Regeling rechtsbijstand aan on- en minvermogenden Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Bezwaren van Tweede Kamer commissie tegen het wetsontwerp De radio geeft woensdag Arbeider viel elf meter op staal in tunnel Twee verstekelingen op Zweeds schip Weerbarstige korporaal in been geschoten Economische mededinging J 2 Gedenkwaardige uitvindingen. DODELIJK ONGEVAL IN VELSEN Gaat u verhuizen? F. DAMIAANS EN ZN. In Hoogovenhaven van boord gehaald Telegrammen Dames comité Actie Nederland Drie jaar geëist tegen monteur wegens diefstal Adres van Groothandel- verbond aan de Tweede Kamer Ds. Van Beek akkoord met nieuwe woningtoewijzing door B. en W. Uitgeest Russische belangstelling voor huwelijk in Monaco Doet U mee? blijft, 'n klasse beter ocli ió Uet zo Boemerang DINSDAG 6 MAART 1956 De vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogen den. Het systeem van het wetsontwerp is, dat de gehele rechtsbijstand wordt gecon centreerd bij daartoe in te stellen bureaus, één per arrondissement, die daartoe elk een betrekkelijk klein aantal medewerkers allen advocaten en procureurs met ten minste driejarige praktijkervaring en enige deurwaarders of kandidaatdeurwaarders zullen benoemen, onder wie de werkzaam heden zullen worden verdeeld. Een meerderheid in de commissie bleek zich met deze opzet niet te kunnen ver enigen. Zij zou het juister achten, indien het bestaande systeem, waarbij de rechts bijstand niet wordt verleend door een bureau, doch door een individuele advo caat, in verbeterde vorm gehandhaafd werd. Door de samenbrenging van alle kosteloze zaken in één bureau en behande ling van al deze zaken door de weinige medewerkers van dit bureau zal, naar de meerderheid der commissie vreest, de positie van de justitiabelen niet verbeteren. Concentratie van werkzaamheden bij één bureau achtten deze leden ook daarom een bezwaar, omdat in vele gevallen beide procespartijen kosteloze rechtsbijstand be hoeven. Zij zullen dan worden bijgestaan door twee medewerkers van hetzelfde bu reau. Nog afgezien van het feit, dat deze medewerkers op de zitting van het bureau kennis kunnen nemen van eikaars zaken, waardoor partijen zouden kunnen ver onderstellen, dat hun mededelingen, voor zover niet voor de tegenpartij bestemd, toch aan die tegenpartij ter ore zullen komen, zal deze gang van zaken ertoe kun nen leiden, dat de bij velen toch reeds be staande indruk, dat alle advocaten „onder één hoedje spelen", wordt versterkt. Bovendien komt dit stelsel niet tegemoet aan de behoefte aan vrije keuze. Vergoedt men daarentegen een redelijk bedrag voor hulp, dan kan men aan de rechtzoekende ook toestaan, eventueel binnen zekere grenzen, zich te wenden tot degene, in wie hij het meeste vertrouwen heeft. Inscha keling van alle advocaten, die daartoe be reid zijn, is naar de mening van deze leden mede wenselijk, omdat een beperking tot de weinige medewerkers van het in te stellen bureau grote nadelen voor de overige advocaten zal kunnen meebrengen. ADVERTENTIE In dezelfde tijd dat de Gebr. Wright zich met het eerste vliegtuig in de lucht begaven, begon ASPIRIN zijn triomf tocht over de wereld. Nimmer werd dit middel ter be strijding van hgofdpijn, griep, verkoudheid en reumatiek in zijn werking echter overtrof fen. Gedeponeerd handelsmerk HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land en tuinbouw-mededelinigen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.10 Pianoduo. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee. Jeugduitzending. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 R.V.U.: De afstamming van de mens door Dr. J. Huizinga. Eerste lezing. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De mens en de socialistische ordening, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Leert uw landgenoten kennen. 20.40 De bruiloft is alleen maar het begin, hoorspel. 21.50 Operetteconcert. 22.30 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.45 Hammond orgel. 23.00 Nieuws. 23.14 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Kookpraatje. 9.35 Lichte muziek. 10.10 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Liefde en reclame, hoorspel. 12.00 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest. 13.45 Pla ten. 14.10 Omroeporkest en sol. 15.00 Jeugd- concert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Or gel. 18.15 Platen. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geestelijke liederen. 20.50 Lijdensmeditatie. 21.20 Platen. 21.30 Vocale muziek. 22.00 Platen. 22.20 Volksmu ziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., N.T.S.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 21.3022.30 Filmprogramma. 22.3023.15 Eurovisie: Re portage van de finish van de Zesdaagse te Parijs. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mozart- programma. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.15 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang, piano en viool. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang, piano en viool. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zuid-Afrikaanse volksmuziek. 20.00 Hans le joueur de lüte, opera. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. Van geheel andere aard is een verder bezwaar tegen het systeem van het ont werp, dat geen rekening houdt met aller lei reeds bestaande adviesbureaus, die uit gaande van vak- en standsorganisaties en andere verenigingen, goed werk plegen te doen. Deze bureaus houden zich voornamelijk bezig met het geven van adviezen op ge specialiseerd terrein. Vaak stellen zij ook raadslieden beschikbaar voor het voeren van procedures. Voor het overgrote deel behoren de personen, die van de diensten van deze bureaus gebruik maken, tot de on- en minvermogenden. Zou men al deze personen voortaan naar de nieuwe bureaus, welke ingevolge het ontwerp zullen worden opgericht, verwijzen, dan zullen niet alleen deze bureaus daardoor al spoedig overbe last geraken, maar dan zuilen bovendien de rechtzoekenden, die thans door hun eigen gespecialiseerde bureaus geholpen worden, erop achteruitgaan, omdat men van de medewerkers der nieuwe bureaus niet dezelfde deskundigheid op bijzondere terreinen mag verwachten. Deze leden ach ten het om psychologische redenen wense lijk, die rechtzoekenden, die iets kunnen bijdragen, daartoe ook te verplichten. In het wetsontwerp wordt bepaald, dat advocaten, om tot medewerkers der in te stellen bureaus te kunnen worden be noemd, ten minste drie jaar in de advoca tuur werkzaam moeten zijn geweest. Men vroeg zich af, of dit niet te ver gaat, nu ingevolge de stageverordening niemand zich meer als zelfstandig advocaat mag vestigen voordat hij ten minste drie jaar stage achter de rug heeft. Men zag geen reden om dezelfde advocaten, die onder toezicht betalende zaken voor hun pa troons mogen behandelen, uit te sluiten van het behandelen, onder gelijk toezicht, van niet-betalende zaken. Kantongerechtszaken Ten aanzien van zaken, welke door een rechtbank behandeld zullen worden, zal een advocaat moeten worden toegevoegd. Het ontwerp bepaalt, dat elk bureau naast advocaten ook deurwaarders of kan didaat-deurwaarders onder zijn medewer kers zal tellen. Het is de bedoeling deze laatsten niet alleen exploten te doen uit brengen (hetgeen alleen door de deur waarders kan geschieden), doch hen ook als kantongerechtsgemachtigde te doen op treden. Dan rijst echter tevens de vraag, of naast degenen, die het deurwaarders examen hebben afgelegd, ook andere niet- juristen als medewerkers aan het bureau mogen worden verbonden. Blijkbaar heeft de minister over de aanstelling van no tarissen en belastingconsulten niet gedacht en heeft hij de aanstelling van rechtskun dige adviseurs voor de behandeling van kantongerechtszaken niet gewild. De meerderheid der commissie meent dat aanstelling van de rechtskundige adviseurs, die geen deurwaardersexamen hebben af gelegd, tot medewerker van het bureau niet wenselijk zou zijn. Wellicht kpmt te zijner tijd een erkenningsregeling voor bona fide rechtskundige adviseurs tot stand. Tot zolang zal men zich bij de aan stelling van medewerkers echter moeten beperken tot degenen, die het van staats wege ingestelde deurwaardersexamen heb ben gedaan. Omstreeks het middag uur is gisteren een ernstig bedrijfsongeval in het zuidelijk ge deelte van de Velser tunnelbouw-put ge beurd, dat de 23-jarige Bcverwijkse arbei der J. Lodewijks het leven heeft gekost. Men was nabij de de opgang van de auto tunnel bezig met het ontkisten van een be- tonstort, waarbij de bekisting werd wegge trokken door een kraan, die het houtwerk in twee stroppen had. De bekisting werd opgetakeld en kwam daarbij niet geheel van het beton los, waarna L. met een voor hamer trachtte de laatste beletselen weg te nemen. Toen dit niet lukte heeft hij met de voet getracht het hout van het beton los te werken, zich daarbij vasthoudend aan het bekistingselement. Op dat moment ging een stuk van de bekisting glijden, of zoals men in vakkringen zegt „de last schrok". De arbeider verloor het evenwicht en viel van de betonnen rand, die straks ongeveer gelijk komt met het maaiveld, in de elf meter diepe afgrond van de tunnel op een stalen schot. Hij moet op slag dood zijn ge weest. L. was niet gehuwd. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 Telefoon 12456 HAARLEM 14155 - 22279 Gisteravond kwam de Zweedse ertsboot „Ella" in de Hoogovenbuitenhaven aan met twee Marokkaanse verstekelingen aan boord. Het schip dat zijn lading erts in één van de noord-Spaanse havens had ingeno men, zal de beide mannen op de terugreis weer meenemen, tenzij er een snellere re tour-gelegenheid is. De verstekelingen zijn door de mare chaussee van boord gehaald en per bootje overgebracht naar de zuidkant van het ka naal, vanwaar zij voor een voorlopige ver blijfplaats in het politiebureau naar het Tiberiusplein werden getransporteerd. Zij zijn naar schatting 40 en 25 jaar oud. Twee agenten, die in burger door de Boylestraat te 's-Gravenhage liepen en spe ciaal belast waren met het toezicht op diefstallen uit auto's, zagen een burger zonder licht door deze straat fietsen. Deze man zette zijn rijwiel neer en liep om een paar auto's heen. Daarna stapte hij weer op, reed door en stond weer stil om vervolgens terug te komen. De agenten, die dit gedrag nogal vreemd vonden, hiel den de man aan en vroegen hem wat hij uitvoerde. Ondanks het feit dat de politie mannen zich gelegitimeerd hadden, wei gerde de man zijn personalia op te geven. Ook wenste hij niet mee naar het bureau te gaan. Er ontstond een schermutseling, waarbij de man zich steeds weer wist los te rukken. Om assistentie te krijgen, losten de politiemanhen enige schoten in de lucht. Tenslotte wist de man een huis binnen te gaan, waarvan de deur geopend werd. Een van de agenten vatte post voor de deur en de ander ging op assistentie uit. Plotseling kwam de man naar buiten met een rijlaars, waarmee hij de agent begon te slaan. Deze wist de slag te ontwijken, maar toen de ander doorging, loste de politieman een schot op het been van zijn aanvaller. Deze werd gewond, hoewel niet ernstig. De kogel was namelijk door het vlees gegaan. Inmiddels was een jeep aangekomen en de man werd naar het Ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar men hem behandeld heeft. Toen was komen vast te staan dat het hier een militair betrof,, namelijk de korporaal L. S. dienende bij de Luchtstrijd krachten, is de man aan de marechaussee overgegeven. Zaak Jungschlaeger Het damescomité van Actie Nederland deelt mede, naar aanleiding van de zaak- Jungschlaeger, telegrammen te hebben ge zonden aan Koningin Julina, Prinses Wil- helmina, minister-president Drees en me vrouw Bouman. In de telegrammen aan de Koningin, en Prinses Wilhelmina doet het comité namens de Nederlandse vrouwen het dringend verzoek „al uw krachten te wil len aanwenden om de doodstraf van Jung schlaeger te voorkomen en hulp te ver lenen aan mevrouw Bouman in haar zo uiterst moeilijke taak". In het telegram aan dr. Drees wordt gevraagd, of de Ne derlandse regering de nodige voorzorgs maatregelen heeft getroffen opdat me vrouw Bouman „niet het slachtoffer worde van een anti-Nederlandse hetzecampagne". Aan mevrouw Bouman zelf heeft het comité een telegram gezonden waarin haar hulde en dank voor uw heldhaftige hou ding bij uw wanhopig pogen om de rech ten van de mens te verdedigen" wordt ge bracht. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer, heeft bevestiging gevraagd van een vonnis van de Amsterdamse rechtbank tegen de 26-jarige monteur P. H. H. uit Deventer. De verdachte is door de recht bank wegens verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De monteur heeft samen met een kennis uit de jeugdgevangenis in diverse plaatsen in ons land auto's gehuurd en die op de automarkten te Utrecht en Amersfoort verkocht. Voorts heeft hij zich gelegiti meerd met een vervalst rijbewijs en heeft gegevens op een autokentekenbewijs ver valst. In zijn requisitoir noemde mr. De Muinck Keizer de verdachte een „parasiet, die van diefstal en bedrog leeft". De ver dediger verzocht het hof zijn cliënt een zo kort mogelijke vrijheidsstraf op te leggen. „De verdachte heeft ingezien, dat hij een ander leven zal moeten gaan leiden". Het gerechtshof zal in deze zaak op 19 maart arrest wijzen. ADVERTENTIE Het Verbond van de Nederlandse Groot handel heeft in een adres aan de Tweede Kamer bezwaren kenbaar gemaakt tegen het wetsontwerp Economische Mededin ging, in het bijzonder tegen het ontbreken van een beroepsmogelijkheid en de rege ling van de procedure bij de Commissie Economische Mededinging. Het verbond is er niet van overtuigd, dat het openen van de mogelijkheid van een administratief be roep tegen de op grond van deze wet door de overheid genomen beslissingen, niet te verenigen zou zijn met de verantwoorde lijkheid van de regering voor het algemeen economisch beleid. Het verbond blijft de mening toegedaan dat de vérstrekkende bevoegdheden van het ontwerp aan de re gering slechts kunnen worden verleend, in dien alle voor de hand liggende middelen om aan het gerechtvaardigde verlangen naar rechtszekerheid tegemoet te komen, zijn uitgeput. De toetsing van de doelmatigheid van de op grond der wet genomen maatrege len tegen bedrijfsregelingen of economi sche machtsposities, kan naar het oordeel van de regering in laatste aanleg slechts geschieden door het parlement aan de hand van het jaarlijks uit te brengen ver slag. Van groot belang is daarbij het advies van de Commissie Economische Mededin ging. De grote belangen, welke voor de onder nemers op het spel staan, rechtvaardigen naar de opvatting van het verbond dat de direct daarbij betrokken ondernemers in de gelegenheid worden gesteld zich uit te spreken over een bij de commissie aan hangige adviesaanvrage. Aangezien in de thans ontworpen pro cedure daarin niet is voorzien, blijft het Verbond van de Nederlandse Groothandel ervoor pleiten dat de direct betrokken on dernemers afschrift ontvangen van het verzoek der regering om advies en van de daarbij overgelegde stukken, kennis kun nen nemen van de schrif'elijke mededelin gen, die de commissie heeft ontvangen, voordat tot het horen van belanghebben den wordt overgegaan. Zij dienen tegen woordig te zijn bij het horen der belang hebbenden en in de gelegenheid te wor den gesteld, hun standpunt aan de com missie uiteen te zetten. Door in de wet het voorschrift op te nemen dat een deel van de commissie wordt benoemd uit voor drachten van representatieve organisaties van industrie, groot- en kleinhandel, dient zekerheid te worden verkregen, dat ook in de toekomst alle van belang zijnde as pecten van het kartelbeleid in de commis sie vertegenwoordigd zullen zijn, aldus het Verbond van de Nederlandse Groothandel. Na het verzoek van ds. J. van Beek, Nederlands Hervormd predikant te Uit geest, aan de Kroon inzake woningtoewij zingen te Uitgeest, heeft de minister van Maatschappelijk Werk op 17 januari aan het Tweede Kamerlid de heer J. Bommer verklaard Gedeputeerde Staten van Noord holland te hebben verzocht een onderzoek in te stellen naar deze toewijzingen en voorts B. en W. van Uitgeest te hebben verzocht, hangende dit onderzoek, de be treffende woningen niet te doen betrekken. Op verzoek> van Gedeputeerde Sta+en heeft de dienst Wederopbouw en Volks huisvesting in Noordholland te Haarlem een onderzoek te Uitgeèst ingesteld. Geleid door het hierover uitgebrachte rapport hebben Gedeputeerde Staten van Noord holland de minister geadviseerd. Hierna zijn, zo is van ministeriële zijde aan ds. Van Beek meegedeeld, B. en W. van Uit geest overeengekomen hun toewijzingsbe- sluit van die 24 nieuwbouw woningen, het welk per 1 maart verliep, op die datum te vernieuwen met dien verstande, dat een drietal woningen werd toegewezen aan anderen dan de in het eerste toewijzings- besluit genoemde personen. Het toewijzingsbesluit van de „opschuif- woningem," dat B. en W. reeds op 14 januari niet hadden verlengd, werd eveneens ver nieuwd onder -voorwaarde, dat hierbij twee woningen werden toegewezen aan anderen dan de in het eerste toewijzingsbesluit ge noemde personen. Van de nieuwbouwwoningen zijn er 12 gereed gekomen op 14 januari, de overige 12 komen dezer dagen voor bewoning ge reed, aldus deelt ds. J. van Beek ons mede. 69. „We naderen nu het laatste plekje grond, dat ik nog ontdekken moet", zei de ontdekkingsreiziger plechtig. „Rond de volgende bocht komt Hoefijzer-vallei in zicht". Panda was er nu wel zo langzamer hand aan gewend geraakt, dat de ontdek kingsreiziger zijn ontdekkingen niet altijd op onbetreden gebied moest doen, maar toch voelde hij ook nu weer een lichte I teleurstelling, toen inplaats van een woeste, maagdelijke vallei een stad met torenhoge gebouwen in zicht kwam. „Je ziet nog maar nauwelijks, dat het een vallei is", merkte hij op. „Tjazei de ontdek kingsreiziger, „Hoefijzer-vallei is veran derd sinds de dagen, dat mijn voorouders de familie-kaart maakten, maar dat ver andert niets aan mijn plicht, om die kaart af te maken". „En wel VOOR twaalf uur middernacht", vulde de notaris aan. „Dan moet uw vlag in het midden van deze val lei geplant zijn". „Maar waar is het mid den?", vroeg Panda. „Daar waar die hoge wolkenkrabber met die ronde koepel staat", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Daar bovenop moet ik mijn vlag dus planten". MONTE CARLO (Un. Press) In de Sovjet-Unie schijnt zich op alle fronten een verandering in te zetten. Vroeger had de Sovjet-pers nimmer enige belangstelling voor huwelijken van vooraanstaande per sonen in zowel binnen- als buitenland. Thans hebben de autoriteiten in Monte Carlo een verzoek van het officiële Russi sche persagentschap Tass ontvangen om een vertegenwoordiger te mogen zenden naar het huwelijk van prins Rainier met Grace Kelly, de dochter van een Ameri kaanse kapitalist. De autoriteiten in Monaco hebben ook bekend gemaakt, dat een vertegenwoordi ger van Paus Pius XII de huwelijksplech tigheid zal bijwonen. De Europese vorsten huizen zijn behoedzamer. Wel zijn er naar alle Europese vorstenhuizen officiële uit nodigingen uitgegaan, maar tot dusverre zijn nog geen vertegenwoordigers van ko ninklijke bloede aangewezen om hun land bij deze plechtigheid te vertegenwoordigen. Men schijnt van gevoelen te zijn, dat er teveel ophef van dit huwelijk wordt ge maakt, hetgeen niet in overeenstemming met de goede smaak is. Althans één we reldlijk heerser en tevens religieus leider zal bij het huwelijk aanwezig zijn, na melijk de Aga Khan. De leider van enige miljoenen Mohammedanen van de Ismaili- secte heeft kamers in Monaco besproken. Wel zullen vele groten van het witte doek de trouwplechtigheid bijwonen. Grace Kelly heeft tal van beroemde filmsterren naar Monaco genodigd. ADVERTENTIE Als U of ik gaan schaat senrijden, doen we 't niet om 'n gouden Olympische medaille. U en mij gaat het om 't gezonde, gezellige trekken en zwieren op onze goede Nederlandse vaarten en banen. Maar voor ons wèl na afloop een heerlijke, geurige sigaret'n King's Cross de waarlijk gouden Virginia die steeds meer wordt gerookt. Want iedereen ontdekt 't: VIRGINIA c Lawines. Er zijn in Zuid-Korea al 85 mili tairen omgekomen als gevolg van lawi nes. Opnieuw zijn barakken getroffen. Negentien soldaten worden vermist en 32 liepen verwondingen op. Rechtstreeks. De volgende maand zal er een rechtstreekse luchtvaartverbinding tus sen Praag en Londen komen, doordat de Air India een nieuwe dienst opent, waar bij ook in de Tsjech os lowaakse hoofd stad een landing gemaakt zal worden. Eenmaal per week zal de Air India van Nieuw Delhi naar Londen en terug vlie gen, waarbij tussenlandingen gemaakt zullen worden te Bombay, Cairo, Rome en Praag. Wervelstorm. Het noordelijke kustgebied van de Australische staat Queensland is getroffen door een wervelstorm, die grote schade heeft aangericht aan hui zen en te velde staande gewassen. De storm trof de kust ten noorden van Pro serpine en raasde vervolgens over Sa rina, Bowen en Homehill, waar naar schatting voor ruim een miljoen Austra lische ponden schade werd veroorzaakt. Onrechtvaardig. De communistische we reldfederatie van vakverenigingen heeft besloten de Joegoslavische algemene vakverenigingsfederatie weer als lid toe te laten. De secretaris-generaal van de WFTU, Louis Saillant, heeft dit meege deeld op een congres van de Italiaanse vakverenigingsfederatie te Rome. Het besluit tot uitstoting dat in 1950 werd genomen was een „onrechtvaardige sanctie tegen de Joegoslavische vakbe weging", aldus Saillant. Ongeregeldheden. Demonstranten hebben maandag een bijeenkomst van Poujadis- ten in Toulouse in de war gestuurd:. Na een kort gevecht werden de ongeveer tweehonderd Poujadisten uit de zaal verwijderd, waarna de demonstranten op hun beurt door de politie werden aangevallen en uiteengeslagen. De Pou jadisten waren bijeengekomen om rede voeringen te horen van enkele Pouja- dist'ische parlementsleden, onder wie de vroegere inspecteur van politie Jean Di- des. Later op de dag hielden anti-Pouja- diisten een optocht waaraan de burge meester van de stad en plaatselijke so cialistische en communistische leiders deelnamen. Concessies. In Libië zijn over een opper vlakte van ruim 33.000 vierkante kilo meter concessies voor de opsporing van aardolie aan „The Anglo-Saxon Petro leum Company Ltd" verleend. Het con cessiegebied strekt zich zowel over land als over zee uit. Bovendien is een aan vraag ingediend voor een concessie van 8700 km2 in zuid-west Libië. Geëindigd. Na een staking van vier dagen zijn de rechters tol Indonesië weer tot de rechtszalen teruggekeerd. De staking begon op 1 maart uit protest tegen het besluit van de regering, dat de rechter hetzelfde salaris heeft als de officier van justitie. Tijdelijk aanvaarden zij thans een speciale toelage. Laatste. Henry Winston, de laatste van de voortvluchtige Amerikaanse communis tische leiders die in 1951 op beschuldi ging van tegen de staat gerichte activi teit werden veroordeeld, heeft zich ge meld. De 45-jariige neger, die secretaris van de communistische partij is geweest, werd indertijd tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. In zee. Te Meloey in noord-Noorwegen is een huis door een lawine in zee gescho ven. Van de vijf bewoners kwamen er drie om het leven. Aan de grond. De Britse luchtmacht houdt tijdelijk een aantal Canberra straal- bommenwerpers aan de grond na de ontdekking van een klein mechanisch defect bij dit type. Geschikt. Leiders van de Japanse socialis tische partij hebben erin toegestemd, een motie voor het parlement in te trek ken volgens welke de conservatieve pre mier, Hatojama, niet geschikt is voor zijn ambt. Het besluit werd genomen na een bijeenkomst van socialistische en conservatieve leiders. Onveilig. Iri Algerije zijn maandag weer talrijke aanslagen gepleegd. Voorts deden zich gevallen van sabotage en brandstichting, vooral in scholen, voor. Bij botsingen tussen veiligheidstroepen en verzetsstrijders werden elf opstande lingen en één militair gedood. Als ge volg van de onveiligheid op dle wegen ten noorden van Constantine en in het gebied van Bone worden de verbindin gen tussen de havens over zee onder houden. Automatisch. In Zweden is een atoombom vrij radiostation in werking gesteld het eerste ter wereld. Het is gebouwd in zenders, in de middengolf, werken auto een rots buiten Stockholm. De twee matiseh. De enige delen die zich boven de grond bevinden zijn twee stalen mas ten, beide 193 meter hoog. BOEMERANG is de naam waarmee de inboorlingen in de nabijheid van Botany Bay in Nieuw Zuid-Wales hun houten werpwapen aanduiden, zodat strikt ge nomen de boemerang inderdaad een Australisch wapen is. En het zelfde wapen dat in W est-Australië „kai-lie" en in Noord-Australië „won-ki-oem" wordt ge noemd, kunnen we uiteraard eveneens met Australië identificeren. Maar dit alles wil geenszins zeggen dat het werpwapen, bestaande uit een enigszins afgeplat, hard stuk hout, dat in het midden gebogen is en naar de uit einden smal toeloopt, we her halen, deze Australische na men voor dit wapen, willen geenszins zeggen dat dit een typisch Australisch wapen is, zoals algemeen wordt verondersteld. Dit werpwapen dat we gemakshalve toch maar met de naam boemerang zullen aan duiden wordt eveneens aangetroffen op verscheidene eilanden in de Stille Zuidzee en eveneens in Noord-Amerika. Dit heeft sommige ethnologen aanleiding gegeven voor het opstellen van een theorie over een speciale boemerangcultuur, terwijl anderen in de verspreiding van de boeme rang over Noord-Amerika, de eilanden in de Stille Zuidzee en Australië een bewijs meenden te zien dat de volken van deze gebieden met elkaar contact hadden gehad en dat de bevolking vanuit Amerika had plaats gevonden. Maar niets is zo gevaarlijk als haastige conclusies, getrokken uit één enkel ver schijnsel. Want wil men uit de versprei ding van de boemerang gevolgtrekkingen maken over speciale culturen, of over con- tact dat in het verleden zou hebben be staan, dan moet ook het zuidelijke deel van Voor-Indië hierin betrokken worden, want ook daar was de boemerang bekend. Wel licht zullen sommigen niet eens veel be zwaren hebben tegen de veronderstelling dat het contact van de Amerikaanse volken zich niet alleen over het Zuidzee-gebied, maar zelfs tot Zuid-Azië zou hebben uit gestrekt. Maar ook verschillende volken in de Soedan kennen de boemerang! En een dergelijke verbreiding van het veronderstelde contact wordt zelfs de meest geestdriftige aanhanger toch wel wat te veel van het goede. Ook in de oudheid is de boemerang bekend geweest, zoals in Egypte en in Babyion, en zelfs heeft men gemeend uit de rotstekeningen in Spanje te kunnen opmaken dat de holbewoners vele duizen den jaren geleden eveneens de boemerang zouden hebben gebruikt. Het is uiteraard niet onmogelijk, maar we moeten er bij voe gen dat de bewijsvoering hiervoor niet erg steekhoudend is, zodat we wellicht ver standig doen dit Spaanse terrein uit het verspreidingsgebied van de boemerang te schrappen. Hoe het ook zij, het gebruik van de boemerang in ver uiteenliggende gebieden en tijden, sterkt ons in de overtuiging dat het wapen door verschillende volken van uiteenlopende culturen is uitgevonden, en dat het beslist niet typisch Australisch is. Eén merkwaardigheid mogen we beslist niet over het hoofd zien, n.l. de vreemde gang die dit werpwapen beschrijft. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2