soepen pen mode show Wereldnieuws GupaHOUTEN STOPSEL van Ceta Bever PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Jongeman demonteerde gevaarlijk projectiel: ontploffing in Castricum Eden zal vandaag het ontslag van Glubb Pasja toelichten Overleg tussen ministers en bouwpatroons Zweedse ijshockeyers redden gezin uit sloot Jordanië belooft verplichtingen van verdrag met Londen na te komen I R O O P De radio geeft dinsdag Incident op het meer van Galilea ocU ió liet zo 2 Eerste lepelaars in ons land waargenomen Jongetje door ijs gezakt en verdronken Bijna 199.000 bezoekers op R.A.I.tentoonstelling Kerkelijk Nieuws Groentesoep speciaal nu de groente schaars en duur is! Auto te water bij Utrecht Vader, trachtend zijn kinde ren te redden, kwam zelf om KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen ..Vatbare" Kinderen...? Westerling voor „ereraad" Twee Israëlische politiemannen gedood Vanavond tienduizendste bezoekster op de Voorjaarsbeurs MATIGE PLANTEN -J MAANDAG 5 MAART 1956 Een projectiel, dat de 24-jarige zoon van de familie B„ wonende aan de Burgemees ter Lommenstraat te Castricum, zaterdag middag even na twaalf uur aan het „demonteren" was in de schuur van de woning, is ontploft. De knal was in wijde omtrek hoorbaar en de gevolgen waren ernstig: de schuur, die tevens als bijkeuken dienst deed, werd geheel uit elkaar gesla gen en de jongeman is zeer ernstig aan hoofd en handen gewond. Hij werd door arts H. J. van Nievelt voorlopig verbonden en vervolgens naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. Zijn toestand is ernstig, doch levens gevaar was zondagavond niet meer aan wezig. Nog meer gevaarlijk speelgoed Onder leiding van adjudant G. A. Ver baan stelde de rijkspolitie een nauwgezet onderzoek in. Men vond een stuk van het geëxplodeerde projectiel, dat door deskun digen wordt onderzocht om de soort vast te stellen. In de woning werden door de rijkspolitie twee mortier-granaten gevonden, waaruit de lading gedeeltelijk verwijderd was. De inhoud was echter nog voldoende om een explosie te veroorzaken. Een aantal scherpe en losse geweerpatronen werden eveneens ontdekt. Het mag een wonder genoemd worden De ministers van Wederopbouw en Volks huisvesting, van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Economische Zaken heb ben vandaag besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers der organisaties van werkgevers en werknemers in het bouw bedrijf over de secundaire arbeidsvoor waarden. Het gaat hier om een verhoging van drie percent in de secundaire sector, waartegen van aannemerspatroons-zijde geen be zwaar bestaat, mits dit percentage mag worden doorberekend in de prijzen. Al leen de katholieke patroons menen, dat dit percentage niet behoeft te worden doorbe rekend. De regering heeft verhogingen in de se cundaire sector toegestaan, mits deze niet tot prijsverhoging leiden. De algemeen en christelijk georganiseer de patroons zijn van mening, dat, gezien de curveprijzen voor de woningbouw, zij zelf de verhoging niet voor hun rekening kun nen nemen. Vanochtend omstreeks acht uur heeft de heer Taapken uit Hilversum, dertien lepe laars op het Naardermeer waargenomen. Hoewel deze vogels normaal reeds eind Fe bruari in onze streken terugkeren wordt het, gezien de weersomstandigheden dei- laatste tijd toch een vroege komst geacht. Een zevenjarig jongetje, dat zich op het ijs van een sloot aan de Klaprozen weg in Amsterdam-Noord had gewaagd, is door het ijs gezakt. Burgers hebben het kind op het droge gebracht. Toegepaste kunst matige ademhaling baatte niet meer. dat niet meer personen zijn gewond, stuk ken muur en hout kwamen bij buren in de tuin terecht. Vele ruiten van de woning van de familie B. werden uit hun sponningen gerukt en ook de voordeur van het huis moest het ontgelden; met slot en al werd de deur uit zijn scharnieren geslagen. De rijkspolitie heeft de roekeloze jonge man nog geen verhoor af kunnen nemen. Er zal tegen hem proces-verbaal worden opgemaakt. Zijn familie wist van de pro jectielen niets af. Zondagmiddag om tien voor zes begon nen plotseling honderden claxons van de tentoongestelde personenautomobielen in het RAI-gebouw te loeien. Tien minuten lang produceerden zij een oorverdovend lawaai ten teken, dat de 36ste tentoonstel ling van de RAI tot het verleden behoorde. Deze expositie heeft een record aantal bezoekers getrokken. Met een totaal van 198.785 bezoekers zijn alle voorgaande ten toonstellingen ver overtroffen. De expositie van personenautomobielen in 1954 werd door 154.700 personen bezocht. Zaterdag was een „stille" dag met 19.000 personen, maar op de laatste dag klom het cijfer tot 22.000. De standhouders zijn niet ontevreden. Over het algemeen heeft men goede zaken gedaan, zowel in dure als in goedkope automobielen. De tentoonstelling heeft vele bezoekers uit het buitenland getrokken, onder meer uit Duitsland, België, Luxemburg, Indo nesië, de Verenigde Staten, Engeland, Italië, Israel en Australië. Ned. Herv. kerk Beroepen te St. Annaland P. Westland te Waarder. Geref. gemeenten Tweetal te Ierseke P. Honkoop te Rijs- sen en M. Blok te Rotterdam-C., van wie eerstgenoemde is beroepen. ADVERTENTIE MAGGI bUt. Leden van het Zweedse ijshockeyteam, dat zondagavond op Houtrust te Den Haag speelde, hebben zondagmorgen de familie V. utt Arnhem, die buiten Utrecht met een auto te water reed, gered. De Zweden reis den met een bus van Duitsland naar Den Haag. Op de Rondweg bij Utrecht reed hen een Nederlandse wagen voorbij, die kort nadien slipte, enige malen kantelde en met de wielen naar boven in een diepe sloot terecht kwam. De Duitse reisleider Hin- richs en de ploegleden Kjell Olson, Berg- ruen en Frederikson sprongen uit de bus en begaven zich te water. De vader had zich reeds uit de auto gered en was bezig z.ijn vrouw naar buiten te trekken. De vier mannen slaagden er in de snel water makende auto op te tillen en te draaien, waardoor het mogelijk werd de drie inzittende kinderen naar buiten te brengen. Een der kinderen, een jongen, was reeds bewusteloos. Hij had water binnen gekregen. Na kunstmatige ademhaling kwam hij bij. Hij was vrij ernstig gewond. De beide andere kinderen werden in de autobus der Zweden zo warm en droog mo gelijk gehouden. Het twaalfjarige dochtertje Marianne had een hersenschudding en modder in de longen. Zij is ter verpleging opgenomen evenals haar broertje. Brand te Amsterdam Kinderen waren reeds in veiligheid gebracht Bij een kleine brand in een benedenwo ning in de Eerste Jan Steenstraat te Am sterdam is de 60-jarige G. Dragt, die zich in de vlammen waagde omdat hij zijn twee kinderen wilde redden, omgekomen. Een tragische bijzonderheid is daarbij, dat de kinderen inmiddels aan de voorzijde van het huis door brandwacht Kroos en agent I.. H. Krekelaar waren gered. De vader, die aanvankelijk aan de achterzijde de tuin in was gerend, was hiervan niet op de hoogte. De driejarige Harm en de vijfjarige Chris werden als gevolg van rookvergifti ging in bewusteloze toestand door een am bulance van de GG. en G.D. naar het Wil- helmina Gasthuis gebracht. Hun toestand is vrij goed, al hebben zij beiden brand wonden opgelopen. De oorzaak van de brand is nog met bekend. De politie stelt er een onderzoek naar in. Atoomspecialist. Prof. dr. Barendregt, een der leidende geleerden van het Reactor Centrum Nederland, zal deze maand naar Pakistan vertrekken om mede te werken bij de oprichting van een afdeling voor kern fysica aan de Federale Universiteit te Karachi. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen dat hoesten met: HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Plafen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Pianorecital. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Orgel en zang. 13.55 Koersen, 14.00 Promenade-orkest. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Alt en piano. 15.50 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Platen, 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinde ren, 19.05 Koorcoocert. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Criminele causerie. 22.15 Viool en piano. 22.40 De Antwoordman. 22.55 Ik geloof, dat.23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Journaal. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.10 Voor de huls- vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen, 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cause rie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Carrousel. 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 15.45 Voor de vrouwen op het platteland. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Emigratie. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der boeken, causerie. 19.20 Metropole-orkest. 19.45 Actualiteiten. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Kamerorkest. 21.40 De stilte na de storm, klankbeeld. 22.00 Viool en piano. 22.35 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 20.00 Journaal en weerberichten. 20.15 Hel den, blijspel. 22.1522.45 Eurovisie: Repor tage van de Zesdaagse te Parijs. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Ritmische muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ritmische muziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwrubriek. 13.15 Kamerorkest en solist. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Symfonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano recital. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Radiokro niek. 21.00 Elektrisch orgel. 21.30 Omroep orkest en soliste. 22.00 Nieuws en weerbe richt. 22.15 De tragedie van Pereguinos, oratorium. 22.5523.00 Nieuws. (Van onze correspondent in Londen) Glubb Pasja heeft gisteren met Sir Anthony Eden op het landgoed Chequers geluncht en hem verslag uitgebracht over de toestand in Jordanië, die tot zijn ontslag heeft geleid. Premier Eden confereerde ook met hoge ambtenaren van de departemen ten van Buitenlandse Zaken en Defensie en met de staf-chefs. In Londen acht men het onwaarschijnlijk dat het ontslag van Glubb Pasja tot drastisch optreden zal leiden zo als het staken van de Britse subsidie aan het Arabisch Legioen of terugtrekken van de resterende Britse officieren, die er deel van uitmaken of er aan zijn toegevoegd. De Britse regering zal trachten de nieuwe crisis in het Midden-Oosten met zo weinig moge lijk ophef te behandelen. Vanmiddag zal Sir Anthony in het Lagerhuis een verkla ring over de gebeurtenissen afleggen. Nu de zaken ook op Cyprus zijn vastge lopen, moet Londen ten aanzien van Jor danië uiterst voorzichtig te werk gaan en, evenals tegenover Egypte, geduld oefenen. Na Jordanië dertig jaar trouw te hebben gediend, is Glubb Pasja ontslagen alsof hij een jongste bediende was. Dat werd blijk baar gedaan om te voorkomen dat de Bedouinen van het Legioen, die grote aan hankelijkheid jegens Glubb Pasja bezitten, in verzet zouden komen. Te laat Het gebeurde wordt in Londen vooral toegeschreven aan het feit dat Groot-Brit- tannië in Jordanië de bakens te laat heeft verzet. Glubb paste in de feodale periode onder koning Abdoellah, maar niet in de ra diens dood radicaal wijzigende omstan digheden, waarin zich de middengroepen, vooral de intelligentia, zo sterk doen gelden als gangmakers van een onmondig, maar opstandig, proletariaat. In Jordanië voltrekt zich een soortgelijk proces als zich in Egypte heeft voorgedaan nadat koning Faroek was afgezet. De jonge koning Hoessein heeft zich echter op het uur van de revolutie tijdig aangepast en veorlopig zijn troon gered. De grote man op het ogenblik is volgens Londen de Jordaanse premier, Samir Rifai, die de held schijnt te zijn van de Arabische nationalisten. Hij bewerkstelligde de ver wijdering van Younes Bahri, de leider van het anti-Egyptische radiostation, dwong de koning zijn anti-Egyptische houding op te geven en Glubb te ontslaan. Rifai zal zich ongetwijfeld doen gelden op de binnenkort te Amman te houden bijeenkomst van de hoofden fVgn ^Arabische staten, waarop ongetwijfeld het anti-Britse ën anti- Israelische front zal worden versterkt. De Verenigde Staten hadden er al enige tijd, tevergeefs, bij Londen op aangedron gen dat Glubb vrijwillig zou heengaan. Het gebrek aan politieke eenheid tussen Washington en Londen is tot nu toe helaas een belangrijke factor geweest in de moei lijkheden in het Midden-Oosten, waar men er zich op toelegt beide Atlantische bond genoten tegen elkaar uit te spelen. Glubbs positie was ondermijnd door de invloed van de Palestijnse vluchtelingen, die politieke rechten eisen. Onder hen zijn duizenden ontwikkelde Arabieren uit het door Ab doellah ingelijfde deel van het vroegere Palestina. Dat deze hierin werden gedwars boomd werd ten rechte of ten onrechte toe geschreven aan Londen en aan Glubb, die achter de schermen de lakens uitdeelde. Glubb werd dan ook door deze verbitterde groep gehaat, omdat hij voorstander was van een vredesregeling met Israel en wei gerde het Arabische Legioen gereed te maken voor de strijd, zoals de koning wil de. Het Legioen waaraan Londen jaarlijks dertien miljoen pond sterling (twee derde van de Jordaanse begroting) schonk, werd als een instrument en symbool van Britse macht beschouwd. De onderdrukking door het Legioen van de onlusten na de protes ten tegen het Bagdad-pact was de druppel, die de emmer deed overlopen. Glubb stond de eenheid van de Arabische staten en hun militaire samenwerking in geval van een oorlog met Israel in de weg. (Reuter/A.F.P.) De Britse minister van Oorlog, Anthony Head, is uit Londen naar het Midden-Oosten vertrokken, waar hij eenheden en installaties van het Britse leger op Cyprus, in de zone van het Suez- kanaal en in Libië zal inspecteren. Voor zijn vertrek verklaarde hij, met de regerin gen van Egypte en Libië zaken van ge meenschappelijk belang te zullen be spreken. Koning Hoessein heeft Zondagavond via de radio verklaard dat Jordanië zijn ver plichtingen op grond van zijn verdrag met Groot-Brittannië zal nakomen. In een regeringsverklaring wordt gezegd dat de aan het „Arabische Legioen verbonden Britse officieren hun taak als deskundigen en opleiders van personeel van het Arabi sche Legioen blijven vervullen." Beide kamers van het Jordaanse parle ment hebben koning Hoessein bedankt voor het „Arabisch maken" van het Jordaanse leger. Duizenden jongemannen zijn zondag door de straten van Amman getrokken onder het zingen van nationale liederen en het' roepen'van' loftuitingen aan"Kef a'd'rës yan K@$g IföëSsein. Premier Samir Rifai heeft ontkend, dat de buitenlandse politiek van Jordanië zal worden gewijzigd. Hij verklaarde dat zijn land goede betrekkin gen met Londen zal bewaren. Het Jordaanse blad „Aljihad" schrijft, dat het Arabische Legioen zich tegen Israel zal richten, als dit land koppig wordt. Nu koning Hoessein en de jonge officieren het bevel voeren, zal dit leger de hoop van de vluchtelingen en de Arabieren vervullen. Het zal oprukken naar Tel Aviv om bezet sebied te bevrijden, aldus het Jordaanse blad. Radio-Moskou heeft verklaard, dat het ontslaan van Glubb Pasja „een gezond vaderlandslievend Arabisch beslui?' is, „ge heel in het belang van de vrede in het Nabije Oosten." De radio zegt, dat Glubb Pasja, „een trouwe dienaar van net kolo nialisme," in december had getracht „Jor danië in de gevangenis van het verdrag van Bagdad te stoppen." Premier Said Ghazzi van Syrië heeft medegedeeld, dat Syrië, Egypte en Saoedi Arabië bereid zijn Jordanië onmiddellijk financiële hulp te bieden ter vervanging van de jaarlijkse Britse schenkingen. De heer Westerling heeft medegedeeld, bereid te zijn, voor een „ereraad" onder leiding van de voorzitter van de „Neder landse Conservatieve Partij", de heer P. J. Galliard, te verschijnen, echter „niet voor het afleggen van rekening en verant woording, maar om de voorzitter van de N.C.P. opheldering te vragen over enkele punten, die nog steeds duister zijn geble ven". Westerling heeft ontkend ooit enige gel delijke bijdragen van de N.C.P. te hebben ontvangen. JERUSALEM (United Press) Syrische troepen hebben zondagochtend twee Israë lische politieboten op het meer van Galilea aangevallen en twee politiemannen gedood. Twee anderen werden gewond en gevan gen genomen. De lichamen van de over leden politiemannen, die kort na hun ge vangenneming stierven, zijn aan de Israë lische autoriteiten teruggegeven. In Damascus verklaarde een Syrische militaire woordvoerder dat „verscheidene Israëlische boten hadden getracht te lan den met het doel gewapende eenheden voor spionagedoeleinden aan land te zetten" en dat zij waren teruggedreven. Volgens een Israëlische militaire woord voerder was een politieboot op patrouille gestrand bij de noordoostkust van het meer. Toen een andere boot ter assistentie kwam, vielen de Syrische eenheden beide boten aan, aldus de woordvoerder. De Israëlische politie had het vuur met geweren beant woord. Later werd gemeld, dat twee gewonde politiemannen bij de Israëliërs waren teruggebracht. Een Israëlische officier en een waar nemer van de UNNO zijn naar de plaats van het incident vertrokken om een onder zoek in te stellen. Op zaterdag en zondag heerste er een ge zellige drukte op de Haarlemse Voorjaars beurs. Reeds bijna 7000 bezoekers passeer den de loketten. Onder hen werden als prij zen uitgereikt een stofzuiger, een naai machine, een radiotoestel en vele tientallen kleine praetische geschenken. Wellicht zal vanavond de 10.00ste bezoekster ontvangen kunnen worden. Haar wachten vele ver rassingen. c ADVERTENTIE V oor a 9; r s - bij ADVERTENTIE VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Voor deze show, welke gehouden wordt op Vrijdag 9 Maart a.s. in ons gebouw Grote Houtstraat 54 te Haarlem des namiddags te 2.15 uur, is nog een beperkt aantal toegangskaarten verkriigbaar. Entreeprijs f 3.50 p.p. inclusief sted. belasting met inbegrip 'an een The-complet. Tel. 1 1955 Gratie. De Egyptenaar Ali Isa, die in Irak tot vier jaar gevangenisstraf was ver oordeeld op beschuldiging van samen zwering tegen het pact van Bagdad, heeft gratie gekregen. Men verwacht, dat hij spoedig naar Egypte mag ver trekken. Beschoten. Het Britse schip „Dorinthia" is vanaf een kusteiland beschoten toen het Foochow aan de Chinese kust verliet. Er vieletï geen slachtoffers en de „Dorin thia" kon haar reis vervolgen. Op 27 november onderschepte een nationalis tisch oorlogsschip de 3,599 ton metende „Dorinthia" voor de monding van de rivier de Min, maar liet de Brit latei- gaan. Utnodigingen. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, president Eisenhower en president Coty van Frankrijk beho ren tot de veertig staatshoofden, die zijn uitgenodigd om het huwelijk van de filmactrice Grace Kelly en prins Rai nier III van Monace, dat op 18 april in Monaco wordt gesloten, bij te wonen. Van ambtelijke zijde te Monaco is ver klaard, dat nog geen „officiële" ant woorden zijn ontvangen op de uitnodi gingen. De.Europese aristocratie begint haar neus op te trekken voor het huwe lijk orndiat er teveel publiciteit aan ge geven wordt. Afgesneden. Vierendertig personen 32 Afrikanen en twee blanken zijn om het leven gekomen bij een ontploffing in een steenkolenmijn in Portugees Oost- Afrika. Op de ontploffing volgde een instorting van mijngangen, waardoor de 34 mijnwerkers werden afgesneden. Ongewenst. Perzië heeft de terugroeping binnen een week geëist van majoor Koeznetsov, de Russische plaatsvervan gende militaire attaché in Teheran, die vorige week beschuldigd is van spio nage. Militairen. Het Egyptische kabinet heeft een nieuwe kieswet goedgekeurd, welke militairen in staat zal stellen zich bij verkiezingen kandidaat te stellen. Pre mier Nasser en de andere leden van de oorspronkelijke militaire Junta kunnen dan in het leger blijven en tegelijkertijd het land regeren. De Egyptische vrou wen krijgen voor het eerst kiesrecht. Vernederend. Abbé Pierre zal zijn voorge nomen bezoek aan 's-Gravenhage niet kunnen afleggen omdat hij ziek is. Voor de Franse televisie heeft hij een beroep op de Franse natie gedaan om een groot scheepse campagne voor het bouwen van woningen in te zetten. „Het is ver nederend", zo zei hij, „dat Duitsland in 155 een half millioen woningen bouwde en Frankrijk slechte 180.000. Waarom twisten de politici over steun aan bij zondere scholen, terwijl babies geen bed hebben om in te slapen? Waarom kan er wel een auto-industrie opgebouwd wor den en niet een even grote industrie voor de bouw van woningen? zo vroeg abbé Pierre. Onvermijdelijk. Prémier Nebroe van India heeft in een openingsrede voor de 29ste jaarvergadering van de Indiase federa tie van Kamers van Koophandel te N'ié'uW 'DeTHWèëzé'gd, flat' 'op'dë lange duur een- socialistische -maatechappij- vorm onvermijdelijk is. Hij riep op tof een vermindering van de groeiende eco nomische ongelijkheid tussen de landen en veroordeelde het gebruik van geweld als een „uit de tijd geraakte" methode voor het oplossen van nationale en in ternationale problemen. Doodstraf. De Labourafgevaardigde Silver man, de indiener van eetn wetsvoorstel om in Groot-Brittannië de doodstraf voor moord af te schaffen, heeft een anoniem schrijven ontvangen, waarin hem werd meegedeeld dat hij en vijf van zijn medestanders binnen 24 uur zullen sterven als het wetsvoorstel wordt aanvaard. De brief was onder tekend door „X-l" en „X-2". Epidemie. Een kinderverlammingsepidemie, die sinds het begin van het jaar in Bue nos Aires en omgeving heerst, is nog niet tot staan gebracht. Per dag worden gemiddeld dertig nieuwe gevallen aan gegeven. Het aantal sterfgevallen is ge ring. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden en heb merendeel van de zwembaden is gesloten. Met hefschroef- vliegtuigen worden over de nabijgelegen moerassen ontsmettende middelen ver spreid. Aangewezen. Generaal-majoor Iskander Mirza, thans gouverneur-generaal van Pakistan, zal vandaag tot de eerste pre sident van de Pakistaanse republiek worden uitgeroepen. Aandere kandida ten zijn niet gesteld. 68. Nu ging het in snelle vaart naar Hoef ijzer-vallei. De struisvogel had er echt ple zier in en liep als een gevederde locomo tief. „Hoera!", riep Panda, „we gaan zeker even hard als die boemeltrein! Nu zullen we tóch lekker nog op tijd aankomen!" „Ik vind het zelfs prettiger reizen, dan in die benauwde wagon", merkte de ontdekkings reiziger op, „ik mis hem helemaal niet" Er was echter iemand, die de wagon wel dagelijk miste en dat was de treinconduc teur. Deze ijverige beambte wilde zich juist naar de laatste wagon begeven om de kaar tjes te controleren en stapte bijna in de lege ruimte. „Wel alle rollende drommels op een spoorbaan!", riep hij uit, „de wagon is weg!FOETSIE! Het is bar, wat er tegenwoordig al niet gestolen wordt! Hier zal ik, geloof ik, toch wel rapport over moeten maken!" En hoofdschuddend over de oneerlijkheid van de wéreld, ging hij zijn wagen weer in. MENSEN EN DIEREN willen zich wel eens te buiten gaan aan al te overvloedige maaltijden, waardoor zij zich over-eten. En het wil me voorkomen dat dieren in dit opzicht nog iets matiger en bescheide ner zijn dan mensen, terwijl er voor hen bovendien in de meeste gevallen ook wel een reden voor hun gulzigheid is aan te wijzen. Wanneer wolven zich bijvoorbeeld volsla gen ongans eten aan het vlees van een buitgemaakte eland, kan deze schrokkerigheid ze ker verontschuldigd worden door het feit dat de wolven niet aan overvloed gewend zijn en van de geboden gelegenheid zo ruim mogelijk gebruik moe- V ten zien te maken. Maar goed, kunnen mensen en sommige dieren dus wel eens (of meermalen) on matig zijn en daardoor hun organisme schaden, van planten kunnen we dit on mogelijk zeggen. Het komt nooit voor dat een plant, nadat aan de grond de nodige voedingsstoffen zijn toevertrouwd, de vol gende dag slap en lusteloos tegen de grond ligt omdat hij zijn organisme te overvloe dig met voedingsstoffen heeft overladen. De plantenwortels weten uit de overvloed in de grond een juiste en afgemeten keus te doen en van onmatigheid kan niet wor den gesproken. (Wel kan de plant door overbemesting van de grond schade lijden, maar dit komt doordat de verhoudingen in de bodem ten nadele gewijzigd zijn, wat dus weer iets anders is). Hoe het ook zij, de plant gedraagt zich in dit opzicht gelijkmatiger dan vele le vende wezens, niet omdat planten beschei den of matig zijn, maar omdat hun voe ding en stofwisseling aan vele regels in de natuur gebonden zijn, terwijl mensen en vele dieren kunnen eten, of niet eten, naar eigen goeddunken, en dus een eigen keus kunnen laten gelden. De plant die door het zonlicht in staat wordt gesteld uit koolzuur en water zetmelen te ver vaardigen, kan dit proces uitsluitend ten uitvoer brengen tijdens het daglicht. Zelfs al. zou de plant kunnen denken, en van opvatting zijn dat ze deze voedingsstoffen ook 's avonds en 's nachts wel tot zich zou willen nemen, dan zou het haar toch onmogelijk zijn aan deze gulzigheidsdrang gevolg te geven, omdat de na tuur nu eenmaal een bepaald aantal licht-uren tijdens de dag voor haar ter beschikking heeft gesteld. Gaan we deze gang van zaken kunst matig veranderen, dan blijken ook som mige planten zich te kunnen over-eten, en zij gaan hiermee zelfs door tot de dood er op volgt. Zulks in tegenstelling tot de dieren, die hun overladen maag tenmin ste enige tijd rust gunnen. Tomatenplan ten die in voortdurende belichting staan, zullen bijvoorbeeld binnen enkele weken afsterven. De geel geworden bladeren blij ken vol zetmeel te zitten die klaarblijkelijk niet kan worden afgevoerd. Het ver voer van deze stoffen schijnt n.l. in het donker gemakkelijker plaats te vinden dan in het licht, zodat de plant aan een overmaat van koolhydraten als het ware is gestikt. O ja, nu nog iets over de boemerang, het veel verbreide wapen, waarvan velen den ken dat het uitsluitend in Australië thuis hoort. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2