Nederlandse hulp op grote schaal aan India en Pakistan Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Israel klaagt over Egyptische troepenconcentraties TIMSTPA W Verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid Koning Hoessein ging niet in op Arabische uitnodiging bloeit ió ftet Minister Mansholt terug uit India en Pakistan De radio geeft dinsdag Auto te water gereden; een dode „Duitse legers zullen handen ineen slaan" Jordanië wil geen breuk met Londen Verdachte van moord te Arnhem bekent zo MAANDAG 12 MAART 1956 Grote markt voor afzet van magere melkpoeder De 3 pet. verruiming in het bouwbedrijf Akkoord met de arbeidersbonden Hypotheekbank voor Nederland NV OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Niemöller waarschuwt: Drieling geboren in Emmercompascuum Examens Slachtoffer was vader van zes kinderen Zeventiende verjaardag der Pauskroning SABEL EN KEEL „De JONGE STATEN India en Pakistan z(jn er zich zeer van bewust dat hun landen een versnelde economische ontwikkeling nodig hebben en daar daarbij de hulp van de Westerse landen niet kan worden ontbeerd. Beide landen hebben dan ook opnieuw om economische en technische hulp gevraagd en die heb ik voor wat Neder land betreft toegezegd. Landbouwexperts en wellicht ook waterbouwkundigen zullen in ons land worden vrijgemaakt en naar die landen worden uitgezonden. Nederland moet deze hulp snel leveren, niet alleen ten voordele van deze zich sterk ontwik kelende landen, doch ook voor een vergroting van het afzetgebied voor Nederland als exporterend land, onder meer van magere melkpoeder en gootgoed." Dit zei de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, in de vroege zondagochtenduren op de verlaten luchthaven Schiphol aan verslaggevers na zjjn vele uren vertraagde terugkeer in Nederland van een reis van bijna vier weken, die hij op uitnodiging van de regeringen van India en Pakistan aan deze landen heeft gebracht. Potentieel ligt er in beide landen een grote markt voor de afzet van magere melkpoeder, doch praktisch dient deze markt nog te worden geschapen. In de toe komst is naar de mening van de minister zeker een grote export van melkpoeder en -produkten naar deze landen te bereiken met het doel te komen tot een goede melk- voorziening aldaar. In vele steden wordt daar reeds hard aan gewerkt. Hierbij is uiteraard ook de afzet van Nederlandse zuivelwerktuigen mogelijk. In dit verband releveerde de heer Mansholt aan het ge schenk dat hij namens de Vereniging van de Gezamenlijke Nederlandse fabrikanten voor Zuivelwerktuigen aan de Indiase re gering heeft toegezegd, een complete in structie-installatie voor het consumptie- melkbedrijf. De minister zei aangename herinneringen te hebben aan de contacten met de Neder landse .deskundigen in India en Pakistan, die zeer veel goed werk verrichten. Hij herinnerde aan zijn bezoek aan het Gan- ges-Kobadakproject in Oost-Pakistan, waarbij de Nederlander prof. dr. W. J. van Blommenstein een belangrijke taak ver vult. De minister heeft concrete toezeg gingen gedaan voor enkele projecten. De heer Mansholt noemde het stimu leren van de vraag naar bepaalde produc ten in die landen van veel belang, onder meer vanwege plaatsing van overschotten op de wereldmarkt. Het Bedrijfschap voor Zuivel in Nederland heeft toegezegd als onderdeel van een gemeenschappelijk plan tot verbetering van de melkproductie in enkele grote steden, zoals Bombay en Cal cutta (door te komen tot betere fabrieks- verwerking van geïmporteerde melkpoe der) de magere melkpoeder tegen een ver laagde prijs te leveren. De door Nederland geschonken proefzuivelinstallatie, bestemd voor de verwerking van melk van eigen vee met melkpoeder van het overschot op de wereldmarkt, kan bij deze miljoenen- projecten in de grote steden van veel waarde zijn; het geschenk heeft in India sterk de aandacht getrokken. In dat land bestaan veel problemen, die vooral de Nederlanders niet onbekend voorkomen, zoals het winnen van land uit zee, de ontzilting, de drainage van bouw land enzovoorts. In India en Pakistan weet men dit en daarom worden in vele geval len nadrukkelijk Nederlandse deskundigen gevraagd wegens hun ervaring over een reeks van jaren, ook in landen in de tro pen. „Ons land zal deze experts dienen af te staan aan deze slechts op economisch gebied nog onontwikkelde landen", aldus minister Mansholt. Van de zijde van het hoofdbestuur van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond wordt medegedeeld, dat na langdurige on derhandelingen, welke tussen de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de hoofdbesturen van de drie arbeidersbonden zijn gevoerd, in pricipe overeenstemming is bereikt over de toekenning aan de bouwvakarbeiders van de drie percent verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Slechts de Christelijke Aannemers en Patroonsbond, zo werd medegedeeld, moest het voorbehoud maken, dat eerst de zaak in een bijzondere ledenvergadering op nieuw ter sprake zou moeten komen, voor dat men zich definitief bij het accoord kon aansluiten. De bondsraad van de Katholieke Bouw vakarbeidersbond St. Joseph, die te Utrecht in spoedvergadering bijeen was teneinde een standpunt te bepalen naar aanleiding van de ontstane moeilijkheden, heeft zich met de resultaten van de onderhandelingen, die volgens het bondsbestuur volledig aan de eisen van de bouwvakarbeidersbonden tegemoet komen, accoord verklaard. De bereikte overeenstemming houdt in, dat de kamende vacantieweek van de bouwvakarbeiders verlengd zal warden met de zaterdag er voor en.de maandag er na. Een ander deel van de drie percent ver ruiming zal worden gebruikt voor het stieh- JERUZALEM-AMMAN-DAMASCUS (U. P.-Reuter) Het Israëlisch ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Israel een onderzoek van de UNO ver langt naar Egyptische troepenconcentraties langs de grens tussen de twee landen. Een woordvoerder zei dat de laatste weken steeds meer Egyptische troepen zjjn samen getrokken in de streken van Gaza en Tel- Arisj nabij de grens, hetgeen in strijd is met de bestandsovereenkomst. Volgens de woordvoerder vormen die concentraties een rechtstreekse bedreiging van de veiligheid van Israel. Israel heeft een klacht bij de Israelisch-Egyptische bestandscommissie ingediend en verlangt een onmiddelljjk onderzoek door UNO-waarnemers. Zevenmaal zijn Israëlische vliegtuigen zaterdag boven de omgeving van Gaza ver schenen, zo werd van Egyptische zijde meegedeeld. Zuidelijker zouden Israëlische posten geschoten hebben op Egyptische eenheden aan de andere zijde van de demarkatielijn. Egypte heeft bij de wapen stilstandscommissie geprotesteerd. Koning Hoessein van Jordanië heeft een Cadillac en een geweer geschonken voor de bewapening van de nationale garde van Jordanië. Koningin Dina gaf een diamanten oorring. Gevangenen hebben de waarde van een dag eten afgestaan. De koning opende een „week van de nationale garde" met een radio-toespraak, waarin hij het volk van Jordanië vroeg, ten van een weduwen- en wezenpensioen, met gulle hand bij te dragen voor de be- In de vergadering van de raad van com missarissen van de Algemene Waarborg maatschappij N.V. (Hypotheekbank voor Nederland N.V.) is besloten aan de verga dering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1955 te bepalen op f24 per aandeel (als vorig jaar). ADVERTENTIE Doelstraat S9 - Haarlem - Tel. 15252 Rio mat moderne muurverven HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Mevr. T. KirchheimerGalatius: De vrouw in de hedenlaagse Deense samenleving. 11.30 Clavecimblerecital. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.35 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Hobo en piano 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Jazz muziek. 18.400 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Dr. J. Huizinga: De afstamming van de mens. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Pianotrio, en sopraan. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 De Antwoordman. 22.15 Platen. 22.30 Pianoduo. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws. 23.15 Nek York Calling. 23.20 Radiojournaal. 23.3024.00 Muziekale caus. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.04 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Dansmuziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gevarieerd pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de plattelandsvrouwen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Mensen in Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Militair orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der boeken, eau serie. 19.20 Hammondorgel. 19.45 Actualitei ten. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Kamer orkest, koor en solist. 22.30 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.50 Platen, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 S. 14, spel. 22.00 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Platen. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weer bericht. 12.34 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.35 Symfonie-orkest. 17.00 Nieuws, 17.10 Solistenconcert. 17.45 Boëkbespreking 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE Friese beschuit heerlijk bros 'ij:- Op de laatste dag van het verkiezings congres, dat de Partij van de Arbeid in de Rivièrahal te Rotterdam hield, heeft drs. J. M. den Uyl onder de titel „een socialis tisch perspectief" de kritiek besproken op het plan „De weg naar Vrijheid". Hij maande dat die kritiek hoofdzakelijk nega tief is geweest. Het hoofdmoment is daarbij dat de socia listen hun hoop teveel hebben gesteld op staats- of overheidsbemoeiing. Naar spre kers oordeel loopt door het planboek de lijn van bewust gewilde decentralisatie, van de overtuiging, dat geleide economie gelede moet zijn. Men zal echter moeite hebben nog een socialist te vinden, die de socialisatie van het totale produktie-appa- raat bepleit. De Partij van de Arbeid doet het in elk geval niet. Wij zijn, zo zei spreker, geen vereerders van de staat en niet blind voor zijn gebre ken. Maar wel leeft het bewustzijn, dat als het gaat tussen sterken en zwakken, het de vrijheid is die verdrukt. De vrijheid en zekerheid van miljoenen gewone mannen en vrouwen is te danken aan de bescher mende en verzorgende wetgeving van de staat. Het socialisatievraagstuk is voor de P.v.d.A. nog iets meer dan een moreel pro bleem, namelijk een vraagstuk van recht en rechtsorde. „Verder onder deze vlag" De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Bur ger, sprak over „Verder onder deze vlag". Hij zei onder meer, dat het hoog tijd is een volksuitspraak over het toekomstige rege ringsbeleid te krijgen, omdat de partij-poli tieke verhoudingen en opvattingen zich meer en meer hebben ontwikkeld op een wijze, die in strijd dreigt te komen met de duidelijk vooruitstrevende verkiezingsuit slag van 1952. Daarna besprak mr. Burger wat het ka- binet-Drees tot stand heeft gebracht, daar bij opmerkend, dat de arbeidsproduktivi- teit sinds 1950 in ons land met 23 percent is gestegen. In de periode 1952 tot 1955 zijn de lonen met tenminste 18 percent ge stegen, de kasten van levensonderhoud met zeven percent. Dat enige prijsstijging on vermijdelijk was lag volgens hem voor de hand. Verder zei hij, sprekende over de oude dagsvoorziening, dat de Partij van de Ar- Vannacht omstreeks kwart voor een is een bestelauto met drie personen in het Noordhollands Kanaal bij Purmerend ge reden. Hoewel .vrij snel hulp ter plaatse was zag men kans slechts twee der inzit tenden uit de wagen te bevrijden. De der de, de 41-jarige mevrouw Van der Wal uit Amsterdam-Noord kon eerst later boven water worden gebracht. Ruim een uur werd zonder resultaat kunstmatige ademhaling toegepast. Haar stoffelijk overschot is overgebracht naar het Stadsacademisch Ziekenhuis te Purmerend. beid alles op alles zal zetten om in de Ka mer gedaan te krijgen, dat het ontwerp nog vóór de verkiezingen tot wet verhe ven zal worden. Ook de woningnood werd door mr. Bur ger nog ter sprake gebracht. Hij zei van mening te zijn, dat de organisatie der wo- ningproduktie geschiedt op een teveel ver splinterde en versnipperde wijze en dat in deze bedrijfstak het grootbedrijf te weinig tot ontwikkeling is gekomen. „Drees of Roramc" Mr. Burger wees erop, dat bii de komen de verkiezingen zowel Drees als Romme landelijk lijstaanvoerder zijn. Het is mede daardoor volkomen duidelijk waar het bij deze verkiezingsstrijd om gaat. Deze ver kiezingen worden klaarblijkelijk door de confessionele partijen opgevat als een re vanche voor 1952. Deze poging tot revan che is jarenlang voorbereid en reeds de kabinetsformatie van 1952 en al wat daar op is gevolgd, droeg het kenmerk van de teleurstelling van de niet-minister-presi- dent geworden Romme, aldus mr. Burger, die voorts zei dat de K.V.P. door dik en dun door de A.R. en C.H.U. wordt ge steund. Ook de.V.V.D. bracht hij ter spra ke. Hij zei, dat prof. Oud in die partij het neenzeggen tot het hoogste principe heeft gemaakt. Daarna werd het congres gesloten door de voorzitter, de heer Evert Verfheer, die mededeelde, dat het aantal leden van de Partij van de Arbeid 131.681 bedraagt te gen i 30.031 een maand geleden. FRANKFURT (United Press) Dominee Martin Niemöller heeft in een brief aan graaf Coudenhove Kalergi de waarschu wing geuit, dat tenzij de grote mogend heden spoedig de hereniging van Duits land aanvaarden, die hereniging tot stand gebracht zal worden door de militaire macht, die binnen enkele maanden in de beide delen van Duitsland ontstaan zal zijn. Ds. Niemöller, tijdens de eerste wereld oorlog duikbootkapitein, thans een promi nente, zij het wellicht omstreden, persoon, lijkheid in de evangelische kerk in Duits land, schreef dit aan graaf Qoudenhove Kalergi in diens kwaliteit van president van de Pan-Europabeweging. „De grote vier", aldus Niemöller, „moeten overeen stemming bereiken over de hereniging van Duitsland, met een garantie betreffende de neutraliteit van Duitsland, of het Duitse volk zal, door de militaire macht die bin nen enkele maanden zal bestaan, zichzelf herenigen". Een dergelijke gedwongen hereniging zal volgens Niemöller tot stand komen doordat de in West-Duitsland zopas opge richte „Bundeswehr" en het „Volksleger" van Oost-Duitsland de handen ineenslaan. „Men kan het volk scheiden", aldus Nie möller, „maar men kan niet twee legers hebben. Enkele maanden nadat de beide legers gevormd zijn, zullen zij één Duits leger worden, en zij zullen zich niet langer bekommeren om de regeringen van Bonn en Pankow, die de hereniging onmogelijk maken". CAIRO (United Press) De Arabische „Grote Drie" hebben hun besprekingen op topniveau beëindigd. Volgens een woord voerder zouden zij vandaag een gezamen lijk communiqué uitgeven. De Egyptische premier Nasser, koning Saoed van Saoedi- Arabië en de Syrische president Sjoekry El Koeatly hebben in Cairo een gezamen lijke politieke gedragslijn opgesteld. De bedoeling was de banden tussen Jordanië en Groot-Brittannië door te snijden en de Britse subsidies aan het Arabische legioen over te nemen. Koning Hoessein van Jordanië heeft echter geantwoord dat hij alle Arabische hulp aan Jordanië zou toejuichen, maar dat hij zich niet van de Britse steun zou ontdoen. Het tweede doel van de conferentie was een gemeenschappelijke politiek tegen Is rael te ontwerpen. De drie leiders zijn er niet in geslaagd koning Hoessein naar Cairo te lokken, waar zijn aanwezigheid de indruk zou hebben gemaakt dat Jordanië zich van Groot-Brittannië had verwijderd. Premier Said El Ghazzi keerde zaterdag met lege handen in Cairo terug. De beweringen, als zou het ontslag, dat koning Hoessein aan de Britse opperbe velhebber van het Arabische legioen Glubb Pasja gegeven heeft, grotendeels een ge volg zijn geweest van buitenlandse druk, zijn met klem tegengesproken door de Jor daanse gezant in Bagdad. Het besluit is uitsluitend door de koning genomen en heeft ongekende instemming bij de bevol king gevonden. Het was een maatregel, die zich tegen Glubb persoonlijk richtte. Aan de uitstekende betrekkingen met Londen heeft het niets veranderd, aldus de gezant. De Egyptische minister van Staat, bri gade-generaal Anwar El Sadat, heeft de beschuldiging geuit, dat Glubb van plan was geweest Hoessein en koningin Dina te ontvoeren en de oom van Hoessein, prins Naif, op de troon te plaatsen. Sadat schreef in het Egyptische rege ringsorgaan Al Gomhourya, dat het plan volgens „een geheim "bericht uit Jeruza lem" uitlekte doordat de officier, die met de ontvoering belast was, het paleis op de hoogte stelde. De volgende dag stelden drie leden van de „Organisatie van vrije offi cieren" de koning een door 47 jonge offi cieren ondertekend document ter hand, waarin zij hun diensten aanboden om Glubb af te zetten. wapening van de garde, die hij beschreef als de verdediging „van Palestina en de heilige plaatsen tegen Joodse aggressie". De Libanese ambassadeur bood een cheque van ruim 200.000 gulden aan. Protest Syrië heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen het leveren van Franse wapens aan Israel, aldus is van welingelichte zijde te Damascus vernomen. Syrië beschouwt de Franse pogingen van de afgelopen maan den om wapens van uiteenlopende typen aan Israel te leveren, als een „onvriende lijke daad, welke ernstige gevolgen zal hebben voor de betrekkingen tussen Frank rijk en de Arabische landen", zo werd gezegd. Bezoeken De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, zal premier Nas ser van Egypte donderdag bezoeken, wan neer hij op terugreis van de conferentie der Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisa tie te Karatsji in Cairo aankomt, aldus wordt in Egyptische kringen te Caïro mee gedeeld. Men verwacht, dat Nasser Noord- Afrikaanse kwestie en gemelde Franse wapenleveranties aan Israel ter sprake zal brengen. Een Egyptische woordvoerder heeft ver klaard dat aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, is mee gedeeld dat Egypte zijn campagne tegen het pact van Bagdad zal stopzetten indien dit verdrag „in de ijskast wordt gezet" en niet tot andere Arabische landen wordt uitgebreid. Selwyn Lloyd bezocht Caïro vóór de bijeenkomst van de ZOAVO-raad. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft zaterdag de Egyptische minister voor de Produktie, Hassan Ibra him, die een officieel bezoek aan West- Duitsland brengt, ontvangen. De Egyptische minister zoekt contact met West-Duitse in dustriëlen en zal industrieën van uiteen lopende aard bezoeken. Bij het echtpaar KloppenburgLuik, wo nende aan het Hoofdkanaal O.Z. 40 te Em mercompascuum is een drieling geboren. De drie meisjes wegen respectievelijk 4400. 2100 en 1950 gram. Zij worden genoemd Martha, Hendrika en Janna. Moeder en kinderen maken het goed. Het zijn de eer ste kinderen in dit gezien. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen Frans: mej. M. Th. J. Beeren, Amsterdam. Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Geloof en ongeloof in een Noordhollandse polder" de heer A. Weiland te Vlaardingen. Bevorderd tot Tandarts J. P. F. E. Braat, Bergen op Zoom; W A. van de Wijer, Maas tricht. Geslaagd voor het Artsexamen 1ste ge deelte: J. M. Smit, Hengelo; B. H. M. C. Stassen, Geleen. Bevorderd tot Arts: R. J. Mebius, Groningen. De 57-jarige arbeider C. J. uit Arnhem heeft ten overstaan van de politie bekend, dat hjj donderdag 1 maart op het voetbal terrein aan de grens van de gemeente Arnhem de 45-jarige arbeider A. W. H. K. heeft gedood. Hij heeft het lijk enige dagen verborgen gehouden en het daarna in de omgeving van de plaats van het misdrijf begraven. Naar het schijnt is tussen beide mannen een twist ontstaan over het feit, dat K. zich volgens J. bemoeide met werkzaam heden met betrekking tot de voetbalver eniging, waarin beiden een actieve rol speelden en waarmee K. zich naar de me ning van J. niet had te bemoeien. Deze twist is zo hoog gelopen, dat J. in een driftbui een in zijn nabijheid liggend me talen voorwerp heeft gegrepen en daar mede naar K. heeft geslagen. Deze slag is zo ongelukkig aangekomen, dat K. vrij spoedig moet zijn overleden. Het politie-onderzoek wordt nog voort gezet, daar de door J. afgelegde verkla ringen naar de mening van de politie nog niet op alle punten in overeenstemming zijn te brengen met hetgeen uit gevonden aanwijzingen kan worden afgeleid. Het slachtoffer K. was gehuwd en vader van zes kinderen. 74. Nu neef Lodewijk alle trappen en lif ten van het gebouw had gehuurd werd het opeens heel wat moeilijker voor Pan da en de ontdekkingsreiziger om het dak te bereiken, want de boze neef gaf hun geen toestemming om van zijn trap pen of liften gebruik te maken. „Ik vind het echt gemeen van u!" riep Panda boos. „U hebt die trappen en liften expres ge huurd om ons te kunnen tegenhouden!" „Het kan me niet schelen, hoe je het vindt", antwoordde de slechtaard, „maar ik heb het recht om jullie de toegang te weigeren en dat doe ik ook!" „Kom mee, Panda", zei de ontdekkingsreiziger. „Als die ontaarde neef van me over RECHT gaat praten word ik kregel". „Maar hoe komen we nu op het dak?" vroeg Panda, ontmoedigd achter de ontdekkingsreiziger aan lopend. „Ja, HOE?mompelde neef Lodewijk, die hen met een boosaar dige grijns nakeek. „Tot twaalf uur 's nachts zijn alle wegen naar het dak in mijn handen En als hij daar voor mid dernacht zijn vlag niet plant, krijg ik de erfenis, hihihihi!" Onafhankelijkheid. De bestuursraad van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève heeft eenstemmig besloten de bespreking van een rapport over de on afhankelijkheid van werkgevers- en werknemersorganisaties uit te stellen tot de volgende zitting in november. Beschoten. Volgens het Chinees nationalis tische ministerie van Defensie op For mosa hebben Chinese kustbatterijen zaterdag vanuit Amoy het kusteiland Quemoy beschoten. Zestien huizen op het eiland werden verwoest. Overweging. De Sovjet-Unie heeft Soedan economische hulp aangeboden, zo wordt van betrouwbare zijde te Khartoem vernomen. Het aanbod is in overweging genomen. Aangetast. De Zweedse regering heeft een bedrag van 3500 kronen uitgetrokken voor restauratie van de kroonsieraden. Het rijkszwaard is door roest aangetast en uit de kronen zijn enige kostbare stenen gevallen. Afgewezen. Washington heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het Japanse parlement om een einde te maken aan proeven met waterstofbommen in het gebied van de Stille Oceaan. Verre reis. Voor het eerst in de geschie denis van het toerisme zal vandaag een luxueus ingerichte bus uit Parijs ver trekken voor een reis naar Bombay. De veertien deelnemers aan deze tocht heb ben elk 580.000 francs (ongeveer 5800 gulden) betaald. Provocatie. Het orgaan van de Chinese communistische partij heeft de Ver enigde Staten er van beschuldigd, bal lons boven China te hebben gezonden, „die voor militaire verkenning" zijn be stemd. Het Pekingse Volksdagblad eist dat onmiddellijk een eind wordt ge maakt aan deze „provocerende daden". Koudegolf. Tengevolge van een nieuwe koudegolf, die gepaard gaat met zware sneeuwval, zijn in Zuidoost-Italië veer tien dorpen geïsoleerd. Zaterdag over dag kwam het kwik niet boven het nulpunt. Kinderverlamming. Zaterdag zijn in Ar gentinië veertig nieuwe gevallen van kinderverlamming geregistreerd. Het aantal doden sedert het begin van de epidemie is daardoor gestegen tot 134. Er zullen laboratoria voor de vervaar diging van het Amerikaanse Salk- vaccin worden ingericht. Tocht. Koningin Elizabeth van Groot-Brit tannië is met haar nicht prinses Alexandra te Ajaccio op Corsica aange komen. vanwaar zij met de hertog van Edinburgh, die zich daar reeds bevindt, een tocht van een week in de Middel landse Zee zal maken, aan boord van het koninklijke jacht „Britannia". Vergoeding. West-Duitsland zal Joegosla vië een vergoeding ter waarde van 300 miljoen mark geven voor Joegoslavische dwangarbeiders en gevangenen, die tij dens de oorlog in Duitsland werkten; 240 miljoen hiervan worden verstrekt in de vorm van een interestvrij krediet, terug te betalen na 99 jaar. De Joego slavische na-oorlogsche' schuld aan West-Duitsland van ongeveer 200 mil joen mark, behoeft pas in 1968 te zijn voldaan. Watersnood. Radio-Boedapest meldt, dat dertigduizend militairen pogen de nieu we Hongaarse industriestad Stalinvaros tegen overstroming door de sterk be- zwollen Donau te beveiligen. Het peil van de rivier is ongekend hoog. Er is een breuk ontstaan in de Donau-dijk nabij Boedapest, waardoor een gedeelte van het eiland Csepel waarop zich fabrieken bevinden is ondergelopen. Afgenomen. Dr. Tingu Tsiang, de perma nente gedelegeerde van nationalistisch China in de ÜNO is van mening dat de Westerse invloed in de wereldorganisa tie is afgelopen. De UNO bezit daardoor niet meer de macht en het aanzien die zij eertijds genoot, aldus dr. Tsiang op een persconferentie te Taipeh op For mosa. In de basiliek van de St. Pieter te Rome is zondag plechtig het feit herdacht, dat de 80-jarige Paus Pius zeventien jaar ge leden tot Paus gekroond werd. Vijftig landen waren officieel vertegen woordigd bij de plechtigheid, die door 50.000 personen werd bijgewoond. Buiten, op het plein waren, ondanks de natte sneeuw en ijskoude motregen, vele dui zenden samengekomen om de pauselijke zegen te ontvangen. Mensen die zich bezig houden met de he raldiek, dus met de geslachtswapenleer spreken op onverschillige toon over sabel en keel, twee woorden die de leek onmid dellijk met elkaar in verband tracht te brengen. Zijn eerste veronderstelling is, dat de heraldicus op voorzichtige wijze een waarschuwing in verband met aan staande moordplannen laat horen. Maar wanneer deze f man op vreedzame en vrien delijke wijze met deze woor den blijft voortschermen en er ook nog lazuur en sinopel aan toevoegt, komt de vreem deling eindelijk tot de gerust- V stellende gedachte dat hier een misverstand in het spel moet zijn. Niet één misverstand, maar vele. Want in de heraldiek is sabel geen moordtuig maar een ander woord voor zwart. De kleur rood wordt daarentegen als keel aangeduid en met lazuur en sinopel wor den blauw en groen bedoeld. Juist wan neer u denkt dat de misverstanden thans uit de weg zijn geruimd, blijkt pas welk een spraakverwarring onze vriendelijke heraldicus voor u achter de hand heeft want met goud duidt hij de kleur geel aan en met zilver het smetteloze wit. Dit alles heeft natuurlijk een reden, al is die - zoals bij elk vakjargon - niet altijd even duidelijk. We kunnen bij een conser verende wetenschap als de heraldiek wei nig anders verwachten, dan dat de wor tels van deze vreemdsoortige termen ver in het verleden stoelen. De zojuist ge noemde termen sabel en keel, die ieder van ons wel eens ergens in heraldisch ver band heeft opgevangen, trekken daarbij da meeste aandacht zodat we ons voorlo pig daartoe zullen bepalen. We moeten dan héél ver in het verleden teruggaan, naar het begin van onze jaar telling, toen de Germaanse stammen nog vochten met schilden die van hout waren gemaakt, of van tenen waren gevlochten. Deze schilden waren met een dierenhuid overtrokken en geverfd in de kleur die de stam van andere stammen onderscheidde. Soms ook waren op deze huiden ruwe fi- guren aanbracht of dierenge- V stalten. Het verband tussen bont en de wapens op het schild, dus de samenhang der heraldieke ingrediënten wordt hierdoor al wat duidelijker, al zullen J weinigen nog kunnen inzien waarom, sabel en keel nu juist de woorden zijn om zwart en rood aan te duiden. Ook dit volgt uit het voor gaande, want oorspronkelijk hebben de ridders uit de middeleeuwen hun wapen tekens uit bont gesneden en dat op het schild bevestigd. Dat was het zwarte sa belbont, waaruit de naam sabel is over gebleven. ook toen men er later toe over ging de wapens op de schilden te schilde ren. Op soortgelijke wijze is keel het res tant van een rode bontsoort waaruit de ridderwapens werden gesneden. En dege nen onder u die zich bij herhaling ver baasd hebben over het feit dat zovele cafés of hotels de naam „Rode Leeuw" voeren terwijl een leeuw toch nooit rood is. moe ten daarbij maar denken aan het leeuwen figuurtje dat een dapper ridder vele eeuwen geleden in rood bont op zijn schild heeft bevestigd, zodat zijn tegenstanders konden zien wat hij in het schild voerde. Wc zijn er nog niet, want ook de ade laar vraagt een beurt. Daarover morgen. Nadruk verboden. H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2