^OMME Bijtsen?... Prachtbijts Scholenbouw vergt volgens deel Beverwijkse raad contact met de gemeente Velsen r SPORTCOMBINATIES TURKSIM Moord met staatsie Vernieuwingen aan Gasbedrijf aanvechtbaar geacht Nog steeds beraad over de 3 pet. in het bouwvak Twee rapporten over „Euratom" f FEUILLETON Arabische Grote Drie in beraad te Cairo VRIJDAG 9 MAART 1956 5 Colberts ƒ34.-, ƒ38.-, ƒ44.- enz. In Harris Tweed ƒ74.- Keuze uit méér dan 1000 PANTALONS 29.75, ƒ32.-, ƒ36.- enz. J Regering staat geen door berekening in de prijzen toe Nederlands pleidooi voor gemeenschappelijke markt door Wil Wanting Boodschap en aanbod aan koning Hoessein van Jordanië Het onderwijs stond gisteravond ook weer eens in de felle belangstelling van de Beverwijkse gemeenteraad. Dit kwam al gauw tot uiting, toen de door het college voorgestelde aankoop van 12 houten schoollokalen, waarvan er tien direct gebruikt zouden moeten worden, ter sprake kwam. De heer K o g e r vergeleek het Bever wijkse voorstel met dat van het Velsense gemeentebestuur, waar men op houten lokalen was teruggekomen en er stalen van had gemaakt. De prijs vond hij een te klein verschil om er over te vallen, zodat hij voorstelde om contact met Velsen op te nemen. Natuurlijk werd door alle raadsleden onderschreven dat de scholennood in de ge meente meer dan erg was en men was het er over eens dat er voorlopig een oplossing moest komen, al was die dan ook niet fraai, met die houten schoollokalen. De heer S c h r e r (KVP) meende, dat, wanneer de ter beschikking te stellen lokalen in een complex gebouwd zouden worden, de aanschafprijs aanzienlijk lager zou zijn, zoals ook bij bestaande scholen was bewezen. De heer Coelingh (PvdA) vond dit ook wel juist, niet alleen omdat het goedkoper, maar ook aantrekkelijker van uiterlijk zou zijn. De levertijd zou op drie maanden komen, zei wethouder Niesten en con tact met de gemeente Velsen was er wel, maar die had toch ook nog geen ervaring, zodat men zuiver op de aanbiedingen van leveranciers en eigen oordeel zou moeten afgaan. Hij zegde toe, welwillend te zullen staan tegenover het door de Hervormde school gestelde verzoek om toewijzing van 4 in- plaats van de 3 gevraagde lokalen, welk verzoek door de heer De Ruiter (CH) staande de vergadering was gedaan. De aankoop zal tenslotte worden ge daan en over de verdeling is men het eens geworden, behalve voor de Hervormde school, die nog met 3 lokalen op de lijst staat en er graag een vierde bij gehad zou willen hebben, maar daar wordt aan ge werkt. De voorgestelde kredietverhoging voor de Emmaschool werd bij hamerslag goed gekeurd. De jaarlijkse vaststelling van het aantal uren vakonderwijs aan de scholen bracht een kleine strubbeling met zich mee, want zowel de heer R o m u n d e (Ar beid) als M u s k e e (CPN) vielen over de opmerking, die bij het openbaar lager on derwijs was geplaatst, dat er „aan deze scholen geen vakonderwijs wordt gegeven". Wethouder Niesten zei wel, dat dit te wijten was aan ruimtegebrek, maar de heer R o m u n d e wilde dit dan wel an ders geïnterpreteerd zien, door b.v. te zeggen: „kan helaas nog geen vakonderwijs worden gegeven, maar er wordt een oplos sing voor gezocht". Naar aanleiding van de aanvrage tot stichting van een tweede kleuterschool door het R.K. kerkbestuur van Regina Caeli, merkte de heer Schröer op, dat er „dus weer een aan de lijst werd toege voegd" en hij zou wel willen zien, dat er voor dit soort onderwijs ook maar een an dere oplossing in de vorm van houten loka len werd gegeven, daar het kleuteronder wijs met september a.s. beslist vast zou ko men te zitten. Aan de imbecielenafdeling van de Em maschool is gisteravond door stemming de heer A. Pieterse uit Arnhem als tweede leerkracht benoemd. De heer P. Göbel uit Groede werd tot onderwijzer aan de Von delschool en de heer D. Duurkoop tot on derwijzer aan de Noorderschool benoemd. Gasmaquette Met een fraaie maquette werd aange toond, hoe in de toekomst het gasbedrijf er zal komen uit te zien. Dit naar aanleiding van een kredietaanvrage van f 790.000, die moet dienen om de volgende plannen te verwezenlijken: de bouw en de inrichting van een nieuw kantoorgebouw, een werk plaats, een schaft- en waslokaal, een ga rage, twee dienstwoningen, een directie woning en voor verbouwing en uitbrei ding van het tegenwoordige kantoorge bouw tot magazijn en werkplaats. Hierbij moeten enkele woningen aan de Havenstraat worden afgebroken, evenals de bestaande directeurswoning. Volgens het voorstel zal door het rijk een schade vergoeding van f 239.700 worden toege kend, zodat door de gemeente een bedrag van f 550.300 zal moeten worden geïnves teerd. „Onverantwoord" Mevrouw Allan tikte het college op de vingers, door te zeggen, dat regeren nog steeds „vooruitzien" betekent, en dat het ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 40-44 - Telef. 15438 Haarlem-Noord huidige kantoorgebouw pas drie jaar staat. Zonder rijksbijdragen kwam het gas bedrijf zo langzamerhand al f 687.300 te kosten en dit vond zij onverantwoord om springen met de gemeentegelden. Zij meen de, dat er veel zuiniger zou kunnen worden gehandeld, als men maar goed vooruitzag en noemde daarbij alvast de atoomenergie als voorbeeld, hetgeen wethouder Nies te n de opmerking ontlokte, dat men niet moet wachten, als men niet van te voren weet wat er gebeuren gaat, want dat an ders het gasbedrijf tot aan de voleinding van de ontwikkeling van de atoomenergie zou moeten blijven sukkelen. Hij bestreed het door mevrouw Allan geuite stand punt, dat er nonchalant met het gemeente geld was omgesprongen, want, toen het bestaande kantoorgebouw werd gebouwd, was er van het nieuwe tracé van Rijksweg no. 9, die langs het gasbedrijf komt te lo pen, nog niets bekend. Het idee van ver scheidene raadsleden om te trachten een groter bedrag van het rijk te krijgen, verwierp hij, omdat de gemeente Bever wijk bij het wijzigen van het wegtracé wel degelijk plaatselijk belang heeft, zodat een grotere onkostenpost gebillijkt kon worden. Het afbreken van woningen was spijtig, maar veiligheidsmaatregelen in verband met de te vormen propaan-opslag waren hier debet aan. De heer De Boer (PvdA) kreeg hiermee gelijk een antwoord op zijn vraag, of de ligging van de propaan-voor- raad niet anders gekozen kon worden, en of er niet een andere vorm van opstape len kon worden gevonden, die meer ruimte zou geven. Ook de mogelijkheid, dat het verkeer dat langs de propaan-opslag loopt een ongeluk kan veroorzaken, werd onder de loep genomen, en er zal voor gezorgd worden, dat stevige brandmuren rondom deze opslagplaats voor beveiliging zorgen. Wethouder Alberda viel zijn gas- ambtgenoot bij, door te zeggen, dat wan neer er drie jaar geleden geen nieuw kan toorgebouw was gekomen, de bouw van een nieuw complex momenteel veel duur der zou zijn geworden. Overigens was een modern gasbedrijf met behoorlijke maga- zijn-outillage, waartoe het oude gebouw zal worden ingericht, de gemeente toch ook wel wat waard, meende hij. IJmond-gas Een bredere kijk had de heer Romunde op de zaak, door te vragen, of het niet mo gelijk was, tezamen met de gemeenten Velsen en Heemskerk deze gehele gas-dis- tributie In het licht van de IJmond te zien, waardoor elke gemeente een groot bedrag zou kunnen uitsparen. Hij vond zelf het antwoord al, door te zeggen, dat dit nog wel toekomstmuziek was en wethouder Niesten was het daarmee natuurlijk De aan de Havenstraat af te breken wo ningen riepen verschillende stemmen op, die meenden, dat dit bij de huidige wo- ningschaarste onverantwoord was, maar de heer De W e y e r, die dit ook betreurde, was van mening, dat hij niet graag de ver antwoording zou dragen voor het bewonen van die woningen door een paar gezinnen, „wanneer die propaantanks zo dicht in de buurt lagen." Alleen mevrouw Allan kon aan het voor stel haar stem niet geven, de rest van de raad was er uiteindelijk toch mee akkoord. Onderdeel van de uitbreiding was ook het geven van nieuwe straatnamen, zoals die vorige week reeds werden gepubliceerd. De naam „Buitenlanden" had de heer Koger (A.R.) liever veranderd gezien in Buitenlanderweg, omdat „Buitenlanden" een idee van een polder of verzameling van uiterwaarden zou geven. De voorzitter, burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, was het hiermee niet eens, en zei, dat er juist naar gestreefd werd om een zo groot mo gelijke variatie te krijgen, waardoor er een fris accent in die wijken zou worden ge legd. Het kopje komt er Het Wijk aan Zeese „kopje" zal werkelijk gaan komen en een krediet van 63.300, werd toegekend, maar, zoals de voorzitter opmerkte, dit krediet zal in de komende jaren nog wel eens vergroot moeten wor den, want het is voorlopig nog maar een begin, want de door de heren Coelingh en Koger geuite bezwaren van wateronttrek king door de industrieën in dit duingebied zijn wel reëel, zodat het gemeentebestuur nog niet kan bekijken, of de proefbeplan- ting slaagt, ja of nee.. De raad verstrekte ook een krediet van 25.000 voor het aan schaffen van 700 vuilnisemmers en een extra-voorziening aan de vuilniswagens. Gezins-zorgwerk Bijna een uur lang werd bijwijze van sluitstuk de nieuwe regeling voor het ge zins-zorgwerk besproken, waarbij vooral de heer Schröer (KVP) het woord voerde. In het kort samengevat, kwam hij tot een amendement, dat behelsde, dat de voorgestelde gemeente-subsidie van twin tig percent voor gezins-verzorgsters, in ge val van door hen gemaakte „hulpdagen" zou moeten worden verhoogd tot veertig percent, omdat de kruisverenigingen met hun jarenlange praktijk hadden bewezen, dat dit noodzakelijk is. Zeer uitvoerig be handelde hij de structuur van de plaatse lijke bevolking, die een dergelijke regeling nodig maakte. Hij was het college zeer erkentelijk voor het voorstel, dat tenslotte zelfs een aanvulling op de Rijks-subsidie regeling betekent en hij meende, dat Be verwijk hierbij een lichtend voorbeeld in den lande kon worden genoemd. De door de gemeente toegezegde subsidie zou echter betrekking hebben op die Kruis verenigingen, die een evengroot aantal ge diplomeerde gezinsverzorgsters als onge diplomeerde verzorgsters in dienst zouden hebben en hij meende, dat de kruisvereni gingen hieraan niet zouden kunnen vol doen. Wethouder G e r r i t s e stelde hier echter tegenover, dat de verenigingen al aardig op weg zijn het gestelde doel te be reiken, hetgeen nog wordt gestimuleerd door het toekennen van een hoger salaris, wanneer 'n gezinsverzorgster haar diploma heeft behaald. Het was reeds merkbaar, zo meende hij, dat het stimulerend werkte. Ook de heer De Ruiter mengde zich in dit gesprek, hij verwachtte echter van de nieuwe regeling niet zulke resultaten, doordat de kruisverenigingen voortdurend met personeel te kampen zaten. Wethouder G e r r i t s e zei daarop weer, dat juist dit personeelsgebrek een der aanleidingen was geweest tot het vaststellen van een hoger salaris en een hogere subsidie. Het door de heer Schröer aanhangig gemaakte amendement kon niet voldoende stemmen verzamelen, waardoor de wethouder zijn voorstel kon handhaven en dit met alge mene stemmen werd aangenomen. Even voor de sluiting deelde de voor zitter nog mee, dat er toestemming was verkregen voor de aankoop van de grond, die aan de firma Docter behoorde, waar door de gemeente een lang gekoesterde wens in vervulling heeft zien gaan. Het beraad over de drie percent ver hoging in de secondaire arbeidsvoorwaar den in de bouwbedrijven tussen werk gevers en werknemers duurt nog voort. Alle patroonsorganisaties op één na zijn bereid deze drie percent te geven, mits deze mag worden doorberekend in de prijzen. Alleen de katholieke ondernemers willen van deze doorberekening afzien. Het doorberekenen is in strijd met het voorschrift van de regering. Het college van rijksbemiddelaars mag geen toestem ming tot verbetering in de secondaire voor waarden geven, indien deze verbetering in verhoogde prijzen tot uiting zou komen. De organisaties der bouwpatroons, be halve de katholieke organisatie dus, zijn van oordeel, dat op grond van de bedrijfs situatie wel doorberekend zal moeten wor den. De katholieke patroons stellen zich op het standpunt, dat men terwille van het algemeen belang, de prijsstabilisatie en de arbeidsvrede dit offer zal moeten brengen. De Vereniging van Wegenbouwers en de Bond van Betonaannemers hebben wer- klaard zich bij het eindoordeel van de ge zamenlijke bouwpatroonsbonden te zullen aansluiten. Bij beraad tussen afgevaardigden van werkgevers- en werknemersorganisaties met de ministers Suurhoff, Witte en Zijl stra, is gebleken, dat de regering onverkort de eis handhaaft dat verbetering in de secondaire sector een uitvloeisel moet zijn van de welvaart in een bedrijfstak en dus niet in prijzen mag worden doorberekend. De regering beschouwt deze verbetering dan ook niet als een aangelegenheid, die tussen werkgevers en -nemers afgedaan moet worden. De werknemersorganisaties beraden zich nog over hun standpunt. De bondsraden der christelijke en katholieke werknemers organisaties zullen zaterdag te Utrecht be raadslagen. Tot dusverre heeft de algemene bond nog geen standpunt bekend gemaakt. Indien men de totale loonsom per jaar in de bouwbedrijven op een half miljard gulden stelt (of tien miljoen gulden per week) zal, zo zegt men in werkgeverskrin gen, het offer van niet doorberekenen zeer aanzienlijk zijn. Ontkend wordt, dat het de aannemersbedrijven naar den vleze zou gaan. Het is integendeel zo, dat met name in de woningbouw en in de onderhouds bedrijven door de curveprijzen en de scherp gestelde contractprijzen op het ogenblik eer verlies dan winst geboekt wordt. De situa tie in de woningbouw en bij het onderhoud wordt ronduit zeer onbevredigend en ver ontrustend genoemd. Zonder twijfel speelt het geven van zwart loon of van welwil lendheden in ander opzicht om aan perso neel te komen, hier een niet onbelangrijke rol, zo zeggen tal van werkgevers. „Ilias" in Vigo. Het Spaanse vracht schip Almeria heeft het Nederlandse schip „Ilias" naar de Spaanse haven Vigo gebracht. De „Ilias" had twintig mijl ten oosten van kpaa Villano met machinestoring te kampen. ADVERTENTIE Friese beschuit U proeft de verse eieren Buiten, in de tuin van het raadsgebouw, stond een groot kanon. Daarheen werd de kogel gebracht met Pommeltje erin. Toen stopte de schildwacht de kogel in de loop van het kanon. „Nu, goede reis, jongetje, en kom later maar eens terug, als je erg knap geworden bent!", zeiden de Bollebozen tot afscheid. Toen gaven ze de schildwacht een teken; die trok aan een draad... BOEM!!! deed het kanon. De Bollebozen hadden allemaal hun vingers in de oren gestopt voor die harde knal, en ze keken de kogel na, die in de verte verdween, dwars door de wol ken heen Pommeltje had zijn ogen stijf dicht geknepen. Hij voelde een schok, hoorde de kogel fluiten, omdat het zo hard ging. ADVERTENTIE LUXEMBURG (A.F.P./D.P.A.) In een memorandum aan het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, dat van 13 tot 16 maart te Brussel in buitengewone zitting bijeen zal komen, worden de totstandkoming van een ge meenschappelijke Europese markt voor energie, de oprichting van een eigen ge zagsorgaan voor atoomenergie binnen het raam van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal alsmede de uitbreiding van de bevoegdheden der laatstgenoemde tot alle klassieke energiebronnen voorgesteld. Dit memorandum is opgesteld door de Bel gische afgevaardigde Pierre Wigny. De oprichting van een gezagsorgaan voor atoomenergie en de uitbreiding van de be voegdheden der EGKS zouden voorrang moeten hebben, aangezien de totstandko ming van een gemeenschappelijke markt slechts in fasen kan geschieden. Aanvankelijk zal toetreding tot de voor gestelde gemeenschap voor atoomenergie beperkt blijven tot de zes landen van de EGKS en hun overzeese gebiedsdelen, doch toetreding van andere landen dan de Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking en vooral van Engeland zal mo gelijk zijn. „Op de lange duur zal de totstandkoming van een Europese gemeenschappelijke markt voordelen hebben voor alle landen, die er aan deelnemen, dank zij de ontwik keling van hun produktie-apparaat", zo merkt de heer Van der Goes van Naters (Nederland) op in een rapport over „de ontwikkeling van de economische integratie van Europa"-, dat eveneens aan de gemeen schappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal wor den voorgelegd. Een gemeenschappelijke markt kan zich niet uitsluitend bepalen tot de afschaffing van bepaalde tarieven en van kwantitatieve beperkingen, zo merkt de rapporteur ver der op. Na een aanloopperiode zouden de gemeen schap zekere bevoegdheden op monetair gebied en op het gebied van de politiek voor de buitenlandse handel gegeven moe ten worden, want het instellen van een werkelijke gemeenschappelijke markt houdt niet slechts het opruimen van belemmerin gen in, maar ook positieve maatregelen in de geest van de integratie. Tenslotte is de heer Van der Goes van Naters van mening, dat het gebruik van kernenergie niet moet worden toever trouwd aan een gespecialiseerde autoriteit, maar in het geheel van de gemeenschappe lijke markt moet worden ingepast. ADVERTENTIE 15 Proster was nog altijd niet komen op dagen. Enters en Boekje overlegden. Wat zij zojuist hadden gehoord, paste niet in de verklaringen door Boekje vroeger op die middag opgetekend van de rood- geschminkte lippen van Jaantje Klapwiek, het bellenmeisje. Die had niets verteld van een bezoeker, door Proster om half zeven in het gangportaal ontvangen. „Toch zullen we eerst maar even door gaan met de pensiongasten", vond Enters, hoewel Boekje eigenlijk grote lust had Jaantje nog eens duchtig aan de tand te voelen! Maar inspecteur gaf Van Abel opdracht nu de student Hebbels te roepen. Het duurde even voordat deze zijn entree maakte. En die entree werd voorafgegaan letterlijk voorafgegaan door een hevige niesbui, waarmee de binnentredende Heb bels onmiddellijk de atmosfeer van Van Abel's kantoor infecteerde. Hebbels, een jongeman van omstreeks 23 jaar, was het toonbeeld van iemand, die in de hevigste graad aan verkoudheid lijdt. Om zijn hoofd, waarin zijn ogen waterig schenen te zwemmen had hij een shawl gebonden en ondanks het al vrij warme lenteweer, ging hij kouwelijk gehuld in een dikke kamerjas. De slip van een pyjama, die hieronder tevoorschijn kwam, verried dat hij speciaal ter gelegenheid van deze bespreking uit zijn bed was ge komen. Boekje immer beducht voor zijn kostbare gezondheid, schoof zijn stoel wel een meter achteruit en greep onmiddellijk naar zijn pakje shag als enig, zo snel bij de hand zijnde prophylactum tegen verkoudheid. Op de inleidende vragen van Enters, ver telde Hebbels, onder voortdurende explo sies van zijn ook met een grote bonte zakdoek niet meer te beteugelen reuk orgaan, dat hij graag alle inlichtingen zou geven die de inspecteur van hem verlangde. Daarop wachtte Enters het ogenblik af, dat een korte pauze in Hebbels' niesex- plosies het mogelijk zou maken ter zake te komen. Hij besloot de patiënt,niet te lang op de proef te stellen. „Vertelt u ons eens, meneer Hebbels", begon hij daarom maar direct waar was u eergisterenochtend omstreeks acht uur?" „Eergisterenochtend?" herhaalde Heb bels en zijn dialect verried, evenals zijn welgedane voorkomen en ondanks ver koudheid toch gezond blozende wangen, dat hij van het boerenland stamde „eer gisterenochtend lag ik in bed. Met.... hatsji.... met een doek om mijn hoofd.,, Het klonk humoristisch, vond Enters en glimlachend vroeg hij: „Kan iemand dat bevestigen?" „Jazeker meneer, dat kan.hatsji! het dienstmeisje bevestigen Marie, die me.... hatsji.... mijn ontbijt bracht met een glas.... hatsji.... hete kwast." „En eergisteravond tussen half zes en achten?" „Ook in mijn bed.... hatsji....!!!!!" Deze laatste ontploffing scheen het eind van een niesbui te zijn geweset. Hebbels wiste zich de betraande ogen af. „En kan iemand dat bevestigen?" vroeg Enters, van dit gunstige moment gebruik makend. „Jazeker, inspecteur. Tegen zessen.... (een opkomende nieuwe niesbui werd in de geboorte en in de bonte zakdoek gesmoord) tegen zessen heeft mevrouw Ros mij weer thee gebracht en is nog wat blijven praten. Nadat zij weg was ben ik geloof ik ingedommeld, want Marie moest mij tenminste wakker maken toen zij na zevenen met het eten boven kwam. Ik slaap 's nachts zo slecht, ziet u", voegde hij er verontschuldigend aan toe. Enters knikte met begrijpende sympathie „En gaat het u nu al wat beter?" „Ja, dank u inspecteur", beaamde de ander optimistisch, „alleen.... hatsji hatsji.... alleen dat beroerde niezen." „Daar mag u anders wel voorzichtig mee zijn", vond Boekje, veilig van op een af stand. „U is nogal bevriend met Proster niet waar?" informeerde Enters, het onderzoek snel van deze genoeglijke afdwaling van het rechte justitiële spoor terugbrengend en er nu tevens een nieuwe wending aan gevend. Hebbels haalde de schouders op: ,Och, bevriend is een te sterk woord inspecteur. We zijn wel bevriend geweest, maar de laatste tijd...." Het einde van zijn zin ging opnieuw ver loren in een niesbui. „De laatste tijd", hielp Enters, „is die vriendschap dus niet zo groot meer?" Achter zijn bonte zakdoek knikte Hebbels heftig peen. „Ruzie gehad?" informeerde de inspec teur verder. Hebbels dook weer vanachter de kleur rijke lap te voorschijn: „Ook dat niet. Maar sinds hij dat meisje kent, heeft Proster al zijn vrienden links laten liggen." „Neen, Proster was er altijd erg geheim zinnig over. Ik weet zelfs haar naam niet. Alleen, dat hij haar hier in een dancing heeft leren kennen en dat ze in Amsterdam woont. Ik heb haar nooit gezien en sinds hij haar kent, verwaarloost hij zijn vrien den en zit zelf elk ogenblik in Amsterdam." Er klonk verontwaardiging in Hebbels' stem. „En hoe lang kent hij haar al?" „Nou", schatte de ander, wiens neus thans tot bedaren scheen te zijn gekomen, „sinds Kerstmis van verleden jaar ongeveer, denk ik." „En wanneer heeft u Proster voor het laatst gesproken?" „Vanmiddag." Hebbels zei het zo onbevangen dat hij kennelijk niet besefte, hoe belangrijk deze mededeling voor de beide politiemannen was en even onbevangen vervolgde hij: „Na de lunch kwam hij me vertellen, dat hij om dringende redenen weer naar Am sterdam moest. Zeker weer iets met dat meisje aan de hand!" Misprijzend haalde Hebbels zijn schouders op. Enters was nu hevig geïnteresseerd en vroeg langzaam: „Zo.... moest hij naar Amsterdam? Had hij dan niet van meneer Van Abel gehoord, dat alle pensiongasten vanmiddag thuis moesten blijven voor een verhoor?" Op het eerlijke ronde en nu zo verkouden boerengezicht van de ander tekende zich eerst verbazing en dan groeiende ontstel tenis af. „Ja, maar.stotterde hij, „dat zei ik hem ook. Maar hij antwoordde, dat hij u had opgebeld en dat u er geen bezwaar tegen had, dat hij wegging." Het scheen nu tot Hebbels te zijn door gedrongen, dat er met Proster's plotseling vertrek naar Amsterdam iets niet in orde was en snel wisselden Enters en Boekje een blik: dat was belangrijk! „Weet u waar hij in Amsterdam zou kunnen zijn", vervolgde de inspecteur. Heb bels schudde het hoofd: „Geen idee." „Weet u ook of hij er familie heeft?" „Neen, ik geloof het niet. Voor zover ik weet, heeft hij alleen familie hier in de pro vincie, een oom, die hem laat studeren en die op een boerderij woont in Wasdijk." CAIRO (UP/Reuter) Koning Saoed van Saoedi-Arabië, de Egyptische premier Nasser en de Syrische president Sjoekri El Koeatli hebben een gemeenschappelijke boodschap gezonden aan koning Hoessein van Jordanië, waarin zij het „patriottisch standpunt" van Jordanië toejuichen. In een kennelijke poging de Britse subsidie aan het Arabische legioen overbodig te maken, boden zij alle fininaciële hulp aan die Jordanië nodig zou kunnen hebben. Voorts wordt vernomen dat een nota aan Frankrijk is opgesteld waarin krachtig ge protesteerd wordt tegen het Franse plan twaalf mystère straaljagers aan Israel te verkopen. Voorts hebben de Arabische grote drie besloten toestemming van enig land aan zijn Joodse burgers dienst te nemen in de Israëlische strijdkrachten te beschouwen als een vijandige daad jegens de Arabische staten die de spanning in het midden-Oos ten zou vergroten. Vandaag zullen de drie Arabische leiders'hun besprekingen over het pact van Bagdad voortzetten. Zij zou den vastgesteld hebben dat een verlegging van de bedding van de Jordaan in hun ogen zou neerkomen op een aggressieve Is raëlische daad en dat zij daarop meteen tot tegenacties zouden overgaan. Gisteren is gesproken over verdedigings plannen om aan een eventuele Israelisch- „lenteoffensief" het hoofd te bieden, aldus is uit officiële conferentiekringen verno men. Vele Arabieren zeggen een dergelijk offensief te verwachten. De drie leiders bespaken ook hoe zijn hun beleid op eco nomisch en politiek gebied kunnen bunde-* len. Verder hebben, naar genoemde krin gen verklaard hebben, de drie leiders over wogen hoe zij een vreedzame regeling tot stand kunnen brengen van het geschil tus sen Groot-Brittannië en Saoedi-Arabië over de Boeraimi-oase aan de Perzische Golf, die rijk aan olie moet zijn. Uitnodiging? De Syrische premier, Said El Ghazzi, zou uit Cairo naar Amman vliegen met een nota en mondelinge boodschap voor koning Hoessein. In Arabische diplomatie ke kringen is gezegd, dat de jonge Jconing van Jordanië voor de conferentie zou kun nen worden uitgenodigd, indien voldoende vorderingen gemaakt worden op het punt van de Arabische financiële hulp aan Jor danië ter vervanging van de Britse schen kingen. Premier St. Laurent van Canada heeft meegedeeld, dat zijn regering de afleve ring van vijftien „Harvard"-lestoestellen, die Egypte besteld heeft, niet zal verhin deren. „Wij zijn tot de slotsom gekomen", zo zei hij in het Lagerhuis te Ottawa' „dat de regering onder de bestaande omstandig heden niet gerechtigd is, bij de uitvoering van deze order tussenbeide te komen". De oppositieleider Drew verzocht de kwestie nog eens te ovqrwegen, „nu de toestand (in het Midden-Oosten) zo gespannen is". „In Wasdijk?" herhaalde Enters. „Weet u de naam van die oom?" „Het is de grootboer van de „Jacobs- hoeve"," vertelde Hebbels, nu met ontzag in zijn stem, dat boeren altijd hebben voor „hetbezit." Enters noteerde de naam van die groot- boer. Het verhoor was hiermee afgelopen. En toen Hebbels, diep in zijn jas gedoken, maar niet meer zo hevig niezend, was ver trokken, overlegden de beide politie mannen. Want het was inmiddels op slag van zes uur en Van Abel had spijtig moeten meedelen, dat er nog altijd geen Proster was verschenen. „Die verwacht ik van daag ook niet meer!" oordeelde Boekje. „Het is wel merkwaardig", vond Enters „Noemt u het maar merkwaardig. Ik noem het verdacht. En als u het mij vraagt, dan moesten we die Proster maar in Am sterdam laten aanhouden." „Niet zo heet gebakerd, Boekje", kal meerde hem zijn chef, die intussen had zitten bladeren in zijn aantekeningen en nu gevonden scheen te hebben wat hij zocht. „Omstreeks half zeven", stelde hij vast, „heeft dr Van Heulekom dus Proster in het halportaal in gesprek gezien met een onbekende, die verder door niemand anders schijnt gezien te zijn. Maar", voegde hij er aan toe, met zijn pen een notitie in zijn vroegere aantekeningen aanwijzend, „in de eerste plaats hebben we dat nog niet gevraagd aan de dienstmeisjes." (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9