Nederlandse damtitel 1956 voor Haarlemmer De Jong POMMELTJE Newcastle United door Sunderland uitgeschakeld voor de beker Hockeyers oefenden in Hilversum op zeer slecht bespeelbaar veld Fraaie overwinning van onvolledig White Stars op Deco(45-28) Moord met staatsie De Mos opnieuw de beste tennisleraar UCI treedt op tegen doping bij renners BMHC'er Bouwman nog niet in vorm Eenzame race voor de geschorste Wes Santee FEUILLETON 4 VOETBAL IN ENGELAND Judo Nederlandse judoërs te sterk voor Belgen Wereldkampioenschappen 1957 in België Zesdaagse in Parijs Nederlander De Jongh won Gent—Yperen Oefenwedstrijd voor het Nederlands hockey-elftal Nederland schrijft in voor Olympisch hockeytoernooi BMHC'ers Honnebier en Minnema in B-elftal Spanning in hoofdklasse bij dames-parenwedstrijden De basketbalcompetitie Voetbal Nog geen landelijke belangenvereniging eerste klasse amateurs Deelnemers uit negentien landen naar Tokio Interessante basketbal wedstrijden in Haarlem door Wil Wanting M A A N D A CJ 5 M AART 1956 De vier wedstrijden in de kwartfinales voor de Engelse beker trokken samen meer dan 274.000 toeschouwers. De tweenul overwinning van Sunderland op Newcastle United betekende een wraak voor de ne derlagen met zeséén en drieéén welke de ploeg met Kerstmis tegen de beker houders had geleden. Midvoor Holden nam beide doelpunten voor zjjn rekening, het eerste veertig minuten na de aftrap en het tweede zeven minuten voor het einde. Newcastle, dat thans uitgeschakeld is, had drie van de laatste vijf finales in Wem bley gewonnen en veertien bekerwedstrij den gespeeld zonder nederlaag. Birminghams kansen op de beker moeten nog hoger worden aangeslagen. Tegen dit elftal, dat snel is en fors speelt, kon Arse nal niet op. De halflijn van Birmingham beheerste het spel en hield de onsamen hangende, simpel spelende Arsenal-aanval in bedwang, terwijl ze tevens de openingen uitbuitte in de telkens in het nauw ge brachte verdediging van de Londenaren. De doelpunten van Birmingham kwamen voor rekening van rechtsbuiten Astall, linksbinnen Morphy en midvoor Brown. Rechtsback Charlton maakte met een schot van meer dan twintig meter het tegenpunt voor Arsenal. De beste verrichting, wat het schieten aangaat, van de vier bekerwedstrijden komt op naam van Dick die drie doel punten scoorde voor West Ham United, de enige overgebleven tweedeklasser, tegen Tottenham Hotspur. En het grootste aan tal toeschouwers: 76.129 werd geregistreerd bij de wedstrijd Manchester CityEverton, door eerstgenoemde club gewonnen. Ever- ton speelde fraai voetbal in de eerste helft Tijdens de Cup-wedstrijd Arsenal-Rir- mingham City scoorde de Londense back Charlton van ruim. twintig meter afstand. Zijn collega Hall maakte wel een zweef- duik, maar kon de bal niet meer bereiken. Naderhand bleek dat niet zo erg te zijn, want zijn ploeg won toch met drie-één. en nam de leiding door een schot van de midvoor Harris, die van dertig meter af stand raak schoot. Maar na de rust ging het lang zo goed niet meer, terwijl de City sterk kwam opzetten en scoorde door Ha yes en Johnstone. De league In de eerste divisie van de Engelse league heeft Manchester United de voorsprong van zes punten op Blackpool behouden. Beide clubs wonnen: de United versloeg Chelsea met viertwee en Matthews had een groot aandeel in de vijféén zege van Black pool op West Bromwich. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de zesde ronde van de Engelse beker luiden: Arsenal—Birmingham City 13, Manchester CityEverton 21, Newcastle UnitedSunderland 02, Tottenham Hot spurWest Ham United 33. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Aston VillaCharton Athletic 11, BlackpoolWest Bromwich Albion 51, Bolton WanderersSheffield United 21, ChelseaManchester United 24, Ports mouth—Burnley 31. De laatste dag van de nationale kam pioenschappen voor oefenmeesters op over dekte banen heeft niet veel spanning ge bracht. In alle wedstrijden, waarbij steeds om drie gewonnen sets werd gespeeld, slaagde geen der verliezers er in ook maar een set op hun naam te brengen, zodat het geheel een betrekkelijk eenzijdig verloop heeft gehad. Voor J. de Mos waren de re sultaten weer bijzonder gunstig: zowel in het enkelspel als in het dubbelspel, waarin hij Mulder als partner had, legde hij beslag op de titel. In het enkelspel zelfs voor de zesde achtereenvolgende maal. In de halve finale werd Buytelaar met 64, 63, 61 gemakkelijk terug gewe zen en in de finale tegen Mulder, die in de halve eindstrijd met 6—2, 64, 63 van Parlevliet won, is de overwinning van De Mos geen moment in gevaar geweest. De Mos speelde in tegenstelling tot Mulder zeer geconcentreerd. Met zijn uitstekende techniek en prachtige volleys had hij zijn tegenstander snel in zijn macht (64, 64, 6—2). Het dubbelspel gaf evenmin weinig strijd te zien, want Parlevliet en Haazebroek konden tegen de hechte, combinatie De Mcxs—Mulder weinig uitrichten. Wel viel het op, dat de zwakke punten in het spel van Mulder te weinig door Parlevliet Haazebroek werden uitgebuit (61, 63, 62). De veel sterkere aanval en betere techniek van De Mos en Mulder bezorgden hun de zege. Geen enkele partij ging verloren In een kille zaal werd in Antwerpen een officiële landenwedstrfjd judo België—Ne derland gehouden, die in een overwinning voor onze landgenoten is geëindigd. Amster dam won een stedenwedstrjjd van Antwer pen. Geen enkele Nederlandse deelnemer verloor een partij. De uitslagen van de landenwedstrijd waren: Dadema (Hilversum) verslaat Cloos (België); Essink (Eindhoven) verslaat Frenay (België); C. de Waal (Utrecht) onbeslist met Derouck (België); Van de Dolewaard (Utrecht) onbe slist met Darquenne (België); Geesink (Utrecht) verslaat Begaud (België). Resultaten van de stedenwedstrijd: Bruins (Amsterdam) verslaat Van Camp (Ant werpen; Vissers (Amsterdam) verslaat Con (Antwerpen); Keppel (Amsterdam) verslaat Deudehs (Antwerpen); Worms (Amsterdam) onbeslist met Coppieters (Antwerpen). Een partij buiten mededinging tussen de Amsterdammer Wagenaar en de Antwerpe naar Van Camp eindigde onbeslist. Op hef congres van de UCI (Internatio nale Wielersport-organisatie) werd bij ac clamatie een voorstel aangenomen betref fende de bestrijding van de doping. Voor taan kunnen renners voor of tijdens wed strijden aan „speekselproeven" worden onderworpen. Het congres heeft diverse wijzigingen van het reglement voor de wereldkam pioenschappen goedgekeurd. Zo zal de rol voor de motoren der gangmakers bij de stayerwedstrijden worden teruggebracht van 60 tot 40 centimeter. Met 43 tegen 30 stemmen werd besloten tot de instelling van een individueel wereldkampioenschap in het kunstrijden. De organisatie van de wereldkampioen schappen in 1957 cyclo-cross, weg- en baankampioenschappen en cycle-ball is of ficieel toegewezen aan België. Spanje, dat eveneens kandidaat was, heeft zich op het laatste ogenblik teruggetrokken om de Belgische kandidatuur niet te schaden. De baankampioenschappen zullen in Rocourt worden gehouden. Voor de wegkampioen- schappen heeft de Belgische bond twee circuits op het oog, die in mei geïnspec teerd zullen worden door de leden van de technische commissie. Voor de wereldkampioenschappen in 1958 hebben Frankrijk, Nederland en Spanje zich reeds kandidaat gesteld. Zwitserland is kandidaat voor het wereldkampioenschap cyclo-cross in dat jaar. Voor 1959 heeft Zwitserland zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de wereldkampioenschap pen op de weg en op de baan en voor het cycle-ball kampioenschap. De beslissing zal vallen op het voorjaajeongres van de UCI in 1957. Zondagavond luidde de stand in de zes daagse in Parijs: 1. GillenCarraraVon Bü- ren (Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland) 96 punten; 2. SenfftlebenForliniHassen- forder (Frankrijk) 89 pt.; 3. PlattnesRith Bucher (Zwitserland) 79 pnt.; 4. AcouVan DaelenRyckaert (België) 75 pnt.; 5. Poblet BoverTimoner (Spanje, Frankrijk) 51 prat.; 6. Haan—PlantazDerksen (Nederland) 51 pnt. Zaterdag is in Utrecht de vijftiende en laatste ronde van het toernooi om het per soonlijk damkampioenschap van Nederland gespeeld. Met 21 punten bezette De Jong uit Haarlem de eerste plaats in de eind stand. Hij veroverde hiermede de Neder landse damtitel. De resultataten waren: EdinkVan Hecrde 1—1; Gordijn—Roo- zenburg 11; BomHuisman 11; Ter louw— J. Beeke 0—2; Keiler—De Jong 02; W. BeekeJurg 11. Sinke was vrij. De partij tussen Kinnegin en Van Dijk werd uitgesteld. De voorlopige eindstand luidt: 1. De Jong (Haarlem) 21 punten; 2. en 3. Bom (Rotterdam) en Huisman (Leiden) beiden 18 punten; 4. Van Dijk (Wageningen) 15 punten (uit 13 partijen); 5. t/m 8. J. Bee ke (Weesp), Gordijn (Den Haag), Roo- zenburg (Rotterdam) en Terlouw (Bode graven) ieder 15 punten; 9. Keiler (Am sterdam) 14 punten; 10. t/m 12. Edink (Veenendaal), Van Heerde (Amsterdam) en Jurg (Almelo) 12 punten; 13. en 14. W. Beeke (Amsterdam) en Sinke (Goes) ieder 10 punten; 15. Kinnegin (Den Haag) 6 punten (uit 13 partijen). Tweekamp Met het oog op vrijstellingen van het spelen van een voorronde voor het per soonlijke damkampioenschap 1957 moeten Bom en Huisman, die ieder met 18 punten eindigden, een tweekamp spelen. Hetzelfde geval doet zich voor met de spelers, die allen met 15 punten eindigden. Het zijn J. Beeke, Gordijn, Roozenburg en Terlouw..Het totaal van Van Dijk is uiter- f aard nog niet bekend. Bovendien wil men een juist beeld van de krachtverhouding hebben met het oog op het toernooi om het wereldkampioenschap. Er mogen na melijk meer Nederlandse spelers deelne men, indien een of meer buitenlanders zich terug trekken, dit om het vastgestelde aantal deelnemers te handhaven. Huldiging De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Dambond de heer A. C. Busch wenste De Jong met zijn fraai succes ge luk. Voorzitter Warmendam sprak woor den van hulde voor de dammers van Ken- nemerland. Voorzitter K. de Jong bood bloemen aan. De heer A. de Jong felici teerde in zijn kwaliteit als voorzitter van „Het Oosten" zijn zoon. Keiler is voor de eerste keer in zijn der tigjarige dammersloopbaan niet bij de eer ste zes geëindigd. Hij zal als grootmeester alleen nog deelnemen aan het wereldkam pioenschap 1956. Daarna zal hij niet meer achter het dambord in toernooien ver schijnen. De Nederlander De Joragh heeft de wed strijd GeratYperen voor amateurs gewon nen in een tijd van 3 uur 53 min. voor de 137 kilometer. Tweede op een lengte werd Pavard (Frankrijk), derde Groot (Neder land) en vierde Simon (Frankrijk). De Ne derlander De Ruyter plaatste zich twintigste. Met het oog op de wedstrijd tegen België B, die zaterdag 10 maart In Eindhoven wordt gespeeld, trad het Nederlandse B-team za terdagmiddag voor een laatste oefenwed strijd aan. Hoewel de tegenpartij, spelers van het officiële nationale elftal, in alle opzichten heter en sterker speelden dan de B-ers, ein digde de ontmoeting in een gelijk spel, waar bij het doelpunt van de A-spclers bovendien nog dubieus was. De elftalcommissie had voor de wedstrijd het hockeyveld in Hilversum uitgekozen, een van de weinige velden dat na de vorstperiode weer bespeelbaar genoemd werd. Maar wer kelijk hockeyspelen was op dit hobbelige en harde veld bijna niet mogelijk, hetgeen al spoedig bleek toen de wedstrijd in een echt „oefenpartijtje" ontaardde. De spelers van het nationale elftal, waarin Gerrits op de rechtshalfplaats Wagener, die ziek was, op zeer verdienstelijke wijze ver ving, demonstreerden hun betere techniek, hetgeen vooral tot uiting kwam in het on danks de slechte omstandigheden zuiver plaatsen en stoppen van de bal. Tot fraaie combinaties konden echter ook zij niet komen. De beste manvan het veld was aanvoerder Dick Loggere. Bouwman daarentegen zagen w(j een viertal fraaie kansen, waaruit hjj anders onhoudbare doelpunten weet te ma ken, volkomen missen. Hooghicmstra was na zjjn verblijf in Amerika waarvan hij pas en kele weken geleden is teruggekeerd nog niet Met het oog op de hockeywedstrijd België Nederland heren, welke zondag 18 maart in Brussel wordt gehouden, zal op zondag 11 maart in Bilthoven een oefenwedstrijd wor den gespeeld tussen het A-team en een com binatie. Voor deze ontmoeting is de combi natie-ploeg als volgt samengesteld: Doel: De Ruyter (DKS). Achter: Houwen (Venlo) en De Laive (Kam pong). Midden: Van Veen (Zwolle), Koenderink (DKS) en N.N. Voor: Van Uchelen (Hilversum), Bouma (HHIJC), Pool (TOGO), Laumans (EMHC) en Gielen (Be Fair). De linkshalf zal nog nader woredn aange wezen. Het A-team komt in dezelfde opstelling als in de oefenwedstrijd tegen het B-team in Hilversum op het veld. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft door middel van een brief aan de secretaris van de Internationale Hockey Federatie, de heer R. Franck in Brussel, ons land officieel ingeschreven voor het Olympisch hockey toernooi in Melbourne. Voor de heren hockeywedstrijd Neder land BBelgië B, die zaterdag 10 maart in Eindhoven wordt gespeeld, is het Neder- uands B-team als volgt samengesteld: Doel: Honnebier (BMHC) Achter: Terlingen (Be Fair) en Marres (Laren). Midden: Alma (HDM), Minnema (BMHC) en Overdijkink (SCHC) Voor: Van der Rovaart (HDM), Zwier (SCHC), Coehorst (Venlo), Hillen (Groen Geel) en Van Beaumont (TOGO). De opstelling van het Belgisch elftal luidt: Doel: Frère; achter: Rensburg en Frissen; midden Fonteyrae, Remy en Bosmans; voor: Marionex, Debbaudt, Beemaert, Musc en Biava. voldoende ingespeeld. Bij hem ontbraken nog zjjn snelheid en verrassende voorzetten. De gunstige uitlsag van de ontmoeting was voor de B-spelers voornamelijk te danken aan de uitstekende backs Marres (Laren) en Terlingen (Be Fair). Terlingen, die een jaar in Turkije is geweest, is zijn goede vorm niet kwijtgeraakt. Hij was een zeer betrouwbare verdediger, die tezamen met Marres verdien stelijk werk verrichte. In de voorhoede vie len de beide binnenspelers Hillen (Groen Geel) en Zwier (SCHC) het meest op, terwijl ook Van Baumont op de linksbuitenplaats een naar omstandigheden vrij goede partij speelde. Middenvoor Coehorst (Venlo), die Mulder volkomen verraste met een schot van rechts, as waarschijnlijk zelf nog het meest ver baasd over zijn succes, waarmede hij zijn ploeg in de tweede helft de leiding gaf. Het tekort aan techniek tegenover de A- spelers, die ook gedurende de vorstmaanden getraind hebben, werd door de jongere ploeg opgeheven door enthousiaster en feller spel. In plaats van zich te laten insluiten door technische demonstraties van de geroutineer de A-spelers, vochten zij daar zo goed en zo kwaad als het ging tegen, en niet zonder succes. Na vijf van de zes te spelen wedstrijden heerst er nog volop spanning om de leiding in de hoofd- en tweede klasse van de dames- parenwedstrijden in het district Kennemer- land van de Nederlandse Bridge Bond. In de eerste klasse zullen de dames Doornik en Kluit hun veilige voorsprong wel behouden, doch of dit ook gezegd kan worden van het leidende paar in de hoofdklasse valt te be twijfelen, daar hun naaste concurrenten de laatste wedstrijden steeds sterker zijn gaan spelen. De stand luidt: Hoofdklasse: 1. Blom-Meijer 295%; 2. Bros- soirs-Fabel 282; 3. Kieck-Vos 280'/2; 4. Bou- man-De Groot 275%; 5. v. Hoolwerff-Mulder 271'A>; 6. Bergisch-De Vries 270%; 7. Cohen- v. Hensbergen 268Vi8. v. Hees-Wafelaar 256; 9. Van Dijk-Otto 251; 10. v. Eekelt-Meesman 250. Eerste klasse: 1. Doornik-Kluit 304; 2. Boon- Huisman 288%3. Brouwer-Joustra 285'Ir, 4. Broer-Wulff 283'/2; 5.. Hillinga-Schaper 277Va 6. De Beste-Mees 273%; 7. Bakker-v. Leeuwen 260'% 8. Kuiper-Wakker 258%; 9. Schreuder- Versluijs 244; 10. Van Dijk-Van Wijk 224V2. Tweede klasse: 1. Heldoorn-Suurland 361; 2. Bieler-Daniëls 360; 3. Breedveld-Srokkreef 349%; 4. Philippo-Riemens 347'/a; 5. Spren- ger-Teunissen 347l/j; 6. v. Megeren-Proper 341; 7. Bom-Kampinga 340%; 8. Bakker-De eeuw 327>/z; 9. Smolenaars-v. Wijk 322; 10. v. d. Laar-Peper 320; 11. Endenburg-Rosies 303; 12. Van Manen-Stobbe 290. Het in de overgangsklasse A van de bas ketbalcompetitie leidende White Stars he renteam heeft het in de lastige uitwedstrijd tegen het Haagse Deco gepresteerd om met slechts vijf spelers toch een overtuigende 4528 zege te behalen. Voor de Haarlem mers was deze uitwedstrijd bijzonder moei lijk, want niet alleen kwam een gedeelte van de ploeg door autopech niet verder dan Sassenheim. doch ook moest aanvoer der Rip door een enkelblessure de strijd op halve kracht uitspelen. Ondanks het feit dat precies met vijf spelers kon worden begonnen, was de eer ste helft van deze belangrijke ontmoeting reeds direct voor de Haarlemmers, zodat de rust reeds met een veilige 2512 voor sprong inging. Ook na de hervatting bleef het team, ondanks de vermoeidheid dopper volhouden, zodat het einde van deze ont moeting een verdiende 4528 zege bracht voor de Stars, door welke zege de leiding in dze klasse behouden bleef. Het IHJ-team moest het in deze zelfde klasse opnemen tegen het Delftse studen tenteam Punch, waarvan reeds eerder in Haarlem gewonnen werd. De Haarlem mers waren er echter in deze ontmoeting geheel uit, zodat de Delftenaren geen moeite hadden op duidelijke wijze revan che te nemen voor de geleden nederlaag (44—19). Ook het herenteam van Typhoons maak- „Tja, tja, tja, hum, hum, humdan zullen we dit jongmens maar eens aan de tand voelen.'", zei één van de heren. „Maar maar ik héb geen kiespijn!", riep Pommeltje verschrikt. Ze bedoelden echter alleen maar, dat ze hem een examen zouden afnemen. „Hum, hum, hum vertel me maar eens: hoeveel is 36548052 maal 6299472527?", vroeg de oudste heer. Pommeltje keek angstig en verschrikt. „Datdat w-w-weet ik niet meneer!", stamelde hy. De Bollebozen keken ernstig op hem neer. O, niet? Vertel dan maar eens: wie was Aristoteles? En wie heeft het summelibum- mium ontdekt? En hoe heet een vleermuis in het Grieks? Pommeltje staarde met een domme open mond en kon geen antwoord geven. De heren keken elkaar ernstig aan en schudden de wijze hoofden. 45-46 Onder voorzitterschap van de heer E. C. Bogerd hebben in hotel „Terminus" in Utrecht tien amateur eerste klassers za terdag vergeefs getracht te komen tot de oprichting van een landelijke belangen vereniging. Het initiatief voor deze verga dering was uitgegaan van de ZEKA (zuide lijke eerste klasse amateurs). Aan de vruchteloze discussie maakte de afgevaardigde van Kimbria na ongeveer twee uur een einde. Op zijn voorstel werd besloten de afwijkende standpunten voor te leggen aan alle eerste klasse amateur- herenigingen. Na de reacties hierop kan alsnog worden overgegaan tot een verdere bespreking. Zijn inziens waren ter verga dering te weinig eersteklassers aanwezig om te kunnen beoordelen in hoeverre be langstelling bestaat voor de oprichting van een landelijke belangen organisatie van eerste klasse amateurverenigingen. Voordat de eersteklassers in kennis zul len worden gesteld van de standpunten, zullen de ZEKA en de Landelijke Bond van Amateurverenigingen nog een bijeen komst hebben om zich nader te beraden. Tafeltenniskampioenschappen Voor wereldkampioenschappen tafeltennis, die van 2 tot 11 april in Tokio zullen worden gehouden, zijn negentien inschrijvingen bin nen gekomen. De deelnemende landen zijn Aden, Australië, Brazilië, China, Tsjechoslo- wakije, Egypte, Engeland. Frankrijk, Duits land, Hongkong, India, Japan, Zuid-Korea, de Philippijnen, Portugal, Roemenië, Singa pore, Zweden en de Verenigde Staten. ENGELAND—IERLAND. Het dames hockeyteam van Engeland versloeg zaterdag in Belfast de Ierse ploeg met tweeeen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. te zaterdagavond de reis naar de Haagse Houtrusthallen om tegen Te Werve uit te komen. De Haagse ploeg staat nog steeds puntloos onderaan de ranglijst, zodat een grote Typhoonszege verwacht kon worden. De eerste helft van deze wedstrijd deed ook inderdaad een grote overwinning ver wachten voor de Haarlemmers, want met fraaie aanvallen werd keer op keer de Te Werve-verdediging uit verband gespeeld, zodat direct een grote voorsprong het re sultaat was van het Haarlemse offensief. Na de hervatting nam de Typhoonsploeg het iets gemakkelijke op, waardoor de Ha genaars het initiatief in handen namen, hetgeen resulteerde in diverse doelpunten (41—33). De basketbalcompetitie zal donderdag 15 maart weder in het Krelagehuis in Haar lem worden hervat. Het begin van de bas ketbalcompetitie belooft voor de Haarlem se sportliefhebbers bijzonder interessant te worden. Nadat donderdag 15 maart een normaal basketbalprogramma zal worden afgewerkt, wordt vrijdag 16 maart in het Krelagehuis het toernooi gehouden van de Amsterdamse vereniging „The Blue Stars", waaraan behalve door de organi serende vereniging nog zal worden deel genomen door het Amerikaanse The 512th Sabres uit Soesterberg; de kampioen van Israel, Hapoel, en het sterke Joegoslavische team Proleter. Behalve dit ongetwijfeld interessante in ternationale toernooi staat bovendien voor maandag 19 maart (om 19.30 uur en 20.45 uur) in het Krelagehuis nog de stedenont- moeting HaarlemDen Haag (dames en heren) op het programma. Twaalfduizend toeschouwers juichten in Madison Square Garden de atleet Santee toe, die de organisatoren ondanks zijn schorsing toch moesten laten starten omdat het hooggerechtshof de Amerikaanse At letiek Unie niet in het gelijk had gesteld. Maar de race was voor Santee zelf verre van aangenaam. Van zijn tegenstanders hadden er vijf zich teruggetrokken, die het risico niet wilden lopen om hun kans op een uitzending naar de Olympische Spelen te verspelen. De twee die overgebleven waren, waren atleten van het tweede plan: Kirk en Shea. Santee liet zijn beide concurrenten al spoedig achter zich. Over de 440 yards noteerde hij 59.2 sec. en bij de finish werd de matige tijd van 4 min. 13.8 sec. voor hem afgedrukt. Voor de „weigeraars" werd een extra wedstrijd over de mijl ingelast. De Ier Delanay won deze in 4 min. 11.8 sec. voor King (V.S.) en Bailey (Australië). Dat deze atleten bevreesd waren hun amateurstatus te verliezen, wordt vooral geweten aan de uitspraak, welke Avery Brundage, presi dent van het Internationaal Olympisch Comité, eerder op de dag gedaan had: „Als ik een atleet was, zou ik niet tegen Santee uitkomen. Ik geloof niet dat het Internatio naal Olympisch Comité de beslissing zal erkennen, die het hooggerechtshof op dit gebied neemt". De ster van de avond was de jonge Amerikaan Bragg die met polsstokhoog springen tot 4.705 meter kwam. Zijn pogin gen om over de lat te komen op 4.80 meter hoogte faalden, maar toch heeft hij een buitengewoon goede indruk achter ge laten. Hij wordt zelfs in staat geacht in de loop van het komende seizoen het wereld record te verbeteren. ii Tenminste, dat moet daarvoor, zoals ik al zei, één van de redenen geweest zijn." Met een gewoontegebaar, dat aan zijn collega's maar al te zeer bekend was, be gon professor Van den Burg nu aan het eind van zijn mededelingen gekomen, met een zijden zakdoek zijn lorgnet te wrijven. Na al hetgeen hij over dr. van Heukelom had opgeschreven, noteerde Enters nu de bijzonderheden, de coïncidenties, zoals de professor ze had genoemd, over Proster. „Dat is zeer interessant", zei hij, al vond hij ook, dat de hooggeleerde spreektrant door de laatste wending, die de professor aan het gesprek gegeven had, wel iets ver drongen was door een babbeltoon, zoals die bij de ochtendkoffie vaak tussen buur vrouwen te beluisteren is. Intussen had professor Van den Burg zijn uiteenzettingen voortgezet, maar nu op veel nonchalanter toon. Met dr van Heuke lom en de student Proster scheen voor hem „de room van de melk" te zijn. „Wat de andere personen, die u mij gis teren opgaf, betreft, kan ik u weinig ver tellen. Alleen, dan, dat mejuffrouw Dubois, die in Leiden studeerde en daar haar doc toraal deed nu, zoals u weet, assistente is bij de hoogleraar in de chemie en verloofd schijnt te zijn met dr. van Heukelom en dat de student Hebbels, een boezemvriend schijnt te zijn van Proster en nogal eens door deze op sleeptouw wordt genomen, wat de vordering van zijn studies tot dus ver niet ten goede schijnt te zijn gekomen. Dit is wel alles wat ik u vertellen kan." „En jonkheer Tjadde?" informeerde En ters. „O ja, natuurlijk", glimlachte de geleerde, „die zou ik bijna vergeten." Professor Van den Burg scheen even na te denken en vervolgde: „Tjadde is eigenlijk een tragisch of zo u wilt een tragi-komisch geval: ver armde adel, hier uit de streek, studeert rechten in de hoop heel gauw met veel protectie en ondanks niet al té veel hersens, in een burgemeestersbaantje te worden ge schoven." Er klonk misprijzen in de stem van de professor, het misprijzen van een geleerde, voor wie de wetenschap alleen om de we tenschap bestaat jegens de man, die die wetenschap zoekt te benutten als middel om de maatschappelijke ladder te beklim men. „Overigens staat hij als mens goed aan geschreven", vervolgde hij onverschillig. „Zijn naam heeft hem een functie in de Senaat bezorgd en die functie bezorgt hem weer de nodige connecties, die hij straks nodig heeft." Enters noteerde sloot dan zijn notitieboekje en stond op. „Ik dank u zeer voor uw inlichtingen, professor." „Waarvan u, naar ik hoop, wel een dis creet gebruik wilt maken", vulde de ander aan. „Trouwens alles wat ik u vertelde zijn dingen, die ik tot gisteren zelf niet wist, die ik van derden hoorde en die ik dus alleen onder dat voorbehoud meedeel." Ondanks al dit voorbehoud van professor Van den Burg, na diens aanvankelijke mededeelzaamheid en na bij het afscheid nemen diens scherp analyserende blik nog eenmaal in de zijne te hebben gevoeld, was inspecteur Enters, terwijl hij van de deftige Claviniussingel naar de Drieherendrift wandelde, over het gehoorde meer dan voldaan. In het gangportaal van Van Abel's pen sion, klonk hem, van achter de gesloten deur van het kantoor, al de luide stem van Boekje tegemoet. De dikke rechercheur scheen het met iemand ernstig aan de stok te hebben en die „iemand" scheen het er ook niet op te laten zitten, zoals te horen was aan de kijvende vrouwenstem die Boekje in sappige Illingse tongval vrij moedig van repliek dien.de. .Enter's binnenkomen deed de kijvenden plotseling zwijgen. Met hoogrood gelaat troonde Boekje in al zijn welgedaanheid achter Van Abel's schrijftafel en voor hem stond in al haar glorie Klazina Duffelding, in eer en deugd keukenmeid in het pension van de heer Van Aebl. „Wat is er aan de hand?" informeerde Enters. „Zij zegt. begon Boekje", „Maar dat neem ik niet", viel Klazina in. En daarmee dreigde het spektakel op nieuw te beginnen. Kort maar krachtig wist Enters dit te voorkomen. Klazina Duffelding werd, terwijl ze bij herhaling betuigde op haar ponteneur te staan, en daarop te blijven staan, door hem de deur uitgeschoven. En met een snel te voorschijn getoverde sigaret bracht hij de hevig verstoorde Boekje weer tot een mil dere kijk op het leven. Aandachtig las Enters de notities door, welke zijn assistent had gemaakt van de verhoren, die deze die middag had afge nomen. Gelukkig had Boekje hierbij nu de streng systematische methode van zijn chef gevolgd en het incident Klazina Duffelding scheen slechts een intermezzo te zijn ge weest, dat hierop geen invloed had gehad. Tot wederzijdse verbazing leverde zelfs Boekje's handschrift ditmaal de inspecteur geen moeilijkheden op, wat de laatste toe schreef aan de animo, waarmee Boekje zeker gewerkt had, terwijl deze bescheiden veronderstelde, dat de inspecteur het „zeker langzaam leerde": het lezen van zijn, Boekjes, schriftuurtekens wel te verstaan. Uit het verslag door Boekje opgemaakt, bleek, dat geen der leden van het personeel noch Van Abel of diens zuster zich iets herinnerden over het gebruik van de tele foon in de cel op het gangportaal op de ochtend van eergisteren. Die cel werd geregeld gebruikt, maar uit sluitend door pensiongasten. Als Van Abel of het personeel wilden telefoneren, deden zij dat over het toestel, dat in het kantoor stond en dat ook was aangesloten op een toestel beneden in de stal. Zoals de in specteur de vorige dag al van het telefoon kantoor gehoord had, was het toestel in de cel op een afzonderlijke lijn aangesloten en had dus ook een eigen nummer. Wie er vanuit die cel telefoneerde en wanneer dat gebeurde werd niet opge merkt, tenzij er door bijzondere oorzaken de aandacht op viel. In het gangportaal was het altijd een druk geloop, vooral ochtends, wanneer de dienstmeisjes de gas ten hun ontbijt brachten, wanneer er koet siers heen en weer liepen tussen de stal, de tuigkamer en het kantoor, en wanneer ook de wedeuwe Ros-Van Abel op volle toeren i nde weer was. Het was echter regel, dat de gasten, die de telefooncel gebruikten voor intercom munale gesprekken, dat even opgaven, het zij aan Van Abel, als die op zijn kantoor was, hetzij aan diens zuster, die meestal te vinden was in de naast het kantoor ge legen woonkamer. Als het dan even duurde voor zo'n gesprek doorkwam, werd de be trokkene door hen of een der dienstmeisjes gewaarschuwd. Ook was het regel, dat intercommunale gesprekken vanuit deze cel gevoerd, door de aanvrager aan het telefoonkantoor wer den opgegeven onder toevoeging „met de kosten" en dat na beëindiging van zo'n gesprek die kosten dan door de Van Abel's werden genoteerd om later op de pension rekening verrekend te worden. Dit alles ge beurde in goed onderling vertrouwen. Nooit was voorgekomen, dat gasten er de hand j mee hadden gelicht of intercommunaal bel- den zonder de Van Abel's er iets van te zeggen. Maar wat het dringende gesprek van 8.03 uur met Leiden betrof, was er niet ge waarschuwd en was er niets genoteerd. Dit versterkte natuurlijk de verdenking van een boos opzet om Rovaart naar Illin- gen te lokken. Maar verder bleven de speurders in het duister tasten. Want op wie moest de verdenking val len? Was het één en dezelfde persoon, die Rovaart had opgebeld en later in Illingen had opgewacht? Of had er een complot be staan tussen een dader en een handlanger? En was Rovaart reeds aan het station op gewacht? Of was hij eerst nog de stad in gegaan? De enige koetsier uit de stal van Van Abel, die om 17.24 uur aan het station was geweest, de steeds pruimende Kabe laar. had Rovaart natuurlijk niet gezien. Dat verwachtte Enters ook niet. Bovendien had Van Abel Boekje omstandig ingelicht over Kabelaar's snorderspraktijken op het stationsplein. Interessanter waren de uitkomsten van Boekje's verhoren over het gebruik van de diensttrap en de aanwezigheid van gasten in het pensioen tussen 17.24 en 20.15 uur. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6