5 percent in Spanje Algerijnen intimideren landgenoten in Parijs „Werkgeversverklaring wekt volkomen verkeerde indruk" Het woord is aan. Weer een dokter in Amerika doodgeschoten Nieuwe coalitie van vier verwacht Maas treedt uit haar oevers in Limburg Niet gesticht Natuurkundige van wereldvermaardheid Versproken Falangistische leider bepleit wijziging in partijleiding Vakcentralen Nachtvorst Weerrapport 70e JAARGANG No 204 Kennemerlaan 186, ijmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bi) de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 5 MAART 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 300e JAARGANG No 49 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BOEKENWEEK IS voorbij en ik be hoor tot degenen die haar niet missen zullen, omdat ik zo'n aansporing niet be hoef om boeken te lezen en bovendien iets heb tegen het grote aantal vaste nummers op het programma des jaars. Bloemenweek, RAI, Moederdag, Vaderdag, Boekenweek: allemaal vaste nummers. En nog veel meer. Het is zo opzettelijk: het wordt ons zo opgedrongen. Of wij ons maar gedwee aanpassen willen, en volgens de kalender geestdrift koesteren. Conformisme, confor misme ook op dit gebied, tot iedere dag in het jaar zijn vaste reclame-bestemming heeft en iedere week de hare, en de kring gesloten zal zijn. Zo gaat men door in het streven, van de mens een feilloos-werkende automaat te maken. Sommigen voelen daar niet voor. Niemand weet hoe talrijk zij zijn. Mogen zij talrijk zijn en in aantal toenemen, opdat tijdig een keer intreedt en individualisme niet geheel teloor gaat. Tijdens de Boekenweek is ditmaal een brave actie ontketend, gericht tot het Beter Ik van mensen die boeken lenen en ze niet teruggeven. Dit laatste is in strijd met het streven van de Vereniging tot Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels. Doel van de actie is dus alle overtreders ertoe te bewegen, die boeken op staande voet terug te geven. Ik weet niet hoeveel uitwerking dit al gehad heeft. Men moet zijn verwachtingen omtrent het effect van vermaningen van dit soort niet te hoog stellen. Ook zijn niet alle gebruikte argu menten altijd even gelukkig geweest. Eén voorstander van de actie schreef, dat nie mand het toch in zijn hoofd zou halen om, als hij bij een vriend op bezoek was, een aan de wand hangend schilderij te leen te vragen. Dit is een slechte vergelijking, want dat schilderij hangt daar zijn taak te vervullen, namelijk gezien te worden. Het boek daarentegen staat in een kast en de eigenaar heeft waarschijnlijk al gezegd dat hij het in jaren niet gelezen heeft. Mis schien heeft de eigenaar de bezoeker zelfs aangespoord om het boek van hem te lenen. Dat gebeurt in menig geval, maar nooit met een schilderij. Het betekent evenwel niet dat de eigenaar voorgoed afstand van het boek doet. Nu herinnert mij dit aan persoonlijke ervaring met een boek dat ik in 1918 heb gekocht en dat altijd tot mijn favorieten is blijven behoren. Het heet Five Tales en is misschien wel het beste werk van de Engelse schrijver John Galsworthy. Velen kennen alleen zijn Forsyte Saga, die ove rigens uit een hele reeks romans bestaat. Maar anderen, die zich destijds verder in zijn werk zijn gaan interesseren, hebben ook de Vijf Verhalen ontdekt en zijn daar bij tot de conclusie gekomen dat dit eigen lijk de vorm is, waarin Galsworthy zijn meesterschap heeft getoond. Welnu, ik heb het boek vier maal uitgeleend, aan vier verschillende mensen dus, en het van geen van hen ooit terug gekregen. Hier blijkt uit dat ik het vier maal heb gekocht. Zelfs vijf maal, maar op het vijfde exemplaar is een energiek verbod van uitlening ge plaatst. Het is dan ook al sinds tientallen jaren in mijn ongeschokt bezit. Nu moet u niet denken dat ik geneigd ben tot zelfbeklag over deze ervaring. Ik vermeld haar zelfs met een zekere vol doening. Immers blijkt er uit dat vier mensen, van wie ik veronderstelde dat zij het óók zo'n mooi boek zouden vinden aan deze verwachting voldeden. Zoiets beleeft men niet iedere dag. Anderzijds blijkt ook uit dit verhaal, dat de Bevordering van de Belangen des Boekhandels door mijn ge drag inzake Five Tales volstrekt niet is gedeerd. Integendeel: ik heb die belangen ten zeerste gediend door vijf exemplaren van één boek te kopen. Daar wil ik het niet bij laten en daarom zal ik na al die jaren nog eens de lof van het boek zingen. Het tijdvak dat Galsworthy schilderde in de Forsyte Saga, de glorietijd van de wel gestelde Engelse bourgeoisie, is voorbij en het zal menigeen niet interesseren het in een reeks romans opnieuw aan zich te doen voorbij trekken. Tegen Five Tales kan dat bezwaar niet gelden, al is het laatste ver haal van de vijf een fragment uit het eer ste boek van de Forsyte Saga: Indian Summer of a Forsyte. Het is overigens een prachtig fragment. In de kortste der vijf novellen, The Juryman, bewijst Galswor thy dat het hem aan critiek op de bezits- gerichte „man of property" niet ontbrak. Want hij beschrijft daarin een welgestelde cityman, die alles heeft wat hij begeren kan in materiële zin en bovendien nog gelukkig getrouwd is en vader van een paar aardige kinderen. Deze trotse bezitter komt, als hij deel uitmaakt van een jury waarvoor een miezerig soldaatje terecht staat wegens poging tot zelfmoord (poging tot zelfmoord is in Engeland strafbaar) plotseling voor het eerst van zijn leven tot de ontdekking dat het er niet op aankomt dat men bezit, maar wat men doet en hoe men sympathi seert met anderen. Tot zijn eigen verbazing krijgt hij van de jury gedaan, dat zij aan haar schuldigverklaring een aanbeveling voor gratie verbindt. En de rechter willigt die aanvraag in. Het slot is dat de jury man voor zichzelf tot de conclusie komt: wij moeten vriendelijk zijn, en elkaar helpen, en niet teveel verwachten, en niet teveel denken. Het motto dat dit verhaal draagt is een stukje dialoog uit een van Tolstoi's werken: „Zie je, broeder, ik las gisteren het Evan gelie van Christus, ons aller Vader; hoe Hij leed en hoe Hij over de aarde schreed, je hebt er zeker wel van gehoord?" „Ja, dat heb ik", antwoordde Stepano- witch, „maar wij zijn mensen die in duis ternis verkeren; wij kunnen niet lezen". Misschien zou ik nog meer moeten ver tellen over de andere drie verhalen in de bundel Five Tales. Liever zeg ik dat Gals worthy zich ook daarin een mens toont, die van de mensen houdt en hen dus niet eenzijdig ziet als alleen maar slecht, ver dorven en louter vervuld van zelfzucht. De mensen zijn ongetwijfeld niet slechter geworden dan in Galsworthy's tijd, maar het is wel heel verrassend hem te lezen als men gewend is aan de moderne roman litteratuur en aan het cultuurpessimisme, dat hij in zijn tijd niet kende. Hij ziet de gebreken van de mens en de ellenden des levens en verbergt ze niet, maar hij ziet ze met mededogen en begrip. R. P. Van onze correspondenten te Londen en Parijs) De Britse regering is gealarmeerd over de rede waarin de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, vrijdag in Parijs scherpe critiek op het Westen uitoefende en een koersverandering in de Franse politiek aankondigde. Al heeft men hier wel oog voor enkele van Pinau's bezwaren, heeft hij volgens Brits oordeel de Atlantische gemeenschap in gevaar gebracht. Vandaar dat sir Anthony Eden zijn Franse collega Mollet heeft uitgenodigd zo spoedig mogelijk naar Londen te komen voor een gedachtenwisseling, die naar men hoopt de eenheid tussen de Westelijke Grote Drie zal herstellen. Mollet heeft de invitatie aanvaard. Waarschijnlijk zullen de twee premiers elkaar nog deze week ontmoeten. Zeker is er in Londen begrip voor Pineau's beseft men dat de Franse regering, wier wens voor gedurfder initiatief op het ge bied van de ontwapening. Ook is men het met hem eens dat er in het Midden-Oosten teveel nadruk op militaire overwegingen wordt gelegd. Pineau sloeg echter de plank mis toen hij beweerde dat het Westen te kort geschoten is in steun aan de Franse politiek in Algerije. Londen herinnert eraan dat Sir Pierson Dixon, de Britse UNO-vertegenwoordiger, Frankrijk krachtig heeft terzijde gestaan tijdens de bijeenkomst van de UNO Assem blee in oktober. Hij heeft zich veel moeite gegeven om de terugkeer van de Franse delegatie te vergemakkelijken. De Britse regering heeft verder alles in het werk ge steld om de wapensmokkel naar Tunesië via Libië tegen te gaan. Overigens ziet men in de toespraak van Pineau een echo van de politiek van Mendès-France. Londen is allerminst gesticht over de mogelijke opening van Franse onderhan delingen met het communistische blok, al ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 MOTOR - BROMFiETSKLEDING Prof. dr. W. H. Keesom, wereldberoemd om zijn wetenschappelijke arbeid op na tuurkundig gebied in het Kamerlingh- Onnes-laboratorium te Leiden, is op 79- jarige leeftijd na een hartaanval overleden. Prof. Keesom was van 1923 tot 1945 hoog leraar te Leiden. Zijn wetenschappelijke arbeid op het gebied van de zeer lage tem peraturen heeft veel bijgedragen tot de faam van het Kamerlingh-Onnes-laborato- rium te Leiden, dat in de gehele wereld als „de koudste plek der aarde" bekend staat. Hij werd op 21 juni 1876 op Texel ge boren. Hij doorliep de h.b.s. te Alkmaar en studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, waar hij in 1900 doctoraal examen deed en in 1904 cum laude promo veerde. Na zijn doctoraal examen werd hij tot assistent van prof. Kamerlingh Onnes te Leiden benoemd bij het Leidse Natuur kundige Laboratorium. In de jaren 1917 en 1918 was hij leraar in de natuurkunde en natuurkundige scheikunde aan de Rijks- veeartsenijkundige School te Utrecht en nadien tot 1923 hoogleraar aan de daaruit voortgekomen Veeartsenijkundige Hoge school. Toen volgde zijn benoeming tot hoogleraar te Leiden als opvolger van zijn leermeester prof. Kamerlingh Onnes. Bij zijn intrede hield hij een toespraak over „Het belang van de tocht naar het absolute nulpunt". Prof. Keesom heeft zijn Leidse leerstoel bekleed tot 1945, doch had zich enige jaren tevoren reeds wegens gezondheidsredenen moeten terugtrekken. In zijn Leidse tijd heeft hij zeer belangrijke arbeid verricht op het gebied van de extreem lage tempe raturen. Opzienbarend was zijn prestatie in 1926: het onder druk in vaste toestand brengen van helium. Daardoor werd hij een probleem meester, dat reeds lang de natuurkundigen over de gehele wereld bezighield. In 1932 slaagde hij erin het (toenmalige) kouderecord van slechts 0,71 graad Keivin boven hel absolute nulpunt te bereiken. Zuiver wetenschappelijk gezien was zijn ontdekking van de tweede fase van vloei baar helium nog belangrijker, evenals zijn arbeid op het terrein van het verschijnsel van de supergeleiding. Op zeer veel nevengebieden heeft prof. Keesom eveneens baanbrekend werk ver richt. Genoemd worden in dit opzicht onder meer zijn onderzoekingen inzake termische eigenschappen van supergeleiders, de ter- mo-elektriciteit, de kristalstructuren, vis- cositeiten, isotermen en d« temperatuur- schaal. Prof. Keesom heeft de resultaten van zijn arbeid neergelegd in talloze tijdschriftarti kelen en in zijn in 1942 uitgekomen stan daardwerk „Helium" uit welk werk de in drukwekkende veelzijdigheid van zijn be langstelling en prestaties te lezen is. Hij was lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, van de Vlaamse Aca demie van Wetenschappen, en correspon derend lid van de „Conseil de la Société d'Encouragement pour l'Industrie Natio nale" te Parijs. Hij was officier in het Franse Legioen van Eer. anti-communistische gezindheid niet in twijfel wordt getrokken, rekening heeft te houden met vijf miljoen communistische stemmen en dat zij met een vredesinitiatief indruk wenst te maken op het Franse pu bliek. Vandaar dat Frankrijk aanstuurt op een schikking inzake ontwapening. Britse waarnemers geloven evenwel dat de Fran sen hun bondgenoten niet in de steek zullen laten en geen eenzijdige stappen zullen nemen. Sommigen echter zien in de rede van Pineau een duidelijke wijziging van de Franse buitenlandse politiek in de richting van neutralisme. Eden zal in zijn gesprek met Mollet trachten na te gaan of dit in derdaad zo is. Eden's uitnodiging kwam slechts 24 uur na de aankondiging dat Mollet en Pineau in mei een bezoek zullen brengen aan Moskou. De nogal opvallende verklaringen over de noodzaak van een radicale hervorming der diplomatie van het Westen, die Chris tian Pineau voor de Anglo-Amerikaanse journalisten heeft afgelegd, blijken een muisje te zijn dat een staartje zal krijgen. Het gesprek Eden-Mollet zal met het oog op de Algerijnse debatten in de Nationale Vergadering pas zaterdag of zondag plaats kunnen hebben. Pineau was tijdens het weekeinde in Bonn om met zijn collega Von Brentano opnieuw over de Saarkwestie te praten. Bij die gelegenheid werd hij al aan zijn jasje getrokken, omdat de Duitsers vrezen dat een her-oriëntatie van de Atlantische poli tiek vooral ten koste van de mogelijkheden van een hereniging van hun land zou kun nen gaan. Intussen vraagt men zich in Franse politieke kringen en in de kranten met spanning, die een mengsel van hoop en ongerustheid is, af, hoe de woorden van Pineau moeten worden uitgelegd. De linkse kranten begroeten de ministeriële ver klaring als een teken, dat Frankrijk een zelfstandiger en bewuster politiek wil voe ren Ze wijzen erop dat onder de vorige regeringen zich herhaaldelijk wrijvingen en tegenstellingen met Washington en Londen op allerlei punten van de buitenlandse po litiek hebben voorgedaan. In deze kringen is men verheugd, dat Frankrijk in de per soon van Pineau nu eindelijk op een ver betering aan wil dringen zonder zelf stel selmatig door de knieën te zakken. Mollet zal van Eden bijvoorbeeld steun kunnen verlangen in Noord-Afrika en in het bij zonder voor Algerije en een gemeenschap pelijke houding kunnen eisen tegenover Egypte en de Arabische Liga. Rechtse bladen, zoals de „Figaro", nemen voorlopig liever aan, dat Pineau, die zijn rede improviseerde, zich op enkele plaatsen versproken zou hebben. De Figaro wijst in een uitvoerig hoofdartikel de regering op alle gevaren van een wijziging van de At lantische politiek ook voor het eigen land, waar de communisten met hun volksfront nieuwe wind in de zeilen zou worden ge blazen. Men tracht zich op de rechter vleu gel van de Franse politiek echter gerust te stellen in de wetenschap dat Pineau en Mollet zich altijd voortreffelijke Europea nen hebben betoond. Van de premier wordt dan ook verwacht, dat hij in Londen de Franse diplomatie wel weer in het rechte spoor van de traditionele Atlantische poli tiek zal weten te brengen. (AFP-Reuter) Pineau heeft zaterdag op een persconferentie te Bonn de verzeke ring gegeven, dat Frankrijks verbonden heid met de Noordatlantische gemeenschap de fundamentele grondslag van het Franse beleid is. Pineau zei, dat een niet geheel juiste uitleg van zijn rede gegeven was. Pineau had gezegd, het met zekere kanten van de Westelijke politiek der laatste jaren in de betrekkingen met het Oosten „in het geheel niet eens" te zijn en voorts, dat er in internationale aangelegenheden geen ge meenschappelijke Brits-Frans-Amerikaan se politiek bestond. Pineau zei in Bonn, dat het „onhandig" van het Westen was ge weest, slechts te spreken over veiligheid, hoewel dit een „absolute noodzakelijkheid" is. De mensen stellen veeleer belang in sociale en economische kwesties dan in een discussie over veiligheid, aldus Pineau Hij zei van oordeel te zijn, dat het Russische vredesoffensief beantwoord moet worden met een vredesoffensief van het Westen. Pineau is gisteren vertrokken naar Ka- ratsji, waar hij deel zal nemen aan de con ferentie van de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie. Pineau verklaarde dat hij met minister Dulles en minister Lloyd de terugtrekking van de Franse expedititio- naire macht uit Indochina zou bespreken. MADRID (AFP) De Spaanse regering heeft een algemene loonsverhoging van 22 percent goedgekeurd. Om zoveel mogelijk een wedloop van lonen en prijzen te voor komen, wordt zestien percent met ingang van 1 april en zes percent met ingang van 1 oktober gegeven. Bovendien zal de duur- tetoeslag verhoogd worden, zodat de totale loonsverhoging zal neerkomen op 27,5 per cent van de huidige lonen. De regering neemt ongeveer driekwart van deze verhoging voor haar rekening door de premies die werkgevers voor so ciale verzekeringen betalen, te vermin deren. Jose Luis Arrese, minister zonder porte feuille en nieuwe secretaris-generaal van de Falange-partij, heeft in een rede te Vallodolid wijzigingen in de partijleiding en een vastomlijnde politiek op lange ter mijn bepleit. Arrese, die benoemd werd na de botsingen tussen Falangistische en anti- Falangistische studenten van de Madri- leense universiteit, verklaarde, kennelijk sprekend over geschillen binnen de partij: „Wij kunnen niet ons hele leven uitleg geven aan hen, die ons critiseren. Zij die menen, dat zij recht hebben critiek te oefenen, moeten verdwijnen voordat wij hen er uit gooien". Arrese sprak niet over het herstel van de monarchie, dat het Spaanse staatshoofd Franco voorstaat. Hij legde echter wel her haaldelijk de nadruk op de noodzaak om het regiem een „juridische structuur" te geven. RABAT (United Press) De Franse autoriteiten in Marokko hebben bekend gemaakt dat gedurende de afgelopen ne gen maanden 470 Marokkanen en Euro peanen door opstandelingen zijn gedood en 1024 anderen zijn gewond. Deze statistie ken over de terreur, die Marokko in toe nemende mate teisterde, werden gepubli ceerd terwijl de Marokkanen hun eindelijk verkregen onafhankelijkheid vierden. Er zijn geen aanwijzingen, dat het terrorisme zal afnemen door de Frans-Marokkaanse overeenkomst. Vrijdag zijn 43 Algerijnse rebellen ge sneuveld in gevechten met Franse troepen. Voorts werden 145 opstandelingen gevan gen genomen. In geheel Algerije staken de rebellen twaalf boerderijen en drie scholen in brand. Zij vermoordden acht burgers, bliezen bruggen op en hakten telefoon palen om. Algerijnse terreur te Parijs De Parijse politie onderzoekt gevallen van terreur, waarbij gemaskerde Algerij nen landgenoten te Parijs intimideerden, om hen te bewegen geld af te dragen voor de Algerijnse verzetslieden in het gebergte van Aures. Het laatste slachtoffer dezer terroristen is de 56-jarige Algerijnse boer Ali Ben Amara, die verleden week in een café in de Arabische wijk van Parijs werd dood gestoken. Het is de politie gebleken, dat Ali een maand geleden naar Frankrijk was gekomen, om zijn aldaar werkende kleinzoons te vragen waarom zij geen geld meer overmaakten aan hun ouders in Al gerije. De jongens hadden daarop geant woord dat de geldzendingen onmogelijk waren geworden, omdat zij gedwongen werden maandelijks duizenden francs bij te dragen aan leiders van cellen dezer Al gerijnse terroristen. Algerijnse caféhouders worden ook vaak De besturen der drie vakcentralen, het NVV, de KAB en het CNV delen mede met grote verwondering kennis genomen te hebben van het zaterdag door de centrale werkgeversorganisatie uitgegeven com muniqué over het opnieuw mislukte loon- overleg in de Stichting van de Arbeid. Door de wijze waarop in dit communiqué het probleem wordt gesteld en de cijfers worden gehanteerd, wordt er, aldus de be sturen der drie vakcentralen, een volkomen verkeerde indruk gewekt van de onder handelingen. In een vandaag te houden bespreking zullen de vakcentralen ook ten aanzien van deze gedragslijn der werkgevers hun hou ding bepalen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Fliegende Blatter: Veie dingen worden alleen ge kocht omdat ze goedkoop of zeer duur zijn. DAYTON, Ohio (V.S.) (United Press) Een vooraanstaande neger-medicus te Day ton, de 65-jarige James Harrston Gunn, is zondagavond vermoord, terwijl hij thuis naar de televisie zat te kijken. Een onbe kende heeft door het venster van de huis kamer een schot op hem afgevuurd, dat dodelijk was. De politie staat voor een raadsel, zegt United Press. Van onze correspondent in Bonn) Adenauer's Christelijk-democratische par. tij heeft zondag bij de verkiezingen in Baden Würtemberg voor de Landdag in Stuttgart goed geboerd. Wel is waar kreeg zij niet zoveel stemmen als in 1953 bij de algemene verkiezingen voor de Bondsdag in Bonn. Toen waren er overigens tien per cent meer stemgerechtigden opgekomen. De C.D.U. heeft nu 42.6 percent van de stemmen behaald, tegen 52.4 bij de alge mene bondsdagverkiezingen in 1953 en tegen 35.9 bij de vorige Landdag-verkie zingen in 1952. De socialisten zijn met 28.6 weer op één na de grootste partij. De Vrije Democraten kregen 16.6 en de Vluchte lingen (B.H.E.) 6.3 percent. De communis, ten, die nog met vier afgevaardigden in de Landdag vertegenwoordigd waren, heb ben de thans noodzakelijke vijf percent niet kunnen halen. De 120 zetels zullen ongeveer als volgt verdeeld worden: C.D.U. 56 (zes meer), socialisten 36 (tevoren 38), Vrije demo craten 21 (twee minder) en de vluchte lingen partij zeven in plaats van zes. De thans gehouden verkiezingen in Ba den-Württemberg (op één na de grootste deelstaat in de Westduitse bondsrepubliek en iets groter dan Nederland) zijn belang rijk, omdat zij naar alle waarschijnlijkheid de laatste Landdag-verkiezingen zijn vóór de algemene verkiezingen voor de Bonds dag in 1957. Men verwachtte te kunnen zien hoe de kiezers zouden reageren op de ommezwaai in Noordrijnland - Westfalen, waar de Vrije democraten de coalitie met de C.D.U. hebben verlaten om er een met de socialisten aan te gaan, en op de split sing in de Vrije democratische partij in Bonn. In Baden-Württemberg zijn de tegenstellingen tussen de partijen nooit zo scherp geweest. De voornaamste partijen: de C.D.U., de socialisten, de Vrije demo craten en de Vluchtelingen vormden er tezamen één grote regeringscoalitie. Alleen de communisten, die nu van de kaart ver dwenen zijn, stonden er buiten. Monarchisten Ook een monarchistische partij, die zich „Volksbeweging voor keizer en rijk" noemt en die door een 58-jarige ambtenares wordt aangevoerd, nam aan de Landdagverkie zingen deel. Deze groep, die voor de Ho- henzollerns in de bres springt, is maar po vertjes georganiseerd en heeft niet vee) aanhangers kunnen verwerven. Zij heeft evenmin als twee andere kleine partijtjes enig noemenswaardig succes mogen boe ken. Tijdbom ERLANGEN (DPA) De Westduitse minister voor atoomkwesties, Strauss, heeft in een rede in de Beierse stad Erlangen een aanval gedaan op de Sovjet-ambassa. deur Zorin, die hij „de specialist nummer éen voor het effenen van de (communis tische) weg naar de macht" noemde. Vol gens Strauss had Zorin indertijd als Sovjet ambassadeur te Praag door het leggen van een „tijdbom" Tsjechoslowakije tot een communistische staat gemaakt. De minister sprak voorts over „zekere Op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay, is na twee weken moeizaam onderhandelen een akkoord bereikt tussen Frankrijk en Frans Marokko. De Marokkaanse premier Si Bekkai (links) en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau tekenden vrijdag het op schrift gestelde akkoord waarin de onafhankelijkheid van Marokko wordt erkend. bedreigd. Zijn zij bereid te betalen, dan worden zij gespaard, weigeren zij beta ling, dan worden vensters en meubilair van hun zaken vernield en soms worden zij, evenals Ali Ben Amara, vermoord. De schrik voor deze te Parijs opererende Al gerijnse terroristen zit er bij hun landge noten zodanig in, dat zelfs vrienden en bloedverwanten van vermoorde slachtof fers, uit vrees voor wraak der terroristen, gewoonlijk de politie geen inlichtingen durven te verstrekken. industriëlen in noord-Duitsland", die van mening zijn dat bondskanselier Adenauer zo vlug mogelijk moet verdwijnen, zodat zij zaken met communistisch-China kunnen gaan doen. Hij doelde kennelijk op Noord- rijnland-Westfalen, waar kortgeleden de Vrije democraten tezamen met de socialis tische oppositie de partijgenoot van de bondskanselier Arnold ten val hebben ge bracht. Te Geulle zijn 20 huizen door het water van de Maas geïsoleerd. De bewoners moeten gebruik maken van bootjes. Een groot ge deelte van Geulle staat blank. De weg BorgharenItteren staat 50 centimeter on der water. Bij Urmond staat het water ge lijk met de dijk. Bij Obbicht staan alleen de uiterwaarden onder water. De laatste vier uren is het water niet meer gestegen. Bij de Koninklijke Nederlandse Papier fabriek te Maastricht is de houten vloer bekisting van een in aanbouw zijnde berg ruimte door het water omhoog gedreven. Zondag is nog zoveel mogelijk hout gebor gen. De bergruimte sluit aan op de nieuwe loswal langs de Maas. De afmetingen van de vernielde vloer waren 30 bij 8 meter. In de loop van deze week zou men begin nen met het betonstorten. Door de over stroming ontstaat er in de werkzaamheden een achterstand van ongeveer een maand. Op het westelijk deel van de Oceaan is de depressie-activiteit thans groot. De de pressies bewegen tot nu toe evenwel in hoofdzaak in noordelijke richting en koer sen dus niet rechtstreeks op Europa af. Wel verplaatst zich een nabij Ierland gelegen gebied van hoge druk naar Frankrijk. In verband hiermede blijft ook morgen de wind overwegend uit richtingen tussen west en noord-west waaien en houdt de aanvoer van polaire lucht aan. Plaatselijk moet de komende nacht nachtvorst worden verwacht. (van hedenmorgen 7 uur) toestand oo .5 geheel bew. zo Helsinki Stockholm sneeuw n Oslo zwaar bew. nw Kopenhagen onbewolkt nwn Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuwbui wnw onbewolkt wzw onbewolkt wnw onbewolkt wnw geheel bew. nw onbewolkt w mist n regen nnw onbewolkt nnw zwaar bew. w zwaar bew. wnw zwaar bew. wzw zwaar bew. w regenbui zzw licht hew. mmo half bew. zw zwaar bew. zzw motregen zzw -9 -4 -2 1 -1 1 3 2 3 0 6 M ■Sc BS V c - zS 0 3 0 0 0,2 1 0,1 2 4 2 1 8 10 7 2 4 2 3 7 11 4 0 7 0 11 10 4 1 1 0 8 2 0,1 6 2 1 9 5 18 4 6 Den Helder licht bew. harde nnw 2 Ypenburg onbewolkt kracht, w 3 Vlissingen onbewolkt mat. wnw 2 Eelde zwaar bew. mat. nw 2 De Bilt half bew. mat. wnw 2 Twente regenbui matige w 2 Eindhoven licht bew. kr. wnw 2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. mat. wnw 2 Neerslag laatste 24 uur. g°0°COCOOOOOOOCOCOOC<aXXX)OOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOO 8 8 WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen noordwest en west. Vannacht tempe ratuur om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 6 maart Zon op 7.17 uur, onder 18.31 uur. Maan op 4.04 uur, onder 12.18 uur. Maanstanden 12 maart 14.36 uur: nieuwe maan 19 maart 18.13 uur: eerste kwartier 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water In Ijmuiden Maandag 5 maart Hoog water: 9.36 en 22.15 uur. Laag water: 4.48 en 17.23 uur. Dinsdag 6 maart Hoog water: 10.53 en 23.39 uur. Laag water: 5.50 en 18.39 uur. 000000000°°°°°°°°a»ooo^^

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1