Pronkjuweel „Willem Beukelsz" voelt vandaag de ijsvrije Wetering Drijvend laboratorium met diesel-elektrische motoren dezer dagen ter proefvaart Havenberichten Visserij -varia De staat kan gaan vissen In 287 ton werd een reeks experimenten samengedrongen Haarlemse scholieren als filmacteurs Velsenaar bij auto ongeluk gewond Aquarianen kweekten snoeken ^Brieuew aan de redactie 11 Drijvend laboratorium Hutten als op een koopvaarder De hersens Tram Het hart Belgische werf bouwt twee tankschepen voor oliemij. Griekse reder laat voor 100.000.000 schepen bouwen Noorse plannen voor een atoomschip in 1961 Zwitserland laat de boven- Rijn op haar beloop Verzekeringstarieven voor scheepvaart op China lager UTD bridgede in de onderlinge competitie „Annie" verkocht Lezing over importen voor aquarianen Scholieren zagen water zuivering bij P.W.N. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 6 MAART 1956 KONING WINTER IIEËFT zijn doeltreffende kluisters, die hij over de Woubrugse Wetering smeedde, nu geheel moeten slaken en de trots van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de onderzoekingskotter „Willem Beu kelsz." (VO 1) zal dan ook vanmiddag vlot van de kans ge bruik maken het water weer op te zoeken. Dit drijvend labo ratorium is namelijk enige weken geleden de helling weer op- gevlucht, waar hij eerder uit de handen van vele deskundigen werd opgetrokken tot een juweel van een schip. En zo heeft er al die koude weken lang een volledig vaarklare „Willem Beukelsz." op de hellingwagens getroond, waarin de licht- motordraaide, de centrale verwarming brandde en de long- room voor de officieren zelfs voorzien was van alle benodigde glas-, aarde- en zilverwerk. Het zal een schip niet vaak over komen. Maar met dit vorstverlet en de maandenlange inbouw van de dieselelektrische voortstuwingsinstallatie, die hiermee voor het eerst haar intrede doet in de Nederlandse visserij, kan dan toch, ruim een jaar na de kiellegging, aan proefvaren worden gedacht. Vanmiddag zou de VO 1 in de Wetering glijden zachtjes aan, want te water is hij natuurlijk allang gelaten en dan gaat dit tot de nok met wetenschappelijk materiaal volgebouwde schip maandag naar Vlaardingen, waar de oude „Antoni van Leeuwenhoek", die tot nu toe het researchwerk ter zee verrichtte, zijn halve hebben en houden aan de nieuwe „Willem" moet afstaan. Daarna de slinger proeven en vrijdag of zaterdag de eerste technische proef vaarten op de Noordzee. De week daarop: de officiële proef vaart op het ruime sop van de eerste kotter-trawler want een typenaam is vo.or dit schip onmogelijk te geven die dieselelektrisch wordt voortgedreven en die al beel wat critiek te verduren heeft gehad in de tijd, dat de klinkhamers nog op zijn ongeverfde huid ratelden. Kort en haast gedrongen, ondanks de slank-gesneden lijn, stond de Willem Beu kelsz gisteren nog hoog boven het Zuid- Hollandse polderland netjes in de verf. Aan de buitenkant een normale, grote kot ter, zoals er al zovele van de Nederlandse werven zijn gegleden. Schepen, die stuk voor stuk de trawlergrens gemakkelijk doorbraken. Maar aan de binnenkant ver andert de aanvankelijke aandacht, waar mee men de ietwat stompe boeg en de krachtige schroef, de kimkielen en de overigens fraaie lijn van het dekhuis be kijkt, prompt in stomme verbazing. Want wat daar achter die 35.05 meter lange sta len huid is verstopt aan instrumenten wat er in die 287 ton waterverplaatsing is gebouwd aan technische en nautische outillage grenst bijna aan het ongeloof lijke. Het is bepaald geen goedkoop schip ge worden. Maar uit de tegenwaarderekening van het Marshallplan is wel een mooi en een doordacht vaartuig te voorschijn ge komen, een vaartuig, dat Nederland op het stuk van wetenschappelijk visserfjonder- zoek vooraan in de rij der vissende „Noord- zeemogendheden" plaatst. Dit is de enige overweging, die de grote uitgaaf, waarmee de bouw van dit prachtige schip onvermij delijk gepaard moest gaan, haar tegenwicht kan geven en die de critiek wellicht op den duur kan sussen. Het is onbetwist een prachtig schip, deze „Willem Beukelszoon". Aan de buitenkant een grote kotter dus wat robuuster misschien nog dan de visserij gewoon is, maar dan toch een van die trawlerkotters, waaraan de havens al gewend zijn geraakt. Slechts de koperen dom, die aan bakboordsboeg naast de kiel in een uitsparing in de bodem te vinden is herinnert er van dit gezichtspunt aan, dat het de „Willem Beukelszoon", de VO 1 is. Niet de VO II tussen haakjes, want het ministerie merkte, dat er al een VO II in de Zeeuwse wateren rondvoer, zodat men haastig de reeds in de schoorsteen aange brachte II liet halveren. Maar wie in het gangboord klimt en het schip verder door neust, zal het laboratorium erin herkennen. Aan alles. Nederlands na-oorlogse visserij schepen mogen zich wat outillage voor de beman ning aangaat, met enig horten en stoten hebben aangepast aan een nieuwe tijd, deze VO I streefde zijn tijd voorbij en liet een blauwe messroom en een blauwe longroom lonken naar de twaalf koppen, die daar straks het comfort van een koopvaarder zullen vinden. Zoals meester Wout Pronk in de motorkamer zich de machinist van een krachtige sleper of een bij-de-tijdse tanker zal wanen. Geen logiezen meer, maar hutten op deze VO 1. Eén-, twee- en driepersoonshutten voor de brug en achteruit alle met vaste wastafel. Douchecellen door het hele schip en toiletten, die in een flat niet beter kun nen. Nu kón het er af wat de ruimte betreft, want tenslotte hoefde deze „Willem Beu kelsz" geen vrachten vis ujee naar huis te nemen, dus het visruim bleef beperkt tot ongeveer 500 kisten en de vrijgekomen ruimte kon dus veel gemakkelijker dan op een échte trawler of kotter worden gebruikt voor een ideale bemanningsaccommodatie. Toch zijn die van een diepbruine betim mering voorziene hutten niet de opvallend ste karakteristiek van de VO 1. Ge moet daarvoor dieper in dit schip doordringen en bijvoorbeeld de deur opendoen, waarboven „winchmotor" staat. Daarachter hangt dan inderdaad de winchmotor; een 90-paards elektromotor, die vertikaal is opgesteld, omdat hij in het laboratorium teveel ruim te zou innemen en daarom maar ergens tussen de bemanningsverblijven is weg gewerkt. Het hart van het schip is natuurlijk het laboratorium. Met de zee naast de deur. Want als er op plankton, op vis of alleen maar op water „gevist" is, geven twee stalen deuren uit dit heiligdom der biologen direct toegang tot de gangboorden. Als er getrawld is naar stuurboord, waar de gal gen staan als er met de vleet is gevist naar bakboord, waar de last al gereed staat om de inhoud der drijfnetten op te vangen. En als er naar planktonmonsters ge speurd is, komt de vangst van het achter dek. Daartoe zal het schip een zeer geringe snelheid moeten kunnen lopen en dat is de reden, waarom men een dieselelektrische installatie heeft ingebouwd, die desnoods de „Willem" één mijl kan doen lopen. Het geen wellicht ook met een traditionele motor en een verstelbare schroef bereikt had kunnen worden, maar dit dieselelektri sche experiment blijft interessant, temeer, omdat de visserij van Duitsland en Enge land eveneens de mogelijkheden met deze voortstuwing onderzoekt. In dat laborotarium gaat het hart van de wetenschap open. Op groen poly-ester (een plastic), dat de werktafels bedekt, op slin gertafels, die de balans altijd waterpas zullen houden, op doorlichttafels, waarmee een vangst aan alle kanten in het zonnetje gezet kan worden en in dat ganse glanzen de instrumentarium van een modern ka mertje der nautische wetenschap, moet het goed werken zijn. Omdat er aan zoveel gedacht is. De waterscheppers hangen al aan de wanden en zullen straks met hun monsters zeewater boven komen en wil men in de „aanrecht" op een wat minder omslachtige manier zeewater ter beschik king hebben, dan gaat gewoon de zeewater- kraan open en zorgt de hydrofoorinstallatie er voor, dat de bak gevuld wordt. Voor het zoete water zorgt een andere hydrofoor. Het is daar haast geen schip meer, maar een verlengstukje van het Centraal labo ratorium in IJmuiden. •De sfeer van het schip vindt ge weer geheel terug op de brug en in de kaarten- kamer, er vlak achter. Ook daar echter een hoeveelheid instrumenten, die niet het werkschip, maar het onderzoekingsschip verraden. De asdic, het echolood dus, dat niet alleen recht naar de bodem de vis-* scholen (of de diepte) verraadt, maar in een verre straal rondom het schip, is hier afleesbaar. Zelfs hoorbaar,want deze Duitse asdic-apparatuur geeft op vier kilometer afstand de visscholen al „door" met een „ping" en zodra het schip de prooi tot op lVt kilometer is genaderd, begint het appa raat te „schrijven" zoals een normaal echo lood van de vertrouwde stempel. Dat daar naast natuurlijk niet ontbreekt. Zowel een Fischlupe, een Elac-flitser als een Elac- schrijver staan de onderzoekers ten dienste en via hen de hele visserij, die van de resultaten op de „Willem Beukelsz" zal profiteren; De brug heeft iets onwezenlijks als ge volg van de elektrodynamische drijf kracht in de motorkamer. Geen telegraaf meer. Alleen maar een schakelbord als in in een elektrische tram met een handle ook als van een tram. En een instrumen tenbord, waarop de navigatielichten en vele andere apparaten in controlelichten vermeld zijn. In de hoek een elektrische en volautomatische log, die op twee ge scheiden tellers de snelheid en de afge legde mijlen van het schip registreert. En een periskoopkompas. En een draairuit Op radar na is de oceaanstomer kompleet. Want ook de Decca zal de VO 1 meevoeren op zijn zwerftochten en mét een eenvoudige handgreep is het „dashboard" van dit mo derne plaatsbepalingsinstrument te kante len, zodat het naar keuze van de schipper zowel in de kaartenkamer als in de brug is af te lezen. En wie dan nog benieuwd is naar het hart van dit schip, mag nog even verbaasd blijven over de technische verfijningen, die er achter de huid van ruim 35 meter lang zijn gestouwd. Hij mag mee naar de motor kamer, waar geen centenaars-zware diesel rust, maar twee lichte motoren (MWM van 187 pk elk) voor de aandrijving zorgen. Ze maken elk 1810 toeren en leveren per stuk 97 kilowatt via een generator, die ach ter elk der „dieseltjes" is gebouwd. En die samen of desgewenst alleen hun stroom afgeven aan de schroefmotor, een dynamo van iets zwaarder kaliber, die 174 kilowatt gebruikt en 1500 toeren per mi nuut kan leveren met een reduktie van 6:1. Zodat er naar smaak tussen de 9 en de 0 mijl kan worden gevaren. Trekken doet het schip 3500 kilo bij een snelheid van vijf knopen. In die onwennig-aandoende motorkamer is elektrisch op de verwarming na. die op stookolie brandt: voor elk der hulp aggregaten, waarmee een goed schip nu eenmaal moet zijn uitgerust, staat een dynamo, die haar kracht aan de twee hoofdmotoren ontleent, zoals deze hulp motoren samen met de lichtmotor de ver lichting van het schip de nodige energie leveren. Vanmiddag ligt de Willem Beukelszoon te water. Binnenkort zal het kleine techni sche wonder ook IJmuiden aandoen, waar tenslotte zijn thuishaven zal zijn. Het is zonder twijfel de duurste trawler, die ooit de pieren heeft benaderd, maar dat de kost voor de baat uitgaat, de baat van een groot-opgezet visserijonderzoek, staat vast voor degenen, die zich een ogenblik hebben verdiept in de mogelijkheden van dit be wonderenswaardige schip, dat uit Neder landse handen kwam voornamelijk uit die van scheepsbouwer Boot in Woubrugge en motorbouwer Van der Leun in Slie- drecht. F. ANTWERPEN (Belga). Een belangrijke Amerikaanse petroleummaatschappij heeft een contract van verschillende honderden miljoenen frank gesloten met de Belgische scheepswerven en Hoboken voor de bouw van twee petroleumtankschepen van 32.000 ton ieder, die de Cockerill-Ougrée- werven zullen vervaardigen. De schepen zullen een lengte hebben van 200, een breedte van 25.5 en een hoogte van 13.5 meter. Ieder zal 16.000 pk. kunnen ontwikkelen en turbines zullen van het al lernieuwste type zijn, gebaseerd op het principe van hoogdruk en hoge tempera tuur. De kwartieren der manschappen zul len volledig tegen brand beschermd zijn. De keukeninrichting en kajuiten zullen van elektriciteit zijn voorzien. NEW YORK (Reuter) De Griekse reder Stavros Niarchos heeft opdrachten voor nieuwe schepen met een gezamenlijke waarde van ongeveer honderd miljoen dol lar geplaatst, zo meldt de Transoceanic Marine Company, die Niarchos te New- York vertegenwoordigt. Een Amerikaanse werf heeft opdracht gekregen een tank schip met een draagvermogen van 46.0C0 ton te bouwen. Dit zal het grootste koop vaardijschip zijn, dat ooitin de Verenigde Staten is gebouwd, afgezien van de „Uni ted States". In Japan zijn orders geplaatst voor acht tankschepen en drie vrachtsche pen. Ook in Zweden en in Duitsland zijn tankschepen besteld. De vaartuigen die in Zweden worden gebouwd, zijn bestemd voor het vervoer van gestorte ladingen. NEW YORK (Reuter). Dr. Gunnar Ran- ders, het hoofd van de Noorse commissie voor kernenergie, die in de Verenigde Sta ten is aangekomen voor het bespreken van het Noorse program voor vreedzaam ge bruik van kernenergie, heeft te New York meegedeeld, dat zijn land splijtbaar ma teriaal wil trachten te krijgen om zich te concentreren op de bouw van een reactor voor het voortdrijven van schepen. Als eer ste stap tot de constructie van een derge lijke installatie wordt er gewerkt aan een reactor die met kokend water werkt. Dit project zal over anderhalf jaar zijn voltooid. Noorwegen hoopt tegen 1961 de beschik king te hebben over een schip met atoom krachtaandrijving, aldus dr. Randers die de leiding heeft van het Noors-Nederlandse atoom-instituut in Kjeller (Noorwegen). •W ~8W BERN (United Press). De Zwitserse re gering heeft in een boodschap van het par lement over de kwestie van bevaarbaarheid van de Rijn gezegd dat de regering de in ternationale overeenkomsten erkent waarin sprake is van Zwitserse pogingen om de boven-Rijn bevaarbaar te maken. De rege ring laat echter doorschemeren dat zij er eigenlijk weinig voor voelt. De regering is bereid overeenkomsten te erkennen zoals het Zwitsers-Duitse staatsverdrag van 1929, waarin de twee landen overeenkwamen de Rijn te reguleren van Straatsburg-Kehl naar Istein en er naar te streven de Rijn bevaarbaar te maken tussen Bazel en het meer van Constance. Er zijn echter geen verplichtingen aangegaan om de boven- Rijn bevaarbaar te maken. Daarvoor zou een nieuw staatsverdrag nodig zijn, dat door het parlement en in een natio naal referendum goedgekeurd zou moeten worden. In de boodschap wordt twijfel uitgespro ken dat zulk een onderneming commercieel gezond zou zijn, van Zwitsers standpunt gezien. Een vergelijking werd getrokken tussen de voordelen van goedkoper vracht tarieven en de nadelen voortvloeiend uit onvermijdelijke concurrentie tussen het ri viervervoer en de Zwitserse staatsspoorwe gen. De regering betwijfelt of er voordelen van opgevoerde industrialisering in Rijn streken zouden voortvloeien uit het be vaarbaar worden van de rivier. LONDEN (Reuter). De Londense assu radeuren hebben de premies voor de ver zekering van goederen, die per schip naar en van communistisch China worden ver zonden, tegen de risico's, verbonden aan oorlog, staking, oproer en onlusten, ver laagd. Het nieuwe tarief bedraagt drie shil ling vier pence per honderd pond sterling voor verzendingen van en naar Kanton en de havens aan de Chinese kust ten zuiden van deze haven, met uitzondering van For mosa, Hongkong, Kowloon en Macao. Het vorige tarief was vijf shilling per honderd pond -sterling. Het tarief voor verzendingen naar Chi nese havens ten noorden van Kanton t/m. Mandsjoerije, Port Arthur en Dairen, uit gezonderd Formosa en Korea, is verlaagd van tien tot dertig shilling tot vijf tot twintig shilling per honderd pond sterling. Voor verzendingen van deze havens heeft het tarief, dat in de meeste gevallen gelijk is aan het importtarief, geen verandering ondergaan. Voor reizen langs de Chinese kust zijn de premies verlaagd tot drie shilling vier pence tot twintig shilling per honderd pond sterling. VEILINGBERICHT 5 maart Waspeen 1437; witlof 45—64; rabarber 38107; prei 4899; spruiten 4389; boeren kool 1734; rode kool 1629; gele kool 1527; peen 5—12; uien 3463; sjalotten 43. Onlangs zijn de opnamen geëindigd van een filmpje dat door een Nederlandse fa briek is aangeboden aan het Verbond voor Veilig Verkeer en dat onder regie van Joop van Essen gemaakt is door de Mirror film te Amsterdam. De film behandelt het instituut van de schoolverkëersb'rigades en is voor een deel in Haarlem opgenomen. Als „filmacteurs" traden enige Haarlemse scholieren op, die wij hier met producer N. Th. Werner (links) en regisseur Joop van Essen tijdens een der opnamen in actie zien. Het zijn: de twaalfjarige Anneke Boonstra, leerlinge van de Hildebrandschool; Jan Brouwers, eveneens twaalf jaar, van de P. H. van der Leyschool, René Courbois van de Haar- lemmerliedeschool en Pieter van der Waals van het Lorentzlyceum De film, die bestemd is om op verschei dene scholen gedraaid te wordenzal ver moedelijk omstreeks 17 maart in première gaan. Van 4 kilometer afstand kan de visserij straks de „Willem Beukelsz" (VO 1) horen aankomen dankzij zijn sterke loudhailer. Vanmiddag is het onderzoekingsschip van zijn hoge positie in Woubrugge verlost: de dienst tegemoet. Maandag omstreeks negen uur is op de provinciale weg HaarlemHilversum een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 45- jarige vertegenwoordiger H. v. d. Z. uit Velsen zeer ernstig werd gewond. Deze Z. reed in zijn auto ter hoogte van de kruising met de Zijdelweg in de gemeente Uithoorn toen hij, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van het wegdek, met zijn wagen van de weg vloog en met een snelheid van ongeveer 80 km tegen een boom langs de weg botste. De wagen werd geheel ver nield. In zorgwekkende toestand is de heer v. d. Z. naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht. De IJmuidense bridgeclub UTD speelde voor de onderlinge competitie. De percen tages luidden: Groep 1: 1. GrentziusRob 65.27; 2. Mul lerVan Olst 58.33; 3. Prins en echtg. 53.47; 4. KorverKlinkenberg 51.38; 5. Meyer— Roelofs 50; 6. WesteropPieterse 45.83; 7. dames VerhorstRob 45.83; 8. Muis en echtg. 45.13; 9. mevr. Pieterse—Groot 34.72. Groep 2: 1. Ten BroekeHandgraaf 61.90; 2. SchoenKoelemey 56.34; 3. dames Schoen Koelemey 53.46; 4. Van BurkVisser 51.58; 5. Snel en echtg. 46.03; 6. mevr. Slaats Böhm 45.23; 7. Warger en echtg: 42.85; 8. GroenPonte 42.06. Het Nederlandse kustvaartuig „Annie", dat 300 brt. meet en eigendom was van het aannemingsbedrijf H. Fokkens te Naarden, is naar Noorwegen verkocht. Het schip dat herdoopt is in „Borgunday", heeft de haven van Rotterdam verlaten met bestemming Esbjerg. Op woensdagavond 7 maart zullen de leden van de aquarium- en terrarium vereniging „Kennemerland" in het voor malige Statenhuis aan de Zeeweg in Bever wijk komen luisteren naar de heer C. A. Spoelstra uit Rotterdam, die er zal spreken over het onderwerp „Importeren en ver zorging van importen". Kleurendia's zul len het gesprokene verduidelijken. In de pauze zal er, zoals gewoonlijk, vis worden verloot. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Theseus van Hamburg. Vechtstroom van Swansea. Falcon van Londen. Eberhardt Es- herger van Antwerpen. Marianne van Go- 'hemburg. Theano van Dublin. Bittern van Liverpool. Grebbestroom van Liverpool. Fre- den V van Antwerpen. Ella van Algerie. Vei-trokken zijn: Alfred naar Rotterdam. Spirit naar Antwerpen, Tanny naar Gothen burg. Haringvliet naar Anwerpen. Pelikaan naar Hamburg. Marianne naar Rouen. Ne therlands Coast naar Rotterdam. Pieter S naar Swansea Ingenborg naar Rotterdam. Alsem naar Rotterdam. Hydra naar Londen. Theseus naar Bremen. De leerlingen van de hoogste klas van de school voor Christelijk Nationaal On derwijs te Beverwijk hebben maandagmid dag kennis gemaakt met een „waterige" geschiedenis, hoewel ze er droog bij bleven. De leiding van deze school is van oor deel dat de kinderen meer opsteken van aanschouwelijk onderwijs, dus kennis ma ken met verschillende bedrijven door deze te bezoeken, dan alleen het vernemen van het gesproken woord. Deze keer was het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland op het programma gezet en de heer J. G. de Vries van de afdeling voorlichting der P.W.N. heeft de jongelui heel wat verteld over dit bedrijf. Aan de historie van de waterleiding zit heel wat vast en zo heeft de heer De Vries dan ook het een en ander verteld over het „winnen" van water, de zuivering, de zuig- filter- en pompinstallaties, waardoor de kinderen een beeld kregen van het werk, verbonden aan de watervoorziening. Daar na kreeg de j.eugd ook door middel van projectie een idee van de verspreiding van het water dopr Noordholland, wat geschiedt door hoofdpompinstallaties en watertorens. Ook stond de heer De Vries stil bij het dreigende watertekort en gaf een uitleg over de Lek-waterleiding. Om een en ander beter tot de kinderen te laten doordringen gaat de school later een bezoek brengen aan de installaties te Wijk aan Zee en Castricum. Na afloop heeft de heer A. J. Veenen- daal, de onderwijzer van wie de gedachte is uitgegaan om de kinderen op deze ma nier een beter inzicht te geven in ver schillende vraagstukken, de heer De Vries hartelijk bedankt voor de duidelijke uit eenzetting. DINSDAG 6 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: De zevende sluier. Luxor Theater, „Terug uit de hel". Kennemer Theater, 14.3020 uur: Stouten- beek: stoffenmodeshow. 't Centrum, 20 uur: Vara-televisiekijk- avond. Zeewijkschool, 20 uur: Vrouwengroep PvdA, lezing mevr. Schuttevaer-Velthuis. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 17 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. WOENSDAG 7 MAART Bioscopen: als dinsdag. 't Centrum, 20 uur: Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond, drs. Roemers over „Loonpolitiek". Grote Kerk, 20 uur: Nederlands Hervormd Zangkoor. 't Centrum, 20 uur: Bijenhouders (beneden). K.S.A., Ouderavond Meisjesschool Peper straat. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur; jeugd, 15—16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R. K. leeszaal, dage lijks van 1718 uur. Prijzen van maandag. Heilbot 3,30 2,80; gr. tanig 2,902,70; grm. tong 2,44—2,20; kim. tong 2,50—2,28; kl. tong I 3,10—2,80; kl. tong II 2.44—2,20; tarbot I 2,70—2,20; zalm 8, per kg. Tarbot II 114—98; tarbot III 74—58; tarbot IV 5235; tongschar 75; gr. schol 2519; grm. schol 36—27; kim. schol 6032; kl. schol I 59—47; kl. schol II 49—20; schar 4425; bot 158; gr. schelvis 5441; grm. schelvis 5449; kim. schelvis 6049; kl. schelvis I 6051; kl. schelvis II 5735; wij ting 6029; gr. gul 4838; ham 13698; kl. wolf 51; poontjes 30; kl. koolvis zw. 31; kl. koolvis wit 48, per 50 kg. Gr. kabeljauw 184—73; gr. koolvis zw. 82—74; gr. leng 77—74, per 125 kg. Aanvoer van maandag. 950 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 3 kisten tongschar en schartong, 1540 kisten schol, 110 kisten schar, 395 kisten bot, 190 kisten schelvis, 380 kisten wijting, 670 kisten kabeljauw en gul, 18 kisten leng, 3 kisten ham, 5 kisten wolf, 5 kisten poon, 10 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4300 kisten. Besommingen van maandag. VL 197 f 10.260; SCH 107 f 4620; SCH 36 f 9400; SCH 27 f 10.090; RO 2 f3700; KW 39 f 6800; KW 45 f6830; KW 40 f9510; KW 22 f7140; KW 9 f7740; KW 175 f7720; KW 19 f5430; KW 15 f5710; KW 75 f7460; KW 129 f8360: KW 38 f3000; KW 6 f5050: KW 147 f2870; KW 5 f3270; KW 74 f14.220; KW 73 f12.150; KW 107 f2150; KW 166 f2100; KW 69 f3240; KW 126 f 2940; KW 84 f 2360; KW 28 f3150; KW 91 f3950; KW 24 f3720; KW 23 f1970; KW 51 f3560; KW 104 f2950; KW 168 f 4840; KW 98 f2480; KW 34 f 2090; KW 165 f2220: KW 105 f2420; KW 72 f1740; KW 133 f2040; IJM 78 f2670; IJM 22 f1780; AM 18 f1700; AM 26 f 2970. Voor een aantal leden van de aquarium vereniging „Velsen" hield drs. J. Wil- lemse, bioloog bij het Visserij-Labora torium gisteravond in het Cultureel Cen trum een verhandeling over het kweken van snoek. Deze vissoort, die wel bij geen enkele aquariaan zal worden gehouden, staat midden in de belangstelling, omdat hij op het punt staat te verdwijnen. De aquariumliefhebbers konden er in zoverre belangstelling voor opbrengen, dat het kweken van sniiek op eenzelfde manier bleek te geschieden als dat het bij de tro pische visjes zou kunnen plaatsvinden. Spreker vertelde, dat er in Nederland een half miljoen sportvissers zijn, waarvan er rond tachtig duizend wel eens op snoek vissen. Door dit over-bevissen èn de steeds beter wordende waterbouwkundige tech niek, zou de snoek genoodzaakt zijn uit te sterven, waaraan ook de Belgen, die hele maal geen snoek meer hebben, dapper meehelpen, door hier op snoek te komen vissen. Van de bijdrage van vijftig cent, die iedere sportvisser jaarlijks moet beta len en die dus in totaal twee a drie ton op levert, kwam een gedeelte in handen van de organisatie tot verbetering der binnen visserij, waaraan drs. Willemse ook ver bonden was. Met dit geld waren proef- kwekerijen opgebouwd, om te trachten tot een verbetering van de snoekstand te ko men. Deze verbetering werd om verschil lende redenen ingevoerd, waarvan de voornaamste wel was het op peil houden van de binnenvis. De heer Willemse legde dit zeer duidelijk uit, door aan te voeren, dat, wanneer er in een sloot geen snoek was, de andere vissoorten, zoals bijvoor beeld voorntjes, een onnoemelijk aantal eieren legden, waardoor er te weinig voed sel in het water zou blijken te zijn en de uitgekomen voorntjes niet genoeg zouden gedijen. Wanneer er nu een aantal snoe ken in dit water zouden worden geplaatst, verslinden deze vele van deze visjes, waar door de anderen weer voldoende voedsel zouden kunnen vinden, waardoor èn voorn èn snoek beter zouden groeien. Doordat de snoek een luie vis is (hij eet soms 1 maal in 3 a 4 dagen) heeft hij aan weinig vis genoeg, zodat hij een voedselcoëfficient heeft van 3. Een forel daarentegen, die constant te gen stroom moet in zwemmen, heeft een coëfficiënt van 7—10. Afhankelijk van de voedselhoeveelheid in het water was een jonge snoek in staat om in een jaar tijd tot 10 cm. uit te groeien, terwijl in andere gevallen deze lengte opliep tot 53 cm. De door spreker aangeroerde achteruit gang, die te wijten zou zijn aan de steeds beter wordende waterbouwtechniek, bleek overduidelijk uit het voorbeeld, dat vroe ger de rivieren in de winter buiten hun oevers traden en de uiterwaarden tot in het voorjaar blank bleven staan. Op deze ondiepten voelt de snoek zich het beste thuis en hier was dan ook zijn paaigebied. Doordat dergelijke overstromingen thans de kop wordt ingedrukt, is de snoek ge noodzaakt uit dit gebied te verdwijnen. Over zijn werk met de snoekkwekerij vertelde de heer Willemse interessante dingen, die hij met behulp van lichtbeel den toelichtte. Het behaalde resultaat met deze proef kwekerij kon op bijna 100 per cent gesteld worden, waardoor de snoek stand in Nederland weer op behoorlijk peil kon worden gebracht. Met een huishoudelijke vergadering werd deze interessante en leerzame avond besloten. (Verkort weergegeven) Vergeten Velsen-Noord. Nu de tijd van sneeuw en ijs weer voorbij is wil ik toch nog eens terug zien op dit ijzige maandje. U schrijft gedurende deze maand, volko men terecht overigens, steeds weer enthou siast over de ijspret in de gemeente Velsen en over de prachtige door de gemeente ge- exploiteerde ijsbanen aan het Moerberg- plantsoen en „De Heerenduinen". Maar heeft de geachte redactie er wel eens over nagedacht dat er in Velsen-Noord in het geheel geen goede gelegenheid bestond voor de jeugd en de ouderen om de edele schaatssport te beoefenen? Hoort Velsen- Noord er dan soms niet bij, is het juist dat er in de gemeente Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal twee en ten noorden er van helemaal geen ijsbaan aanwezig is? In Velsen-Noord bestaat een vereniging, die reeds tweemaal toestemming heeft ge vraagd om een ijsbaan te exploiteren op een stuk grond, dat deze vereniging van de gemeente in pacht heeft. Dit verzoek is door de autoriteiten geweigerd om rede nen, die met een beetje goede wil gemak- gelijk opgelost hadden kunnen worden. J. A. v. HOOF, Duinvlietstraat 98, Velsen-Noord

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3