Wettelijke regeling inzake economische mededinging WYBERT c J Rechtervleugel moet Mollet in de Algerijnse kwestie steunen Conflict bij Gelders Orkest. PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Q3fe.9aiOUnSa De radio geeft donderdag Nourytien laat Uw kritieke dagen ongemerkt voorbijgaan! Uitslag van de debatten afhankelijk van vele onzekere factoren ió Uet zo r J Bevordering van gezonde concurrentie beoogd Luchtvaartpionier kreeg groot militair brevet per doosje 85 «t Huur opgezegd aan winke liers in Rotterdams winkelgebouw Examens Werkloosheidsfonds heeft reserve van 485 miljoen Bezwaren tegen dirigent en administrateur Brand in glasfabriek te Leerdam LIKDOORNS WONDEROLIE EFFECT WOENSDAG 1 MAART 1956 De Tweede Kamer is vandaag begonnen aan de behandeling van de wet op de economische mededinging, waarvan minis ter Zijlstra in november 1953 het ontwerp heeft ingediend. Deze wet maakt het moge lijk op te treden tegen ondernemersafspra ken wanneer deze schadelijk zijn voor het algemeen belang. Er zal echter pas worden ingegrepen na het inwinnen van het ad vies van een commissie die bestaat uit twaalf onafhankelijke economische deskun digen. De commissie is verplicht eerst de belanghebbenden te horen. Het eigenlijke doel van het wetsontwerp is een gezonde concurrentie te bevorderen die de economische vooruitgang dient of economische verstarring bestrijdt en daar mee tevens leidt tot aanvaardbare kosten- en prijsverhoudingen. Uitgangspunt van de nieuwe wettelijke regeling is de ondernemersovereenkomst van 1935. Als gevolg van de economische wereldcrisis heerste er in die tijd een moordende concurrentie. De bona fide be drijven gingen toen onderling overeen komsten aan en de wet van 1935 schonk de regering de bevoegdheid die overeenkom sten ook verbindend te verklaren voor be- drijfsgenoten die zich niet bij de overeen komst hadden aangesloten. De wet gaf de regering ook de bevoegdheid ondernemers- overeenkomsten onverbindend te verkla ren. Van die bevoegdheid is vóór de oorlog nooit gebruik gemaakt, omdat de econo mische situatie toen anders was dan nu. Thans is de bedoeling veel meer op te treden tegen afspraken van ondernemers dan dergelijke overeenkomsten voor alle bedrijfsgenoten verbindend te verklaren. Die laatste mogelijkheid blijft echter in de nieuwe wettelijke regeling gehandhaafd. Bescherming consument De voortschrijdende concentratie in het economische leven wekt de verwachting dat in de toekomst steeds meer sprake zal zijn van marktbeheersing door onderlinge afspraken van ondernemers. De regering wil echter niet toelaten dat zodanige on derlinge regelingen worden getroffen dat de prijzen op een onredelijk peil komen of die een belemmering zijn voor het streven naar een betere en goedkopere produktie. In dat geval kan een overeenkomst onver bindend worden verklaard. Het zal ook mogelijk zijn een concurrentie-afspraak direct te schorsen om te voorkomen dat de consument te veel moet betalen gedurende de vrij lange periode die nodig is alvorens een overeenkomst onverbindend kan wor den verklaard. De bedoeling van de nieuwe wettelijke regeling is niet om iedere kartel-afspraak te verbieden. Samenwerking in het be drijfsleven kan ook nuttig zijn wanneer zij gericht is op rationalisatie van produktie, inkoop en afzet, technisch onderzoek, ex port kwaliteitsverbetering, standaardise ring van bijkomende verkoopvoorwaarden, bestrijding van oneerlijke concurrentie of van concurrentie die goedgeleide, goedkoop werkende ondernemingen ten gronde richt. Maar op kernpunten als kwaliteit en prijs zal gezonde concurrentie als regel inspan ning moeten vergen. Onverbindendverkla- ring moet dan echter steeds gebaseerd zijn op strijd met het algemeen belang. ADVERTENTIE Als DANTUMA eeuwen geleden Geleefd had, dan zou er nooit reden Zijn geweest tot een twist, Want dan had men 't beslist Met een vulpen van hèm uitgestreden! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. r.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinibouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen, 13.20 Amusements muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.30 Een geniaal auteur: Jules Verne, causerie. 14.45 Cello en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld. Samenwerking op het gebied van de volksgezondheid in Beneluxverband. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cowboyliedjes. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Opera concert. (20.4021.00 Voordracht). 21.35 De dochters van Kolonel Pinner. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualitei ten. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Instrumentaal septet. 15.35 Platen. 15.45 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbeloverdeniking. 16.30 Instrumentaal trio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Koper ensemble. 18.30 Friese liederen. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsla gen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Docu mentatie over de gang van zaken bij een rechtszaak. 21,15 Het ballet HO. 21.45 Te lescoop. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkestconcert. 15.45 Ka mermuziek. 16.45 Koorzang. 17.00 Platen, 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen, 19.50 Politieke cau serie. 20.00 Platen. 20.15 Platen, 21.20 Orkest concert. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Dubbel gemengd kwartet, 22.5523.00 Nieuws. Het uitschakelen van de concurrentie en de daarmee gepaard gaande verstarring van het economische leven behoeft niet altijd het gevolg te zijn van ondernemers overeenkomsten. Het is ook mogelijk dat een enkele onderneming of een groep van nauw samenwerkende ondernemingen een overwegende invloed op de markt uitoefent. Ook tegen deze economische machtsposities wil de regering kunnen optreden door het geven van bepaalde voorschriften omtrent prijs- en leveringsvoorwaarden, betalings condities, uitsluiting van leveranciers of afnemers om hen tot een bepaalde gedrags lijn te dwingen. Voordat dergelijke voor schriften worden gegeven zal ook het ad vies worden ingewonnen van de commissie van onafhankelijke economische deskun digen. In afwachting van dat advies kun nen voorlopige maatregelen worden ge troffen, die niet langer mogen gelden dan een jaar. De Nederlandse overheid zal ook bevoegd zijn het gedrag van internationale kartels ten aanzien van de Nederlandse markt aan controle te onderwerpen en daartegen op te treden. Minister Zijlstra heeft de Kamer echter al laten weten dat het niet mogelijk is bijvoorbeeld het prijs beleid van de grote oliemaatschappijen nationaal te controleren. De nieuwe wettelijke regeling van de concurrentie is nodig geworden omdat de ondernemersovereenkomstenwet van 1935 in de bezettingstijd, in 1941, is vervangen door het thans nog van kracht zijnde Kar- telbesluit, dat aan de overheid vrijwel onbeperkte bevoegdheden tot ingrijpen in het economische leven verleent. Dat sy steem past niet in onze democratische samenleving. Het bedrijfsleven moet weten waar het aan toe is. ADVERTENTIE Als er iets is, dat helpt tegen dat geregeld terugkerende gevoel van onwel zijn, dan is het NOURYTIEN. NOURYTIEN - het mo derne symptomatisch werkende geneesmid del - 5 vermaarde componenten in één tablet. NOURYTIEN werkt veilig. Het veroorzaakt geen maagklachten. Ga ook over op NOURYTIEN. Dan zegt U mét duizenden vrouwen: „kritieke dagen - het zou wat NOURYTIEN knapt mij op in een omme zien!" Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 ct. De chef van de luchtmachtstaf, luitenant- generaal waarnemer A. Baretta, heeft dinsdag op het vliegveld Soesterberg aan Nederlands eerste militaire vlieger, de thans 75-jarige Marinus van Meel uit 's-Gravenihage, het groot militair hrevet uitgereikt en hem de Gouden Vink op de borst gespeld. Het vliegbrevet van Marinus van Meel is gedateerd 1 juli 1913, de d'atum waarop de luchtvaartafdeling Soesterberg werd opgericht. In de tijd dat Marinus van Meel vloog bestond nog geen echt vliegbrevet in Ne derland. Van Meel was in het bezit van een Frans vliegbrevet, uitgegeven in 1911. Generaal Baretta schetste in een toe spraak de verdiensten van Van Meel voor de ontwikkeling van de Nederlandse lucht vaart. Vervolgens werd een défilé gehou den voor de gediplomeerd vlieger. De uit reiking van het vliegbrevet werd ook bij gewoond door de luchtvaartpioniers gene- raal-majoor b.d. W. C. J. Versteegh en luite nant-generaal b.d. H. ter Poorten, alsmede door de directeur van de luchthaven Schip hol, de heer U. F. M. Dellaert. ADVERTENTIE i In september is te Rotterdam het verza- melwinkelgebouw „De Twaalf Provinciën" geopend. Op 24 februari maakten directie en commissarissen van de n.v. „Wereld haven", de eigenaresse van het pand, be kend, dat de gang van zaken onbevredigend was geweest tengevolge van niet-deskun- dige leiding en een nieuwe directeur was benoemd. Verder werd medegedeeld!, dat het gebouw zou worden gereorganiseerd en dat de nieuwe directeur overwoog, met uit zondering van de congreszaal, de bodega, de tearoom en het café-restaurant, de win kels te sluiten en de tegenwoordige huur ders de huur op te zeggen. Daarna wilde hij „nieuwe groepen vakbekwame, jonge middenstanders uit alle provinciën van ons land aantrekken". Vijftien huurders hebben inderdaad een aangetekende brief van de n.v. „Wereld haven" ontvangen, waarin staat, dat zij niet meer in de organisatie passen en hun de huur per 8 maart is opgezegd. Hun is ver zocht op die datum hun zaken te ontruimen. De vijiftien winkeliers zullen zich hier tegen en bloc verzetten met alle hun ten dienste staande geoorloofde middelen. Zij zullen op 8 maart hun zaken niet ontruimd hebben en afwachten wat er verder gaat gebeuren. Geen van de vijftien winkeliers heeft huurschuld. Leiden. Doctoraal examen Nederlands recht: mej. A. W. Knobbout, Hengelo; mej. J, A. Buitelaar, Waddinxveen; kandidaats examen Sociologie: méj. D. Merens, Den Haag; doctoraal examen Sociologie: J. L. J. M. van der Does de Willebois, Rosmalen; doctoraal examen Geneeskunde (II): G. Brunt, Voorburg; C. J. Hoogendijk, Oegst- geest; C. H. L. Klaassen, Rotterdam; A. B. Elim, Leiden en R. A. P. Lisapaly, Leiden; semi-artsexamen: P. D. Bakker, Den Haag; S. van der Kooy, Den, Haag; M. Oort, Den Haag en H. W. van West, Paramaribo. Artsexamen: mej. L. C. de Jong, Leiden; N. P. F. van Bazel, Den Haag en A. Oosthoek, Arnhem. Amsterdam (Gem. universiteit). Doctoraal examen Pharmacie: S. T. Tan, Amsterdam; doctoraal examen Scheikunde: D. van der Helm, Amsterdam; kandidaatsexamen Wis- en natuurkunde E. van de Maarel, Amster dam; doctoraal examen Economie J. Souten- dijk, Amsterdam; kandidaatsexamen Econo mie: de heer B. M. Mohrmann, Amsterdam. Utrecht. Doctoraal examen Nederlandse letteren: P. K. van Ling en, Gouda; semi- artsëxamen: A. P. Amir, Utrecht; F. F. Boon, Bilthoven; mej. W. Ch. Hennquin, Utrecht; P. J. F. M. Kuypers, Hilvarenbeek; F. E. Meelhuysen, Den Haag; P. F. Pelsmaeker, Utrecht; J. E. Ploem, Schevendngen. Arts examen: J. B. H. M. Lomans, Velp, J. C. Brakele, Utrecht; M. Voortman, Hilversum; P. de vos, Hilversum en mej. J. E. Windsma, Baarn. In het jaarverslag van het Algemeen Werkloosheidsfonds te 's-Gravenhage wordt onder meer medegedeeld dat het totaal der op grond van de Werkloosheidswet ver strekte uitkeringen over het tweede half jaar van 1952 ruim 45 miljoen gulden be droeg en in 1953 over een geheel jaar bijna 82 miljoen. De reserves van de uit voeringsorganen der werkloosheidswet, die eind 1952 ruim 65 miljoen gulden bedroe gen, stegen in de loop van 1953 tot bijna 210 miljoen gulden, namelijk ruim 122 miljoen gulden voor de wachtgeldfondsen en ruim 87 miljoen gulden voor het Alge meen Werkloosheidsfonds.' Begin maart 1956 bedroegen de totatle reserves 485 miljoen gulden, verdeeld ,jn 250 miljoen gulden voor de gezamenlijke wachtgeldfondsen en 235 miljoen gulden voor het Algemeen Werkloosheidsfonds. Het gunstig verloop van de werkloosheid had een premieverlaging bij de wachtgeld fondsen tot gevolg. De gemiddelde wacht geldpremie van 2.6 pet per 1 juli 1952 daalde tot ongeveer 1.75 pet. per 1 januari 1955. Volgens de laatste gegevens is het gemiddelde percentage per 1 januari 1956 gedaald tot ongeveer 1.37. Het verzekerde loonbedrag, dat over het tweede halfjaar 1952 ruim 2miljard gul den bedrag steeg over 1953 tot bijna 5.3 miljard gulden. In de loop van 1955 heelt het de 6 miljard gulden overschreden. Van onze correspondent in Parijs) MORGEN BEGINNEN IN de Franse Nationale Vergadering de debatten over de Algerijnse kwestie, die, naar alle waarschijnlijkheid, zaterdag zullen worden be sloten met de indiening van een nieuw vertrouwensvotum door premier Mollet. Zowel uit hoofde van het onderwerp-zelf als met het oog op het algemene politieke klimaat in Frankrijk, moet een voorspelling over de uitkomst van de stemming voorbarig heten, al heeft Mollet nauwelijks een week geleden met vier vertrouwens kwesties, naar aanleiding van een nieuwe vakantieregeling, een klinkende over winning geboekt. Een voordeel voor premier Mollet is slechts dat de rechtervleugel zich bewust is zonder de radicalen en de socialisten, de huidige regeringspartijen, nooit een nieuw kabinet te kunnen vormen. Bovendien zou het de conservatieven helemaal niet berouwen, indien de verantwoordelijkheid voor een eventuele militaire krachtproef met de Algerijnen later op de rekening van de linkse partijen geschreven kon worden. Wanneer Mollet het winnen zal, dan kan hij zijn zege aan die omstandig heid te danken hebben. Het woord „vertrouwen" is in het Franse politieke spraakgebruik moeilijk te om schrijven. In ieder geval is het politieke vertrouwen in Frankrijk aan een korte ter mijn gebonden en meestal slechts op één doel gericht. De regering zal uitgebreide volmachten vragen voor de uitvoering van een beleid in Algerije, waarvan het parle ment de richtlijnen nog moet omschrijven. Tot zo'n definitie is de vorige Kaïmer nooit in staat gebleken, en ook nu heerst er nog grote verdeeldheid over de banden die in de toekomst Algerije en Frankrijk zuilen verenigen. Men is het er met uitzonde ring van de communisten slechts over eens dat Frankrijk Algerije onder geen be ding los kan laten. Orde of onderhandelingen De resident-minister Robert Lacoste heeft onlangs aanzienlijke versterkingen voor het Franse leger gevraagd, aan welk verzoek maar gedeeltelijk werd voldaan. De rechtse partijen zullen zeker de nadruk leggen op de noodzaak eerst de „orde" te herstellen alvorens tot onderhandelingen mag worden overgegaan. Daarentegen zijn de linkse stromingen, met Mendès-France voorop, vooral bevreesd voor een herhaling van het Indochinese avontuur iin Algerije. In deze kringen stelt men de eis tot on middellijke onderhandelingen op de voor grond. Hoe een gesprek met de rebellen de werkelijke „vijand" te openen is nie mand duidelijk. In ieder geval heeft de op roep van Mollet aan het adres van de rebel len vorige week geen uitwerking gehad. Praten met een tegenstander die niet pra ten wil, is geen eenvoudige opgave. De ernst van de debatten wordt voor de regering nog verhoogd door de politieke stemming over verschillende andere kwes ties die er de laatste dagen niet beter op geworden is. Ofschoon de onafhankelijken (of conservatieven) bij monde van hun leider, de vorige minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, de sultan van Ma rokko in december zelf de soevereiniteit in het vooruitzicht hadden gesteld, zijn ze nu kopschuw geworden voor de gevolgen die deze belofte ook voor de houding der Al gerijnen zou kunnen hebben. Op de wip De positie van de communisten scheen tot voor kort, inzake de Algerijnse politiek ADVERTENTIE Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met Het ligt in de bedoeling van het bestuur van het Gelders Orkest meer gastdirigen- ten uit te nodigen. Er is een conflict tus sen de musici en de dirigent Jan Out ont staan. De orkestleden hebben in een me morandum een aantal grieven geuit en dit bij het dagelijks bestuur ingediend. Intus sen is de heer Out ziek geworden en de leiding van het orkest is thans geheel in handen van de heer Leo Pappenheim ge legd. De musicus Jaap van Dranen heeft zijn functie als lid van de contactcommis sie tussen bestuur en orkest ter beschik king gesteld. Het orkest heeft voorts be zwaren kenbaar gemaakt tegen de heer J. H. Kesler, administrateur. De moeilijkheden zijn ontstaan tijdens een repetitie in Maastricht, waar een van de leden weigerde verder te spelen, zich beroepende op het recht op een pauze van drie uur tussen repetitie en concert, zoals in de werkregeling van het orkest is vast gesteld. Jan Out sommeerde hem verder te spelen, maar op dat ogenblik maakte ook een ander orkestlid bezwaren tegen verder repeteren. Het gevolg was dat even later het gehele orkest de zaal verliet. Het bestuur van het Gelders Orkest vond geen aanleiding tegen het orkest discipli naire maatregelen te nemen. Het conflict nam daarop nog grotere vormen aan, toen het orkest het bestuur een memorandum aanbood, waarin het zijn grieven tegen de gang van zaken in de afgelopen jaren neer legde. In dit memorandum hebben de mu sici bezwaren tegen Jan Out geuit. Van de heer Kesler wordt gezegd, dat hij door zijn optreden de sfeer in het orkest ongunstig beïnvloedt. Het bestuur heeft, naar ver luidt, thans enkele maatregelen genomen, die kunnen leiden tot een oplossing van de moeilijkheden. Leo Pappenheim zal meer concerten te dirigeren krijgen dan tot nu toe het geval is geweest. Bovendien zullen er meer gastdirigenten worden uitgeno digd. Jan Out blijft in elk geval aan het orkest verbonden. Hij zou bij een bespre king met het bestuur een aantal fouten hebben erkend. van de regering, afwijzend te zullen wor den. Na het partijcongres van Moskou lijkt zich een stroming in de partij af te tekenen die een nationaler koers wil varen. De jongste verklaringen van Pineau, waarbij de Amerikanen en de Britten nog al dui delijk de les werd gelezen, zouden de „na tionale" communisten er wellicht toe kun nen verleiden bij de stemming één lijn met de regering te trekken. Van wieg tot graf Een ander element, dat grote invloed op de uitslag kan doen gelden, is de economi sche politiek, die de regering zich voorstelt te voeren. Nadat het parlement met bijna algemene stemmen het regeringsvoorstel ten behoeve van ouden van dagen had aan vaard, heeft de minister van Financiën, Paul Ramad'ier, bekend gemaakt dat hij de kosten van dit initiatief met nieuwe belas tingen zal moeten dekken. De staat zal alle on vermogenden boven de vijfenzestig jaar moeten onderhouden. De socialistische mi nister nemen daarmee het voorbeeld van wijlen de Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps over, die de burgers „van wieg tot graf" wilde verzekeren en die de belastingen gebruikte als middel tot een rechtvaardiger verdeling van de nationale inkomsten. Het Franse ouderdomsfonds zal speciaal worden bekostigd met een nieuwe belasting op de auto's. De leuze is al aangeheven dat elke automobilist tenminste één grijsaard voor zijn rekening moet nemen. Deze plannen hebben weinig met Algerije uit te staan, maar niettemin kunnen ze de uitslag van de debatten voor een groot deel bepalen. Een regering die zulke revo lutionaire denkbeelden koestert op sociaal gebied kan moeilijk aanspraak maken op de goede gezindheid van de rechtse par tijen wier steun zij niettemin nodig heeft. Beraad (United Press) Premier Mollet heeft gisteren besprekingen gevoerd met Pouja- distische en communistische leiders, ten einde tot een „door vele partijen gesteun de politiek" te komen aan de vooravond van het kritieke debat over zijn Algerijnse politiek. Paul Vahé vertegenwoordigde de Poujadisten en Jacques Duclos de commu nisten. Mollet is de eerste premier, die een dergelijke formele bespreking houdt met de leider van de communistische fractie sedert zijn socialistische voorganger Paul Ramadier de communisten uit zijn rege ring zette in mei 1947. Uit mededelingen van Vahé bij het ver laten van het hotel Matignon valt echter op te maken, dat zijn fractie van ongeveer vijftig man tegen Mollet zal stemmen. Hij zei: „Wij zijn altijd tegenstanders geweest van het beginsel van speciale volmachten wat Algerije betreft. Wij zijn van oordeel, dat het ongrondwettelijk is". De Poujadis ten zijn van mening, zei hij, dat de vier Algerijnse departementen Frans moeten blijven, zoals iedere andere Franse provin cie. Mollet zal ook overleg plegen met de leider der onafhankelijken, oud-premier Pinay en met andere vertegenwoordigers van het rechtse centrum. Een nachtelijke brand heeft een groot deel van de kantoren van de glasfabriek „Leerdam" te Leerdam in de as gelegd. Be halve de brandweer van Leerdam en de bedrijfsbrandweer namen de brandweer korpsen van Gorinchem, Meerkerk en As- peren aan de bestrijding van het vuur deel. De brand kon hierdoor met 30 stralen wor den bestreden. De waterschade is zeer aan zienlijk. Gratie Een 24-jarige Schot, die Zaterdag wegens moord zou worden opgehangen, heeft gratie gekregen. Afstand. Nigel Birch, de Britse minister van Luchtvaart, heeft in het Lagerhuis te Londen medegedeeld dat de regering voornemens is het land te verdedigen tegen aanvallen van atoombommenwer pers met bestuurbare, van de begane grond te lanceren, projectielen die hun doelen ver buiten de Britse kust moeten kunnen treffen. Ontslag. Dr. Philip Cardon, directeur-ge neraal van de Voedsel- en Landbouw organisatie van de UNO (FAO) heeft zijn ontslag genomen. Een reden voor dit besluit is nog niet gegeven. Mobiel. De Amerikaanse minister voor het leger, Ërucker, heeft op een bijeenkomst van de republikeinse vrouwenorgani satie gezegd, dat het Amerikaanse leger zo mobiel is, dat binnen enkele uren tijds een regiment of een divisie door de lucht naar elk punt ter wereld kan worden overgebracht, wanneer er oor log mocht uitbreken. Spoed. De Verenigde Staten sturen met spoed 21 ijzeren longen naar Argenti nië waar een ernstige epidemie van kinderverlamming uitgebroken is. Sinds 21 januari zijn 850 gevallen gemeld. De ziekte verspreidt zich met een snelheid van 60 gevallen per dag. Het aantal ge vallen met dodelijke afloop is tot 102 gestegen. De Argentijnse regering heeft een bedrag van tien miljoen pesos (on geveer één miljoen gulden) uitgetrok ken voor het bestrijden van de zietke. Hagedachtenis. Een „vereniging van donors van ogen" is in Rome opgericht door tweehonderd artsen, parlementsleden, ambtenaren en advocaten, die allen heb ben beloofd hun ogen na te laten aan blinden. De vereniging is gesticht als een blijvende nagedachtenis van Don Carlo Gnocchi, die de vorige week op zijn sterfbed bepaalde, dat zijn ogen ter beschikking van blinde kinderen zouden worden gesteld. De wet zal ech ter veranderd moeten worden, daar het lichaam van de overledene binnen 24 uur na het intreden van de dood onaan getast moet blijven. Het hoornvlies moet echter binnen 24 uur worden verwij derd, daar transplantatie anders niet meer mogelijk is. Volgens de wet was Don Gnocchi in overtreding en de chi rurg die de hoornvliezen van zijn ogen bij een blinde jongen en meisje ver plaatste, kan gerechtelijk worden ver volgd. Besprekingen. Sir Anthony Eden en enkele van zijn ministers hebben een twaalf tal vakverenigingsleiders een -uiteen zetting gegeven van de anti-inflatiepo- litiek van de regering. Premier Eden zal ook met leidende figuren uit de in dustrie besprekingen over de economi sche toestand voeren. Eden zou hebben verklaard dat eventuele, loonsverhogin gen gepaard moeten gaan met vergro ting van de produktiviteit. Uitbreiding. De Londense „Times" is als eerste Britse krant overgegaan van ge woon krantenpapier, dat reeds zestien jaar gerantsoeneerd is als gevolg van de oorlog en de daarna volgende dollar- schaarste, op de duurdere papiersoorten die weekbladen gebruiken en die niet gerantsoeneerd zijn. Daardoor zal uit breiding van de krant van de huidige vijftien pagina's per dag tot gemiddeld 21 mogelijk zijn. Mozartzegels. Tot eind April zijn aan alle postkantoren in België drie, door A. Meulemans te Brussel ontworpen post zegels verkrijgbaar, welke worden uit gegeven ter herdenking van het tweede geboorte-eeuwfeest van Mozart. Daling. Het totale inkomen van de Ameri kaanse boeren is in 1955 met bijna een miljard dollar verminderd, terwijl de inkomens van anderen groter werden. Een belangrijke factor voor de vermin dering van het landbouw-inkomen was een nieuwe daling van ongeveer tien percent van de prijzen van landbouw- produkten. Het gemiddelde netto-inko men van de boeren bedroeg verleden jaar 2.192 dollar. Verstikking. In een Japanse steenkolen mijn zijn veertien mijnwerkers door verstikking om het leven gekomen als een gevolg van een defect aan het ven- tilatie-systeem. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornrmgen en gevaar. Ifke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) 70. Nadat zij de struisvogel nog enkele versnaperingen hadden gegeven., lieten zij het dier vrij en reden in snelle vaart berg afwaarts naar de vallei. De spoorbaan voerde vrij steil omlaag, zodat het trein- onderstel meer en meer vaart kreeg. Daar daverden zij reeds voorbij de eerste over weg. De baanwachter zette grote ogen op, toen hij hen zag aankomen. „Asjemenou", bromde hij, „wat je tegenwoordig al niet op de spoorbaan ziet! Ik wist wel, dat we krap in ons materieel zitten, maar ik had toch nooit gedacht, dat het zóver zou ko men!" Meewarig zuchtend wilde hij een slokje van zijn koffie nemen, maar hij verslikte zich bijna, toen er een daveren de slag weerklonk. Auto-onderdelen en moeren en bouten van het onderstel vlo gen door de lucht. „Tjonge, jonge", brom de de baanwachter, „dat was raakI Mis schien had ik even de spoorbomen moeten sluiten, maar ik heb 'er nu eenmaal een hekel aan, om mijn koffieuurtje te onder breken!" NIET alle boemerangs hebben precies dezelfde vorm en zij beschrijven ook niet alle dezelfde baan. De verschillende boe merangs die bij de inboorlingen van Nieuw Zuid-W ales, Queensland en West-Australië in gebruik zijn, behoren tot het type dat naar de iverper terugkeert, maar in Mid den-Australië kent men een boemerang die niet terugkeert. Het eerstbedoelde wa pen, dat voornamelijk voor de jacht op vogels en klein wild wordt gebruikt, is natuurlijk het belangwek kendst. De niet terugkerende boemerang is echter veel ge vaarlijker en wordt niet alleen gebruikt voor het jagen van mensen en groot wild, maar kan ook dienen als strijdknots en zelfs als slagzwaard, dank zij de scherpe zijkanten. Om de daartoe geëigende boeme rang het terugkerende effect te laten krij gen, moet het wapen, met de holle kant van de knie naar voren en de sterkere welving naar links, met grote kracht ge slingerd worden, waarbij aan het wapen een zo groot mogelijke rotatie dient te worden gegeven. Hierbij dient gezorgd te worden dat de rotatie-as bijna maar niet volkomen loodrecht staat. Horizontaal weggeworpen, of onder een hoek van 30 a 45°, vliegt de boemerang dan recht vooruit, maar buigt na 10 of 20 m naar links en stijgt al draaiende omhoog, beschrijft een grote boog, begint te dalen en komt gevaarlijk op de werper af. Gaat alles goed, dan behoeft degeen die het wapen geworpen heeft niet opzij te springen, want het ding suist links van hem voorbij, stijgt iets naar boven en valt tenslotte loodrecht achter de rug van de werper op de grond. Is de man links, dan speelt een en ander zich in spiegelbeeld af. Bovendien kunnen alle mogelijke va riaties voorkomen, die aan het hierboven weergegeven beginsel echter niets afdoen, maar de meester-werper een breed terrein verschaffen om zich in alle mogelijke en onmogelijke worpen te bekwamen. Het is begrijpelijk, dat de eigenaardige baan die de boemerang beschrijft berust op de werking van de schroef en dat de rotatie die door de werper aan het wapen wordt gegeven daarom het be langrijkste deel van de worp uitmaakt. Het verschijnsel zelf is door deze aanduiding echter niet verklaard. Het is algemeen bekend, dat 'n ronddraaiend lichaam weer stand vertoont tegen verande ring van 't dr aaiing svlak, zodat de met kracht geworpen, draaiende boeme rang de tendenz heeft te volharden in een bepaalde richting. Deze kracht neemt ech ter tijdens de vlucht af, waardoor op een gegeven moment andere omstandigheden de overhand krijgen en zullen leiden tot verandering van het draaiing svlak. En ver andering van het rotatievlak voert tot ver andering van de vliegrichting. Over het zwaartepunt en de speciale vorm van het wapen, waardoor wisselende weerstanden optreden, spreken we gemakshalve niet eens, omdat het hier uitsluitend gaat om het principe en niet om een wiskundige verhandeling (die we niet eens zouden kun nen opzetten). Over de wiskunde die hierbij te pas komt, moeten we echter toch nog iets zeggen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON 1

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1